regtbank, overeenkomstig het rekwisitoir van het O. M., een der beklaagden (den löjarigen jongen) tot een cellu laire gevangenis van 9 maanden, twee beklaagden tot eene van 2 maanden en den vierden beklaagde, ter zake van bedreiging, tot eene geldboete van f 50 veroordeeld. (Am.C.) Uit Amsterdam meldt men, dd. 15 dezer: «In de heden opengestelde nieuwe 5 pCt. Russische leening, groot f 180,000,000, is de inschrijving zoowel hier als in het buitenland buiten verwachting groot.» Het Hbld. geeft in overweging, de brievenbestellers voor de avondbestellingen van lantaarns te voorzien. De Amst. Crt. verneemt, dat de schei- en genees kundigen, die belast waren met het onderzoek der inge wanden van wijlen den gepensioneerden kapitein van het Oost-Indische leger de Geer Boers, die tengevolge van het drinken van wijn, hem uit Rotterdam gezonden, zou zijn overleden, tot de conclussie zijn gekomen, dat genoemde heer niet tengevolge van vergiftiging is overleden. De op jl. Woensdag te Haarlemmermeer geveilde 59 hectaren land, sectie 11, No. 1(5, 17 en 18, hebben opgebragt de som van f 153,050, of met de kosten onge veer f 2850 per hectare. Eene treurige gebeurtenis heeft te Warmenhuizen plaats gehad. De weduwe S., die aan hare te Schoorldam woonachtige familie een bezoek bragt, liet hare jongste kinderen onder de hoede van haar oudste, een dertienjarig meisje. Terwijl nu de broertjes in de school waren, is dit meisje, water willende scheppen, in den regenbak gevallen en verdronken. Toen de kinderen uit school te huis kwamen, misten zij hunne zuster. Op hun geschrei kwam een arbeider van het land, die weldra den ongelukkige zag drijven in den bak, maar te laat, de levensgeesten waren reeds uitgebluscht. Den 22 dezer zijn voor de regtbank te 's Hage gedagvaai'd een zangeres, indertijd tot den troep van een café chantant behoorende, en een jongtnensch van voor namen huize te dier stede, die zich in de kamer van eerst genoemde in de Kranestraat met dansen verlustigden. Het paartje achtte zich in dienst van Terpsichore aan balcostuum noch toilette de ville gebonden, maar kwetste dienten gevolge in hooge mate het zedelijkheidsgevoel van de buren aan de overzijde, die onwillekeurig een blik moesten werpen op deze handelingen, omdat geen gordijn ze aan het oog outtrok, zoodat men de politie waarschuwde, welke van het gebeurde proces—verbaal aan de justitie opzond, die voormelde personen wegens schennis der openbare zedelijkheid ter verantwoording heeft geroepen. Bij de oefening van eene afdeeling der Weerbaarheid te Delft heeft, tengevolge van onvoorzigtigheid, een der leden een schot in den linkerschouder bekomen. De kogel, die in de wond was blijven zitten, is met weinig moeite verwijderd, en de verwonde zal er geen ernstige gevolgen van ondervinden. In de jl. Donderdag gehouden zitting van de arron- dissements-regtbank te Rotterdam is A. Leenheer, beschul digd van in het koffijhuis «de Vlashandel» op de Vlasmarkt aldaar, een publiek huis van hazardspelen te hebben gehouden, veroordeeld tot één maand eenzame gevangenisstraf en f 200 boete, bij wanbetaling te vervangen door 14 dagen cellulaire gevangenisstraf. Door den heer J. Slob, te Hoornaar, zijn op de jl. Dingsdag te Gorkum gehouden paardenmarkt 2 vospaarden, van 3^ en 4 jaar oud, voor f 2100 verkocht, die hij twee jaren geleden voor ruim f 700 had gekocht. Te Zevenbergen zijn vanwege het gemeentebestuur bij negen bakkers monsters bloem gehaald, over de ver- valsching waarvan algemeen werd geklaagd, om scheikundig te worden onderzocht. De uitkomst was voor de bakkers en bloemfabrikanten zeer bevredigendin geen enkel monster werden vreemde bestanddeelen aangetroffen. (Tijd.) Als een bewijs, dat er geen gebrek bestaat aan bezitters van eene hoofdonderwijzers-acte, die begeerig zijn naar eene betrekking, kan dienen, dat zich voor de vacante hoofdonderwijzersplaats te Veenendaal, jaarwedde f 1000 en vrije woning, niet minder dan 98 sollicitanten hebben aangemeld. Niettegenstaande de najaars-examens nog pas achter den rug zijn, deed zich tot heden voor een hulponderwijzers-vacature aldaar, jaarwedde f 600, geen liefhebber op. De persoon, die jl. Dingsdag te Arnhem door een ezel werd aangevallen, heeft, naar hij zelf aan de redactie der Arnh. Crt. meedeelde, weinig letsel bekomen. In de linkerhand kreeg hij een bloedende wond, maar overigens is hij weder volkomen in staat om zijn werk te verrigten. Onze berigtgever, zegt het blad, schreef onder den eersten indruk van het gebeurde, dat ernstiger scheen dan nu bleek. W. de Haan, landbouwer te Nieuwe-Pekela zat voor een paar dagen 's avonds te huis voor het venster met een meisje, waarmede hij zou trouwen: er werd een schot ge lost, dat de Haan aan de regterhand en het hoofd kwetste. Zijn broeder, J. de Haan, verdacht de dader te zijn, is in hechtenis genomen en gevankelijk naar Winschoten over- gebragt. Een paar dagen geleden is in een van de Groning- sche dorpen een klein kind, dat alleen gelaten was, in een pot met karnemelk gevallen en verdronken. De vleeschprijzen zijn thans gedurende den slagttijd in de noordelijke provinciën lager dan sedert de laatste jaren. Voor 40 a 45 cents per half kilogram koopt men tegenwoordig bij de slagters het puikste rundvleesch, bief stuk, enz. Een eenvoudig middel om te onderzoeken of er ook trichinen in het vleesch van een varken zitten, wordt door prof. Daniël Sanders in de Montags-Zeitung medegedeeld. Een boer in Mecklenburg namelijk werd gevraagd, of hij ook zijn varkensvleesch in de naburige stad microscopisch liet onderzoeken voordat hij het gebruikte. «Wel neen,» antwoordde deze op zijn plat-Duitsch, «met zooveel drukte houd ik mij niet op; ik heb bij mij op het dorp iemand, die mij altijd spoedig helpt. «Zoo, wie dan?» «Wel, onze schoolmeester. Als ik geslagt heb, stuur ik hem altijd de eerste worst present, en daar hij het niet breed heeft, weet ik zeker, dat hij haar direct opëet. Hoor ik nu na oen paar dagen van mijn jongens, dat de meester nog frisch en gezond is, dan weet ik zeker, dat het varken niets mankeerde. Wat zal ik de menschen in de stad daarmede lastig vallen!» De Prov. O. en Zw. Crt. deelt dit middel mede, zonder hare lezers de toepassing er van te durven aanraden. He Landb. Crt. merkt op, dat, ofschoon de beharti ging der Nederlandsche landbouwbelangen aan het nieuw zamengestelde departement van algemeen bestuur is opge dragen, er geen plaats in de benaming «Ministerie voor Waterstaat, Handel en Nijverheid» voor het woord «Land bouw» schijnt te zijn geweest. Het blad hoopt, dat deze uitsluiting niet zal beletten, dat die zeer voorname tak van Neêrlands volksbestaan eindelijk ook zijn evenredig aandeel in de Staatszorg zal erlangen. Als wij de regeling goed begrijpen, blijven de belangen van landbouw en veeteelt aan het departement van Bin- nenlandsche Zaken toevertrouwd. Nu dat departement van een zoo groot aantal beslommeringen is ontheven, kan de minister zijne zorgen des te beter ook aan den landbouw wijden, welke derhalve van de nieuwe regeling mede voordeel zal trekken. Een der vele Farina's uit Keulen, nl. de heer Johann Maria Farina, «gegenüber dem Jülichsplatze,» dagvaardde den heer J. D. van der Beek, te Rotterdam, handelende onder de firma Cramer Co., tot schadevergoeding wegens onregtmatige daad, daarin bestaande, dat de heer van der Beek den vorm der flesschen, de sluitbanden en de etiquettcn van den eischer nabootste, op die wijze het pubiiek in den waan bragt dat des gedaagden eau-de- cologne afkomstig was uit des eischers fabriek, daardoor diens debiet afbreuk deed en hem derhalve eene schade berokkende, voorloopig begroot op f 25,000. De gedaagde erkende de nabootsingen wel, ofschoon hij op kleinere verschillen wees, doch voegde er bij, dat de woonplaats des eischers tot zijne firma behoort, dat de eischer niet woont «gegenüber den Jülichsplatze» No. 4, en dat juist dat No. 4 door hem was geplaatst op de etiquetten achter het adres en lager nog eens herhaald, dat hij dus alleen den naam van Farina gebruikt heeft, zooals alle eau-de-cologne-handelaren doen, dat dit geoor loofd was en dat anders alle Farina's wel processen konden beginnen. Er zijn toch 29 Farina's, 20 Johann Maria Farina's en 9 van dien naam zich noemende «oudste dis tillateur. De regtbank gaf in deze zaak vonnis en besliste dat, daar de verschillen zóó klein waren dat zij slechts bij gezet onderzoek en vergelijking aan het licht kwamen, wel degelijk de geïmputeerde onregtvaardige daad aanwe zig was, en veroordeelde de firma Cramer Co. tot schadevergoeding, nader op te maken. (N. Rott. Crt.) Bazaine moet te Madrid ernstig ziek zijn, tengevolge van het opengaan van een oude wond en bovendien aan geheele verlamming lijden. Benoemingen, enz.: De luit. ter zee 1ste kl. N. A. de Vries wórdf met den 21 dezer gedetacheerd bij de gereedmaking voor de dienst van het fregat Anna Paulowna te Rotterdam. Buitenland.- Engeland. De bekende heer PiimsoU, de wakkere voorstander van de belangen der zeelieden, heeft, na van eene zware ziekte hersteld te zijn, jl. Woensdag eene toespraak tot zijne kiezers gehouden, die in eene motie hunne ingenomenheid met zijne herstelling betuigden. Natuurlijk sprak hij in den loop zijner rede over de in 1876 tot stand gekomen Merchant-Shippings-Act. Die wet achtte hij nog steeds onvoldoende. Hij meende, dat ettelijke harer bepalingen met opzet zoo gebrekkig gemaakt waren. Ook beweerde hij, dat het toezigt op de uitvoering der reeds gebrekkige wet zeer veel to wenschen overlaat. Het te zwaar laden van de schepen komt, naar hij verzekerde, thans nog evenveel voor als vroeger. De wet van 1876 laat bijv. de bepaling van de hoogte der lading over aan den reeder, in plaats van die door de overheid te doen voorschrijven. De onzeewaardigheid der schepen wordt, naar hij betoogde, nog steeds niet behoorlijk onderzocht. Hij geloofde niet, dat een eenvoudig lid van het Parlement tegenover eene groote oppositie verbetering van dat alles verkrijgen kan, en hij vreesde zeer, dat er geene kans op verbetering was zoolang deze regering aan het bewind bleef. De Raad van Koophandel was een der grootste tegenstanders van de verbetering en de familiebetrekking tusschen het invloedrijkste lid van dien Raad en den minister van Financiën, den aangewezen vertegenwoordiger der regering in het Lagerhuis, in verband met de meegaande natuur van den laatste, deed hem zeer betwijfelen, of de oppositie tegen betere maatregelen kon overwonnen worden. Hij achtte de instelling van een Merchant-Shipping-Board, afgescheiden van den Raad van Koophandel, eene wenschelijke zaak. In eene meeting van matigheids-mannen betoogde de heer Plimsoll, dat de matigheids-genootschappen moesten trachten van overheidswege eene enquête te verkrijgen naar de groote misbruiken, die bij de bereiding van de sterke dranken plaats hebben, zoodat deze min of meer vergiftig worden. Nog wee3 hij op de taktiek van sommige brouwers om het bier met zooveel zout te bereiden, dat het noodzakelijk, in plaats van den dorst te stillen, nieuwen dorst verwekken moet. Hij noemde dat een gruwel. Hij bragt in herinnering, dat hij in 1872 in het Parlement getracht had, onder de ingrediënten, wier gebruik bij het bereiden van bier verboden was, ook zout te doen opnemen. Hij had het inderdaad zoover weten te brengen. Toen sommige Parlementsleden, die zei ven bierbrouwers waren, stellig verzekerden, dat er geen zout bij het bierbrouwen gebruikt werd, had hij geantwoord, dat dan het opnemen van het verbod in allen gevalle eene zeer onschuldige zaak was. Het zout was dan ook bij de derde lezing van de Bill opgenomen op de lijst der verboden artikelen. Doch de minister van Binnenlandsche Zaken, die de magt had om veranderingen in de lijst te brengen, kreeg dadelijk eene deputatie van brouwers bij zich, die betoogden, dat zout volstrekt noodig was, en de minister gaf vergunning tot het beperkt gebruik van zout. In een Engelsch stadje, East Redford, bestaat een stichting, waaruit den predikant f 12 betaald wordt voor een preek, die hij ieder jaar voor de nieuwe gemeenteraads leden moet houden. Dit jaar zijn uitsluitend dissenters in den raad gekozen, "die niet in de kerk willen komen. De predikant kan niet voor hen preeken en als hij dit niet doet, krijgt hij de f 12 niet. Hij wil de f 12 hebben, is iedere Zondag bereid voor den raad te preeken en heeft nu dezen gedagvaard zijn preek te komen hooren. De ijzerfabrikanten te Glasgow en in bet westen van Schotland, die hun werkplaatsen drie maanden lang hadden gesloten, zijn overeengekomen de werkzaamheden nog voor 3 maanden te staken. In de Forest- of Deanmijnen zijn thans 5000 mannen en jongens zonder werk. Er is plan om zich tot de regering te wenden, ten einde die menschen aan werk te helpen. Duilschlaid. Onlangs was in enkele Duitsche bladen het gerucht verspreid, dat een militair muziekkorps een aubade gebragt had aan den gorilla te Berlijn. De Neue Allg. Ztg. deelde daarna volgenderwijze de ware toedragt der zaak mede: Vijf of zes leden van het muziekkorps van het Pruissische spoorweg-regiment kwa men, na afloop van hunne dienst, van hunne instrumenten voorzien, het aquarium bezigtigen. De gorilla was nog in zijn afzonderlijk verblijf. Toen de directeur van het aquarium hunne teleurstelling vernam, en dat zij maar weinig tijd tot hunne beschikking hadden, gaf hij hun verlof, daar zij vooral om den aap te zien gekomen waren, in dat afzonderlijk lokaal te gaan. Het dier wijdde de grootste opmerkzaamheid aan de blinkende instrumenten, en dr. Hermes opperde de vraag, welken indruk de muziek wel op den gorilla maken zou. Dadelijk waren de muzi kanten bereid te spelen, verheugd dat zij den directeur zoo spoedig het bewijs konden geven, hoe dankbaar zij waren voor zijne vergunning om den zeldzamen aap te zien, die, zoodra zij zich lieten hooren, met groote aandacht luisterde. Daarbij echter bleef het, en er was weinig van de proef te zeggen. Na hun vertrek werd de gorilla op den ge wonen tijd naar zijn gewoon verblijf, waar het publiek hem zien kan, overgebragt. Nu bleek weldra, dat de muziek hem genoegen gedaan had, want, toen later de muzikanten de kooi passeerden, herkende hij hen niet alleen, maar gaf zoo levendig zijne blijdschap over dit wederzien te kennen, dat zij stand hielden en nog een stuk voor hem speelden. De arme gorilla heeft toen voor het eerst en het laatst muziek gehoord, want thans wordt berigt, dat bij gestorven is. Bijna anderhalf jaar mogt het aquarium op het bezit van deze hooge zeldzaamheid roemen. Waarschijnlijk is nooit een zoo reusachtig bouquet vervaardigd, als jl. Vrijdag op de stedelijke groenmarkt te Berlijn is gemaakt. Bij eene hoogte van 5 voet, had het een omvang van 12 voet. De inhoud bestond uit groenten van allerlei aard, die tegenwoordig aan de markt zijn. Het bouquet was gekroond met een groote witte kool, waarop een kleine roode kool was gestokenverder volgden gele, witte en roode wortelen, mangelwortelen, bloemkool, Savoye-kool, Brusselsche kool, radijs, peterselie-wortel, uijen, appelen en peren, terwijl groene kool en spinazie de plaats van bladeren innamen. Dit reuzenbouquet was bestemd om nog dien avond aan een komiek te worden aangeboden, bij gelegenheid van zijn benefiet. Vervolg- Nieuwstijding-en. Yan een kunstverkooping te 's Hage geeft een correspondent der Frankf. Ztg. de volgende niet onvermakelijke scbets: „Verkoopingen, vooral van kunstzaken, hebben in Holland een geheel ander karakter, dnn die in Frankrijk, bij name te Parijs, de wereldmarkt van den kunsthandel. Geen gedrang, zooals in de ltue Drouot, geen gedruisck, geen stof, geen vuil, geen benaauwde atmosfeer; noch 't oorverscheurend schreeuwen van den afslager, noch twist of hartstogtelijke uitvallen bij 't biedenOp twee veilingen van koper-gravures en houlsnedeu ging alles zoo stil en eerbaar toe, als in een bidstond, ofschoon hier deed niemand de oogen toe. De eigenaar veilde zelf, zonder deskundige, afslager of omroeper, in zijn proper gewit, met hagelblanke gordijnen ver sierd zaalije, een kamer zóó netjes als een meisjes-boudoir; geen vlekje was op den geschuurden plankenvloer te zien, ofschoon zelfs de hoeken door de talrijke kaarsen van de luchters, die aan de muren en aan den zolder hingen, daghelder waren verlicht. Voor de deur en in 't midden der zaal lag een kleed, opdat het gaan en komen geen leven maken zou. Het publiek, een dertigtal koop lieden en liefhebbers, die elkander kenden, maar geen woord met elkander spraken, zat op blinkend witgeschuurde banken. Slechts de heldere stem van den verkooper, die, als een predikant op den kansel, in een zwarten rok en een witte das op eene verhevenheid achter de tafel zat, brak de algemeene stilte af, terwijl men anders het snorren der vliegen kon hooren, die om de kaarsen vlogen. De koopers lieten maar zelden een bod hooren; meestal deden zij 't al met teekens en knikjes, den verkooper bekend. Niet volgens willekeurige keus, zooals te Parijs, maar streng naar de volgorde van den catalogus werd nomnier voor nommer verkocht, meest houtsneden uit oud-Duilsche en oud-Nederlandsche scholen, waar van de exemplaren dikwerf in enkele minuten vier-, vijfhonderd gulden bereikten, zonder dat men op de onbewegelijke gezigten der met elkander wedijverende liefhebbers een spoor van gemoeds beweging kon ontdekken. Nu en dan verscheen een jongen, die

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2