Buitenland. Men leest in de Amst. Crt. -Niet alleen heefc «het muurtje» veel hoofden warm, veel tongen losgemaakteen dichtpen in beweging gebragt (zie het gelegenheidsvers bij de boekhandelaars verkrijg baar), een banketbakker tot het ontwerpen en uitvoeren van eene afbeelding in koek en suiker vervoerd (zie Vijzel straat bij de Kerkstraat), maar thans ook is dit voor werp van onhandelbaarheid aan het handelsbelang dienstbaar gemaakt door middel van teekenstifc en lithographie. De sigarenhandelaar J. F. Verster, Kal verstraat hoek St.-Luciën- steeg E 78, is op het denkbeeld gekomen zijn sigaren zakjes te illustreren ter eene zijde met het «muurtje» zooals het was vóórdat de lynchwet er op werd toegepast, en zóó als het zich in deerniswaarden toestand vertoonde, daarna; aan de andere zijde ziet men het Sophiaplein en den omtrek, van de steenen des aanstoots bevrijd. Zulk een zakje behoudt eene eigenaardige historische waarde, als de sigaren reeds lang verdampt zullen zijn!» Te Amsterdam is jl. Zaturdag in 35jarigen ouderdom overleden de gunstig bekende pianist, de heer Henry Coenen. De doofstomme, die in de vorige week teregtstond ter zake van diefstal van een paar pantoffels ten huize zijns meesters, is jl. Donderdag door de arrondissements- regtbank te Amsterdam veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van één maand. Vader worden heeft in Amsterdam wat te betee- kenen, zoo meldt men uit de hoofdstad aan de Arnh. Crt. Hij die vader is, zal ook wel een vrouw hebben (zou in de kuische hoofdstad iets anders mogelijk zijn?) en met die gade in een huisje wonen, en 80 opcenten betalen over de personele belasting en 3 pCt. als belasting over zijn inkomen (over 1878/79). Dat heeft wat te beduiden! Het nageslacht mag dan ook wel standbeelden oprigten voor alle thans levende Amsterdamsche burger-vaders. Zij zullen de vruchten plukken van onze opofferingen, en ik zie niet in, dat dit met eenige duizenden standbeelden te royaal is beloond. We betalen voor verbeterd verkeer te land en te water, voor hygiëne en straks voor faecaliën-afvoer, voor steigers en kaden en handelsinrigtingen en honderden zaken meer, die, ik geloof niet te boud te spreken, niet tegenstaande ze reeds zooveel vorderden, de heffing der inkomsten-belasting misschien voor ons tot 4 a 5 pCt. zullen opvoeren en voor de na ons komenden tot 1 a 2 pCt. zullen verminderen. Leve de onbaatzuchtige negentiende eeuw! Jl. Donderdag morgen heeft te 's Hage een droevig ongeluk plaats gehad. Een brievenbesteller wilde op een der tramwaywagens, die in vollen gang was, stappen en had het ongeluk een mistred te doen, waardoor de wielen hem over het lijf gingen, tengevolge waarvan hij onmid dellijk een lijk was. De ongelukkige was een oppassend man en braaf huisvader en laat zijn huisgezin in kommer vollen toestand achter. Jl. Donderdag deed het geregtshof te Arnhem uit spraak in de belangrijke zaak van Janna van Tongeren, dagloonster, huisvrouw van H. Roskam, te Twelio, be schuldigd van vergiftiging op haren echtgenoot. Bij een breed gemotiveerd arrest is de beschuldigde daarvan vrij gesproken, op grond, dat noch uit het verslag der des kundigen, noch op eene andere wijze is gebleken, welke hoeveelheid phosphor in den toegedienden pannekoek is aanwezig geweest, zoodat niet is uit te maken of daardoor eene acute vergiftiging met snellen doodelijken afloop, of wel eene maagontsteking, met den dood als einde van een langdurig lijden, heeft kunnen ontstaan. Na de uitspraak van dit arrest heeft het hof de onmiddellijke in-vrijheid- stelling van de beschuldigde bevolen. De gezondheids-commissie te Nijmegen geeft het publiek den raad, met het oog op de heerschende tongblaar onder het vee, geen ongekookte melk te gebruiken. Nopens de ongeregeldheden op het eiland Norderny wordt nog medegedeeld, dat de visschers aldaar reeds sedert langen tijd kwaadgezind bleken jegens hunne Engelsche en Nederlandsche collega's, die daar kwamen visschen en hunne vangst verkochten. Er is nu vrij wat vernield van de inventarissen der Hollandsche schuiten. De familie van den koopman Oterendorp is door het dak en met moeite gered. Men vreesde, dat het volk pogingen zou aanwenden om de gevangen genomen personen met geweld te bevrijden. Men zal 't met ons denkelijk eens zijn (aldus schrijft de redactie van het Zeitschrift des landw. Vereins für Rhein- Preussen, No. 9, 1877), dat het niet tot het gebied der vervalschingen behoort, als aan een product, dat overigens goed is bereid, wat smaak en gehalte betreft, met behulp van een onschuldig middel een natuurlijk aangename reuk medegedeeld wordt. Wij bedoelen namelijk niet meer of minder dan een aan de natuur ontleende, maar aan de boter langs omwegen gegeven geur. Op directe wijze ontstaan, treffen wij dien reuk aan, als den eigenaar der koeijen wei landen ten dienste staan, waarop de wit— en geelbloeijende steenklaver (Melilotus albus en M. officinalis), het reukgras (Anthonanthum odoratum), of 't Lieve—vrouwen-bedstroo (Asperula odorata), welk laatste gelijk men weet aan Mei wijn den zoo geschatten geur geeft, aanwezig zijn. Maar dit is niet altijd het geval, en om die reden heeft een Silezischen landbouwer getracht, de natuur op onschadelijke wijze na te bootsen. Te dien einde brengt hij een der ge noemde planten, gedroogd, in een zak van digt, fijn linnen en hangt die voortdurend in de ledige en toegedekte boter vaten op. Bij het boteren bevestigt hij lange, smalle, eveneens met een der genoemde planten gevulde zakjes aan de vleugels van den karnstok. De geringe moeite wordt door den fijnsten reuk der boter beloond, denzelfde als men waarneemt bij de boter van koeijen, die op de beste weiden, waar het reukgras voorkomt gegraasd hebben. Henry Stanley, de bekende Amerikaansche Afrika- reiziger, die zoo krachtig de door wijlen den Engelschman Livingstone aangevangen taak voortzet, heeft van den "Weiden, waar reukgras voorkomt, zijn echter, naar wij meenen, alleen daarom niet „best." Koning van Italië een gouden medaille ontvangen, ter erkenning van zijne groote verdiensten ten opzigte van de kennis van Afrika. In Noord-Amerika wordt, zooals de heer van Hulle in de Revue de 1'horticulture Beige et Etrangère verhaalt, buitensporige sommen aan bloemen en bloemen-arrange- menten besteed. Zoo kostten de bouquetten en andere bloemen, bij gelegenheid van het huwelijk eener rijke erfgename, niet minder dan 5000 dollars ff 12,500). Tegen Kersmis en Nieuwjaar bereikt de eigenlijke bloemenhandel zijn toppunt. Het kleinste bouquet kost dan 6 doll. (f 15), en die van 25 doll. (f 62.50) zijn niet zeldzaam. Vazen of tafelmilieux met bloemen worden met 120 tot 150 doll. (f 300, f 325) betaald, terwijl men voor een bloemen- garnituur bij eene begrafenis tot 250 doll. (f 625) besteedt. Gedurende den winter wordt voor een enkelen rozenknop, of voor een dozijn viooltjes, reseda's of heliotropen een dollar (f 2.50) betaald; de voornaamste handel wordt dan echter in lelietjes der dalen gedreven. Een enkel kweeker te New-York verkocht er 10,000 op één dag voor ruim 1000 doll. (f 2500). De handel der bloemisten te New- York alleen bedraagt jaarlijks meer dan 12 millioen doll. (f 30,000,000). De Chronista meldt uit Lima, de hoofdstad van Peru, het volgendeEen hond was op het tooneel van den Italiaanschen schouwburg geloopen, en de pogingen die men aanwendde om hem, voor het ophalen der gordijn, weg te jagen, maakten hem zoo woedend, dat hij op mw. Pacci, de eerste zangeres, aanvloog en haar geweldig beet. Zeer spoedig vertoonden zich bij de ongelukkige kunstenares kenteekenen van watervrees, en binnen twee dagen stierf zij, na een hevig lijden. Onmogelijkheid om eene gemeentelijke ver ordening uit te voeren. In het reglement van Politie te Groningen, art. 63, is voorgeschreven, dat rundvee over de straat niet anders mag vervoerd worden dan geleid door een aan de horens behoorlijk bevestigd touw. Maar nu heeft de kantonregter aldaar in een voorgekomen geval beslist, dat runderen zonder horens in 't geheel niet behoeven te worden geleid, omdat toch aan die dieren het touw van art. 63 niet kan worden bevestigd. Bij den gemeenteraad is nu door B. en W. voorgesteld, het artikel te lezen als volgt«anders dan geleid aan een touw,» zonder meer. Het touw zal dan ook aan den staart vastgemaakt mogen worden, maar het vervoer van een rund met gebroken poot of van een ziek rund op een wagen, slede, enz. ver boden zijn! Zou dut de bedoeling zijn? (N. Rott. Crt.) Benoemingen, enz. Het heeft den Koning behaagd, bij besluit van 2 dezer, met ingang van lieden: 1. op zijn verzoek, aan den heer mr. J. Heemskerk Az., een eervol ontslag te verleenen als minister van Binnenl. Zaken, onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten, door hem aan den Koning en aan den lande bewezen; 2. te benoemen tot minister van Binnenl. Zaken, den heer mr. J. Kappeyne van de Coppello, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; alsmede bij besluit van 2 dezer, met ingang van den 3den daar aanvolgende 1. op hun verzoek een eervol ontslag te verleenen aan de heeren W. F. van Erp Taalman Kip, als minister van Marine; mr. C. Th. baron van Lijnden van Sandenburg, als minister van Justitie; jhr. mr. II. J. van der Heim, als minister van Financiën; jhr. mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, als minister van Buitenl. Zaken mr. F. Alting Mees, als minister van Koloniën, en II. J. R. Bcijen, als minister van Oorlog; onder dankbetuiging voor de vele en ge wigtige diensten, door hen aau den Koning en aan den lande bewezen; 2. te benoemen: tot minister van Koloniën mr. P. P. vanBosse, minister van Staat; tot minister van Buitenl. Zaken mr. W. baron van Heeekeren van Keil, directeur van het Kabinet des Konings tot minister van Justitie mr. H. J Smidt, lid van de Tweede Kamer der Stateu-Gencraaltot minister van Marine jhr. H. O. Wichers, kapt.-luit. ter zee bij de Kon. Ned. marinetot minister van Financiën mr. J. G. Gleichman, secretaris-directeur van de Nederl. Bank; en tot minister van Oorlog de heer J. K. H. de Roo van Aldcrwerelt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Bij Koninklijke besluiten van 2 dezer is aan den lieer jhr. G. J. G. Klerck, op zijn verzoek,-eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van lid en voorzitter der permanente militaire spoorweg commissie, onder dankbetuiging voor de gewigtige diensten, door hem ook in gemelde betrekking aan den lande bewezen; is aan den majoor op non-activiteit J. K. II. de lloo van Alderwerelt, van liet wapen der infanterie, lid. van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Het eereteeken tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterij is o. a. toegekend aan: Th. Groen en H. de Wijn, muzikanten bij de dd. schutterij te Alkmaar. Benoemd zijn: tot dijkgraaf van den polder de Baarsdorpermeer de lieer J. Clay en tot hoogheemraad, wegens Waterland, van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland de heer mr. II. J. Smit. Tot officieren in de orde der Eikenkroon zijn benoemd: de luit.— kolonel der infanterie A. F. Beijen; de kapt. der infanterie P. Thijssen, adjudant van den minister van Oorlog; de kapts. der artillerie W. Hoogeboom en I. G. F. van Houtuin, en de kapt.- ingeuieur II. P. L. C. de KruijlF, als zoodanig werkzaam bij het bureau der genie aan het departement van Oorlog. De scheepsklerk J. J. van der Ley, dienende aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden, wordt heden overgeplaatst aan boord van het wachtschip alhier. Aan den machinist 1ste kl. in het vaste korps bij de marine A. C. Torré is toegekend de gouden medaille ter geheele grootte, tot bijzondere onderscheiding voor 50 jaren eerlijke eu trouwe militaire dienst. Engeland. De regering heeft de mogendheden gepolst over de vraag of zij een gemeenschappelijke bemiddeling in de Oostersche kwestie zouden willen beproeven op den grondslag van het programma der Conferentie van Constantinopel. Er is echter weinig kans op een definitief antwoord vóórdat Rusland bf een groote overwinning of de nederlaag zal hebben geleden. De minister Cross heeft eindelijk eene beslissing genomen ten opzigte der vier veroordeelden wegens liet gebeurde met de vrouw te Penge. Hij heeft het dood vonnis over de drie Staunton's veranderd in een vonnis tot levenslangen dwangarbeid. Alice Rhodes zal geheel worden vrijgelaten. De Englishman, die te Calcutta verschijnt, bevat in zijn nummer van den 22 Oct. jl. een telegram uit Madras van den 19den, waarin men leest: «Te Bongalore worden dagelijks een twintigtal lijken in de straten opgeraapt van personen, die van honger zijn omgekomen. Een rapport van het gemeentebestuur constateert, dat men van 7 tot 17 Oct. 236 zoodanige lijken had weggeruimd. Officieel is bewezen, dat deze groote sterfte, tengevolge van den hongersnood, algemeen is in Mysore.» Mschland. De oude Pruissische veldmaarschalk Wrangel, de held van den Deenschen oorlog en een der populairste figuren van BerlijD, is in 93jarigen ouderdom overleden. De zaken van Krupp gaan in den laatsten tijd niet vooruit. Tot nu toe was hij de hoogstaangeslagene in de belasting en betaalde 84,600 mark. Thans is hij op 63,009 mark teruggebragt en wordt nu door Rothschild te Frank fort, die 68,400 mark betaalt, overtroffen. Te Bernau, bij Berlijn, heeft zich dezer dagen een jongen van 13 jaar in het huis zijner ouders opgehangen, na eerst zijn testament gemaakt te hebben. De regering van het groothertogdom Hessen heeft thans bij de Universiteit te Giessen door middel van een nieuw reglement voor goed een einde gemaakt aan onge oorloofde promotiën tot de doctorale waardigheid. Volgens den bcrigtgever zou het hoogst wenschelijk zijn, dat er ook voor de Universiteit te Heidelberg hij voegt er bij «(Jena)?» zulk een reglement werd vastgesteld. Ilerigten betreffende den Russisch-Tnrksclien oorlog. In Konstantinopel begint men meer en meer naar vrede te haken. De aanhoudende kleinere eu grootere overwinningen der Bussen in Europa eu Azië zijn hiervan oorzaak. Volgens berekeningen van de spoorwegbeambten aan het grens- kantoor Ungen, zijn van het begin van Junij tot 28 Sept. uit Bumenië naar Busland 27738 zieke en gewonde soldaten getrans porteerd. Voor de maand Sept. werd het getal op 15000 man begroot. Het getal Turkschc gevangenen, van het begin van den oorlog tot het eiude van Oct., schatte men op 25000. INGEZONDEN. In deze week is te 's Graveuhage, onder voorzitting van den hoogleeraar Kueuen van Leiden, de jaarlijksche Protestanten-dag gehouden. Belangrijke vraagstukken kwamen daar aan de orde. Uit de mededeelingen van het Hoofdbestuur bleek, dat bet Protestantenbond zeer in bloei toeneemt. In onderscheidene ge>- meenten zijn reeds afdeelingen gesticht; in 1877 kwamen er weder 21 nieuwe bij. Ook te dezer plaatse is voor eenigeu tijd eene poging gewaagd om eene nfdeeling te stichten. Enkele leden zijn reeds toegetreden. De contributie bedraagt f 2.50. De oudergeteekende onderstelt, dat in de gemeente van den Helder nog velen gevonden worden, die gaarne zullen willen mede werken om de afdeeling alhier aan het doel van het Bond te doen beantwoorden. Dat doel is, blijkens de statuten, niet meer of minder dan de bevordering van de vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven, zoowel binnen den kring der kerkgenootschappen, als op ieder ander gebied. Hiertoe worden door de afdeeling vergaderingen gehouden, waarin de belangrijke onderwerpen, die in onzen tijd op godsdienstig en kerkelijk gebied aan de orde zijn, worden besproken eu toegelicht; voorts schijnt het gewenscht ook lezingen tc doen houden, zoowel van meer wetenschappelijken uls populairen aard en vorm, gelijk reeds elders met goed succes geschiedt. Het behoeft geen breed betoog, dat, zoo dit alles op flinke wijze zal plaats hebben, de nfdeeling een behoorlijk getal leden moet bezitten. Zijn er dus belangstellenden, die bereid zijn aan de tot standbrenging van deze dingen mede te werken, dan mogen zij zoo vriendelijk zijn zich bij den oudergeteekende als leden aan te melden, of ook de vergadering bij te wonen, die weldra in het lokaal „Musis Saerum" zal worden gehouden. Het komt den oudergeteekende voor, dat in de plaats onzer inwoning in menigerlei opzigt groote behoefte bestaat juist aan datgene, wat bet Protestantenbond wil gevengelegenheid aan belangstellenden om zich te vereenigen en, door vereeuiging, leven te wekken en licht te ontsteken. Wie dus krachtige, maar levens vrije, ontwikkeling van het gods dienstig leven verlangt, hij trede als lid van het Bond toe! H. VRENDENBERG Cz. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE HELDER. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDEBTBOUWD: J. J. Lintelo, kok eu D. Bakker. P. van Leeuwen, zeeman eu E. W. de Haas. J. Zoetelief, schilder en C. J. Berger. O. van der Wal, schieman en T. Prins. S. E. de Greef, bootsmansmaat en C. Furst. J. Zaatinan, stoker en M. J. v. d. Meer. GETBOUWD: Geene. BEVALLENC. J. Vink, geb. Wessel, Z. C. Sohorsij, geb. Leliveld, Z. OVERLEDENGeene. Levenloos aangegeven 1 BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE ZIJPE. Van 16 tot 31 October 1877. ONDERTROUWD: Geene. GETBOUWD: Cornelis Oudendijk eu Aafje Kaper, Pieter van Buuren en Guurtje van Eeten. GEBOREN: Pieter, zoon van Jacob Mosk Jnz. en Maartje Jongejan. Abraham, zoon van Johannes van den Berg en Maartje Stuijfbcrgen. Niesje, docliter van Maarten i/ouw en Trijntje Bood. OVERLEDENAriaantje Mekken, 31 jaren, weduwe van Sieuwert Jonker. Maartje, 65 jaren, dochter van Jan Mooij eu Aafje Baken. Klaas Slikker, 64 jaren, weduwnaar van Antje Hakof. Frouktje Zandburg, 3S jaren, echtgeuoote van Cornelis Nieman. Catharina, 11 maanden, dochter van Gerrit Smit en Sijtje Smit. Trijntje, 15 jaren, dochter van Cornelis Dignuin en Helen» Hopman. Jacob Hagen, 50 jaren, echtgenoot van Jannetje Breed.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2