en verder binnenplaatsen vindt. De ventilatie geschiedt door een toestel, war in van boven gas wordt gebrand. Overal is het gebouw voorzien van elecfcrische schellen. In den nacht tusschen Dingsdag en Woensdag is te Middelstem (prov. Groningen) een moord gepleegd. De vermoorde was eene alleen wonende vrouw, eene weduwe, die een winkeltje en tapperij hield. De moord, die ten doel had de vrouw te bestelen, is waarschijnlijk gepleegd met een scheermes, ten minste men moet het heft daarvan bij het lijk hebben gevonden. De dader heeft geld, kleederen, tot zelfs de gouden stiften van een oorijzer medegenomen. De zoon van den vermoorde, mede te Middelstum woon achtig en postbode van daar op Appingadam, ging 's nachts ten 2 uur van huis oin zijn loop te doen. Daar hij bij zijne moeder licht in de kamer zag, begaf hij zich met zijn assistent naar hare woning; zij vonden de deur open, en naar binnen gaande, vonden zij daar het lijk der reeds bejaarde vrouw; het gezïgt en de hals waren bijna geheel doorkerfd. De vermoedelijke dader, de arbeider Ferdinand Heun, is reeds in handen van het geregt. Hij was vroeger kost ganger bij de weduwe en thans woonachtig te Usquert. Den avond te voren bevond hij zich in de tapperij der weduwe en bleef daar tot alle andere bezoekers vertrok ken waren. - Ilij ontkent den moord gepleegd te heb]j,e;]) maar zijne kleêren, tot zijne schoenen toe, w.p;-^ 'bebloed. Dij Herenthals is jhVr,uV;g een verschrikkelijk ongeluk Maria van Grieken, oud 16 jaar, wonende rie Herenthals, was ten 7| ure 's morgens naar de mis gegaan. Toen zij ongeveer 600 meters van'hare woning verwijderd was, werd zij eensklaps door een rukwind opge nomen en tot op eenigen afstand meegesleept, met het ongelukkig gevolg dat zij op de riggels van den spoorweg naar Gladbacli te regi kwam, juist op het oogenblik dat er een trein aankwam, die haar ter neer sloeg en de twee beenen afreed. In het gasthuis zijn hare beenen afgezet: men hoopt haar leven te redden. V iscliber igten. Het heeft in de voorweet bestendig „om de Noord" ge stormd, zoodat er in de laatste dagen geene sloepen binnengekomen zijn. De gansckc vloot is thans naar zee, zoodat in de volgende week flinke aanvoer van leng, kabeljaauw, schelvisch en hcilboot Ie wachten is. Gisteren deden 2 schuiten hun eerste voorjaarsschot; de eene ving 30 schelvisschen, 3 kabeljaauwen en 40 roggen, terwijl de andere GO schelvisschen, 30 kabeljaauwen en 80 roggen oploste. Schelvisch gold f 41.50 per 100 stuks, kabeljaauw f 1.55 (mindere kwaliteit als die der sloepen) en rog 73 u, S3 cenls per stuk. Heden is de gansche Enkhuizer vloot met de beug naar zee. De haringtrekkers vischten met afwisselend gelukterwijl de eene boot met 2 lallen ter afslag kwam, had eene andere 74) tal in eene trek gevangen. De mecsten hadden van 3 tot 25 tal. De prijs daalde van f 8.50 tot f 2 per tal, om later weer tot f 2.50 te stijgen. De garnalcn-visschers hebben er veel last van, dat door het stormweer de grond erg opgewoeld is. zoodat zij somwijlen de kor moeten laten slippen door het vele vuil. De vangst der laatste dagen varieerde van 1 tot 7 manden per schuit. Vlaardingen, 13 Maart. Heden arriveerde een onzer schepen van de kabeljaauwvisscherij met ongeveer 250 kabeljaauwen en leng, welke in publieke afslag tot belangrijk hoogere prijzen verkocht werden: levende kabeljaauw bragt op f 2.65, idem leng f 2.85, doode kabeljaauw f 1.60, idem leng f 1.35, alles per stuk. Deze belangrijke prijsverliooging is toe te schrijven aan den geringen aanvoer door het ruwe weder en de verbeterde vraag in de vasten. Benoemingen, enz. De luit.-kol. van den plaatselijken staf J. baron Melvill van Carubee, plaatsel. komm. 2de kl. te Utrecht, is op zijne aanvrage op pensioen gesteld, ad f 1800 's jaars en hem den rang verleend van kolonel. Bij gemelden staf is benoemd: lot plaats komm. 2de kl. de luit.-kol. E. G: E. L. Charlier, idem 3de kl. te Bergen- op-Zoom. Staten-GeneraaL Tweede Siaiuer. Zitting van Vrijdag 15 Maart. 'Ingetrokken is liet ontwerp, houdende voorziening tegen vervoer van ontplofbare zelfstand ig- heden. Na bestrijding door de beeren Wintgens, Oorver Hooft en van der Loelf is het ontwerp tot vaststelling van liet slot der rekening van Nederl.-Indië voor 1SG7 verworpen met 37 tegen 25 stemmen. Na uitvoerige discussie is het ontwerp tot onteigening voor den spoorweg NijmegenVenlo aangenomen met 52 tegen 6 stemmen. Ingekomen zijn ontwerpen tot verhooging van hoofd stuk VI.1I, tot goedkeuring der overeenkomst met den Holluiidschen Spoorweg eu tot onteigening voor den spoorweg Amersfoort Nijmegen. Maandag zal het sectie-onderzoek omtrent de onderwijswet plaats hebben. Fi.estszals.erL. Het hoogste geregtshof in Oostenrijk heeft onlangs wegens aan vraag van schadevergoeding voor een gedurende liet transport weg geraakt paard, ter expeditie toevertrouwd aan eene spoorwegonder neming, en voor de daardoor ontstane schade in een trein, het volgende vonnis uitgesproken. Eene spoorwegonderneming, die het vervoer van een paard op zicli genomen heeft, kan volgens de bepalingen voor het vervoer op de spoorwegen(§ 40 en 41) niet als begeleidster van liet dier beschouwd worden. De vergoeding der schade, die het door het ontvlugten op vreemden grond en bodem heeft veroorzaakt, moet door den eigenaar worden betaald, om reden deze een begeleider had moeten stellen voor de bewaking daarvan gedurende het transport. De arrondissements-regtbank te Amsterdam heeft jl. Donderdag O. Dekker, voormalig bediende der Associatie-Cassa, schuldig ver klaard aan het hem ten laste gelegde misbruik van vertrouwen ten nadeele dier instelling en hem deswege veroordeeld tot eene cellu laire gevangenisstraf van I jaar en betaling eener geldboete van f 12.50. Bij vonnis van liet geregtshof te 's Bosch, is jl. Donderdag Jo- liannes Wilhelmus Kosten?, wonende te Heer bij Maastricht, schuldig verklaard aan manslag en veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Hij had in koelen bloede den 77jarigen grijsaard P. J. Debing, zonder eenigé aanleidende oorzaak met een zwaar stuk hout de hersenpan verbrijzeld, hetgeen den dood ten gevolge had. ï^ranKrij K. Den 6 dezer, zoo leest men in het Journal Officiel van den 13 dezer, vertrok de Marie Josepli van llrest naar Lauberbach met 36 personen aan boord, die meeren- deels van eene in eerstgenoemde stad gehouden kermis huiswaarts keerden. De boot werd door eene andere boot gezien en een tijdlang in bet oog gehouden, tot zij plot seling verdween. Op de plaats gekomen waar dit geschied was, zag de bemanning van bet tweede vaartuig nog even twee vrouwen zwemmenlater is nog een vrouwenlijk op de kust aangespoeld en ziedaar alles wat men van de 36 ongelukkigen vernomen heeft. Engeland. Men meldt, dat de groote jagten dit jaar door bij zonder veel ongelukken treurig gekenmerkt worden. De reeks is dezer dagen weder vermeerderd. Eene aanzienlijke en algemeen zeer geachte dame in liet graafschap Gloucester nam te paard aan een dier groote jagten deel. In vollen ren sprong zij er mede over een bek. Het paard volbragt den sprong, maar stortte neder, en zijn'berijdster werd door den schok uit den zadel tegen een boomtak geworpen. Zij was onmiddellijk dood. De hersenpan was verbrijzeld. ÜUitscblaiKi. HêS-'pian van dr. Strousberg om van Berlijn een zeehaven te maken door een kanaal dat bet met de Noord- eu de Oost-zee vereenigt, is dezer dagen ernstig in de Polytechnische vereeniging aldaar ter sprake gekomen. De Berliner Ztg. deelt mede, dat men de moeijelijkheden niet onoverkomelijk achtte en ook van de rentabiliteit der zaak vrij goede verwachtingen had. Vervolg- Nieuwstijdingen. De mailboot Stad Haarlem vertrok den 14 dezer van Port-Saïd ,- de Celebes vertrok gisteren van Adende Prins Hendrik kwam lieden alhier aan (vertrok 2 Febr. van Batavia). Eerstdaags zal liet leger iu het bezit geraken van een nieuw reglement voor de velddienst. De arbeid daartoe is opgedragen aan eene commissie van otlicieren van den genenden staf, bestaande uit den majoor J. II. H. Dommers en de kapiteins A. Kool en E. de Bas. Vau de algemeen gezochte Gedichten van den Schoolmeester is een volksuitgaaf verschenen tegen den hoogst geringen prijs van 75 cenls. Zij vallen thans met regt onder ieders bereik. In de talrijk bezochte vergadering der Vereeniging tot ont wikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier, is, na breedvoerige discussie der voorgedragen wet tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen de volgende door den heer Th. J. Waller, uit Anna Paulowna, voorgestelde motie met 71 tegen 17 stemmen aangenomen: „De vergadering, vau oordeel zijnde, dat eene herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen wenschelijk is, opdat de bestaande onbillijkheden mogen ophouden; „overwegende, dat eene herziening der grondbelasting echter gepaard moet gaan met eene verbetering der andere belastingen, die op het grondbezit drukken „overtuigd, dat de overgangs- en hypotheekregten belastingen zijn die den landbouw zeer benadeelen en in de eerste plaats verdienen afgeschaft te worden „draagt het bestuur op, bij de Iloogc Regering ernstig aan te dringen op de afschaffing dier regten, met vermelding, dat zij er geen bezwaar tegen heeft, bijaldien die regten worden afgeschaft, de grondbelasting cenige verhooging onderga"' In den grooten schouwburg te Amsterdam is weder een nieuw tooneelstuk opgevoerd en daarmede de reeks der gevallen drama's ook weder met een vermeerderd. Als men de verslagen over de opvoering van „Gabriclle" in de Amsterdamsche bladen leest, staat men verwonderd, dat de schouwburg-directie heeft kun nen besluiten het ten tooneele te brengen. liet grootste gebrek is, dat het van karakter een geheel Franseh stuk is, eene vermenging van „Eernande" en „la Dame aux Camélias. De hoofdpersoon, die men in het eerste bedrijf in een publiek huis aantreft, huwt met een man die haar liefheeft, maar die om harentwil uit de maat schappij wordt gebannen. Hij denkt er aan, zich van het leven te berooveu. Ziju vader tracht nu, om zijn zoon te behouden, de schoondochter te bewegen zich van hem te laten scheiden, en deze bewilligt er in, maar haar echtgenoot heeft alles gehoord, eene hereeniging volgt en de vader biedt zijne schoondochter aan haar met zich te nemen naar de volgende soiree van den minister. De vinding is niet nieuw, de dialoog zeer ulledaagsch en het onderwerp, zooals men ziet. vrij onfatsoenlijk. Het dividend der Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij is bepaald op 8) pCt. In 1877 zijn vervoerd 4,908,961 personen. In de volgende bewoordingen spreekt eene dienstbode haar oordeel uit in de Dordrechtsche Courant over „Eigen Hulp": „Daar we vernomen hebben als dat er tegenswoordig zoo veel Heeren zich met de keuke en de leveransiers bemoeijeu om daarmee accoordjes eu dingen aan te gaan, en op zoon manier een eerlijke dienstbooi der wettig verval dat haar van regswege toekomt te onthouwen, zoo noodigt een fatsoendelijke keukenmeid alle andere booijen uit om bij die Heeren die pleizier hebben zich zelf te helpen, zich niet te verhuren als met 10 persent." Men meldt aan het U. D., dat de toestand van het winter graan in de provincie Utrecht uitmuntend is en het zich laat aan zien dat de oogst voordeelig zijn zal: de slakken zijn door de scherpe n. w. winden zeer verminderd. De heer de Man het „historische" niet betwijfelende van het aan de Arnh. Crt. geschrevene over een hoofdonderwijzer, die verklaarde dat hij pl. m. den geheelen schooltijd noodig heeft voor het invullen van de nieuwe absentie-lijsten, acht genoemde onder wijzer, te Vreeswijk gevestigd, toch de verklaring minstens even historisch waarschijnlijk, dat dan die hoofdonderwijzer al buitengemeen lui en langzaam invult; de heer de Man, toch besteedt blijkens een schrijven aan het U. D. hoogstens tien minuten aan het invullen. Jl. Dingsdag morgen werd te Nijmegen een man dood in zijn tuin gevonden. Men liceft redenen om te vermoeden, dat hij vermoord is geworden. Naast het lijk vond men een geweer en een sabel. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend. Over zes weken wordt té Wereldtentoonstelling te Parijs geopend en nog is er bijna niets voltooid. Alle krachten ziju intusschen ingespannen om gereed te zijn op den openingsdag en men zal zeker daarin slagen ook. Alleen drie duizend Eransche werklieden zijn dagelijks op het Charnp de Mars bezig, behalve nog de Belgen, Engelschen, Zweden, Japanners en Chinezen. Verschillende Cicaden elk land heeft in een afzonderlijken gevel zijne eigenaardigheid neergelegd zijn al zeer ver gevor derd; daarentegen zijn er ook waarvan nog slechts het materieel te zien is. Zoo is Rusland bijna gereed en komt Amerika ver achteraan De proef, die de Eransche regering heeft willen nemen, om door den aanvoer van paarden uit La Plata, het gebrek bij de kavallerie aan te vullen met een sterk ras en op minder kostbare 'wijze, schijnt niet te gelukken. Zij heeft; gedurende een maand met 8 van die paarden proeven genomen, dcch bij herhaling, en deze week weder, ziju ernstige ongelukken liet gevolg geweest van de pogingen om ze te doen berijden. De aangevoerde paarden uit La Plata zijn een oorspronkelijk ras, en nog in wilden staat. Zij hadden dus nooit een toom of zadel gevoeld, en nooit een ruiter gedragen. Het gevolg is, dat zij bij de eerste kennismaking met al die nieuwigheden zich woedend ve:zetten, en niet alleen bijten cn slaan, steigeren en springen, maar zich weerbarstig op den grond werpen als zij zich van hunnen berijder op geen andere wijs weten te ontdoen. Deze proeven hebben reeds menigen ruiter, en daar onder jonge officieren, levenslang ongeschikt voor de dienst gemaakt. Men wanhoopt dus.aan de mogelijkheid om deze paarden geregeld te kunnen dresseren, en voor de stoeterij zijn zij niet fraai genoeg gebouwd; waarschijnlijk zouden zij de rassen waarmede zij gekruist werden, hunne goede vormen, welligt ook hunne goede hoedanig heden doen verliezen. ATHENE, 15 Maart. Het officiële blad meldt, dat Rusland geweigerd heeft in het toelaten van Griekenland tot het Congres toe te stemmen. De stemming onder de bevolking alhier is dien tengevolge zeer vijandig tegen Rusland. Burger!t)K.e Stand. Gemeente HELDER. Van Donderdag tot Zaturdag. ONDERTROUWD: G. C. Kort, smid en G. v. Waart. H. Filarski, vuurwerker en A. M. Schuitenmaker. D. Pronk, sergeant eu J. de Jong. GETROUWD: Geene. BEVALLENA. v. Straten, gcb. v. Twuijver, Z. A. de Beurs, geb. Ran, 1). J. M. Krap, geb. Poesenau, Z. OVERLEDEN: L. v. d. Plaat, 6 maanden. WeêrWip Waarnemingen te Helder. Landskeetj c Windrigting Barometer Thermometer Toestand en mm. C. - o van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. °- de zee. 15 12 no. O.Sk. 772,68 +12.48 2.9 - 2.3 0.61 wcingolv 16 8 no. 5 776.83 +16.63 1.6 - 1.7 0.71 16 12 nno. 5„ 777.50 17.30 2.2 - 3.0 0.61 (êrsgesteldhc-id15Maart 12 u. Ligtbewolkt, hagel- en sneeuwb. lGMaart 8 u. Ligtbewolkt, koel. lGMaart 12 u. Idem. Gevroren dikte van 15 op 16 dezer 2 millimeters. Marinehaven Nieuwecliep. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- ov binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Resolut. J. Wonde. Lovisa. Hout. Amous Co. Allegra. N. Johnson. ltisoer. Mira. J. B. Meijer. Lnrvick. v. Vliet Co. PrinsesMarie.st.J.MulderDrenth.Vlissingen.* Ballast. ZurMiihlen&Co, PriusHendrik.st.M.C.Braat. Bat.enz.viaSuez.Stukg.deVriesScCo. *Om te dokken. Haven van IJ mui den. Binnengekomen: 14 Maart. Pcnelope, Jensen, Drammen; Noach V, Looijen, Batavia; Metropolitan, st., Londen; Otto, H«r.seii. Drammen; Angelinh, Jonsson, Fredcrikstad. 15 Maart. Europeun, st., Huil; Tern, st., Liverp0ol. vertkokken 14 Maart. Dragon, st., Hamburg: llekln, st., Oostzee; Astrea, st., Kopenhagen; Claudia, Dinse, Wilmington; Vier Gebroeders, v. d. Zee, Batavia; Cornelia Geertruida, Wielema, Suriname; Anti lope, Larsen, Amerika; Ilindcborg, Johansson, SoerabaijaCliatavina, Kemmerer, Soerabaija; Elise, Polak, Nuntes; N. N., Duivenbude, Macassar; Merapi, ltooger, Samnrang: Scawfell, Wilbev, Liverpool; Jonk. M. Clark, Conant, Batavia; Laura, Larsen, Engeland; Andro- meda, Lundberg, Batavia; Cornelia en Maria, v. Dee^t, Suriname; Tenna en Wilhelmiua, de Boer, Barcelona; Eddystone, st., Huil. 15 Maart. Gleneida, Corning, CharlestonMarwood. Evans, Brest Heinrich Sallschopp, Schultz, Rotterdam; Darnett,Scrivener, Rochestei'; George E. Tacher, Tacher, Mobile; Lydia Peschau, Premens, Wil mington; Eriediich, Lau, idem; Corobedo Secondo, Cl'Rappori, New- castle; Laura Maria, Schorsky, New-York; Nelly 'Crosby, Bain, ALKMAAltSCHIÏ MA 11 KT VAN GISTEREN. per mud f 8,50al2,50 7,40a 8, 208 m.Tarwe 82 m.Rogge 9-n m.Gerst - 5,80a 6,50 /0U (Chev.) - 7-a 7,50 588 m.Haver - 3,25a 5,25 m.Paardenb. - 7,a 7,50 m.Br.Boonen - 10,al 4, 1 m. Kanariezaad- a m.Mosterdz.(r)- a ra. (g)- 5 m.Bl.Maanz. -11,25a m.Koolzaad - a 324 per 50 KG. 21 m.Karweizaad i'21,50a23, per mud ra.Grn.Erwten - lï,al 8, 119 m.Graauwe,, |- 18,—,a22, ll* m.Vale - 14*.19,— m.Witte - a 88 stap. Kaas, weg. 17444 KB~r. per 50 KG. Kleine Hooi f 38,,Gras f Commissie„ - 28,- Middclb. - 33,- Laagste prijs f 15,— ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 6 Paarden b.'tj. f 80,a300,- Veulen - a 32 Koeijen -170,a210,- 121 Nucht.Kalv. - 8,al7, 871 Schapen - 23,a34, vette Varken» f perKG. per stuk 198 Mag. Varkens - 12,a24, 335 Bigg.ben.10w.- 6,—al3, 9 Bokk.&Geiten - 3,a 7, Boter f 0,85 a 0,90 per 0.630KG. MarlttDerlgteii. Amsterdam, 14 Maart. Rogge op levering iets lager verkocht Mei f 177, 17'L Raapolie: Mei f 39). Petroleum onveranderd kalm; loco f 13) E.Sept. f 14) E.Sept./Dee. f 14) E. te koop. 15 Maart. Rogge prijshoudend; Petersb. f 178; op levering weinig veranderd; in deze maand f 174; Mei f 176, 1 77. Raap olie per 100 KG.: Vliegend f 40); Mei f 39, 39; Sept./Dec. f 38), 1. Lijnolie per 100 KG.: Vliegend f 30); April f 30$; Mei f 30) Junij/Aug. f 30 7Sept./Dec. f 30). Petroleum onveranderd kalmloco f 13) E.Sept. f 14 E.Sept./Dec. f 14? E. Hoorn, 14 Maart. Kaas. Aangevoerd 27 stapels, wegende 6489 KG. Hoogste prijs f 36.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2