HELDËRSCHE E!V N1EUWED1EPER ('OIR T. 1878. N .89. Zondag 31 Maart. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij huldigen li c t goed c." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zuturdag namiddag. Abonneinentaprijs per kwartaalƒ1.80. franco per post - 1.05. U i t g- e v e r A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 103. Prijs der AdTertentiün: Van 14 regels 00 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden nuar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds G uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 Maart. De zesde en laatste Volksbijeenkomst in dit saizoen werd gisteren avond in Tivoli gehouden. Talrijk was de opkomst van belangstellenden niet; mogelijk had het ruwe weer daarop invloed uitgeoefend, ofschoon de omstandig heid, dat door eene bepaling der Commissie, in deze en de vorige bijeenkomst geen tooneelstukje ten besluite zouden worden gegeven, daartoe zeker het hare had bijgebragt. Spreker was de heer dr. J. Pool, die in zijne inlei ding zijne groote ingenomenheid betuigde met de bepaling der Commissie, waarop we zoo even doelden, en verder zijn gehoor bepaalde hij het groote nut van het sparen. Spreker beschouwde dit met het oog op de gewone uit gaven voor kleeding en voeding, op de behoefte aan eene goede en geriefelijke woning en op die aan ontspanning. Na eene korte pauze zette hij zijne beschouwingen voort, wijzende op het groote gewigt van ;t sparen, met het oog ook op de gezondheid des ligclmams. Tal van nuttige en behartigenswaardige wenken en opmerkingen werden door spreker ten beste gegeven, die, zoo wo hopen, in den kring der hoorders aanleiding mogen geven tot nadenken cn opvolging. Ten slotte werd door den heer A. B. Weber voorge dragen het dichtstuk: „De Wraak," van Tollens. Muziek-uitvoeringen wisselden het. gesprokene af. Uit Brussel meldt men nader omtrent het verblijf van Prins Hendrik, dat niet alleen aan 't Hof en in hooge kringen, maar bij de geheele bevolking het bezoek des Prinsen met groote sympathie is begroet. Op zijn togten door de stad heeft de Prins dit overal kunnen ontwaren. Het koninklijk gezin is vol oplettendheid voor den Prins geweest. Z. M. de Koning had, na den brief, om de medewerking van den Prins voor HDs. plan tot bescha ving van Midden-Afrika te vragen, waarop Z. K. II. op de meest welwillende wijze had geantwoord, te Berlijn de gelegenheid, den Prins tot een bezoek uit te noodigen, en diens reis naar Parijs bood daartoe eeue ongezochte aanleiding. Jl. Donderdag morgen ten 9 ure heeft Z. K. II. Prins Hendrik Brussel weder verlaten en zich naar Parijs begeven. Brieven uit de Hoofdstad. Donderdag 28 Maart. Amice, De pliysionomie van Amsterdam is tegenwoordig niet zeer ver kwikkelijk. Hagel- en sneeuwbuien aan de orde van den dag; onafgebroken een koude, natte atmosfeer, die de inenschen ontstemt en de stad ontsiert. Gelukkig nog slechts een drietal dagen en we zijn alweer voor een jaar verlost van een maand, wier naam de bitterste satyre is op haar karakter. Doch laat ons schoon onvoldaan toch niet geheel ondank baar zijn. Deze Lentemaand van het jaar onzes Heeren 1878 bracht en beloofde ons althans heel wat, dat voor de hoofdstad en ook gedeeltelijk in wijder kring niet zonder beteekenis te achten is. Daar hebt ge b. v. om met het nieuwste nieuws te beginnen het onderwijs-debat dat gisteren avond, op initiatief van Burger plicht, in Maison Wnckwitz plaats luid. Doch vergun me, dit chapiter nog even ter zij te stellen, oru eerst een blik te slaan op de dingen van minder recenten datum, die in deze maand opmer king verdienden. Natuurlijk staat daarbij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer bovenaan op de eerste plaats. Ge weet: de heer van Tien hoven was de gelukkige, wien het mandaat van Volksvertegenwoor diger werd uitgereikt. En onze wethouder van linantiën beschouwt de op hem uitgebrachte keuze inderdaad als een groot geluk, en als de vervulling van een zijner liefste wenschen, hetgeen hij vol strekt niet onder stoelen of banken heeft gestoken. Waartoe ook? Een man in den bloei des levens, vol energie en ambitie, zeer gefortuneerd, niet gebukt gaande onder den last der huisvaderlijke zorgen, lacht hem een schitterende toekomst tegen, en de voor spelling is niet gewaagd dat de titel van Excellentie eenmaal de zijne zal worden. Op de politieke beteekenis dezer verkiezing zal ik, na hetgeen ik daarover in mijn vorigen epistel gezegd heb, niet terugkomcu. Bij de herstemming toch liep de kwestie in de verste verte niet over politieke beginselen. Met niet geheel onverklaarbaar ongeduld ziet men hier dag aan dag uit naar de officiëele benoeming der beide nieuwe hoofd commissarissen van politie. Eiken dag brengt echter een nieuwe teleurstelling en wat men er van hoort bepaalt zich tot de bekende gissingen en ondits. Het tractemeut der titularissen is onlangs, na een vrij stekelig en onvruchtbaar debat, door den Gemeente raad wat meer in overeenstemming met de eischeu des tijds ge bracht er van f 3500 (de bezoldiging van Mr. de Klopper) op f 4000 vc vi.bogd. Heel ruim is het nog niet, als men nagaat wat de positie a vooral de verplichtingen zijn van een Hoofdcommis saris van I'q _iie in de eerste stad des Rijks; maar er komen er nu Door liet centraal bestuur van liet Algemeen Necler- landscli Werkliedenverbond is een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, er op aandringende, dat zij het ontwerp van wet op liet lager onderwijs des ministers Kappeyne niet aanneme, dan na er ingebragt te hebben, 1. leerpligt, 2. kosteloos onderwijs, 3. voorbereidend onderwijs en 4. herhalings en voortgezet onderwijs. Bij de nadering van liet voorjaar heeft de minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid het nuttig geacht, de commissarissen des Konings in dc provinciën te ver zoeken, de ingezetenen op nieuw tot voortdurende waak zaamheid op te wekken en de burgemeesters uit te noodigen, ingeval insecten mogten worden gevonden, die vermoed worden colorado-kevers te zijn, daarvan onverwijld een exemplaar aan zijn departement op te zenden. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Assendelft de heer G. II. van Dalen, te Barneveld. Men meldt ons van Zuid-Eijerland, op Texel, dd. 29 dezer: „Onder de voorwerpen van kunst en smaak, welke te de Cocksdorp tentoongesteld zijn, trekt hijzonder de aandacht een natuurschoon zeegewas, door iemand van den Burg bereidwillig afgestaan, en dat voorzeker een der hoofd prijzen mag genoemd worden. Wie de tentoonstelling nog niet bezocht heeft, raden wij aan dit morgen nog te doen, en men zal ervaren dat het kleinste werk van Gods schepping, aller menschen werk verre overtreft. De verloting blijft bepaald op Maandag 1 April." Het Vaderland betreurt bet, dat de commissie uit de Tweede Kamer, belast met bet instellen eener enquête naar de longziekte onder bet rundvee, baar in vele opzigten verdienstelijk rapport eindigt met een voorstel, even wei felend van inhoud als gebrekkig van vorm. Er moet geen schadevergoeding meer verleend worden, is bet advies van dit orgaaner moet niet langer afgemaakt of onteigend worden. Schatten gouds beeft deze handelwijze der natie reeds gekost, maar zonder baat. De longziekte is en blijft er. Het middel tot beteugeling der ziekte moet gezocht worden in belemmering van liet bedrijf van den veehouder. Wanneer met kracht de hand gehoudep wordt aan de wet telijke bepalingen, wanneer op alle stallen, op alle markten streng toezigt wordt gehouden, dan bestaat er alle kans, dat de veehouder alles zal aanwenden om zijn koppel te twee, en we zijn tegenwoordig toch al niet te ruim bij kas. Ondertussehen als liet op den een regent, druipt het op den ander werd bij diezelfde gelegenheid het Iraclement der vijf sectie-commissarissen op f 3000 gebracht. De finaneicele kwestie is daarmee afgedaan. Vervolg hierna. Over de politie sprekende, kan ik niet nalaten u er even op te wijzen dat de behandeling van het proces contra dé heeren Munzebruek en Oruys tot dusver geheel den loop genomen heeft, dien ik u in mijn vorig schrijven als de. meest waarschijnlijke voorstelde. Na de vrijspraak door de Rechtbank zal de zaak nu iu de volgende weck voor liet Gerechts hof komen, vermoedelijk weder met denzelfden uitslag. Onder tussehen is en blijft de heer Munzebroek steeds in hechtenis, trots de bondige vertoogeu van zijn advocaat dat de kerker van zijn cliënt (kerker in overdrachtelijken zin natuurlijk) wederrechtelijk of althans onnoodig gesloten blijft. Wat den mede-beklaagde betreft, den heer Cruys, die zich echter op vrije voeten bevindtja, ziet ze, Amice, ik z.ou u, op grond van vertrouwbare informa tici!, met alle liefde mededeelen wat eigenlijk aanleiding gegeven heelt tot de veelbesproken onrustbarende geruchten omtrent eene bekende industricele onderneming hier ter stede, welke door de onhandigheid van een correspondeut der Middelb. Ct. eene zoo ongewenschte publiciteit hebben verkregen. Maar hoe stellig ik ook van de juistheid mijner inlichtingen overtuigd ben, nu er sprake is geweest van een plainte bij de rechtbank, en nu de Middelb. Ct., de les betrachtende van liet spreekwoord dat écu rotte appel licht een gansche ben aansteekt, haar Amslerdamsehen correspondent voor eeuwig uit den kring harer medewerkers heeft verbannen, nu acht ik het voorzichtiger, mijne mededeelingen op dit stuk tot gelegener tijd uit te stellen en dit teedere onderwerp voorshands te laten rusten. Veel liever wijs ik u op eeuige veelbelovende bloesems en knoppen, die deze gure en kille T.enteraoand ons dan toch gebracht heeft. Vooreerst het door eenige wakkere mannen ontworpen plan om hier ter stede een Burger-Ziekenhuis op te richten, iets waaraan ontegenzeggelijk te Amsterdam groot gebrek bestaat. De behoeftige kan in geval van ziekte ten allen tijde een beroep doen op de alleruitstekendste verpleging in de Gasthuizen; de rijke heeft ten zijnent ruimte cn middelen te over om daarin te voorzienmaar voor den burgerstand schoot er tot dusver niet anders over, dan te roeien met de riemen die men had, zoo goed en zoo kwaad als het dan ging. Geen wonder dus dat het plan tot vestiging van een inrichting, waar voor de middenklasse in geval van ziekte gelegenheid bestaat tot huisvesting en verpleging, tegen een matige vergoeding, in een stad met een zoo uitgebreide bevolking als de orze algeineene sympathie verwekt. Een ander -punt, dat even eens met de volksgezondheid in nauw verband staat, is de bouw van een nieuwe Bad- en Zweminrichting in het IJ bij den Wester- vrij waren voor dc ziekte, dan zal liij misschien zorgen voor goede stalling, voor goed voedsel, voor allerlei hygië nische maatregelen, die hij nu verzuimt, hetzij uit onkunde, hetzij uit kwade trouw of om welke andere reden ook, en welk verzuim de vatbaarheid voor de ziekte bevordert. Men breke dus met het tot dusverre voorgestane stelsel van schadevergoeding en onteigening. Men voere in een streng toezigt op de aangifte en het vervoeren van ziek of verdacht vee. Dc regering stelle zich daartoe in staat door het aanschaffen van een voldoend personeel, dat goed bezoldigd wordt en waarvan veel geëischt kan worden. Wil men dit niet, men doe dan liever niets. Zooals tegen woordig gehandeld wordt, lijdt de schatkist groote schade, zonder dat er eenige lioop bestaat, dat de ziekte over wonnen wordt. Hoewel liet nog ruim twee maanden duurt alvorens de landbouw-tentoonstelling te Apeldoorn wordt gehouden, kan men tocli reeds het begin der toebereidselen daarvoor opmerken in liet Oranjepark. Deze week werd namelijk reeds eene aanzienlijke hoeveelheid Noorsch ijs in blokken aangevoerd en op practische wijze op liet terrein naast liet gynmastiek-lokaal opgestapeld ter bewaring. Om het geheel is een flinke stroohut gebouwd. Daar het voor velen wat vreemd zal klinken: „ijs op eene landbouw-tentoon stelling,''' zoo deelt men mede, dat dit ijs moet dienen tot afkoeling der melk bij het verbeterd systeem van boter- bereiding. Naar men verneemt, belooft de tentoonstelling zeer luisterrijk te zullen zijn. In de jl. Dingsdag te Veendam gehouden vergadering van de aldaar bestaande afdeeling van liet Anti-dienst- vervangingsbond, is die afdeeling, ruim GO leden tellende, met algemeene stemmen ontbonden. Dat is liet antwoord op liet dood-verklaren, van dr. Winkler Prins, president der Yeendammer afdeeling, door liet hoofdbestuur van het Anti-dienstvervangingsbond. Als een nieuw staaltje van onzen stadhuisstijl ont leent de Standaard het volgende aan oen rapport van het Amsterdamsche gemeentebestuur betreffende de nieuwe groenmarkt „De meerderheid wenscht zich bij liet terrein aan den Buitensingel tegenover de Rozengracht neêr te leggen, mits dc Bloemmarkt daaraan worde verbonden." Sedert eenigen tijd verneemt men veel van Liberië- koffij. Die koffij zou door eene bijzondere grootte der boon doksdijk, onlangs voor een kleine f 12,000 aanbesteed. Ecu lang gekoesterde wensch is daarmede vervuld. Als er nu een doeltreffend reglement voor die inrichting wordt vastgesteld, mogen we de hoop voeden, in den aanstaanden zomer verlost te zijn van het aan- stootelijk schouwspel der zwemmende straatjongens in de singels en stadsgrachten. En dan de plannen, ja waarlijkde plannen voor de organisatie van den stadsreinigingsdienst, dezer dagen eindelijk cn ten langen laatste bij het Gemeentebestuur ingediend! Schreef ik u niet in mijn Februari-kroniek dat Burg. en Welh. de voor stellen van den Directeur wijzigen zouden? Nu, men heeft ze gewijzigd! Van bijna 7 ton op nog geen 3 De voorstellen zien er nu heel wat aannemelijker uit, maar het blijft altijd een raoeiclijk vraagstuk, met weinig geld voel tot stand te brengen. Toch is zuinigheid ons geboden. De leening van 21 millioen is zoo goed als verbruikt, en de finaneicele Commissie uit onzen Gemeenteraad is druk aan het ramen en cijferen, om met een nieuwe leening van vrij wat grooter bedrag dan dc vorige de steeds klim mende uitgaven te bestrijden. Een nieuwigheid, van practischcn aard, die ik hier ter loops nog aanstip, is de „Amsterdamsche Glazeuwasscherijblijkbaar ontstaan uit deernis met het onveilige standpunt van de Amsterdamsche dienstmeisjes, die drie of vier verdiepingen hoog haar leven wagen om de ruiten te doen blinken. In Arli hadden wij in den loop dezer maand een korte tentoon stelling van de schilderijen die door Hollandschc meesters le Parijs zullen geëxposeerd wordenecu collectie die over het geheel onzen goeden naam in den vreemde geen schande, zal aandoen. De jaarlijksche Tuinbouwtentoonstelling in Volksvlijt zal binnen kort, in den loop van April, geopend worden; en voorts wacht ons een andere expositie, namelijk van voorwerpen door werklieden iu hun vrijen tijd vervaardigd, die reeds veel sympathie vindt zoowel in den kring der handwerkslieden nis daarbuiten. Met die naderende tentoonstellingen ik noemde slechts een paar die stellig door gaan stappen wij zoo zachtjes in het nieuwe seizoen over. Dc winter gaat ons weldra verlaten, wat ook het best te zien is aan dc verschillende amusementenCarré heeft, als ge dezen onder dc oogeu krijgt, de stad reeds verlaten hij heeft zeer hoffelijk in de dagbladen afscheid genomen van het Amsterdamsche publiek, dat hem dan trouwens ook niet weinig zijn kas heeft helpen stijven. In de kleinere schouwburgen worden de oude schotels nog eens opgcdischt; en zelfs op het Leidscheplein zal a. s. Zaterdag avond het Nederlandsch Tooneel ons een oude kennis in een nieuw pakje presenteerenOnschuldig veroordeeld, alias „Een beroemd proces," dat bij van Lier en Juclels reeds afgekeken is. Alleen liet debuut van juffr. Baart iu dit stuk geeft er eeuig reliëf aan en zal misschien wat „volk" trekken. Over de beruchte „Gabrielle," die meer besproken dan bezien is, zal ik hier liever niet uitweiden: de op voering van zulk onzinnig maakwerk is en blijft een jammerlijke

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1