Buitenland. hem veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 13 dagen. Het openbaar ministerie had bij monde van den advocaat-generaal mr. Op ten Noort bevestiging van het vonnis geëischt. De verdediging was waargenomen door den advokaat mr. Ph. A. Haas. Sedert den 1 October zijn door de beambten, belast met de straatreinigingsdienst te Amsterdam, uit het vuil opgezameld een tiental zilveren vorken, een zilveren lepel en twee gouden Noordhollandsche hoofdsieraden. De politie te Amsterdam heeft zich verzekerd van twee voddendieven, die zich een waarde van f 200 toe eigenden maar zij zoekt te vergeefs naar 1. den dader van een, naar't schijnt zeer geheimzinnigen, diefstal van f 12,000; 2. een «lieve jufvrouw,» die een 5jarig kind van de oorbelletjes beroofde, op grond dat de vader die nog niet betaald had, en 3. naar den brutalen dief, die bij een smid een kagchel stal en, om die spoedig van de hand te zetten, nog in dezelfde straat aan een anderen smid verkocht. Twee dronken kerels liepen gisteren voormiddag al zwaaijende en zwierende te Amsterdam kroeg in kroeg uit, van de eene Lauriei'dwarsstraat in de andere, toen juist eene school in die buurt uitging. De schooljeugd had, zooals altijd, veel behagen in hun potsierlijke bewe gingen en onze drinkebroers deden dan gedurig uitvallen om een hunner te pakken, doch hun zware en onvaste gang schoot altijd veel bij die der vlugge knapen te kort. Daar zien zij evenwel een knaapje van vier jaren, met een nog jeugdiger broertje, die uit de bewaarschool naar huis gingen, om een hoek aankomen. Een der dronkaards greep het kleine wicht op, wierp het op den grond, en gaf het daarna een schop, dat het roerloos en bleek als een doode bleef liggen. Twee vrouwen schoten toe, raapten den kleinen knaap op en bragten hem naar zijne moeder, die zich onmiddellijk met hem naar het gasthuis begaf. Twee andere vrouwen zetten den booswicht na en pakten hem beet. De man wist zich echter los te wringen, door zijn jas, waaraan hij werd vastgehouden, in handen der vrouwen te laten. Het knaapje is gelukkig niet zoo erg gewond als men aanvankelijk vermoedde, maar het ligt thans toch met hevige koorts te bed. (Amst. Crt.) In een dezer dagen te Bloemendaal gehouden ver gadering van het Witte Kruis (verpleging enz. bij epidemiën) behandelde dr. C. J. van Persijn in een boeijende rede «het slapen» in verband met het vertrek en de plaats, waar in den regel door den arbeidenden stand geslapen wordt. Met het oog op de gezondheid veroordeelde hij ten sterkste die werkmanshuizen, waar het woon- tevens tot slaapvertrek dienen moet, vooral omdat daar het gezin meestal zijn rust moet vinden in bedsteden, die, door het gemis aan de noodige reinheid en frischheid, vaak kweek plaatsen zijn van besmettelijke ziekten. Met een opwekking aan zijn medeleden om ieder in zijn kring naar vermogen mede te werken tot verbetering van een dusdanigen toestand, besloot spreker zijn voordragt. Volgens een globale berekening wordt de schade aan bewapening, kleeding en verdere uitrusting, veroorzaakt door den brand in de Willems-kazerne te Utrecht, op ruim f 700,600 berekend. Daarbij komt het gebouw zelf, dat vóór 50 jaar ruim f 300,000 heeft gekost, en dus nu veilig op f 400,000 a 500,000 kan geschat worden. Ein delijk nog de verliezen, van particuliere zijde ondervonden, zoodat de raming van ruim een millioen juist schijnt te zijn. Van de getrouwde onderofficieren, die in dat gebouw woonden, worden nog vele goederen vermist, die niet verbrand zijn. 172 manschappen zijn met verlof gezonden. De Midd. Crt. wijst in een artikel in antwoord op het betoog van mr. van Houten over de stelling der vrouw, op de volgende opmerkingen van den Franschen hoogleeraar Baudrillart, over de toeneming der weelde bij de vrouw, in de Revue des deux Mondes van den 1 Sept. jl. «Te midden onzer gelijkheid van standen doet de verleidelijk heid der weelde niet minder, ofschoon dan ook onder andere vormen, dan onder de vroegere aristocratische inrigting der maatschappij op de vrouwen haren invloed gelden. Het is een van de sterkste karaktertrekken der vrouwen, dat zij altijd vergelijkingen willen maken. Waar de man zich bepaalt tot opmerken, gaat de vrouw aan 't vergelijken. Geen karaktertrek is zoo gevaarlijk als déze, zoodra de weelde in het spel komt. Want, wanneer men altijd zichzelven blijft vergelijken, zoowel met hen, wier levensomstandigheden met de onze overeenstemmen, als met hen, die boven ons staan, dan bestaat er geen grens; dan blijft men altijd aan den gang om zijns gelijken vooruit te streven en zijne meerderen in te halen. De vrouw is aan dezen hartstogt onderhevig en zij blaast dien den man in; zij is de Eva der weelde en hij schikt zich gewoonlijk maar al te gemakkelijk in de rol van Adam. Deze ver leidster vindt men overal, zoowel in den burgerstand als in de volksklasse; en vooral in onzen tijd, nu alle standen met elkander ineenvloeijen, en niet, zooals weleer, door onoverkomelijke slagboomen van privilegiën en vooroor- deelen gescheiden zijn, is deze verleiding, om steeds met elkander gelijk te willen zijn, gevaarlijk en moeijelijk te weerstaan.» Het hoofdbestuur van het Roode Kruis in Rusland ontving van 1 Sept. 1876 tot 1 Sept. 1877 de som van 3,861,6?4 roebels en de afdeelingen 1,022,889. Er is thans nog in kas 3 millioen roebels. Tegenover zulk een cijfer in kas valt het moeijelijk te verklaren, dat de zieken en gekwetsten in den oorlog klagen over slechte verpleging, tenzij de administratie even slecht als de verpleging is. Wat het cijfer zelf betreft, dit is niet zoo aanzienlijk, als men in aanmerking neemt, dat in den Fransck-Duit- schen oorlog 21 millioen roebels aan het Roode Kruis werden verstrekt en de Amerikanen in hun burgeroorlog 330 millioen voor dit doel besteedden. (Arnh. Crt.) Op dit oogenblik moeten bij de regtbank te Zutphen 22 faillissementen in behandeling zijn. Gelijk de Gron. Crt. mededeelt is aan zekere weduwe Filippus, te Groningen, een buitengewoon geluk te beurt gevallen. Op de verkooping van roerende goederen van wijlen mevrouw de weduwe Janson kocht zij voor 25 centen eenige boeken, waaronder een Duitsch werkje in étui, bestaande uit drie deeltjes. Dat werkje inziende, ontdekte zij in het eerste deeltje drie bankbilletten: één van f 60, één van f 40 en één van f 25 en twee muntbilletten ad f 10, benevens eene obligatie, ten laste van iemand te Groningen, groot f 858.33. Twee kwestiën brengen leven in het land der Noor mannen in Groningen en Drenthe, zegt de Arnh.Crt. Hier is het de aardappelginds heHw&cn, dat de hoofden warm maakt. De Groninger fabrikant beweertik kan voor den hectoliter aardappelen niet meer geven dan ongeveer een gulden. De boer zegt overtuigd te wezen, dat die prijs te laag is. Daar geen der partijen wil toegeven, werken enkele fabrikanten niet of met halve kracht, en daar de boer geen koopman vindt, die geven wil wat hij vraagt, moet hij tegen zijn zin verkoopen of de aardappelen inkuilen. Of alle fabrikanten zich stipt aan bovengenoemden prijs houden, is ons niet bekend, maar zeker is het, dat de twist aan leiding geeft tot velerlei beschouwingen. Zoo beweert men, dat in Duitschland de prijs der fabriek- aardappelen hooger is dan hier, en trekt daaruit de stelling, dat onze fabrikanten te veel willen verdienen. «Maar,» autwoordt de fabrikant, «de Nederlandsche aardappel is waterig en levert niet zooveel meel als de Duitsche.» Aan welke zijde de waarheid is, durven wij niet beslissen, maar vrij zeker is het, dat èn boer èn fabrikant schade ondervinden en dat de laatste, als hij geen werkstaking kan lijden, in eene moeijelijke positie komt. In Drenthe is Meppel het hoofdtooneel van geschil. Men had er altijd een stadswaag, waar gewogen werd naar usantien, bij reglement vastgesteld. De varkenslagers kwamen tegen dit reglement in oppositie, stelden zich in het bezit van een eigen waag, maakten zei ven de waag- conditiën en benoemden hun eigen waagmeester. De varkens die zij van de boeren kochten moesten, zooals wel van zelf spreekt, op hunne waag gewogen worden en werden volgens de door hen gestelde; conditiën betaald. De boeren vonden de stedelijke waagconditiën beter en wilden zich ook niet door de varkenskoopers de wet laten voorschrijven. Een groot aantal landlieden vereenigden zich en beloofden elkander, geen varkens op de nieuwe waag te laten wegen. Maar, nu kwamen er voor hunne varkens geen koopers Geen nood die zouden van elders komen en anders zullen zij hunne varkens naar Amsterdam zenden en ze daar doen verkoopen. En hoe krijgen de Meppeler kooplieden nu de varkens die zij noodig hebben? Zij koopen die in andere gemeenten. Groot ongerief van weerszijden, maar leve de vrijheid De Amerikanen, bij Engeland niet willende achter staan, hebben den obelisk die te Alexandrië staat aangekocht. Deze stond in de dagen van Ramses II te Heliopolis. Een beruchte dievenbende. Den 1 Junij werd -uit den posttrein van Galais naar Parijs een pakket effecten gestolen, ter waarde van f 840,000, van de heeren Eaphael and Sons en Louis Cohen and Co., te Londen. Thans zullen drie mannen te Londen teregtstaan, die beschuldigd zijn, de misdaad begaan te hebben: Charles Martin en John Carr zijn reeds sinds eenigen tijd in Newgate gevangen; de derde, Iiibbert, is jl. Vrijdag in hechtenis genomen. Twee Engelsche politie-agenten, die hem reeds geruimen tijd volgden, legden Vrijdag middag de hand op hem, toen hij uit een winkel in New-Bondstreet kwain. Hij verzette zich met alle kracht en een derden agent was noodig om hem in bedwang te houden. Hij vond echter nog gelegenheid een papier in te slikken. Hij blijkt een tuchthuisboef te zijn, die in Frankrijk tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld was, wegens het bestelen der regering voor 260,000 fr. door valsche wissels. Voor de assuradeurs van het geld der heeren Eaphael en Cohen is het zeker hard, dat dit papier verdween, want waarschijnlijk stond er het adres op van den heler, die de gestolen f 840,000 bewaart. Iiibbert, die allerlei uumeu voerde, is aangegeven door zekeren Benson, de voornaamste getuige der kroon in het te wachten proces, waarin vier hoofdinspecteurs van het beroemde Detective Departement der Engelsche politie en een practiziju zullen teregt staan als medepligtigen aan een lange reeks diefstallen en andere misdaden. Deze Benson is een buitengewoon man; hij is de zoon van een gunstig bekend koopman te Parijs, ontving een voortreffelijke op voeding, spreekt met het grootste gemak verschillende talen, en is een beschaafd, welgemanierd inensch. Tijdens den Fransch-Duitschen oorlog woonde hij te Brussel; men vertelde, dat hij de graaf de Montégut was, zoon van een generaal in Fransche dienst, maar zich Benson noemde, omdat hij den kost moest verdienen als ver slaggever van een der Brusselsche dagbladen en niet teekenen wilde graaf de Montégut; daarbij gaf liij voor intime van de keizerlijke familie te zijn en te Brussel te wonen om daar de belangen der Keizerin te behartigen. De graaf ging trouwens dikwijls naar Engeland en sprak steeds op geheimzinnige wijze over deze bezoeken. Na den vrede huurde hij een prachtig hotel in Brussel en lang sprak ieder er van de prachtige paarden, waarmede graaf de Mon tégut langs den boulevard du Jardin-Botanique en door de lanen van het Bois de la Chambre toerde. Weldra bleek echter zijn astocra- tischen vrienden in België, waar de graaf zijn geld gekregen had. Tegen het einde van den oorlog was hij, voorzien van de noodige bewijsstukken, bij den lord-mayor van Londen gekomen als afge vaardigde van de diepbeproefde stad Chateaudun, welke stad ont zaggelijk veel geleden had door den oorlog; de lord-mayor was diep geroerd door het verhaal, noodigde den graaf bij zich te gast en gaf hem aan het dessert 50,000 francs aan banknoten, van de som, welke .de Engelschen voor de ongelukkige Franschen hadden bijeengebragt. Toen de lord-mayor niets hoorde van het gemeente bestuur van ChateauduD, schreef hij aan den burgemeester dier stad. Nu kwam aan het licht, dat de stad Chateaudun niemand had af gevaardigd en dat de weldadige lord-mayor, door valsche stukken en vooral door eeu valschen graventitel misleid, opgeligt was. Na een paar maanden werd de graaf te Brussel in hechtenis genomen, uitgeleverd en tot een jaar gevangenisstraf in Newgate veroordeeld. Zoo wanhopig was Benson over deze straf, dat hij eene poging tot zelfmoord deed. Hij had een paar lucifers weten te verbergen en in zijn cel stak hij des nuchts zijn bed in brand. Hij werd zwaar gewond en toen hij in 1874 in vrijheid werd gesteld, was zijn onderlijf geheel verlamd. Na verloop van eenige maanden kregen zijne beenen echter meer kracht en kon hij met krukken loopen. In de gevangenis had hij kennis gemaakt met eenige der handigste Engelsche dieven, wier opperhoofd hij werd, en met wie hij ccn der gevaarlijkste dievenbenden oprigtte, welke ooit in Londen de menscheu bestalen. Hij stal in het groot en rigtte een soort van naamlooze vennootschap op tot het uitoefenen van het beroep van roovers en opligters. Het noodige kapitaal werd door de ver schillende directeurs gestort; hij sloeg enkel groote slagen en kocht links en regts de menschen om, die hij noodig had; hij maakte kennis met de voornaamste politie-inspecteurs van Londen, en nam kamers in een gebouw, dat in gemeenschap staat met het hoofd bureel der Londensche politie. De inspecteurs werden zijne mede pligtigen en hij maakte verschillende keeren „zaken" van 200,000 tl 300,000 gulden. De bende moet alzoo enkele millioenen hebben verkregen, die door hen onder aangenomen namen bij de Engelsche bank gestort zijn. De bende werkte o. a. door de namen vau de firma Archer en Co. in Adamstreet te Londen, die onder den titel vau „the systematic Investment Society" op systematische wijze ligtgeloovige renteniers opligtte, terwijl „The general society for Insurance against losses on the Turf" (een verzekering-maatschappij tegen verlies door weddingschappen bij wedrennen) een ander werktuig der bende was, die een eigen dagblad oprigtte, waarin de ondernemingen der vennootschap werden aangeprezen. Benson werd ten laatste betrapt, toen hij een rijke Fransche dame, mad. de Goncourt, voor f 120,000 had opgeligt. Hij stond in Londen teregt en werd tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. In de gevangenis bleef hij toch het hoofd der bende. Het is thans uit gekomen, dat hij door omkooping brieven ontving en beantwoordde en bevelen gaf aan zijne onderhoorigen. De diefstal op den Chemin de fer du Nord werd door hem beraamd en de vernuftige wijze, waarop de 840,000 gulden der heeren llaphael gestolen werden, is geheel van zijne vinding. Plotseling begon liet gevangenisleven Benson echter te verdrieten. Hij bood zich aan de regters aan als getuige van de inspecteurs van politie en van de dieven van de f 840,000, die hij van hun misdaad zeide te zullen overtuigen. Waarschijnlijk is hem ver mindering vau straf beloofd, als hij de politie hielp, eu nu brengt hij dag aan dag in het Londensche geregtshof een schier weergalooze reeks misdaden aan het licht. Frankrijk. De afloop der herkiezingen, 15 in getal, is, dat 11 conser vatieve en 4 republikeinsche candidaten zijn gekomen. Het aantal leden der laatstgenoemden klimt daardoor in de Kamer tot 320, dat der eerstbedoelden tot 210. De verkiezingen van 15 Oct. hebben tot twee moorden aanleiding gegeven. In de gemeente Sainte-Fortunade, het 2de district van Talie, heeft zekere Constantin twist ge kregen met een herbergier, Ludier, wien hij verweet voor den regerings-kandidaat gestemd te hebben; hij heeft hem een steek toegebragt en hem twee ribben gebroken door een schop, toen de ongelukkige ineen was gezakt. De dood volgde bijna dadelijk op de bekomen wonden. In het district Yaucluse is het lijk van een bediende van het kasteel van Oiselais, gemeente Sorgues, uit de Rhóne opgehaald. Het lijk vertoonde de sporen van ver worging. Hij had Zatur- dag 13 dezer bulletins rondgebragt ter gunste van den graaf Demaine, regerings-kandidaat in zijn arrondissement, werd 's avonds vermist en den volgenden dag zijn lijk gevonden. Ook zijn moordenaar, Auguste Combe, een dolzinnig radicaal, is gevat en heeft bekend. Adelina Patti is Parijs gepasseerd, komende uit Engeland, alwaar zij tien dagen op vijf concerten gezongen en daarvoor 50,000 francs genoten heeft. Zij is jl. Vrijdag avond reeds weder uit Parijs vertrokken naar Milaan, om er in negen opera-voorstellingen op te treden voor 8000 francs per avond. Van Milaan begeeft zij zich naar Venetië aldaar geëngageerd voor vier representatiën tot denzelfden prijs. Mad. Godard, echtgenoot van den beroemden lucht reiziger, en die hem ook in Nederland vergezeld heeft, is deze week te Parijs overleden. Zij had meer dan zestig luchtreizen met haar man medegemaakt, zoowel in Frankrijk als elders. Tijdens het beleg van Parijs had zij de werk plaatsen bestuurd, waarin de ballons vervaardigd werden, die destijds het eenige middel van gemeenschap waren tus- schen Frankrijks ingesloten hoofdstad en de buitenwereld. De Groenlandsche dieren, zeehonden, witte beeren en sledehonden, die de acclimatatietuin te Parijs verwachtte, zijn aangekomen, vergezeld van zes Eskimo'sdrie mannen, een jonge vrouw en twee meisjes van 25 en 11 maanden. Die bewoners van het hooge Noorden houden thans hun verblijf in den tuin, waar, op het grasveld dat den Nubiërs tot legerplaats heeft gediend, tenten zijn opgeslagen, vol komen gelijk aan die der Eskimo-stammen bij de Pool. Engeland. Wegens de groote schade, de vorige week door storm aan den telegraaf toegebragt, zou de regering er op bedacht zijn, het stelsel om de draden onder den grond te leggen, zooveel mogelijk uit te breiden. Keizerin Eugenie heeft Steephill-Castle op het eiland Wight gehuurd, waar drie jaren geleden de Keizerin van Oostenrijk den winter heeft doorgebragt. Dit staat in ver band, zegt de Times, met den raad, door een uitstekend geneesheer gegeven, dat de Keizerlijke Prins den winter in een zacht, droog, zuidelijk klimaat moet doorbrengen. In Sadler's Wells Theatre werd jl. Zondag avond een vuistgevecht geleverd om 50 p. st. Een der kampioenen had spoedig den regterarm gebroken, maar toch liet men den strijd voortzetten. Nadat die bijna twee uren had geduurd kwam de politie aan het onwaardig schouwspel een eind maken. Dnitschland. Baron Wilhelm von Rothschild, te Frankfort a/M., heeft ter gelegenheid van de huwelijksverbintenis zijner dochter Adelheid met haar neef baron Edmund von Rothschild 300,000 mark (f 180,000) geschonken voor den bouw van een nieuwe Israëlietische godsdienstschool in die stad. Von Moltke vierde jl. Zaturdag zijn 77sten ver jaardag. De Köln. Zeitung berigt, dat te Mainz alle café- chantants, op last der stedelijke overheid, voor goed ïijn gesloten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2