was. Zij boorde van een boor uil bare buurt, wiens jichtpijnen geweken waren nadat bij-toevallig door cene bij gestoken was. Zij besloot, de proef te. nomen en liet zich drie bijen op den arm plaatsen, die zoo lang daarop gedrukt werden, tot men kon aannemen, dat zij liare giftblaasjes geheel geleegd hadden. De arm zwol natuurlijk geweldig op, maar reeds den eersten nac.ht daarna kon de vrouw rustig slapen, hetgeen haar in lang niet gebeurd was, en weldra kreeg zij liet gebruik van haren arm terug. De inzender verlangde het oordeel van genees kundigen over dat feit te vernemen. Zooals men weet, zal de Scliaeh van PerziÖ dit jaar Europa weder met een bezoek vereeren. Terwijl de leve ranciers te Londen, bij wie hij tijdens zijn eerste bezoek groote inkoopen deed zonder ze te betalen, reeds reikhal zend naar hem uitzien, laten zijne onderdanen hem niet dan noode uit hunne oogen gaan. Toen hij op het punt stond van vertrekken althans, is een soldaten-oproer uit gebroken, dat met geweld bedwongen is moeten worden. De reden waarom de krijgslieden op hun doorluchtig Hoofd vertoornd waren, was.... achterstallige soldij. Tien oproer lingen zijn gedood; tien anderen zóó verminkt, dat ze voor liet leven, ongeschikt zijn voor de dienst. De Schach zal aan de verschillende hoven weder als broeder ontvangen worden. Het niet aan bederf onderhevige lebpoeder van dr. F. Witte, in Rostock, schijnt inderdaad niet te zijn eenvoudig het tot poeder gebragte binnenste van de lebmaag van kalveren, maar liet resultaat van een scheikundig proces, waardoor het werkzame bestanddeel van de kalver- maag op zichzelf in poedervorm gebragt wordt. Bedoeld poeder zou werken in de verhouding van 1 300,000. Het lost zich bijna volkomen op in water, en behoudt, droog bewaard, zijn kracht voortdurend en zonder eenige vermindering. Het is al zeer gemakkelijk te gebruiken, goedkoop te bekomen, heel gemakkelijk te transporteeren. De voorzegging dat dit poeder mettertijd zijn weg wel zal vinden in de kaasmakerij, schijnt niet gewaagd, als namelijk de proef zonder voor- of tegen-ingenomenheid meer algemeen met het middel zal zijn genomen. Wouter Sluis, over Laïidbeinesting, enz. Aan eene belangrijke lezing, te Maartensdijk gebonden, boven vermeld onderwerp behandelende, ontleenen wij de volgende regelen: Het doet den vriend van ontwikkeling en vooruitgang goed, den beer Sluis te liooren getuigen van zijne liefde voor de wetenschap die liefde toch is geheel uit eigen aandrang ontstaan; hij was een voudig landbouwer, zonder meer dan gewone kennis en ontwikkeling, en slechts uit besef van de behoefte aan meer kennis is bij deze gaan zoeken, en door bet verzamelen van nuttige kundigheden is zijne ontwaakte liefde voor de wetenschap aangewakkerd en toe genomen, en tracht bij die nu aan allen, die naar liera hooren willen, in te prenten. Het voorbeeld van den beer Sluis moge hen, die wanhopen aan de mogeli^klickl^ otncdennlandJjouwer tot ontwikkeling te brengen, maar wat dientengevolge spoediger ging, zal bij anderen langzamer komen, maar komen doet liet en dat is gelukkig. "VVant, dat was een der eerste lessen, die heden weder geleerd werdenvoor de mest, bemesting en mestbewaarplaatsen heeft men, om niet mis te tasten, telkens de voorlichting der wetenschap noodig. Zij leert in de eerste plaats den grooten invloed van lucht en licht kennende lucht moet toetreden om dc mest te ontbinden, tot voor de plant bruikbaar voedsel te maken en daarom moet men de landen, die niet hoog genoeg boven water staan, droogleggen. Zoo hoog als het grondwater staat, dringt dc lucht niet door, heeft nagenoeg geen ontbinding plaats en ontbreekt dus de noodige voeding voor de plant, die op zulke gronden dan ook niet gezond en krachtig groeijen kan, en derhalve geen goed en gezond voedsel voor mensch en dier kan opleveren. De vrees, dat men door droog leggen des zomers te veel last van droogte zal hebben, is hersen schimmig. Spr. toonde duidelijk aan, dat juist die landen, die het meeste grondwater bevatten, het eerst aan verdroogen, ja verbranden bloot staan. In goed drooggelegde landen is namelijk het opzuigend vermogen grooter dan iu niet drooggelegde, die eerder scheuren en barsten. Dat opzuigend vermogen neemt toe met de vetheid van den grond van daar dat men zeggen kan: vette grond lijdt geen dorst. Droog zand bijv. houdt slechts 6 pCt. water, drooge klei 40 pCt., tuin- aaide 52 pCt. en humus 120 pCt. Met liet droogleggen of draineeren moet daarom goede bemesting gepaard gaan. Spr. trachtte zijne hoorders te doordringen van de hooge waarde der mest voor den landbouw. Men stemt dat, wel is waar, gaarne toe; maar men handelt er niet naar, en laat op allerlei wijze mest verloren gaanwie van het belang der mest goed overtuigd is, laat zelfs den barbier in zijn winkel niet met rust: de afval, dfe zoo'n winkel oplevert is goede mest; wollen en andere lompen doen den bodem goed. De Chineezen brengen geen groenten naar de stad, of zij komen met mest terug. Eu hier laat de boer de kostelijkste bestauddeelen wegloopcn en ver ontreinigt daarmede de slooten, die ziju beeston moeten drenken, verontreinigt daarmede de lucht, die de menschen moeten inademen. Trouwens de meeste stedelijke besturen doen niet beter: de menschelijke uitwerpselen vaste en vloeibare, van hooge waarde voor den landbouwer worden aan dezen onthouden, en dienen alleen om den bodem, het water en de lucht voor de stedelingen te verpesten. De uitwerpselen van één mensch zijn voldoende voor dc bemesting van I bunder graanland. Spr. gaf eene duidelijke verklaring van dc wijze, waarop dooi de werking van de bladereu die als ademhalitigs-organen dienst doen een sappenstroom in boom en plant ontstaat, die bet opnemen van de voedende stóffen uit den bodem mogelijk maakt, en verbond daaraan een opgave van de verschillende stoffen, die verschillende planten aan den bodem ontnemen. Aardappels gebrui ken veel potasch, de grassen veel beendermeel, enz. Nu kan men aan de gesteldheid der velden zien, wat er aan ontbreekt. Wei landen waar veel madeliefjes staan, hebben beendermeel noodig; waar veel mossen staan, moet kalk gebragt worden gaskalk van de gasfabrieken is uitmuntend akkers waar liet stroo der granen zwak wordt, hebben kiezel noodig. Intusschen kan de verstandige landbouwer, zonder deze hulp middelen weten, welke bemesting hij op 't land moet brengen. Spr. vertoonde de bekende tafel, waarop de zamenstellende deelen van de voornaamste gewassen staau aangegeven: wat bet gewas aan vaste stoffen bevat, is uit den bodem opgenomen, en moet er met de mest weer ingebragt worden. Nu gaat stalmest boven alles, maar is aanvulling van de minerale bestanddeelen van den bodem ook noodig en daartoe behoeft men kunstmesten, die, nu zij door li-t proef*tali n onderzocht worden, niet jfortivuwy» knuneu word. u gebruikt. Welke inéslsoorleu men noodig luait, dat leert de genoemde tafel, eu linngt af van de gewassen die men teelt. intusschen kan verarming van den bodem ook worden voorkomen door ecu doelmatige vruchtwisseling. Omtrent de bewaring der mest gaf spr. goeden raadmen moet de vloeibare pest opvangen, want de ier is veel werkzamer dan de vaste meststoffenook dc vlugtige bestanddeelen moet. men vast leggen, omdat, zij hooge waarde hebben voer den landbouw en bij 't, vervliegen die doelen juist de lucht verpesten. Yoor do mest moot men een gemetscldcii en overdekten put hebbentussclicii de lucst moet laagsgewijze drooge grond gelegd worden; de ier moet afloopen in een kelder, die in twee deeleu verdeeld is. Is het cene vol, dan sluit men dat al en laat hot andere volloopcn. In den tijd, die hiervoor noodig is, is de inhoud van het eerste deel verteerd en voor de vloeibare bemesting, vooral voor weiland aanbevolen geschikt. Wil men verselie ier gebruiken, dan doet men in een vaatje met ier wat zoete melk, die dadelijk de noodige omzetting te weeg brengt. Om het vlugtige in de mest, de ammoniak, vast te leggen, gebruikt men een weinig- van het volgende mengsel: wat oud ijzer wordt met 20 kan water en 1 kan zwavelzuur, of wel met 10 kan water en 1 kan zoutzuur overgoten. Van die oplossing een weinig iu de mest gedaan, houdt de ammoniak vast; dit is van uitstekend gevolg voor de bemesting. Met dit middel voorkomt spr., die pachter is van de door het tonuestclsel verzamelde feealieu in Purmcrend, alle lucht in de woningen. Ziedaar enkele punten aangestipt uit de belangwekkende voordragt van den lieer Sluis, wicn door den burgemeester van Maartensdijk, den heer II. Hagedoorn Urntjes, ten slotte een welverdiend woord van dank werd tocgebragt. Ook het bestuur der al'deeling en de opgekomenen betuigde hij zijn erkentelijkheid ouder het uitspreken van den wensch, dat het gehoorde de belanghebbenden tot onderzoek eu beproeving mogt aansporen, en dut het gehooide goede vruchten mogt opleveren voor de toekomst. Hegtszalien. Yoor liet geregtshof Ie 's I-lage stond jl. Donderdag teregt Maria L., eene zestienjarige dienstbode, die te Leiden uil eene linnenkast in de woning liarer meesteres herhaaldelijk geld en bankpapier had weggenomen, na de deur dier kast telkens door krachtig trekken te liebbcn doen openspringen. Het ontvreemde bedroeg wel bijna f 200 en werd op eene zeer curieuse manier door de beschuldigde besteed. Zij kocht daarvoor namelijk een gouden horologié met dito ketting, een gouden me daillon met dito ketting, eenig linnengoed, honderd bidprentjes eneen bijbel. Waartoe die prentjes en de bijbel? Het is bijna ongeloofelijk. Ten einde liare meesteres geen argwaan te doen krijgen omtrent de herkomst van de gouden voorwerpen die zij droeg, vertelde zij in liefdesbetrekking te staan met zekeren Jolian- nes Rcuvens (die niet bestond). Eerst heette die jongeling een spekslagersbediende, later zcide zij dat liet een student was, cn van deze ontving zij het medaillon met den ketting. Ten ciiide nu ook het horologié te durven dragen, liet zij haar student sterven cn zich'dat horologié met ketting bij wijze van legaat door zijn broeder ter hand stellen. - Opdat de meesteres dit alles geloovcn zou, kocht zij de 100 bidprentjes en liet daarop volgens eigene redactie drukken: «Bidt voor de ziel van Joh. Reuvens, overleden.... aan den Iloogen Rijndijk onder Soetevwoude en aldaar begraven" en daaronder: „Waakt en bidt, want de ure komt, dat de Heer des ïn den Lij Lel dien zij kocht, liet zij ook een oiaatije drukken, waaruit liet. zou moeien schijnen alsof zekere niet bestaande pastoor Theophano haar dien om hare deugd geschonken had. In weerwil van al die huichelarij werden hare misdaden eenmaal ontdekt cu bekende zij die zeer kalm. Na op liet ernstige der feiten gewezen te hebben, rekwireerdc de procureur-generaal jbr. mr. van den Bergh schuldigverklaring aan diefstal in een be woond liuis met behulp van binnenbraak eu vcroordeeling tot twee jaren eenzame opsluiting. Advocaat mr. Bevers zocht in de jeugd der beschuldigde en in hare pronkzucht enkele verzachtende omstandigheden. Het hof deed nog denzelfden dag ui'.spraak en veroordeelde haar tot drie jaren eorrectioneele gevangenisstraf. Te Botterdam is legen twee wisselwachters van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij proces-verbaal opgemaakt, wegens diefstal van viscli uit een bagagewagen. Het geregtshof te 's Hertogenbosch heeft II. v. Z., brieven gaarder te Alem, wegens het verduisteren van gelden, die hem als ambtenaar der posterijen waren toevertrouwd, veroordeeld tot eene celstraf van IS maanden, 2 geldboeten, eene van f 4.50 eu eeue van f 50, benevens tien jaren ontzetting vati de burgerschapsregtcn. Bovenstaande lezende, dachten wij hoe strafbaar liet feit op zichzelf ook is dat de geringe belooniug, die dc brievengaarders genieten, aanleiding tot misbruik van vertrouwen geeft. Op vele hulpkantoren worden duizenden guldens aan hen toe vertrouwd, duizenden guldens, terwijl het salaris, dat zij genieten, niet toereikend is om op min kostbare wijze in de behoefte van hun huisgezin èn van hunne bureaubehoeften, die ook nog tot I hunne lasten zijn, te voorzien. Door eene meer aan hunne betrekking geëvenredigde bezoldiging, zal het spreekwoord„de paarden die de haver verdienen krijgen ze niet," niet langer op hen toepasselijk zijn. Mogt het Ministerie toch spoedig tot vervulling van zijne belofte overgaan, om de brievengaarders goed te bezoldigen! (Wag. Crt.) Door den kantonregter te Almelo is onlangs zekere W., ter zake van jagtdelict vrijgesproken, niettegenstaande de verklaring des veld wachters, die meende de klompen van .beklaagde in beslag te hebben genomen. De klompen van den beklaagde? Dat was echter de kwestie. Want een ander verklaarde, dat 't zijn klompen waren en werkelijk pasten ze niet aan IV., maar wel aan den getuige a décharge. Wie sprak nu onwaarheid, de veldwachter of de geluige? De beslissing is overgelaten aan de regtbank te Almelo, welke den 20 dezer uitspraak zal doen. Het Hof van Assises van Seine-et-Oise heeft, „met aanneming van verzachtende omstandigheden," tot 20 jaren dwangarbeid ver oordeeld een gehuwde vrouw (den heiligen naam van moeder mag men haar niet geven), die haar pasgeboren wettig kind gesmoord heeft in haar schoot en liet daarna den tong uitgetrokken heeft VisolH>erigteii. 18 April. 1 bom binnengekomen met 1G0 groote en kleine tonnen, benevens 2 beugers met een lOOtal schelvissellen, die voor f 12 ziju verkocht. 19 April. Slechts 2 schuiten binnengekomen, ieder met 8 wigtjes kleine schol en voor f 18 aan tong en tarbot. De beugers gingen met het oog op de feestdagen allen naar Enkhuizen. Eenoemiiigeii, enz. Dc luit. ter zee 2de kl. L. Adriuii, laatst b-boord hebbende 14 het cscader in Oost-Tndië en vandaal' don 10 dezer teruggekeerd, is met dien datum op iu.n-activiteit gesteld. Staten-G-eneraal. Tweed*» Kmncr. Bij de Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende nadere wijziging der wet tot; regeling der militaire pensioenen bij dc zeemagt. Door de wet, houdende nadere herziening der wet op de militaire pensioenen bij de laudmagt, is liet verband, dat steeds lusselion de pensioenen bij dc zee- en bij dc laudmagt bestaan heeft, verbroken. Om de bestaande wanverhouding zooveel mogelijk weg te nemen, is dit ontwerp ingediend. Het slrekt, om dc pensioenen voor het personeel der zeemagt te verlioogeu en gelijk te stellen met die voor de laudmagt. Daarbij is echter de beperking gemaakt, dat deze verhoogde pensioenen eene vermindering zullen ondergaan, aanvangende met liet pensioen voor het zesde jaar van verblijf in de keerkringen cu wel van f 20 voor de officieren, f 4 voor de onderofficieren en f 2 voor de minderen per jaar. Het pensioen voor den rang van vicc-admiraal ondergaat geen verandering. De aangevraagde vermeerdering, berekend over liet geheel getal militairen der zeemagt, dat op den 1 Jannarij 1S78 pensioen geniet, zou liet totale bedrag der pensioenen doen stijgen met f 180,000. i?ranl2.rijl£. Do Parijsche tentoonstelling zal niet alleen tot veel schoons en belangrijks, maar ook tot veel dwaasheden aanleiding geven. De aankomst van een Chineeschen reus heeft aan den Engclschen lord Bright aanleiding gegeven een concours van groote menschen uit te schrijven. Reeds zijn verscheidene prijzen uitgeloofd. Het cerc-voor- zitterschap zal worden bekleed door den heer John Smith, voor zooveel hekend is, de grootste man te Londen, die reeds eenige jaren geleden als voorzitter bij het banket van groote menschen fungeerde. Deze. omvangrijke persoon had verleden jaar een gewigt van 457 pond; hij heelt 10 voet omtrek cn vijf gewone menschen kunnen in zijn digtgeknoopte jas geborgen worden, 't Zal de vraag zijn of hij een mededinger zal vinden naar den prijs van 100 pond sterling, voor den grootsten mensch uitgeloofd. Een andere prijs van 100 pond is toegezegd aan den grootsten eter. Treurig genoeg zullen zich hiervoor wel verscheidene liefhebbers voordoen. Eindelijk is nog een prijs uitgeloofd voor hem, die in den loop van een jaar het meeste gewigt heeft verloren. Hoewel de heer Smith in ruim li jaar 120 pond ligter is geworden, zal hij in dit opzigt waarschijnlijk moeten onderdoen voor een Franseh mededinger, zekere doctor Philbert, die in den loop van een jaar 112 pond heeft verloren. Dezer dagen werd aan een der bureaux van politie te Parijs eene vrouw opgebragt, die haar aangespannen ezel zoo geweldig sloeg, dat een der leden van de Verce- niging tot bescherming van dieren haar niet alleen den knoestigen stok, waarvan zij zich bediende, ontrukte, maar tegel IJK dt. l»uljj dor ojjojib-nrc uiitgl inriep, om bnnr, vol gens de wet van 2 Julij 1850, te doen boeten voor hare handeling. Voor den commissaris gebragt, ontkende zij volstrekt niet, dat zij het dier onbarmhartig geslagen had, maar zij voegde er bij: „'t Is nog al de moeite waard, zooveel omhaal voor een ezel te maken. Wie trekt ei- partij voor mij, als mijn man het mij doet?".... De Estafette deelt een curieus besluit mede, door een burgemeester in het departement der Opper-Saöne „overeenkomstig advies van den Gemeenteraad'- uitge vaardigd en waarin inen het volgende leest „De burgemeester enz., overwegende, dat de hoenders uit den omtrek op de gemeente-begraafplaats doordringen cn degradatiën bedrijven op de graven; overwegende, dat deze wijze van handelen in strijd is met alle betamelijkheid en den aan de dooden verscliuldigden eerbied, besluit: Art. 1. Het is verboden hoenders en kuikens op de begraaf plaats van het dorp te laten komen. Art. 2. De bur gemeester der gemeente zal zorg dragen, dat proces-verbaal worde opgemaakt tegen den eigenaar der voorzegde dieren, die op dit besluit niet zal hebben gelet." Jl. Zondag is met goed gevolg de eerste ijzeren spoorbaan op den gewonen rijweg, van Reuil naar Marly, geopend, en daarbij tevens de eerste locomotief zonder vuur naar het stelsel van Lamin en Franck, in werking gesteld. Deze locomotief heeft trekkracht voor twintig kilometer, tien heen en tien terug, en heeft met gemak drie wagens met personen en goederen, zelfs tegen de helling van Port-Marly en Marly-le-Roy, opgesleept. Italië. De kerkelijke plegtigheden, die gewoonlijk in de stille week te Rome in de Sixtijnsche kapel plaats hebben, blijven dit jaar achterwege. Dit geschiedt op raad der geneesheeren van den Paus. Niet dat Leo XIIL bepaald ziek is, doch als voorzorgsmaatregel raadt de faculteit hem de grootste voorzigtigheid aan. Gravin Zieten en haar echtgenoot zijn te Genua, op verzoek van de justitie te Dresden, gearresteerd. Zij worden beschuldigd van opligterij. De gravin is van moederszijde een achterkleinkind van generaal Blücher, en behoort zoodoende tot een der voornaamste familiën van Pruissen. TurüiJ©. Hartverscheurend zijn de berigten omtrent de ver woesting, die do typhus in het Russische leger te weeg brengt. Al is do helft slechts waar, dan is het bijna even erg als bij de epidemie van 1829. Te Acirianopel sterven gemiddeld honderd personen per dag. Amerilia. Den 2 dezer is te New-York eene merkwaardige stichting, het „Vrouwenhötel," aan wijlen den menschen- vriend Alexander Stewart verschuldigd, in tegenwoordigheid der weduwe geopend. Het gebouw is bestemd om vrouwen te herbergen, die van haren arbeid leven moeten en daar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2