Buitenland. Yeth wensclite, dat er een waardig opvolger voor den lieer Schouw Santvoort gevonden mogt worden. Tot eereleden van het Genootschap werden benoemd: de heeren dr. Th. Burgers, gewezen president der Trans- vaalsche republiekFrancisco Pereira da Silva, te Lissabon; Ernest Desjardins, te Parijs; Elisée Reclu, in Zwitserland; C. H. B. baron van Rosenberg, te 's Hage; prof. van Klöden, te Berlijn; en eindelijk tot corresponderend lid de heer W. P. van Gorkum, in den Transvaalschen Staat. Door gepensioneerde onderofficieren en mindere militairen te Leiden is het plan gevormd, om een verzoekschrift aan Z. M. den Koning aan te bieden tot verhooging van hun pensioen tot een bedrag gelijk aan dat, waarmede voortaan ingevolge de wet van 29 Mei 1877 zal worden gepensioneerd. Eene commissie is gevormd, die zich met de gepensio neerden uit andere voorname plaatsen des lands in betrek king zal stellen. De datum van inzending van het adres werd bepaald op 15 Januarij 1878. De commissie bestaat uit R. Sijtsma, gepens. adjudant-onderofficier; H. van Us, gepens. serg.-majoor; A. J. Wuillemin, gepens. wacht meester; A. Venderbos, gepens. trompetter: E. Vervoort, gepens. soldaat. Op de beide Kersdagen is te Rotterdam de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond. Uit het verslag blijkt, dat het Verbond niet vooruitging. Bij het begin van 1877 waren er 56 afdeelingen met 5500 leden; thans zijn er slechts 46 met 5000 leden. Er bestaat echter uitzigt op verbetering. De mededeelingen omtrent den toestand van het Algemeen Nederlandsch Begrafenisfonds luiden gunsti ger. Toegetreden zijn 8 afdeelingen met 2425 leden. Het toegenomen batig saldo bedraagt f 1969.70. Na een slechts driejarig bestaan vond men in die uitkomst stof tot tevre denheid, daar alle schulden inmiddels afgelost en een kapitaal van f 2690 bij overlijden is uitgekeerd. De levensvatbaarheid der zaak werd geacht bewezen te zijn. Besloten werd tot het zenden van een adres aan den minister van Justitie in zake den kinderarbeid. Het is eene beantwoording van de indertijd door den heer van Lijnden gestelde vragen. In het adres wordt o. a. aange drongen op een verbod van arbeid tot den leeftijd van 14 jaar. Mede werd bepaald, dat den heer van Houten een adres van adhaesie zal gezonden worden, wegens zijn nota over het algemeen stemregt. Nog werd besloten tot het oprigten van bureaux van informatie voor den arbeidenden stand; tot het in 't leven roepen van algemeene vcreeni- gingen, zich aansluitende bij het Nederl. Werklieden verbond, om 't vereenigingsleven in de afdeelingen op te wekken, terwijl tevens het hoofdbestuur werd gemagtigd reizende sprekers aan te stellen. Omtrent het 10 uur stelsel kwam mpn niet tot eene beslissing. Te Vegliel overleed dezer dagen de heer D. P. C. Potgieter van Laer, gep. kolonel der infanterie. Bij de mededeeling van het berigt, dat vanwege de Friesche Maatschappij van Landbouw eene commissie zich naar Denemarken zal begeven, om aldaar het melkbedrijf in zijn geheelen omvang te leeren kennen, om daarover een rapport uit te brengen, voegen Duitsche bladen de opmerking, dat de heeren Westfriezen beter deden zich naar Noord-Friesland, bepaaldelijk naar Holstein te begeven, omdat vandaar uit de verbeterde melkerij eerst naar Dene marken is overgebragt. De begeerte naar landbezit, zegt de Ass. Crt., is in den laatsten tijd zeer toegenomen en fabelachtige prijzen worden er in sommige streken des lands voor landerijen betaald. Men wil voor zijn geld zekerheid hebben, ook al is de rente, die het geeft, wat laag, terwijl de meening, dat de Terwijl zij de laatste woordeu uitsprak, overschreed zij met een enkelen stap de heining waarachter de vreeselijke afgrond gaapte. Bernard riep haar op wanhopigen toon terug en snelde haar te hulp. Over eene breedte van slechts weinige schreden vormde de rots, alvorens loodrecht af te loopen, nog een korte, steile helling. Bernard begaf zich op die schuinte en slaagde er met inspanning ,an alle krachten in, de ongelukkige te grijpen, die hij nu behou den achtte. Maar zij keerde zich haastig om, sloeg hare armen om zijn hals, met een vervoering die niets meuschelijks meer had, en, ondanks de krachtige poging die hij deed om zich achterover te werpen, sleepte zij hem mede in haar val. Sterf met mij! Angelique zal u niet bezitten! Bernard, ik heb u lief! Ncêrstortende in den krater, rolden de ongelukkigen arm in arm twintig meters diep, tot op de vlakte van een vooruitstekenden rotspunt, tusschen twee baznltmuren; doch hier werden ze door de zwaarte van den schok gescheiden. Terwijl Bernard op deze plek bewusteloos bleef liggen, werd Vilma's lichaam teruggekaatst en op nieuw in de diepte geslingerd, totdat bet verpletterd op den grond nederplofte. Eenige daar voorbijgaande landlieden, getuigen van deze afgrij selijke ramp, waarvan de oorzaak hun onbekend was, namen de ongelukkige op, ontzield, met verbrijzelde ledematen, en snelden vervolgens den graaf d'Argennes te hulp. Zijn val was niet doodelyk geweest. De in allerijl ontboden geneesheer verklaarde, dat hij hem in het leven hoopte te behouden. Hij zelf verzekerde dit nogmaals aan de gravin, terwijl hij haren echtgenoot op het kasteel terugbracht en er zijn intrek nam. Te midden van de droevige tooneelen van dezen avond, terwijl Angelique alles aanwendde om Bernard in het leven terug te roepen, en zich inspande om de overstelpende smart te bedwingen die Vilma's dood haar veroorzaakte, zonder nog na te durven den ken over de aanleiding tot dit onheil, kwam Yilma's kamenier, badende in haar tranen, baar een brief brengen, dien men in de kleederen harer jonge meesteres had gevonden toen het ongeluk voorgevallen was. Deze brief bevatte slechts de volgende regels: „Angelique, ik heb Bernard reeds langen tijd lief. Ik bezit de kracht niet meer om te leven zonder zijne liefde, welke hij mij weigert. Ik ben jaloersch van zijn genegenheid voor u, en ik kan niet van mij verkrijgen u in het onbetwiste genot te laten van het hoogste goed, dut gij mij ontroofd hebt. Ik heb dus het besluit genomen om te sterven als hij weerstand biedt aan de laatste poging die ik in het werk ga stellen om zijn hart te veroveren, en hem anders in mijn dood mede te sleepen. Vergeef mij het leed dat ik u berokkenen zal. Yilma." prijs van het vaste goed niet zal dalen, bij velen vast- geworteld is. Dat de verbetering van den grond, op vele plaatsen met grootcn ijver tot stand gebragt, goede resultaten geeft, verhoogt ook den kooplust en den koopprijs. Vaak werd men in den Fransch-Duitschen oorlog gesticht, door de godvruchtige woorden, waarin de Keizer van Duitschland, per telegraaf of op eenige andere wijze, zijn hart lucht gaf. De Keizer van Rusland volgt dit doorluchtige voorbeeld. In de hoofdstad zijns lands terug gekomen, eindigde de Keizer eene officiële toespraak met de bede: „Moge God ons bijstaan om onze heilige onder neming gelukkig ten einde te brengen!" Tot narigt van den lezer strekke, dat in verband met hetgeen voorafging, met den naam van „heilige onder- neming// de verovering van Turkije werd bedoeld. Dat de Keizer van Rusland zijn gebied en zijne magt wenscht uit te "breiden, is eene eigenschap van de meeste keizers en koningen, wier magt hen daartoe in staat stelt; maar dat dit streven „heilig" zou zijn, in dit opzigt moeten wij in alle bescheidenheid met den Keizer van zienswijze ver schillen. Die heiligheid wordt aan dezen veroverings oorlog ook niet geschonken, al roept hij, die hem voert, de hulp der Voorzienigheid in. Er zijn in Italië en Spanje roovers, die hunne beschermheiligen hoog vereeren en hun beeldtenis steeds met zich dragen, maar dit verandert het karakter van hun bedrijf niet. Wij maken geene verge lijking tusschen den Russischen Keizer en een Italiaanschen roover, maar alleen tusschen beider godsdienstige overtui ging en maatschappelijke handeling. (Arnh. Crt.) De muilezel bij het landbouavbedrijf. Een vreemd verschijnsel is 't dat het muildier benoorden de Alpen steeds van lieverlede verdwijnt en daarentegen in andere landen, als Frankrijk, Spanje, Noord-Amerika, voor een zeer nuttig dier wordt gehouden. Op de heerlijkheid Schlieffenberg, in Mecklenburg, worden verscheidene spannen muildieren voor het boerenbedrijf gebruikt, en de eigenaar die deze dieren zich heeft aangeschaft bij de opheffing der Koninklijke stallen van Hannover, kan niet genoeg hunne goede eigenschappen roemen en het. spijt hem zeer niet in staat te zijn hun bestaan te verzekeren. Een goede muil ezel, zooals men ze in Frankrijk, Spanje en Amerika aantreft van 5 voet tot 5 voet, 4 duim hoog, is door zijne leer zaamheid (hij Avordt reeds jong en gestreng afgerigt), door zijne buitengewone kracht, zijne onvermoeidheid bij een geringen en groven kost, door zijne geringe vatbaar heid voor ziekteu en zijn langen levensduur in de hoogste mate voor het boerenbedrijf nuttig en goed te gebruiken. Bij het bovenstaande kunnen a\rij nog voegen hoe een farmer in Engeland waar iu den laatsten tijd meer en meer de aandacht op den muilezel wordt gevestigd om hem voor het landbouwbedrijf dienstbaar te maken er over denkt: „Ik oefen mijn bedrijf tegenwoordig hoofdzakelijk met muilezels uit; vroeger gebruikte ik alleen paarden, later paarden en muilezels, om met de laatsten alleen te eindigen. Mijne muildieren zijn 5 voet, 2 duim hoog, bedaard en gehoorzaam, zij ploegen en eggen, loopen in de maaimachine en zijn in cén woord voor alle werk te gebruiken. Hun voedsel bestaat voor elk 's winters uit 50 liters haver per Aveek en twee bundels slecht hooi, benevens van tijd tot tijd eenige Avortels met haksel vermengdvoortdurend moet er zout in de ruif wezen om te lekken, 's Zomers geeft men hun gewoonlijk slechts 30 tot 25 liters haver per week, benevens alle soorten groen, waarbij ook het onkruid der velden, en uit eigen ondervinding kan ik zeggen dat een muilezel de helft goedkooper is te onderhouden dan een paard." Waarom wordt nu dit nuttige dier in Noord-Oostenrijk Duitschland en Engeland zoo weinig gebruikt, ja zelfs op sommige plaatsen afgeschaft Men zegt dat aan het fokken groote moeijelijkheden zijn verhonden; maar als dat in sommige landen zelfs op zeer groote schaal geschiedt, zal de fokkerij elders toch wel geen onoverkomelijke bezwaren opleveren. Het fokken der jonge muilezels levert geene moeijelijkheden op, daar zij noch kieskeurig in hun voedsel zijn noch zeer vatbaar aroor ziekten. Daar alzoo a'oor de fokkerij geen groote hinderpalen zijn aan te voeren en men het groote nut van den muilezel niet kan ontkennen, kan men met reden de terugzetting van dit dier alleen toe schrijven aan de voorliefde voor het gebruik van paarden bij het landbouwbedrijf. Een hotelhouder in de nabijheid aran Herford moest wegens krankzinnigheid naar het gesticht te Lengerich gebragt worden en zijn eerste kellner zou hem derwaarts geleiden. De krankzinnige arerlangde, dat men een aantal flesschen champagne op reis zou medenemen en, om hem kalm te houden, voldeed men aan zijn wenscli. OnderAveg kreeg men eenig oponthoud en de kellner sprak hij die gelegenheid met een vriend den medegenomen champagne zóó duchtig aan, dat de patiënt gelegenheid vond om hem de papieren afhandig te maken, die vereischt werden voor zijne opneming in het gesticht. Men zette drarop de reis voort en, te Lengerich aangekomen, leverde de hotelhouder zijn kellner, die eenigszins beneveld avüs, aan den directeur van het krankzinnigengesticht als zijn patiënt over. De eigenlijke krankzinnige kwam daarop weder tehuis, tot groote verbazing van al zijne vrienden, en de kellner bragt drie dagen in het gesticht door vóór het raadsel opgelost werd. Onder het opschrift „Vriendschappelijke onzijdigheid," beA-at the Globe liet volgende: „Het is een bekend spreekwoord, dat de één een paard mag stelen, terivijl de ander niet over den muur mag kijken. Uit Berlijn verneemt men, dat de Duitsche Keizer het IJzeren Kruis heeft geschonken aan Vorst Karei van Rumenië, aan den CzareAViteh en aan Grootvorst Vladimir, als belooning voor hun diensten, bewezen in den strijd tegen een land, waarmede het Duitsche Rijk in vriend schappelijke diplomatieke betrekkingen staat. Dit berigt is door geheel Europa zonder eenige aanmerking opge nomen; doch wat zou men wel gezegd hebben, indien dë Koningin van Engeland liet Victoria-Kruis gezonden had aan Osman-pacha en zijn officieren, ter belooniug van hun moedige houding tegenover de overweldigers van liun vaderland?" Van „slechte en dure tijden" is bij gelegenheid van de Kerstdagen te Berlijn Aveinig bespeurd. Aan het post kantoor waren ruim 4000 personen Averkzaam, met meer dan 1000 paarden, om de verbazende massa „geschenken" in de stad tijdig naar de plaats hunner bestemming of naar de hoofdspoorwegstations te bezorgen. Gravin Rosina de Mirafiore, morganatisch gehuwd met den Koning van Italië, ligt, volgens berigten uit Rome, hoogst ernstig ziek in hare residentie Venezia, bij Turijn. De Koning is in allerijl derwaarts vertrokken. Berigten uit Atsjin. Een bij het departement van Koloniën ontvangen tele gram van den gouv.-generaal van Nederl .-Indië bevat het berigt, dat de Imam van Tjadeh te Kotta-Radja beëedigd is en zich met de bevolking Aveder te Tjadeg (in het door onze troepen bezette kustgebied der XXVI Moekim) ge vestigd heeft; voorts dat Toeankoe Hoesin te Kotta-Radja aangekomen is en dat aldaar ook de Radja van Merdoe een bezoek had gebragt. Dc gezondheidstoestand in Groot- Atsjin Avas gunstig. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. H. Schotborgli wordt met 1 Jan. a. s. geplaatst in de rol van het wachtschip alhier en gedetacheeerd bij de torpedodienst. De luit. ter zee 2de kl. I,. P. D. Op ten Noort is, met den 31 dezer, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Frankrijk. De heer Dalaunay, geneesheer te Parijs, heeft de ontdek king gedaan dat de omvang van den schedel de mate van ontwikkeling der individuen aangeeft. De jongelieden van de polytechnische school hebben grooter hoofden dan die van het seminariede heeren dragen hoeden, wijder dan de mutsen en petten der werkliedende wijdste hoeden worden verbruikt in de wijken waar inrigtingen van hooger en middelbaar onderwijs bestaan. De hoofddeksels der officieren zijn Avijder dan die der minderen, en de geneeskeeren hebben grooter hoofden dan de ziekenoppassers. Deze theorie is nieuw; mogt zij waar blijken te zijn dan zal zij ook zelfs in de politiek nuttig toegepast kunnen worden. Bij eene Avijziging van het kiesstelsel, zal bijvoor beeld de census kunnen worden afgeschaft, die slechts een gebrekkige maatstaf geacht kan Avorden om de intellectuele kiesbevoegdheid te meten, en in plaats daarvan aan elk stembureau een hoed van bepaalde wijdte worden gedepo neerd: b. v. van 57 centimeters omvang. Hij Avien de hoed te groot is wordt als kiezer gewraakt; wie hij te naauw is zal des noods twee stemmen mogen uitbrengen.... maar deze détails laten wij aan den wetgever over. (Arnh.Crt.) Mevrouw de weduwe Crémieux, oud 75 jaar, nicht van den senator en ex-minister van justitie, is jl. Vrijdag in hare woning, te Neuilly, avenue du Roule, met een zij den doek verworgd gevonden. Dat diefstal de beAveeg- reden tot den moord Avas, houdt men voor zeker. De moordenaar, die met de omstandigheden van zijn offer en met de lokaliteit zeer goed bekend moet zijn geweest, wist dat mevrouAv Crémieux geldswaardig papier, benevens kleinoodiën en diamanten bezat. Berigten betreffende den Itnssiscli-Turkschen oorlog* De Daily News behelst een uitvoerig verhaal van (leu afgrijselijken toestand der Turksche zieken en gekwetsten ua de overgaaf van Plewna. Toen Osman-pacha zijn laatsten uitval ondernam, werd er niemand ter verzorging run die ongelukkigen achtergelaten, die bij duizenden opgepropt lagen in moskeeën en woningen, soms 80 a 100 in bet kleinst denkbare bestek. Het gevolg was, dat bij de overgaaf van Plewna de zieken en gekwetsten reeds tweemaal 24 uren gelegen hadden zonder een drop water te ontvangen, zonder eenig voedsel, zonder hunne wonden verzorgd te zien. Honderden waren alzoo bezweken, en toen de Bussen den derden dag gelegen heid vonden naar de zieken en gekwetsten der Turken om te zien, vonden zij levenden, stervenden en dooden in verblijven, waar de lucht zoo verpest was, dat de binnenkomenden flaauw vielen Eerst langzamerhand kon eenige hulp verleend wordenin de eerste plaats moesten de dooden worden afgezonderd eu slechts drie open ossenwagens waren beschikbaar om de lijken te vervoeren. Die laak werd aan de Bulgaarsche bevolking der stad opgedragen en de Bulgaren vervulden die met weerzin, zoo ruw en onmenschelijk mogelijk. Dat in dien tusschentijd nog menigeen om het leven wam, die in andere omstandigheden behouden had kunnen worden, at half-d ooden met de lijken op de karren gegooid en begraven werden „omdat zij den dag van morgen toch niet meer konden halen," dat zijn geene gissingen, maar feiten. PETERSBU11G, 27 December. (Officieel.) Bussische schepen hebben bij Penderaklia het Turksche stoomschip Messina, onder bevel ran een staf-officier en met een bataillon nizams (700 soldaten en 10 officieren) aan boord, buitgemaakt. Het Bussisch Agentschap meent, dat zich laat vooruitzien, dat het verzoek van de Porte om bemiddeling door de mogendheden moet geweigerd worden, daar naar het volkenregt bemiddeling alleen mogelijk is, indien zij door beide partyen gevraagd wordt. Anders is het geene bemiddeling, maar interventie. Het blad meent, dat de Engelsche regering door de vervroegde bijeenroeping van het Parlement de Turken tot volhouden aanspoort, en dc Bussen nood zaakt op Konstantinopel aan te rukken, wat zij juist niet wenschtc te zien geschieden. Correspondentie. N. te Z. "VVe hebben nota genomen van uw klagt omtrent de slechte ontvangst van ons blad. G. te P. Uw telegram, half twee ure aangeboden, kwam ten half vijf ure op de drukkerij. De opname kou toen niet meer geschieden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2