Buitenland. van liet 50jarig bestaan der Ivon. Mllit. Academie. Zij zullen de eigenlijke feestcommissie uitmaken, terwijl later regelings-cornmissiën zullen worden benoemd. De hulponderwijzers te Franeker hebben onlangs een protest ingediend tegen de onheusclie wijze waarop de burgemeester, toen hij als lid der schoolcommissie de burgerschool 'bezocht, een hulponderwijzeres ten aanhoore der leerlingen zou hebben behandeld. De burgemeester schrijft thans aan het Schoolblad hoe de zaak zich heeft toegedragen en daaruit blijkt, dat de beschuldiging allen grond mist. Niet onaardig is zijne mededeeling, dat de twee eerste onderteekenaars van het protest zich eenige dagen na de indiening er van zich bij hem hebben ver voegd om te vernemen hoe de zaak zich eigenlijk toe gedragen had! Hij verzocht hen natuurlijk heen te gaan. De schoolcommissie heeft dan ook een beschuldiging „die de kenraex-ken der waarheid mist" ter zijde gelegd. Het 31ste Landhuishoudkundig Congres, dat ten vorigcn jare wegens het overlijden van H. M. de Koningin werd uitgesteld, zal, gelijk reeds is gemeld, van 25 tot 29 Junij a. s. te Assen gehouden worden. De ontvangst der leden van het Congres is bepaald op den avond van 25 Junij in het Concerthuis te Assen, terwijl de algemeene vergaderingen gehouden zullen worden den 26, 27 en 29 Junij in de kerk der Herv. gemeente. Ter gelegenheid van het Congres zal door het Genoot schap ter bevordering van den Landbouw in Drenthe eene landbouw-tentoonstelling gehouden worden. De tentoon stelling van vee, bijen en pluimgedierte is bepaald den 27 Junij en zal gehouden woi'den in en bij de Hertekamp in het Stadsbosch. Die van landbouw-wei-ktuigen zal gedui'ende de Congresdagen geopend zijn. Den 28 Junij zullen maai- en dorschmachines, haksel- en wortelsnijders, ploegen, hooischuddei's en hooivorken, den 29 Junij turfmachines worden bepi'oefd. Na afloop der laatste algemeene vergadering op den 29 Junij zal een rijtoer te Zuidlaren volgen, waar eexx déjeuner dinatoire zal zijn. Als eene bijzondex-lxeid kan nog worden gemeld, dat den 26 Junij vanwege de Yereeniging de Eendragt een gecostxxmeerden optogt door Assen zal worden gehouden. Het bekende aanbod van mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk, te Zwolle, om aan het Genootschap tot bevordering van Landbouw in Drenthe eene som van f 2500 te schenken, die belegd zal moeten worden en voor welk bedrag vermeerderd met rente en x*ente van rente over circa 11 eeuiy een Drentsche paardenstoeterij zal moeten worden opgerigt, is door eene te Hoogeveen gehouden vergadering van dat Genootschap in dank aanvaard. De voorzitter deelde mede, dat eene commissie uit het hoofdbestuur eene samenkomst had gehad met den heer de Vos van Steenwijk, ten einde zoo mogelijk te verkrijgen dat het tegenwoordige geslacht althans een niet zoover verwijderd geslacht als over 160 jaren zal bestaan, voordeel van deze schenking zal kunnen hebben. De heer de Vos van Steenwijk had evenwel gemeend niet tot eene wijzi ging van de bepalingen, aan de schenking verbonden, te moeten besluiten. Men heeft niettemin de schenking dank baar aangenomen. Heerlijk vooruitzigt voor de paarden liefhebbers van het jaar onzes Heeren 2038! De Voca della Verita zegt van den ovexdeden Paus „Pius IX had den ijver van den heiligen Pius V, de mildheid van Pius VI, de zachtmoedigheid van Pius VII; hij was een Maecenas als Nicolaas V en Julius II, wel sprekend als Leo X, dapper als Hildebx'andevenals deze kon hij zeggen: Ik heb de geregtigheid liefgehad en stex'f daaronx in den kerker." Men leest in het oi'gaan van Gambetta: „Paus Pius IX is dood, maar de Sociëteit van Jezus leeft. Het ware dwaas zich zelfs maar de geringste illusie hierover te maken. De Paus, die weldra gekozen zal worden, zal de politiek van den pas overleden Paus voortzetten, om de eenvondige reden, dat de ware meester van het Vaticaan niet is de Heilige Vadex*, maar de generaal der Jezuïten. Een liberale en verdraagzame Paus is onmogelijk, en de regeringen, die met den modernen geest besmet zijn, moeten het zich voor gezegd houden. De Paus, die komeix moet, zal, uit lxet politiek oogpunt, zijn wat geweest is de Paus die heenging. De Paus is dood, leve de Paus! Alleen de naam zal veranderd zijn." Het Pharm. Weekblad maakt melding van de ver giftiging door het gebruik maken van hout, uit afbraak afkomstig, in eene bakkex'ij te Parijs. Het hout was her haaldelijk geverwd geweest en met eene dikke laag loodwit bedekt. Dit was na de verbranding van het hout als oxyde in poedervormigen toestand achtex-gebleven en had zich aan het brood gehecht. Het blad herinnert ook aan andere gevallen van broodvergiftigiixg door het branden van afbraak^ en raadt daarom niet slechts groote voorzigtigheid aan, maar geeft ook de bevoegde autoriteit in overweging maatregelen tegen het gébruik van geverwd hout te nemen. Omtrent de Naald van Cleopatra lezen wij o. a. het volgende: De naald is 68 voet lxoog. De zuil zelf is vaix een rose graniet, maar zoo ruw, oneffen en verweerd, dat er van sierlijkheid geen sprake is. De hieroglypheix zijn naauwelijks te bespeuren. Het eenige opmerkelijke is het feit, dat de ruwe xiaald uit één stuk gehouwen is. Het ijzeren schip, dat voor de naald gebouwd werd, verdient meer bewondering dan de naald zelve. Zooals beiden daar te zarnexx in de Theems drijven, vertegen woordigt de eene de oudheid, het andere den modernen tijd met zijn vooruitgang in de kunst van de stof te beheerschen. Tusschen den 13 en den 16 dezer zullen, naar men uit New-York weer aankondigt twee zware stormen, ver- gezeld van hevige regen, sneeuw en hagel, de Britsclie kusten teisteren. Ook in deix Atlantischen Oceaan op 40 gr. N.B. zal men sneeuwstormen waarnemen. Gedurende de komende week zal het weer slecht zijn. Philippe en Philippine,wie kent niet de deeling van den dubbelen amandel, de afspraak en het willens of onwillens verliezen der discretie? Dr. Mannhardt te Dantzig geeft in zijn nieuw werk „Wald-und Feldkulte" deze verklaring van het woord: Het is eexx. oud-germaansch gebruik het vruchtbaarmakend beginsel in de natuur, het hexdevende voorjaar, te vieren door symbolische huwelijken in de maand Mei. Van daar de May-Queen, de Pinkster bloem, de Valentirie in Engeland, en gelijksoortige plegtig- heden in alle andei-e gcrmaansche landen. In Duitschland heeten de bruidjes in deze denkbeeldige verlovingeix Mai- frauen, Liebchen en Vielliebchen, en van dit laatste is het Fransche Philippe en Philippine afgeleid, alzoo eene tijdelijke verbindtenis, waarin van het oorspronkelijk volksgebruik en de symbolieke plegtigheid alleen het cadeautje over gebleven is. Benoemingen, enz. Met den 10 dezer is de kapt.-luit. ter zee If. J. S. van der Sloot eervol ontheven van het bevel over het schroefstooinschip Cornelis Dirks, en vervangen door den kapt.-luit. ter zee J. A. Baart, de la Faille. Aan den luit. ter zee 1ste kb C. H. de Goeje, is op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 16 dezer, een verlof verleend voor den tijd van één jaar, onder stilstand van non-activiteits-tractement en zonder opklimming in de ranglijst. Mei den 16 dezer is bevorderd tot luit. ter zee 1ste kb, de luit. ter zee 2de kl. C. L. de Jong. Frankrijk. Een bal, dat op liet Elysée te Parijs zou hebben plaats gehad, is wegens den dood van den Paus afgezegd en om dezelfde reden zijn audiëntiën van ministers uitgesteld. Engeland. In het Hoogerhuis heeft lox-d Riehmond eene bill inge diend tot wering van de runderpest. Zij verbiedt niet den invoer van vee uit Rusland, Duitschland exx België, doch laat den Geheimen Raad de bevoegdheid om invoer van vee te vex'bieden uit landen waar de runderpest heersclxt. Alle buitenlandsch vee zou op de plaats van landing moeten geslagt worden, behalve wanneer het bestemd is tot tentoonstelling of fokkerij. De eex-ste lezing der bill had jl. Dingsdag plaats. In het arsenaal te Sheerness is jl. Dingsdag al het werkvolk begonnen over den gewonen tijd te arbeiden. Er zijn een groot aantal werklieden gehuurd, om de vol- tooijing van vier op stapel staande kanonneerbooten te bespoedigen. Te Portsinouth werken meer dan 3000 werklieden over den tijd, om de op stapel staande oorlogschepen ten spoedigste te voltooijen. Men kent de zonderlinge liefhebberij van den geleerden staatsman Gladstone voor het houthakken. Al den tijd, die hem van zijne politieke bemoeijingen, zijne historische en wijsgeerige studiën overblijft, besteedt hij aan het vellen van hoornen, of aan hét bespreken van boschbouw en hout vesterij. Daily Telegraph deelt thans mede, dat de oud- minister zich dezer dagen naar Roupell Park, bij Londen, begeven heeft, om een nieuwe stoommachine te beproeven die het werk van den bijl des houthakkers, maar sneller en gemakkelijker verrigt. Vier man plaatsten onder zijne leiding, het werktuig aan den voet van een zwaren eik. De zaag werd op eenige centimeters van den grond aan den stam en in wei'king gebragt. Gladstone had een aantal belangstellenden en vrienden uitgenoodigd om bij de px-oef tegenwoordig te zijn. In slechts vier minuten was de stam van den tronk gescheiden. Een der aanwezigen vroeg den heer Gladstone, hoe lang hij er werk over zou gehad hebben en de geleerde hoixthakker antwooi'dde, dat hij er een langen voormiddag aan had moeten besteden. De verslag gever in Daily Telegraph zegt voorts, dat de verhoixding tusschen het ai'beidsvermogen van het nieuw werktuig en handenarbeid deze ishet werktuig doet in één mixxuut zooveel, als met den bijl door een geoefend houthakker in een uur gedaan wordt. Omtrent het geschenk, den heer Burgers door de staatsbeambten der Transvaal aangeboden, meldt de secretaris der commissie, dat men een gepast geschenk uit Engeland had doen ovex'komen, hetwelk weldra den voorinaligen president te Kaapstad zou overhandigd woxxlen. Italië. Naar men verneemt, heeft Pius IX bij uiterste wils beschikking bepaald, dat de oude basiliek Lox-enzo Fuori le Mura zijn stoffelijk ovex-schot moet bevatten. Pius heeft deze basiliek, die voor Rome's poort van denzelfden naam gelegen is, tusschen den weg naar Tivoli en het kerkhof, gerestaureerd en met groote muui'schilderingen van veel waarde laten opluisteren. Hij wil eenvoudig en zonder praal vertooning aldaar begraven worden. Hij zelf heeft zijn grafschrift vervaardigd. Het luidt aldus: Qui giace Pio IX, pontejice massimo, nato il 13 'niaggio 1792, morto il 7 febbrajo 1878. Pregate per lui. (Hier ligt Pius IX, oppei'priester, gebox-en den 13 Mei 1792, gestorven den 7 Februarij 1878. Bid voor hem.) Natuurlijk, dat de dag van zijn overlijden later ixxgevuld is. Boven den grafsteen zal, in plaats van het geslachtswapen, eene eenvoudige urne geplaatst worden. Het graf zal in 't geheel slechts 2000 lires kosten. Het publiek wordt op het Vaticaan toegelaten, om het lijk vaix den Paus te bezigtigen. Het is tentoongesteld op een px-aalbed, hekleed met rood zijden damast. De handen zijn gevouwen over een gouden crucifix, rustende op de borst. Het hoofd rust op een rijk getooid fluweelen kussen. De wangen zijn, volgens gebruik, met een zachtroode verw gekleurd, om aan het ligchaam een schijn van leven te geven. De gouden myter dekt het hoofd. Het ledekant is omgeven door een ijzeren hek, maar de'voeten komen het ledekapt uit tot aaxx het hek, om het volk in de gelegenheïdi te stellen de voeten te kussen. Twee officiex-en van de adellijke garde, in scharlaken uniform en met een vergulden helm op liet hoofd, staan dag en nacht, ieder aan eene zijde van het ledekant, met ontblood zwaard als wachters. De kapel is verlicht door twaalf zilveren kande- labres, zes voet hoog. Na de viering vhn de lijkdienst voor de rust der ziel van Victor Emmanuel, keei'den de deputatiën van eenige werk lieden vexeenigingen jl. Zaturdag vreedzaam huiswaarts toen, te Sungarno aangekomen, door een persoon een Orsini-bom tusschen hen in werd gewox'pen, waardoor vijf personen gekwetst werden. Deze persoon is in hechtenis genomen; slechts met de grootste moeite kon men hem aan de woede der menigte ontrukken. Rusland. Over den aanslag op het leven van den generaal-adjudant Tx'epow, hoofd der politie te St. Petersbux'g, worden thans nadere bijzonderheden gemeld: Des voormiddags te tien uren, het gewone uur waarop hij zitting houdt tot het in ontvangst nemen van aanvragen en andere stukken, ver scheen op zijn bureel, te gelijk met eenige andere belang hebbenden, eene dame, die hem verzocht om een bewijs van goed zedelijk gedrag, hetwelk zij noodig had om naar eene vacante betrekking van gouvernante te solliciteeren. Bij dit verzoek reikte zij hem de schriftelijke aanvraag toe. De heer Trepow nam het papier aan, schreef daarop met potlood bet gewoon renvooi voor den ambtenaar die met de invulling der certificaten is belast, en wendde zich naar een ander pex-soon, die insgelijks eene aanvx-aag kwam inbrengen. Op hetzelfde oogenblik haalde de dame een revolver te. voorschijn, loste een schot op hem en trof hem in de linkerheup. De daderes trachtte haastig weg te komen, maar werd door een inspecteur en een paar andere politie-beambten gegrepen, ontwapend en in verzekerde bewaring genomen. Bij het vooxdoopig verhoor noemde zij •zich Elisabeth lwanowna, oud 24 jaren, dochter van den luitenaixt Kosloff en van beroep huisondexwijzeres. In ant woord op de vraag naar de reden harer daad verklaarde zij, i-eeds lang er toe voox-nemens te zijn geweest uit wraak wegens deix afloop eener regtszaak, waarin zij zich door den lieer Trepow ten onregte benadeeld achtte. Op alle overige vragen weigerde zij te antwoorden. Des avonds bij het tweede verhoor trok zij echtei-, ook wat naam en betrekking betrof, al hare eerst gedane verklaringen in en gaf overigens op alles slechts een ontwijkend antwoord. Daai'op werd zij, ten behoeve der nasporingen bij de politie op andere plaatsen, gephoto- grapheerd; doch inmiddels werd er ook verder onderzoek gedaan, met het gevolg dat hare identiteit kon woi'den bewezen. Zij heet Wera Sassulitsch (dochter van een majoor te St. Petersburg) en heeft reeds vroeger in een crimineel proces als beschuldigde tci-cgtgestaan. Tot zoover loopen de berigten omtrent het feit. Volgens andere berigten zonden er ook nog twee andere aanslagen zijn ontdekt, de een op het leven van den minister van Bin- nenlandsche Zaken, de ander op dat van den gouverneur- generaal van Moskou, welke beide plannen insgelijks door dames moesten worden ten uitvoer gebragt. Wat den heer Trepow betreft, blijkens het geneeskundig bulletin is de kogel diep in de heup doorgedrongen, doch scheen de toestand van den patiënt niet gevaarlijk. Berigten betreffende den Rnssisch-Turkscheii oorlog. Blijkens een officieel rapport van den Britsclien gezant le Kon- stautinopel, aan zijne regering, bestaat de acte, waarbij de op 31 Jan. 's avonds ten 7 ure aangevangen wapenstilstand tusschen Ruslaud en Turkije gesloten is, uit tien artikelen, wier hoofdinhoud is als volgt: 1. De wapenstilstand kan binnen drie dagen worden opgezegd. Rusland deelt het sluiten van den wapeustilstaud aan Montenegro mede. (Rumenic en Servië zijn niet genoemddus heeft Rusland blijkbaar ook namens hen de akte onderteekend). 2. Al het gebied en al het geschut, na het onderteekenen van den wapen stilstand veroverd, worden teruggegeven. 3. Een onzijdig terrein wordt afgebakend. De meeste stellingen in Bulgarije, Rumenië en Thracië, tot de verdedigingsliniën van Konstantinopel, worden door de Russen bezet. Binnen het onzijdig terrein mogen geene ver sterkingen bezet gehouden, geene nieuwe opgerigt worden. Eene gemengde commissie stelt de deinarkatielijnen voor Montenegro en Servië vast. De legers trekken drie dagen na de onderteekening van den wapenstilstand achter de demarkatielijnen terug. 4. De Russen bezetten Burgas cn Midia aan de Zwarte Zee oin levens middelen, maar niet om oorlogsmateriëcl, aan land te brengen. 5. De wapenen in de door de Turken te ontruimen vestingen worden over bepaalde wegen vervoerd; van de niet weggevoerde wapenen wordt een inventaris opgemaakt. Zeven dagen na de aanwijzing moet de ontruiming afgeloopen zijn. 6. De Suliua-mond van den Donau moet binnen drie dagen door de Turksche oorlogschepen ontruimd worden, tenzij het ijs dit verhindere. Rusland houdt toe- zigt op de scheepvaart op den Donau en verwijdert de bestaande hinderpalen. 7. De Russische overheden blijven in aangewezen plaatsen. 8. Bepalingen betreffende het spoorwegverkeer. 9. Ophef fing der blokkade in de Zwarte Zee. 10. De Russen dragen zorg voor de Turksche gekwetsten. In Armenië wordt de wapenstilstand door de bevelhebbers aldaar geregeld. De Daily News bevat thans een verhaal van de vreeselijke too- neelen, die de weg van. Philippopel tot Hermanli opleverde, op het oogenblik, dat de Russische troepen naar laatstgenoemde plaatB oprukten. „"VVij zagen," zoo schrijft hij, „de lijken van Bulgaarsche boeren met vreeselijke wonden in het hoofd en den nek, soms ook verminkt en onkenbaar gemaakt. Vrouwen en zuigelingen, kinderen en grijsaards, zoowel Turken als Bulgaren, lagen langs den weg in de sneeuw of in plassen water. Het scheen één lang gevecht geweest te zijn tusschen de boeren der beide rassen, inaur terwijl vele lijken de bewijzen van geweld toonden, waren de meeste vrouwen en kinderen blijkbaar doodgevroren, want zij lagen als slapende in de sneeuw, mei den blos des levens nog op het gelaatUit het modderig water der sloten staken kinderhandjes en voetjes en de onschuldige gezigtjes, half door sneeuw bedekt, vertoonden naauwe lijks een spoor van lijden. Aan de moederborst doodgevroren, waren zij weggeworpen om den last te verligten der ongelukkigen, die in doodsangst vlugttenJuist toen wij een dorp gingen verlaten, kwam het hoofd èener lange kolonne vlugtende Turksche farailicn in de hoofdstraat. Aan beide zijden van den weg wachtten de Bulgaren bedaard, totdat de trein in het dorp was; toen vielen zij van alle kanten de wcerlooze Turken aan en ontnamen hun, wat zij hadden, tot zelfs de trekdieren. Een arme vrouw, die een ezel,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2