HEMERSCHE E\ NIEUWER1EPER COURANT. 1877. N°. 133. Woensdag 7 November. Jaargang35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. „Wij li u 1 d i j e n het g o e d e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Znturdag Abonnementsprijs per kwartaal H franco per post ƒ1.3 Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: M O 1 E N P 1 E IIV Bi". 103. Prijs der Ad verten tien: Vnn 1—4 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Ell&en Donderdag vertrekt de mail naar Dost-lndiê. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEÜWEDIEP, 6 November. In de vorige week overleed alhier mevrouw Hugenholtz San*hagens. De overledene bekleedde de betrekking van règentcsse van het Algemeen Weesbuis. Toen gisteren de plegtige ter-aarde-bestelling plaats had, schaarden de weeskinderen zich onder geleide in den lijkstoet, om de laatste eer te bewijzen aan een hunner verzorgsters, die zeker ook in die kinderharten eene goede herinnering heeft achtergelaten. Spaarbank voor den Helder, 3de kw. 1877: Saldo op 1 Julij 1877f 58651.31 Ingebragt en renten gedur. het 3de kw. 1877 - 7051.83, Uitbetaald gedurende het 3de kw. 1877 Saldo op 1 Oct. 1877 f 59135.711 Aantal deelhebbers op 1 Julij 1877: 525. 1 Oct. 1877: 528. Volgt onze marine de helaas zoo treurige eischen des tijds, om de vernielendste uitvinding op hare schepen aan te brengen, o. a. de torpedo's, aan den anderen kant gebruikt ze evenzeer de middelen, welke strekken kunnen om menschenlevens te behouden. Thans worden al hare schepen voorzien van «Holmes reddinglichten." Dit middel van een Engelscben uitvinder, de heer N. J. Holmes te Londen, op verscheidene Engel- sche schepen met 6uccès reeds in gebruik, wordt toegepast als volgt: 4) VERGAAN! {Slot.) III. In de club heerschte een buitengewone spanning. Al de inwoners van Yokohama schenen elkander daar rendez-vous gegeven te hebben. De eetzaal, het buffet, de billardkamer waren overstelpt met bezoekers. Met dat al was het er buitengewoon stil. De lieden voerden drukke gesprekken, maar op zachteu, fluisterenden toon. Op veler gelaat was ontsteltenis en schrik te lezen. Plotseling hoorde men«Parker heeft tijding van de Suwo-Nada, liij is in de kegelbaan, hij gaat spreken." In een paar minuten was het geheele gezelschap in de groote houten loods verzameld, waar zich de kegelbanen bevonden. Aan het boveneinde van de loods, achter een tafel, stond P. S. Parker. Yoor de bewoners van Yokohama waren geïmproviseerde ver gaderingen niets vreemds. Zulke meetings waren veeleer in de jeugdige kolonie aan de orde van den dag, en het ontbrak er evenmin aan redenaars als aan geschikte voorzitters, om de debatten van deze of gene vergadering te leiden. Yokohama herbergde des tijds een niet gering aantal jonge, onbesuisde lieden, zoogenaamde «pioniers der beschaving," die bij sommige gelegenheden veel minder geciviliseerd bleken dan de door hen verachte «Japansche Barbaren." Maar zoodra er sprake was van een meeling, bleek ieder Europeaan en Amerikaan er op gesteld te zijn, dat men daarbij volgens zekere door het gebruik geheiligde parlementaire regelen te werk ging. Zelfs de grootste «rowdie" van Yokohama zou zich geschaamd hebben, in een vergadering anders dan ernstig en zakelijk het woord te voeren. «Mijnheer Stearns, gij moet onze voorzitter wezenriep plotseling iemand met luider stem. «Stearns! Stearns!" klonk het dadelijk daarop van alle kanten. De geroepene, een klein mannetje, met een scherpgeteekend, schrander gelaat, begaf zich naar de tafel, waaraan Parker reeds stond, en nam daarachter plaats op een hoogen stoel, die voor den president gereed gezet was. Hij hield eenige oogenblikken met Parker een fluisterend gesprek; daarna klopte hij met een sleutel op de tafel en beval stilte. Er heerschte eensklaps een plechtig zwijgen. «De zitting is geopend," begon de heer Stearns, en na een korte pauze ging big voort: «Het is mijn ernstige en treurige plicht, u allen mede te deelen, dat de berichten, welke heden sedert den vroegen ochtend over het lot der Suwo-Nada in omloop zijn, zich bevestigd hebben. Het schip is bij Kaap Idsu vergaan. Slechts vier personen, waaronder de heer Bourgei, de wachthebbende officier op het oogenblik der schipbreuk, hebben er het leven afgebracht. De hooggeachte secretaris onzer club, de heer Parker, heeft den heer Bourget gesproken en is bereid, aan de vergadering mede te deelen, wat hij van hem vernomen heeft. Mijnheer Parker, het woord is aan u." P. S. Parker stond op. Hij zag er bleek en ontsteld uit; zijne stem, welker vaste, heldere klank ieder bewoner van Yokohama zoo wel bekend was, beefde, en de woorden, waarmede hij begon, waren nauwelijks hoorbaar. «Harder!" riep iemand die achter in de loods stond. «Stilte!" schreeuwde Stearns, terwijl hij verwoed naar alle kanten rondzag, wie den spreker in de rede had durven vallen. Het kistje, waarin twee dier lichten besloten zijn, wordt buiten boord bevestigd boven de plaats waar een redding boei hangt. Een der bussen, die het preparaat bevat, wordt met een touw, door den bodem van het kistje loopende, aan de boei verbonden. Wanneer die boei te water ge worpen wordt, valt de bus uit het kistje mede en deze wordt tegelijkertijd door de zwaarte der vallende boei geopend. Zoodra dit preparaat met water in aanraking komt, ontvlamt het. Het blijft een half uur branden, is tot op een afstand van 5 mijlen zigtbaar en wordt door wind en water niet uitgebluscht. Bij nacht wordt daardoor een drenkeling de plaats aangewezen, waar hij een middel tot levensbehoud door zwemmen zou kunnen bereiken; en hij kan evenzeer met een boei, waaraan zulk een brandend licht is verbonden, de aandacht zijner redders tot zich trekken. (Standaard). De Kerk. Cour. schrijft omtrent het gevraagd ontslag der HH. Hugenholtz o. a. het volgende: «Men zal stappen doen om de Ned. Ilerv. kerk te verlaten op nader vast te stellen tijd,» en dan (op dien nader vast te stellen tijd?) tevens bepalen «op welke wijze zij (die de Ned. Herv. kerk verlaten) het godsdienstig gemeenteleven wenschen voort te zetten. Hoe zal deze «Nieuwe Kerk» worden georganiseerd? In welke formulieren van éénigheid zal zij hare begin selen uiteenzetten, haar program afkondigen, belijdenis doen van haar zamenhang met het verledene, van haar wenschen voor het heden, van haar ideaal voor de toekomst? Met brandend verlangen zien wij het antwoord op deze vragen te gemoet. Zal dat antwoord ook ons het woord brengen, waarop we sinds lang wachten?....» De Noorsche bark Deodosa, kapt. Hanevig, van VViborg naar Amsterdam, met hout, is te Terschelling op strand geslagen; 't volk werd gered. «Stilte! stilte!" klonk liet van alle kanten. Parker hield een stuk krijt in de hand, dat hij van de tafel ge nomen had en waarvan de kegelaars zich bediend hadden om hunne partijen op te teekeneni Hij trok daarmede eenige strepen op de tafel, waarna hij ze opmerkzaam beschouwde, alsof hij geroepen was een wiskundig vraagstuk op te lossen. Vervolgens legde hij het krijt naast zicli neer, haalde zijn zakdoek uit en wischte de dikke zweetdroppels af, die op zijn voorhoofd parelden. Het was intusschen weder volkomen stil geworden. Aller oogen bleven op Parker gericht. «Treurige tijdingen," begon deze, waarna hij op nieuw bleef steken. Stearns reikte hein een glas water toe; hij schoof het terug, kuchte een paar maal, richtte zich in zijn volle lengte op en zette zijn toespraak, ditmaal met vaste stem, als volgt voort: «De Suwo-Nada verliet Marscille den 1 Gden Juli met vier en twiutig man equipage, zes en tachtig passagiers, waaronder veertig Japanneezen, en een volle lading van verschillende goederen voor Saigon, Hongkong en Yokohama. Zij kwam den 20sten Augustus te Saigon aan, nadat zij tot dusver een voorspoedige en gelukkige reis had gehad. Zij zette daar een gedeelte van haar vracht benevens vier en twintig passagiers aan land, en vervolgde den 22sten hare reis naar Hongkong, waar zij den 27sten Augustus aankwam. Te Hongkong bleven zestien passagiers achter; daarentegen namen daar vier andere personen passage naar Yokohama. Er bevonden zicli derhalve op den dag toen men van Hongkong vertrok, twee en negentig zielen aan boord der Suwo-Nada, namelijktwee en veertig man equipage, veertig Japanneezen en tien blanke passagiers. De lieer Bourget, de tweede officier der Suico-Nada, heeft mij toegestaan, de passagierslijst over te schrijven, zooals hij die in zijn notitie boekje had opgeteekend. Ook heeft hij mij de namen van dc officieren der Smoo-Nada gegeven." Parker haalde een blad papier uit zijn zak, dat bij langzaam openvouwde. Men had een speld kunnen hooren vallen, zoo stil was het in de vergadering geworden. Parker hoestte nog eens, maar zijn stem klonk dof en heesch, alsof zijn keel dichtgesnoerd was. «De Suwo-Nada stond onder het opperbevel van kapitcinGuérin. Officieren: Langlois, Bourget, Delraotte, d'Alvarade; betaalmeester: Bouvier; geneesheer: Dr. Germain; ingenieurs: Patry, Ealtier, Lo- garrigue; en voorts een en dertig man matrozen en stokers. Passagiers uit Hongkong: Docter Spencer en echtgenoote, kapitein Vos van de Hollandsche barkas Bataviade heer Frederik Cooper van «Cooper 8i Nilson" uit Amoy. Passagiers uit Marseille Parkers stem werd allengs onduidelijker. Hij nam snel een slok water en ging ijlings voort, alsof hij zich haasten wilde om met de lezing gereed te komen«De heeren Fermignon, Mariani, Patti, Docter Heinrich Günther en echtgenoote en de luitenant Mac Gregor van Hr. Ms. Marine." Er volgde een lange pauze. Parker wischte zich nogmaals het zweet van 'l voorhoofd en nam op nieuw het krijt ter hand. Hij teekende daarmede een driehoek op de tafel, dien hij zorgvuldig schaduwde, en terwijl hij met de grootste aandacht aan dat werk bezig was, ging hij met zachte stem voort: «De heer Bourget en de heer Mariani, benevens twee matrozen, Setellier en Lourmel ge- heeten, zijn heden middag hier aangekomen. Al de. anderen, officieren, manschappen, passagierszijn dood." Eene nieuwe, langere pauze, gedurende welke Parker zijne toevlucht weder tot zijn zakdoek en het stuk krijt nam. In de zaal bewoog zich niemand. In zake de brug, door den landman te Bergen weg gebroken, wees het geregtshof te Amsterdam gisteren arreft. Uit de wetenschap van den landman, dat de brug hem niet toebehoorde en door een ander onderhouden werd, leidde het hof af, dat hij wel wist dat de brug een ander toe behoorde en veroordeelde hem dientengevolge tot een cel lulaire gevangenisstraf van 45 dagen. Te Haarlem hebben jl. Zaturdag de acte voor de Fransche taal bekomen de heeren M. S. Bourdrez en M. C. J. de Gelder, van Alkmaar ep B. E. A. Terneden, van de Hij]). >-s— Uit onzen omtrek meldt men: «De aardappelen zijn hier bijna allen uit den grond. Zij zijn vol zieken en slecht van smaak, zoodat de weinige goede soorten duur zijn en van f 4 tot f 5 kosten. Het thans ingetreden drooge weder ziet den landbouwer ijverig bezig met ploegen en 't zaaijen van winterkoren.» Men schrijft uit Kolhorn: «Naar aanleiding van een gevallen besluit in eene ver gadering van de afdeeling Barsingerhorn der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is er in de gemeente Bar singerhorn c. a. eene inrigting geopend, waarin door twee hoofdonderwijzers der gewone lagere school, die beide acte voor landbouwonderwijs hebben verkregen, onderwijs in de landbouwkunde zal worden gegeven. Een negental leerlingen uit den boerenstand meldden zich reeds aan. De gemeenteraad gaf vrije beschikking over een schoollokaal en stelde een som beschikbaar, waar voor onvermogende leerlingen kunnen worden aangenomen. Het plan is om in dezen eersten cursus de aard- en plantenkunde in algemeene trekken te behandelen. Een klein begin, dat leiden kan en moet tot grootere dingen. Onze landbouwende stand heeft behoefte aan kennis.» Te Enkhuizen beerscht sinds eenigen tijd een hevige „De nacht was donker; de hemel zwaar bewolkt; de zee kalm. Het zal ongeveer tien minuten vóór half vijf geweest zijn. Al de passagiers, uitgezonderd de heer Mariani, die op het dek gebleven was, hadden zich reeds eenige uren geleden naar hunne kajuiten begeven. De heer Bourget had juist den heer d'Alvarade als wacht hebbend officier afgelost en zocht met zijn kijker naar het licht van Josu. Het seliip stoomde full s p e a d, met een gunstige bries, en zal omstreeks tien of elf knoopen hebben afgelegd. Plotseling' een vreeselijke stoot, een gekraak, een akeli? gekras, alsof een reusachtige zaag door het geheele schip ging. De heer Bourget, die op de brug stond, liep naar de machine, om nog een bevel te geven. Maar het was reeds te laat. Het schip moest op een onbekende klip gestooten zijn, die de geheele kiel opengescheurd had. De machine maakte nog eenige bewegingen; en toen stond alles stil. Uit de kajuiten klonk een zwakke, doffe, korte kreet En verder weet niemand er iets van. Bourget, Mariani en de beide matrozen dreven voort op de stille, donkere zee, zich vastklemmend aan de stoelen en banken, die naast hen uit de peillooze diepte bovengekomen waren. Bij den aanbrekenden morgen ontdekten zij op een kleinen afstand de kust, die zij met weinig moeite bereikten. Van de Suwo-Nada was niets meer te zienDe eerwaarde heeren pastor Winsley en de abt Gerard zullen heden avond om acht uur in de Protestantsche kapel en in de Itoornsche kerk een lijkdienst voor de zielen der verongelukten houden. De abt Gerard laat zijn geloofsgenooten weten, dat morgen ocliteud te negen uur een plechtige mis in zijne kerk zal gelezen worden. Ik noodig de aanwezigen uit, die godsdienstoefeningen bij te wonen, ter gedachtenis en "ter eere der te vroeg ontslapenen." Parker bleef nog een oogenblik staan, alsof hij zijne rede wilde voortzetten. „Docter Günther was een goed man," sprak hij. Daarop bleef hij steken, wischte zich het zweet van 't voorhoofd en ging ijlings zitten. „De zitting is gesloten," zeide Stearns. De aanwezigen ver wijderden zich in de diepste stilte, en binnen weinige minuten was dc groote loods als uilgestorven. De Suwo-Nada ligt bij Kaap Josu, aan den ingang der baai van Yeddo, honderd vadem onder den waterspiegel. Geen splinter is er ooit weer van het prachtige schip gezien. Het ligt op een eeuwig koel bed van donkergroen, vettig zeegras, veelkleurige schelpen en bloedroode koralen. Reusachtige, monsterlijke schaaldieren, zooals er in de Japansche wateren leven, knagen met hun geweldige tangen aan zijn gespleten kiel. Visschen met zilveren schubben spelen tusschen de hooge masten en zwerven rondom het spookachtige, sombere gevaarte, dat zij met hun wezenlooze oogen aanstaren. Kleine schelpdieren hebben zich aan de kettingen en ankers vast gehecht; allerlei soorten van fantastische zeegedierteu hebben in de kajuiten, in de hoeken en gaten van het vergane schip hun woning gevestigd. En in een dier kajuiten rust. onze vriend Heinrich Giinlher, de trouwe oogen gesloten voor den eeuwigen slaap. Naast hem, op hetzelfde koude bed, sluimert zijn geliefde, over vallen door den dood, die haar onbewust uit den slaap dezer wereld in den slaap eener andere wereld heeft overgedragen. Hare zorgen hebben nu een einde; haar Heinrich heeft haar niet bedrogen. Alles is toch eindelijk in orde gekomen. En zoo zullen eindelijk ook onze zorgen een einde nemen; en zoo zal eenmaal ook voor ons alles in orde komen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1