Buitenland. zettende ramp, die ons eiland op 23 Sept. jl. getroffen heeft. De schade, door den storm veroorzaakt, is voor alsnog moeijelijk met juistheid te berekenen; aan grond eigendommen alleen meent men die echter op ongeveer vier millioen gulden te kunnen schatten. Naar mijne meening vertegenwoordigen de goederen, die verloren gegaan of beschadigd zijn, een waarde van minstens twee millioen gulden, °want Pietermaai, de wijk die het meest getroffen is, wordt hoofdzakelijk door gegoede lieden bewoond. liet bestuur scheen in de eerste oogenblikken door het ongeval zoozeer van zijn stuk, dat het niet wist wat te beginnen. Cura^ao is, om zoo te zeggen, gedurende tweemaal vier en twintig uren zonder regering geweest en bij een zoo onverwacht en zoo groot onheil als het ons overkomene, was dat waarlijk niet te verwonderen. Eerst Dingsdag 25 Sept. vormde zich een commissie, bestaande uit de heeren H. Evertsz, J. C. Henriquez, C. D. Meijer, dr. S. J. Senior en W. P. Maal. Het was deze commissie, die het raderwerk des bestuurs weder in beweging bragt, en onder hare leiding is zeer veel gedaan voor de publieke belangen en de algemeene gezondheid, welke laatste vooral veel gevaar liep. Nog heden (7 Oct.) is deze commissie aan het werk. De politie (het mag niet verzwegen worden) heeft zich zoowel bij de ramp als daarna alles behalve gunstig onder scheiden. De procureur-generaal is eerst twee dagen na het geval het terrein van Pietermaai, alwaar de meeste verwoesting aangerigt was, in oogenschouw gaan nemen. Vele en velerlei zijn dan ook, onder het publiek en iu de pers, de klagten tegen hem wegens zijne apathie. Op aanraden van een lid van gezegde commissie ging de kommandant van het corps volontairs bij den gouverneur om hem de hulp zijner manschappen aan te bieden tot het betrekken der wacht op de puinhoopen, ten einde diefstallen of plundering te voorkomen. Ook de kommandant dei- schutterij deed denzelfden stap. Het bestuur gaf ook bij die gelegenheid blijk, dat het geheel onthutst was, want in stede van de schutterij, die, gezamenlijk met het korps volontairs of liet garnizoen onder de wapenen komende, altijd den regtervleugel bezet, eerst de wacht to laten betrekken, gaf men die aan de volontairs. Dit bragt veel ongenoegen en ontevredenheid teweeg onder de schutters, die alleen uithoofde der benarde omstandigheden en op aandringen hunner vrienden en voorstanders, den slag hun, volgens hun oordeel, in het aangezigt gegeven, zonder morren verduurden. Het bestuur liet daarna de schutters enkel met sabels gewapend de wacht betrekken, terwijl de volontairs van den eersten dag af Beaumoutgeweren hadden. Eerst na veel pratens gaf men de schutters getrokken geweren, en, na de bemoeijingen der officieren Beaumontr- geweren. Hierdoor is zekere afstand ontstaan tusschen de beide korpsen. Ik bewonder het karakter der Curacaonaarshoe kalm zijn ze gebleven bij het ongeluk dat hen getroffen heeft; hoe spoedig hebben zij zich in het onvermijdelijke weten te schikken! De deelneming in hun lot was buitengemeen groot, zoowel te Caracas als te Puerto Orbello en in andere plaatsen van Venezuela, zijn aanzienlijke sommen voor de noodlijdenden ingezameld, en, mag men op particuliere be- rigten afgaan, dan heeft de regering dier republiek reeds een som van f 13,000 beschikbaar gesteld, om die ten spoedigste naar hier over te maken, ter verdeeling onder de hulpbehoevenden.» Jl. Zondag bad een vrouw aan den Zuidoost- Buitensingel te 's Hage de onvoorzigtigheid een kind van 10 maanden een stukje spek te geven, met het treurig gevolg, dat het spek in de keel bleef zitten, zoodat het kind na eenige oogenblikken gestikt is. Do vorige week heeft te Gouda een manslag plaats gehad, en wel onder de volgende omstandigheden. Zekere Botterop, een sleper, had twist met zijne vrouw. Een buurman mengde zich daarin en trok partij voor de vrouw. Botterop bragt den man een slag toe, zoodat dezen de pijp, die hij in den mond had, door het verhemelte drong. De dood volgde spoedig. De heer Voi*sterman van Oijen, hoofdonderwijzer te Aardenburg, schrijft in «Vooruit,» naar aanleiding van eene vraag over'ttoekennen van medailles en boeken aan onder wijzers, die 40, 50 of meer jaren zijn werkzaam geweest o. a. het volgende: «Vaak heb ik in stilte gewenscht, en nu doe ik 't openlijk, om ook een jubilé te mogen vieren, alleen om de mij dan te vereeren prullaria: medailles, boeken of dergelijke, onder nederige dankzegging voor de bewezen eer, aan de toezenders per keerenden post terug te sturen.» Te Farnsum is uit het water opgehaald het lijk van eene reeds bejaarde weduwe, voor eenige dagen veroor deeld tot 8 dagen gevangenisstraf wegens het stelen van hoenders. Schaamte over het misdrijf en de veroordeeling hebben aanleiding gegeven tot deze wanhopige daad. Zij had, zou men kunnen meenen, met die schaamte kunnen beginnen. De ontwikkeling van Amerika heeft ongetwijfeld aan Nederland veel geld gekost. Vroeger droegen wij op andere wijze bij tot de ontwikkeling van verre landen. Wij voerden mannen, zeevaarders, kolonisten uit, die ons een Nieuw-Holland, een Nieuw—Amsterdam gingen ver overen aan de andere zijde van den aardbodem. In den laatsten tijd voerden wij voornamelijk geld uit, en indien Amerika, Peru en andere rijken een greintje dankbaarheid bezitten, dan zullen ze de koloniserende magt van de Ilollandsche rijksdaalders later erkennen, door aan steden en dorpen, die verrijzen, aan spoorwegen voor Nederlandsch geld gebouwd, Ilollandsche namen te geven. Welligt zal de provincie der Nederlandsche renteniers, of de stad Holland's welvaart eens op de kaarten van Amerika prij ken. Reeds nu echter ontvangen de renteniers van ons vaderland menige belooning voor het door hen aan de ontwikkeling van andere rijken, dan het hunne, besteede geld. Het moet een aangenaam gevoel zijn voor hen, die aan Turkije hunne spaarpenningen toevertrouwd hebben, dater.kel dank zij hun geld de tegenwoordige belangwekkende oorlog gevoerd wordt. De voortreffelijke Kruppkanonnen der Turken, de ongeëvenaarde Martini-Henrybuksen der Bachi-Bozuks zijn door hen betaald, en dat de onbezol digde, slecht gekleede, dappere Turksclie artilleristen schoten kunnen lossen, waarvan elk f 150 a f 200 kost, is toch ook aan den zegenrijken invloed van het Ilollandsche geld te danken. De Nederlandsche renteniers laten per procu ratie oorlog voor zich voeren in het Oosten, en zij, die zoowel aan Rusland als aan Turkije geld geleend hebben, behooren onder de onbaatzuchtigste weldoeners tier mensch- heid gerekend te worden. De rijksdaalders uit hun regter- hand beoorlogen de tientjes uit hun linkerhand, en de Nederlandsche rentenier is, zonder het te weten, de held van honderd bloedige oorlogsvelden. (II.) Omtrent de ontvangst der Amerikaansche Jubilee zangers bij de keizerlijke familie te Berlijn, schrijft prof. White het volgende aan een onzer landgenooten «De bijeenkomst in het nieuwe paleis te Potsdam op jl. Zondag avond was zeer belangwekkend. In den avond werd het ons vergund een uur door to brengen in den huiselijken kling van den Kroonprins. Aldaar waren tegenwoordig de Keizer en eenige leden van het hof, de Kroonprins en zijne gemalin en vijf van hunne kinderen. Wij werden vriendelijk welkom geheeten door den Prins en zijne gemalin en allen waren hartelijk en spraken vrij met de zangers. Zelfs de kleine kinderen kwamen en reikten hun de hand. De Keizer toonde veel belangstel ling en deed menige vraag omtrent de zangers en hun werk te Nashville. Wij zongen eenige liederen en ik geloof dat wij nooit gezongen hebben voor een publiek, dat onze liederen op prijs stelde en er zooveel behagen in schepte. Ons concert van den 1 dezer, het eerste in Berlijn, in de Sing-Academie, slaagde in alle opzigten volkomen. Onze introductie in Duitschland is gemaakt en beter, ja veel beter dan dat wij hadden verwacht.» Blondin, de wereldberoemde akrobaat, «de held van de Niagara», van wien men in lang niet had liooren spreken, en dien velen reeds voor goed «van de koord» geraakt waanden, is weder verschenen. Ilij had zich, na zijne Europeesclie kunstreizen, naar Zuid-Amerika begeven en daar gedurende de laatste jaren voorstellingen gegeven. Hij heeft in de Nieuwe Wereld even vast op de beenen gestaan, als in de Oude en is nu ongedeerd over Londen te Parijs aangekomen, alwaar hij thans in het Palais de 1'industrie zijne verbazing- en ijzingwekkende toeren weder vertoont op een koord van 80 meter lengte, ter hoogte van 25 meter gespannen. Hij is thans ruim 50 jaar oud, en nog even zeker van zijn evenwigt en zijne vlugheid, zoodat hij, zonder vangen onder het koord, zijne «werk zaamheid» volbrengt. Brieven uit J&enneiiierlnnd. Alkmaar, 8 Nov. '77. De drie onderwerpen, die in het loopende jaar onze medeburgers liet incest hebben bezig gehouden, zijn ongetwijfeld geweest het behoud der rechtbank, de vergrooting der markt door afbraak van huizen, en dc algemeene tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw. De eerste kwestie is al lang van de baan, in de tweede is thans door Gedep. Slaten eene beslissing genomen, welke ons weder op een vrij standpunt plaatst eu de gelegenheid aanbiedt om de zaak met meer kalmte, dan bij den opgewonden staat der ge moederen is mogelijk geweest, te bezien, om te onderzoeken en te overwegen wat iu deze opgehelderd en overdacht inoct worden, ten einde 'met meer beradenheid en meer eensgezindheid te besluiten en te doen wat werkelijk nuttig, noodig zal blijken. Want m. i. is deze kwestie niet van de baan; veeleer treedt zij telkens meer op den voorgrond en eischt zij dringend oplossing. Onze veemarkten blijven steedstoenemenin dezen herfst waren ei- Maandagen, dat de aanvoer alleen van schapen de 2200, ja de 2500 overtrof, en dat ons Waagplein bij zulke gelegenheden ruimte tekort aanbiedt, is niet tegen te spreken. Moet het dan niet ver groot worden ergeet, tegenover deze vraag, niet, dat het tevens tot kaasmarkt dient en daartoe, wegens de nabijheid van liet waaggebouw en vau het water, zoo uitnemend geschikt is, dat liet in niemand zal opkomen, hierin verandering tc brengen. Nu is zeker de vraag geoorloofd, of een tot kaasmarkt uitstekend geschikt plein, des noods vergroot., even geschikt is te achten voor eene veemarkt, of kaas- en veemarkten dezelfde eischeu hebben, en of het mogelijk is die van beiden op hetzelfde terrein te bevredigen; en zoo necu of dan niet verplaatsing der veemarkt, althans waar daarvoor ruimten voorhanden zijn, het gevolg moet wezen. Mij dunkt liet wel der moeite waard, dat onze gemeenteraad zich omtrent dit alles zekerheid verschaft en zich daartoe in kennis stelt met de beste marktinrichtingen, welke hier te lande bestaan, en niet dc voornaamste kooplieden die er op handelen. Is dit behoor lijk geschied, dan zal men meer vrede kunnen nemen met zijne besluiten, het dulden dat de belangen van dezen of genen voor het algemeen belang moeten wijken, er. williger de lasten dragen, die tot uitbreiding der marklbcwcging mochten opgelegd worden. Er zijn er, die beweren, dat het Waagplein reeds als kaasmarkt ver grooting behoeft, en ook op dit punt is zekerheid zccrjwenschelijk. Men zou allicht meenen, dat het zoo menigvuldig houden van schapen en het fokken van vette kalveren, dc k.iasmaak meer doen af- dan toenemen; maar het is mogelijk zich te vergissen en zekere oorzaken van toeneming voorbij te zien. Zoo beweerde onlangs een der wethouders, dat de verbetering van den weg door Scberinerhorn reeds van gunstigen invloed op onze kaasmarkt was; auderen ont kennen dit en schrijven, naar 't mij toeschijnt met meer grond, den grooten aanvoer van kaas in de laatste maanden aau den over vloed van gras toe. De nauwe toegangen naar ons marktplein hebben eenige ver betering ondervonden door het veranderen der hooge JBokkesluis, een steenen boogbrug, in de Kanaalkade, in een lagere ophaalbrug met ijzeren gebint, waardoor ceue tegen de hoogte eindigende straat een uitgang op genoemde kade heeft verkregen. Zie niet vreemd op, indien gij van die ophaalbrug iets verder over dezelfde gracht een vaste brug bemerkt, iets wat gij alleen iu eene stad als Kaïnpeu zoudt verwachten; maar Itome en Aken zijn ook niet op één dag gebouwd, en wat nog niet is zal wel komen. De nauwe toegangen der markt in aanmerking genomen, baart het zeker verwondering, dat nog vergund wordt, die te belemmeren door liet plaatsen van stalletjes, waarvoor elders ruimte in overvloed te vinden is. Geen ruimte was er deze week te vinden voor de duizenden runderen en de duizenden mcnschen, die bij gelegenheid dergroote najaarskoemarkt, in de laatste jaren meer en meer door kooplieden uit België en Frankrijk bezocht, in Alkmaar opgehoopt waren. De koeien vernachtten, daar allo stallen vol naren, op de straat aan dc lijn, en de verkoopers en koopers, daar alle logementen vol waren, ja waar?.... maar niet aan de lijn. Dc Holl. Spoorweg maatschappij, die in den beginne geen Hauw begrip had wat der gelijke veemarkt beteekent, beijvert zich meer en meer ora door hot, beschikbaar stellen vau een groot rolleud materieel aan de eischen van het vervoer to voldoen, en bevindt er zich voorzeker goed bij. Ik noemde straks met een enkel woord de gehouden landbouw tentoonstelling, en ik mag er nog wel op terug komen, omdat de Maatschappij nog nimmer dergelijke tentoonstelling had mogen aanrichten. Ik spreek nu niet van de rijke inzendingen van land bouwwerktuigen, van paarden, vee en pluimgedierte, van boomen en gewassen, van producten van land- en tuinbouw en veeteelt, maar van het uitstekend terrein der tentoonstelling, allerwegen belommerd en aan eene zijde afgesloten door de breedc singclgracht, waarover het hooge beplante bolwerk een prachtig gezicht bood. Er was maar één stem over het schoon en zeldzaam geheel, en telkens keerde men naar de tentoonstelling terug, om het genot dat zij schonk te vernieuwen en den indruk die zij maakte des te vaster in het geheugen te prenten. Wat het terrein nog verfraaide en to grooter bevalligheid Ter- leende, waren de ditmaal bijzonder talrijke inzendingen van bloemen, in een twaalftal perkeu, ook in mozaïkvonn, op de gazons verdeeld, of in groepen en lange rijen in of voor dc tenten geschaard. Het niet doorgaan der tentoonstelling op het Loo had zeldzaam-prach- tige herwaarts doen komen, die auders niet voor de landbouw tentoonstellingen bestemd zijn. De toeloop van vreemdelingen was, inzonderheid op de beide harddraverij-dagen, overgroot, slechts het weder, nat als reeds maanden achtereen, liet te wenscheu over. Wat feestvieringen aangaat mogen wij nu wel zeggen: de grootc koek is op. Eeuwfeest eu onthulliugsfecst zijn voorbij, wij hebben de Nijverheid en de Landbouw, de schutterij-officieren en dc turners gehad, wij zullen ons vooreerst met kleine koekschool- en Ontzet- feest, kermis en wintervermakelijkheden moeten geneeren. Zouden wij daaraan te kort hebben? De vrees is niet gegrond, althans de nieuwe huurder van het locaal Harmonie, die zijne zaken flink aanpakt, heeft ernstige aanslagen op onze beurs in den zin en is begonnen ons, eerzame, bedaarde en bedaagde lieden, reeds de eerste dagen der kermis, vier avonden achtereen uit onze huizen te lokken en iu zijn locaal, waar hij het Ilotterdamsche „Feestgebouw gezelschap" van Sluytcrs liet optreden. De vorige huurder heeft het groote pand der vroegere bank van leeniug aangekocht en dit geheel doen verbouwen tot eene concur- rcerende inrichting. Al heeft nu de loge een zijner zalen afge huurd, al vergadert V. W. iu eeue andere, toch valt het moeilijk te begrijpen, hoe ook deze zaak goede rekening zal kunnen maken. Over gebrek aan concurrentie behoeft meu hier, waar de nering doenden op elk gebied elkander verdringen, niet te klagen; mis schien is dit de reden, dat er van de opgerichte afdeeling van „Eigen Hulp," die met een dertigtal leden in het leven trad, niets vernomen wordt. Ook om andere redenen meen ik te mogen be twijfelen, of Alkmaar wel de plaats is waar dergelijke verecniging veel levensvatbaarheid heeft. Ons overgroot aantal neriugdoeudcu (patcnlplichtigen) blijkt zeker wel hieruit, dat Alkmaar van alle gemeenten met een census van f 40 (Zwolle, Arnhem, 's Hertogen bosch e. a., om van plaatsen met lager census: llarlingen, Nijme gen, Maastricht. Kampen, Deventer, Zutfen, Amersfoort, Breda, Hoorn e. a. niet te spreken) naar verhouding der bevolking de meeste kiezers telt, en wel 459 per 10000 zielen. Het welvarend Pui-merende nadert ons in dit opzicht het meest en wel met 43S per 10000. Ilijk zijn wij gewis niet, maar zeker welvaren is niet te miskennen, en de gemeentelijke begrooting draagt wel de blijken, dat de gemeenteraad zich daarvan overtuigd houdtimmers, zonder dat er andere buitengewone werken voorgenomen zijn dan de be strating der Breelaan (een gedeelte van den weg naar Hoorn) en vau dc tweede helft der gedempte Laat, is de bcgrooting voor 1S73 op f 174,854 vastgesteld. Noch van burgemeester en wethouders, noch van de raadsleden is tot nog toe gebleken, hoe zij over de toepassing der nieuwe wet O]) het hooger onderwijs op deze gemeente denken, en of zij gezind zijn, wanneer de termijn voor dc opheffing der Latijnschc school is verloopen, een gymnasium te openen. Voor zulk eene instelling zouden de kosten, ook al werd eene flinke Bijks-subsidic verworven, nog al beteekenend zijn, maar men mag veilig aannemen, dat be noorden liet IJ op geen ander gymnasium te rekenen is, zoodat leerlingen van elders niet ontbreken zouden. Wij verbeelden ons nu eenmaal de eerste stad van het Noorderkwartier te zijn en moeten er wat voor over hebben om werkelijk dien rang te ver dienen. Dr. Jan ten Brink, wiens op S October gehouden rede de Alkm. Courant nog steeds schuldig blijft, heeft het Nederland iu het algemeen, maar Alkmaar in het bijzonder, herinnerd: Noblesse oblige. De hoogere burgerschool, die ook van buitenaf geen onbeteeke- nend aantal leerlingen ontvangt, vierde onlangs haar tienjarig bestaan, met 72 leerlingen. Benoemingen, enz. Tot substituut-griffier bij de arrondissements-regtbank te Alkmaar is benoemd de heer mr. Th. A. Sannes, advocaat te Botterdam. De luit. ter zee 2de kl. L. J. K. A. Jeekcl, dienende aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden, wordt met den 15.«lezer op non-activiteit gesteld en met den lGden vervangen door den luit. ter zee 2de kl. P. D. A. Frankamp, terwijl de luit. ter zee 2de kl. M. Smits met den 26steu geplaatst wordt aan boord van het schroefstoouisohip van Galen. België. De bekende millioenendief 't Kint rekt het onderzoek zijner zaak zoolang mogelijk. De wet op de preventive gevangenis in België bepaalt, dat de tijd van voorloopige gevangenis aftelt van de later uitgesproken gevangenisstraf. Daar hij nu bijna zeker is tot een vrij langdurige gevan genisstraf veroordeeld te zullen worden, is zijn belang de preventive gevangenis, waar hij allerlei vrijheden heeft die den strafgevangenen onthouden worden, zooveel mogelijk te rekken. Toen men onlangs meende dat het onderzoek was afge- loopen, liet hij zich schijnbaar door onvoorzigtigheid eenige woorden ontvallen, welke tot een nieuw onderzoek moesten leiden. Daaraan is het vooral te wijten, dat de openbare behandeling zijner zaak zoo lang op zich laat wachten. Frankrijk. Malmaison, het lustslot digt bij Parijs, eens het lieve- lingsverblijf van Napoleon I, de plaats waar in 1814

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2