Gisteren morgen had er hij de Geertesteeg te Utrecht een oploop plaats. Een persoon had, in weerwil van den tegenstand zijner vrouw, hun bcddegoed op een kruiwagen geladen cn vertrok daarmede onder het gejoel van de straatjeugd en het schelden van eenige vrouwen, lteeds was hij een eind op weg, toen een der dappersten dezer laatsten hem wilde beletten, aan zijn plan uitvoering te geven; dit gelukte haar echter eerst toen zij van eenige andere leden van het schoone geslacht bijstand had ge kregen. Onder een luid hoezee werd de kruiwagen bestormd; in korten tijd was de inhoud zegevierend dooi de vrouwen naar zijne oorspronkelijke plaats teruggebragt. Zeker is er zelden een schip de Schelde opgevaren, waarvan de gelieele bemanning zoo goed van contanten voorzien was, als die van de Noorsehe bark Veranda, die den 22 dezer Vlissingen passeerde. Te Montevideo had de gezagvoerder Christopliersen met de bemanning, totaal 9 koppen, gezamenlijk 1 lot genomen in een Uruguaansche loterij, waarop nog vóór "t vertrek van het schip een prijs van 22,000 dollars viel, zoodat ieder een bedrag van 2400 dollars kon worden uitbetaald. Te Antwerpen was men reeds tijdig ingelicht van de nadering dezer rijke matrozen, zoodat de gewone parasieten van den zeeman in groot aantal tegenwoordig waren om de bemanning van dit schip bij zijn „joyeuse entree" te verwelkomen. De Haagsche briefschrijver aan de Arnh. Crt. meent den raad te moeten geven om toch niet al de malle praatjes te gelooven, die nieuwslooze correspondenten van uit de residentie aan buitenlandsclie couranten schrijven over plannen en denkbeelden, die in de zeer liooge kringen van Nederland zouden bestaan. Het aanstaand huwelijk van Prins Hendrik lieeft nu weder aanleiding gegeven tot den zotteklap, dat de Koning van plan is te abdiceeren, de Prins van Oranje om in dat geval afstand te doen van zijn regten op de troonsopvolging, dat Prins Alexander eene te zwakke gezondheid heeft om den last der regering te torsclien, zoodat dan Prins Hendrik Koning van Nederland worden zou. Het eenige compliment dat men den uitvinder van deze casuspositie geven kan is, dat bij vooruitgaat; vroeger meldde hij eens aan zijn blad dat de Prins van Wied, echtgenoot van Prins Fr ederiks jongste dochter, Koning zou wordennu is hij althans beter op de hoogte van de grondwettelijke troonsopvolging en weet wie er uit den weg moeten gemaakt worden om de kroon op Prins Hendriks hoofd te kunnen plaatsen. Dit neemt niet weg dat het verhaal van a tot z onwaar is. Wat a betreft, de Koning denkt er volstrekt niet aan afstand te doen van de regering. Waf den Prins van Oranje aangaat, het is moeijelijk te voorspellen wat Z. K. II. doen zou indien daaraan wèl werd gedacht; doch eene weigering van de kroon zou sclir. hoogst onwaarschijnlijk achten. Vervolgens is Prins Alexander volstrekt niet zwak en buiten staat om, eventüeel, de regering te voeren. Integendeel, iedereen die met Z. Iv. H. in aanraking komt cn in dat geval verkeeren, zoo zij het verlangen, alle mannen die eenigszins uitmunten in kennis of wetenschap weet maar al te goed hoeveel Nederland van dien Prins te wachten heeft, die in vele opzigten zijne doorluchtige moeder, in andere zijn waardigen oom Hendrik evenaart. De briefschrijver vermoedt echter dat al die verzonnen praatjes met internati onale, althans niet nationaa-1-Nederlandsclie bedoelingen in verband staan, en dus ook eigenlijk niet bestemd zijn om door Nederlanders te worden geloofd. In den omtrek van Zwolle neemt de paardenfokkerij belangrijk toe en verschaft hun, die er zich mede bezig houden, groot voordeel. Zoo heeft zekere M. Iioutland, wonende te 's Heerenbroek in de gemeente Zwollerkerspel, in den loop van dit jaar reeds 3 paarden (op zijne stallen aangefokt) verkocht voor f 1075, f 975 en f 925, alzoo te zamen voor f 2975. Te Deventer zijn de vruchtboomen zoodanig met bloesems bedekt, dat, indien slechts een tiende gedeelte er van vruchten wordt, de oogst nog zeer groot zal zijn. De nachtvorsten hebben tot nu toe nog geen schade veroorzaakt. .Jl. Vrijdag werd aldaar weder eene buitengewoon groote hoeveelheid boter aangevoerd. De prijzen liepen op nieuw f 2 a f 2.25 per ton terug. De oorzaak van de groote daling der laatste weken is, dat de koeijen thans gedeel telijk gras en nog wintervoeder gebruiken, waardoor de kwaliteit der boter (in dit jaargetijde scheeboter genaamd) minder goed is. Voor Engeland is bijna geen vraag naar dit artikel. Zoodra de koeijen echter gedurende eenigen tijd achtereen in de weiden zijn, wordt de kwaliteit betel en zullen de prijzen aanmerkelijk hooger gaan. lleeds werd dien dag de eerste grasboter aangevoerd. Naar den tijd van liet jaar is er ongewoon veel gras in de weiden om en bij Zevenwolde. De jongbeesten, die allen reeds van stal zijn, kunnen den voorraad niet consumeercn. De voordeelige stand der graslanden doet de prijzen van het vee stijgen. Vooral naar runderen, om ze vet te weiden, is veel vraag. De schapen zijn onge woon duur. Middelmatige Friesche schapen worden met f 20 a f 25 betaald. Over het algemeen is de veehandel zeer opgewekt. Dagelijks ziet men in de dorpen vee handelaars uit den vreemde. Uit het noorden des lands meldt men, dat de vet weiders er dit voorjaar duur aankomen. Er zijn er, die reeds voor meer dan f 4000 in 't land hebben loopen. Door elkander wordt per weidekoe p. m. f 80 meer betaald dan anders oin dezen tijd van liet jaar 't geval is. Daar het weidegeld gewoonlijk f GO bedraagt van Mei tot November, zullen de vette runderen in 't najaar vrij wat moeten opbrengen, zullen de weiders rekening kunnen houden. Het voorbeeld door een landgenoot gegeven, om door oploopende rente een groot kapitaal te vormen, dat in het jaar twee duizend en zooveel der nijverheid ten bate zou komen, heeft navolging gevonden in Boliemen. Daar heeft men besloten voor f 17 een weeshuis te stichten. Maar de oprigting van deze instelling zal eerst plaats hebben in het jaar 2200, wanneer de f 17 tot 11 millioen zullen zijn toegenomen. Uit Cura9ao wordt, dato 24 Maart jl., gemeld, dat, volgens ontvangen berigten, de Senaat van Venezuela het voorstel heeft aangenomen tot weder openstelling der havens van Maracaïbn en Coro voor den buitenlandsc-hen handel. De goedkeuring door de Kamer der Volksvertegenwoordigers werd als zeker beschouwd. Deze berigten hebben in Cura^ao algemeene blijdschap verwekt, daar de sluiting dier havens den handel van Cura^ao nagenoeg geheel heeft vernietigd. Te Londen overleed dezer dagen in een gesticht een krankzinnige, in wiens maag men 1841 voorwerpen vond, die in een gewone menschenmaag gewoonlijk niet tehuis behooren. De voorwerpen waren de A olgende: 20 gespen, 14 stukken glas, 10 steenen, 3 stukken touw, 1 stuk leder, 1 els, 1 speld, 9 uniform-knoopen en.... 1782 spijkers! De man leed aan de zeer verspreide kwaal van alles in te slikken, wat maar mogelijk was. Dit berigt zou onwaarschijnlijk zijn, ware liet niet ont leend aan het officiéél verslag van een geneesheer. Meer dan eens heeft men gelegenheid gehad op te merken, dat de Amerikanen de meest practische meuschen zijn. Zie hier hoe een ingezeten van New-York, die onder den pseudonyrn van Rabys schrijft, eene discussie voert met een wetenschappelijk stadgenoot, dr. Henry Bergh. Deze had verklaard geen geloof te slaan aan het bestaan van watervrees. Welnu, schrijft de heer Rabys, ik geef u duizend dollars wanneer ik u mag inenten met speeksel van een dollen bond en gij binnen zes maanden niet door watervrees wordt aangetast. Ik zal u de operatie zoodanig verrigtcn, dat gij geen pijn gevoelt en het geld vooraf deponeren. Deze practische wijze van redenering heeft de heer Bergh evenwel van de hand geslagen. VisctiTDerigteii. De vissclierij was sedcit Zatui-dag van weinig betcekenis. 27 April. De beugers waren slechts gedeeltelijk in zee; de vangst was S0 tot 150 schelvisscheu; de prijs was f 11 per honderd. De rog kost IS a 21 cent per stuk. Den Volendaminer bragt 900 groote en eene massa kleine tongen, alsmede 17 manden scharren aan; het was de vangst van 15 schuiten en besoinde cir?a f 200. De geep blijfc schraal; enkele Wieringers -bragten van 2 tot 8 tal; de prijs varieerde van f 24 tot f 10, om weder tot f 17 tc strijgeu. Rog wordt nog al op den Zuidwal gevangende prijs was 20 cent per stuk. De garnaleuvissoheiij zal weldra geëindigd zijn. Vlaardingen, 24 April. In de laatste dagen zijn weder 20 schepen van hier en Maassluis van de beugvisseherij binnengekomen, allen met zeer geringe, aanbrengst. De gemiddelde vangst bedroeg 25 ton visch en 10 ton leng. Bij uitzondering dient vermeld te worden dat, terwijl de gelieele vloot met zeer weinig binnenkomt, écu schip eergisteren arriveerde met de rijke aanbrengst van 00 ton visch en 15' ton leng. De aanbrengst werd gisteren en heden in publieken afslag verkocht, en bragt op: gezouten visch f 26.50 a f 28.50, idem leng f 11.25 a 11.75, idem bot f 12 a 13, idem keelon en lippen f 31. idem schel visch f 7, alles per ton. De markt is dus belangrijk vaster ten gevolge der verbeterde aanvraag. Thans is de vissclierij met prikkenaas afgeloopen cn begint nu de vissclierij met geep, welke te Nieuwcdiep reeds in kleine hoeveelheden gevangen wordt. Verscheidene onzer schepen gaan naar Nicuwediep om hun aas aan te koopen. Benoem i ngen, enz. Met ingang van 1 Mei wordt benoemd tot commissaris des Konings in de provincie Overijssel de heer mr. J. II. Geertsema Cz., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De off. va li ge-/.. 1ste kl. K. G. F.' Sloos, gedetacheerd bij het hospitaal der Marine alhier, wordt met 11 Mei aanstaande op nou- aciivitfiit gesteld. De off. van ndm. 3de kl. J. W. Grceneyk wordt, met 31 Mei aanstaande, eervol ontheven van de waarneming der betrekking van administrateur hij het hospitaal der Marine alhier, en met 1 Junij wordt met die funetiën tijdelijk belast de off. v. adm. 2de kl. J. C. Cocland. De 2de luit. J. Ditmnr, van liet 4de bataillon 7de regiment infanterie alhier, wordt gedetacheerd aan de normaal-schietschool te 's Hage. RegtszaKen. Eene zonderlinge vordering werd jl. Dingsdag voor de regtbank te 's Hage bepleit. De heer I.,, te 's Hage, had een zijner huurders, zekeren V., voor het kanlongeregt aldaar gedagvaard tot ontruiming. Toen had deze beweerd het huis reeds ontruimd le hebben, en dat, indien er zieli nog goederen in bevonden, deze licm niet toebehoorden. De kaótonrcgter besliste toen tot onruiming van het huis niet al wat er zich in bevond. Dit vonnis werd aan den deurwaarder Untenhorst ter executie gegeven. Door dezen werd, na liet verstrijken van den wettelijke» termijn, in tegenwoordigheid der politie de deur met geweld geopend. Men vond in het huis eenige meubelen, die de huurder zelf hielp op straat zetten. De eigenaar dier meubelen zag in dat alles een onregtmatige handeling van den deurwaarder en dagvaardde deze voor de regt bank tot vergoeding der door hem geleden schade. Mr. G. Wtlcwaal, die voor den eischor optrad, trachtte aan te toonen, dat een deur waarder wel aansprakelijk is, wanneer hij een vonnis niet goed executeert en dat dit. hier geschied was, daar hij een vonnis, gewezen tegen V., had ten uitvoer gelegd tegen den eischer. Dit mogt evenmin geschieden, als dat men een vonnis met lijfsdwang tegen A. ten uitvoer legt door B. in arrest te nemen. Jlu-, mr. E. N. de Brauw, voor den deurwaarder optredende, meende, dat de gedaagde alles had gedaan, wat hij mogt en doen moest. Bij lijfsdwang geldt het de veroordeeling van eeneu bepaalden persoon, maar bij ontruiming betreft het vonnis alleen een huis, dat ontruimd moet worden, onverschillig wie of wat er zich in bevindt. Of er reden ware voor den eischer om den verhuurder L. zeiven aan te spreken, dit, deed nu niets ter zake. Doch de vordering tegen den deurwaarder, die zijn pligt deed, was in geen geval voor toe wijzing vatbaar. De uitspraak werd bepaald op 14 Mei. Jl. Zaturdag stonden voor het Hof tc Leeuwarden achtereenvolgens twee brandbriefschrijvers teregt. Zij waren beiden verpleegden te Veenhuizen; de eerste, J. J. Sch., geboren te Slochlcren, had den burgemeester van die gemeente geschreven, dat hij diens huis in brand zou steken, en bekende voor het hof dit gedaan te hebben, om den burgemeester bang te maken, opdat deze hem eenig geld zou verstrekken, waarmede hij dan negotie kon beginnen. De ander K. P., oud 25 jaren, geboren te St. Anna Parochie, had den directeur le Veenhuizen geschreven, dat hij, indien hij niet verplaatst 1 werd, den hee-len boel in brand zou steken. Hij bekende eveneens en zeide dat hij aan zijne bedreigingen o/k gevolg z >u hebben gegeven; hij zou te Veenhuizen alles, wal ma ir branden wilde, in brand hebben gestoken. Deze beschuldigde wist niet. of hij ouders of andere bloedverwanten had. 1 lij was ,,niks" (verklaarde hij), „want als men niks leert, is men ook niks." Na het rekwisit >ir cn de verdediging vroeg de President, of de beschuldigde nog iets Ie zeggen had, waarop deze antwoordde: „Wat zul ik zeggen!' !k ben zoo gemeen uitgescholden als maar kunik ben te lui om te werken, enz. enz., dat doen geen faLsoenlijke lui." Na eene korte pauze veroordeelde, het Hof, overeenkomstig hel rekwisitoir van den adv.-geu mr. G. A. Visscher, den eerste tot 5 jaren, den tweede tut 7 jaren tuchthuisstraf. FranKrijK. Op ieder gebied, tot zelfs op dat der kunstrijderij, belooft Parijs wat nieuws bij gelegenheid der tentoonstel ling aan te bieden. Franconi heeft zijn Cirque d'été geopend, en de bladen maken opgetogen melding van de prachtige inrigting. Zijn groote concurrent, de Amerikaan Meijers, die een tijd lang de oude beroemde firma Franconi wel wat op den achtergrond had gedrongen in de schatting van bet publiek, ziet thans eensklaps dat Franconi niet te ontmoedigen en niet uit den zadel te ligten is. Om een paar staaltjes te noemen van de weelderige wijze waarop het Cirque d'été thans voor de nieuwe reeks voorstellingen ingerigt word, diene, dat het door een aantal reusachtige spiegels omgeven is, zóó geplaatst, dat liet oog overal de verrassendste effecten ontmoet; voorts wordt de gelieele eerste rang door koudwaterleidingen koel gehouden, en is er een stelsel van ventilatie uitgedacht en in toepassing gebrngt, waardoor het mogelijk is de zaal, naar gelang der temperatuur, te verfrisschen. Dit wat liet lokaal be treft; maar ook de zamenstelling van het gezelschap en het repertoire wijkt van den ouden sleur af. Zoo heeft Franconi nu gebroken met de traditie, dat het grootste deel van het personeel uit heeren bestaat. De kunstiijde- ressen hebben thans de meerderheid, en ook geheel nieuwe „werkzaamheden" zijn uitgedacht, b. v. het gemeenschap pelijk berijden van 8 paarden door 4 personen, een soort van ballet te paard, staande uitgevoerd, dat bij de eerste voorstelling furore maakte. De Orleantische Soleil zegt, dat de kalmte van het politieke leven tegenwoordig de stilte gelijkt, welke orkanen pleegt vooraf te gaan, inaar dat thans niets zoozeer het publiek treft als de menigvuldigheid cn barbaarschheid dei- moorden. Men verbaast en verontrust zich, vervolgt het blad, over de uitzinnigheid der moorden, door grillige omstandigheden en monsterlijke bijzonderheden verergerd. Intusschen zijn zulke afgrijselijke misdaden in alle tijden en onder alle omstandigheden voorgekomen. Doch liet onderscheid is hierin gelegen, dat er voorheen geen honderdc dagbladen gevonden werden, welke de minste aangelegen heden van moordenaren en slagtoffers uitmaten en rond bazuinden. Bovendien bleef vroeger veel verborgen, dat thans, met eene beter toegeruste en georganiseerde politie, aan liet licht komt. Met dat al blijft het waar, meent de Soleil,. dat tijden van onrust en verwarring voor de uit barsting van alle ziekelijke hartstogten bevorderlijk zijn, en zoo kan men ook voor de menigte vermetele en bar- baarsclie misdaden, welke de drukpers eiken dag boekt, eene natuurlijke verklaring vinden in den toestand van zedelijke verwarring en politieke onzekerheid, waarin eene maatschappij verkeert, welke zich nog niet voor goed tehuis gevoelt in de nieuw aangenomen staatsregeling. De Fransche kunstberigten melden, dat de triomftogt van Patti door Italië dezer dagen besloten is met de voor stellingen van la Traviata en den Barbier e te Bologna. Deze twee avonden bragten 50,000 francs op; de netto winst voor den impresario bedraagt 30,000 francs. Een dubbel eerbewijs is der zangeres in genoemde stad ten deel gevallenbaar naam, met de datums waarop zij zich liet hooien, is in gouden letteren op een marmeren steen gehouwen en boven den hoofdingang van den schouwburg geplaatst; voorts is zij bij acclamatie benoemd tot lid der Academia filarmonica di Bologna, eene der oudste pliilhar- monische vereenigingen van Europa, zijnde in 166G door Carati opgerigt. De eenige kunstenares, die er vóór Patti ooit deel van heeft uitgemaakt, was Malibrau. Patti rust thans op hare lauweren in Tyrol, nabij het Garda-meer. In de eerste dagen van Mei moet zij echter reeds te Londen zijn, om, op last van Koningin Victoria, den 9den in Covent Garden, in de Kt olie du Nord op te treden. Dit zal sedert 1860, en dus na 18 jaren, de eerste maal zijn dat Victoria zich weder in hare loge aldaar vertoont. Een schoenmaker te Parijs heeft berekend, dat aldaar, sedert de mode der lange japonnen is ingevoerd, 320,000 paar dameslaarsjes minder worden verkocht dan toen de korte rokken in de mode waren. Engeland.. In het opera-gebouw te Pawtucket op Rhode-Island (Nieuw-Engeland) liet een 23jarige dame zich avond aan avond, onder luide toejuichingen van liet publiek, een appel van het hoofd schieten, door iemand die met zijn rug naar haar toestond en door middel van spiegels moest mikken. Nadat dit gewaagde Tell-scliot herhaalde malen gelukt was, kreeg het meisje 7 April jl. den kogel in het voorhoofd, met het gevolg, dat zij den volgenden dag overleed. Dultsoliland. De ziekte van Bismarck, de gordelroos, staat met zijn gewoon zenuwlijden in verband. De Nat. Ztg. zegt dien aangaande: „Gordelroos (Herpes Zoster, Zona) komt meestal voor na lievige neuralgie, in den vorm van een ontstoken, met puistjes bezet gedeelte van de huid, dat den loop der pijnlijke zenuwen volgt; zij komt liet sterkst voor in den vorm van een halven gordel om het midden van daar de naam maar ook op andere deelen des ligchaam. De ziekte duurt in den regel drie of vier weken; gedurende het sterkste van den uitslag houdt de neuralgie nog aan; dikwijls, gaat zij ook eenige dagen met vrij hevige koorts gepaard."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2