ter beurze te Amsterdam als te Rotterdam verzekerd, en - jl. Dingsdag werd 60 pCt. reassurantie besteed. Er waren ook een aantal passagiers aan boord van dit vaartuig. De gezagvoerder van liet gisteren van Rotterdam ver trokken stoomschip Gironde heeft op zich genomen 0111 tot Gibraltar kruisende te zoeken naar het schip en zoo noodig hulp te verleenen. "Onder het opschrift „De Maatschappij van Weldadig heid, eene pliilantropische instelling," vestigt liet N. v. d. 1). de aandacht op eene circulaire van commissarissen dezer Maatschappij, waarin zij met ernstigen aandrang wijzen op de groote behoefte, die er bestaat aan bedrijfskapitaal. „Derhalve," gist de man van zaken, „staan we hier voor eene zaak, die met verlies werkt, ze moet dus worden gelikwideerd." Het N. v. d. D. merkt daartegen aan, dat liet eene Maatschappij van Weldadigheid is, die als zoo danig rente afwerpt, vooral in zeclelijken, maar ook in stoffelijken zin. In de eerste plaats wijst het X. v. d. D. op het kapitaal, dat de Maatschappij bezit, en 2000 mensclien, die op den grond der Maatschappij wonen. Deze zouden, waren zij hier niet opgenomen, vrij zeker een prooi van 7 gebrek geworden zijn; nu genieten zij eene zekere mate van welvaart, door arbeid verkregen, want zij worden niet onderhouden van ons geld, zij genieten voorschot en betalen lage pacht. Wij hebben dus eene Maatschappij tot voor koming van armoede, zekerlijk de beste ondersteuning, die zich denken laat. Deze mensclien nu wonen, over eene groote uitgestrektheid verspreid, in een gezond oord; zij bebouwen den grond, ontginnen heide, of maken manden, vlechten matten, enz. Jaarlijks verlaten van 60 tot 80 personen de koloniën: het jonge geslacht, dat als hulp onderwijzers, huisknechts, koetsiers, stations-arbeiders, politie-agenten, militairen, werk-, keuken- en kindermeisjes f terugkeert tot de groote maatschappij, die zij als kinderen verlaten hebben. Zulk eene Maatschappij heeft allezins regt, meent het X. v. d. D., op de ondersteuning van onze weklenkenden. Toch moet en zal zij eenmaal, ook in stoffelijken zin, rente genoeg afwerpen, om geene ondersteuning meer noodig te hebben. Doch juist om het zoover te brengen, vraagt men nu nog met vrijmoedigheid eene ruime gave aan sommigen, eene jaarlijksche contributie van f 2.50 aan velen. De wetenschappelijke Sumatra-expeditie gaat vooreerst niet door, zegt het llbl., althans men kan niet anders aan nemen na hetgeen in de officiële Javasche Grt. van 2 Nov. jl. voorkwam en aldus luidt „De berigt.cn (aangaande min gunstige stemming der 1 bevolking) van den gouverneur van Sumatra's Westkust ontvangen, welke door den resident van Palembang in hoofdzaak bevestigd werden, gaven aanleiding tot het af zenden van een telegram aan dien gouverneur, waarbij hem werd medegedeeld, dat de regering liet wenschelijk achtte, dat de togt der weten schapp e lijke expeditie van wit zijn gewest naar Djambi voorshands niet doorging, met u'ttnoodiging om in dien geest het noodige te verrigten". r Uit Delft meldt men, dd. 18 dezer aan het Dagblad: „In het studentengezelschap Vrije Studie trad gisteren, voor een eivolle zaal, de heer J. W. Brouwers, R. C. pastoor te Bovenkerk, op. In een boeijende improvisatie betoogde hij, dat tusschen de ware wetenschap en het geloof geen strijd is, daar beiden uit God zijn. Spr. hield daarna nog een warme rede tegen het algemeen stemregt, waarvan hij de gevaren schetste, zoodat hij onze Grondwet hoog waardeerde, daar deze ons voor dien toe stand behoedt." Van verschillende zijden wordt gewaarschuwd om naauwkeurig toe te zien bij het ontvangen van goudgeld, daar er valsche stukken in omloop zijn. Het stuk, dat ons vertoond werd, zag er uitwendig goed uit, maar bleek te zijn gescheurd en was dof van klank. (Vad.) In het Neilerlandsch toevlugtsoord voer noodlijdende dieren, te 's Hage, worden ruim 20 honden, die onbeheerd op straat waren gevonden, verzorgd. Wie er een van hebben wil, kan er een krijgen; ze worden den liefhebbers zelfs vrachtvrij toegezonden. Te Rotterdam is een sigarenhandelaar spoorlooos verdwenen, met achterlating van zijn gezin en een tekort van f 8000. De kantonregter Mr. Hazenberg, te Rotterdam, heeft den directeur van het Salon des Variétés aldaar wegens het buiten den gestelden tijd ontvangen van bezoekers in zijne inrigting tot 41 boeten veroordeeld, gezamenlijk eene som van f 993 beloopende, te vervangen door 123 dagen ge vangeni ss traf In de vorige week is een boer uit Marssum, die met f 800 in bankpapier van de Leeuwarder markt kwam, door twee personen aangerand. De boer wilde 't geld niet af geven en weigerde de plaats te noemen waar hij het ver borgen had, 't zat in een binnenzak van zijn borstrok waarop de man ernstig mishandeld en voor dood in een sloot geworpen werd. Hij wist er echter na eenigen tijd weer uit te komen, maar zijn toestand is niet zonder gevaar. Een der aanranders is reeds gevat. Aan boord van liet Nederlandsche schip Mary, kapt. Pijl, den 7 Nov. van Rotterdam te Batavia aangekomen, is een moord gepleegd. Nadat het schip des namiddags ten drie ure ten anker was gekomen, ging de kapitein van boord en was om het vergevorderde uur van den dag aan de equipage vrijheid gegeven zich tusschendeks te ver maken. Nadat men eerst pret had gemaakt, waren er al spoedig kibbelarijen en rumoer ontstaan, hetgeen zoo hoog liep, dat de bootsman Extröm, een Zweed, het zijn pligt achtte aan die ongeregeldheden een einde te maken. Hij begaf zich daartoe naar het matrozenlogies, alwaar het volk zich toen bevond, toen op eens de zeilmaker Peter Lyons, een Ier, achter den bootsman sprong en hem met zijn groot en scherp mes een geweldigen steek in het achtergedeelte van den hals toebragt, waardoor de slagader werd afgesneden en de ongelukkige eenige minuten daarna overleed. De gevallene was nog een jong man, van naauwelijks 30 jaren, van een kolossalen ligchaamsbouw en een ijzersterk gestel. De moordenaar daarentegen is een klein ineengedrongen man, van een gluiperig en onaan genaam uiterlijk, wien de misdaad en het verraad als het ware in de oogen zijn te lezen. Voor de grootste spoorwegbrug gold tot nog toe die over de St. Laurens-rivier bij Montreal, in Britsch Xoord- Amerika. Thans echter wordt er over diezelfde rivier een brug gebouwd, die de langste en gtootste der wereld zal worden. Ze wordt nl. 4725 meter lang, d. i. bijna drie maal zoo lang als de brug over het Hollandsch diep, en zal ruimte hebben voor een spoorweg, een paardenspoor, een rijweg en een voetpad. De hoofdboog wordt 40 meters hoog en krijgt een wijdte van 183 nieter (die bij Kuilen burg over de Lok heeft 150 meter). Men hoopt deze kolossale brug, waarvan de kosten begroot zijn op 95 millioen gulden, binnen drie jaar klaar te hebben. Te Bordeaux is het laatste overblijfsel verkocht van Chdteau Laffille van 't beroemde wijnjaar 1811. Twee flesschcn werden voor 620 francs verkocht aan den eigenaar van 't Café Riche te Parijs. Remedie tegen huishoudsters. Dezer dagen stond voor de arrondissements-regtbank (derde kamer) te Amsterdam teregt een metselaar uit Weesperkarspel, be schuldigd van diefstal van een weinig beteekenend voor werp. De man had onmiddellijk bekend en zich zeer gewillig laten arresteren. Ilij had goed zijn brood en hem scheen, naar het uiterlijk te oordeelen, alles naar wenscli te gaan. Te vergeefs zochten regters en O. M. naar de beweegredenen van liet misdrijf. Voorzitter: „Maar, beklaagde, wat dreef u dan toch tot den diefstal Beklaagde: „Om u de waarheid te zeggen, mijnheer! ik ben weduwnaar en lieb een huishoudster; die huis houdster wou ik graag weg hebben en ik kon er maar niet afkomentoen dacht ik, als ik eens voor eenige maanden naar het rooije dorp moet, dan zal ze inmiddels wel weg- loopen, en als ik thuis kom, ben ik weer vrij man." Benoemingen, enz. Z. M. heeft goedgevonden ter zake der krijgsverrigtingen tegen Alsjin gedurende het. tijdperk van 1 Oct. 187ö tot. ultimo Mei 1877, waaronder in het bijzonder de operatiën tegen Simpang-Olim met inbegrip der gevechten op de Djamboe-Ayer-rivier (13 en 18 Oct.) en op de Aracoendoer-rivier (31 Oct. en 14 Xov.); 1. te benoemen tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde: a. van de Koninklijke Nederlandsche Marine: den kapt.-luit. ter zee E. J. van der Sleydeu de lnits. ter zee 1ste kl. J. G. J. Spanjaard en J. J. Stooker; de luits. ter zee 2de kl. J. H. Wouters, F. Bóhtlingk, C'. J. de Vricse en G. II. Thomassen a Thuessink van der Hoop. den offie. van gez. 2de kl. dr. G: A. Haremaker; den machinist 2de kl. II. L. Verwohll; den sedert tot schiemansmaat beverderden kwartiermeester H. Ilille den matroos 1ste kl. C. Swansonen den vuurstoker 2de kl. JL L. Meijer. b. van de Gonverneinents-marine den gezaghebber 3de kl. I). Nollcs; den lsten stuurman I). van Batenburg, sedert bevorderd tot gezaghebber 3de kl.en den in commissie gestelden 2den stuurman D. Buchell, sedert definitief benoemd 2. toe te keunen de eeresabel met bet gebruikelijk opschrift aan den luit. ter zee 2de kl. J. 11. Beucker Andreae; 3. bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: a. van de Koninklijke Nederlandsche Marine den off. van gez. Iste kl. J. O. Harthoorn de luits. ter zee 2de kl. B. J. G. Folck en J. O. van Wcsscm; den mach. 1ste kl. in het vaste korps C. R. van Kooien den sedert om diensteindiging ontslagen kwartiermeester J. T. Windhonwer; den konstabelsmaat G. C. Verhoef: de matrozen 1ste kl. J. Nacrebout., sedert om diensteindiging ontslagen, J. J. Tiinoot de Porto; en den sedert tot matroos 2de kl. bevorderden matroos 3de kl. II. J. Hemmerig; b. van de Gouvernements-marine: den in commissie gestelden 2den stuurman C. F. F. Ampt; c. van het korps mariniers: den sedert tot marinier 2de kl. bevorderden marinier 3de kl. E. Jansen; en 4. Ifoogtsdeszelfs bijzondere tevredenheid te betuigen aan de luits. ter zee 2de kl. J. L. JL van Gorkum en H. van den Pauvert. STATE\-GE\ERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Dingsdag 18 December. Het wetsontwerp, houdende eenige wettelijke voorzieningen omtrent, het ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid, is. nadat de minister van Binnenl. Zaken 0. a. verklaard had zich te verheugen dat de beide Kamers der Stateu-Generaal hunne goedkeuring aan de nieuwe instelling hebben geschonken, met nlgemccne stemmen aangenomen. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 18 December. Het hoofdstuk Koloniën is na eenige discussie aangenomen met 54 tegen 9 stemmen. Vooraf waren de begrootingen voor Suriname en Curaeao goedgekeurd. Het hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven is aangenomen. Avondzitting. De wet op de middelen is met algemecne stemmen aangenomen. Daarna was aan de orde de opmaking der nominatie voor een lid van den Hoogeti Baad. Zitting van Woensdag 19 December. Verschillende aan de orde gestelde ontwerpen zijn aangenomen, waaronder onteigening voor den spoorweg Winterswijk-Pruissische grenzen, begrooting van het domeinfonds, verlenging van de termijnen der Kanaalmaatschappij. Daarna is de kiestabel behandeld. Een voorstel van den heer Viruly 0111 de adnssen van Gcdep. Staten van Gelderland en Limburg ter zijde te leggen als protest tegen hunne publiceering van hunne adviezen, terwijl de regering die weigerde, is na discussie ingetrokken. Het ontwerp zelf werd zoowel orn den inhoud als de overhaaste behandeling sterk bestreden door dc liecren Wintgens, Heydenrijck, Bichon, van Baar, Mackav, Vader, Bieberstein, van der Sclirieck en van Ascli. Morgen is de minister aan 't woord. Buitenland. Frankrijk. Volgons bet Journal des Débats zullen twee Haar- Iemsche bloem kweekers eerstdaags begiunen op hetTrocadero tulpen te zaaijen. Niet minder dan 40,000 bollen zullen O]) 1 decimeter afstand A an elkander worden geplant en dit bloemperk zal in vorm en kleuren bet wapenschild van de stad Haarlem voorstellen met den naam der stad boven- en „Holland" onderaan geschreven. De tulp, die hiervoor zal worden gebruikt, is de uit Turksch-Azië overgebragte Gessnertulp. Jules Verne heeft een stoomjagt gekocht van honderd paardenkracht, dat elf knoopen loopt in het uur. De geestige verteller van onmogelijke reizen, wil nu de Euro- peesclie zeeën doorkruisen. Hij kocht eenigen tijd geleden een kotter; gaat 't hem in 't vervolg gelijk tot heden, dan vervangt een pantserschip weldra liet stoomjagt. Engeland. De bijeenkomst van bet Parlement op 17 Januari) is officieel bekend gemaakt. Volgens de Standard heeft het kabinet besloten, liet Parlement drie weken vroeger dan gewoonlijk bijeen te roepen, ten einde maatregelen voor te stellen, welke door den veranderden stand van het Ooster- sche vraagstuk noodzakelijk zijn geworden, en een extra- crediet aan te vragen tot zoodanige vergrooting der krijgs- magt, als door den tegenwoordigen toestand van Europa wordt geëischt. De regering is blijkbaar besloten, de inlandsche vee houders te beschermen ten koste van de buitenlandsclie. Althans, de commissie, belast met een onderzoek naar het heerschen van runderpest en andere soortgelijke kwalen, heeft in haar rapport zich verklaard ten gunste van een totaal verbod van den invoer van vee uit Rusland, Duitsch- land en België, en van een bijna totaal verbod wat Neder land betreft. De Engelsclie veehouders, zeer verheugd, zonden dezer dagen afgevaardigden (vertegenwoordigers van de Farmer's club en de centrale Kamer van Landbouw) naar den hertog van Richmond, 0111 hem hunne ingenomen heid te betuigen met de denkbeelden in het rapport. De hertog van Richmond (hij is voorzitter van den Privy Council) verklaarde den afgevaardigden, dat ook hij vol komen hunne zienswijze deelde, en dat het gouvernement de conclusiën der commissie zou opnemen in een wetsontwerp. De reddinginaatschappij te Londen heeft dezer dagen aan een jong meisje Aan 16 jaar, miss Vernon Bussel, de zilveren medaille en aan haar rijknecht Samuel Isaacs dc bronzen medaille toegekend Aroor het redden van schip breukelingen. Den 1 Dec. strandde een stoomboot op de Schotsche kust, acht mijlen A-an Wallcliffe-House, liet A-erblijf van den lieer Bussel, die dien dag juist afwezig was. Terstond reed zijn dochter, van den rijknecht ver gezeld, naar de plaats der stranding. Op een afstand van ongeveer 100 nieters zagen zij in zee een omgekantelde boot, Avaaraan een aantal om hulp roepende mannen zich vastklampten. Miss Bussel en Samuel Isaacs reden terstond in zee, dAvongcn hun paarden tegen de A-erschrikkelijke hooge golven in te rijden en, toen zij grond onder de voeten A'erloren hadden, naar de boot te zAvemmen. Zij lieten de ongelukkigen zich vastgrijpen aan de manen der paarden, de zadels, de stijgbeugels, liet rijkleed der jonge dame en zoo gelukte het hun, allen behouden op het strand te brengen. Vervol» Nieuwstijdingen. Wij achten ons verpligt een woord van welverdiende hulde te brengen aan de bemanning van dc reddingboot, die met zooveel moed en zelfopoffering het op een der gevaarlijkste punten van de Noorderhaaks gestrande stoomschip Nörd Lysct durfde naderen om de schipbreukelingen te redden. Hunne namen mogen niet aan de vergetelheid worden prijsgegeven, ze zijnD. Stein, bootsman, D. Bcthlchem, J. Grimijzcr, H. de Roover, G. Spil, K. Bot, F. Brederode, H. van der Zee, II. Kuiper, H. Wessel en J. de Wolf. Zooals men helaas weet, tverden de beiden eersten, door het omslaan der reddingboot, het offer hunner menschlievendheid, terwijl de de laatste, tengevolge eener hevige verwonding, nog in onrust- Avekkcndcn toestand verkeert. Wij ontvangen het volgende, voor onzen vischhandel, belangrijk berigt. Tusschen de besturen van den Franschen Noorder-Spoonveg, de Belgische spoorwegen, dc Exploitatie-Maatschappij en de Holland- sclic Spoorwegmaatschappij is, op initiatief vati laatstgenoemde, eene nieuwe regeling tot stand gekomen omtrent het snel vervoer van A'ersche visch en oesters, tegen billijke prijzen, tusscben de voor naamste aan de Hollandsehe lijnen gelegen aan voerplaatsen van visch, en Antwerpen, Brussel en Parijs. Yoor regtstrceks verkeer met Parijs bestaat eenmaal daigs gele» genheid, en wel Yan den Helder 6.30 's avonds. Alkmaar 7.44 Amsterdam (Willemspoort) 8.15 's morgens volg. dag. Piotterdam 10.5 Zevenbergen 11.22 Aank. Antwerpen 1.5 's middags. Parijs 5.15 's morgens volg. dag. Naar Antwerpen en Brussel wordt de A'iscli driemaal 'daags ver zouden, te weten 's morgens. 's middags. 's avonds. Van den Helder 6.20 1.15 Alkmaar 7.33 2.30 3.45 Amsterdam 10.40 3.35 7.10 's middags. 's avonds. 's morgen.". Van Botterdam 12.55 - 6.50 5 45 Zevenbergen 2.43 8.13 7.3 Aank. Antwerpen 4.33 9.59 9 's avonds. 's nachts. Brussel 8.40 1.20 11.24 Op voorwaarde, dat de verzendingen minstens 50 KG. bedragen, of dat men voor dat gewigt betale, worden de kosten van vervoer per 100 KG. aldus berekend: Naar Yan Helder. Alkmaar. Amsterdam. denHaag. Parijs fr. 18.34 fr. 17.62 fr. 17.32 fr. 16.16 Rouaan enBuchv(transit) 19.44 „18.72 „18.42 „17.26 Brussel 8.48 7.76 7.46 6.30 Antwerpen 6.88 6.16 5.86 4.70

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2