voor de gewone ijzeren en koperen gewipte»: van 1 Febru arij tot en met 30 April; voor de gewigten, in gebruik bij de verschillende veemen van 1 Februarij tot en met 8 Maart; voor de lengtematen en de maten voor brandhout, mede van 1 Februarij tot en met 8 Maart; voor de vochtmaten van 1 tot 31 Mei voor de inhoudsmaten voor drooge waren met de daarbij behoorende strijkers, van 1 tot en met 30 Junij voor de gewigten voor fijne wegingen, in gebruik bij medicijnbereidersgoud- en zilversmedenspeciehandelaars, beleenbankhouders, en andere in goud en zilver handelende personenvan 1 Mei tot en met 30 Junij voor de bewoners van liet dorp Sloterdijk, op 9 Augustus, van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure; in de gemeente Watergraafsmeer: op 1 Julij, des voormiddags van 9 tot 12 ure; in de gemeente Diernenen wel te Diemerbrug: op 1 Julij, des namiddags van 2 tot 4 ure; in do gemeente Muiden: voor de bewoners van Muiderberg, op 2 Julij, des voor middags van 9 tot 10 ure; voor de bewoners van Muidenmede op 2 Julij, des voormiddags van 10 tot 12 ure, en des namiddags van 1 tot 4 ure, en op 3 Julij, des voormiddags van 8 tot 12 ure; in de gemeente Weesp: mede voor de ingezetenen van Weesperkarspcl (welke gemeente met Weesp voor den herijk wordt zamengevoegd), en wel: voor de ingezetenen van Weesperkarspel, op 3 Julij, des namiddags van 21 tot 5 ure; voor de ingezetenen van Weesp voor de gewigten voor fijnere toegingen en die, in gebruik bij rijks- en gemeente-instellingen: op 3, 4, 5 en 6 Julij, des namiddags van 1 tot 2 ure; voor de maten en gewone gewigten: op 4 Julij voor de bewoners der wijken A en B. 5 u u u n u U en E. u 6 n u u C en F. telkens des voormiddags van 8 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4^ ure; in de gemeente Bussum: op 8 Julij, des voormiddags van 8 tot 12 ure; in de gemeente Maarden: voor de gewigten voor fijnere wegingen en die, in gebruik bij rijks- en gemeente-instellingen: op 8 Julij, des namiddags van 1| tot 5 ure; voor de maten en gewone gewigten: op 9 Julij, des voormiddags van 8 tot 12 en des na middags van 1 tot 4 ure, en op 10 Julij, des voormiddags van 8 tot 12 ure; in de gemeente Huizen op 10 Julij, des namiddags van 3 tot 5 ure, op 11 Julij, des voormiddags van 8 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure, en op 12 Julij, des voormiddags van 8 tot 12 ure; in de gemeente Blaricum: op 12 Julij, des namiddags van 2| tot 5 ure; in de gemeente Laren: op 13 Julij, des voormiddags van 9 tot 12 en des na middags van 1 tot 4 ure; in de gemeente Hilversum: voor de gewigten voor fijnere toegingen: O]) 15 Julij, des voormiddags van 9 tot 12 en des na middags van 1 tot 4 ure; voor de maten en gewone gewigten: op 16, 17, 18 en 19 Julij, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure in de gemeente 's Graveland: op 22 Julij, des voormiddags van 9 3 tot 12 en des namiddags van 1 tot 5 ure; in de gemeente Ankeveen: op 23 Julij, des voormiddags van 9 tot 12 ure; in de gemeente Kortenhoef op 3 Julij, des namiddags van 2 tot 4 ure; in de gemeente Nederhorst den Berg: op 24 Julij, des voormiddags van 9^ tot 12 en des namiddags van 1 tot 4| ure; in de gemeente Nieuweramstel mede voor de bewoners van het tot Sloten behoorende gedeelte der buurtschap „de Overtoom" (welk gedeelte met de gemeente Nieuweramstel voor den herijk wordt zamen gevoegd), en wel aan den Amsteldijkvoor de bewoners van den Amstel- dijk en de Weesperzijde, op 25 Julij, des voormiddags van 81 tot 12 ure, en voor de bewoners van de Paden, op denzelfden dag, des namiddags van 1 tot 4 ure te Amstelveen, voor de bewoners van dat dorp, op 31 Julij, des voormiddags van 9| tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure; aan den Overtoom, voor de bewoners van die buurtschap, voor zoover zij tot de gemeente Nieuweramstel behoort, op 1 Augustus, des voormiddags van 9 tot 12 en des namid dags van 1 tot 4 ure, en op 2 Augustus, des voormiddags van 9 tot 12 ure, en voor de bewoners van die buurt schap, voor zoover zij tot de gemeente Sloten behoort, mede op 2 Augustus, des namiddags van 1 tot 4 ure; in de gemeente Ouderamstel: mede voor de bewoners der tot Nieuweramstel behoo rende buurt O ver-Ouderkerk (welke «buurt met de gemeente Ouderamstel voor den herijk wordt zamengevoegd), en wel voor de bewoners van de buurt Over-Ouderkerk, op 26 Julij, des voormiddags van 9j tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure; voor de ingezetenen van Ouderamstel, op 27 Julij, des voormiddags van 9| tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure; in de gemeente Uithoorn: op 30 Julij, des voormiddags van 91 tot 12 en des namiddags van 1 tot 5 ure; in de gemeente Aalsmeer: op 6 en 7 Augustus, des voormiddags van 8| tot 12 ure en des namiddags van 1 tot 4 ure; in de gemeente Sloten, en wel voor de bewoners van het dorp Sloten: op 8 Augustus, van des voormiddags 91 tot des namid dags 12^ ure; II. de besturen der hiervoren genoemde gemeenten, onder herinnering aan de circulaire van 10 Januarij 1872 n°. 66 (provinciaalblad n°. 9), uit te noodigen, hunne ingezetenen met het bepaalde sub I, voor zooveel hunne gemeenten betreft, bekend te maken, en er voor te zorgen, dat de belanghebbenden aan het tijdstip van den herijk tijdig worden herinnerd, opdat zij aan hunne verpligtingen behoorlijk kunnen voldoen. Gegeven te Haarlem, den 2 Januarij 1878. Röell, Voorzitter. H. Jacobi, Griffier. Binnenland. HELDER en NIEUYVEDIEP, 17 Januarij. Zoodra het weder eenigszins bedaart, zal de sleepboot Hercules worden uitgezonden ter opsporing en, zoo moge lijk, ter ligting van de nabij IJinuiden verongelukte loods- kotter No. 8. Zóó gemakkelijk, als dat door een inzender van een artikel in een onzer locale bladen wordt voorge steld, zal dat echter niet gaan. De kotter toch, of mogelijk een wrak daarvan, ligt op ruim 9 vadem water, en het laat zich eenvoudiger bepraten dan uitvoeren, om daar, bij deining, veel minder bij hol water, iets met gewenscht succes op dat vaartuig uit te rigten. Men heeft dezer dagen bij de veelvuldige en vruehtelooze pogingen, die in het werk zijn gesteld om de achter den Helder in slecht water gezonken brik of schoener te ligten, kunnen zien, dat zulk een arbeid niet ligt is te achten. Jl. Dingsdag avond werd in Tivoli alhier de derde Volksvoordragt in dit saizoen gegeven. De zaal kon de menigte belangstellenden, die zich tot een bezoek kwamen aanmelden, niet bevatten; velen wachtte eene teleurstelling door niet toegelaten te worden. Door den heer E. Kluvver, van Kolhorn, werden achtereenvolgens voorgedragen 1. Het klokje van Innisfare, uit 't Hoogduitsch van Frie- drich Halm, door J. Jongeneel; en 2. Aan de zon, van 1'. A. de Genestet. Het stafmuziekkorps der Marine, onder directie van den heer W. L. Weckesser, gaf een tweetal keurige stukken ten beste, die met het grootste genoegen en met de meeste aandacht werden gehoord, 't Volk toonde gevoel te bezitten voor waarlijk schoone muziek, en de betuigingen van bijval en tevredenheid waren, zoo ooit, dan zeker bij deze gelegenheid welge meend.Door het Israëlitisch Jongelings-Collcgie ft Geluk" werd tot slot opgevoerd het blijspel„Niet of graag/' dat de werkzaamheden van dezen avond in vrolijke stemming deed eindigen. De eerstvolgende volksbijecnkomst zal, naar wij verne men, plaats hebben op Dingsdag 29 dezer. Ter vervanging van de woorden: „in- en uitgaande regten," voorkomende in de benaming van de administratie en van de kantoren en in de titulatuur der ambtenaren van 's Rijks belastingen, wordt voortaan het woord: in voer regten" gebruikt, De bevolking der gemeente St. Maarten bedroeg op 31 Dec. 1876 528 mannen en 558 vrouwen. In 1877 zijn geboren 22 m. en 27 v., van elders ingek. 53 m. en 56 v. In 1877 zijn overleden 14 m. en 17 v., naar elders vertrokken 61 m. en 61 v. De bevolking bestond op 31 Dec. jl. uit 528 in. en 563 v., te zamen 1091 personen. De indeeling der bevolking naar de verschillende gezind heden was als volgt: Nederd. Ilerv. 799, Doopsgez. 24, Chr. Gercf. 40, R.-Cath. 227, tot geen der genoemde gezindheden behoorende 1. De bevolking der gemeente Haringkarspel bedroeg op 31 Dec. 1876 1073 mannen en 972 vrouwen. In 1877 zijn geboren 44 m. en 31 v., van elders ingek. 74 m. en 69 v. In 1877 zijn overleden 17 m. en 17 v., naar elders vertrokken 79 m. en 62 v. De bevolking bestond op 31 Dec. jl. uit 1095 m. en 993 v., te zamen. 2088 personen. De indeeling der bevolking naar de verschillende gezind heden was als volgt: Nederd. Ilerv. 1061, Ev. Lu tb. 7, Doopsgez. 14, Chr. Goref. 36, R.-Cath. 970. De bevolking der gemeente Barsingerhorn c. a. bedroeg op 31 Dec. 1876 1238 mannen en 1231 vrouwen. In 1877 zijn geboren 47 m. en 51 v., van elders ingek. 103 m. en 116 v. In 1877 zijn overleden 35 m. en 32 v., naar elders vertrokken 114 in. en 140 v. De bevolking bestond op 31 Dec. jl. uit 1240 m. en 1226 v., te zamen 2466 pers. De indeeling der bevolking naar de verschillende gezind heden was als volgt: Nederd. Ilerv. 2193, Ev. Lutli. 12, Doopsgezinden 174, Chr. Geref. 5, R.-Cath. 72, Nederd. Israëlieten 10. Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 16 dezer: //Gisteren is door het kiescollegie bij de Ilerv. gemeente alhier het volgende zestal opgemaakt ter benoeming van een predikant: II. A. L. de Bel, te IlattumW. Callen- bach, te Loosduinen; II. A. J. Lutge, te Nederhorst den Berg; I. J. Ileineman, te Ketel; H. A. E. Heineken, te Workum; J. A. de Vlieger, re Katwijk aan Zee; en daarna het volgende drietal: II. A. L. de Bel, W. Callen- bach en II. A. J. Lutge." Bij de dezer dagen plaats gehad hebbende aanbesteding van het bouwen eener nieuwe pastorie te Midwoud, waren vijf inschrijvingsbilletten ingeleverd. Het laagste was van den heer A. Lak, aldaar, voor f 13,548, aan wien het werk is gegund. Door het geregtsliof te Amsterdam is aan den heer K. E. Numan, candidaat-notaris te Schagen, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als deurwaarder bij de arrondissements-regtbank te Alkmaar, ter standplaats Schagen, en in diens plaats benoemd de heer J. van der Maaten, notaris-klerk te Vclzen. Gisteren werd te 's Ilage een zeldzaam feit herdacht. Ten huize van de familie Singendonck, Parkstraat, aldaar, vierden twee trouwe dienstboden haar 50- en 25jarig verblijf in dezelfde dienst. Vóór 50 jaren trad Geertruida van der Linden bij wijlen generaal Singendonck als keukenmeid en Sara Snijders vóór 25 jaren als werkmeid in dienst. Dankbaar gedenken de freules Singendonck de trouw en liefde, haar in die jaren door beiden bewezen. Aan Geer truida van der Linden viel, daar zij in Duitschland geboren is, als bijzondere gunst in het buitenland, de eer te beurt, van II. M. de Keizerin van Duitschland de hiervoor bestemde decoratie te ontvangen, bestaande in een mat gouden kruis en eigenhandig door de Keizerin onderteekend diploma. Men leest in 't Vad.„Het is ons gebleken, dat er allerlei geruchten in omloop zijn omtrent de plannen van den minister van Oorlog met opzigt tot het instruetie- bataillon en de opleiding der onderofficieren voor den officiersrang. Men gaat zelfs zoover van te beweren, dat het instructie-bataillon opgeheven zal worden en dat er voortaan voor de zoogenaamde cursianen weinig kans meer zou wezen om den officiersrang te verkrijgen. Wij kunnen op grond van de daaromtrent door ons ingewonnen informatiën met zekerheid mededeelen, dat niets vrita dien aard in de bedoeling ligt." Te Rotterdam is iemand onder het gebruik van een stukje vleesch plotseling dood gebleven. Waarschijnlijk gestikt. De zanger Faure heeft zich verbonden voor ecnige opvoeringen te Madrid, ter gelegenheid van het huwelijk van den jongen Koning van Spanje. Ook mej. Heilbron zal bij deze gala-feesten optreden. Mejufvr. Mina Kruseman adverteert in de Indische bladen, dat zij voornemens is, lessen in voordragt, zang en piano te geven. Hoe geleerde genootschappen zich soms onledig houden, zou ongeloofelijk zijn, als liet niet uit de stukken bleek. Tot een staaltje diene het volgende, door Figaro ontleend aan het proces-verbaal der jongste zitting van de Akademie der zedekundige en staatkundige wetenschappen. „Een debat ontstaat over den oorsprong van het liedje van Malbrouck (Het bekende: Malbroucks, en va-t-en-guerre," of verdietscht „Malbroek zit op den toren"). De heer Henri Martin zegt, dat de geestdrift door het hooren van dit air bij de Egyptenaren verwekt, niet ver wonderen moet, indien het althans waar is en het heeft eenige waarschijnlijkheid dat het behoort tot de Ara bische melodiën, waarvan enkele door Fclicien David in Frankrijk bekend zijn geworden. De heer Giraud her innert daarentegen aan eene traditie, volgens welke zoowel de woorden als de wijs van het Malbrouck-liedje van zuiver Fransehen oorsprong zijn. De heer Peisse zegt aan die legenden geen geloof te hechten. De wijs van het liedje van Malbrouck komt voor in de partituur van Armida, van Lully, en wordt daarin Renaud, met teedere woorden, in den mond gelegd. De heer Edo'uard Charton helt over tot het gevoelen, dat de zangwijs in kwestie eene nationale Arabische is. De heer Passy neigt ook tot aansluiting bij hen, die aan den Oosterschen oorsprong van het liedje van Malbrouck gelooven, want hij doet opmerken, dat het in Spanje gevonden is. Malbrouck is zeker een of ander legende-hcldbij zijne begrafenis droeg een page zijn schild. Marlborough had geen schild, en bovendien, hij is niet in den krijg gestorven." Zulk eene discussie, zegt Figaro, zal den vooruitgang der zede- en staatkunde zeker onbeschrijfelijk bevorderen. De geografen van professie spreken tegenwoordig, behalve van volkstaal, volkszeden, enz., ook van een volksgeur. Zij beweren, dat bij vele volken de nationaliteit zich zoowel openbaart in den geur als in de leefwijze, taal en andere kenmerken. Zoo rieken de Letten aan de Finsche Golf naar schapenhuiden en gedroogde visch; de bewoners van Groenland naar walvischtraan, de Russische boeren naar leder en berkenteer. In sommige streken van zuid- Frankrijk en Spanje riekt elk dorp en ieder kleedingstuk naar uijen en knoflook; de boeren van het arme Auvergne naar zure melk. In het koningrijk Saksen riekt elke woning naar de beroemde Saksische „Blumchenkaftee," die daar den lieelen dag door gekookt en gedronken wordt. In de straten van een Amerikaansche stad, waar alles zoo haastig in zijn werk gaat, lieerscht een geur van aangebrand eten. Opmerkelijk is het zeker, dat de dieren met hun fijnere reukzenuwen bijzonder met den volksgeur te rade gaan. In Achter-Indië snuffelen de tijgers alleen naar het spoor van inboorlingen, zelden naar dat van Europeanen, wier vleesch zij minder lekker vinden. De bloedhonden, door de Spanjaarden in Amerika gebruikt om Indianen en Negers op te sporen, wisten altijd deze hun slagtoftërs te onderscheiden van Europeanen of Kreolen. De Engelsche ambassadeur Layard meldt aan de barones Burdctt Coutts, uit Konstantinopel vanjl. Zaturdag, dat de nood er schrikbarend toeneemt; vlugtelingen komen bij duizenden aan. Zaturdag zouden negen treinen meer dan 10,000 vlugtelingen, meerendeels vrouwen en kinderen, uit Adrianopel aanbrengen; anderen zouden later volgen. De heer Layard heeft er reeds 12,000 onder dak gebragt, en vraagt verdere middelen tot ondersteuning. De Turksche regering doet haar best, maar kan onmogelijk in alles voorzien. Uit New-York wordt naar Londen het volgende getelegrafeerd: „Stormweder van het ZYYr. zal op den Atlantischen Oceaan de geheele week heerschenwaar schuwt uitgaande schepen. Op de Engelsche en vermoe delijk ook op de Fransche kust en in de baai van Biscaije zullen op of na den 16 dezer, gevolgd door eene andere in dezelfde streken een dag of twee later, hevige stormen woeden uit het NO. of Z\V. met regen. Lage barometer standen zullen aan de Noord-Britsche en Noorsehe kusten bemerkt worden omstreeks den 20sten, gevolgd door lievige ZYY. tot NYV. winden met sneeuw." De Amerikaansche correspondent der Londensche Guardian antwoordt op eene vraag nopens de Universiteit te Richmond in Ohio, die doctoren in absentia promoveert, het volgende: In den Staat Ohio zijn 11 inrigtingen van onderwijs, die zich Universiteit noemen. Die te Rich mond is een kostschool voor jongens en meisjes met 4

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2