Buitenland. uit verschillende omstandigheden te moeten afleiden, dat zij aan krenking harer verstandelijke vermogens lijdende was. liet Dagblad meldt, dat ds. van Koetsveld, nadat hij jl. Zondag in de Bethlehemskerk te 's Hage ongesteld was geworden, toch met groote krachtsinspanning ten einde toe zijne toespraak heeft voortgezet. „Ik heb met Kersmis al niet kunnen preêken," zeide de waardige leeraar, „ik mag die honderden kinderen thans niet laten heengaan...," Yele kinderen en volwassenen vergezelden hem verder naai- zijn huis. Dr. Volgraff woonde een deel der gods dienst-oefening bij. De volgende nadere bijzonderheden worden mede gedeeld aangaande het ongeluk, dat de vier kinderen op het strand te Scheveningen trof. Het onheil is geschied ongeveer op 6000 meter afstand uit het Badhuis, digt bij het strand. De ligging der lijken bewees, dat de kinderen rondom jle granaat stonden, zoodat zij bij de ontploffing in vier verschillende rigtingen werden geslingerd. De lijken zijn vreeselijk verminkt. De oudste jongen was bijna 18 jaren en verdiende f 6 per week; de tweede, van 13 jaren, was mede een hulp in het onderhoud van het behoeftige gezinde twee andere kinderen waren meisjes van 11 en 7 jaren; het laatste zou dezer dagen jarig zijn geweest. De moeder is wanhopend. Het ergste is, dat de kinderen er een bezigheid van gemaakt en reeds f 10 in hun spaarpot bijeengebragt hadden van gelden, die hun van het legerbestuur werden uitbetaald bij het opzoeken van kogels. Het spreekt vanzelf, dat zij geen idee van het gevaar hadden. Waarschijnlijk hebben zij bij het springen van het doodend projectiel op de knieën gelegen, naar de hoofdverwonding te oordeelen, 7t zij ze den granaat uit het zand wilden werken, 't zij ze de percussie beroerden. Het verlies voor de rampzalige ouders is groot, zelfs in materieel opzigt. De oudste verdiende c. a. f 7 per week met het poten van helm, terwijl de tweede ongeveer f 3 per week verdiende bij den heer Pollen. Zij verkregen dus een inkomen van f 10 per week, terwijl de man slechts f 8 verdient, behalve vrije woning, vrij vuur en vrij licht. Bij de jl. Maandag door de politie te Gorinchem gehouden weging der op de markt gebragte boter, zijn van één koopman zeven stukken te ligt bevonden, waar door hij geldboeten tot een bedrag van f 70 beloopt. Te Nieuwersluis is jl. Zaturdag avond aan de Pupillen school een feest gegeven, waarbij het kader en de kweeke- lingen bewijzen gaven van bedrevenheid in het gebruik van wapenen en in de gymnastiek. Verder werden eenige tooneelstukjes opgevoerd en luisterde de ontwerper der inrigting, de kapt-ingenieur Hioolen, het feest op, door een voorstelling van lichtbeelden. Aan de jeugdige school gaat alles naar wensch, dank zij vooral de zorgen van den commandant, kapt. van der Plas, die dezer dagen tot officier van de Eikenkroon is benoemd. De regtbank te Dordrecht heeft den Meerkerkschen neuzensnijder tot een jaar celstraf veroordeeld. De hoogleeraar Buys Ballot schrijft hét volgende in het U. D.: Zijn de Amerikaansche voorspellingen van den New- York Herald in de laatste twee maanden nog niet genoeg te schande gemaakt? Ik meende, dat de juistheid voldoende gebleken was van hetgeen ik in het begin van Januarij schreef, en achtte het daarom onnoodig de vergelijking uit te geven van de uitkomsten aan onze kusten met die voorspellingen, welke niet van het Amerikaansche Instituut zijn uitgegaan, krijgen, maar niemand wilde het mij geven. Het is al zoo lang geleden sedert ik een bad genomen heb, en mijn plunje is tegen woordig zóó verhavend, dat ik mij nergens durf presenteeren. Maar er zijn toch inrichtingen voor arme menschen, en voor lieden die buiten verdienste geraakt zijn; waarom gaat ge daar niet heen? Ik heb mij aangemeld bij de kerk waarvan ik lidmaat was, sprak de vagebond. Behoort ge tot eenig kerkgenootschap? vroeg Tetlow, min of meer verrast. Het kwam hem bijna bespottelijk voor, dat een lid van een Christelijk kerkgenootschap langs de straat liep te zwerven in zulk een ellendigen toestand. Ik heb vroeger tot de gemeente der Baptisten behoord, antwoordde de bedelaar, alsof zijn verval tot armoede hem al zijne rechten had doen verliezen. Konden uwe geloofsgenooten u niet wat voorthelpen? Zij hebben mij niet herkend; niemand kou zich iets meer van mij herinneren. Ik moest maar eens terugkomen, om voor een commissie of een kerkeraad te verschijnendat heeft mij den moed benomen en ik ben er niet weer heen gegaan. Tetlow peinsde reeds over iets anders. Hebt ge wel eens gedacht aan de St.-Jans-Vereeniging, van de kerk der Episcopalen? vroeg hij. Neen. Ik geloof dat zij aan behoeftige menschen onderstand ver- leenen, vervolgde Tetlow, schoon hij blijkbaar geen bijzonder ver trouwen in dit redmiddel stelde. Het zijn wel geen Baptisten, maar het onderscheid is toch zoo heel groot niet. Inderdaad, het komt zoo ongeveer op hetzelfde neer. De bedelaar scheen geen voorvechter voor zijn geloof te wezen, hetgeen aan een zeker godsdienstig liberalisme deed denken; maar Tetlow meende een bittere spotternij in zijne woorden te bespeuren. Wat hem op het oogenblik het meest trof, was dat de arme ver- stooteling geen enkele klacht over zijne lippen liet komen. Zijne ontboezemingen bij hunne eerste ontmoeting hadden hem wantrou wend gemaakt; maar deze onopgesmukte wanhoop sneed hem door de ziel. Bevindt ge u al lang in dezen toestand? hernam Tetlow na een korte stilte. Dat weet ik niet. Hoe, weet ge dat niet? Neen; ik zou niet met juistheid kunnen zeggen wanneer ik het laatst op een bed geslapen heb. Van tijd tot tijd heb_ ik werk gehad; nu eens hier, dan weer daar; den eenen dag dit, den anderen dag wat anders; daarna ben ik weer tot mijn gedwongen werkeloosheid vervallen. Zulke afwisselingen zijn niet van aange- namen aard. Het heeft iets van eene ziekte, waarvan men hoopt te genezen. Met dit verschil echter, dat, als men werkelijk ziek is, men een bed heeft; terwijl deze soort van ziekte altijd komt als men in het geheel geen bed heeft. en die dus niet verward moeten worden met de waar schuwing, door gezegd Instituut aan de havens en plaatsen der Vereenigde Staten zeiven gegeven. De heer C. G. van der Heijden, schoenmakershaas te Waalwijk en aannemer van schoenen voor het leger, heeft de vorige week een paar laarzen moeten maken als monster voor de bemanning der Noordpool-expeditie. Het zijn klompen met leder overtrokken en hooge kappen, alles met wol gevoerd en zoo ruim, dat men er met 5 paar kousen in kan. Verschil van standpunt brengt ook verschil van inzigt mede, zegt de Arnh. Crt. Zoo heeft de heer de Ruyter Zijlker, als voorzitter van Volksonderwijs te Winschoten, den heer Brocx aanbevolen voor het lidmaatschap dei- Tweede Kamer, terwijl hij als secretaris van de Kiezers- vereeniging de Grondwet den heer Mulder aanbeval. Men heeft wel eens meer van die tegenstrijdigheden bespeurd in mannen met dubbele namen: men herinnere zich slechts den heer de Bosch Kemper. Maar zoo het verschijnsel al verklaarbaar is, het moet toch lastig zijn voor den heer de Ruyter Zijlker, om, wanneer hij over de verkiezingen spreekt, altijd in het oog te houden of hij als voorzitter van Volksonderwijs of als secretaris van de Grondwet denken en spreken moet. Gelukkig heeft hem de stembus uit die moeijelijkheid gered. De secretaris der Kiesvereeniging heeft den president van Volksonderwijs geslagen. - Het hoofdbestuur der Friesehe Maatschappij van Landbouw heeft in zijne vergadering van den 22 Februarij besloten, zich per adres te wenden tot de Hooge Regering ter bekoming van wijziging van de artt. 21, 22 en 45 der jagtwet ter meerdere bescherming van kievitten, spreeuwen en andere voor den landbouw nuttige vogels, zoomede aan Gedeputeerde Staten te adviseren, dat het in afwachting van de handelingen der Hooge Regering wenschelijk is, dat pogingen door Gedeputeerde Staten worden aangewend ter verkrijging van verordeningen, waarbij het dooden van spreeuwen en zangvogels wordt verboden. Voorts zal bij Gedeputeerde Staten worden aangedrongen, den tijd der opening van de jagt op waterwild in te korten, het schieten van watersnippen en het vangen van kemphanen in het voorjaar niet toe te staan, en te bevorderen, dat alleen in de maanden December, Januarij en Februarij magtiging verleend worde tot het schieten van schadelijk gedierte, als wilde ganzen en zwanen. Eene koe van den landbouwer P. Blauwhof, te Wol vega, heeft drie kalveren ter wereld gebrngt, twee van !t vrouwelijk en een van 't mannelijk geslacht, die tot dusver eene uitnemende gezondheid genieten en veej bezigtigd worden. - Men meldt uit Drenthe dat de groenlanden voor- loopig niet onderdoen voor den gewonen voorjaarstijd. De drukte onder de landlieden, wat aangaat de voorbe reidende werkzaamheden van den aardappelbouw, staan gelijk met die van April in gewone jaren; de tuinlieden zijn alom reeds bezig met het poten van vroegrijpe aard appels, terwijl de winterrogge, die niets heeft geleden, zoo fleurig te veld staat, alö zulks in geen jaren 't geval is geweest. De veeprijzen beginnen onder al deze gunstige voorteekenen belangrijk te stijgendaar de veehouders met het oog op vx-oege groenvoedering er niet toe kunnen komen, hun vee van de hand te doen. In aanmerking nemende dat de stand van zaken in Atsjin, sedert het tijdstip waarop de tot dusver geldende regelingen omtrent de inkomsten van officieren en minderen aldaar en omtrent andere aangelegenheden werden gemaakt groote veranderingen heeft ondergaan, heeft de gouverneur- generaal van Ned. Indië in die regelingen eenige wijzigingen gebragt. De troepen in Atsjin en onderhoorigheden zullen voortaan, behoudens eenige uitzonderingen, worden betaald verpleegd enz. op voet van vrede. De Haagsche kroniekschrijver van het Hld. ver haalt, dat een ambtenaar, aan pijn in den rug lijdende, aan zijn chef verlof vroeg en zijn brief aldus begon: „Met het oog op mijn rug...." De vrouwen van den kortelings overleden Mormonen- profeet, Brigham Young, kunnen het niet eens worden over de verdeeling zijner nalatenschap, en zullen dus een regts- geding aanvangen, dat het Tichborne-proees dreigt in de schaduw te zullen stellen als eene kleinigheid. Men meende tot dusver, dat het aantal echtgenooten van den profeet 19 had bedragen. Doch thans is geblekeu dat 25 het ware cijfer is. Van die 25 zijn er twee dood. De andere 23 zijn als treurende weduwen achtergelaten, met een totaal van 45 kinderen. Een Amerikaansch blad heeft den volgenden beschrij- venden catalogus uitgegeven van die 25 schoonen: No. 1. Mary Ann Angell, eerste vrouw van den profeet groot, gezet en statig. No. 2. Lucy Decker, niet knap, maar eene goede huis houdster. Zij hield langen tijd een soort kosthuis voor hare mede-echtgenooten. No. 3. Clara Decker, zuster van de vorige, eene korte, dikke vrouw, op Lucy sterk gelijkend, maar aardiger dan zij. No. 4. Harriet Cook, lang, stijf, lichtblond, met spitsen neus en scherpe trekken. No. 5. Lucy Bigelow: zou een sieraad geweest zijn in het huis van eiken gentleman. No. 6. Mary Twiss, des profeten dienstbode, later zijne egakort en dik, laag voorhoofd, zandkleurig haar, zomer sproeten. No. 7. Martha Bowker, een kalm, gemoedelijk vrouwtje, klein van stuk en bekrompen van verstand. Zij maalde niet veel om den profeet. No. 8. Harriet Barney, eene echte dame, met een aan genaam wezenzij huwde den profeet uit zuivere liefde. No. 9. Eliza Burgess, klein van stuk, donkere oogen en haar. No. 10. Ellen Rockwóod, de type van een echt Yan- kee'sch wasbeelde-gezigtje; overigens goed gehumeurd, en niet al te schrander. No. 11. Susan Snively: eene zeer ordinaire vrouw, de platste van al de 25. No. 12. Jemima Angell, zuster van Brigham's eerste vrouw. Thans stokoud. De profeet huwde haar enkel ora haar eene eereplaats te bezorgen in den hemel. Hij verwaarloosde haar op deze aarde. No. 13. Margaret Alley. Stierf in 1853. No. 14. Margaret Pierce, spits van neus, licht van haar. Een klein vrouwtje, met een geweldig humeur. No. 15. Louisa Hampton, groot, met ronde trekken en dik zwart haar. No. 16. Mary Bigelow. Werd afvallig van het Mor- monendom en liep weg van den profeet. No. 17. Ann Eliza Webb. Dit is de vermaarde vrouw No. 17, die den profeet het leven zoo zuur maakte. Even vinnig als schoon. No. 18. Emmeline Free, rijzig en bevallig. No. 19. Eliza Boxy Snow, eene dichteres, bekend als „Sweet Singer of Israël." Middelmatig van gestalte, deftig in manieren. No. 20. Zina D. Huutington Jacobs: óók eene schrijf ster. Gezet en knap. Zij verzorgde de drie kinderen van vrouw No. 24, Clara Cliase, eene krankzinnige. No. 21. Amelia Partridge. Begon als dienstbode, ein digde als mevrouw. Om haar goed humeur algemeen geacht en geliefd. No. 22. Augusta Cobb, eene mooije vrouw uit Mas- sachusetts. No. 23. Eleonora Sinith: eene oude bes. Zij huwde den profeet ten bate van haar zieleheil. In het volgend leven rekende zij op Joseph Smitli als haar echtgenoot. No. 24. Clara Chase, werd krankzinnig en stierf. No. 25. Amelia Folsom, des profeten laatste vrouw, voor welke hij al de andere liet zitten. Eene prachtige blondine, vol pit. Zij gaf den profeet te verstaan, dat zij alléén vol doende was om den avond zijns levens te vervrolijken en de profeet onderwierp zich aan haren wil. Vischberig-ten. Tot heden middag niets binnengekomen. Benoemingen, enz. De ofl. van adm. 3de kl. J. 0. Kluit, dienende aan boord van het wachtschip alhier, wordt met 15 Maart a. s. op non-activiteit gesteld en met deu 16den vervangen door den oll'. van adm. 3de kl. J. P. van Goethem. Frukrijk. De tentoonstelling te Parijs nadert met rassche schreden hare voltooijing. Het gebouw is overal van vloeren voor zien, en de wanden zijn opgevuld met glas, pleister, hout en andere materialen. De ruimten tusschen de ijzeren dakspanten in de hooge galerij, die in het vierkant het geheele gebouw omloopt, en regts en links tot machine galerij dient, zijn opgevuld met groote figuren van gegoten gips, die geheel verguld zijn, hetgeen een prachtig effect maakt. De spanten zelve zijn geenszins verborgen,"zoodat de geheele constructie zigtbaar is in hare monumentale lijnen. Overal is het verguld met veelkleurige lijsten af gezet, terwijl de ruiten der glazen wanden met sierlijke figuren beschilderd worden. Op een der twee binnenplaatsen komen alle natiën uit met gevels, ieder in den nationalen stijl van het land. Een der fraaiste fronten zal dat van Nederland zijn. Het is een gesneden gevel in metselstecnen, afgezet met banden en figuren in zandsteen, die door gekleurde gips wordt nage bootst. De rez-de-chaussée is nog slechts aanwezig, maar te oordeelen naar de fraaije teekening zal het gebouw iets weg hebben van den bekenden fraaijen gevel van het Haagsche stadhuis. Een ligt en zeer coquet torentje geeft aan het geheel een zeer vlug aanzien, en het lijdt geen twijfel, of' men zal hiermede eer inleggen. De materialen zijn uit Nederland gekomen, en Nederlandsche werklieden zijn ijverig bezig, om aan de nationale bouwkunst aan staanden zomer een aangename zelfvoldoening te bezorgen. De afdeeling staat reeds opgevuld met kisten, en de opstellings-commissie is met haar personeel ijverig in de weer om de uitstalling voor te bereiden. Den 26 Febr., vierde Victor Hugo zijn zes-en- zeventigsten verjaardag. Hij werd in 1802 te Besan^n geboren, een kind, gelijk hij zich zeiven beschrijft, „kleur loos, Avezenloos, stemmeloos; zoo zwak, dat hij, als een hersenschim, door allen behalve door zijne moeder werd opgegeven." In het Grand Hotel te Parijs is jl. Maandag ochtend een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. De asccnseur brak terwijl hij werkte en drie personen, die zich in de kamers bevonden, werden gedood. De getroffenen zijn: barones van Schack, oud 56 jaar, uit Straatsburg, die met haren echtgenoot in het hotel logeerde, de inspecteur, oud 40 en de conducteui', oud 27 jaar. De baron en zijne gemalin hadden vertrekken op de tweede verdieping; hij ging langs den trap naar beneden; de barones gaf natuurlijk aan het gemakkelijkste middel de voorkeur en gebruikte den ascenseur, die een einde aan haar leven maakte. Figaro ontleent aan een Turkschen staatsman een zeer karakteristieke opmerking over den uitslag van den oorlog in het Oosten. In een gesprek over den toestand van het oogenblik werd gezegd, dat vooral de vorsten van Rumenië, Servië en Montenegro zouden winnen bij den nieuwen staat van zaken. Ja, antwoordde de pacha glimlachend, zij zijn althans op weg om kolonel te worden in het Russische leger. De Russische vredesvoorwaarden hebben te Parijs een bijzonderen indruk gemaakt, vooral om de5 milli- arden, die Rusland eisclit en die, behalve de even vreese- lijke als treurige herinnering, eene stomme verbazing

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2