Buitenland. Op Je vergadering van belangstellenden in eene in zending van vee op de wereldtentoonstelling te Parijs 1878, gehouden 16 Sept. te Alkmaar, is besloten die inzending onder toezigt enz. van liet bestuur der V ereeniging «Het Nederlandsche rundvee-stamboek» te doen geschieden. Tevens werd bepaald, dat de kosten daarvan zouden worden betaald door het uitgeven van aandeelen in een fonds tot aankoop en uitvoering, ad f 100 per aandeel. Reeds dadelijk werd door de ter vergadering tegenwoordig zijnden voor een bedrag van f 5000 deelgenomen, terwijl eene commissie tot aankoop van vee werd gekozen, welke commissie bestaat uit de heeren K. Rezelman, te Winkel, IC. J. Akkerman, te Oudorp, en G. Vas Visser, te Doorn. Ten einde de oude roem van ons Nederlandsch rundvee te Parijs te kunnen handhaven, is een algemeene medewerking niet alleen wenschelijk, maar ook noodzakelijk, waarom wij hopen dat velen door het nemen van een of meer aandeelen in het fonds van hunne belangstelling zullen doen blijken. De sleepboot Archimedes is op het strand te Wijk aan Zee grootendeels uit elkander geslagen. Het wrak wordt in liet openbaar verkocht. De ruïne van Brederode bij Haarlem isvanlTJunij tot 30 Sept. 11. door 11,938 personen bezocht. De aannemers van den spoorweg Leiden-Woerden zijn failliet verklaard. Het werk wordt echter voortgezet voor rekening der Maatschappij, maar verschillende bezui nigingen zijn reeds ingevoerd. Vele personen, die aan de aannemers geleverd hebben, lijden grooter of kleiner schade. Te Delft heeft een voormalig huurkoetsier, die verslaafd was aan den sterken drank, getracht zijne vrouw te ver moorden, van wie hij gescheiden leefde. Hij maakte daartoe van het oogenblik gebruik, dat zij zich bereid verklaarde om zich met hem te verzoenen en hem omhelsde. Hij gaf zich zeiven bij de politie aan, in den waan dat hij zijne vrouw luid gedood, die slechts in den hals met een mes steek gewond was. De Amerikaansche Jubileezangers zullen hun afscheids concert, te Rotterdam, op Woensdag 24 Oct. a. s.. geheel ten voordeele van het Sophia Kinder-Ziekenhuis en de Inrigting voor liavelooze kinderen aldaar doen strekken. De petroleum-verkooper R., te Sliedrecht, kwam in de afgeloopen week zijn waar presenteren bij een boer, die juist bezig was met karnen. Door 't hierdoor veroorzaakt gedruisch werd het roepen van den koopman niet gehoord, waarop deze, wanende dat er niemand bij de hand was, van de gelegenheid profiteerde en een zoetemelksche kaas wegnam van de velen, die daar schijnbaar voor 't grijpen lagen. De boer echter, wien de handigheid niet ontgaan was, oordeelde, dat hij zijn zuivel wel op voordeeliger wijze kon kwijtraken, volgde den koopman en bereikte hem, toen deze meende de kaas veilig in zijn wagen ver stopt te hebben. Het ontvreemde werd teruggegeven en de politie met het feit in kennis gesteld. Te Utrecht werd in het laatst der vorige week de algemeene vergadering van den Nederlandschen Militairen Bond gehouden, onder presidium van generaal vou Wrangel. De verslagen van secretaris en penningmeester getuigden zegt de Standaard van toenemenden bloei en rijken zegen. Te Helder is eene bloeijende afdeeling en een uitmuntende gelegenheid als «Te Huis» geopend. Als een klein bewijs van 't veelvuldig bezoek kan strekken, dat in vier maanden tijds 1600 postzegels zijn afgegeven aan militairen voor 't schrijven van brieven. Ook op andere zijn buurman de viool bijna niet meer uit de handen leihij dweepte er mede, zooals men alleen met een geliefde dweept. Tot diep iu den nacht zette hij zijn omgang met haar voort. Reeds vóór den be- staanden weekdag was Monti dan ook bij ons, om ous een proef van zijne kunst op ziilk een instrument te geven. Hij sprak er slechts iu de teederste bewoordingen over, en noemde mij herhaaldelijk een Cresus, omdat ik zulk een schat bezat. De daarop volgende muziekavond was een der genoegelijkste. De viool bleef bij mij aan huis zij was schoongemaakt, uieuw besnaard en gestemd. Maar ik bemerkte wel hoe zwaar het Monti viel, bij liet heengaan van haar te scheiden. Onze violoncellist ver haalde dan ook, dat de dwaze jongen tot een diepe zwaarmoedigheid was vervallen en zijn eigen instrument niet eens meer aanzag, lipt was zonde en jammer, had hij gezegd, op zoo iets te spelen dan speelde hij liever in 't geheel nietEn dat had hij dan ook werkelijk gedaan, ofschoon hij nu niet wist waarmee hij zijn dag moest doorbrengen. Als hij bij ons kwam was het kan ook inderdaad feestdag voor hem. Het was een genot, hem met de viool in den arm te zien staan, en te hooren spelen. Nog eenmaal scheidde hij van haar, blijkbaar met een bloedend hart en, als ik goed gezien heb, met betraande oogeu, maar bij zijn laatste bezoek was het hem niet meer mogelijk de vraag in te houden, of ik hem de viool naar huis wilde medegeven om erop te studeeren. Hij zou er voor waken alsof het zijn oogappel was eu haar altijd op onze muziekavondjes meebrengen. Hij hoopte zich binnen korten tijd tot virtuoos te kunnen vormen, vooral als hij in zijne pogingeu zoo krachtig onder steund werd. Ik gaf mijne toestemming en verblijdde mij vau week tot week in zijne onmiskenbare vorderingen. Bij zekere gelegenheid vroeg hij mij eens, of ik de viool, die toch voor mij een nutteloos voorwerp was, niet verkoopen wilde. Ik antwoordde dat ik daar zelfs niet over denken mocht, omdat ik den vorigen eigenaar ten stelligste beloofd had, haar nooit van de haiul te doeri. „Ik beschouw haar eigenlijk ook alleen als iets dat mij in pand gegeven is," voegde ik er lachend bij, aan de geëischte kus denkend; „doch er bestaat overigens niet veel kans dat zij ooit weder ingelost zal worden." Hij zag mij een oogenblik verwonderd aan. „Dus behoort ze u eigenlijk niet toe.?" „Zeker zij behoort mij," betuigde ik; „doch ik mag haar slechts niet vervreemden." Hij zuchtte. „Wat zou het mij ook baten? Zoo veel geld Wie zou dat kunnen opbrengen als men een arme duivel is z.oo'n arme duivelIk heb een brief geschreven aan den man die mij maandelijks mijn kleinen wissel zendt, en hem smeekeud verzocht, mij de gelieele rest van het kapitaal voor den aankoop ecner riool te willen overmaken ik hoopte u tot den koop wtl te zullen overhalen doch hij heeft mij geantwoord dat er nog slechts voor twee maanden over wasdat was de rest, en ik moest nu oen engagement bij een muziekkapel zien te krijgen of op een andere wijze door de wereld trachten te komen. Ik heb sedert dien lijd allerlei plannen ge smeed, hoe ik wel liet spoedigste aan zoo iets komen konmaar als de viool niet te koop is, komt het er ook niet op aan." Wordt vervolgd.) plaatsen worden stappen gedaan tot verkrijging van der gelijke inrigtingen. Door het hoofdbestuur is de heer J. Ph. Marmelsteiu te Helder aangesteld tot reizend vertegenwoordiger, die den lsten Augustus zijn taak heeft aanvaard en aanvankelijk met vrucht werkzaam is. Naar aanleiding van liet overlijden van den hardlooper Bertaccini zegt. de Arnh. Crt. «Er zijn er zoovelen die sterven en ook voor liardloopers komt dat oogenblik soms zeer onverwacht; maar het is toch eene treurige gedachte dat de man, van wien acht dagen geleden de gansche hofstad sprak, en die toen door alle badauds werd aangegaapt en bewonderd, aan eene doodelijke ziekte leed, die hem weinig dagen later zou doen bezwijken. Wat zal de arme drommel in dit koude klimaat geleden hebben toen hij, om niet van honger om te komen, met een gesloopt ligchaam, om het leven nog te rekken, eenig geld trachtte te bekomen, dat de meeste toeschouwers hem nog onthielden. Hij was gedurende eenige dagen een ver maard man; men sprak van hem in de dagbladen; zelfs het beslag leggen op de zeilen, die hij noodig had voor zijne kostwinning, werd publiek gemaakt. De dood heeft aan zijn lijden, zijne ziekte en zijne armoede thans een einde gemaakt en andere beroemdheden van soortgelijken aard zullen hem opvolgen, aangegaapt en bewonderd worden tot ook zij in het gasthuis sterven. Bertaccini is misschien nog niet het treurigste voorbeeld van het martelaarschap, dat de struglefor life velen oplegt.» Door de arrondissements-regtbank te Heerenveen is een persoon uit Beets tot een jaar celstraf veroordeeld, omdat hij iemand bijna den vinger heeft afgebeten. Bij de jl. Dingsdag voor bet district Winschoten gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer (in plaats van den heer Jonckbloet), werden 339 stemmen uitgebragt, waarvan de heer Mr. H. Goeman Borgesius er 269 verkreeg, zoodat die heer is gekozen. De Surinaamsche Crt. verneemt dat dr. Th. Abrahamsz, van Zr. Ms. stoomschip Aruba, door bemiddeling van den predikant J. Sander, aan de armen van vier te Paramaribo bestaande gemeenten f 300 heeft geschonken als opbrengst van zijne oogheelkundige practijk aldaar, na reeds vroeger de armen van twee gemeenten met een gave van gelijken oorsprong te hebben verblijd. Te Batavia heeft de heer v. B. zich door een geweerschot van het leven beroofd, nadat hij des morgens eerst naar zijn werk was gegaan, van waar hij naar huis keerde, voorgevende ongesteld te zijn. Eenige dagen te voren was genoemde heer, die als zeer bemiddeld bekend staat, in het huwelijk getreden. (Bat H). Adeline Patti is in Engeland aangekomen, om eenige concerten te geven in de provincie-steden. Christina Nilsson heeft Londen verlaten en zich naar St. Petersburg begeven. In Engeland is een geheele lading doodkisten uit Noorwegen ingevoerd. Die concurrentie is geheel nieuw. De politie te Erfiïrt heeft verordend, dat voortaan alle lijkkisten zoodanig moeten worden ingerigt, dat minstens het vierde deel van het deksel, aan het hoofdeinde, een klep vorme, die kan worden opgeslagen, zoodat tot op het laatste oogenblik vóór de teraardebestelling het lijk beschouwd kan worden, zonder dat het noodig is het geheele deksel te openen. De tegenwoordig in gebruik zijnde barometerbloemen die men in het knoopsgat draagt en die door een chemisch praeparaat van kleur veranderen bij verandering van weer, hebben eene gevatte Weenerin gelegenheid gegeven om de getrouwheid van haar man te beproeven. Zij liet hem een halsdas uit die stof vervaardigen. Mevrouw bezat een zeer vochtigen kelder. «Babette,» zeide zij op zekeren dag tot haar kamermeisje, «ga naar den kelder en haal wijn.» Een paar seconden daarna verdween mijnheer uit de salon. Na eenige minuten keerde hij terug,.... zijn das was roodachtig geworden en hij had met een blaauwe de kamer verlaten. De gestrenge wederhelft wierp een blik van de diepste verachting op de verraderlijke das en een paar oorvijgen klonken op de wangen van mijnheer. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. E. II. E. van Woelderen is, ter zake van in cn door de dienst ontstane ligchaainsgebreken, op pensioen gesteld, ten bedrage vau f 1525 's jaars; bevorderd tot luit. ter zee ïste kl., de luit. Ier zee 2de kl. D. L. M. E. Keus; de kapt.-luit. ter zee J. B. A. de Josselin de Jong wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over het opleidingsschip Admiraal van Was senaar eu dat bevel, met 1 Xov. a. s., opgedragen aan den kapt.- luit. ter zee W. Steffens. De luits. ter zee 2de kl. E. Kempe, C. F. A. Gregory, D. L. M. E. Keus, J. S. van Drooge, J. van den Bosch, G. M. Titsingh, jhr. S. B. Ortt, de ofï. van gez. 2de kl. II. J. Weustenraed en J. R. Berghuis, allen behooreude tot de schepen der oefenings-divisie, worden, de twee eersten met den 25sten en de overigen met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Yoorts worden geplaatst: a. met 26 dezer: aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, de luit.' ter zee 2de kl. H. L. U. Wollerbeek Muller; aan boord van het schrocfslooraschip van Galen, de luit. ter zee 2de kl. J. D. baron van Wassenaer tot Catwijck; aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden, de lilit. ter zee 2de kl. H. J. Ferguson; l. met 1 Nov. a. s.aan boord van het schroefstoomschip van Galen, de luit. ter zee 2de kl. H. Bernelot Moens en de off. van gez. 1ste kl. H. L. Reeder; aan boord run het schroefstoomschip Zilveren Kruis, de luits. ter zee 2de kl. R. de Yidal de St. Germain en C. F. W. K. Ilappé en de olf. van gez. Iste kl. L. P. Gijsberti llodenpijl; aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden, de luits. ter zee 2de kl. G. C. Otten eu W. J. de Bruyne, alsmede de off. van gez. lsle kl. dr. F. M. Cowan aan boord van het artillerie-instructieschip het Loo, de off. van gez. 2de kl. L. J. van Coevorden; bij het hospitaal der Marine alhier, de off. van gez. 1ste kl. H. C. Steenbergen. De ir.g. late kl. bij de Marine J. F. van Beek, gedetacheerd aan boord vau liet schroefstoomschip Leeuwarden, wordt met den 20 dezer weder geplaatst bij 's Rijks werf te Hellevoetsluis. Frankrijk. In Frankrijk is de verkiezingsstrijd geleverd en volgens alle berigten zal na de herstemmingen de nieuwe Kamer 320 ii 330 Republieken en 200 a 210 Conservatieven tellen. Reeds bij den eersten aanblik ziet men dat de Republikeinen, in weerwil der voorspellingen van Gambetta, die de 363 leden, der voormalige linkerzijde reeds als «400 regtei'6» terugkeeren zag, eenigermate verzwakt, en de tegenstanders der Republiek in gelijke mate versterkt uit de stembus te voorschijn zijn gekomen. Van de 526 Republikeinsclie candidaten zijn er 206 en, van de 507 officiëele candidaten 293 gevallen. Van de officicelen waren de helft Bonapar- tisten; of er bij de verkozenen ook zooveel zijn, is nog niet met zekerheid te zeggen, doch mag, met het oog op de zamenstelling van het personeel der prefecten, veilig aangenomen worden. Over het algemeen echter zijn èn de regering èn de oppositie in hun verwachtingen teleurgesteld. Vele dagbladen spreken reeds de hoop uit, dat dit resultaat den weg zal banen voor wederzijdsche concessiën, zoodat er een einde zou kunnen komen aan een crisis, die nu reeds vijf maanden duurt, die alle weldenkende menschen hartelijk moede zijn en die zeer slecht op de zaken terugwerkt. Andere bladen evenwel zijn allesbehalve verzoenend gestemd. Tlavas geeft de volgende uitkomst der verkiezingen: Resumerende Herkozen van de 363. 288 Nieuwe Republikeinen. 27 Totaal-cijfer der Republikeinen. 315 Herkozen van de 158. 132 Nieuwe Conservativen. 67 Totaal cijfer der Conservativen. 199 Herstemmingen13 Koloniën4 Onzekere uitkomsten2 Totaal. 533 Een der meest beroemde architecten van Parijs bood onlangs aan zijne talrijke vrienden een bal aan. Toen de gasten de salon binnentraden was, tot hunne verbazing, de heer des huizes niet tegenwoordig. Zijne vrouw vertelde dat haar man eensklaps naar den tuin was gegaan, doch wel spoedig zou terugkeeren. Na lang wachten verscheen de architect in de salon met een gieter vol water in de hand en zeide: «De vrouwen zijn rozen, zij moeten begoten worden.» Hierop rigtte hij de koude waterstralen op de blanke schouders van een sterk gedecolleteerde dame, waar door een algemeen gegil en geschreeuw ontstondalle dames namen de vlugt; alleen de vrouw van den architect bleef in het vertrek. Haar man kwam naar haar toe en riep: «gij zijt een distel en ik moet u uitroeijen.» Hij wilde reeds met een tafelmes op zijn vrouw aanvallen, toen eenige heeren tusschenbeide kwamen, hem op een sofa wierpen en de banden bonden. De ongelukkige gastheer was eensklaps krankzinnig geworden en werd naar een krankzinnigengesticht gebragt. Volgens berigten uit alle oorden van Champagne zal de wijn van 1877 niet zoo slecht wezen als men aanvankelijk meende; in ieder geval beter dan de wijn van 1876. Engeland. De meteorologie maakt vordering. Uit New-York werd den 13den of 14den naar Londen het volgende geseind: «Eene opeenvolging van barometer-dalingen, vermoedelijk vier, vergezeld van hevigen wind en regen, zal aan de Britsche kusten zijn waar te nemen. Gedurende de eerst volgende tien dagen zullen deze storingen afgewisseld worden door korte tijdperken van schoon weder. De eerste storing kan omstreeks den 15den verwacht worden.» Inderdaad meldt een telegram uit Londen, dat in den nacht van den 14 op den 15 dezer een hevige storm in Engeland heeft gewoed. Van alle kanten kwamen berigten van schipbreuken, en van de verwoestingen, aan boomen en schoorsteenen aangerigt. Men maakte zich bezorgd voor de Naald van Cleopatra, die juist dobberende moet zijn geweest in de wegens bare onstuimigheid zoo beruchte Golf van Biscaye. Duitschlaid. De Berlijnsche diergaarde heeft jl. Vrijdag 12 dezei een belangrijk verlies geleden door het sterven van den mannelijken orang-outang. De aap leed reeds sedert eenige dagen aan diarrhee; de gewone diiltetische middelen hielpen niet en geneesmiddelen verkoos hij niet in te nemen; hem die met geweld in te willen geven scheen niet raadzaam met het oog op de buitengewone kracht van het beest, en men moest nu de natuur haar loop laten. Vijf sterke mannen waren, toen de aap reeds merkelijk verminderde, naauwelijks in staat hem vast te houden toen hem een klisteer gezet moest worden. De ontleedkunde zal spoedig de oorzaken van den dood wel doen kennen. Aan de verpleging kon het niet liggen, zegt de Tribune want de wijfjes-aap, die in hetzelfde hok zat en hetzelfde voedsel kreeg, is tot nog toe volkomen gezond gebleven. In elk geval is het een nieuw bewijs hoe moeijelijk het is dergelijke apen hier in het leven te houden. De bekende dr. Strousberg, vroeger de Spoorweg koning bijgenaamd, bewijst dat een oud voerman gaarne het klappen van de zweep hoort. De Berlijner Börsencourier meldt, dat hij de leiding op zich genomen heeft voor het aanleggen van eenige paardenspoorwegen, waaronder een naar Friedrichsberg, een voorstad van Berlijn, waarvoor reeds concessie verleend is. Dezer dagen werd gemeld, dat het etablissement Krupp, te Essen, met de Russische regering een contract had gesloten voor de levering van 300 stuks zwaar geschut.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2