nemer te stellen, en dat hij van die bevoegdheid geen gebruik heeft gemaakt, omdat hij geen voldoende toelage voor bureaukosten ontvangt. Van overtreding zijner instructie kon daarom geen sprake zijn. Jl. Donderdag zijn deze brieven in den Raad behandeld en is 't voorstel gedaan den ontvanger te ontslaan. Ter toelichting diene, dat de ontvanger niet meer dan f 600 voor bureaukosten krijgt. Door B. en W. is nu eene wijziging der instructie voorgesteld, waarbij dit bedrag op f 1000 wordt bepaald. /Dagen die lengen, dagen die strengen," zegt het spreekwoord, doelende op de eerste helft der maand Januarij. Noch van het eene, noch van het andere hebben wij tot nog toe veel gemerkt, zegt het Zeister W., en als de wind, zooals gewoonlijk in deze maand, uit den zuidwest hoek overheerschend is, dan zullen wij ons wel weer in een „kwakkelwintertje" mogen verheugen, wat ook de voorspellers van het tegendeel (en de Zeister turfverkoo- pers, die dit jaar bovenmatige hoeveelheden turf hebben ingeslagen) anders mogen gedacht hebben. De luchtsge- steldheid, die volgens 't gemiddelde van 50 jaren op den 1 Januarij ongeveer 37° bedx*aagt, daalt van den éden tot en met den 15den tot 36°, om van den 11 den tot en met den 22sten weder te rijzen tot 37°, waarna de thermometer tot aan het einde der maand, door elkander genomen, om streeks 38° aanwijst. Er is dus reeds weder vooruitgang te bespeuren. Op beluwde plekjes steekt het madeliefje alligt het witte kopje naar boven om eeijs uit te kijken, en men vergist zich niet als inen soms het roekeloeren der houtduif meent te liooren. !t Goudhaantje broedt, de hazelaar bloeit, wat wil men meer voor Januarij?! Door het Muziekgezelschap Eensgezindheid te Vlis- singen is eene serenade gebragt aan Jan de Vlieger, de werkman, die, wegens 50jarige dienst als timmerman bij de gemeente, vanwege de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen met een zilveren medaille werd bekroond. De oude Europesche methode om de sneeuw een voudig van den spoorweg af te scheppen en aan den kant op te hoopen, wordt in Amerika reeds Tang niet meer gevolgd. Thans levert de Scicntific American de afbeel ding van eene door John Mabb uitgevonden machine, die de sneeuw op radicale wijze van den weg verwijdert. Door de locomotief wordt een kleine wagen voortge dreven, welke eene eigene stoommachine heeft. Door deze machine wordt eene luchtdruk-machine in werking gebragt, die blaast in eene soort van schep, welke vóór den wagen aangebragt is en de geheele breedte van den spoorweg beslaat. De werking is nu zeer eenvoudig: bij het voor- waarts-rijden neemt de schep de sneeuw van den weg in zich op, de lucht jaagt die in de hoogte en blaast, door een verplaatsbaar mondstuk aan het bovenste gedeelte van den schep, de sneeuw ver weg in de rigting, die men wenscht. Een aantal anecdoten uit het leven van Victor Emmanuel bevatten de buitenlandsche bladen, waardoor het karakter van den re-galantuomo niet onaardig geïllu streerd wordt. Eens schoot hij in de nabijheid van Rome een haas, juist op hetzelfde oogenblik, dat een dikbuikig Romeinsch burger, die daar eveneens jaagde, een kogel op het beest afzond. "Mijnheer, dien haas heb ik geschoten!" riep Victor Emmanuel. „Loop heendat kan iedere gek wel Hij barstte los in een stortvloed van sentiinenteele tranen. met een geluid dat aan een huilenden baviaan deed denken. „Ik noem je in het geheel niet meer!" zeide Frnnciska bedaard, en haar oogen rustten nog altijd op die van den haar onbekenden man, als had zij hier een schuilplaats gevonden die zij niet meer durfde te verlaten. Voor het oog zijner ziel verrees het als een droom. Het stille huis aan den zoom des wouds doemde voor zijn geest op; een eenzaam man en een verlaten meisje woonden er in. Zij waren niet meer eenzaam en verlatenen om hen heen in de zoele zomer lucht was niets te bespeuren dan de balsemgeuren der veldgewassen, het gekir der duiven en, heel uit de verte, tusschen de boomen door, het gonzen der krekels aan den waterkant. Weer klonk de schel voor den bewaarder door het vertrek. Toen Richard het hoofd ophiel', zag hij juist nog het meisje de deur uitgaande theologant werd weder aan de gevangenbewaarder toe vertrouwd. „Een lastig juffertje, die Franciska," sprak de burgemeester, terwijl hij het keurig geschreven proces-verbaal met zijne handteekening voltooide. „Jammer, dat zij niets in de melk heeft te brokkenwij weten niet recht wat we met haar zullen be ginnen voor een gewoon dienstmeisje heeft zij te veel en voor eene betere betrekking te weinig geleerd." Zijn gast liep de kamer op en neder. „Werkelijk, een aantrekkelijk kopje!" sprak hij; maar zijn stem klonk dof en mat, alsof hij in zijn hart nog met andere dingen bezig was. „Ei, Richard," zei de burgemeester, terwijl hij zijn acten in een portefeuille sloot, „dan zijt ge het eens met onzen onderwijzer in de natuurkunde; volgens hem de man heeft wel meer zulke dwaze invallen zijn de oogen een jaar of zes ouder dan het meisje zelf." „En wie is nu haar voogd, Erits?" „Haar voogd? Zij heeft geen familie; wij hebben voor het oogenblik geen ander; het is de schoenmaker op den Havenhoek; sedert den aanvang der rechterlijke instructie woont ze daar dan ook in huis." Een uur later zag men den gast des burgemeesters uit een klein huisje aan den Havenhoek komen en door de straat aan de overzij met haastigen tred de stad verlaten. Buiten, bij de laatste huizen van het stadje, stond een open rijtuig te wachten. Een groote hond met een vacht als van een leeuw, die door den slaperigen postillon op den bok aan een touw werd vastgehouden, rukte zich los en sprong, vroolijk blaffend en met zijn dikken staart het zand van den straatweg zweepend, zijn meester tegemoet. „Zoo Leo, dwaze hond, ben je daar Ja, ik kom hoor, ik kom al!" Er was een zweem van jeugdigen levenslust in die woorden, waarmede de meester de liefkozingen van zijn hond vergezeld deed gaan. Vóór hem, in den helderen zonneschijn, strekte zich een ruime vlakte uit, waarover in een kronkelende lijn de smalle rijweg liep. Weldra zat de wandelaar op het rijtuig, en terwijl de hond met groote sprongen er naast liep, rolde de wagen in de heerlijke lente lucht voort, naar het donkere woud toe, dat allengs duidelijker aan den horizont zichtbaar werd. Wordt vervolgd.) beweren." riep de ander; „ik heb den haas geschoten en ik houd hem." „Dat zullen wij eens zien!" De Koning balde zijn vuisten, zijn kleine oogen schoten vlammen en er begon oen kloppartij, waarin de veroveraar der beide Sicilië rt duchtige klappen uitdeelde en ontving en ten slotte overwinnaar bleef. De burger liet zijn haas in den steek, nam de vlugt en wierp inmiddels den Koning, dien hij niet kende, allerlei leelijke scheldwoorden naar het hoofd. Bij do poort van Rome gekomen, liet Victor Emmanuel onderzoeken wie zijn tegenstander geweest was en hij ver nam spoedig dat het een fatsoenlijk schrijnwerker was, die bij de Porte del Popoio woonde. Op bevel van den Koning werd de man een paar uur later in een liofrijtuig uit zijn woning gebaald en naar het Quirinaal gebragt. Hij wist natuurlijk niet wat dit beteekende en zijn verwondering werd ontzetting, toen bij in zijn medejager den Koning van Italië erkende. Victor Emmanuel stelde hem echter spoedig gerust. „Bij het schoonmaken van den haas vond men tweeërlei soort van hagel", zeide hij, „dus hadden wij er heiden regt op. Ik stel u dus voor, hem zamen op te eten." De schrijnwerker had er niets tegen en was dien dag de gast. des Konings. -- Aan de Essener Zeitung wordt uit Chicago gemeld, dat onlangs aldaar op één Zondag 29 vrouwen gepredikt hadden, In Engeland heeft men reeds vóór vele jaren proe ven genomen, om paardenstallen met gutta percha of met caouthchouc te bevloeren. De proeven bleken uitmuntend te voldoen; zulke vloeren bevorderen de gezondheid der paarden en beletten, dat de dieren, als ze zicli laten vallen, zich kwetsen aan ellebogen of knieën. Indestallen van vele aanzienlijken wordt dan ook bedoelde bevloering reeds «aangetroffen. Men gaat. in Engeland thans echter verder en beveelt die vloeren ook voor gewone woonkamers aan. Ze zijn toch minder slijtbaar en nemen veel minder vuil op dan de houten vloeren, die daarbij in de naden zoo vaak uitwijken. Ze hebben niet de nadeelen van de door hunne slijtage kostbare en zulke bergen stof door latende gewone vloerkleeden. Ook nemen de bedoelde vloeren niet de vlekken van inkt, olie, enz. op «als de houten vloeren of de klecden. Daarbij maakt het loopen er op evenmin gedruisch als op kleeden. Alle ochtenden met een natten doek afgewischt, blijft de nieuwe vloer zindelijk en stoffeloos. Of over 't geheel de hardere gutta percha, dan wel de meer elastieke caouthchouc beter voor dat oogmerk zij te achten, is nog niet voldoende uitgemaakt. Oleomargarin, kunstboter of talkboter begint voor de Amerikaansche handelaars in echte boter een geduchte concurrent te worden. Dit is gemakkelijk af te leiden uit bet feit, dat er in de verschillende fabrieken der Veree- nigde Staten dagelijks 250,000 pond van dit artikel ver vaardigd wordt en de stad New-York alleen 40,000 pond oleomargarin per dag gebruikt. De New-Yorksche Ilandels- zeitung beweert, dat bet product tegenwoordig zoo goed is, dat ervaren handelaars in echte boter liet naauwelijks nog als n«amaaksel kunnen herkennen. Volgens hetzelfde blad legt men zich nu in Amerika ook toe op het fabriekmatig vervaardigen van kunstkaas, waarvan ongehoorde massa's voor Frankrijk, Duitschland en Holland verscheept worden. Benoemingen, enz. Tot secretaris-penningmeester van den Grooten IJpolder onder Sloten c. a. is benoemd de lieer W. C. Vergers, secretaris der gem. Ilaarlemmerlicde en Spaarnwoude, te Haarlem. De off. van gez. 1ste kl. K. G. P. Sloos wordt met 1 Febr. a. s. gedetacheerd bij het Hospitaal der Marine alhier. De off. van gez. 2de ld. L. J. van Coevorden, dienende aan boord van het aitillerie-iustructieschio het Loo, wordt met den laatsten Febr. a. s. op non-activiteit gesteld. Buitenland. Frankrijk. Onlangs werd melding gemaakt van een wedstrijd te Parijs op het billard, tusschen een der meest vermaarde spelers uit Amerika, van wien de uitnoodiging uitging en die er expresselijk de reis naar Europa voor over had, en den heer Vignaux, die voor den sterksten speler uit Frankrijk gehouden en er „de koning op het billard" genoemd wordt. De laatste en beslissende partij is door den Franschen kampioen glansrijk gewonnen. Engeland. Met betrekking op bet sleepen der naald van Cleopatra (15 Jan. vanFerrol, gesleept door de Anglian, naar Londen vertrokken) wordt uit Scillv in dato 17 Jan. getelegraphcerd, dat bet weder daar in de laatste dagen buitengewoon schoon en bestendig, de zee geheel kalm, wind N.W. en over het geheel gunstig voor de onderneming isevenzoo berigt de gezagvoerder van het stoomschip Emos, van Alexandrië naar Reval bestemd en op 18 Jan. te Plymouth om kolen binnengeloopen, dat hij prachtig weder had bij het door varen van de Golf van Biscaye, evenals of het zomer was. Van de Anglian, met de naald op sleeptouw, had hij niets gezien, doch beschouwde ook hij het weder allergunstigst voor de onderneming. Gisteren passeerde de Anglian Dover. Mschlaod. De Romeinsche correspondent van de Köln. Zeit. geeft eene schets van het karakter van kardinaal Bilio, die, naar zijn oordeel, meer dan iemand anders kans heeft oin den tegenwoordigen Paus op te volgen. Bilio wordt beschreven als een man, die bij voorkeur zich van gewijde uitdruk kingen bedient en die, uit dezen hoofde, de stemmen ver werven zal van vele der oudere leden van het Heilig Collegie. Bovendien heeft hij veel invloed op Pius IX en wordt dientengevolge met grooten eerbied bejegend door de «ambtenaren op het Vatikaan. Het was niet voor niets, voegt de correspondent er bij, dat hij den syllabus zamenstelde, de verzameling van kerkelijke wijsheid en Pauselijke meeningen. Hij is een ondernemend, stoutmoedig man, acht en vijftig jaar oud en onvoorwaardelijk gehecht aan den syllabus en mist de besluiteloosheid ten aanzien van sommige zaken, die menig ambtgenoot van hem ken merkt. ITij is de man die zijne schepen achter zich verbrandt. Het denkbeeld van liet conclave buiten Rome te houden is van hem uitgegaan en hij wendt al zijn invloed aan om do moeijelijkheden, die dit zouden beletten, te overwinnen. Hij wenscht rond tc zwerven als een Paus in ballingschap, ovcr.al de geloovigen opsporende om op te staan en zijne zaak en die der kerk te steunen. Reeds is met de ultra- montanen in alle landen omtrent dit punt in overleg ge treden en hij is wel de man om zulk een plan ten uitvoer tc brengen. De zaak is tc ernstiger, eindigt de schrijver, omdat door het Heilig Collegie niets tegen het. beraamde plan en het vast besluit, dan verwarring en hulpeloosheid over te stellen is. Eiken dag neemt de tegenwoordige Paus in krachten af en eiken dag worden er confercntiën ge houden mét de kardinalen die te Rome zijn vergaderd, maar geen gedragslijn is nog vastgesteld of heeft kans vastgesteld te worden. Het overleg heeft nog tot geenerlei besluit geleid. Te Bremen is tot. 3 maanden gevangenisstraf veroor deeld de kapitein van de Noordduitsche Lloydsstooraboot Falke, genaamd Klister, wegens het op den 29 Maart des vorigen jaars door zorgeloosheid en gebrek aan die oplet tendheid, tot welke zijn beroep vooral hem verpligtte, in aanvaring komen met het Iiollandsche visscliersvaartuig Vrede en Welvaart, bij welk ongev«al dat schip onmiddel lijk zonk en de bemanning, op één matroos na, door de Falke werd gered. Tijdens het ongeval had de vissclier al het mogelijke gedaan om de aanvaring te voorkomen. De stoomboot was te midden van den dikken mist een 9| mijls vaart blijven houden. Oostenrijk. De Prinses Hedwig von Lichtcnstein, vroeger mej. ITedwig Stein, tooneelspeelster, begaf zich eenige dagen geleden van Neulingbach naar Weenen. Zij nam plaats in een coupé der eerste klasse, waarin zij zich aanvankelijk alleen bevond. Het duurde echter niet lang of twee fat soenlijk gekleede dames namen plaats in het spoorweg- rijtuig. De bedoelde dames waren zeer vriendelijk en voorkomend, knoopten weldra een gesprek aan en boden kort daarna aan haar medereizigster een dagblad aan. Niet bang had de dame zich met. de lezing van liet aangeboden dagblad bezig gehouden of zij gevoelde een verdooving, die zij tevergeefs poogde af te schudden en spoedig daarop was zij geheel bewusteloos. Bij de aankomst te Weenen ontwaakte zij uit haar bewusteloosheid en nu bleek het, dat haar portemonnaie, waarin zich 50 florijnen bevonden, was verdwenen, benevens de beide medereizigsters, die zich met den buit hadden verwijderd. Bij de aangifte van het gebeurde aan liet hoofdbureau van politie werd haar vertoond het dieven-album. Terstond herkende de Prinses onder de photograpliische portretten, in het album aanwezig, die der beide „dames." Het bleek nu, dat zij kort te voren uit het tuchthuis in Boven- Oostenrijk waren ontslagen. Zwitserland. Het slagtmaskcr, dat sinds weinige jaren voor het dooden van rundvee druk aanbevolen is, heeft plaats ge- maakt voor een „schotmasker," welks resultaat tot heden in alle opzigten voldoet. De slagterij te velde van de 5de legerdivisie heeft bij hare laatste manoeuvres naar de Landw. mededeelt alleen dit werktuig gebezigd, daar het dier niet behoeft gebonden te worden en dus op elke plaats gedood kan worden: Het schotmasker bestaat uit een lederen kap, welke het dier over den kop gegespt wordt, en uit een korten getrokken geweerloop, dien men op eenvoudige en gevaarlooze wijze zoo aan het masker kan bevestigen, dat hij tegenover de groote hersenen te liggen komt. Vooraf wordt er een metalen patroon, die een puntkogel bevat, achterin geschoven, die door een ligtcn slag op een percussie-stift ontploft en den kogel in de hersenen drijft. De dood is plotseling en volkomen, daar do kracht van het ontploffende mengsel de kogel tot in de streek van den zesden en zevenden halswervel jaagt. De sterkste stier valt onmiddelijk ten bodem, en dat wel met het achterlijf het eerst, ten gevolge van de beleedi- ging van het ruggemerg. Het werktuig is te Aarau reeds voor alle grootvee verpligtend en te Zürich en Bazel veel bij de sïagters in gebruik. Zweden en Noorwegen. Aan de Zweedsclie kust worden geweldige massa's haring aangetroffen. De scholen komen voor op de westkust, ten noorden van Gothenburg, en zijn in 70 jaren niet zoo talrijk geweest. Er zijn daar nocli stoom booten, noch tonnen, noch voorraden zout genoeg, om de duizenden tonnen haring, die dagelijks gevangen worden, te behandelen en te bergen. Van alle kanten aan de kusten en uit Noorwegen komt de eene stoomboot na de andere met ledige tonnen en zout, en toch blijft bet gebrek aan gereedschap bestaan. Uit Duitschland, Denemarken en Noorwegen zijn reeds kooplieden aangekomen. Daar men de ton haring voor 2 a 3 kroonen (f 2.04) verkoopt, zoo zullen «allen goede zaken maken. Italië. De gravin Rosina Mirafiori, gemalin (in morga- nistiscli huwelijk) van Victor Emmanuel, is thans ook overleden. Zij was slechts 45 jaar oud. Zij leed verscheidene jaren aan kanker en sleepte in de nabijheid van Turin een kwijnend leven voort. Toen de tijding van den dood baars gemaals haar gebragt werd, kreeg zij eene fla.auwte, die zoolang aanhield, dat men haar verloren waande. Zij i| kwam echter, na een uur van volslagen bewusteloosheid, I weer tot hare zinnen en toen vloten heete tranen langs |1 hare wangen. Victor Emmanuel was voor haar een teedr echtgenoot. Uit het huwelijk zijn di'ie kinderen gespx'ot-' twee zoons en eene dochter.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2