n oude moeder kon er niet toe komen, op hare jaren nog te verhuizen en animeerde hem den voorslag voor een tijdvak van 3 jaren aan te nemen. Thans evenwel blijkt, dat de man arm wordt, indien hij aan de gestelde ver- pligtingen zal moeten voldoen. De heer Cr. J. Hengeveld, 1 eeraar aan 's Rijks vee artsenijschool te Utrecht, toont in de Landb. Crt. aan, dat het voederen van maïs in plaats van haver aan paarden, die zwarèn dienst moeten verrigten, aanbevelenswaardig is. Niet alleen omdat het goedkooper voer is, maar ook omdat van de maïs meer voedende stoften ten voordeele komen van het ligchaam dan van de haver. De maïs moet echter vermengd zijn met gehakt stroo. Dit voeder wordt b. v. gebruikt bij de Amsterdamsche omnibusmaat schappij, waar men per dag en per paard 8 kilo's maïs vermengt met 7 a 8 kilo gesneden hooi. Het hooggeregtsliof te Batavia heeft den 24 'Jan. jl. het vonnis van den raad van justitie, waarbij de heer Verloop, de gezagvoerder van de vergane Luit.-Generaal Kroesen, tot 2 jaren gevangenis en boete werd veroordeeld, bevestigd. Het hof heeft in deze belangrijke zaak zijn uitspraak van geen enkel motief vergezeld doen gaan. De eenige overweging is, dat het vonnis van den raad wel en regtens gewezen is. De heer Verloop bevindt zich inmiddels in Singapore. Blijkens de officiëele opgaven wordt de schade, ver oorzaakt door den storm die 23 Sept. des vorigen jaars op 't eiland Curayao woedde, begroot op f 1,161,243. 't Aantal verongelukte personen beloopt 69. Opkoopers van paarden, zoo meldt men uit Londen, zijn in elk district verschenen; de Regering besteedt f500 it f 800 en verlangt tot dezen prijs ruim 20,000 stuks. De paarden moeten allen in Chatham gestald worden, waarschijnlijk met het doel om ze gevoegelijk te kunnen inschepen. Een der grootste Fransche bladen geeft de volgende persiflage ten beste op Sara Bernhardt, de tweede Rachel, even groot van talent en even schraal van figuur als deze. Een Normandische boer ging dezer dagen naar het Théatre Francaise en zag er de grootste tragédienne van onzen tijd spelen. Toen hij in zijn dorp terugkwam, deelde hij volgenderwijze den ontvangen indruk mede: «(/Ze heeft gepraat, gepraat, gepraat en eene beweging gemaakt, dat mij er het zweet van uitbrak, en ze is zoo mager, dat je haar wel voor pijpuithaler zoudt kunnen gebruiken. Het dagblad de Transvaal behelst de volgende adver tentie van een winkelier te Potchefstroom, onder het opschrift „Paul Kruger is gekom!" „In die winkel kan 'n mens alles krij wat een winkel moet oplever, Kleere van alle stoftasie, Linne, Voerzis, Baftas en Geruit. Stevels, voor mans, vrouwens en kinders, van alle nommers. Koffie, Suiker, Rijs, Thee en wat verder in die Huishouding noodig is. IJster en blikgoed. Koppies en Pierings, Kommetjes, en Borde, Goedkoop Medicijne, ook Goeije Ouwe Wijn, Zoete Pon tak en extra Kaapse Brandewijn, bij die bottel of zoopie, waar nie water en tabak en rissies in is, maar goeije stof waar 'n mens nie kopzeer van krijg. Alles, alles goedkoop. Goeije behandeling en geen onderscheid van persoon, almaal wort met diezelfde maat gemeet. Produkten wort voor kontant ingekoop of voor waarde aangeneem, net zoo 's 'n mens verkies." Vischberig-ten. Binnen 3 Maart. Presto II, schipper A. Verschoor, 270 levende kabel jaauwen, 40 lengen, 6 botten, 1400 schelvisschen a f 2.75, 474 doode kabeljaauwen en lengen 50 a 80 cent. Lichtstraal, schipper C. Noordzij, 180 levende kabeljaauwen, 16 botten, 32 lengen, 500 schelvisschen a f 3, 310 doode kabel jaauwen en lengen f 0,85 a f 1.05. Eendragt, schipper A. v. d. Steen, 280 levende kabeljaauwen, 4 botten, 60 lengen, 800 schelvisschen ii f 2.50, 352 doode kabel jaauwen en lengen 70 a 90 cent. Door den geringen aanvoer is de prijs der rondvisch belangrijk gestegen. Door tegenwind kwamen hier binnen diverse bommenJe meeste visch was evenwel van inferieure kwaliteit. Leeftijd van visschen. Van de visschen bereiken velen een ongemeen hoogen leeftijd; karpers met grijze koppen worden 150, snoeken zelfs 200 jaren oud. Steuren, wentelaars, blijen en andere visschen worden, zooals men weet, eveneens met grijze koppen aan getroffen. In Engeland treft meu in visch vijvers op landgoederen karpers van eene ontzettende grootte aan. Men wil beweren, dat in de vijvers om het kasteel van Eontainebleau karpers zijn van meer dan 200 jaren oud. 't Is merkwaardig die dieren met hunne witte schubben te zien, cn hunne langzame beweging bewijst dat visschen zoo goed als menschen onder den last van den ouderdom gebukt gaan. Columella deelt mede, dat men in zijn tijd, niet ver van Pausilippum, in een vischvijver van den Keizer een visch had, die meer dan zestig jaren daar vertoefd had. Ook Gesner vertelt, dat men in 1447 te Zwaben bij Ileilbronn een visch heeft gevangen, die om zijne vinuen een ring droeg met het opschrift: „Ik ben de eerste visch, dien Keizer Erederik II den 5 October 1203 in dezen vijver liet." Hieruit kan men zien dat die visch een ouderdom van 244 jaren bereikt had. Benoemingen, enz. Het heeft Z. M. behaagd bij besluit van 2 Maart 1878, tot belooning dergenen die zich onderscheidden 1. bij de krijgsverrigtingen in Langsar, tusschen 10 en 19 Mei jl. a. te benoemen tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde: den off. van gez. 2de kl. der Kon. Ned. Marine M. Sleensma; l. bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: den luit. ter zee 2de kl. H. Nijgh, sedert bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl. De luit. ter zee 2de kl. W. L. baron van Verschuer, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier, wordt met den 5 dezer op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. C. Moll, dienende bij het escader in Oost-Indic, wordt, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ont slagen, met den laatsten der maand waarin hij zal kunnen worden vervangen. Buitenland. Duitschland. De Keizer van Duitscliland, de liefhebberij van II. M. de Koningin van België voor schoone paarden kennende, heeft haar twee der prachtigste paarden gezonden van de fokkerijen van Trakehnen. Tal van bloemruikers zijn ter gelegenheid van de dubbele bruiloft aan het Berlijnsche hof ontvangen. Daar onder trok vooral de aandacht een monsterbouquet van het regement grenadiers Kroonprins No. 1, dat te Konings bergen in garnizoen ligt, en bestemd was voor Prinses Charlotte, de dochter van den hoogen chef van het regiment. De ondergrond van het bouquet bestaat uit ongeveer 300 zachtgele, geurige theerozen, waarop zich in het midden een kunstig dooreen geslingerd monogram van de letters C. en B., de initialen van het liooge bruidspaar, verheft. De C. is uit viooltjes, de B. uit kleine roze- knopjes gevormd. Om de rozen is een digte krans aan- gebragt van de kostbaarste viooltjes, wel 4500 stuks, die op hun beurt omzoomd zijn door madeliefjes, tegen wier witte bloempjes de donkere viooltjes allerliefst uitkomen. De ruiker is gevat in een zwaar, kostbaar cornet, in 4 velden verdeeld, waarvan twee de kleuren van Pruissen en Meiningen toonen, terwijl de andere de familie-wapens der hooge verloofden, in gekleurde zijde zeer fraai bewerkt, dragen. Op de kant, insgelijks van de zwaarste stof, in de beide landskieuren, is de opdragt in goud prachtig geborduurd, een meesterstuk van vrouwen-handwerk. Aan een lid van de commissie der armen te Berlijn, den koopman P., was opgedragen te onderzoeken naar de omstandigheden van zekeren Ferdinand Meijer, die zich om ondersteuning had aangemeld. P. ging naar het dak kamertje van den aanvrager, en daar deed zich een aan grijpend schouwspel aan zijn oogen voor. Bijna beweging loos lag een grijsaard op een rustbank, en op hem zat een kat, die bij het binnenkomen van den vreemdeling den grijsaard de voorpooten om den hals sloeg en haar kop op zijn wang vleide, alsof zij hem wilde beschermen. P., die door dit tooneel ten hoogste ontroerde, kwam van de verdere bewoners het volgende te hooren: M. is reeds 14 jaren blind, sedert zes jaren hebben wij hem uit- medelijden tot ons genomen en van dien tijd af ligt hij onafgebroken op die plaats. De kat is zijn getrouwste vriendin, en slechts wanneer het noodig is verlaat zij hem. Zij eet van alles mede wat den grijsaard wordt gegeven en brengt hem vaste spijzen, als brood enz., in den mond. De scherpzinnigheid en toegenegenheid van het dier gaan alle beschrijving te boven. Nadat P. dit vernomen had, wendde hij zich tot den ouden man en deed hem eenige vragen, die hem goed beantwoord werden. Weldra bragt deze het evenwel op zijn kat en vertelde wat wij hierboven reeds vernomen hebben. Vroeger had ik, vervolgde hij, een hond, die mij 8 jaren lang gevoerd en nooit verlaten heeft. Met mijn kat is hij echter niet te vergelijken, zij verpleegt en koestert mij, zooals geen mensch kan doen. Het Duitsch Zeevaartkundig Congres heeft besloten, zich tot de Rijksregering te wenden, met verzoek om zoo spoedig mogelijk met andere maritieme Staten eene onder handeling te openen over eene internationale overeenkomst tot onderzoek omtrent kleurenblindheid bij zeelieden. Tot de verdere besluiten behoorde onder anderen, dat het Congres zich verklaarde tegen het onlangs vermelde wets ontwerp, waarin het gemis van voldoende sloepen of booten aan boord van zeeschepen strafbaar wordt gesteld. Uit Boppard wordt het volgende gemeld: „Wij hadden dezer dagen een schoon voorbeeld van godsdienst-verdraagzaamheid voor oogen, dubbel treffend en indrukwekkend bij den jammerlijken strijd elders gevoerd. Te Kamp aan den Rijn, niet verre van hier, werd een zoon van een landbouwer, van de Doopsgezinde geloofsbelijdenis, ter aarde besteld. Bereidwillig, dewijl aldaar geen pro- testantsch kerkhof is, had men een laatste rustplaats op het Roomsch-Catholieke aangeboden. Dankbaar werd van dat aanbod gebruik gemaakt. Doch daarbij bepaalde zich het bewijs der verdraagzaamheid en der christelijke liefde van de Roomsch-Catholieken niet. In grooten getale volgden zij mede het lijk van den jongen doode; de leerlingen van de Roomsch-Catholieke scholen in het Kamp gingen aan het hoofd van den stoet, het kerkelijk zangkoor van vol wassen mannen, vrouwen en jongelieden bewees den over ledene mede de laatste eer en de klokken der Roomsch- Catholieke kerk werden plegtig geluid, als werd een harer eigene zonen begraven. Met hooggestemd gevoel, door dit alles levendig opgewekt, hield de predikant Billau uit Neuwied de lijkrede, en bragt daarin warme hulde aan den Roomsch-Catholieken geestelijke te Kamp, die zulk een edelen, verdraagzamen geest onder zijne kudde wist aan te kweeken." Ken verschrikkelijke gebeurtenis. De nadere bijzonderheden omtrent het ongeluk, door het ontploffen van dynamiet te Panna veroorzaakt, doen zien dat daar een in alle opzigten ontzettende ramp heeft plaats gehad. Zooals men weet wonschte men een proef te nemen met dynamiet, tot opruiming van een ouden kastanjeboom, die op een der voornaamste openbare wandelplaatsen in den weg stond. De proefneming was opgedragen aan een kapitein der artillerie, doch deze liet haar over aan den luitenant Bansignore, die er de regte man niet voor scheen te zijn. Hij wist dat het dynamiet, om gebruikt te worden, zekere mate van warmte moet hebben, en daartoe bezigde hij, aan den voet van den boom, een bad lanuw water, waarin de blikken doozen gelegd werden. Een hondertal nieuwsgierigen hadden zich rondom den luitenant geplaatst, zoodat geen de minste voorzorgen genomen waren. Het meerendeel der aanwezigen wist bovendien niet wat er moest geschieden. Denkende dat het dynamiet in het laauwe water niet genoeg was verwarmd, liet de luitenant in een naburig huis een bak met warme asch vragen, en legde er een zijner doozen op. Bijna op hetzelfde oogenblik weergalmde eene verschrikkelijke ontploffing, en eene wolk van rook en stof overdekte den wandelweg. De menigte stoof in wanorde en hevig verschrikt uiteen. Toen de rook was opgetrokken, stonden de wandelaars, op het gerucht toegesneld, voor een afgrijselijk schouwspel. De weg was bedekt met ontzielde ligchamen en gekwetsten, terwijl hartver scheurende kreten en hulpgeroep uit de bloedige massa opstegen. Van den boom bleef niets meer over. Op twee stappen afstands lag het verminkte lijk van den luitenant; zijn hoofd was bijna geheel vermorzeld, en een arm, van den romp afgerukt, was vier meter ver geslingerd. De vier soldaten, die den luitenant bijstonden, waren dadelijk gedood en verschrikkelijk verminkt. Drie burgers, een meisje en een oude dame, werden insgelijks als door den bliksem neergeslagen en gaven geen teeken van leven meer. Een kloosterling der orde van St.-Lazarus werd levenloos opgenomen; hij was in de volle borst getroffen door eene der blikken doozen, welke het dynamiet behelsden. Wandelaars werden getroffen op meer dan driehonderd meter afstands van de plaats der ontploffing en bekwamen vrij ernstige wondeu. Eeu man is op honderd meter afstands door een straatsteen gedood, Rondom de plaats der ramp vond men stukken van menscbelijke ligchamen en verscheurde kleeren. Het getal der dooden wordt thans op vijftien geschat, terwijl dat van de gekwetsten de zeventig overtreft, waarvan velen zoo erg zijn getroffen dat men geene hoop voor hun leven meer heeft. Iedereen in de stad is verontwaardigd jegeus het hooger bestuur, den bevelhebber van het garnizoen, de artillerie-officieren en, vooral, tegeu den bestuurder van de openbare wandelplaatseu, wien men verwijt geene voorzorgsmaatregelen bevolen te hebben. Eene inschrijving is geopend om de gekwetsen ter hulp te komen. BURGERLIJKE STAND. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUW D: S. Boon, zonder beroep en M. Jonker. J. Kossen, werkman en 0. Smit. G. Kemp, ziekenoppasser en A. C.G.Berber. GETROUWD: Geene. BEVALLEN Geervliet, geb. Postma, Z. D. Buis, geb. Rus- temeijer, D. A. Dijkshoorn, geb. Reichart, Z. A. Vermeulen, geb. Henune, Z. B. Courlander, geb. Arons, Z. G. Smit, geb. de Beurs, Z. OVERLEDENM. F. J. II. van der Ben, geb. Koek, 25 jaren, J. D. Hissink, 12 maanden. J. G. J. Kleene, 5 weken. Gemeente SCHAGEN. Van 26 Febr. tot en met 4 Maart, ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: G. Nottelraau, geb. Roggeveen, Z. OVERLEDEN: F. Korver, 66 jaren. Gemeente ZIJPE. Van 15 tot 28 Februarij. ONDERTROUWD: Dirk Pronk, 23 jaren en Johnnna Snip, 25 jaren. GETROUWDPieter Kooij en Aaltje Kok. Johannes Kruijs- veld en Trijntje Doorn. Wilhelm Diederich Niestadt en Hendriicje Jacoba van Baaren. GEBORENPieter, zoon van Jan den llartog en Grietje van Twuijver. Johannes, zoou van Jan de Vries en Elisabeth van der Meulen. Berend, zoon van Hendrik de Boer en Kuna van Assen. Dieuwertje Cornelia, dochter van Jacob Gootjes en Dieuwertje Sip. Kantje, dochter van Jan Smit en Reinuwtje Vader. Elisabeth, dochter van Dirk Stoel en Trijntje Zwaan. Jacoba Christina, dochter van Sjoerd Boorsma en Adriana Elisabeth Diepenbroek. Gerrit, zoon van Gerrit Eriks en Geertje de Groot. Catharina Cornelia, dochter van Pieter Tuin en Aagje Wiering. OVERLEDEN: Saartje, dochter van Simon Baken en Wilhelmina Kocli. Gerrit Bakker, 55 jaren, echtgenoot van Ariaantje Glas. Maria Bruin, 64 jaren, echtgenoote van Hendrik Kroon. Gemeente WIERINGEN. Van 1 tot 28 Februarij. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Guurtje, dochter van Nan Mulder en Antje Wage- maker. Guurtje, dochter van Pieter Luïif en Elisabeth Koorn. Albert, zoon van" Pieter Wiegman en Antje Dirks. Ariaantje, dochter van Arie Bakker en Grietje Zomerdijk. Cornelis, zoon vau Jacob Huijberts en Trijntje Mekkeu. Neeltje, dochter van Jan Tijsen en Antje Roos. Anthonius, zoon van Pieter Keijzer en Maartje Boersen. OVERLEDEN: Maartje Asjes, 22 jaren, dochter van Lucas Asjes en Maartje Koorn. Jan Koorn, 1 jaar, zoon van Pieter Koorn en Gunrtje Bakker. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 1 1 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. is Toestand van Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 3 12 wzw. 1.2k. 769.92 f 9.9 8.0 f 3.3 0.91 Slechtw. 4 12 zwtz. 7 774.S2 f 14.8 7.2 f 2.5 0.94 weingolr 5 8 wtz. 12„ 769.85 f 9.8 7.3 t 4.2 0.S8 5 12 wtz. 8„ 771.88 f 11.9 7.2 t 2.4 0.80 Weersgesteldheid: 3 Maart 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 4 Maart 12 u. Digtbetrokken, mistig, winderig. 5 Maart 8 u. Ligtbewolkt, winderig. 5 Maart 12 u. Ligtbewolkt, winderig, mooi. Marine-Haven Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen groote taart. Aankomst. ATertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 8 Febr. Voorwaarts. T. Aukes. Pad.enz.viaSuez. binnengekomen koopvaardijschepen groote vaart. Binuenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 5 Maart. Noach V. J.C.F.Looijen. v. Gijn Co. Batavia. 5 Maart, llickman. T. Garuer. Hoogl.8tv.Herw. Liverpool. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in db buiten- of binnenhaven te lossen. Scliip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Ligthning, st. J. Smith. Hamburg.* Stukg. Dnink.&Goedk. Union T. R. Mather. Warkworth. Steenk. v.Giju&Co. Venus. W.Andersen. Krageroe. IJs. Amons&Co. Als bijlegger bestemd naar Londen. PURMERENDER MARKT YAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 22 stuks Paarden. 107 Runderen,* matig, hoog. 47 vette Kalveren f 0,80 a 1,per Kgr., vlug. 278 magere dito - 4,a 12,per stuk, stug. 1104 Schapen, matig, duur. 19 vette Varkens f 0,50 a 0,58 per Kgr., vlug. 30 magere dito - 16,a 26,per stuk, stug. 286 Biggen - 7,a 10,stug. 51 stapels kleine Kaas, f 24,a 33,50 per 50 KG. middelbare dito, f a per 50 KG. Boter f 1,40 a 1,50 per KG. Kip-Eijeren f 2,50 a 3,per 100 stuks. Eend-Eijeren f 3,50 a per 100 stuks.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2