HELDBRSCHË KV VllilWEIHKPIilt COURANT. 1877, N°. 153. Zondag 23 December. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. AANBESTEDING. Binnenland. VILMA. a. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdng namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.80. ii v franco per post - 1.05. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 103. Prijs der Advertcuticu: Van 11 regels CO Cents, elke regel meer 15 Cents. Grooto letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Men wordt verzocht. Adverten- tiën bestemd voor het nummer van Woensdag a. s. tijdig in te zenden. Op DONDERDAG den 10 JANUARIJ 1878, des I voormiddags ten 10 ure, zal, aan liet Raadhuis der gemeente Anna Paulowna, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: We levering van SCHOOLHOKKEN en SCHOOLBK1IOKFTKN voor «1c Openbare I.ugerc Scholen te Anna Paulowna, in het jaar 1§?§ benoodigd. De voorwaarden van aanbesteding liggen, ter Secretarie der gemeente, op de gewone kautooruren, ter lezing. Anna Paulowna, den 21 December 1S77. Burgemeester en Wethouders van Anna Paulowna, C. E. PERK, Burgemeester, A. J. DE JONGIi, Secretaris. HELDER (*i NIEUWEDIEP, 22 December. Ten llaadhuize alhier werd gisteren aanbesteed: 1. De levering van schoolboeken, enz. voor de openbare lagere scholen. Ingekomen 3 inschrijvings-billetten, van de lieeren: H. A. Stadermann ad f 3105.50, Henri Koster, te Amsterdam, f 1935 en J. Vlieger, aldaar, f 1875.55. 2. Het onderhoud der straatwegen, die aan de gemeente toebehooren, gedurende 1878, 1879 en 1880. Ingekomen 13 inschrijvings-billetten, van de lieeren: Peters Steijaart ad f 28010, A. Vos Rz. f 2G000, D. de Vries f 24950, Gebr. Korfï f' 24600, Gebr. Bomhoff f 24400, P. Spruit t' 24200, P. Verliey f 22898, .T. Giltjes f22733, P. Duin- ker f' 22528, Gebr. Klein f 21400, Gebr. Moorman f 21280, Gebr. Janzen f 21173 en M. Daalder f 20300. 3. Het onderbond der gemeente-gebouwen, bruggen, enz. in 187S. Ingekomen 9 inschrijvings-billetten, van de lieeren: D. de Vries f 54G0, Gebr. Moorman f 5400, M. Daalder f 4900, Gebr. Bomhoff f 4835, Peters Steijaart f 4835, Gebr. Klein f 4700, P. Spruit f 4700, P. Verliey f 4688 en Gebr. Korft* f' 4560. Gevolg gevende aan de dringende uitnoodiging der Commissie te Helder, beeft de beer A. Knikker, te Scbagen, besloten, dat de zuivere opbrengst, van bet op a. s. Woens dag in zijn lokaal te geven concert, tot leniging van den nood der achtergebleven betrekkingen van de omgekomen en geblesseerde manschappen der reddingboot zal aangewend worden. De kennisneming biervan zal, naar wij vertrouwen, nog menige naam op de inteekenlijst doen schrijven. 8) Naar het Franscli van ERNEST DAI'DET. Vervolg.) Hij voelde 'zijne laatste krachten bezwijken. Op een avond toen hij zijn zielelijden, zijn voortdurend verzet tegen Vilma's verlok kingen moede was, gaf hij zich over. Hij peilde koelbloedig de diepte van den afgrond van schaamte en schande, waarin hij zou neerstorten, zonder er in het minst door ontroerd te worden, bedwelmd als hij was door den verdoovenden geur der bloemen aan den rand van dien afgrond. Een uur onder Vilma's tooverblik vaagde al zijne heldhaftige voornemens als een spinrag weg. Zijne verbeelding legde in weinig tijds een langen weg af en voerde hem op tot een visioen, dat hij zonder wroeging bleef aanstaren. De nacht had zich met zijn schoonsten tooi gesierd. Op de narde en daarboven aan het uitspansel was alles zoo schoon als haar bc-tooverende schoonheidalle3 schitterde als zij alles sprak, als zij, van liefde. Beminriepen de fonkelende sterren; Bemin! ruischten de golfjes der rivier, al schuifelend over hun bed van kiezels en zandBeminfluisterde het koeltje dat met welriekende geuren van de bergen daalde cn de nestjes der sluimerende vogelkens aan de boomtakken deed schommelen. Hij worstelde niet meer; hij had genoeg geworsteld en genoeg tegenstand geboden. Het was de gewaarwording van den schip breukeling, aan wiens handen het laatste wrakhout ontglipt waarvan hij redding hoopte, en die, nu hij zich verloren weet, den dood afwacht, wars van alle verdere worsteling, om te spoediger te ontkomen aan een overschot van leven, dat hem niets anders bieden kan dan de martelingen van een helscheu doodsangst. De vrees en de aarzeling, die tot op dit oogenblik hem op zijn hoede gehouden hadden tegenover het dreigende gevaar, waren eensklaps in rook verdwenen onder de vervoeringen van een harts tocht, die aangevuurd werd door de verleidende schoonheid vau Vilma, verhoogd door de vreugde der overwinningaangevuurd ook door hare ingeschapen verdorvenheid, omsluierd door een aan trekkelijke eenvoudigheid en onschuld, die er op berekend waren Het wrak en cle inventaris van bet scbip Angcnieta, beeft Donderdag jl. in veiling opgebragfc f 3313.85. Het gepantserd ijzeren riviervaartuig Isa la, kom- mandant luit. ter zee 1ste kl. G. Doorman, is van bier komende jl. Donderdag bet marinedok te Amsterdam binnen- gestoomd. Z. K. II. Prins Frederik is jl. Donderdag oebtend, vergezeld van den adjudant Barre, naar Neuwiod vertrok ken, om aldaar de feestdagen door te brengen. Jl. Dingsdag is te Amersfoort overleden de generaal der artillerie A. C. W. L. J. F. von Kellner. Beroepen te Bloemendaal ds. J. D. van Arkel, pred. te Broek op Langedijk. Het reeds dadelijk vrij ongelooflijk schijnend berigt. omtrent een weigering van beroep naar Oostliem door ds. Kuypcr, door de Gron. Crt. verspreid, wordt door de Standaard tegengesproken ,/De redenen, die tot bedanken noopten, waren uitsluitend in bet geestelijk ambt als zoodanig gelegen, in verband met de nog geschokte gezondheid van den beroepene." Tot hoofdonderwijzeres aan de liandwerkschool voor meisjes te Arnhem is benoemd mej. J. D. Top van Enkbuizen, j Door bet Provinciaal Bestuur van Noordbolland is jl. Donderdag o. a. aanbesteed: Het bouwen van eene school en onderwijzerswoning te West-Graftdijk, gemeente Graft. Minste inschrijver de beer E. Koning, te Berkhout, voor f 13,989. Men schrijft ons van Texel, dd. 21 dezer: „Bij de beden ten raadhuize alhier gehouden aanbesteding van een vijzel watermolen voor den nieuw ingedijkten polder „Het Noorden/' waren inschrijvers, voor de daarbij ver melde sommen, de lieeren: Van der Meer f 42950, Dros f 36600, Vos f 34250, P. Willems f 33400, W. de Jong f 31090. Naar wij vernemen is de levering aan den laagsten inschrijver gegund." De raad van Amsterdam beeft afwijzend beschikt op de aanvrage om cp Nieuwjaarsdag geen beurs te bonden. De Kamer van Koophandel en de commissarissen van de beurs hadden o. a. afwijzend geadviseerd. Naar de Amst.. Crt. verneemt, heeft de vice-president van den raad van Nederl.-Indië, O. van Rees, ontslag ge- j vraagd en is bij voornemens in liet. voorjaar in bet moeder- j laud terug te keeren. Een jeugdig paar, dat zich jl. Donderdag middag door den ambtenaar van den burgelijken stand te Amsterdam in bet eclitgareel bad doen binclen en zich daarna, ouder ge woonte, in de traditioneele huwelijkskoets, bier een oude vigelante met een echte rosinant bespannen, liet rondrijden, j kreeg bet op bet Damrak bij de Oude brug deerlijk te kwaad. De koetsier, die trotscb op den bok pareerde, in de meening dat bij in dit paar Cesar en zijn geluk voer, om den noodlotligen invloed en den voorbijga inden glans er van te verbergen. Van de wroegingen, die hij zoozeer geducht had, bespeurde hij nog niets in zijn binnenste; zijn geweten zweeg, iu afwachting van liet tijdstip dat de stroom der begeerten minder snel zou vloeien en eene waarschuwende stem weder gehoor zou vinden. En daarbij schenen de uitwendige omstandigheden zei ven het cr op toe te leggen om de afdwalingen der schuldige gelieven te begunstigen. Het ongeluk van hun noodlot wilde, dat de gebruiken van hun huisclijkcn imgaug in vele opzichten gewijzigd werden tengevolge van Angeliques ziekte. Zij waren verstoken van bare tegenwoordigheid, die hen nu niet langer tegen elkander in be scherming nam. Zij hadden vrijheid elkaar te zien zooveel en zoolang zij wilden, ieder uur van den dag. Het kostte hun geen moeite zich te onttrekken aan de waakzaamheid en het wantrouwen der bewoners van bet uitgestrekte kasteel, waarin zij elkaar straffeloos konden ontmoeten. Bovendien stonden hun de gewone uitgestrekte wandelingen voor liun oogmerk ten dienste: zij stegen 's ochtends vroeg reeds te paard en gingen ver van het kasteel; 's avonds, zoodra de nacht het dal in duisternis hulde, namen zij afscheid van Angelique. V. Op zekeren morgen, juist toen Pernard en Vilma van hun paarden afstegen bij lnin terugkeer van een langen wandelrit in de omstreken vau ecu schilderachtige klocsterruïne aan den oever der Ardèehe, verscheen Angclique op het onverwachtst voor hunne verbaasde oogen. Zij was nog zwak en bleek, maar bare gezond heid keerde toch langzaam terug; zij bad haren echtgenoot willen verrassen, door zich aan hem te vertoouen voordat hij cr op be dacht was haar gezond en wel terug te zien. Toen hij tegen het gewone ontbijiuur de eetzaal binnentrad, waarheen Vilma hem terstond zou volgen, vond hij Angelique, die hem aan tafel zat te wachten. Zij zag hem met een glimlach aan. Ilij kon zich niet weerhouden een kreet van verwondering te uiten, en zich niet verdedigen tegen de hevige ontsteltenis, die hem met zulk ecu vrecselijke kracht in 't hart greep, dat hij begreep dat de droom, waarin bij tot hiertoe rondgedoold had, geëindigd was en dat het leven weder een aanvang nam. Sedert veertien was lieel wat verbaasd, Non Lij liet rinkinken boorde van de glazen zijner koets. Iiij bicld do fiére ros in, dat spoedig tot staan was gebracht, en bad daarna heel wat moeite otri do onstuimige gemoederen tot bedaren te brengen. Al bet moois van veesfcvieren was er af. Bruid en bruidegom hadden elkander de duidelijkste bewijzen gegeven dat zij in Hymen's schuitje zeeziek waren geworden en toen op onzachte wijze in aanraking waven gekomen. De een bad een Mauw oog, de andere een bebloede kaak, en de gladde geoliede baren, voor korten tijd nog zoo zwierig en net, hingen neder, als een korenveld, waarover een orkaan was gegaan. Evenwel, zonder de politie wist de koetsier als vrederechter de zaak te beëindigen. Menging in de naastbij- zijnde kroeg, zette er een borrel op (de koetsier pikte ook een graantje) en 't ging in galop voort. D. v. Z. II. Het fonds van de uitgevers P. van Santen, dat jl. Dingsdag tc Amsterdam in veiling is gekomen, beeft circa f 78,000 opgebragt. Omtrent liet vermiste stoomschip Friesland zijn bij voortduring verschillende geruchten in omloop, maar iets zekers is daaromtrent nog niet bekend. De Arnli. Crt., een gedicht op den tclepbon opne mende, zegt daarmede eene uitzondering te maken op den regel om geen verzen in dat blad op te nemen. „De reden voor die uitzondering is, dat liet een onderwerp betreft, hetwelk nog nooit bezongen is, en dit is in ons clicht- lievend vaderland zulk eene zeldzaamheid, dat xvij reeds ter wille daarvan van onze gewoonte afweken." Donderdag 13 dezer is voor cle correctioneele regtbank te Zwolle een zaak behandeld, die weder een bijdrage levert hoedanig bet bijgeloof nog ten plattenlande hoèrscbt. Een koopman in manufacturen ventte met zijn waar in de buurtschap Slagharen, gemeente Ambt Hardenberg, toen bij door een vrouw in buis werd geroepen; bij dacht daar iets te kunnen verkoopen, doch was ganscb verblufcl toen twee vrouwen hunne zuigelingen vertoonden, welke kin deren zij beweerden, dat bij betooverd bad; cle veront waardigde en toornige moeders geboden liem om op staanden voet die kinderen te onttooveren, en om hunne bevelen klem bij te zetten, zou eene vrouw hem bij cle keel gevat hebben en cle andere met een mes in cle band gedreigd hebben hem te zullen doorsteken. Of cle koopman al beweerde volstrekt niet te kunnen tooveren, bet baatte hem niet; de vrouwen werden boe langer boe kwader, totdat cle man eindelijk toegaf en zeicle, "dat bij voor de kinderen zoude bidden; bij maakte daarop bet teeken des kruizes op cle voorhoofden en borsten der kinderen en bad dat ze door cle hulp van Vader, Zoon en Heiligen Geest mogten genezen. Hierdoor waren cle moeders voldaan en zij gaven den toovenaar vrijheid om te vertrekken, die daarvan onverwijld gebruik maakte. Evenwel beeft bij dagen was hij bedwelmd; op bel gezicht zijner vrouw werd hij eensklaps ontnuchterd. Het was een geduchte, onverwachte slag; het voorgevoel van ecu plotselinge ramp. De werkelijkheid brengt ons dikwijls zulke onvoorziene slagen toe. Eene ijskoude huivering overviel hem; hij voelde dat zijne krachten hem dreigden te ont zinken, en alleen door een wanhopige poging om door woord noch blik zijn geheim te verraden, slaagde hij er in, de goedgcloovige Angelique geen argwaan tc geven. Gij hadt zeker niet gedacht mij nu reeds hier tc zullen vinden, riep zij met een uitdrukking van innige liefde en geluk. Stellig niet! Ik dacht niet dat ge sterk genoeg zoudt zijn j om beneden te komen, antwoordde hij, zijn ontroering bedwingende; maar is het niet wat onvoorzichtig, dat gij zoo vroeg uw kamer 1 verlaten hebt? I Met verlof van den dokter, hernam zij, aan Bernards aan- j doening eene andere opvatting hechtende. Geef mij een kus. j llij ging naar haar toe en, onder den indruk van den tcedcren, i liridevollen blik, dien zij op hem sloeg, knielde hij voor haar neder. Zij nam liet hoofd van haren echtgenoot tusschen hare bevende handen. Na hare trouwe oogen verkwikt te hebben in den aanblik van zijn huichelend gelaat, dat voortaan tot ecu altijddurende veinzerij veroordeeld was, drukte zij hare lippen op zijn voorhoofd, dat zij nog niet besmet waande door de kussen eener andere. Bij die aanraking verdubbelde Bernards ontroering en verspreidde zich ecu doodelijkc bleekheid over zijn gelaat. Zijt ge boos, dat ik u dit genoegen heb bereid zonder n eerst te waarschuwen? vroeg mevrouw d'Argennes haren echtgenoot. Neen, neenriep hij uit, en om haar tc beter te misleiden, wierp hij zich aan de borst van Angelique, die hem nog altijd met bare armen omvat hield, gelukkig als zij was nu ze weder zoo dicht bij haar het kloppen hoorde van een hart, weiks ontrouw jij niet vermoedde. Nu neem ik weer bezit van u, liefste, fluisterde zij zachtkeus. Als ge eens wist hoe bang ik geweest bea dat ik sterven zou Niet omdat ik zoo voor den dood vreesde, maar ik dacht aan onze i lieve kindertjes, aan u zei f, en vooral aan de smart die gij zoudt j moeten verduren, als ge mij eens' plotseling moest verliezen. IVordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1