geen -geheimen meer beslaan: quidquid latet apparebèt (wat verborgen is zal geopenbaard worden), ja liet hoogste zedelijke tijdperk van het tout se sait zal voor het mensch- dom zijn aangebroken. De eenige bedenking, die de plionograaf bij mij opwekt is: al mag het instrument klein van omvang zijn, spoedig zullen er zooveel geladen phonografen gevonden worden, dat men er geen weg meer mee zal weten. Niet lang zal het duren of ieder toastinsteller, ieder spreker in 't publiek, ieder causeur zal zoo'n machinale stenograaf' onbemerkt bij zich dragen. Maar wat, wanneer het instrument vol is? Men zal, evenals de verschillende deuntjes op dezelfde rol van de speeldoos, er meer dan één toast, speech of causerie in kunnen bewaren, maar eenmaal raakt de machine toch vol, en dan zal men zich eene nieuwe moeten aan schaffen. Maar ik vrees dat iemand, die veel spreekt en veel spreeksel van zich zelf bewaren wil, zal moeten eindigen als de abonné's op het Bijblad, namelijk gelijk dezen voor den aangroeijenden stapel hunner boekdeelen, voor de menigte hunner phonografen een grooter huis betrekken. Te Arnhem zal eerstdaags een gelegenheid worden geopend om levensmiddelen te doen keureu. Een commissie, uit 28 leden bestaande, heeft een circulaire verzonden, waarin ieder die in deze zaak belang stelt tot een algemeene vergadering wordt opgeroepen. In afwachting van de te nemen besluiten wordt in overweging gegeven een jaar- lijksche contributie te heffen van f 2.50 voor elk gezin, dat van de gelegenheid tot keuring gebruik wenscht te maken. Uit Steggerda meldt men, dd. 22 dezer, aan de Asser Crt.„De landontginner A. H. Kuipers, van Steg gerda, heeft den 20 Febr. jl. gras gemaaid van land, dat voor korte jaren nog heide was. In weerwil van't ongunstige weder heeft hij er hooi, van de fijnste en beste kwaliteit, van gewonnen, waarvan dezer dagen een monster naar Assen is gezonden, bestemd voor de aanstaande tenstoonstelling." Jl. Zaturdag geraakte te Assen het paard van C. Lambers op hol. In het rijtuig zaten zijne zoons en een kleinzoon van vier jaren. De wagen sloeg om, met het gevolg, dat. C. L. belangrijke Avonden aan het aangezigt bekwam en het jongentje bewusteloos werd opgenomen. Het kind had een hersenschudding gekregen en overleed nog dienzelfden nacht. Uit het noorden des lands meldt men, dat de verzending van op kalven staande koeijen, jong vee en schapen, als met den dag toeneemt. Men besteedt op nieuw hooge prijzen. ?t Meeste vee gaat naar België en Pruissen. In de gemeenteraadszitting van jl. Zaturdag avond had te Venlo een merkwaardig incident plaats. Na liet voorlezen der notulen namelijk vroeg een der leden liet woord en beklaagde zich ernstig, dat weder tal van besluiten onuitgevoerd waren geblevenhij beweerde, dat medewerking met het dagelijkscli bestuur daardoor onmogelijk was en de leden hun tijd beter konden besteden, llij stelde dan ook aan de overige leden voor, liever naar huis te gaan, waaraan Punch bevat eene teekening, welke op den voorgrond lord Beaconsfield vertoont, in officieel costuum op een soiree verschijnende. Op den achtergrond ziet men eenige „ge kroonde hoofden" zich verwijderen, die de schoone dames naar de feestzaal geleiden. Een zeer jong meisje blijft echter „zitten," mis Hellas, in Grieksch costuum. De minister „John Buil" biedt haar galant den arm aan. „Het zal hem veel genoegen doen als zij zijn geleide wil aannemen maar ter zijde voegt hij er bij: „omdat er geen ander is Nog al een schaduwzijde van den telephon. „Welkom, welkom, mijnheer van Strompelen! 't Doet mij waarlijk genoegen, dat ge ons eens komt opzoeken. Ga zitten, voor heden zijt ge onze gast. Ik zal dadelijk mijn vrouwtje er van kennis gevenwat zal ze in haar schik zijn! Je moet weten, ik correspondeer tegenwoordig per telephon uit het kantoor met de huiskamer. Werkelijk, dat is alleraardigst. Let eens op, ik zal haar van uwe komst verwittigen, dan kunt gij zelf hooren, wat zij zal antwoorden." Echtgenoot. „Vrouwlief, vriend van Strompelen komt zoo even binnen om ons een bezoek te brengen!" V riend van Strompelen zet de spreekbuis aan 't oor en hoort uit ega's mond: „Ik hoop maar niet, dat ge dien vervelenden vent zult ten eten vragen!" Visolitoeristen. Binnen 2f3 Maart. Tiiia Jacóba, schipper M. v. Delft, met 120 levende kabeljoauwen, 55 lengen, 5 heilbotten, 1500 schel- visschen, 3 bennen vleet, 3 bennen rog a f 3.25, 150 doode kabel- jaauwen, 50 a 75 cents. 27 Maart. Eenige Egmonder bommen kwamen binnen met geringe vangst. Tong gold 20 a 50 cents per stuk. 2S Maart. Haring gold f 2.50 a 2.60 per tal; één boot had 40 tal, de overigen van 2 tot 20 tal. Presto II. schipper A. Verschoor, inet 90 levende kabeljaauwen, 36 lengen, 5 heilbotten, 3 bennen vleet, 4 punten rog a f 3.35, 147 doode kabeljaauwen f 0.70 a 1. Vlaardingen, 27 Maait. De beug- of kaheljaauwvisscherij blijft even ongunstig. In de laatste acht dagen zijn alhier en te Maassluis weder een lOial loggerscliepen binnengekomen, waarvan de hoogste aanbrengst was 30 ton visch en 16 ton leng, doch de inccsten arriveerde met slechts 14 a 20 ton visch en 10 a 12 ton leng. De visschers zoowel als de reeders maken dus dezeu winter zeer slechte zaken. In publieke afslag werd de aanbrengst gisteren en heden verkocht, en werden besteed voor gezouten visch f 26.25 u f 26.75, id. leng f 14.25 a 14.75, id. bot f 23.50 a 24, id. kibbelen f 9.50, id. keelen en lippen f 25, alles per ton. De prijzen zijn diu weder liooger en men verwacht geene daling als de vangst zoo schraal blijft. Levende kabeljaauw was daarentegen weer lager in prijs, tengevolge van de slechte berigten uit België. Jl. Zaturdag is het laatste partijtje verkocht lot f 1.25 en levende leng tr-t f 1.40 per stuk. De voorraad van goede forten haring wordt dagelijks kleiner, doch de prijzen variëeren zeer weinig. Goede logger)uiring, Noordvangst, f 26 a 30, dito Zuid vangst f 18 h f 21, hoekerharing f 30 35, bootmansharing f 40 a 42, alles per ton. Benoeniingeu, ena. De inspecteur van finaucicn bij het loodswezen aan het departement van Marine, de heer J. G. C. Wiemans, is, op zijn verzoek, uit hoofde van ligchnamsgebreken en daardoor ontstane ongeschiktheid voor de verdere waarneming zijner betrekking, eervol uit die betrek king ontslagen, met dankbetuiging voor zijne langdurige en trouwe diensten aan den lande bewezen en onder toekenning van zoodanig pensioen als waarop hij bevonden zal worden aanspraak te hebben. Voorts is tot die betrekking benoemd de ontvanger der loodsgelden alhier, de heer P. J. Ileyuing. De luit- ter zee 2de kl. O. J. E. baron van Wassenner Gatwijck, dienende aan boord van het wachtschip te llellevoetsluis, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den 11 April a. s. vervangen door den luit. ter zee 2de kl. C. E. Hummel. R.estszal5.©n. Jl. Mnaudag is voor het hof te Amsterdam in hooger beroep behandeld de zaak tegen eenige bewoners van Laren, in zake het overbrengen van het lijk van een op het 11. C. kerkhof begraven persoon, naar het gemeente-kerkhof. Nieuwe gezigtspunten zijn niet bxjgebragt. De uitspraak is bepaald op 1 April a. s. In de meeste gemeenten treft men verordeningen aan, waarbij aan tappers, kroeghouders, herbergiers, enz. gelast wordt op zeker uur hunne herbergen, enz., te sluiten, terwijl straf bedreigd wordt zoowel tegen den herbergier, die verzuimd mogl hebben zijne gasten aan te zeggen zich te verwijderen, als tegen hen die na dat uur in de herberg vertoeven. Zoo ook in de gemeente Winkel in Noordholland. Het uitvoerend gezah wilde aldaar echter ook zekere cucieteit, waar de meeste geachte ingezetenen eeuinaal 's weeks vergaderden, niet hetzelfde verbod treffen, en wijzigde daartoe de verordening in dien zin, dat ook in de aanhoorigheden der herbergen (de sociëteit was op eene bovenkamer) geene personen mogten vertoeven. De sociëteit verplaatste daarop haren zetel naar eene belendend huis, dat echter door eene tusschendeur communicatie had met de herberg. Hieruit ontstond eene strafvervolging voor den kantonregter te Schagen, welke de kamer, waarin de sociëteit werd gehouden, beschouwde als aanhoorigheid der herberg, en zoowel den kastelein als de leden der sociëteit in onderscheidene boeten veroordeelde. Hiervan had de behandeling in cassatie onlang6 plaats, terwijl het beroep werd toegelicht door mr. C. Asser, die namens de rekwiranten een viertal middelen voordroeg, waarvan twee den vorm, twee het fond der z aak betroffen. Bij arrest van den Hoogen llnad van 25 Maart werden de vier gelijksoortige vonnissen op het eerste der voorgestelde middelen vernietigd, en de ziak ter verdere behandeling verwezen naar de regtbauk te Alkmaar. Staten-G-eneraal. Tweede Unmer. Zitting van Woensdag 27 Maart, Na uitvoerige discussie is, met verwerping der conclusie van de minderheid der commissie tot onderzoek der geloofsbrieven, aangenomen de geamendeerde con clusie der meerderheid tot niet-toelating van den heer Diepen als lid der Kamer voor het kiesdistrict Zevenbergen. België. De winner Aan den prijs van 100.000 fr. uitde leening A-an Brussel, getrokken op 20 dezer, is een braaf Averkmnn - jicl sration A'an Luik-Guilleurius. Lepage, ruim 40 jaren oud, is gekuAvd en Ander van een kind. Frankrij K. Op liet terrein der Avereld-tentoonstelling op het Charap de Mars- te Parijs is men thans bezig liet. groote uurwerk te stellen, dat aan de talrijke bezoekers den tijd zal ver kondigen. Het model voor dit uurwerk is 'gekozen uit de plannen, die op eene opzettelijk met dat doel uitgeschreven prijsvraag Avaren ingekomen. De Avijzerplaat heeft 1.30 meter middellijn; de Romeinsche cijfers, die de uren aanwijzen, zijn 22 centimeter hoog. Aan de afwerking is de meest mogelijke zorg besteed, zoodat het te venvachten is, dut het uurwerk zuiver zal loopen. Op het terrein is jl. Maandag een ruiterstandbeeld van Karei den Groote geplaatst, dat niet minder dan 25,000 KG. weegt. Het werd door veertien paarden daarheen A-ervoerd. Het is vervaardigd in de fabriek van Thiébault. De Keizer is met de ijzeren kroon en met den hermelijnen mantel getooid; in de hand heeft hij den scepter. INvee krijgslieden in het costuum van dien tijd houden het /paard hij den teugel. Door de E\-angelische Alliantie zal een ijzeren gebouw Avorden opgerigt en Avel in de onmiddellijke nabijheid van liet tentoonstellings-gebouAV. Het zal onder den naam van „Salie évangélique" ruimte bevatten A'oor het houden van verhandelingen en toespraken, met zitplaatsen voor een zeshonderdtal hoorders, benevens een kleiner vertrek Aroor particuliere bijeenkomsten. Twee kiosken ter Aveërszijden van het gebouAv zullen voor den verkoop A'an bijbels en godsdienstige geschriften dienst doen. Dagelijks zal des morgens in A'erscliillende talen godsdienstoefening Avorden gehouden en des middags bijeenkomsten onder de leiding \ran den heer Mac-All. Alle daartoe bevoegde Christenen, zonder onderscheid van kerkgenootschap, Avorden uitge- noodigd om bij een en ander beurtelings voor te gaan. Ook te Parijs heeft het sedert eenige dagen een weinig gesneeuwd. Engeland.. In ons vorig nomraer is melding gemaakt A-an het vergaan der Eurydice, een Engelsch oefeningsschip voor gewone zeelieden, op de hoogte van Dunnose, eiland Wight, jl. Zaturdag namiddag, ten half vier ure. Er Avaren meer dan driehonderd man aan boord, Avaarvan slechts vijf gered zijn en van deze vijf zijn sedert nog drie gestorven. De eenige overblijvenden, voor zoover bekend is, zijn Benjamin Óuddicombe en Sydney Fletcher, een knaap van negentien jaren. De eerste, een uitmuntend zwemmer, is meer dan een uur te water geweest. Het schip, dat van een togt naar de West-Indiën terugkeerde en nog met alle zeilen bij Yentnor voorbijstevenende gezien werd, is eenige oogenblikken later door een sneemvstonn overvallen, omgeslagen en onmiddellijk gezonken. Er ging een sterke stroom. Terstond na de bui brak de zon in allen luister door. De Daily Telegraph maant tot oorlog aan in de vol- gende Avoorden: „Indien men de boosaardige vredesvoor- AA'aarden goedkeurt, zal Rusland in enkele jaren meester zijn van Konstantinopel en den Bosphorus; het Ottomanische Rijk zal dan hebben opgehouden te bestaan met gevolgen, die voor Engeland erger zijn, dan menige A-eldtogt, alleen door de Engelschen begonnen, tegen de gebroken krachten en verAvarde financiën van Petersburg." Buitsclilaiid.. De erwtenkever heeft zich in een dorp nabij Berlijn in sterke mate vertoond. De kever is 4 mM. lang en 2 mM. breed, is zwart van kleur en op den rug geel gevlekt. Oppervlakkig bezien schijnt de erwt volkomen gaaf, behalve dat ergens een plekje is dat er als een zAA-eertje uitziet. Zoodra men op die plek de oppervlakte heeft afgeschaafd, kruipt de kever naar buiten en blijft de erwt als een ledig hulsel achter. Een groot anntal van die kevers zijn dezer dligen bij het Pruissische ministerie van Landbouw ontA'angen. De eerste proeve om levend rundvee uit Noord-Amerika naar Duitscliland in te voeren zal over een paar Aveken beAverkstelligd zijn. De A-ereeniging A'oor den uitvoer A'an vee uit Tönningen namelijk heeft een zaakgelastigde naar Amerika gezonden, en Avel naar Chicago, om in loco na te gaan, of 't zaak zou zijn van daar jong \'ee over te brengen. Blijkens een telegram van bedoelden persoon heeft hij 400 stuks jong vee aangekocht, en is de stoomboot der Veree- niging, die in de haven van Hamburg ligt, dadelijk naar NeAV-York vertrokken, om de eerste verzending naar Tön ningen over te brengen. Turkije. De krijgsgevangenschap van Osman-bassa, den held van PleAvna, is reeds ten einde; bij is met Reout-bassa uit Petersburg naar Konstantinopel teruggekeerd, waar hij van den Sultan het Grootkruis der Osmanieh-Orde met de Ster in brillanten, de gouden militaire medaille en eene eeresabel ontving. De troepen bij Bojoukdere staan onder het bevel van Mehemed-Ali; ze zijn zoo het heet daarheen getrokken omdat de kazernes binnen Konstantinopel door typhus besmet Avaren. Maar velen zien in die garnizoens-veranderiug de hand van den Britschen ambassadeur. Amerika. Uit. Philadelphia wordt berigt, dat aldaar een lievige brand geAvoed beeft; 35 gebouwen, Avaarin meestal handels kantoren gevestigd Avaren, zijn vernield. De schade Avordt op een millioen dollars begroot. Ingezonden. Mijnheer de Itedacteur! Ik moet u noodig eens schrijven over eene zaak, die ik voor mij en vele anderea van groot gewicht beschouw. Gister, juist etenstijd, traden twee deftige heeren, die geen on belangrijke posten bekleeden, mijn winkel binnen eu verzochten mij een oogeuiJik te mugcu spiexen. ik net /.e in 'i zijkamertje, en vroeg wat van hunne orders was. „Gij weet zeide de een zeker wel, dat wij hier eene afderling van Eigen Hulp hebben opgericht, eu nu meenden wij u te moeten foorstellen om de bc- noudigde winkelwareu aan de leden te leveren." Ik werd turcluursch in mijn ziel, maar liet niets blijken en antwoordde zoo leuk moge lijk: „Met plezier, heeren! Ieder is mij welkom die mij begunstigt, duur Avinkel ik voor, en ik th e steeds mijn best om door goede waar eu billijke prijzen mijne begunstigers te gelieven. Maar ik begrijp niet, waarom gij mij daarover vooraf komt spreken. Zendt uwe dienstboden maar om het benoodigde en ik vertrouw dat gij tevreden zult zijn." ,,U begrijpt mij niet, hernam dc eerste spreker, of u geeft voor mij niet te begrijpen. Eigen Hulp tracht, contracten te sluiten met leveranciers, die de begunstiging der leden erlangen en daarentegen den leden cenig voordeel doen genieten, door hun de waren eenige percenten goedkooper dan aan anderen te leveren. Alzoo: eene uitbreiding van debiet, dat de kleinere winst vergoedt." „Is dat het geval, zei ik, dan moet ik voor de aanbieding der heeren nadrukkelijk bedanken. De concurrentie heeft onze winsten reeds zoo gering gemaakt, dat er waarlijk niets meer af kun, wil ik mij zelf buiten dë verzoeking houden om, als zoo menigeen, te knoeien. Ik sta voor puike waar te boek, en dat is misschien ook wel de reden, tvaarom de heeren aan mij gedacht hebben. Ik hoop die te blijven geven, rr.aar mag dan toch ook Avel eene redelijke winst genieten. Bovendien zie ik geen reden waarom ik den leden van Eigen Hulp, waaronder zeer velen zijn die het drommels goed betalen kunnen, nog een extra-voordeeltje zou gunneu boven mijne andere klanten." „Nu," sprak toen de ander, „maak u maar niet boos. Hebt gij er geen zin in, onder uwe concurrenten zal er wel een te vinden zijn die er anders over denkt; en zoo niet, dan richten wij een eigen winkel op. Wij zijn 200 leden sterk en wel in staat een locaal te huren en een zetbaas te betalen!" ,,'t Is helaas maar al te waar," riep ik uit. „Gij, heeren! jaagt ons patent en ons personeel gedurig hooger en gij gunt ons geen billijke winst, 't Is u niet genoeg om van de levendige concurreutie te profiteeren, om te gaan waar het 't goed koopst is, gij wilt nog meer en ons het hart uit het lijf dingen. Gij, ambtenaars, die ook uit onze belastingen betaald wordt, gij, - die meent zooveel hooger dan onzen winkelstand te staan, gij spant samen tegen de orde der maatschappij, die verdeeling van den arbeid eu daardoor een onafhankelijken burgerstand in 't leven heeft geroepen. Gij wordt uw eigen ivinkelier, bakker, slager, turfboer en wie weet wat al meer, en zult op die wijze ons, die reeds zoo zeer gedrukt zijn, vernietigen. Ik weet, gij kunt door vereeniging van krachten, door het betalen van een zetbaas, een ledepop zonder gezin, die weinig bijdraagt in de behoeften van stad en staat, van kerk en armen, u goedkooper voorzien dan bij mij en bij mijne eerlijke, met huisgezinnen bezwaarde en lasten betalende collega's; gij hebt van uwe ambtsbetrekkingen zelfs nog tijd over om u met de boekhouderij tier op te richten affaires te belasten. Wees tevreden met het ambt, dat gijzelf begeerd hebt, wijdt daaraan uwen tijd en uwe krachten, zet met uwe verdiensten daarvan de tering naar de nering en moei u niet met andere vakken. Leef en laat leven en zuig niet het onderste uit de kan. Maar".. „Mijnheer maakt zich te warm," liet toen mijn tweede bezoeker zich weer hooren, „wij zijn hier gekomen met eene goede bedoeling uwaarts en niet om de les gelezen te Avorden. Wij weten zelf wel wat ons te doen staat en willen u groeten." Meteen schoven zij den winkel uit en trad ik naar binnen, waar het eten mooi koud stond te worden en mijne vrouw mij met een vragend en verwonderd gelaat mijne kleur was zeker wat hooger gewor den aanzag. „Dat volk," borst ik uit, „wil ons den laatsten

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2