Buitenland. u n n u Paul Fürst en Heinrich Scheitsbach, de daders van den bekenden diefstal te Tiel, veroordeeld elk tot twaalf jaren tuchthuisstraf. Te Arnhem is weder het zeer gevaarlijke van naphta gebleken. Een jufvrouw, die met behulp daarvan hand schoenen waschte, had voorzigtig het thee-lichtje zeer ver weggeschoven; nogtans sloeg eensklaps de vlam in de naphta en veroorzaakte veel schade en gevaar voor de omstanders een meisje geraakte zelfs geheel in brand en werd slechts door de tegenwoordigheid van geest van haar broertje gered. Het turfvervoer gaat, naar men ons uit Zwolle meldt, in de laatste dagen alle verwachting te boven. De prijzen dalen. In de Vrijmoedige van 28 Aug. jl. treft men de navolgende, even zonderlinge als treurige advertentie aan: «Heden overleed mijne geliefde echtgenoote Maria Pieter- nella, in den ouderdom van 48 jaren. Zonder ziekte en gezond van harte tot haar laatste uur, bezweek zij door gebrek aan levensbehoeften; met anderewoorden: zij stierf den hongerdood. Wat mij zeiven betreft, na zoovele maanden honger en gebrek geleden te hebben, bevind ik mij zóó verzwakt, dat, ai werd mij ook dadelijk onderstand verleend, het reeds te laat zou zijn en ik mijne vrouw na weinige dagen naar het graf zal moeten volgen. Araba, 6 Aug. 1877. (get.) Lauw Boekhoud.» Volgens een telegram uit Bucharest is generaal Totleben in de plaats van generaal Zatof, die elders geroepen is, aan Vorst Karei van liumanië toegevoegd. Benoeming-en, enz. Tot ridders der orde van den Ncderl. Leeuw zijn benoemd dc gen.-mnjoor M. W. Camp, bevelhebber in de 1ste milit. nfdeeling, en jlir. J. Gr, A. van Spengler, inspecteur der kavallerie. De luit, ter zee 1ste kl. S. Krayenhoff vau de Leur, gedetacheerd bij !s Rijks werf alhier en toegevoegd aan den onder-directeur der Marine aldaar, wordt inet den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met 1 November daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. A. J. Dumont. Voor den tijd van vijf jaren zijn bij het wapen der artillerie van het leger in Ned.-Indië gedetacheerd de 1ste luits. W. A. T. Heiras en M. C. B. de Groot, beiden van het 7de reg. infanterie. STATE \'-fi 1X KR A AL Tweede Kamer. De begrooting voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1878, is uitgetrokken op f 12,000,000. De memorie van toelichting en bijlage bevat een overzigt van hetgeen sedert de indiening van de begroeting voor 1S77 aan de staatsspoorweglijneu is gedaan of nog te doen is. Daaraan wordt o. a. het volgende ontleendTot voltooijing der lijnen van welke de aanleg in 1860 werd vastgesteld, blijven dus nog slechts uit te voeren een gedeelte der werken te Amsterdam en van het goederen station te Botterdam (Feije noord). De werken aan lier, buitensluis- lioofd met de schutkolk en de Marinehaven te Vlissingeu zullen vermoedelijk eerst tegen hel einde van 1S7S gereed komen. Aan den weg van Arnhem naar Nijmegen is krachtig voortgewerkt. Met den bouw van het laiulhoofd op den regter Waaloever, voor de brug bij Nijmegen, is men aangevangen. Voor de lijnen waarvan de aanleg is bevolen bij de wet van 10 Nov. 1S75 zijn de onder zoekingen en werkzaamheden op het terrein ver gevorderd en ten deele voltooid. Voor de lijnen AmersfoortNijmegen en Dordrecht Kist zijn de teneinwerkzaamheden nagenoeg voltooid en worden de nnteigeuinssstukken in gereedheid gebragt. Voor het gedeelte Zaan streekHoorn zijn de terreimverkzaamheden ook afgeloopen. Voor liet gedeelte HoornEnkhuizen zal het tracé definitief kunnen vast gesteld worden na den winter, wanneer men zal hebben nagegaan welken invloed de werken aan de haven te Kokhuizen op de diepte van die haven hebben. Voor de lijn van Rotterdam naar den Hoek van Holland komen mede twee rigtingen tusschcn Schiedam en Maassluis in aanmerking en wordt de keuze hier geheel door locale belangen beheerscht. Tengevolge, van herhaalde verzekeringen van de concessie-aan vragers voor de lijnen iti het noorden!eel der provincie Groningen, dat hunne onderneming weldra slagen zal, is nog geen aanvang gemaakt met het onderzoek van het tracé voor dc lijn Groningen Delfzijl. België. Reeds acht of negen jaar wordt te vergeefs gezocht naai den moordenaar, die op klaarlichten dag den stationschef in de Rue de la Lei (in het volkrijkste gedeelte van Brussel) bestolen en vermoord heeft. Eindelijk ishij gevonden, of liever hij zelfheeft zich aangegeven, en iseen gendarme. Eerst was hij beambte bij den spoorweg, en na den moord op zijnen chef te hebben gepleegd nam hij dienst bij de gendarmerie. Voorzeker was dit een middel om aan de nasporingen der justitie te ontsnappen. Engeland. De berigtgever der Times in het hoofdkwartier van den Kroonprins verneemt van goederhand, dat Turksche officieren Turksche mutsen en mantels aan de Russische gewonden op het slagveld hebben uitgereikt, ten einde hen voor mishandeling door hunne ongeregelde troepen, op wien hun invloed derhalve niets schijnt te vermogen, te bewaren. De jonge walviscb, in wien3 bezit het Westminster Aquarium te Londen zich sinds enkele dagen mogt ver heugen, is gestorven aanlongontsteking. Men heeft een ander exemplaar ontboden. Blondin is van een langdurige en zeer voorspoedige «kunstreis» door Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Amerika naar Londen teruggekeerd. Hij zal eerstdaags in Cristal- Palace weder eenige voorstellingen geven op een 70 voet hoog gespannen touw. Duitschiaiid. Op zekeren avond maakten te Berlijn in een publieken tuin de meeste gasten eensklaps toebereidselen om te ver trekken. Er waren reeds vrij groote regendroppels gevallen, en om niet door den regen verrast te worden, haastte men zich naar huis en liet de glazen half gevuld staan. Aan de kasteleines, die de reden van het plotseling vertrek der gasten vernam, en daarentegen een prachtige lucht zag, kwam de regen zeer vreemd voor. Zij stelde een onderzoek in en kwam tot de ontdekking, dat de bedienden, die na 10 uren op eigen gelegenheid eenige uitspanning wilden genieten, hadden afgesproken een kunstmatigen regen te organiseren om daardoor de gasten te dwingen huiswaarts te keeren. Kaar men meent zal de regtbank ter wier kennis het gebeurde is gesteld zorgen, dat de bedrijvers van dien kunstmatigen regen eenigen lijd uit den drup zullen blijven. Berigten betreffende den Russisch-Turlisclien oorlog. Zocht men voor eenige (lagen in de bevigten van het oorlogstooneel naar een grooton veldslag, thans is de hoofdvraag hoe hel weder er is, zegt de Teirips. De oorlogsbulletins zijn veranderd in mete orologische berigtcn. l)e beide legers zitten vast in don modder, en als lat weder niet beter wordt, zullen zij spoedig tot volstrekte onbewegelijkheid gedoemd zijn. De beslissende slag, waarop de diplomatie wachtte om tot onderhandelingen over te gaan en die de voorbode zijn zou van den vrede, is uitgesteld om den regen; men twijfelt of hij dit jaar nog zal geleverd worden. De Russen maken toebereidselen om in Bulgarije te overwinteren en zich daar zoo goed mogelijk in te rigten, voorloopig in den modder, straks in den sneeuw. Zoo is de toestand, vervolgt hot blad; als liet niet spoedig goed weder wordt is de veldtogt afgeloopen, en als het niet, nog buitengewoon lang goed weder blijft, zal er toch niets beslissends meer kunnen gebeuren. In elk geval heeft. Rusland dus dit jaar zijn doel gemist. Maar, terwijl de beide oorlogvoerende mogendheden al de ellenden ondervinden van een Bulgaarschen winter, zal de diplomatie de lmndeu vrij hebben. Het geschut zal zwijgen, doch dc onderhandelaars zullen het woord opnemen. De Tetnps hoopt vurig dat hel hun gelukken moge een middel te vinden om den Keizer en den Sultan met elkander te verzoenen. De berigten omtrent de krijgsbedrijven in Klein-Azic hebben niet veel te beteekenen. „Toen de Russen begonnen te weifelen en hun vuur verflaauwde, terwijl de Turken met toenemende kracht voorwaarts drongen, zag men een jong Russisch officier vlak achter eene hunner batterijen staan, den sabel zwaaijendeenzijiiè mannen aanmoedigende om staml tc houden. Telkens en telkens weer hcrzamclde bij dc troepen, die uit de loopgraaf stroomden, maar het baatte niet; het stond niet in zijne raagt den vloed der overwinning te sluiten. Zijne mannen, door zijn voorbeeld bezield, maakten rcgtsoiukcert en hielden werkelijk eenige oogenblikken stand, maar het vuur was te lievig. Zij konden liet niet harden. Zij vielen op de knieën, hem sineekende om met hen te vlugten, maar hij weck geen duim breed eu eindelijk stond hij meer dan ééne minuut lang geheel alleen tc midden van dc hoopen doodeu en stervenden om hein heen. Het Icon, in den diglen kogelregen, niet anders: één er van vond ten laatste den weg naar het edele hart eu hij viel. Toen de Turken over de schans stormden, de plek langs waar hij lag, gat' de kolonel, door 's jongelings. ongemeenen meed en onverzettelijke trouw getroffen, bevel om hem met eere te begraven. Des avonds berigtte hij den opperbevelhebber, dat het lijk dat van een meisje was." De correspondent, der Times verklaart, het feit van een Engclsch officier vernomen te hebben, die des kolonels verklaring mede aanhoorde. Ken correspondent van het Russische blad St. Petersburgskija AViedomustie deelt mede. dat hij bij een der slagen met eigen oogen gezien heeft dat een Turksch meisje als ecu tweede Maagd van Orlea-ns aan de spits der lcolonnes stonn liep tegen de Russen. Zij heet Kara Kalium, en is uit Brussa afkomstig: zij is zeer rijk en heeft op eigen kosten 500 goedgewapende ruiters uitgerust. De heldhaftige jonkvrouw draagt mannenkleederen, eu verlaat het leger van Moukhtur-pacha geen cogenblik, zich steeds in de eerste rijen der strijders vertocmend. KONSTANTIXOPEL, 3 Octobcr. Soliman-bassa vervangtMehemet- Ali als opperbevelhebber. Vervolg- .Nieuwstijdingen. De mailboot Madura vertrok jl. Diugsdag- van Port-Saïd; de Stad Haarlem is dien dag te Marseillc aangekomen. .Tl. Dingsdag liep van de werf der hecren Gebr. v. (1. Wetering, te Deltshaven, met goed gevolg te water de schoenersloep Saturuus, gebouwd voor rekening der Yisscherij-Maatschnppij Neptuuus alhier. De Rhea, van dezelfde Maatschappij, moei lieden alhier arriveren. Gisteren is tc 's Ilage de gewone twecjaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Yereeniging „Het Roode Kruis," bij gewoond door een aantal afgevaardigden der comités eu ook door enkele dames. De president, generaal ridder de Stucrs, opende de vergadering met een welkomstgroet. De algemeene secretaris, dr. Gersten, brngt het verslag uit van dc verrigtingen vim het lioofd- comité en van den staat der Vcvceniging. Er zijn thans 11S comitc's en 17 correspondenten. Aan Rusland en Turkije is reeds voor f 25,00.0 aan materieel en geld gezonden voor de gewonde krijgslieden. Aan het verzoek om hulp in den strijd van Servië en Montenegro tegen Turkije is niet voldaan, dewijl het geen internationalen oorlog gold. Van inzendingen op de tentoonstelling te Parijs heeft het hoofd-comité afgezien. De rekening over 1875/76 en 1876/77 werd onder dankbetuiging aan den thesaurier, inr. D. Polak Daniels, goedgekeurd. In den aanvang van 1877 bestonden de bezittingen der Yereeniging in f 77,000 2£ pCt. en f 34,000 4 pCt. inschrijving op het Grootboek. Omtrent de hulp in den Russisch-Turksclien oorlog werd o. a. medegedeeld De Hollandsche ambulance in dan Kaukasus is op 32 bedden gebragt, cn bestemd de zwaarst gekwetsten, van welken rang ook, op te nemen: zijn ze beterende dan gaan ze naar andere hospitalen en hunne plaats wordt vervangen.De inrigtiug van dit lazareth wekt de bewondering van alle bezoekers, artsen, militaire en civiele autoriteiten. Deze beweren, dat men tot in de kleinste bijzonderheden kan zien, dat deze doelmatige inrigtiug van Hollandschen oor sprong is. Dr. Tiling is ernstig ziek geweest, doch is weder beterende. De Grootvorst zond hem zijn lijfarts en bood hem tevens een woning aan, waarvoor hij dankbaar bedankte, daar hij nergens heter dan in zijn eigen hospitaal kou behandeld worden. Te 's Bosch is een wisselwachter vau den spoorweg gearresteerd, verdacht van eenige patrijzen uit een gesloten mand te hebben ge stolen, terwijl deze mand zich in de basculekainer van liet station bevond. .Tonicvrouw de Savoniin Lobman, van Groningen, heeft de haar aangeboden betrekking van directrice van „Bethaiiie" te Zeist, ingaande 1 Mei 1S78, aangenomen. De Amerikaansche Jubilee-Sinyers, thans in Duitschiaiid ver toevende, zullen, naar Amerika vertrekkende, ons land noguiuals bezoeken. Een honderdjarige grijsaard, de heer N. van Leeuwen, te Delft, legde dezer dagen te Abtswoudc den eersten steen van de woning van een zijner kleinkinderen. Gehuwde, onderofficieren van het leger hier te lande kunnen volgens eene nieuwe bepaling niet meer bij het leger in Oosl-Indië worden overgeplaatst. In den afgeloopen nacht is dc rijtuigfcibriek van Hermans, te 's Hnge, door een zwaren brand geteisterd. Het feit heeft zich voorgedaan dat men ceu haas heeft ge vangen niet een vischnet, niet in ons land evenwel, maar onder Laon te Vic-sur-Aisnc. Een jager vervolgde een haas. Het dier wierp zich op zijne vlugt in liet water. Een schipper die met zijne schuit' voorbijvoer, wierp zijn net uit en vischte den haas op. Een veldwachter was daarvan getuige en maakte proces-verbaal, en nu is in allen ernst voor de regtbank de vraag bepleit of hier al of niet een jagtdelict is gepleegd. Het O. M. hield vol, dat men geen haas mag vangen zonder jnglacte; dc verdediger van den schipper beweerde dat de haas zijn karakter van wild had verloren door te water te gaan en zich te laten vangen als eeu baars of voorn. Uit Londen wordt berigt, dat Rusland 700 Krupp-knnonueu heeft besteld. Uit Bucliurest. wordt aan The Daily Telegraph gemeld, dat thans een onderzoek wordt ingesteld naar de vreemde omstandigheid, dat iu een hospitaal van zeker plaatsje in Rumenië 240 Egyptische soldaten verpleegd worden, die allen hun regterduim missen. Het is niet mogelijk, dat zij deze verminkingen in het gevecht opgedaan hebben, daar de regterduim door het. geweer beschermd is. In den Shakespcare-kalender leest men het volgende: „Dronken te zijn! te klappen als een ekster, te krakeelcn, tc twisten, te zwetsen, tc vloekeu en wartaal tegen zijn eigen schaduw uit te slaanO, gij onzigtbare geest des wijns, hebt gij geen naam, waaraan men u kent. zoo zullen wij u Duivel noemen. O God, dat de nicnsch een vijand binnen laat, die hem zijn hersenen ont steelt! Dat wij onszelven zoo in uitgelaten gejoel, met genot en zelfvoldoening in beesten veranderen! Othello. Jl, 3." BURGERLIJKE STASI). GEMEENTE HELDER. Opgave van Dingsdag middag tot. Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: J. F. Lebbe cn A. A. Koch. J. A. Enuns en J. G. Kools. BE\ALLEN T. Kort, geb. Houtkoop, D. G. de Does, geb. van der Molen, 'L N. de. Graaf. geb. Klein, Z. A. AI. Boisch, geb. Kruger. Z. AL X. A. Grimrae, geb. Klinkert, Z. G'. J. van Leeuwen, geb. Lcendertsen, Z. OVERLEDEN: J. van Yzendoorn, geb. van Pelt, 29jaren. AI. P. vau der Sandc, 16 maanden. G. Biersteker, geb. van der Aleer. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE TEXEL. A'au 26 September tot 3 Octobcr 1877. ONDERTROUWDCornelis Beumkes en Wilhelmina IIol. GETROUWD: Dirk Daalder Jsz. en AntjeSchageu. Jan Bakker en Tjitske Pieters van Dijk. GEBOREN: Jacdb, zoon van Taetsc Sijmons Elgersma en Aaltje Tijses de Vries. Nanetta Margaretha Gatharina, dochter van Pieter Rab Jsz. eu Alaria Cornelia Keijsor. Alargarelha Gerberdina, dochter van Jacob Dijkseu Az. en Pietertje Mantje. Nceltje, dochter van Jan Roeper en Johanna Helena Nieuweuhuizen. Willem, zoon van Leendert Griek cn Antje van der Wal. Abraham, zoon van Alaatje Jansen. Johanues, zoon vau Johaniies Hopman en Aagje Huisman. OVERLEDEN: Jannetje Brouwer, 11 jaren, dochter van Jan Brouwer Jbz. en Aafjc Dros. Pieter Piers Grocneveld, 63 jaren, gehuwd inet Maria Magdaleiia Snijder. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). ^3 Windrigting Barometer Thermometer üj5 c Toestand O en mm. C. o van O Kracht. Stand. At'w. Stand. Afw. V c. dc zee. 3 12 no. 0.5k. 762.22 f 2.0 11.5 - 1.8 0.76 Slecht. 4 8 ono. 1.2„ 706.26 f 0.2 9.9 - 2.8 0.84 4 12 ono. 1.U„ 707.15 f 7.0 11.0 - 2.2 0.82 Weersgesteldheid3 Oet. 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 4 Oct. S u. Idem. 4 Oct. 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen groote vaart. Aankomst. Arertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 18 Sept.. 4 Oct. Reicr. C. Iversen. Florida. binnengekomen scnepen, bestemd iiunne lading in de buiten- op binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading Cargadoor. Croesco. T. Oiscn. Riga. Hout. v. Vliet Go. Pieter. G. Oostervink. Amons Co. de Beurs. L. B. Nielsen. Helsingfors. ii Vulc.ii). E. Sifriauscn. Nijland. v. Vliet Si Co. Undine. A. Arnesen. Riga. Constancc. F. Nannings. Suudswall. Arvonia. T. Alorgau. Bombay. Lijnz. Hoogl.&v.Herw Trevethick, st. P. Swnn. Newcastle. Steenk. Duink. ScGoedk Finchale, st. C. Mew. Sunderland, i/ Maglona, st. J. Hornsey. Scahain. n Haven van IJmuiden. Binnengekomen 2 Octobcr. Mary, st., Londen; Opali, st., Kroonstad; Aurora, st., Kroonstad; Hanna, Wletigel, Kötka. 3 October. Vesta, (s-t.), Hamburg; Christinnin, st., Christiania Drammen, st.. Drammen; Elf, st., en Thomas Parker, st., beiden Kroonstad. vertuokken 2 October. Urania, st., Hamburg; Mary Nixon, st., Newcastle; Alarij, st., Londen; Florence, st., Londen. 3 October. Eddystonc, st., Iiull; Chipchase, st., Newcastle; Mary. st., LondenFrederick Snowdon, st., Newcastle. •J!)5?.tP STA ATS-LOTERIJ EERSTE KLASSE. Tweede lijst: No. 13613 f 20,000; No. 3232 f 5000; No. 5314 f 1500; No. 4723, 5108 en 18215 ieder f 1000; No. 0674 f 400No. 17070 en 19208 ieder f 200; No. 10002, 10020, 14959, 16930 en 17456 ieder f 100. Derde lijst: No. 13558 f 3000; No. 12985, 1554-2 en 17943 ieder f200; No. 403, 8206 en 17004 ieder f 100.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2