Buitenland. Den volgenden morgen passeerde een boer uit Zweelo deze pbk en zag daar een vreemdeling liggen niet snorkende adeinlialiug. Uit zijn neus druppelde eenig bloed, en ook was er bloed in zijn oor. Naast hem lag een mesje en oin hem henen lagen knuppels. En toen de boer op zijn roepen geen antwoord van den vreemdeling kreeg, ging hij naar den wethouder om mededeeling van 't geval te doen, en zond iemand naar een doctor. Mede werden een paar arbeiders gehaald, en men begaf zich nu naar de plek des onheils, waar de wethouder reeds bij den vreemde was, die inmiddels eenigszins in meer opgerigtc houding zat. De beide arbeiders rigtten den vreemde overeind, die poogde te loopen, maar het niet verder brngt dan het verzetten der beenen, die het lichaam niet meer konden dragen. Men bragt hem naar de naastbijzijnde woning, die der wed. Mensingh; daar stond Willemtien, en Lemmen maakte eeue beweging alsof hij tot haar wilde gaan, doch hij kon niet en kreunde van pijn, terwijl hij slechts de oogen naar haar kon opslaan. Men brengt hem in huis en wil hem bij den haard plaatsen, maar hij doet alsof hij zich wil terugschuiven, zoodat men hem op een stoel plaatst en Willemtien helpt om hein het bloed af te vvasscheu. Daar heeft hij gezeten met de hand aan 't hoofd, daar kwam de burgemeester, de. doctor, maar zijn toestand was hopeloos. Op last des buigemeesters werd hij vervoerd naar iemand die hem zou oppassen. Daar werd hij op een leger neergelegd en er werd den ganscheu nacht bij hem gewaakt. Maar dien nacht was Lemmen zeer woelig en onrustig; vooral aan het hoofd scheen hij veel te lijden, want gedurig greep hij er naar en wierp er dan de koude coinpresseu af. In den namiddag van den volgenden dag, den 22sten Mei, werd hij erger; toen begon hij reutelend en rogchelend adem te halen gelijk een stervende, en bloed op te geven. Kort daarna was hij overleden. Den volgenden dag is het lijk op bist der justitie in- en uit wendig geschouwd, en de deskundigen hebben als hun oordeel uit gesproken, dat de dood van Lemmen moet worden toegeschreven aan hersendrukking. opgevolgd door hersen verlamming, over het geheel het volkomen beeld van hersenberoerte, en zulks ten gevolge van verwondingen der schedelbeenderen en uitstortiug van bloed binnen de schedelholte, veroorzaakt door het werpen of slaan met zware stompe ligchamen tegen het hoofd. Besch. heeft zijn daad bekend, maar ontkent de bedoeling gehad te hebben om Lemmen te dooden, bewerende, dat ziju eenig doel is geweest hem bang te maken. liet gereglshof te Leeuwarden heeft bij arrest van jl. Donderdag hein schuldig verklaard aan moord .en 'veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. De jury te Aurich heeft op 4 dezer 12 der personen, die op 28 Oct. jl. op Norderney de vaartuigen van Hollandschc visschers hebben beschadigd en ander kwaad bedreven, tot 15 maanden tucht huisstraf veroordeeld, terwijl 3 anderen tot 8 maanden gevangenis straf werden veroprdeeld. V ischberigten. Tot lieden middag niets binnengekomen. VLAARDINGEN, 6 Maart. In de laatste dagen zijn weder verscheidene schepen van de kabeljaauwvisscherij alhier aangekomen. De vangst was zeer zuinig en de gemiddelde aanbrengst 15 tot 25 ton gezouten visch en 8 tot 12 ton lengvisch. Niettegenstaande de geringe aanbrengst gingen de prijzen weder terug en bragten in pnblieke veiling op: Gezouten visch f 24, id. leng f 14, id bot f 25, alles per ton; levende kabeljaauw f 1 a f 1.25, doode dito 30 ii 75 ct., levende heilbot f 5 a f 7, alles per stuk. Door den overvloed van versche visch, zoowel in ons land als in België, zijn er geen goede prijzen te maken; men verwacht echter met de Vasten betere prijzen. Benoemingen, enz. Benoemd tot consul van Nederland iu Siam, de heer I. Salmon Vz., thans consul tc Aden. De luit. ter zee 2de kl. .1. D. A. Nederburgh wordt met den 21 dezer geplaatst aan boord van het wachtschip alhier. De off. van adm. 3de kl. A. de Leef, dienende aan boord van het wachtschip te Iiellevoetsluis, wordt met den laatstcn dezer op non-activiteit gesteld en met 1 April vervangen door den ofï. van adm. 3de kl. W. A. Ie Rutte. STATËN-GEVEilAAL. Door de Regering is bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp van wet tot aanleg eu verbetering van eenigc werken ten behoeve der binnenlandsche scheepvaart. Voor rekening van den Staat wordt: 1. een kanaal gegraven van Amsterdam door de Geldersche vallei naar de Bovenwaal; 2. dc waterweg van Meppel tot in de Zuiderzee verbeterd; 3. de waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam langs Alphen en den Ilollandschen IJssel verbeterd; 4. de noodige werken aangelegd tot verzekering van een voldoenden waterstand voor de behoeften van de gewone scheepvaart op de kanalen iu Drenthe en Overijssel. Wijders worden Rijksbijdragen toegezegd voor de na te noemen werken: dc voltooijiug en verbetering van schecpvaartkaualen in Groningen, hoogstens 5 ton; de verbetering van den binnenlandschen waterstaat in Friesland, 2 inillioen 240 duizend gulden; het kanaal van Almelo naar (ie grenzen, in de rigting van Noordhorn, 5 ton doortrekking van de Hoogeveensche vaart in de rigting van Meppen, f 330,000; verlenging van het Oranje-kanaal en verbinding met de Hoogeveensche vaart, f 270,000; doortrekking van het Groninger stadskanaal naar de grenzen, f 30,000aanleg van een kauaal van Ooevorden naar Nieuw-Amsterdam, f 155,000; verbetering van den Ouden IJssel, 6 ton; verbinding van de Voorzaan met het Noordzce- kanaal, f 186,000; aanleg van een kanaal van Eindhoven langs Tilburg naar den Amer, 9 ton. Voor deze werken en subsidien worden jaarlijks op de Staats- bcgrooting gebragt minstens 5 millioen. Frankrijk. De vermaarde, kastanjeboom in den tuin der Tuileriën te Parijs, die den 20 dezer in blad plagt of behoorde te staan, is overtroffen. Een der grootste kastanjes in de avenue der Champs Elysées is reeds een dag of drie geheel groen. Iteeds zijn verscheidene personen wegens deelneming aan den moord van de generaals Thomas en Lecomte, bij het begin van den opstand der Commune, in de vlakte van Santory gefusilleerd. Maar nog altijd werd de hoofd dader van dien moord gezocht, iemand Onrein genaamd, die het peloton soldaten „vuur" kommandeerde, die kom- mandant was van een bataillon troepen der Commune, en wiens signalement was opgegeven door verschillende getuigen, die hem aan het hoofd van het peloton den last tot den moord hadden liooren geven. Deze persoon nu, wiens indentiteit geregtelijk is bewezen, is eindelijk in verzekerde bewaring genomen. Hij zal den 25sten dezer maand voor den krijgsraad verschijnen. Engeland. „Zoo eindigde de oorlog van 1877/78." Met deze woorden besluit de berigtgever van de Daily News zijn verslag van de wapenschouwing, den 3 dezer te San Stefano gehouden, waarhij Grootvorst Nicolaas zijnen troepen van het sluiten des vredes kennis gaf. Den geheelen nacht van Zaturdag op Zondag hadden de Russische en de Turksche secretarissen der onderhandelaren zitten schrijven om de twee afschriften van het vredestractaat in gereedheid te brengen. Het weder was stormachtig, maar niettemin waren zeer vele Grieken, Turken en Bul- waren uit Konstantinopel gekomen om de aangekondigde wapenschouwing hij te wonen en te zien, of het gerucht waarheid gesproken had, dat de vrede op dien jaardag van de troonsbestijging des Czaar geteekend zou worden. Hun geduld werd lang op de proef gesteld. Want zij stonden ten 12 ure reeds te wachten eu het werd één, twee uur voordat men vernam, dat de wapenschouwing tot drie uur was uitgesteld en ook toen nog moest men een uur geduld hebben. Eindelijk ten vier ure steeg Grootvorst Nicolaas te paard en reed met zijnen staf naai de heuvels, waar de troepen geschaard stonden. Toen naderde hem generaal Ignatieff met de woorden„Ik heb de eer, uwe Keizerlijke Hoogheid geluk to wenschen met de onderteekening des vredes." Een luid hoerah! volgde uit 20,000 monden, toen de Grootvorst dat berigt aan de soldaten overhragt. Daar stonden zij, de helden, die Plewna veroverd, sneeuwstormen trotserende den Balkan overschreden, den wedloop met Solimans leger gewonnen, dat leger verstrooid en eindelijk het strand der Zee van Marmora bereikt hadden. Iets verder stonden de Turksche soldaten, die niet minder heldhaftig tegenstand geboden hadden tot het uiterste, dat schouwspel aan te staren. Als ware krijgslieden, die elkander hadden leeren waar- de-eren, begroetten zij aan beide zijden het einde van den strijd, die het begin van nieuwe vriendschap zou zijn. Na den afloop van de wapenschouwing werd liet Te Deum gevierd. Het was een indrukwekkend oogenblik. liet gelieele leger lag geknield, de oogen gerigt op de Heilige Sofiakerk, in het door de ondergaande zon beschenen Kon stantinopelliet gedruisch der golven van de zee van Marmora; het gezang der priesters en de antwoorden dei- soldaten was het eenige, dat men hoorde. Toen de pleg- tigheid was afgeloopen, begon de avond snel to vallen. De toeschouwers haastten zich huiswaarts, terwijl'de Grootvorst, onbewegelijk te paard gezeten, dé troepen 'laAgs zich heen liet defileren. Het geluid hunner 'voetstappen*hield spóedig op, maar nog lang kon men de vreugdekreten in het kamp liooren, als het bewijs, hoe welkom de vrede ook voor de Russen is. Itaiiè. Het Parlement werd jl. Donderdag geopend. De troon- rede kondigi talrijke ontwerpen aan van binnenlandsche hervormingen en tot wijziging of vermindering van belas tingen. Sprekende over de zaken in liet Oosten wordt er gezegd, dat Italië stipt de verdragen in acht houdt en een volkomen onzijdigheid bewaart. De regering keurt het houden van een Congres goed en meent, dat de jongste feiten der geschiedenis van Italië een bewijs leveren ten gunste van die oplossingen, welke het meest overeen stemmen met de regtvaardigheid en de eisclien der mensclielijklieid. De troonrede constateert, dat de vervanging van den Paus zonder rustverstoring plaats had en spreekt met eerbied over Pius IX. Zij constateert verder de vrijheid, welke het Conclave genoot, en verklaart dat de regering altijd trachten zal eerbied voor het godsdienstig geloof te doen zamengaan met waakzaamheid voor de regten van den Staat en de groote beginselen der beschaving. De rede werd met toejuichingen begroet. De minister van Binnenlandsche Zaken, Crispi, is afgetreden, ten gevolge van liet hekend worden van een oud familieschandaal. Hij zou namelijk hij liet leven zijner ▼rouw, met een andere vrouw een kerkelijk huwelijk hebben aangegaan. Vervolg1 Nieuwstijdingen. Heden namiddag ten 2 ure heeft alhier de plegtige ter-aarde-hestelling plaats gehad van 't lijk van den heer L. Verliey. Betrekkingen en tal van vrienden vormden met de verpleegden in 't Algemeen Weeshuis den lijk stoet. Op het kerkhof hadden zich Burgemeester en Wethouders en tal van leden der verschillende corporatiën, waarin de overledene zitting had, geschaard oin de groeve, waarin zijn stoffelijk omhulsel zou worden nedergelegd. Een woord van warme liulde aan de nagedachtenis van den dierbaren ontslapene werd gesproken door den heer P. Uurbanus, schoonbroeder van den heer Verliey, die op de onmiskenbaar groote verdiensten wees van zijn zwager als huisvader, als vriend, als burger in zijne onderscheidene levensbetrekkingen. Namens de familie hragt de heer P. Verliey een woord van dank voor de betoonde belangstelling. De mailboot Voorwaarts vertrok lieden middag van hier; de Stad Haarlem passeerde den 6 dezer Gibraltar; de I'rins van Oranje is den 7 dezer van Suez vertrokken. Men meldt ons van Texel, dd. 9 dezer „Heden morgen strandde achter Eijeriand de Decnsehc brik „Sophie Frederikke," kapt. Rasmussen, met gnrst van Libau naar Schiedam bestemd. l)e equipage, bestaande uit ze3 man, is gered. Schip wrak, lading zwaar beschadigd." „Gisteren avond is een schip achter den vuurtoren iu Eijeriand gestrand. Nadere bijzonderheden ontbreken nog." Bij Fgmond is gisteren een Duitsehe bark gestrand, met hout van Dantzig liaar IJmuiden bestemd. Het schip is totaal verbrijzeld. Met de Opmerking van den hoogleeraar Buys Ballot omtrent het onbeduidende der stoim-voorspeilingen uit Amerika, is het N. v. d. D. het niet eens. Het is van oordeel, dat zoo van de 40 voorspellingen 23 geheel of gedeeltelijk uitkomen, dit reeds voor de wetenschap, maar vooral voor hen, die er zich naar rigten en daardoor vermijden zich aan gevaar bloot te stellen, reeds veel gewonnen is. Zoolang de telegraaflijnen nog niet bestaan, welke de Utrechtsche hoogleeraar verlangt, moet men deze gebrekkige waar schuwingen op prijs stellen. De meteorologie heeft ook waarde, al is zij niet onfeilbaar. Onze veehandel op Engeland wordt in een hoofdartikel van de N. Rolt. Crt. behandeld. Daarin wordt op het groote gevaar ge wezen dat die handel bedreigt, wanneer het voorstel der Britsche regering, bij het Parlement ingediend, om, even als nu tijdelijk geschiedt, bij voortduring don invoer tot enkele slagthavens te beperken, wordt goedgekeurd. Hoeveel schade onze veehandel door den tijdelijken maatregel reeds lijdt, blijkt hieruit, dat over de eerste elf maanden van 1877, vergeleken bij gelijk tijdvak van 1876, in Engeland minder werden ingevoerd: 19,810 ossen, koeijen enz., 13,720 hokkelingen en kalveren en 121,228 schapen, vertegen woordigende een waarde van tien millioen, waarvoor alleen in compensatie komt 597,000 KG. geslagt vleesch, ter waarde van ongeveer f 400,000. Het blad hoopt dat, in spijt van het eigen belang der groote Engelsche landbezitters, door beteugeling der long ziekte. het intrekken van dispensaties voor den in- en doorvoer van schapen uit Duitschland en vooral ook door de zorg van den handel dat het publiek in Engeland van den waren stand der zaak worde iugelicht, 't gevaar zal geweerd worden cn dat ook ons gouvernement het zijne zal doen. Jl. Donderdag had te Zutphcn een droevig ongeluk plaats. De koetsier van den lieer Voorbeitel had pe# rijtuig hel kind van dien heer, die op een afstand van -} uur van Zntphen woont, naar de school gebragt. Terugkomende schrikte het paard door een aeukoinenden trein, ging op li >1, en de koetsier viel van den bok op een ijzeren' hek en werd zoo zwaar gekwetst, dat hij een paar uur later is overleden. Jl. Donderdag is door Gerrit Vaaudering, te Grafhorst, in het Regterdiep te Kampen een zalm gevangen van 12| KG. Ze werd voor f 3 per KG. verkocht. De Noordwesten storm van gisteren heeft o. a. Deventer, Keppel, Elburg, Kampen en Zwolle door hoogen waterstand geteisterd. Aartshertog Frans Karl, vnder van den Keizer van Oostenrijk, is jl. Donderdag overleden. Het navolgende telegram uit New-York is te Londen aan het kantoor van de New-York Herald ontvangen: „Zware storm komt waarschijnlijk op de kust van Europa omstreeks S dezer, met harden wind, van Z. O. tot N. W., en regen, hooge en daarop volgende lage temperatuur. De storm zal zeer gevaarlijk zijn in den Atlantischen Oceaan benoorden 45° breedte." Sardou's jongste tooneei.stuk. Het niiuwe tooneelstuk van Sardou: „Les bourgeois de Pont-Arcv" is, evenals verschil lende zijner stukken, in de twee eerste bedrijven comedie, in de drie laatste drama. In de comedie, het onbeduidendste gedeelte van dc^en tooneelarbeid, wordt de spot gedreven met de politieke beginselen van klein-steedsche lieden, die slechts op hun eigen belang letten. Een burgemeester, die regerings-candidnnt was, treedt, bij het verschijnen van een mededinger, als candidaat dei- oppositie op. Die mededinger, een vermogend edelman, Fabrice cn hier begint het drama staat op het punt te huwen met eene dame, die 4 millioen als bruidschat medebrengt; dan verschijnt eene jonge dame, die door ziju vader is verleid en door hem iu cenc modezaak is gezrt, waarvoor hij het geld evenwel niet heeft betaald. Fabrice geeft haar vijftigduizend francs; dit wordt ontdekt; men beweert nu dat Marcelle zijne maitresse is geweest en door hem afgekocht is. Hij wil, om de nagedachtenis van zijn vader niet te bezwalken, de waarheid niet zeggen. Zijne moeder eischt, nu dat hij Marcelle huwt. Hij weigert. Daarop besluit de oude dame haar kind het kind van haar zoon, naar zij meent als haar eigen aan te nemen; ook dit verbiedt hij, maar blijft altijd nog zwijgen. De bruid gaat weder naar het klooster. Mar celle verklaart nu zelve, dat. zij Fabrice onwaardig en het kind niet van hem is. De moeder van Fabrice jaagt haar de deur uit. Gelukkig treedt in het laatste bedrijf een broeder van de oude dame op en alles komt weder in orde. Fabrice trouwt met de millioeneu-bruid, die nooit aan zijne schuld geloofd heeft, en wordt gekozen tot lid der Kamer. Het stuk is, ondanks de ongerijmdheden, bocijend, vooral door zijn humor, maar of het groot succes zal hebben, durft men nog niet beslissen. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. m.Turwe m. Rogge m.Gerst (Chev.) m.'Haver m.Paardenb. per mud f 12—al2,25 - 7,50a 8,25 - 5,80a 6,25 - 7,60a 7,75 - 3,50a 5,50 7,25a 7,40 m.Br.Booneu -11,a!4, m.Kanariezaad- 8,a 9, m.Mosterdz.(r)-21,—a m- fe)" m.Bl.Maanz. a ïn.Koolzaiul - a 95 per 50 KG. m.Kanveizaad f 23,50a per mud m.Grn.Erwten - 13,50al8, i.Granuwe„ - 18,a21,50 in.Vale -14,nl9, m.Witte - a 82 stap. Kaas, weg. 17791 KG. per 50 KG, Kleine Hooi f 34,50,Gras f Commissie^ - 30,- Middelb. -30,—, - Laagste prijs f 15, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 7 Paardenb.'tj. f 72,—«275,- Veulen - a 22 Koeijen -160,a225,- 126 Nucht.Kalv. - 3,al6, 743 Schapen - 19,a32, vette Varkens f perKG. per stuk 203 Mag. Varkens - 16,a25,— 208 Bigg.ben.10w.- 7,—al 2,— 9 Bokk.&Geiten - 3,a 9, Boter f 0,95 a 1,per 0.630KG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2