Is dit nu waar? Is liet zoo gemakkelijk een winkelzaak te drijven, dat men liet met een ledepop kan doen? Welnu, dan is het zonde en jammer, dat eenig verstandig menscli er zijn tijd aan wijdt! Het is immers onwaar. Bijna alle winkelvereenigingen, die mislukt zijn, en dat zijn er vele, zijn 'gestruikeld over de moeijelijklieid om een geschikt persoon te vinden om aan 't hoofd te staan. Want dat is veel moeijelijker, dan eigene zaken tc drijven. Men denke slechts om enkele punten, bijv. de financiële verantwoor ding; welk eene administratie! Men stelle zich voor bijv. een kruidenier, die de ontvangsten van zijne winkelladen moet verantwoorden en doen sluiten met zijn pakhuisboek; men geve zich rekenschap van de vele gelegenheden, die een koopman, die voor eigen rekening handelt, heeft, om tegen lagen marktprijs to koopen, die eene vereeniging mist, die tegenover hare leden slechts te verantwoorden is, als zij naarmate de behoefte en tegen de koers van den dag koopt. Zoodanige winkel betaalt eveneens patent, personeel en lasten, en men zal zich wel niet voorstellen, dat, als men eenmaal een geschikt persoon heeft om aan het hoofd te staan, deze zich zal verbinden 0111 ongehuwd te leven en tevreden zal zijn met een ledepop-salaris. Men behoeft ook niet aan te nemen, dat die persoon nood zakelijkerwijze onkerksch en niet liefdadig is, zoodat hij bij de bepaling van zijn salaris, waarvoor hij werken wil, dc posten kerk en armen schrapt. Dit alles houden wij voor eene dwaling. Wij zijn stellig overtuigd, dat geene winkel vereeniging, ook Eigen Hulp» niet, goedkooper kan verkoopen, dan een particulier win kelier of handelaar in dezelfde omstandigheden. Maar dat is de zaak, hierop valt de nadruk: in dezelfde omstandigheden. Hiermede komen wij op het punt, waar, naar onze meening, de schuld van het misverstand rust op hen, die zich aan het hoofd der beweging hebben geplaatst. Van dio zijde is de zaak veel te veel voorgesteld als een eisch om in het bezit te worden gesteld van een deel van de billijke winst van den winkelier. En dat is onregt. dat zou er op neerkomen, dat men den winkelier de vruchten van zijn arbeid, zijn kennis en kapitaal niet gunde. Naar onze meening zou die eisch, werd ze gesteld, vanzelf onuitvoerbaar blijken, en waren wij winkeliers, wij zouden er even hartelijk om lagclien, als om eene bedreiging met het uitbiusschen van de zon! Maar wij begrijpen, dat zij, die daarvan niet overtuigd zijn, bevreesd en boos worden. Vergissen wij ons niet, dan is daarom de lieer van Onselen tureluursch geworden, zóó dat hij niet eten kon. Hij gelooft, dat men hem, tegen zijn wil. zijn billijke winst kan ontnemen. Laat ons nu een woord zeggen, hoe wij „Eigen Hulp" opvatten. Slot volgt!) HELDER en NIEUWEDIEP. 4 April. Bij de dd. Artillerie-Schutterij alhier zijn bevorderd: tot sergeant-majoor: do sergeant F. H. de Goeij; tot sergeant: de korporaals W. H. Kroos, J. Dee en A. Huisken; tot korporaal: de schutters F. Mulder, M. Tissing, T. F. de Haas, C. J. van Santen, K. Ravenstein en J. Rieuwers. Dikwijls wordt dezer dagen, bij den opbouw dor Westerkerk, de aandacht def voorbijgangers getroffen dooi de zeldzame gehechtheid van een hondje aan zijn jeugdigen meester. Zoo dikwijls deze met een hoop steenen den zeer langen ladder opklimt, wordt hij dadelijk gevolgd door zijn hondje, die met eene verwonderlijke vastheid den jongen achterna klimt. Zoodra hij op liet dak is gekomen, bewijst hij zijn meester door een vrolijk blaffen en dartele sprongen de innigste vriendschap. Wanneer de jongen zich van zijn last heeft ontdaan en weer naar omlaag klautert, springt de hond, die bij instinct schijnt te weten, dat liet. afklimmen gevaarlijk voor hem kan zijn, op de schouders van den jongen en komt zóó behouden en vrolijk omlaag, om dadelijk weer den moeijelijken en pijnlijken togt naar boven aan te vangen. Bij het bestuur der plaatselijke afdeeling van de Vereeniging Volksonderwijs" 'is dezer dagen ingekomen een schrijven van liet hoofdbestuur, waarin wordt mede gedeeld, dat in de vergadering van het hoofdbestuur van 25 Maart 11. liet prae-advies in zake het regërings-ontwerp tot herziening der wet op liet lager onderwijs is vastge steld. Dat stuk wordt binnen enkele dagen, in druk, aan de leden gezonden, om op 23 dezer in behandeling te worden genomen in de alsdan te houden algemeene ver gadering der Vereeniging. De leden der afdeeling zullen tot liet houden eèner bijeenkomst in de volgende week worden zamengeroepen. Drietal te Edam: J. W. van Hoogstraten, te Winkel; di\ H. H. Meijboom, te Veendam, en P. Th. Wielanclt, te Akersloot. Beroepen te Amsterdam de hoeren C. H. Rcnier, pred. te Utrecht, en F. L. Rutgers, pred. te 's Hertogenbosch. Dr. Ci. J. van der Flier, pred. te. Delft, de eerste op een der drietallen, had verzocht niet in aanmerking te komen. Aangenomen liet beroep naar 's Hage cloor dr. G. J. van der Flier, pred. te Delft. Bedankt voor liet beroep naar Barneveld door ds. J. Kraijenbelt Wz., pred. te Alkmaar. Drietal bij de Evang. Luth. gemeente te Alkmaar G. T. Bruin, IC. A. Gonlag en P. van der Veen. Beroepen: P. van der Veen, pred. te Zierikzee. Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Beverwijk ds. A. Brummelkamp Jr., pred. te Alkmaar. Gisteren is mej. Alêtta H. Jacobs door dc genees kundige staats-commissie te Utrecht tot arts bevorderd. Zij is de eerste vrouw, die in Nederland het diploma erlangt. In liet tijdperk van vier weken, van 24 Febr. tot 23 Maart, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast: in Zuidholland 61, in Utrecht 1, Friesland 2, te zamen 64 runderen. In bet vorige tijdperk vair 4 weken waren 78 runderen door die ziekte aangetast. De lieer Th. J. V/aller, te Anna Paulöwna, is zeer ingenomen met het besluit (met 71 tegen 17 stemmen) der vergadering van de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier, om bij de regering aan te dringen op afschaffing der overgangs- en hypotlieekrcgten, met vermelding dat de vergadering er geen bezwaar in zag, dat de grondbelasting eenige ver hooging onderging. I11 een artikel in het Hld. wijdt de heer W. eenige regelen aan liet belang, dat die belastingen, door alle staathuishoudkundigen veroordeeld, verdwijnen. Bij mij staat de overtuiging vast, zegt hij 0. a., dat, zijn eenmaal die regten afgeschaft en kent men de voor deden, die dc landbouw daardoor geniet, de landbouwers het oogenblik steeds zullen zegenen, waarop zij van de knellende banden bevrijd worden en laat ons, landbouwers, daarom niet rusten voordat wij zoover gekomen zijn. Een correspondent van het Hld. die dezer dagen met een boot van de Maatschappij Zeeland van Vlissïngen naar Qneensbo.ro stoomde, meldt omtrent zijn togt, die zeer stormachtig is geweest, 0. a. het volgende: „Onder die op het dek gekomen waren, behoorden tot mijn genoegen enkele der zusters van het Roode Kruis. Zij hadden negen dagen zonder ophouden gereisd. Van Bulgarije waren ze via Ruste-link naar Engeland terugge keerd. Men kon haar aanzien welk een harde taak zij gehad hadden. Enkele droegen kort afgesneden haar; zij waren herstellende van de tvphus, die zes harer in de hospitalen van Bulgarije gekregen hadden. Een paar hadden die ziekte op reis gekregen, niet ver van Plewna. Ze hadden 1300 Russen en Turken verpleegd en waren iip weg huiswaarts 0111 krachten te herwinnen. Ik wilde, dat er een vrouwelijk woord voor „ridders" bestond. Ze schenen mij moedige, nobele, vrouwelijke ridders der 19de eeuw, die eenvoudige, rustige vrouwen, in haar sobere plunje, in de met wit bont gevoerde en afgezette regen mantels, die gewonden en typhuslijders in een vreemd land waren gaan verplegen. Ik sprak met dc oudste, die, naar mij scheen, het hoofd was. Onder al de verschrikkingen van den oorlog komen als stralende lichten in het duister zeer edele deugden der menschheid voor den dag. Ik heb de innigste bewondering voor de zelfopoffering en kalme toewijding der Engelsche verpleegsters, die niet in Engelsche ambulancen, maar in de kleihutten van Bulgarije, die tot Russische hospitalen waren ingerigt, soldaten verpleegden, die anders aan hun lot zouden zijn overgelaten. Als de stormachtige nacht aan den oorlog deed denken, de onzelfzuchtige liefde dier edele heldinnen herinnert aan de vrolijke morgenzon, die de Engelsche kust van ochtend verlichtte en die nieuwe hoop en vertrouwen gaf. Moge de hulp der ervaren liefdezusters niet weer op de slagtvelden noodig worden gemaakt door lord Beaconsfields staatkunde, is de wensch de niet zeer hoopvolle wensch waarmede ik mijn eersten brief besluit. Somber als de Engelsche Zondag, die heden in de stille straten van Londen met doffe, eentoonige felheid woedt, is het poli tieke vooruitzigt." Een der twee gevangenen, die onlangs uit het huis van arrest te Haarlem ontvlugt zijn, en wel de Roeper, is weder gearresteerd en jlDingsdag in de gevangenis teruggebragt. Aan het Vaderland wordt berigt, dat een herbergier onder IJzendijkc is doodgeslagen en onder graanzakken verborgen, terwijl zijn huishoudster is geworgd. De dader is voortvlugtig. Men schrijft uit Zwolle, dd. 2 dezer: „De veehandel, die in de noordelijke provinciën zoo verbazend toeneemt en in 1877 p. m. 10 millioen gulden aan uitgevoerd vee opleverde, geeft in de eerste 3 maanden van 1878 nog krachtiger bewijs van vooruitgang. Ondanks liet ruwe weder, zijn in Jan., Febr. en Maart p. m. 18,000 stuks vee uit het noorden hoofdzakelijk naar liet buitenland verzonden, die gezamenlijk eene waarde hebben van p. m. 3!, millioen gulden. Nog nimmer was de omzet van vee in dit kort tijdsbestek zoo uitgebreid." Dezer dagen is een kapitale fijne os, afkomstig van den lieer S. G. van der Hem te Wirdum, aan een slager tc Leeuwarden verkocht voor niet minder dan f' 725. Het krankzinnigen-gesticht te Franeker schijnt geen model-inrigting tc wezen. Daar is de geneesheer tevens de huismeester en administrateur. Alle zaken van dagelijkscli beheer moeten door hem worden verrigt en tevens brengt zijne taak mede, dat hij cle krankzinnigen zoo mogelijk geneze. Men zou eerder moeten vreezen dat onder die opeenstapeling van werkzaamheden de directeur zelf gek werd, dan dat hij den lijders het gezond verstand terug gaf. Een van hen is dan ook dezer dagen uit eigen beweging naar huis teruggekeerd: blijkbaar was hij verstandiger dan zij, die hem om beter te worden in zoodanig gesticht plaatsten. (Arnh. Crt.) Volgens de Haagsche kroniek der Gr. Crt. zijn de geruchten omtrent een huwelijk van Z. K. H. Prins Hendrik geenszins uit de lucht gegrepen. De Prins zal binnen kort verloofd worden met een der dochters van Prins Friedrich Ivarl, zoon van Prins Karl, broeder van den Duilsclien Keizer. Zeer spoedig zal de natie officiëel met dit heugelijk nieuws worden verblijd. Want ofschoon een huwelijk van den Kroonprins der natie nog meer reden tot vreugd zou geven, zou men toch algemeen met genoegen weder een Prinses aan het Nederlandsche hof zien verschijnen, in staat de honneurs van het hof waar te nemen. Voor den Haag zou het, daarenboven een geluk zijn wanneer door de ver schijning eener Prinses weder eenig leven ontstond in de hofkringen. Over het schrijven van den Courr. de Bruxelles uit Parijs, dat de heer Target, de onlangs vertrokken gezant der Fransclie republiek bij het Nederlandsche hof, zich aan ontvreemding van staatsdocumenten schuldig gemaakt zou hebben, betrekking hebbende op een aanhechting van Neder land en Duitschlancl, in verband met de teruggaaf van Lotharingen aan Frankrijk, zegt de schrijver, dat die mede- deelingen te 's Hage een pijnlijken indruk teweeggebragt hebben. Er schijnt iets van aan te zijn en een interpellatie ter zake van deze teedere kwestie, des noodig in comite- generaal, zou men te geinoet kunnen zien. - Als liet waar is, dat de vrouw in den regel teer gevoeliger is dan-dc man, mag men dat complimentje wel terughouden als er sprake is van zekere jufvrouw te Sappe- meer, die, 0111 haar hondje het wegloopen te beletten, het arme dier met een spijker door het oor aan een plank vastgenageld heeft. Of dit zachtaardig vrouwtje getrouwd of nog d prendre is, wordt niet gemeld. Sedert den laatsten tijd wordt in de provincie Drenthe meer door dc landbouwers maïs verbouwd. De zooge naamde rozeiiaardappelen worden dit jaar op grootere schaal gepoot, omdat die soort buitengewoon voldoet. ~\7~ iscliTDerigten. Binnen 3 Maart. Zeemans/ioop, schipper A. Zwart veld, met 40 levende kabeljaamven, 20 levende lengen, 5£ bennen vleet, 4 punten rog, 340 sclielvissclien ii f 7.25, 66 doode kabeljaauwen en lengen a f 1.85. 4 Ma'art. Ulbo, schipper J. Smit, met 35 levende kabeljaauwen, 8 levende lengen, 5} bennen vleet, 2 punten rog, 2| honderd schel vissollen a f5.10, 62 duo.de kabeljaauwen 50 a 85 cents, 100 repelaars a f 15.50. Noordover, schipper M. Jongejan, met, 35 levende kabeljaauwen, 10 levende lengen, 51 bonnen vleet, 2 punten rog, 300 schelvissclieu a f 5.80, 15 doode kabeljaauwen a S5 cents. De sloepen vangen thans zeer weinig, ook hebben zij gedurig nu t ongunstig weer te kampen. Haring wordt bijna niet gevangen; de prijs was van f 2.75 tot f 5 per tal. Gisteren ving een Urker 250 schelvisschen, 8 kabeljaauwen en 5 stuks rt.g. Voor een en ander besomde hij f 140. Benoemingen, enz. Tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, standplaats Por- merend, is benoemd de heer M. E. Boov, thans notaris te Grootebroek. Staten-Greneraal. Tweede Binsaer. Zitting van Dingsdag 2 April. De Kamer heeft benoemd 'tot haren commies-griffier, ter vervanging van den heer mr. O. IV. Star Numann, als zoodanig benoemd bij de Eerste Kamer, den heer mr. 1\ W. A. Gort van der Linden, advocaat, te 's Hage, met 44 stemmen, tegen 28 nitgebragt op den lieer jhr. mr. T. A. J. van Asch van "Wijk, advocaat te Utrecht. Na afloop der openbare zitting zijn in de afdeelingen eenige minder omvangrijke wetsontwerpen onderzocht, benevens dat. tot wijziging van het hypotheekregt. Zitting van Woensdag 3 April. De lieer Cort van der Linden is als commies-griffier becedigd. Het ontwerp tot wijziging der notariswet is aangenomen met 68 tegen 1 stem (de heer van E k;) de termijn tot inwerkingtreding is gesteld op 5 dagen na de afkon diging. Met 50 tegen 24 stemmen is aangenomen het wetsontwerp houdende bepalingen omtrent dc beëedigde vertalers, nadat 11a uit voerige discussie was verworpen een amendement van den lieer Mackny met 41 tegen 33 steramen, strekkende om in het ontwerp op te nemen dat de eed of belofte moet afgelegd worden naar ieders godsdienstige gezindte. Morgen zijn verschillende ontwerpen aan de orde. Frankrijk. De Engelschmail Adams, die het eerst van alle inzen ders voor de tentoonstelling te Parijs gereed was met de installatie zijner inzending (pottenbakkerswaren), heeft van de Fransche werklieden een ruiker ontvangen met het opschrift: „Heil den eersten inzender! Leve Engeland! Leve Frankrijk!" Eenige dagen geleden heeft een jonge dame van 18 jaar een poging tot zelfmoord gepleegd, door zich te Parijs van den Pont Royal in de Seine te werpen. Zij werd door een badopzigter gered en naar haar woning teruggebragt. Men verneemt 1111 dat het de dochter van den Russischen gezant, vorst Orloff, was. De redder hoeft voorloopig 600 fr. belooning ontvangen. Men is bezig te Parijs een „ballon captif" temaken, die op bet binnenplein der Tuilericn zal opgaan, tot een hoogte van 600 meter. Hij zal bevestigd worden aan een kabel, die op een trommel opgewonden of afgerold wordt. De trommel zal niet minder dan 11 meter middellijn heb ben en rondgedraaid worden door een groote stoommachine. Het schuitje onder aan den ballon zal ongeveer veertig personen kunnen bevatten. Te Lyon is een zekere Josepli Masson, een failliet koopman van Parijs, in hechtenis genomen. Hij gaf voor door de regering te zijn belast om het personeel voor de wereldtentoonstelling bijeen te zoeken. Hij engageerde controleurs, ontvangers, suppoosten en sloot contracten op gezegeld papier; hij vroeg dan van elk 25 a 5ü fr. hono rarium en gaf zijn cliënten rendez-vous op den 1 April aan het station, om naar Parijs te vertrekken. De politie heeft den handigen opligter achter slot gezet. Duitsciiland.. Het wetsontwerp betreffende de vervalsching van levens middelen is, na debat in den Rijksdag van verschillende zijden, in handen gesteld van eene commissie. Graaf Luxburg voerde tegen het ontwerp als hoofd bezwaar aan, dat men toch niet alles kon verbieden wat voor de gezondheid schadelijk'is. Men denke bijv. aan de chignóns en toepets der dames. En gesteld, het ontwerp wordt aangenomen, hoe zal de politie liet dan maken met het onderzoek van eene reeks artikelen? Zal zij bijv. alle nieuw aangevoerde tapijten, gordijnen, kleedjesstoffen enz. moeten onderzoeken Dr. Braun was ook wel voor maatregelen, maar achtte tóch, bij de vaststelling van zulke politic-maatregelen, als nu hier aan de hand worden gedaan, voorzigtigheid hoogst noodig. Want of men al iets vaststelt, men moet ook weten of men de hand er aan houden kan. Een veertig jaar geleden werden in Hannover de lucifers verboden; spreker weet zeker dat dit verbod dertig jaar heeft Bestaan en naar hij meent bestaat liét nog, en toch: wie gebruikt er in Hannover geen lucifers? Dat er aanhoudend luide klagten opgaan over vervalsching van eet- en drinkwaren, is waar; doch nu er eenmaal wordt geklaagd, is het alsof

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2