Buitenland. KENNISGEVING. Vereeniglni tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollnnd's JVoorderkwartier. Deze Yereeniging hield den 11 dezer in het lokaal van den heer Knikker te Schagen hare algeineene najaarsvergadering, die door 70 leden alsmede door vertegenwoordigers van afdeelingen der H. M. ran Landbouw en door onderscheidene gasten werd bijgewoond. Nadat de Voorzitter de vergadering te 10| uren geopend en de leden op het belangrijke der te behandelen punten van beschrijving gewezen had, waren het eerst aan de orde: Mededeelingen van onderscheiden aard, waarbij onder meer de vergadering in kennis werd gesteld van een besluit van het bestuur, om f 100 bij te dragen voor de collectieve inzending van land- bouwvoortbrengselen en wat verder op den landbouw betrekking heeft, op de wereldtentoonstelling in 1878 te Parijs te houden. Hierna werden de verschillende rapporteurs uitgeuoodigd verslag te doen a. Van de ingekomen jaarverslagen van eene kaasfabriek en van eene particuliere kaasmakerij l. Van den uitslag der in den loop dezes jaars genomen proef neming met meststoffen; c. Van dien van een gehouden wedstrijd met graanmaaimachines; d. Van den uitslag der bekroouingen te Alkmaar, voor zoover ze door de Vereentging uitgeloofde prijzen betreft e. Van den uitslag van een onderzoek van lijnkoeken aan liet proefstation te Wageningen. Deze belangrijke rapporten gehoord zijnde, werd overeenkomstig praeadvies van het bestuur omtrent puut a der jaarverslagen besloten, om aan het verslag betreffende eene kaasfabriek, een getuigschrift met den eenig uitgeloofden prijs van f 100, alsmede aan dat van eene particuliere kaasmakerij den derden prijs en een getuigschrift toe te kennen. Voorts werd besloten de jaarverslagen te doen drukken, gelijk ook de tabel betreffende den uitslag van de proefneming met mest stoffen en liet rapport der jury voor den wedstrijd met graanmaai- machiues. De prijsvragen betreffende de jaarverslagen zullen opnieuw worden uitgeschreven en de proefneming met meststoffen een volgend jaar worden voortgezet, en de noodige credietcn hiervoor werden bij acclamatie door de vergadering verleend. Omtrent den uitslag van eeu onderzoek van lijnkoeken aan het proefstation te Wageningen, ontwikkelde zich een geanimeerd debat, dat den voorzitter aanleiding gaf, punt 9 van den beschrijvingsbrief aun de orde te stellen, be helzende het voorstel om dat onderzoek ook een volgend jaar onder de noodige waarborgen, eu met inachtneming van de opgedane ondervinding, te doen plaats hebben, hiervoor werden eveneens de benoodigde gelden door de vergaderiug toegestaau. Prijzen werden uitgeloofd: a. Voor den besten zwartbonten pinkstier van Nederlaudsch ras, geb. in 1877, met de meeste en beste kenmerken van veel melk gevend ras, f 100. b. Voor de beste zwartbonte kuispiuk van Nederlandsck ras, geb. in 1877, met de meeste eu beste kenmerken van veel melkgevend ras, f 50. c. Voor den besten ram van Lincoln ras, geb. in 1877, f 50. d. Voor de vier beste melkgevende fokschapen, geb. in 1870, f 50. Deze fokdieren moeten worden ingezonden op de tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw, in 1878 te Delft te houden, en een jaar na de bekrooning ter verdere voortfokking in Neder land verblijven. Nog werd besloten de oprigling van eene zuivelbereidingsschool in den Deemster door adressen bij de Ilooge-, Provinciale- en Gemeente-regeringen te ondersteunen en ingeval van eer. gewensclit tot stand komen dier inrigting, daaraan gedurende de twee eerste •aren te verleenen eene subsidie van f 200 's jaars. Tot leden van het bestuur, om met 1 Jan. 1878 op te treden, werden benoemd Ie heeren J. L. T. Groneman, te Wieringerwaard, J. Kieftenburg, te Wognum en J. Man, te Beemstcr. Tot leden der Commissie voor het onderzoek der rekening en begrooting werden gekozen de heeren G. Nes, te Twisk, Jb. Zwaag, te Heerhugowaard en C. Sijp Lz., te Hoogwoud. Een crediet van f 100 werd gevraagd en bij acclamatie verleend, jm in den loop van den zomer van 1878 op verschillende boerde rijen proeven te nemen met het nieuwe stelsel van kaasbereiding, in praktijk gebragt door den heer W. Sluis, te Deemster. Aan de heeren Krom Co., te Amsterdam, J. C. de Blocquery Jr., te Haarlem, J. Peignat Co., te Amsterdam, J. L. T. Kortmans, te Botterdam en Samuelson Co., te Banbury in Engeland, werden vervolgens de hun toegekende prijzen op den wedstrijd met graan- maaimachines in Aug. 11. uitgereikt. Eindelijk werd bepaald, in den loop van 1878 een wedstrijd te houden met hooibouw-werktuigen, in de nabijheid der stad Hoorn terwijl als plaats voor eene volgende algemeene vergadering in Maart e. k. werd aangewezen de gemeente Twisk. Bij de algemeene omvraag werd nog het voorstel gedaan, en inet applaus aangenomen, om zich, namens de Vereetiiging, te wenden tot de bevoegde autoriteit, ten einde te verkrijgen, dat eene afdee- ling Landbouw bij het nieuwe ministerie worde in 't leven geroepen zullende aan al de Landbouw-Vereenigingen in Nederland een afdruk van het daartoe strekkend adres worden gezonden, met verzoek daaraan hare adhaesie te schenken. Met een woord van warmen dank en krachtige opwekking sloot hierop de voorzitter deze belangrijke vergadering. Benoemingen, enz. Bij koninklijk besluit van den 21 dezer is de benoeming van den heer J. C. Albiecht, burgemeester van Opmeer, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Benoemd tot commies der posterijen 2de kl. de heer H. A. H. Canter Cremers, te Alkmaar, thans van de 3de kl. STATEN-GIAERAAL. Tweede Hainer. De memorie van antwoord omtrent Hoofdstuk VI (Marine) der Staatsbegrooting voor 1878 is verschenen. De minister brengt daarin hulde aan hetgeen door zijnen ambtsvoorganger gedurende zijn ruim driejarig beheer iu het belang van de Marine is gedaan, zoowel tot vermeerdering en verbetering van het materieel, als tot oefening van het personeel en tot aanmoediging van jongelieden om in de zeedienst te treden of hunne verbiutenissen te vernieuwen. Op dien weg wenscht hij voort te gaan, zoodat van hein niet te vreezen is, dat hij, geleid door andere iuzigten, zal gaan afbreken wat onder het bestuur van zijuen voorganger werd begonnen ot voorbereid; hij meent daarbij op den steun der Vertegenwoordiging met vertrouwen te mogen rekenen. De minister verdedigt voorts het technisch beleid Tan zijnen voor ganger, naar aanleiding van het minder gunstig oerdeel, door som mige leden daarover geuit. Hij handhaaft de begrooting en de plannen van den vorigen minister, op eeu paar wijzigingen na, on veranderd. De bedoelde wijzigingen zijn deze: Ten eerste wenscht hij geen gevolg te geven aan het doen leggen van de kiel van een vierde scliroefstoomschip lsle kl., type Atjch, vóór het vaartuig van dien naam, dat onlangs in dienst werd gesteld, in zee beproefd is. Ten tweede ziet hij geheel af van het doen bouwen Yan een derde gepantserd ramtorenschip voor het auxiliair eskader in Indië, zoowel om dc belangrijke kosten, als om dc mindere noodzakelijkheid. Frovinciale Staten van Roordkollnnd. Zitting van Dingsdag 20 November. De suppletoire begroo tingen van het gesticht Mecreuberg voor 1S77 eu 1S78 zijn aan genomen, evenals het voorstel tot het beleggen der op de begrooting van het gesticht voor 1S78 gebragte gelden ter nadere beschikking der Staten. Aan de Maatschappij Linnaeus, te Watergraafsmeer, is ten be hoeve van hare Tuinbouwschool over 1878 eene subsidie verleend van f 2000 en aan bestuurders der Zeevaartkundige School te Amsterdam voor die school over 1877 eene subsidie van f 600. De vergadering heeft besloten, gunstig te adviseren op de aan vragen om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ten behoeve der gemeenten Nieuwendam, Itansdorp, Westzaan, Krommenie, Schertnerhorn en Petten, eu ongunstig op gelijke aan vragen ten behoeve der gemeenten Anna Paulowna en Texel. Het ontwerp van een bijzonder reglement van bestuur voor het Hoornder Nieuwland op Texel is vastgesteld; dat voor den polder Westzaan is aan Gedeputeerde Staten gerenvoyeerd. De voorstellen tot wijziging van de reglementen van bestuur voor den Houtrakpoldcr, het heemraadschap Worincr, Jisp en Nek, den Oosterpolder iu Drechterland en de polderdistricten in Geestmer- ambaeht zijn aangenomen. Na langdurige discussie is met 35 tegen 23 stemmen besloten, aan de gemeente Zaandam voor de verbinding van de Voorzaan met het Noordzeekanaal eene subsidie te verleenen van f 186,000. De najaars-vergadering der Staten is daarna gesloten. Frankrijk. Te Parijs neemt tegenwoordig, naar men in de Débats leest, eene nieuwe industrie een grooten omvang, namelijk het vervaardigen van laken uit de vederen van hoenders en allerlei andere vogels. Tusschen de zeven- en acht honderd gram dons is genoeg voor een vierkanten nieter laken, vijfmaal ligter en driemaal warmer dan wol. De stof is onkreukbaar, ondoordringbaar voor vocht en neemt alle kleuren aan. Generaal Grant zal den 27 dezer de gast zijn van Emile de Girardin, den oudsten journalist van Frankrijk. Op de tentoonstelling van tuinbouw te Maux, in Frankrijk, gehouden in Sept. jl., werd de eereprijs, een groote gouden medaille van wege den minister van Landbouw, eenparig toegewezen aan den heer Loisel, tuinman bij mevrouw Cavó, op de buitenplaats Condé, voor een ver zameling groenten, bestaande uit 450 soorten en verscheiden heden. Zeker waren hieronder velen, alléén voorFransche magen geschikt, maar toch is het een feit van beteekenis. Engeland. Jl. Zaturdag is in de Senaatszaal van de hoogeschool te Cambridge de beroemde Charles Darwin tot doctor in de regten honoris causa bevorderd. Dat het verleenen van dien titel, zij het ook lionoris causaplaats heeft in eene afzonderlijke Senaatsvergadering, die daaraan alleen is gewijd, is eene groote uitzondering en eene buitengewone eer. Er was eene bijzonder talrijke schare bij de plegtig- heid tegenwoordig, eene menigte studenten en oud-studenten, en bovendien een groot aantal dames. De studenten op de gaanderijen hadden de aardigheid om, toen Darwin in de Senaatszaal binnenkwam, eene groote pop, die een aap in academisch costuum voorstellen moest, aan een touw mid den in de zaal te laten zweven. Het gelukte een paar kloeke academische ambtenaren echter spoedig, zich van de pop meester te maken en hem te verwijderen. De toespraak van den voor de plegtigheid aangewezen redenaar had verder ongestoord plaats. Zweden en Noorwegen. Een Zweed, Leibsohn genaamd, heeft verleden jaar een portret van Koning Oscar vervaardigd, dat geheel bestond uit mikroskopisch kleine letters, die langere of kortere bijbelteksten en spreuken vormden en dat in de kunstwereld nog al opzien baarde. Een Zweedsch blad meldt nu, dat Leibsohn een soortgelijk nog kunstiger portret van keizer Wilhelm van Duitschland heeft vervaardigd, dat volgens de Tribüne spoedig in Berlijn tentoongesteld zal wordeó. Het regteroog bestaat uit fragmenten van de Psalmen, het linker uit stukken van de Spreuken, den Prediker en het Hooglied. Het hoofd geeft den geheelen Prediker te lezen met een groot gedeelte van het Hooglied en twee Psalmen. Het haar bestaat uit het Hooglied en de uniform uit de Spreuken van Salomo en de profetien van Daniël. De naam des Keizers ten slotte bestaat uit een Hebreeuwsch gebed voor het keizerlijke huis en uit twee toepasselijke Psalmen. Berigten betreffende den Russiseh-Turksclien oorlog. ST. PETERSBURG, 20 November. (Officieel). Een telegram van den I9den uit Veran-Kaleh meldt: De bestorming van Kars werd tegen het zuidelijk fort ondernomen, terwijl tegen de andere forteu schijn-aauvallen gedaan werden. In den ochtend trachtte het garnizoen der verlaten forten over dc bergen te ontvlugten, doch het werd gevangen genomen. Onze tropheecn bestaan uit 10,000 gevangenen, 300 kanonnen en een grooten voorraad krijgs behoeften. Iu de hospitalen werden omstreeks 4500 zieken en gewonden gevonden. Het verlies der Russen bedraagt ongeveer 2500 man doodeu eu gewonden. Kars, dat den 18 dezer stormenderhand door de Russen werd veroverd, heeft ook in de twee luatstgevoerde oorlogen tusschen Rusland en Turkije eene groote rol gespeeld. Nadat aan de Turken op 1 Julij 1828 door de Russen, onder Paskewïtsch, in een open veldslag eea nederlaag was toegebragt, vielen den 5 Julij de stad en de citadel iu banden der Russen. In 1855 bood Kars, dat onder leiding van Britsclie officieren tot eene sterke vesting was gemaakt, reeds beter tegenstand. Een storm op de gedurende langen tijd ingesloten vesting werd den 29 Sept. afgeslagen; doch door hongersnood en ziekte gedwongen, gaf generaal Williams eindelijk den 27 Nov. stad en vesting aan de Russen over. In den tegen- woordigen veldtogt werd Kars al dadelijk nadat de Russen op het Turksche grondgebied verschenen waren, op het laatst van April 11., ingesloten en kort daarop gebombardeerd. Nadat de aanval der Russen óp de positie van Achined-Mukhtar-Pacha bij Zewiiu den 25 Mei was afgeslagen, gaven de Russen de insluiting van Kars op en den 5 Julij hield Mukhtar-Pacha, als de verlosser, er zijn intogt. Ten 15 Oct. verloor hij den slag aan de Aladja Dagh of bij Wizinkoï en weinige dagen later werd Kars voor de tweede maal door de Russen ingesloten. Nu Kars in het bezit der Russen is, zijn zij in staat de operatiën tegen de vestingen Erzerum en Batum krachtig voort te zetten en, indien het mét Ruslands poli tiek overeenkomt, ook verder naar het westelijk gedeelte van Ana- tolië op te rukken, dan zullen zij vóór alles trachten de belangrijke havenstad Trapezunt of Trebizonde te bezetten en dusdoende al het grondgebied te beinagtige», dat die mogendheid bij het sluiten van den vrede als vergoeding voor hare oorlogskosten zou kunnen eischen. De militaire beteekenis van Kars gaat echter, wanneer deze stad het eigendom van Rusland is, grootendeels verloren, want het tooneel van den eevstvolgenden Russisch-Turkschcii oorlog iu Azië zal op aanzienlijken afstand van Kars liggen. In dien nieuwen krijg zal gestreden worden om de zuidkust van dc Zwarte zee, of zal het Ruslands doel wezen in de landen aan den Eufraat en den Tigris voorwaarts te dringen, en geheel andere namen, dan die in den tegenwoordigen oorlog worden genoemd, zullen de plekken aanwijzen, alwaar over de heerschappij van Yoor-Azië beslist zal worden. Er is reeds eene raming gemaakt van wat de tegenwoordige Russisch-Turksche oorlog en de daaraan voorafgegane mobilisatie van het leger aan Rusland tot nog toe gekost heeft. In het binnenland heeft het twee leeningen gesloten, elk van 300 millioen roebelsdaarenboven is nu een buitenlandselie leening uitgeschreven van ISO millioen gulden. Bij deze belangrijke sommen, bijna uit sluitend voor den oorlog aangewezen, komt nog een bedrag ran 240 millioen roebels, dat aan de regering door de Russische staats bank voorgeschoten is en verder 245 millioen roebels aan „tijdelijke" bunknoten, die uitgegeven zijn geheel afgescheiden van de gewone banknoten-circulatie, ten bedrage van 735 millioen roebels. Telt men deze kolossale sommen bij elkander, dan ziet men, dat er sedert de mobilisatie van het leger, nu juist een jaar geleden, dagelijks meer dan twee millioen roebels door de.i krijg verslouden zijn, dat is ongeveer het dubbele van wat er aanvankelijk voor geraamd werd. Een te Petersburg verschijnend Russisch blad zegt, dat de ver houding der gewonden tot die der zieken is als 26.64 tot 73.37 pCt. Volgens de laatste officiële opgaven van het Russische ministerie van Oorlog bedroegen de verliezen, door de legers in Europa en Azië aan dooden en gewonden geleden, van den aanvang van den oorlog tot 7 Nov. 64,863 man; rekent men nu dat van dit cijfer de helft gewonden zijn, wat in verband met de gewone verhouding tusschen het aantal dooden en gewonden in den oorlog zeker veel te laag is, dan krijgt men toch reeds volgens de. boven aaugegeven percentage het respectabel cijfer van ongeveer 97,000 zieken, zoodat het gehcele verlies der Russen aan dooden, gewonden en zieken in het begin dezer maand reeds het cijfer van 150,000 man ver overschreden moet hebben. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). E O Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 12 zwtw. 6k. 754.60 - 5.4 S.0 f 1.2 0.65 weingolv 22 8 zw. 26„ 739.25 - 19.S 10.4 f 4.8 0.82 Hol. 22 12 zwtz. 20 738.95 - 20.1 10.5 f 3.8 0.74 ii 4 Puarden f 40al40 Ossen - a Stieren - a 150 Gelde-Koeijen - 140a280 Kalf-Koeijen - u Vaarzsn - a Hokkelingen - a 6 Nucht.Kalveren - 15a 24 972 Schapen - 22a 36 vette Rammen - a Lammeren f a Bokken&Geiten - a 20 magereVarkens - 14a 20 70 Biggen - 6£a 9£ 40 Kippen c. 10.0a200 50 Eenden - 75a 90 Boter per kop - lOOallO Kaas per KG. - 35a 45 Kip-Eijeren per 100 - 600a Eend-Eijeren - a BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE HELDER. Opgave van Dingsdag middag tot Donderdag raiddag. ONDERTROUWD en GETROUWDGeene. BEVALLENE. Klein, geb. Ruijter, D. J. Jansen, geb. West- huis, Z. P. Kievit, geb. Vermeulen, I). J. Jannes, geb. Strooper, D. OVERLEDENW. J. Blom, 78 jaren. M. van Vale, 4 maanden. Ambtshalve ingeschreven 3. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE TEXEL. Van 14 tot 21 November 1877. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENWijntje, dochter van Pieter Vermeulen en Pieter- uella Kees. Teunis, zoon van Jacob Buis en Neeltje Dogger. Arie, zoon van Jacob Koorn Cz. en Wijntje Kooijman. OVERLEDEN: Willem Trap, 3 maanden, zoon van Maarten j Trap eu Dirkje Roozendaal. Gerrit Loguian, 52 jaren, gehuwd met 1 Jannetje Verberue. Antje Smit, 8 jaren, dochter van Simon Smit Cz. en Innnetje Boersen. Pieter Koning, 32 jaren. Dirk Mantjc, 62 I jaren, gehuwd met Marretje Kikkert. Jacob Zuidewind, 65 jaren, gehuwd met Marretje Mossel. Trijutje Koning, 7 jaren, dochter van Pieter Koning Cz. en wijle Antje Visman. Weersgesteldheid: 21 Nov. 12 u. Zwaarbewolkt, mooiweer. 22 Nov. 8 u. Bewolkt, wind, onstuimig. 22 Nov. 12u. Ligtbewolkt, wind. Op den 20 dezer ten 8 u. 50 m. namidd. een windstoot van 55 KG. n ii 22 2 25 's nachts «56 Marine-Haven Nieuwediep. I zeilklaar liggende en vertrokken schepen groote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 11 Sept. Lloyds. J. Burginger. Pensacola. 18 Sept. MariaCatharina. J.Sluisman. Amerika. 18 Sept. Tjiliugsie. T.L.Jaarsma. Amerika. 3 Oct. Constance. F. Nannings. Amerika. 3 Nov. GorneliaJoluiuna.G.H.Eefting;. Lissabon. 11 Nov. PrinsHendrik. M.C.Braat.Pad.euz.viaSuez. 19 Nov. Jan Smit. G. G. Boon. Bordeaux. binnengekomen schepen, bestemd iiunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Landbouw. M.van derWerff. Sundswall. Hout. Blikman Co. Sarah. J. F. Browne. Starburg.* Malassie.Hoogl.&v.Herw. *Als bijlegger, bestemd naar Duinkerken. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 20 November. Ondine, st., BordeauxC'ommedore, st., Nieuwediep; Elyse, Green, Wyborg. Vertrokken: 20 November. Mury, st., Londen. 21 November. Granton, st., Londen; Eddystone, st., Huil. Marktberigten. AMSTERDAM, 20 November. Raapolie. Flaauw; Dec. f 42|; Mei f 43. Petroleum. Zeer vast; loco f 16, Nov. f 16, 15; Dec./Jan. f 18 gehouden. 21 November. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 317. Rogge. Weinig veranderd nieuwe Galatz f 205 Taganrog f 198 nieuwe Petersb. f 182; dito van boord f 179. Op levering iets lager afgegeven; Maart f 18S. Raapolie. Per 100 KG.: onveranderd; Vliegend f 424; Dec. f 42J, i; Mei f 434. lijnolie. Per 100 KG.: Vliegend f 334; Bec. f 33; Jan./Mei f 32 i; Maart/Mei f 32|. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. 95 en 2de kw. 80 c. per KG. Graskalveren f 12 a 30. Nuchtere Kalveren f 6 a 12. Vette Varkens 44 a 50 c, per KG. AI .KM AAR, 21 November. Vee. Heden werden alhier op de Scheimarkt aangevoerd ongeveer 1000 stuks rundvee. Er werden liooge prijzen besteed. De handel was zeer levendig. ROTTERDAM, 20 November. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1266 Run deren, 306 vette en Gras-Kalvereu, 2 nuchtere Kalveren, 1301 Schapen en Lammeren, 49S Varkens eu 312 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 82 a 84 c., 2de kw. 78 a 80 cn 3de kw. 70 a c.Kalveren 1ste kw. 110 a c., 2de kw. 95 a c., 3de kw. 85 a c.Schapen 1ste kw. 70 a c., 2de kw. 65 a c., 3de kw. 60 a c.; Varkens lste kw. 64 a 66 c., 2de kw. 58 a 60 c., 3de kw. 46 a 56 c.; alles per Kilogram schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 66, 2de kw. f 60, 3de kw. f 56. SCHIEDAM, 21 November. Jenever f 17,75, Amst. proef f 19,Moutwijn f 12,50 per N. vat. KAMPEN, 19 November. Hooi. Buiten- f 14,a 15,en Binnen- f 11,a 12,— per 1000 Kilogrammen. MEPPEL, 19 November. Vee. Stalprijzen: guste Koeijen f 70 a 160, dragtige f 110 a f 240, melk- f 70 a 140, guste Vaarzen f 70 a 150, Schapen f 12 a 22, Lammeren f 6 a 13, dragtige Varkens 30 f a 45, vette 46 a 52 c. per KG. Hooi. f 25 a 35. DUNDEE, 13 November. Vlas. In de markt was in de laatste week meer beweging dan sedert geruimen tijd het geval was. Menigvuldige partijen loco waar zijn in andere handen overgegaan. De prijzen waren zeer vast; de houders zijn nu ougenegen om tot de laatste prijzen af te doen, omdat zij weten, dat de aanvoeren van dc Oostzee gedu rende den winter van weinig belang moeten zijn. Deze week zijn er geene schepen met Vlas aangekomen. Vervolg- Nieuwstijding-en. De mailboot Holland arriveerde jl. Maandag te Aden. Toezegging van beroep is gedaan naar Dirkshorn, alsmede naar Noordscharwoude, aan ds. Lamping te 8cherpenzeel. Men schrijft ons van Texel, dd. 20 dezer: „Niet altoos is de naaste weg de beste. Een geacht ingezeten van den Burg, J. Z., ging heden avond, ten ongeveer 5 ure, nog even zijne kinderen opzoeken, die eeuige minuten buiten de kom der gemeente woonachtig zijn. Na eenige oogenblikken daar vertoefd te hebben, verliet hij hun in den besten welstand, doch schijnt op weg naar huis, door een toeval, waaraan hij lijdende was, te zijn getroffen, ongelukkig juist iu de nabijheid van de éónige zich op het land bevindende kolk, waaruit hij even later levenloos werd opgehaald. "VVel zijn door den lieer dr. J. Ensing onmiddellijk alle moeite en pogingen gedaan om de levensgeesten weder op te wekken, doch te vergeefs. Ware de man, in plaats van over het land, den rijweg gegaan, welke afstand een weinig grooter was, hij had zeer waarschijnlijk niet op deze noodlottige wijze het leven verloren." „21 dezer. Heden morgen, ten ongeveer 6 ure, is in de Eijerlandsche gronden, in de nabijheid der groote Slufter, gestrand de Duitsclie kof de Weldaad, kapitein Bleeker, met haver van Emden naar Londen bestemd. De equipage, bestaande uit 4 man, is door de reddingboot, station Eijerland, aan wal gebragt en door de zorgen van den alhier residerenden heer vice-cousul van het Duitsche Rijk gehuisvest. Schip en lading zullen zeer waarschijnlijk verloren zijn; men tracht evenwel van lading en inventaris z do veel mogelijk te bergen." De sluiting der mail naar Batavia en Padangy te ver zenden per Stoomschip PRINS HENDRIKgeschiedt voor drukwerken den 23 dezer, na aankomst van trein IV (Noordhöllandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 24 dezer, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. De Burgemeester der gemeente Helder noodigt, ter voldoening aan eene ontvangene aanschrijving, de tot deze gemeente behoorende zeevarenden uit, om, zoodra hun in de Zuiderzee de plaats van een wrak bekend wordt, dat gevaarlijk voor de scheepvaart zit, daarvan aan den heer Commissaris des Konings in de provincie Noordholland kenuis te geven, en intusschen dadelijk bij het wrak een vaatje of ander drijvend voorwerp ten anker te leggen. Ingeval zoodanig wrak door hunne aanwijzing werkelijk gevonden wordt, zullen zij daarvoor eene geldelijke belooning ontvangen, waarvan het bedrag door den Inspecteur over het Loodswezen te Willemsoord, naar gelang der bewezen diensten, bepaald zal worden. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 21 November 1877. STAKMAN BOSSE.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3