Buitenland. A D V E R TEN T I N. Frankrijk. Jl. Zaturdag zijn op nieuw proeven met den telephon tusschen Frankrijk en Engeland genomen, en wel per onderzeeschen telegraafkabel, die St. Margarct bay, bij Douvres, met het station Sangatte op de Fransche kust verbindt. De mayor van Douvres en eenige genoodigden waren te St. Margaret bijeen in het. kleine telegraaf-bureau op den oever, nabij de put die onlangs voor de kanaal- tunnelwerken gegraven is. De heer Bordeaux, inspecteur van de Sub-marine telegraph company, verzocht per telegraaf dat men aan de Fransche kust den telephon met de draad verbinden zou en weinige minuten later begon het gesprek tusschen Engeland en Frankrijk. Hoewel gedurende de proefnemingen de gewone telegrafische gemeenschap per denzelfden kabel onafgebroken werd voortgezet, en de dienst met de Morse-toestellen onophoudelijk haargeregel- den gang ging, heeft men echter de geluiden en klanken per telephon volkomen verstaan. Aan de Fransche zijde heeft men liedjes gezongen, die noot voor noot te St. Mar garet zijn gehoord. De overbrenging van liet geluid was duidelijk en zuiver, de klank der stemmen alleen wat zwakker. Van Engelsche zijde werd daarop met populaire liederen, zooals Star of the evening en Auld lang sgne geantwoord en aan de Fransche kust miste men wederkeerig geen enkele noot. Ten einde nu ook eens een proef te nemen met een geluid, waarop men niet kon voorbereid zijn, bootste een der heeren, zich vlak voor den telephon plaatsende, door den vinger in den mond te steken en dien snel terug te halen, het opentrekken van een flescli na, en onmiddellijk daarna klonken van Engelsche zijde, zwak doch volkomen verstaanbaar, de woorden: „Gij ontkurkt een flesch." (Amst. Crt.) De France meldt het volgende: Gambetta zeide in een onderhoud dat hij met Ivonin'g Victor Emanuel had: „Veroorloof een Franschen republiekein een constituti- onelen monarch geluk te wenschen, die met gemoedelijke trouw de wet der parlementsmeerderlieid in acht neemt/' Door den Koning werd hierop geantwoord: „Hiermede behoeft ge mij niet geluk te wenschen, ik doe slechts mijnen pligt, en indien gij in Italië zoo populair waart als gij in Frankrijk zijt, en indien ik de eer had uw souverein te wezen, dan waart gij mijn eerste minister." Het Journal des Débats levert een historisch artikel over de Nieuwjaars-visite-kaartjes, en deelt daarin o. a. het volgende mede: „In 1844 werd een zeer geacht diplomaat, de heer de Lagréné, door de regering van Louis Philippe, een zending naar China opgedragen, met den last, zoo mogelijk, een handelstractaat met liet Ilemelsche Rijk te sluiten, en tevens te trachten een eiland te ver krijgen, dat tot militair etablissement voor de Fransche marine en dépot voor den Franschen handel dienen kon, tengevolge van welke onderhandelingen Shangai dan ook verkregen werd. Zij werden te Macao gevoerd. Op Nieuwjaars-morgen ontving de Fransche onderhandelaar aan zijn hötel van den gouverneur een rol papier, welke 30 centimeter lang en 15 centimeter dik was. Met ver bazing zag hij dat voorwerp aan, en wist niet wat het wezen mogt. Een diplomatiek stuk, een memorie? maar de onderhandelingen waren naauwelijks aangevangen. Een Chinees, bij de ontvangst tegenwoordig, en zeer op de hoogte van gebruiken en etiquette, hielp hem uit den droom. Het was het Nieuwjaars-visite-kaartje van den gouverneur van Macao aan den Franschen gezant. Nu ging men aan het ontrollen. Het was meer dan 50 meter lang, de vloer der kamer was er voor een groot deel mede bedekt, en men had er een vertrek mee kunnen behangen." Engeland. Jl. Vrijdag avond heeft op den Great Northern Spoorweg een driedubbel spoorwegongeluk plaats gehad. Een goederen trein raakte bij Hatfield van het spoor, en terwijl ettelijke wagens daar overhoop lagen op de lijn, kwam de sneltrein uit Schotland met volle vaart daartegen botsen. Gelukkig was die van een uitstekenden remtoestel voorzien, en of schoon vele passagiers gekwetst werden, was de ramp lang zoo verschrikkelijk niet als zij anders zou geweest zijn. Intusschen kwam een gewone trein van den zuidelijken kant en eene nieuwe botsing vond plaats; die trein had minder vaart, maar ook minder goeden remtoestel en leed daardoor meer schade. De Daily News neemt daaruit aan leiding om op het gebruik der verbeterde remtoestellen vacuum hrake) ook op de gewone treinen aan te dringen. Op de bezittingen van lord Londonborough in Yorkshire werd door den oudsten zoon van den ex-Koning van Hannover en zeven andere heeren onlangs eene jagt- partij gehouden, die vier dagen duurde. Voor jagtliefhebbers is het resultaat dier jagt benijdbaar. Er werden geschoten 3477 faisanten, 1182 hazen, 1015 konijnen, 177 patrijzen, 15 snippen en 23 stuks ander wild, te zamen 5889 stuks, zijnde per jager en per dag 175. Duitschlaod. Voor de Rijks-marine is eene machinisten- en stuurmans- school te Kiel in het leven geroepen. De directeur, een zeeofficier, wordt door den Keizer benoemd. De leeraren zijn óf militairen, óf ambtenaren der Rijks-marine, óf wel honoraire docenten, zooals bij. de marine-academie en school. De machinistenschool heeft 4 klassen (ingenieurs, eerste machinisten, tweede machinisten en machinistenmaats.) De stuurmansschool bestaat uit eene schippers- en eene stuur mansklasse. Onlangs is gemeld, dat er voor de huwelijks-cere moniën der Pruissische Prinsessen Elisabeth en Charlotte een nieuw programma werd gereed gemaakt, waarin alle verouderde gebruiken, die tot nog toe streng werden in acht genomen gelijk bijv. het whistspel onmiddellijk na de terugkomst uit de kapel, de formaliteit met een kousen band, enz. werden afgeschaft. Naar hetgeen thans wordt gemeld, is dit ook gedaan, maar heeft men niet kunnen besluiten om 's avonds ook den historischeii fakkeldans achterwege te laten. Het eenige onderscheid is, dat die nu niet onder deelneming der vorstelijke personen, maar alleen door twaalf ministers zal worden uitgevoerd. Deze behoeven evenwel niet te dansen, maar slechts, met een brandende waskaars op een zilveren kandelaar in de hand, bij afwisseling met verschillende dames, voorbij de konink lijke familie te défileeren. Italië. De beroemde bouwmeester der Victor-Emmanucl-gallerijen te Milaan, Josepli Mergoni, heeft 30 Dec. te midden van zijn arbeid den dood gevonden. Met eenige ingenieurs had hij een der hoogste balken der gallcrij beklommen, ten einde die naauwkeurig te onderzoeken, toen de stelling plotseling bezweek en Mergoni op de straat nederstortte. Hij was onmiddellijk een lijk. Het treurige lot van den algemeen geachten kunstenaar wekt te meer deelneming, daar zijn werk nageuoeg geheel voltooid is. lierigtcn betreffende den Itnssisch-Turksclien oorlog;. CONSTANTINOPEL, 9 Januarij. -In den Ministerraad van gisteren zijn de voorwaarden tot den wapenstilstand aangenomen, en daarna aan den Sultan ter goedkeuring voorgelegd. Dat de Porte regtstreeks met Rusland onderhandelt, geschiedt op raad van Lord Derby. De wapenstilstand draagt een zuiver militair karakter. CONSTANTINOPEL, 9 Januarij. (Van Reuter.) Nadat de Sultau de voorwaarden voor den wapenstilstand had goedgekeurd, heeft Reouf-bassa den Turkschen legeraanvoerders gelast dienaan gaande met de Russische generaals in overleg te treden. Voordat de Porte in regtstreeksche onderhandelingen bewilligde, heeft Server- bassa aan den ambassadeur te Londen geseind om lord Derby te vragen, of deze de voorwaarden met Rusland wilde regelen, maar de ambassadeur kreeg ten antwoord, dat Rusland zulk eene vraag van Engeland van de hand zou wijzen en den raad om regt streeksche onderhandelingen aan te knoopen. Stoomvaart-Berig-ten STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Holland. 24 Ocl. van hier vertrokken. 8 Dec. te Batavia aangekomen. c o n r a d. 3Nov. van hier vertrokken. 27 Dec. te Batavia aangekomen. Prins Hendrik. 24 Nov. van hier vertrokken. 5 Jan. te Batavia aangekomen. C e le b e s. 15 Dec. van hier vertrokken. 5 Jan. van Suez vertrokken. Koning der Nederlanden. 5 Jan. van hier vertrokken. 8 Jan. van Southampton vertr. M a d u r a. 24 Nov. van Batavia vertrokken, j 9 Jan. van Port-Saïd vertrokken. Prins van Oranje. 1 Dec. van Batavia vertrokken. 8 Jan. Kaap Carboeïra gepasseerd. Voorwaarts. 22 Dec. van Batavia vertrokken. Prinses Amalia. 23 Dec. alhier aang., vertr. 26 Jan. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE HELDER. Opgave van Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDJ. J. Frenzel en K. van 't, Hoft'. J. van der Plaat en N. lv. den Dekker. P. Middelbeek en J. Raven. G. Boode en A. Ekhart. BEVALLENM. Revier, geb. Smitselaar, Z. E. D. van Ben- degom, geb. Dalmeijer, D. G. Stuivenberg, geb. Verboom, D. OVERLEDEN: P. van der Pot, 39 jaren. J. de Vos, 9 jaren. D. Kokxhoorn, 52 jaren. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE TEXEL. Van 2 tot 9 Januarij 1878. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENAdriaantje, dochter van Aart Bakelaar en Cor- nelia Wiegel. OVERLEDENJannetje Dros, 3 jaren, dochter van Simon Dros Gz. cn Reinoutje Salra. Dieuwertje Visser, 73 jaren, weduwe Arie Rab. Trijntje Spigt, 15 jaren, dochter van Willem Spigt en Guurtje llan. Cornelia Meeuwis, 75 jaren. Dieuwertje Krul, 10 maanden, dochter van Pieter Krul en Geertje Gielepijn. Dieuwertje Pieternella Dekker, 4 jareu, dochter van Pieter Dekker en wijle Engeltje van der Vis. Een aangespoelde drenkeling. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE ZIJPE. Van 16 tot 31 December 1877. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENJogchem Jacobus, zoon van Trijntje Groot. Trijntje, dochter van Hein Schuurman en Antje Koomen. Aaltje, dochter van Karei Dalenberg en Grietje Stoepker. Gerrit, zoon van Gerrit Boontjes en Neeltje Jongejau. Sara, dochter van Simon Baken en Wilhelmina Koch. OVERLEDENJan, 11 maanden, zoon van Neeltje Schrieken. Dieuwertje Middelie, 67 jaren, weduwe van Cornelis Raap. Pieter, 2 maanden, zoon van Cornelis Geel en Grietje Eraij. Pieter, 4 jaren, en Arie, 8 jaren, zonen van Klaas Spaans en Geertje Braven. Klaas Schrieken, 55 jaren, weduwnaar van Maartje Watertor. Dirk Boerman, 59 jaren, weduwnaar van Aaltje Leeuw. Levenloos aan gegeven 2 kinderen, zonder geslacht, van Cornelis Sluis eu Antje Keesman. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. Barometer mm. notn. 2k. ntw. 1.5„ no. 12„ 764.39 764.33 766.46 f 4.19 f 4.13 f 6.26 Thermometer C. Stand. Afw. |t> 1.4 2.0 2.8 - 1.4 f 0.5 f 0.1 0.82 0.94 0.79 Slecht. Golvend Weersgesteldheid: 9 Jan. 12 u. Betrokken, sneeuwbuijen. 10 Jan. 8 u. Bewolkt, mooi. 10 Jan. 12 u. Bewolkt, winderig. Gevroren dikte van 8 op 9 dezer 1 millimeter. 9 10 1 Marine-Haven Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen groote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 28 Sept. 9 Jan. Soderham. H.lJ.Visser. Amerika. 30 Nov. Meta. G.M.Halvorsen.Algiers. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 8 Januarij. Rembrandt, st., Hamburg; Betania, Stortvink, Pernau. 9 Januarij. European, st., Huil. Vertrokken: 8 Januarij. Stelling, st., Newcastle; Maggie Horton, st., Amerika; Aberaliam, Davies, Soerabaija; Wansbeck, sF, Londen. 9 Januarij. Petronella, Pot, Tjilatjap; Anna Ilelena, Nyland, Nanres; Sarah A. Dudman, Rose, Amerika. Marktberigten. AMSTERDAM, 8 Januarij. Tarwe. Op levering onveranderd; April f 318. Rogge. Op levering iets flaauwer; Maart f 184, 1S3. Boekweit. Voortdurend stil en weinig gevraagd, doch ook niet veel aangeboden. Gordijker f 224. Raapolie. Mei f 42. Petroleum. Loco met zeer goeden omzet tot f 14 E. 9 Januarij. Tarwe. Op levering f 1 lager Maart f 317. Rogge. Stil; nieuwe Petersb. f183. Op levering lager verkocht; Maart f 183, 182, 181; Mei f 187, 186, 185, 184. Raapolie. Per 100 KG.: Vliegend f 42j; Mei f 422, f; Sept./'Dec. f 41. Lijnolie. Per 100 KG.: Vliegend f 301; Maart/Mei f30}, 30; Sept./Dec. f 301, 30. Petroleum. Vast met flinke vraag voor directe levering en uiterst f 141 F. te koop. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. f 1.10 en 2de kw. 90 c. per KG. Nuchtere Kalveren f 8 a 12. Vette Varkens 40 a 48 c. per KG. ROTTERDAM, 8 Januarij. Vee. Gisteren eu hedeu zijn ter markt aangevoerd: 1279 Run deren, 179 vette en Gras-Kalveren, 12 nuchtere Kalveren, 218 Schapen en Lammeren, 466 Varkens en 35 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 84 a c., 2de kw. 78 a 80 cn 3de kw. 76 a c.Kalveren 1ste kw. 110 a c., 2de kw. 95 a 100 c., 3de kw. 85 a 90 c.Schapen 1ste kw. 80 a 85 c., 2de kw. 75 a 80 c., 3de kw. 70 a 75 c.; Varkens 1ste kw. 60 a 64 c., 2de kw. 56 a 58 c., 3de kw. 50 a c.; alles per Kilogram schoon aan de haak. Boter. 1ste kw. f 66, 2de kw. f 60, 3de kw. f 54. SCHIEDAM, 9 Januarij. Jenever f 16,25, Amst. proef f 17,50, Moutwijn f 11,per N. vat. KAMPEN, 7 Januarij. Hooi. Buiten- f 17,a 18,eu Binnen- f 12,a 13, per 1000 Kilogrammen. MEPPEL, 7 Januarij. Vee. Stalprijzen: guste Koeijen f 120 a 170, dragtige f 120 a f 240, melk- f 100 a 170, guste Vaarzen f 80 a 160, Schapen f 12 a 28, Lammeren f 8 a 15, dragtige Varkens f 20 a 40, vette 46 a 50 c. per KG. Hooi. f 25 a 30. SCIIAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 4 Paarden Veulens Ossen - Stieren - Geldc-Koeijen - Kalf-Koeijen - Vaarzen - Hokkelingen 12 Nucht.Kalveren - 1100 Schapen - f 40a250 7a 15 18a 40 Lammeren f BokkenScGeiten - 16 magere Varkens - 12 Biggen - 30 Kippen c. 40 Eenden - Boter per kop - Kaas per KG. - a Kip-Eijeien per 100 - 500a Eend-Eijeren - a 12a 16 6a 8 50al75 85al50 85a Vervolg- Nieuwstijdingen. Koning- Victor Emmanuel is gisteren namiddag- te half drie ure overleden, voor zien van de Sacramenten der stervenden. De overledene was de zoon van Karei Albevt van Sardinië, geboren 14 Maart 1820, voerde als Kroonprins den titel van hertog van Savoye, trouwde 12 April 1842 met de tweede dochter van den aartshertog Reinier van Oostenrijk, aartshertogin Adelheid, geboren 3 Junij 1822, overleden 20 Jan. 1855. Hij streed in de oorlogen van 1848 en 184-9 tegen Oostenrijk en beklom na de abdicatie van zijn vader, den 23 Maart 1849 den troon van Sardinië, onder den titel van Victor Emmanuel II. Hij nam door de wet van 17 Maart 1861 den titel van Koning van Italië aan. ROME, 9 Januarij. De Kroonprins Humbert is tot Koning geproclameerd. Hij bevestigde de ministers in hun ambt. De droefheid over het overlijden van Victor Emmanuel is algemeen. De winkels zijn gesloten. Frankrijk heeft dezer dagen twee mannen van naam door den dood verloren. Framjois Vincent Raspail was in 1794 geboren, oorspronkelijk voor den geestelijken stand bestemd, later heftig republikein, en werd nog in 1875 om zijne staatkundige gevoelens tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In 1831 tot ridder van 't Legioen van Eer benoemd, weigerde hij die onderscheiding aan te nemen, als strijdig met zijne denkbeelden over gelijkheid. Den 14 Oct. 11. werd hij als Kamerlid herkozen. Hij overleed den 8 dezer te Arcueil. Bijna gelijktijdig stierf generaal Montauban, graaf van Palikao, op 81jarigen leeftijd. Deze onderscheidde zich in den oorlog iu Algerië, in China en was minister van Oorlog in het laatste kabinet van het Keizerrijk. Als zoodanig heeft hij een heilloozen invloed geoefend op het besluit, waarbij aan Mac Mahon gelast werd met zijue troepen naar Sédan te trekken. Bevallen van eene Dochter F. D. VAN BENDEGOM —DALMEIJER. Helder, 10 Januarij 1878. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed te 's Gravenhage onze hooggeachte Vader en Behuwdvader, de Heer F. MOUTON, in den ouderdom van ruim 73 jaren. Helder, 9 Januarij 1878. R. BOOMSMA. W. G. BOOMSMA, Moüton. Algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3