De vroeger reeds vermelde zaak van A. L., verdacht van het houden van een openbaar huis van hazardspelen, werd jl. Donderdag door de arrondissements-regtbank te Rotterdam behandeld. Vijftien getuigen werden in deze zaak gehoord, waaruit in hoofdzaak bleek, dat sinds jaren reeds in het door den beklaagde gehouden koffijhuis het volgende spel werd gespeeld: eenige personen heeten aan het billart te zullen gaan potspelen; vóór de trekking der balletjes, met cijfers van 1—12 voorzien, die de volgorde der spelers zullen aanwijzen, zetten nu verschillende spelers tegen elkaar geld in. Wie een lager cijfer trekt dan zijn tegenspeler, verliest, wie een hooger trekt. wint. Mogten onwelkome bezoekers binnentreden, dan neemt het potspel natuurlijk een aanvang. De vragen, waaromtrent het debat werd gevoerd tusschen den officier van justitie, mr. van Hamel, en den verdediger, mr. van Gigh, waren: 1. valt hier te denken aan hazardspel? De verdediger beweerde, dat hier alleen aan weddenschap te denken viel, geheel verschillend van spel. Het O. M. echter was van oordeel, dat het hier gespeelde gelijk stond met lotto-kien 2. is hier een openbaar huis van hazardspel? 3. heeft de beklaagde dat huis gehouden? Deze vragen werden op verschillende gronden bevestigend en ontkennend beantwoord. De eisch van het O. M. was één maand cellulaire gevangenisstraf, f 200 boete en verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen. De uitspraak deeleu wij later mede. (N. Rott. Crt.) In de laatste 14 dagen zijn de vleeschprijzen te Utrecht aanmerkelijk gedaald; voor het vette vee bedroeg de daling zelfs 10 tot 15 cents liet KG.; van de vette varkens van 10 tot 12 cents; de opruiming van het jonge en overtollige vee door de veehouders, benevens de lusteloos heid op de Engelsche markt, schijnen hiervan de oorzaak te zijn; de vleeschprijzen bij de slagers blijven echter nog dezelfde. H. Stevens, opperman en M. van de Water, tabaks werker, zijn jl. Donderdag door het geregtshof te Arnhem schuldig verklaard aan rebellie, gepleegd door eene gewa pende vereeniging van meer dan 20 personen (kermis- tumult), en veroordeeld de eerste tot 1| jaar, de tweede tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf en solidair in de kosten. Een treurig geval, zoo wordt uit Atsjin gemeld, deed zich voor op een der posten van de Wester-linie. In den nacht van 11 op 12 Sept., omstreeks 4 ure, ontstond er rumoer in een soldatenkamer in de benting Boekit-Daroe. De commandant, kapitein Walpot, sprong uit zijn bed, alsmede de 2de luitenant Kuijk. Deze laatste, buiten gekomen, ontmoette den lsten luitenant der infanterie van Ophuijzen, die de wacht had. Beiden stonden naast elkaar, toen plotseling een schot viel en de lste luitenant van Ophuijzen in elkaar zakte en op den grond viel. Het rumoer nam toe en de luitenant Kuijk, ziende dat de manschappen van de andere kazerne door elkander liepen, ging naar zijn kamer, nam revolver en sabel en ijlde naar zijn peloton, om dit in bedwang te houden. Nog een paar schoten vielen en het rumoer hield eenigszins op. Men begon toen eerst de zaak goed te begrijpen en de gevolgen in te zien. Een inlandscli fuselier (Boeginees) namelijk had amok gemaakt. Eerst met een kapmes gewapend, had hij een inlandscli fuselier met zijne huishoudster geduchte wonden toegebragt. Op het geschreeuw van dezen werden de andere manschappen wakker, stonden op en 9 andere soldaten werden gewond met het kapmes. Daarop heeft de Boeginees zijn kapmes weggesmeten en een geweer gegrepen en daarmede geschoten. Naauwelijks had hij vijf a zes schoten gedaan, toen het een inlandsch korporaal gelukte hem te grijpen. De kapitein liet hem onmiddellijk binden en in arrest stellen. De luitenant van Ophuijzen werd toen geholpen, doch helaas, een half uur later was hij een lijk, eveneens een korporaal der artillerie. Iu het korte tijdsverloop van een kwartier had de Boeginees 11 gewonden gemaakt met den klewang en 2 dooden en 2 gewonden met het geweer. Te Lugo (Italië) is de gemeente-ontvanger jl. Zaturdag in zijn bureau vermoord gevonden. Hij moet een vreeselijken strijd hebben doorstaan. Niet minder dan 25 wonden had hij. Zijn gelaat was misvormd, zijn handen waren om zoo te zeggen afgehouwen. Diefstal was de beweegreden tot deze gruweldaad: 40,000 fr., die in de kas moesten zijn, waren verdwenen. De moord is gepleegd in het midden der stad en in een gebouw, waar talrijke bureaux zijn gevestigd. De Amerikaansche Jubilee-singers hebben zich dezer dagen te Potsdam ten hove doen hooren voor de geheele keizerlijke familie, daartoe door den Kroonprins uitgenoo- digd. Acht nummers werden op verzoek voorgedragen. De Keizer informeerde zich belangstellend naar ver schillende omstandigheden en wenschte de zangers geluk met hun succes in Engeland en Nederland. Men meldt uit Dresden, dd. 8 dezer: «De moeder des Konings, Koningin-weduwe Amalia, is heden avond even na 6 ure gestorven (Amalia Augusta, dochter van wijlen Maximiliaan Jozef, Koning van Beijeren, was geboren 13 Nov. 1801; zij huwde 10 Nov. 1822 Koning Jan, vader van den regerenden Koning van Saksen, en werd 29 Oct. 11. weduwe).» Te Adrianopel zijn dezer dagen zestien Bulgaarsche hinderen, van welke het jongste eerst tien jaar en het oudste vijftien jaar oud is, wegens poging tot moord en deelneming aan den opstand tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Zij werden onmiddellijk naar Konstantinopel gezonden. Het melkvervalschen of verdunnen schijnt een euvel te zijn, waaronder niet alleen de beschaafde volken, maar ook de onbeschaafde lijden. Althans een reiziger in Marokko, en speciaal in Tanger, deelt mede, dat de boeren en ver- koopers ook daar op de vingers gezien en de waar, die zij ter markt brengen, onderzocht moet worden. De be ambte, daarmede van regeringswege belast, de melk- contróleur, is een gevreesd persoon en oefent zijn ambt met de meeste gestrengheid uit. Hij is aan de stadspoort geposteerd; alle boeren, die ter markt gaan, moeten hem voorbij. Ieder, dien hij niet volkomen vertrouwt, wordt aangehouden en de melk onderzocht. De controleur be dient zich daarbij niet van werktuigen, maar hij begint eenvoudig.... zijn neus in het vat of de kan te steken, en hij heeft een zóó geoefend reukorgaan, dat hij zich zelden bedriegt te ontdekken of melk vervalscht of verdund is. Vertrouwt hij echter zijn neus nog maar half, dan steekt hij zijn vinger in de melk en beschouwt hetgeen er van de vloeistof aan blijft hangen met een scherp kennersoog. Zijn derde proef is de tong-, het onderzoek in laatste en hoogste instantie. Houdt hij de melk voor aangelengd of met andere bestanddeelen vermengd, dan grijpt hij met Oostersche bedaardheid en deftigheid een hamer. De boer siddert, wetende wat dit te beduiden heeft. Hij mag honderdmaal bij den baard van den profeet zweren, dat zijne waar onvervalscht is, het baat hem niet. De contro leur slaat met zijn hamer meêdoogenloos vat of kan stuk, en de melk vloeit over de straat. Benoemingen, enz. Tot surnumerairs bij het vak der posterijen zijn, na afgelegd examen, benoemd de lieeren J. Goedkoop, alhier en P. L. van Putten, te Texel. Bevorderdtot kapt. ter zee de kapt.-luit. ter zee W. II. P. van Oordt; tot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee lste kl. J. H. Haak man tot luit. ter zee lste kl. die der 2de kl. P. M. W. T. KraijenhofT van de Leur. De kapt. ter zee jhr. H. O. YYichers is met deu 2 dezer eervol ontheven van het bevel over het schroefstoomschip Atjeli en dat bevel met den 7 dezer tijdelijk opgedragen aan den luit. ter zee lste kl. J. P. Mercier, eerste officier aan boord van dien bodem. De luit. ter zee lste kl. J. C. de Ruyter de Wildt wordt met den 16 dezer gedetacheerd bij het departement van Marine, ter waarneming der betrekking van adjudant van deu minister van Marine. De olï. v. gcz. 2de kl. G. P. J. Tbeunissen en P. G. J. Vogel poel worden niet den 21 dezer geplaatst, de eerste bij bet Hospitaal der Marine alhier en de tweede aan boord van de instructiebrik Zeehond. De scheepsklerk J. D. Ising, dienende aan boord van bet wacht schip te Amsterdam, wordt met den laatsteu dezer op non-activiteit gesteld en den 1 Dec. vervangen door den olF. van adm. 3de kl. J. F. van Gelsdorp. De geueraal-majoor II. E. W. Rodi de Loo, van den staf der art., lid der permanente milit. spoorweg-commissie, is op zijne aanvrage op pensioeu gesteld en eervol ontslagen uit de betrekking van lid der genoemde commissie, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen goede diensten. Zr. Ms. adj. in buitengew. dienst, de generaal-majoor A. 0. A. Scbönstedt, chef van den generalen staf, is op zijne aanvrage op pensioen gesteld en den rang verleend van luit.-generaal. Tot generaal-majoor en chef van den generalen staf is benoemd de kolonel J. M. van der Star, van dien staf. INGEZONDEN. Geachte Redacteur! Ik verneem dat in den loop dezer maand, waarschijnlijk den 20 dezer, van wege de afdeeling der Vereeniging „Volksonderwijs" de lieer Carpentier Alting uit Dokkum als spreker zal optreden, om te trachten ook hier eenige meerdere belangstelling te wekken voor bet streven van die Vereeniging. 't Is waar dat tal van Vereenigingen met schoonklinkende namen en programma's de keuze moeijelijk maken, waar zich al of niet aan te sluiten; doch zeer zeker mag het groote volksbelang, door Volksonderwijs vertegenwoordigd, aan spraak maken op eene eerste plaats. Bekendheid met de eiscben en gebreken eener zaak wekt imnicr3 van zelve belangstelling, vooral wanneer die zaak bet Eigenbelang raakt, en is dit niet in ruime mate bet geval, waar bet geldt de ontwikkeling van onze eigene kinderen? De spreker is ons een waarborg dat de zaak helder zal worden uiteengezet en daarom hoop ik dat een talrijk belangstellend publiek, zooals hij dat overal elders waar hij optrad gevonden heeft, moge toonen dat men ook hier wakker is. Ook voor de eer onzer gemeente hoop ik dat deze poging niet te vergeefs zij. Een belangstellende. Mijnheer de Redacteur! Wees zoo goed liet volgende in uw veel gelezen blad te willen plaatsen. Zoude het in het belang van vele werklieden, die gedurende de wintermaanden zeer vroeg op hun werk moeten zijn, niet wentche- lijk zijn, dat de lantaarns in plaats van om 5 uur, wat later gedoofd werden, ter voorkomiug van ongelukken, welke eene volslagen duisternis kunnen veroorzaken Dankbaar zouden velen zijn indien de aandacht van het Gemeentebestuur hierop gevestigd werd. Met deze regelen te plaatsen zult u zeer verpligten, Eenige Werklieden. Texel, 9 November 1877. Vooruitgang (behalve aan den Burg op kerkelijk gebied) bestaat in onze gemeente bijua iu eiken kring en op ieder terrein, en in het dorp Oude Schild wordt dat niet bet minst opgemerkt. Met geuoegen vernemen wij dat de smid S. bet perceeltje grond op bet oosteinde aan bet Oude Schild beeft aangekocht, met het doel om op dat terrein, dat, zoo lang ons heugt, geen ander gezigt aanbood dan een modderpoel, een in winteravonden regt gezellige en verkwikkende dorpssmederij met woning te doen verrijzen. Jammer dat aan dit plan een zeer groot bezwaur is verbonden, dat terrein ligt onmiddellijk aan den dijk, een dijk die op zich zelf reeds zeer gevaarlijk is bij bet berijden met paard en wagen, daar het minste schrikken der paarden, waartoe door aan den berm liggende steenen-, wier en andere voorwerpen steeds milde gelegenheid bestaat, de schromelijkste ongelukken na zich kan slepen. Geen bek of rasterwerk toch langs de kanten van den dijk schijnt te mogen worden aangebragt om dat dagelijks dreigende gevaar te verminderen, dat nu, zoo wij vreczeu, zeer zal worden verhoogd, door bet bouwen der bovengemelde smederij. Immers, wnnneer op een donkeren avond plotseling ccn vuurzee uit den schoorsteen van dat gebouw naar omboog stijgt, is een dergelijk gezigt in staat zelfs liet makstc paard den dijk af te jagen. Wij hopen daarom, dat door dc zorgen van bet Gemeentebestuur dat gevaar zooveel mogelijk worde gekeerd of geheel voorkomen en dat dez.e weinige regelen een of ander invloedrijk ingezeten dezer gemeente, de kwestie van het aanbrengen van eeuig raster werk langs den dijk moge doen overpeinzen. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE HELDER. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. Boon, machinist en A. Drijver. GETROUWD: Geene. BEVALLENN. de \V eij, geb. Half, Z. C. J. Vrijvogel, geb. Jansen, D. T. Hoogvorst, geb. Smit, D. J. van Iwaarden, geb. Hollemans, D. W. J. Baas, geb. Huisken, Z. OVERLEDENI). Walker, 28 jaren. J. Pattist, 45 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). November I Uren. i Wiudrigting en Kracbt. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 12 z. lik. 756.24 - 2.4 10.0 t 1-8 0.92 Golvend 10 8 z. 12„ 749.73 - 8.9 11.0 t 4.5 0.94 10 12 ztw. 18„ 749.62 - 9.0 11.6 f 3.5 0.90 Weersgesteldheid: 9 Nov. 12 u. Digtbetrokken, wiuderig, regenb. 10 Nov. 8 u. Digtbewolkt, winderig. 10 Nov. 12 u. I.igtbewolkt, winderig. Marine-Haven Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen groote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 11 Sept. Lloyds. J. Burginger. Pen9acola. 18 Sept. MariaCathariua.J.Sluisman. Amerika. 3 Oct. Constauce. P. Nannings. Amerika. 3 Nov. CorneliaJohanna.G.H.Eefting. Lissabon. binnengekomen koopvaardijschepen groote vaart. Binneuk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 10 Nov. AghiosN'icholas. Poros. ZurMiihlen&Co. Marseille. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. I.ading. Cargadoor. Berwick, st. J. Elliot. Newcastle. Steenk. Duink.&Gocdk. Celebes, st. C. A. Bakker. Bat. via Suez. Stukg. deVries&Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 8 November. Auk, st., Liverpool; Columbine, st., Kroonstad; Metropolitan, st., Londen; Lighting, st., Londen: Écho, st., Londen. 9 November. Europeau, st., Huil; Glasgow, st., Leith; Jan van Brakel, de Roever, New-York. Vertrokken 8 November. Castor, st., Newcastle; Nor, st., Riga. 9 November. Zr. Ms. kotter Vlinder, Adriaanse, Nieuwediep: Ilolmestraud, Jacobsen, Amerika; Olaf Kyrre, Ilendrichsen, Frede- rikstad; Mjoscu, Gedden, Drauimeu; Cercs, st. Louden. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. per mud 737 m.Tarwe f 9,50al2,50 352 m.Rogge - 8,50a 9, m.Gerst - 6,50a 7,- (Cliev.) - 7.50a 8 1115m.Haver - 3,50a 5,50 ««I m.Paardenb. - 7,50a 7,75 m.Br.Boonen - 12,25al4, 10 m.Kanariezaad- 9,50a m.Mosterdz.(r)- 20,a21.50 14 in. (g)- 21,50a 8 m.Bl.Maanz. - 23,a in. Koolzaad a per 50 KG. 5 m.Karweizaad f 23,a per mud m.Grn.Erwteu - 12,al 9, m.Graauwe,, -17,a21, in.Vale - 12,—al8,— m.Witte - 12,al4, 465 stap. Kaas, weg. 110031 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f ,Gras f36,50 Commissie,, - - 37,50 Middelb. - - 39, Laagste prijs f 19, ALKMAARSCHE MARKT YAN HEDEN. per stuk Paarden b.'tj. f a Veulen - a Koeijen - a 16 Nucht.Kalv. - 11,a26, 22 Schapen - 17,a2S, per stuk 9 vette Varkens f 0,56perKG. 38 Mag. Varkens - 16,a22, 153 Bigg.ben.10w.- 4,a 9, 3 Bokk.&Geiten - 3,a 5, Boter f 0,95 a 1,10 per 0.630 KG. Vervolg- Nieuwstijdingen. De mailboot Celebes is heden alhier aangekomen; de Prins Hendrik passeerde beden morgen half acht Dungeness. De verkiezing voor vier aftredende notabelen bij de Herv. kerk alhier zal morgen in de Nieuwe kerk plaats hebben. De aftredenden zijn de lieeren Daarnhouwer, Venster, Braaksraa en Maalsteed, die weder herkiesbaar zijn. Blijkens eene mededeeling van Zr. Ms. gezant te Brussel, is het door de dagbladen verspreide berigt van bet uitbreken der veepest in de omstreken van Turnhout van grond ontbloot. De Staatscourant bevat de namen dergenen, die het diploma hebben verkregen bij het eerste natuurkundig examen voor aanstaande artsen en het natuurkundig examen voor aanstaande hulp-apothekers. Van de 60 candidaten verkregen 27 het verlangde diploma. Onder deze behooren G. Jelgersma, van Oudkarspel en H. Belt, van Hoorn. Door vele aan de grenzen wonende kooplieden werden in de laatste dagen zeer groote inkoopen van neurende en guste koeijen (puike en jonge soorten) gedaan. Al dat vee is bestemd voor Pruissen, iu welk land bet door gemelde kooplieden wordt ingevoerd, bet- welk oogluikend wordt toegestaan. De prijzen worden dagelijksch hooger. Reeds nu betaalt inen f 30 a 35 per stuk meer voor bovengenoemde soorten dan in de vorige maaud te bedingen was. De vette varkens daarentegen dalen voortdurend. Voor de beste soorten is thans niet meer dan 48 a 50 c. (ruw) te bedingen. Omtrent de vergiftiging van den gepensioneerden kapitein van het O.-I. leger de Geer Boers, wonende op de Vondelskadc te Amsterdam, wordt nog het volgende gemeld: De heer Boers leefde gescheiden van zijne vrouw, M. J. C. P. van D., die in de Jacobüs- straat te Rotterdam woonde en daar ecu berispelijk leven leidde. Hij ontving kort voor de ontvangst van den wijn een brief van zijne vrouw, waarin hem werd berigt dat 12 ilesschen wijn door haar aan zijn adres waren afgezonden, om hem in een pas ondergane operatie wat te versterken. Dit schrijven is niet gevonden, maar vier getuigen bevestigen het bestaan er van. De 12 Ilesschen wijn werden ontvangen, en na het nuttigen van een gedeelte van den inhoud gebeurde betgeen reeds averd vermeld. Het lijk werd in de cellulaire gevangenis geopend en de ingewanden zijn ten onderzoek bij prof. Gunning, terwijl dr. D. J. Coster met het onderzoek van deu restecrenden wijn is belast. Officieel is dus nog niet uitgemaakt, dat inderdaad vergiftiging heeft plaats gehad, maar de vermoedens zijn, naar aanleiding van den aard van het ziekteverloop bij den overledene en van de ongesteldheid zijner vrienden, zoodanig, dat bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd tegen de vrouw en haar broeder, B. J. van D., O.-I. ambtenaar met verlof, die eer gisteren middag beiden naar Amsterdam zijn overgebragt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2