Buitenland. m OE LEDEN OER HERV. KERK. Lokaal voor Evangelisatie, EIGENH ULP. DIEN STB O DE. onderwijzers, 121 leerlingen en eene bibliotheek van 200 banden. Een nieuw soort papier wordt tegenwoordig in Amerika vervaardigd uit asperge-stengels. Het moet van zeer fijne kwaliteit zijn en bijzonder geschikt voor luxe- papier. Tc Ohio heeft een hotelhouder aan den ingang zijner eetzaal een grooten spiegel aangebragt, die zóó geslepen is, dat wie er bij het binnenkomen in kijkt, wel schrikken moet, zoo uitgemergeld en mager als hij er uitziet, maar die, wanneer de gast na het diner er nog eens voor blijft staan, eer hij de zaal verlaat, een omtrek van corpulentie vertoont, grooter dan de stoutste verwachiing zich die kan voorstellen. Wat is een billioen. Een billioen is een millioen maal een millioen. Indien men een billioen vellen papier, van de dikte der bladen van de Times, op elkander perst, dan zou men een kolom van als marmer zaam- gedrongen papier hebben, die 47,348 Engelsche mijlen hoog is. Indien men een billioen gouden sovereigns plat nederlegt, rand tegen rand als de schakel van een keten, dan zou de aarde zich die gouden keten als een centuur 703 maal om kunnen slaan. Nu weet ieder wat een billioen is! Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2de kl. P. Heijning, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en vandaar den 8 dezer teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. De off: van gez. 2de kl. M. Stecnsma, laatst behoord hebbende lot het eskader in Oost-Indië en vandaar den 10 dezer terug gekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Frankrijk. De Fransche publicist Périvier, die zich naar Rome heeft begeven, om als dagbladcorrespondent werkzaam te zijn en verslag der begrafenis van Victor Emmanuel te even, deelt mede, dat onder het volk het geloof aan ,het kwade oog" nog algemeen en levendigis. Zoo hoorde hij overal beweren, dat liet bezoek van Gambetta, die, zooals men weet, maar één oog heeft, den Koning nood lottig geweest was. Het is nog al toevallig, laat een der dagbladen hierop volgen, dat de heer Thiers, den dag waarop hij stierf, ook een bezoek van Gambetta wachtende was en hij mag van geluk spreken, dat de Franschen het bijgeloof der Italianen niet deelen. Reeds sedert eenigen tijd beklaagden zich de visschers van Agde, een zeeplaatsje in het zuiden vau Frankrijk, dat hun netten herhaaldelijk vernield werden door een of ander dier, dat zij maar niet magtig konden worden. Op zekeren nacht, toen de visscher Michel Hirailles, zijn netten wilde inhalen, ging dit met zoo hevige schokken gepaard, dat het kleine vaartuig groot gevaar liep van om te slaan. Welke Moeite de twee matrozen met hun patroon ook aanwendden, het drietal was niet in staat het vischwant binnen te halen, dat weldra in ijlende vaart met schuit en al werd voort getrokken, zoodat men twaalf knoopen aflegde in een uur. Die gedwongen jagt met een onzigtbaren vijand duurde onder de gevaarlijkste omstandigheden den geheelen nacht voort, totdat de schier wanhopige mannen tegen den morgen stond een ietwat grooter vaartuig ontmoetten, en nu gelukte het de beide ekwipagies met vereende krachten het geha vende net naar boven te halen, waarin men een zeemonster verward vond, dat van den kop tot den staart niet minder dan 5 meter lang was, een omtrek had van 41 meter en ongeveer 1200 kilo woog. De bek, omstreeks 1 meter wijd, was aan de boven- en de onderkaak met zaagtanden bezet van 5 centimeter lengte, terwijl achter de onderste zich nor; eene dubbele rij haakvormige tanden bevond. Dat het reusachtige zeedier, later op de kade geheschen, een groot aantal nieuwsgierigen lokte, spreekt van zelf. Duitschland. De arsenicum-boot Rijn Schelde is dezer dagen te Duisburg aangebragt, om gerepareerd te worden. Het is merkwaardig, zegt de Bonner Ztg., dat bij het schoon maken van het ruim, waarin de vergiftige lading geborgen geweest was, in de achtergebleven slib een groote menigte levende aal gevonden werd. Oostenrijk. De Montagsrevue, een te Weenen verschijnend officieus orgaan, bevat het volgende: ,/Te oordeelen naar de laatst ontvangen berigten, kan men bijna niet twijfelen of de wapenstilstand den vrede tot onmiddellijk gevolg hebben zal. Wij gelooven goed onderrigt te zijn, als wij de Rus sische vredesvoorwaarden schetsen als volgt: 1. volkoinene onafhankelijkheid van Rumenië, doch zonder dat dit land tot koningrijk verheven worde; 2. volkomene onafhanke lijkheid van Servië, met een zeer geringe uitbreiding van grondgebied, welke echter niet in de Sutorina mag ge schieden, dewijl Oostenrijk hiertegen, zoowel als tegen een vergrooting Yan Servië, bezwaren heeft; 4. autonomie van Bulgarije met een christen-gouverneur onder Turksch opper gezag: 5. afstand vau de pachaliks Batum, Ivars en Erzerum in Klein-Azië. Het is niet onmogelijk dat de Porte, alvorens deze voorwaarden aan te nemen, zich nog eens tot de mogendheden wende, maar wij hebben grond om te twijfelen aan den goeden uitslag van zulk een stap, en meenen als zeker te mogen stellen dat de hier genoemde eischen ingewilligd zullen worden. Naar alle waarschijn lijkheid zullen de onderhandelingen niet lang duren. Wij doen hierbij opmerken dat reeds twee maanden geleden wij de Russische vredesvoorwaarden, zoo als zij nu zijn gefor muleerd, konden opgeven. Dat Rusland, in weerwil van de sedert behaalde overwinningen, zijne eischen niet heeft verscherpt, mag beschouwd worden als een blijk van eerbied en ontzag voor Europa. Tegenover de verschillende berigten betreffende de Dardanellen-kwestie, volgens welke dan eens Oostenrijk en Duitschland zich tegen het toelaten van alleen Russische en Turksohe schepen en voor de openstelling van de zeeëngten voor allo Staten zouden verklaard hebben, dan weder Rusland de zaak ten eenenmale zou hebben opgegeven, vernemen wij van goed onderrigte zijde dat over deze onderwerpen volstrekt geen diplomatieke cor respondentie is gevoerd. Zwitserland. In de nabijheid van Aurich heeft een landbouwer in de vorige week een groot gedeelte van zijn veestapel plotseling verloren. Men had in de stallen eene reiniging van het vee van ongedierte bewerkstelligd en zooals gewoonlijk, maar geheel onnoodig! zich van een vergiftig middel bediend. Vermoedelijk was men daarbij niet voorzigtig genoeg te werk gegaan. Bij het veeartsenijkundig onder zoek werd dan ook geconstateerd, dat de dieren tengevolge van de reïnigingskuur waren vergiftigd en gestorven. Een oude geschiedenis, maar die toch altijd nieuw blijkt te zijn! Italië. Onder meer andere biografische bijzonderheden aan gaande wijlen Koning Victor Emmanuel wordt vermeld, dat hij zich altijd zeer bezorgd maakte over zijne zwaar lijvigheid en allerlei middelen te baat nam, om haar te verminderen, door geweldige ligchaamsoefeningen niet alleen, maar dat hij daarom ook maar ééns per dag at. Hij hield den maaltijd altijd geheel alleen. Nimmer heeft men hem in hijzijn van anderen zien eten. Bij de officiëele diners zat hij aan tafel, met beide handen op den knop van zijn sabel, dien hij dan tusscben de beenen plaatste, rustende. Hij roerde geen enkel geregt aan. Ilij had, gelijk ook uit alle van hem bestaande portretten blijkt, zulke enorme knevels, dat hij zo met een band moest opbinden wanneer hij at. De Diretto, de komst van den bekenden ontdekkings reiziger Stanley te Rome meêdeelende, zegt, dat de ver maarde reiziger, ofschoon slechts 32 jaren oud, bijna geheel grijs is. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE HELDER. Opgave vau Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeenc. GETROUWDA. Postma en II. Dalraeijer. N. Snel en W. D. lieeren. BEVALLENW. Jobs, geb. Nonnekes, D. J. C. Lagaay, geb. Eskildsen, Z. OVERLEDENM. C. Ruhland, geb. Baar, 72 jaren. G. Duinker, 17 maanden. Levenloos aangegeven 1. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE TEXEL. Van 9 tot 16 Januarij 1878. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geeue. GEBORENMaria, dochter van Abraham de Ridder en Dieinvertje Klok. Willem, zoon van Bernardus llalsema en Hendrica van Kooten, Sijljc, dochter van Cornelis Bakker en Trijntje Visman. Arie Hendrik, zoon van Gerrit Dros Az. en Pieternclla Tams. Trijntje, dochter van Abraham de Ruijtcr en Pietje Bakker. Pieter, zoon van Pieter Duinker Cz. en Cornelisje Brouwer. OVERLEDEN: Sijtje Bakker, 1 dag, dochter van Cornelis Bakker en Trijntje Visman. Vervolg- Nieuwstijding-en De mailboot Voorwaarts vertrok gisteren van Port-Saïd; de Koning der Nederlanden vertrok dien dag van Napels. Tooneelvoorstellingen door liefhebbers zijn niet zeldzaam ook hier ter plaatse niet maar dat ze een opera-boude aandurven, is lang niet alledaagsch. De Société drainatique te Roermond deed dit en voerde o. a. op Schinderhannes. De opvoering voldeed zeer goed en verschafte algemeen groot genoegen. Bij het Ministerie van Koloniën is berigt ontvangen, dat aan boord van het vermiste stoomschip Friesland waren ingescheept de volgende militairen: de adj.-onderod'.-schrijver C. I. Verkrusen, geb. te Brumraen; de serg. der inf. J. M. G. Crans, geb. te Maastricht de serg.-maj. der genie J. C. Terbruggen, geb. te Utrecht; de serg. der inf. J. F. Deeman, geb. te Amsterdam; de serg. der inf. P. Rond, geb. te Wormerveer; de serg. der inf. F. Struijk, geb. te Assende serg. der inf. M. van de Rijt, geb. t.e Stratum (Noord brabant); de ziekenvader G. E. Begre, geb. te Ligerz (Zwitserland) de ziekenvader A. Biihler, geb. te Niederroeningen (Zwitserland); de serg. der inf. P. Scheltema, geb. te Leek (Groningen)de korp. der inf. W. A. II. van Alplien, geb. te Leeuwarden; de korp. der kavall. G. C. F. J. Kern, geb. te Breda; de soldaten der inf. J. Reuter, geb. te Hollerich (Luxemburg): II. Declercq, geb. te Thouvout (België); J G. Schlcck, geb. te Cornesse (België); M. Meulensteen, geb. te Tilburg; P. van Iloek, geb. te Oosterhout; M. Berard, geb. te Jüliclv (Pruissen)J. O. Jacquin, geb. te Ver- rières (Frankrijk); D. Onvlee, geb. te Leiden; E. Brocke, geb. te Oosterloo (België); K. Stiuissen, geb. te Goor; F. van Wassenhove, geb. te Aeltre (België); A. Guinze, geb. te Tourcoing (Frankrijk); G. B. de Blaauw, geb. te Amsterdam; C. Petit, geb. te Parijs; A. A. Maas, geb. te AmsterdamG. G. van Grinsvcn, geb. te 's HcrtogenboschG. Kuijper, geb. te Krommenie, en M. S. Gold- stein, geb. te Grodens (Polen); de soldaat der kavallcrie II. C. Wuuderlich, geb. te 's Gravenhage; de kanonnier P. Brijkcr, geb. te Franeker; de ziekenoppassers Th. E. Wittwer, geb. te Verrières (Zwitserland) en J. Leegwater, geb. te Berkhout (Noordholland). Blijkens mededceling van de reederij, waren bovendien aan boord 15 onderofficieren en minderen, die vermoedelijk reeds vroeger in Indië de dienst verlaten hadden en niet door tusschenkomst der militaire overheid werden ingescheept. Hunne1 namen zijn nog niet bij het departement van Koloniën of de reederij bekend. Bedankt voor bet beroep naar Groningen door dr. J. Riemens, pred. te Driebergen. Het Ilbld. deelt mede, dat door den gemeenteraad van Amsterdam onlangs in geheimzinnige zitting is besloten bij de Prov. Staten f 1,000,000 subsidie te vragen als bijdragen in de kosten van uitdieping van het IJ. Te 's Hage overleed gisteren namiddag de heer inr. J. D. W. Pape, president van den lloogeu Raad. In liet U. D. komt de volgende advertentie voor: „Naar aanleiding van de verlioogiiig der hondenbelasting, berigt liet bestuur van het Nederlandsch Toevlugtsooid voor Noodlijdende Dieren te 's Hage, dat aldaar (Bagijuenstraat, 31) worden aange nomen alle franco toegezonden h inden. Per pakschuit is de vracht niet hoog. l)e honden worden in het Toevlugtsoord zooveel mogelijk aan nieuwe eigenaren geholpen en, zijn ze daartoe ongeschikt, op de minst smartelijke wijze afgemaakt. Het Bestuur voornoemd. 's I-lage, 12 Januarij 1S78." Volgens officieel berigt vau Suma'.ra, is de heer Schouw Sant voort in den nacht van 22 Nov. 11. in zijn slaap te bed liggende overleden. De avond te voren had hij met zijne vrienden nog gezond en wel doorgebragt. Bij onderzoek van den geneesheer bleclc, dat hij den natuurlijken dood gestorven was. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). j Januar Uren. Windrigting en Kracht. Barometer min. Thermometer C. br, "3 o k Toestand van de zee. T- Staml. Afw. Stand. Afw. 16 12 wlz. 20k. 7G0.37|f 0.07 7.6 f 5.0 0.91 hol in zee 17 8 wnw. 10// 76G.14 5.84 6.2 f 4.8 0.8S Golvend 17 12 wuw. 14// 767.34 f 7.04 6.4 f 3.8 0.S9 n Weersgesteldheid: 16 Jan. 12 u. Digtbetrokken, wind, regen. 17 Jan. 8 u. Bewolkt, winderig. 17 Jan. 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen groote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 Nov. Meta. G.M.Ilalvorsen. Algiers. binnengekomen koopvaardijschepen groote vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 16 Jan. Thorbecke II. T.D.Gollards. Duink.StGoedk. Batavia. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Prins v.Oranje.R.B.v.d.Sprenkel.Bat.viaSuez.Stukg. de Vries St Co. Wijnhandel I. W.P.deVries. Newcaatle.*Stecn&cooks.Hoogl.&v.IIerw. Taurasin. O. Testori. Basseiu. Rijst. Duink.&Goedk. Als bijlegger bestemd naar Bareelona, zijnde lek. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 15 Jauuarij. Gouverneur de Rouville, Wolking, Curacao. 16 Januarij. Cornelia Maria, van Leest, Suriname; A. D. An- dersohn, Hansen, Cephalonia. Vertrokken 15 Januarij. Urania, st., Hamburg; Stella, st., CardilfCeres, st., Cardift"; Wansbeck, st., Londen. SCIIAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 10 Paarden f Veulens Ossen - Stieren 8 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen - Vaarzen Hokkeliugen - 10 Nucht.Kalveren - 474 Schapen - 7a 17 18a 28 Lammeren f Bokken&Geiteu - 18 magereVarkens - 15 Biggen - Kippen c. Eenden - Boter per kop - Kaas per KG. - Kip-Eijeren per 100 - Eend-Eijeren 10a 18 6a 8 60al75 90al00 85al00 35a 45 400a450 Mai'ktberigten. AMSTERDAM, 15 Januarij. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 315. Rogge. Op levering Maart nagenoeg onveranderd, f 180; Mei iets lager afgegeven, f 183. Koolzaad. Onveranderd; Oct. f 416. Petroleum. Zeer kalm met weinig zaken; loco en J.in.-levering f 14 E. gehouden. 16 Januarij. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 315. Rogge. Onveranderd stil; Petersb. f 181, 180; Ainerik. f 195. Op levering iets lager afgegeven; Maart f179, 178; Mei f183,182. Koolzaad. Vast: April f 444; Oct. f 417. Raapolie. Per 100 KG.: Vlieg, f 42 J Mei f 427Sept./Dec. f 40. Lijnolie. Per 100 KG.: Vlieg, f 30}; Febr./Mei eu Maart/Mei f 30Sept./Dec. f 30 Petroleum. Kalm met weinig zaken; loco cu vau boocd f 14 E. gehouden. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. f 1.10 eu 2de kw. 90 c. per KG. Nuchtere Kalveren f 5 a 13. Vette Varkens 42 a 50 c. per KG ROTTERDAM, 15 Januarij. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 992 Run deren, 152 vette en Gras-Kalveren, 8 nuchtere Kalveren, 337 Schapen en Lammeren, 519 Varkens en 59 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 84 a c., 2de kw. 78 a 80 cn 3de kw. 76 a c.Kalveren 1ste kw. 110 a c„ 2de kw. 95 a 100 c„ 3de kw. 80 a 90 c.Schapen 1ste kw. 85 a c., 2de kw. 80 a c„ 3de kw. 75 a c.; Varkens 1ste kw. 62 a 64 c., 2de kw. 58 a c., 3de kw. 56 a c.; alles per Kilogram schoon aan de haak. Boter. 1ste kw. f 62, 2de kw. f 60, 3de kw. f 54. SCHIEDAM, 16 Januarij. Jenever f 16,25, Amst. proef f 17,50, Moutwijn f 11,per N. vat. KAMPEN, 14 Januarij. Hooi. Buiten- f 17,a 18,cn Binnen- f 12,a 13, per 1000 Kilogrammen. MEPPEL, 14 Januarij. Vee. Stalprijzen: guste Koeijen f 120 a 170, dragtige f 120 a f 170, melk- f 80 a 160, guste Vaarzen f 70 a 140, Schapen f 10 a 25, Lammeren f 7 a 14, dragtige Varkens f 20 a 40, vette 46 a 50 c. per KG. Hooi. f 18 a 28. BELEAST, 12 Januarij. Vlas. De aanvoer op de verschillende marVten bedroeg 382 ton, waarvan 244 ton machinaal, en 138 ton uit de hand gezwingeld. Voor de eerste soort werd 5/- a 9/3 en voor de tweede soort 5/- a 7/9 per steen betaald. Een ieder weet, welk een heerlijk geneesmiddel de teer is ingeval van bronchitis, tering, ca tl Kirren, verkoudheden en in 't algemeen tegen alle aandoeningen van bronches en longen. Vele zieken, helaas! voor wie dit. geneesmiddel uitste kend zon wezen, gebruiken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat liet hun verveelde om het teenvater klaar te maken. Dank zij liet geniale denkbeeld van den heer Guyot, Pharmacien te Parijs, hebben al die min of meer r egt vaardige grieven van de zieken opge houden te bestaan. Het is den heer Guyot gelukt de teer te omgeven met een ligt bedeksel van doorschijnende gelatine en er ronde capsules van te maken ter grootte van een pil. Deze. capsules kan men zeer gemakkelijk innemen op 't oogen- blik dat men gaat etenze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen smelt de gelatine en wordt de teer opgenomen. Deze capsules zijn zeer duurzaam, zóó zelfs, dat de capsules van een aangebroken flacon nog na jaren te gebruiken zijn. De teercapsules van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmiddel, dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borstkruiden. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zijne handteekening bevindt, gedrukt in drie kleuren en die in de meeste goede apotheken te verkrijgen zijn. ADVERTENT o 15jarige Echtvereenigïiig J. VAN BUIS O J. MORRA. g 't Zand i/d Zijpe, 17 Januarij 1878. jji O Hunne dankbare KleinJdnderen. Cl Bevallen van een Meisje E. SCHMIDTMAZIREL. Vlieland, 15 Januarij 1878. Heden overleed, na eene ongesteldheid van weinige dagen, in den ouderdom van 73 jaren en 10 maanden, onze waarde Moeder en Behuwdmoeder, Mejufvrouw ANTJE KLERK, Weduwe van wijlen den Heer J. IIARP. Schagerbrug in de Zijpe, 10 Januarij 1878. Uit aller naam, H. HAR P. Heden overleed, op het onverwachtst, in den ouderdom van 23 jaren, mijn geliefde Echtgenoot MAARTJE FIJNHEER, diep betreurd door mij en hare Betrekkingen. Wicringerwaard, 15 Januarij 1878. R. KAAN Cz., "Weduwnaar M. Funüeër. De lieer en Mevrouw ZUR MUIILEN geven hierbij kennis, dat hun Schoonbroeder, de IIoog-Edel Gestr. Heer A. TUCKEKMANN, Majoor der Infanterie, te Nijmegen gisteren plotseling is overleden. Helder, ^7 Januarij 1878. JN ïeuwecliep, J Eenige en algemeene kennisgeving. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Ondergeteelcende betuigt, ook namens zijne Zuster en Beliuwdbroeder, zijn liartelijken dank, voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden zijner geliefde Moeder. 't Zand (Noordzijpe), 18 Januarij 1878. J. GIES Dz. PALMSTRAAT. ZONDAG 20 JANUARIJ 1878, des morgensten 10 ure, D. V., Spreker: Ds. H. A. W. BRANDT, Predikant Lij de Duitscli-Hervormde Gemeente te Amsterdam. District MaifjDKK en «SISTREIiElV. Na afloop van de Vergadering der Winkelvereeniging, i MAANDAG den 21 DEZER, in Musis Sackum, zal ten 9 ure eene ALGEMEENE VESaiQAOEBING van het District worden gehouden, tot het benoemen van een Afgevaardigde naar de Buitengewone Algemeene Ver gadering der Vereeniging te 's Hage, op 9 Februarij a. s. IIET BESTUUR. op Geen crediet te verleenen aan iemand der opvarenden van het Noorsclie Brikschip MARIEzonder voorkennis van den Wel-Edelen Heer P. A. C. TIUGENHOLTZ, Vice-Consul van Zweden en Noorwegen, of de Cargadoors VAN VLIET Co. POLKLTN, Hoofdgracht, K 30, vraagt eene (als Meid alleen), om spoedig in dienst te treden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3