BELBEBSCHE EN NlFUWEBIEPEB 101 BAVI'. 1878. N°.30. Jaargang 36. Zondag 10 Maart. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. BEKENDMAKING. „W ij huidige n het goed e." Verschijnt Dingsdag, Dondcrdng en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. b frnnco per post - 1.65. Uitgever AA. BAKKER Cz. II ure au: «OLUPLEII 1*°. 16.1. Prijs der Advertantién: elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden 'an 14 regels 60 Cents, r plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Iudië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ANNA PAULOWNA maken bekend, dat de jaarlijksche aanneming van Leerlingen op de Openbare Lagere Scholen in deze gemeente zal plaats hebben op 1 April c. k. Ouders of Voogden, die hunne Kinderen of Pupillen op gemclden datum de School wenschen te doen bezoeken, worden uitgenoodigd daarvan, vóór den 15 Maart e. k., opgave te doen aan den betrokken Hoofdonderwijzer. De Kinderen moeten den leefiijd van 6 jaren bereikt hebben en een bewijs van inenting kunnen overleggen. Anna Paulowna, den 5 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGIÏ, Secretaris. Binnenland. HELDER en NIEUWED1EP, 9 Maart. Tivoli was gisteren avond te klein om bet publiek te kunnen bevatten dat bet drama een beroemd Proces," bet zooveel succes hebbende tooneeiproduct van Dennery en Cormon, wilde hooren. De hoofdgedachte komt hierop neer: Een sergeant wordt door zijn vijfjarig kind beschul digd van moord op zijne vrouw to hebben gepleegd, daar deze, door haren moordenaar daartoe gedwongen, haar kind, dat in een andere kamer is, toeroept „dat zij met vader spreekt." Het gevolg is ecne vervolging door den regter en veroordeeling tot de galeijen. Het heeft den beer Driessens en zijn gezelschap niet ontbroken aan toejuichingen vooral in bet 3de bedrijf, dat ongetwijfeld bet glanspunt is van bet s£uk, nl. waar de veroordeelde Jean Renaud (de beer Driessens) zijn dochter (mej. van Biene) na eene afwezigheid van 12 jaren weervindt. Une cause célèbre, mag tot de beste pennevruebten behooren van Dennery, wij prefereren stukken als: „Vrienden van Ons," „Uitgaan," „Janus Tulp" en anderen, die liefe lijker stemmen dan zulke ijselijkheden. De majoor Stolp, benoemd bij het 7de regeinent infanterie, is belast met het bevel over en benoemd tot kom- mandant, van bet 3de bataillon van dat regiment te Hoorn. Het nieuwe leeningsplan wordt door bet Ilbl. besproken en meer speciaal de verklaring van den minister van financiën, dat men niet moet spreken van een oorlogsleening, daar bet bier eigenlijk een huishoudelijke leening geldt, ver oorzaakt door vroegere amortisatie en door uitgaven voor onderwijs en openbare werken. Het blad wil gaarne toe geven, dat de uitgaven voor den Atsjin-krijg gedekt zijn en men kans op vermindering daarvan heeft, maar dit neemt niet weg dat men gesteld de oorlog ware niet ontstaan thans in stede van 34 millioen tekort, hetzelfde bedrag als overschot zoude hebben. Plet is noodzakelijk voegt het Plbl. er bij rond weg te erkennen, dat het onze oorlog met Atsjin is, die tot het tekort in onze schatkist beeft geleid. Men kan dit toestemmen en tevens overtuigd zijn dat het niet anders beeft kunnen zijn, omdat de oorlog noodzakelijk was. Dat er fouten begaan zijn, behoort mede erkend teworden, al ware bet alleen om daaruit een les te trekken voor de toekomst. De leening echter beeft niets verontrustends, en 't is aan geen twijfel onderhevig of de benoodigde 44 millioen tegen 4 pCt. zullen tegen of boven pari worden verkregen. Toch staat op den bodem der schatkist, dien we thans na vele jaren van ongestoorden voorspoed te zien krijgen, een ernstige vermaning te lezen. Die vermaning luidtVertrouw niet langer zoo geheel en al op de Indische overschotten rigt uwe huishouding zoo in, dat gij desnoods zonder de koffij-oogsten u kunt redden, want wat nu door Atsjin is verslonden, had even goed door eenige jaren van mis gewas in Indië kunnen gemist worden. Leer op eigen beenen staan en rigt uw belastingstelsel daarom zoo in, dat ge niet weder behoeft te spreken van „huishoudelijke," „amortisatie" of „onderwijsleening," als Indië u in den steek laat. In de Wekker wordt de vraag gesteld, waarom in 't koninklijk besluit betreffende den verkorten oefeningstijd, wel gewag wordt gemaakt van hen, die de lessen aan een academie volgen, of getuigschriften van middelbaar onder wijs, enz. hebben, maar niet van hulponderwijzers. Zij wijden zich toch even zoo goed aan studiën, als degenen aan wie nu door het koninklijk besluit verkorting van militiedienst is toegekend. Dat ook hunne studiën zoo min mogelyk gestoord of afgebroken worden, is niet alleen in het persoonlijk belang der hulponderwijzers, maar even zeer in het algemeen belang. De Staat heeft behoefte aan kundige en bekwame onderwijzers. Als men daarbij nog denkt aan het ontzettend groot gebrek aan hulponder wijzers, en hoe groote stoornis in het onderwijs van menige gemeente door de verpligte militiedienst waartegen natuurlijk niets te zeggen valt gebragt wordt, zoo zou het toestaan van dezelfde verkorting van diensttijd ook aan hulponderwijzers een uitstekende en hoog te waar- deeren dienst zijn, die aan het lager onderwijs bewezen werd, en die gewis door allen, die daartoe in betrekking staan, ten zeerste zou toegejuicht worden. -- Volgens liet Vaderland zijn geen enkele van de eisclien, in de laatste jaren van liberale zijde met steeds grooter aandrang gevraagd, bij do thans ontworpen nieuwe schoolwet over liet hoofd gezien. Door de bepaling, dat liet Rijk 30 pC't. van de kosten voor zijne rekening zal nemen, wordt niet alleen de tegenstand van vele gemeente besturen gebroken, maar tevens in beginsel uitgemaakt, dat bij het lager onderwijs meer het algemeen volksbelang, dan het huishoudelijk belang der gemeente betrokken is. Feitelijk was de neutrale school maar al te dikwijls niets dan een armenschool. Het onderwijs voor aller behoeften geschikt te maken, dat is, zegt het blad, het sclioone doel, dat de liberale regering in de eerste plaats met haar schoolwetsherziening wenscht te bereiken. Mogten de clericalen zicli nog eenige illusie gemaakt hebben, dat ook de liberalen, aan het bewind gekomen, van eenige concessie niet afkeerig zouden zijn, de lezing van de eerste bladzijden der memorie zal hun die hoop wel voor goed benemen. Van clericale zijde, zegt het Vad., zal men dat „de scherpe resolutie" noemen, maar het is niet anders dan de consekwente toepassing van een grondwettig voorschrift, dat tot heden nog slechts gedeeltelijk is uitgevoerd. Onder de middelen tot wering van het schoolverzuim komt, zoo besluit het blad, de leerpligt niet voor. Dat zal voor velen eene teleurstelling, voor anderen eene gerust stelling zijn. Welligt is 't staatkundig, dat de minister geen twistappel werpt onder de voorstanders van degelijk en volledig onderwijs. De leerpligt zou het geheele ont werp in gevaar kunnen brengen en de wijze, waarop de minister het onderwijs bevordert, komt ons in menig op- zigt op dit oogenblik voldoende voor om de ouders aan te moedigen hunne kinderen de scholen te doen bezoeken. De aangekondigde bevestiging en intrede van den nieuwen predikant te Oude Niedorp c. a. zullen niet den lOden, maar den 17 dezer plaats hebben. Men schrijft uit Haringkarspel: „Uit het twaalftal predikanten, ter voorziening in de vature ontstaan door het vertrek van ds. Schuuring naar Berkhout, bestaande uit de bh.L. YV. de Grient Dreux te Eloogwoud, J. W. van Hoogstraten te Winkel, A.Jen- tink te Driehuizen c. a., B. Jelgersma Gz. te Oudkarspel, A. de Joode te Callantsoog, J. A. van Ketel te Grost- huizen c. a., A. W. van Kluijve te St. Maarten c. a., P. Knuttel te Oosterdijk, J. H. Lamping te Scherpcnzeel (Friesland), H. de Lang te Beets, P. J. ter Plegt te Hekelingen en L. van 't Sant te Oterleek, is het volgende zestal opgemaakt: de Grient Dreux, Jelgersma, van Ketel, Lamping, ter Plegt en van 't Sant; drietal: Lamping, ter Plegt en van 't Sant, waaruit met algemeene stemmen de heer Lamping is beroepen." Op den 1 dezer vierde de hoofdonderwijzer, de heer P. Bobeldijk, te Twisk, zijn 25jarig jubilé. Hij ontving van zijne talrijke vrienden en leerlingen bij die gelegenheid vele blijken van belangstelling en waardeeripg. Den 3 en 4 dezer heeft te Bennebroek de geachte en algemeen beminde hoofdonderwijzer, de heer C. Mink, gedachtenis gevierd van zijn 40jarigen diensttijd. Men schrijft van den Burg op Texel: „Met dankbaarheid maken diakenen der Iierv. gemeente melding van een legaat., groot f 200, aan de diaconie geschonken door wijlen mej. Aagje Bakker,wed.SandeiTIelm." Naar de Haarl. Crt. verneemt, is met het uitbakenen van den spoorweg van Velsen naar IJmuiden tot dusver geen begin gemaakt, zooals dezer dagen door andere bladen ten onregte werd vermeld. Wel zijn, gelijk ge noemd blad vroeger reeds mededeelde, de plannen voor djen spoorweg onderhanden. Het gebouw der Naamlooze Vennootschap ter ver huring van Stoomkracht te Rotterdam is thans gereed. Het bevat, op eene lengte van 30 en eene breedte van 15 meter, een souterrain en drie verdiepingen, te zamen met twaalf werklokalen, de grootste ter oppervlakte van 142, de kleinere van 100 vierk. meter. Deze lokalen worden aan de belanghebbende industriëlen ter uitoefening hunner werkzaamheden verhuurd. Eene stoommachine van 20 paardenkracht staat, door middel van assen langs de zolderingen der gangen, met al die lokaliteiten in verband, en brengt er alzoo alle verschillende werktuigen in bewe ging. Jl. Woensdag is de inrigting voor de aandeelhouders en hunne dames ter bezigtiging gesteld. De 17jarigc dochter van den chef-commies D., te Oss, heeft getracht haren vader te vergiftigen. Bij gebreke aan iets anders, maakte zij daartoe een aftreksel van muizentarwe en gaf dit haren vader te drinken. Deze bespeurde het, na er een weinig van gedronken te hebben en bragt zijne dochter door bedreigingen tot bekentenis. Zij heeft daarop het huis verlaten en is tot nu toe niet teruggevonden. De vader is ongedeerd gebleven. Wat de dochter lot. deze gruweldaad bewogen heeft, is nog niet bekend. Met spoor- en scheepsgelegenheid wordt thans alom uit Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel weder een massa vee verzonden; inzonderheid op kalven staande koeijen cn jongbeesten zijn zeer in trek. Ook naar melk- koeijen is vraag; door elkander wordt per stuk p. m. f 50 meer betaald dan voor eenige weken. Vooral naar Brabant en Pruissen is de verzending belangrijk. O]) het eiland Ameland, dat ongeveer 300 zeelieden telt, is thans onder den naam van Zeemanstroost voor aldaar te huis behoorende zeevarenden een kosteloos beheerd fonds opgerigt, met het doel, om aan oude en gebrekkige zeelieden en weduwen en weezen van zeevarenden eene maandelijksclie uitkeering te verschaffen, uit bijdragen der leden en giften van begunstigers. De abonnementsprijs op de Parijsche tentoonstelling bedraagt 100 francs per persoon. De abonnementskaarten geven regt van toegang op eiken dag, door alle deuren, in de gebouwen op den Champ de Mars, den Trocadero en den Quai d'Orsay, zoomede in de dierententoonstelling (Esplanade des Invalides). De aanvragen om abonnementskaarten moeten vergezeld gaan van het photographiscli portret van den aanvrager in duplo (kaartformaat). De abonnementen zijn op naam en persoonlijk. Elke ter leen verstrekte kaart zal worden ingetrokken, terwijl cn degeen, die de kaart ter leen gaf en hij, die ze leende, ingevolge de wet zullen worden vervolgd. Vreemdelingen moeten hunne aanvragen om een abon nementskaart rigten tot den Franschen minister van Financiën, met photographiscli portret in duplo en een postmandaat van 100 francs. De vredesvoorwaarden zijn nog niet officieel bekend gemaakt. Regtszaken. Aan de acte van beschuldiging tegen Jan Elders, oud 23 jaar, landbouwer te Zweelo, is het volgende ontleend Met Mei was Willemtien Harms uit Eminen als dienstmeid komen wonen bij de wed. Mcnsingh te Zweelo. Zij had verkeering met Adolf I.emmen uit Noord-Barge, maar haar vader was hier tegen, omdat deze jonkman wat veel dronk, en om nu een einde aan die verkeering Ic maken, ging zij te Zweelo dienen. Maar hij zocht haar ook daar op, o. u. Pinkster-Zondag 20 Mei jl. Dit bleef niet onopgemerkt bij de Zweeloör jongens, en velen hunner vertoefdeu bij de woning der wed. Mensingh, onder welke ook Jan Elders, wien enkelen aanraadden om naar Willemtien te gaan. Toen zij des avonds de blinden der woning van buiten zou sluiten, werd zij door de jongens aangesproken en stond zij Elders toe, met haar op den deel t,e gaan, waar deze een tijdlang met haar praatte. Daarna verwijderde hij zich, en Adolf Lommen bleef er tót 's avonds halftwaalf ii, 12 uur in huis. Gedurende al dien tijd waren de jongens om en bij de woning blijven loopen om Adolf Lemraen op te wachten. Bij zijn vertrek zag hij tal van jongens op het erf, sprak met sommige en ging ver volgeus zingende zijn weegs, zooals hij gewoonlijk deed, wanueer hij van zijn meisje kwam. Jan Elders met twee zijner makkers volgden hem of liever zij sloegen een zijpad in, om hem voor te komen, wachtten hem op achter de heg van den tuin der pastorie en toen hij hen naderde, wierpen zij met bongels: knuppels, naar hem. Vloekende riep Lemmen hierop uit„zoolang ik nog een schot heb, is er geen nood," doch niettemin begon bij hard over een naastgelegen stuk bouwland te loopen. Besch. en zijne makkers vervolgden hem ook daar, steeds met bongels naar hem werpende. Eensklaps blijft Lemmen staan met een bongel in de hand, waarop besch. bij hem komt en liem begint te slaan. Aanvankelijk verweert Lemmen zichmaar daar krijgt hij van besch. een slag op het hoofd, zoodat hij onmiddellijk neervalt,slechts een zucht slakende. Besch. geeft hem vervolgens nog een slag op den rug, maar nu schijnt het zijn makkers te erg te worden, althans een hunner zegt: „jongens, schei uit." Intusschen lag Lemmen daar op het land te snorken, naar men meende. Men ging nog eens naar hem zien: hij snorkte en de jongens gingen naar huis.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1