met de godsdienst, voorbij is. Anderen bragten daar tegen in, dat de moraal wel afhankelijk moest zijn van theologische dogmata, maar niet van de religie. Onder het presidium van het comité van moderne predi kanten uit de Hervormde kerk werd een afzonderlijke bijeenkomst gewijd aan bespreking der belangen van dat kerkgenootschap. Met nagenoeg algemeene stemmen werd de volgende resolutie aangenomen: 1. overwegende, dat bij de Synode, blijkens het besluit der vergadering van 1877, de wenscli bestaat om veler gemoedsbezwaren op te heffen 2. overwegende, dat zoowel bij de crmfessioneelen als bij vele modernen ernstige bezwaren bestaan tegen de wijze waarop de Synode dat doel tracht te bereiken 3. overwegende, dat elke poging om cene kerkleer vast te stellen en verbindend te verklaren, strijdt met den geest van het Protestantisme; 4. overwegende, dat velen zich reeds van de Neder- landsche Hervormde kerk hebben afgescheiden en meer deren zullen volgen; 5. overwegende, dat alleen wettelijke regeling der hier en daar reeds bestaande partijgroepeering in staat is rust en vrede in de kerk te bewaren en te bevorderen; verklaart zij, dat, naar hare innige overtuiging, geene andere oplossing der kerkelijke kwestie mogelijk is, dan door toekenning van zelfstandigheid aan de verschillende fractiën in de gemeente, met behoud van het kerkverband. De lage prijzen van het hooi en den buitengewonen rijkdom van gras, sedert jaren niet gekend, zijn waar schijnlijk de oorzaken, dat de jaarlijksche grasveilingen ook in de omstreken van Sloten belangrijk minder op brengen dan verleden jaar. Over het algemeen kan men aannemen, dat deze vermindering van 15 tot 20 pCt. bedraagt. Te Haarlem zal aan de Leidsche vaart een Beijersch- Bierbrouwerij worden opgerigt. De Raad te 's Hage heeft het voorstel van B. en W., om gedurende een maand een proef met een stoomtoestel voor den gewonen tramwaydienst langs den ouden Schcve- ningschen weg te nemen, goedgekeurd. In de Delftsche Courant vond men dezer dagen eene beschouwing over het gemis aan individualiteit bij onze landgenooten. Voor alles werden vereenigingen opge rigt, waaraan ieder eene kleine som bijdraagt, terwijl onder de oprigters of bijdragers er velen waren, die zonder noemenswaardige opoffering menige zaak alleen ten uitvoer zouden kunnen brengen. Als een voorbeeld dat er toch nog landgenooten zijn, die eene uitzondering vormen op den regel en aanzienlijke bijdragen voor zaken van algemeen nut geven, strekke hetgeen het Hbl. mededeelt. Een onbekende zond aan den heer Tegelberg, directeur der Stoomvaartmaatschappij, de som van vijfduizend gulden voor de kweekschool voor machinisten. Men schrijft uit Capelle (Langstraat): ,/De weilanden over het Oude Maasje gelegen, onder de gemeente Dussen c. a,, welke dezer dagen publiek werden verpacht, hebben gemiddeld meer dan een derde in huurprijs verloren. De buitengewoon hooge inkoop van wei vee doet vele pachters afschrikken. De voorraad van gras in de verschillende weilanden is intusschen in deze streek buitengewoon groot, zoodat men het vee, zonder bezorgdheid, de stallen heeft doen verlaten Is het lachte Itnlfson. „Gij zijt er nog niet aan gewoon en misschien was ze wel juist onder uwe kooi." „En kunnen wij thans gaan?" „Wacht nog slechts een oogenblik; zoo dadelijk zal de bel geluid worden, begrijpt ge? Daar ginds kunt gc al de stad onder scheiden. Ha, daar wordt reeds het teeken gegeven. Zijt ge klaar, Jenny „Zeker daar ben ik al kom maar mee „Dan ga ik fluks ons goed halen het kamermeisje zal wel zoo goed willen zijn u even aun wal te helpen als de planken uitgelegd worden." „Wij moeten vlak bij een werfboot aanleggen," hernam deze, „men kan dadelijk van boord overstappen, en ik zal met de lady medegaan." Ralfson verliet de ladies-cabin en zag dat de ontbijttafel ook reeds afgeloopen was; want vooreerst eten de Amerikanen gewoon lijk zeer haastig en ten andere wilden de passagiers toch ook gaarne zien wat nieuws er op de eentonige vaart voorviel. De machine had opgehouden te werken en de boot gleed thans langzahm tegen de onder den bluff liggende werfboot aan. waar reeds lieden gereed stonden om de hun toegeworpen touwen te vangen en vast te maken. Spoedig was dit geschied; de Jane Wilmington, zooals de stoomer hcelte, schuurde tegen den rand der andere boot aan en lag weinige oogenblikken later geheel stil, zoodat de passagiers uit en in konden stappen. Het kamermeisje was ook reeds met Jenny beneden op het dek, maar hield nog een bundeltje in de hand, dat zij haar thaus overreikte. „Wat is dat?" vroeg Ralfson. „De klcederen, die mevrouw gisteren mede aan boord gebracht heeft, sir." „En moeten wij die medenemen?" „Zeker, riep Jenny, het pakje stevig vasthoudend, „wij kunnen ze toch niet hier achterlatenMaar er was geen tijd meer tot verdere gedachtenwisseling; een menigte gedienstige geesten, Ieren en negers, kwamen van alle zijden aanstormen om hier of daar wat bagage van de reizigers in ontvangst te nemen, en Ralfson gaf dan ook dadelijk aan een van die knapen zijn eigen bundeltje en dat van Jenny. „Koffers nog in de kajuit?" vroeg de man. „Neen," zeide Ralfson, die niet wilde weten dat zij geen andere bagage bij zich hadden „de koffer blijft op de werfboot; wij gaan spoedig weer verder op reis." „AU right, sir! waarheen?" „Naar het beste hotel van dc stad." „Kom dan maar mee, een kind wijst u den weg," en de beide lichte pakjes over den schouder werpend, stapten zij van de werf boot aan land en sloegen daarna den tamelijk steilen weg in, die naar de eigenlijke stad Memphis liep. Nog eer zij het bovenste plateau bereikten, kwam de hen vol gende stoomboot aan, en ook deze hield beneden bij de werfboot stil, alwaar verscheidene passagiers aan wal gingen. {Wordt vervolgd.) vee zeer duur in prijs, de boter daarentegen heeft eene aanzienlijke daling ondergaan, zoodat men tlmns voor f 1.05 per kilo de puikste grasbotef kan bekomen." Keizers en Koningen, zegt de Zutph. Crt., worden dikwerf benijd doorburgerlieden. Op den Russischen Keizer behoeft echter niemand zulk eene jaloerschc gedachte toe to passen. Denk u een oorlog te hebben gevoerd, door het slavonismc daartoe als het ware te zijn geprest, en na afloop daarvan zich het resultaat te zien betwist door een ander, daarvoor dagelijks schatten te moeten opofferen en de kans te loopen van nog eens weer van voren af te moeten beginnen, vervolgens het eigen Rijksgebied door een revolutionaire bende ondermijnd te wetenja, een moordenares, die haar plan om het hoofd der politie te willen vermoorden bekend heeft, openlijk te hooren vrij spreken, waarlijk, wie meent dat zulk een vorst op rozen slaapt, moet wel blind zijn voor de doornen, die hem alle slaap uit de oogen moeten verdrijven. Dr. Stapf, de mijningenieur van den St. Gothard- baan, heeft dezer dagen in clen grooten tunnel een ernstig ongeluk gehad. Op een afstand van twee en een halven kilometer van den ingang werd hij door een der wagens op clen grond geworpen en overreden, waarbij zijn been zoodanig gekwetst werd, dat het terstond afgezet moest worden. De knappe, jeugdige geoloog zou anders cleze week in het huwelijk getreden zijn. Volgens het beursverslag van „de Financier" bedraagt de Russische schuld ongeveer f 00 per hoofd, de schuld van Oostenrijk f 150 en die van Portugal f 200 per hoofd. Een nieuw bewijs van den practischen geest der Amerikanen, vindt men in den Scientific. American. Een „uitvinder" heeft een kas gemaakt voor geldkantoren, waardoor het den kassier feitelijk ondoenlijk is te stelen. De kas zelf schrijft door een vernuftig toestel de kwitan- tiën voor het bedrag dat er wordt ingestort, en het dupli caat van de kwitantie blijft in de geldkist, welke de kassier niet openen kan. Toch houden wij ons overtuigd, dat, even als naarmate de pantserplatcn dikker worden, ook aan liet. geschut meer kracht wordt gegeven, ook na den vernuftigen Amerikaan, die deze geldkas uitdacht, een nog vernuftiger zal opstaan, die des ondanks do kas zal bestelen. (Arnh. Crt.) VisctLToerigteii. De gcepvisscherij is door warme zonneschijn in de laatste dagen belangrijk toegenomen. Er kwam zelfs wel een weinig te veel, zoodat de zouters de massa visch niet konden verwerkt krijgen. De geep is bijzonder teer en kan daarom geen 2-1 uren blijven staan. Het schoonmaken en inpakken in tonnen vercischt buitendien bijzondere oplettendheid. De prijs liep Vrijdag avond dan ook terug tot f 2 per tal. Ansjovis is nog niet weder aangebragt. Rog is steeds zeer goedkoop. Scholletjes golden f 2.50 a f 3, naar grootte; scharren f 1.40 per mand; schel visch f 8 per honderd tongen f 15 per 100 stuks, groot en klein. Benoeminsen, enz. Aan den heer P. .T. Heijning is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 7de schooldistrict van Noordholland. Aan den bootsman in het vaste korps dek- en onderofficieren J. II. Heijmans, dienende aan bxml van het opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, is de gouden medaille ter halve grootte en eene gratificatie van vijftig gulden uitgereikt voor eerlijke en trouwe dienst, gedurende den tijd van 30 jaren aan den lande bewezen. De kapt. 2de kl. bij het korps mariniers J. A. Zaal wordt met ingang van clen I Junij a. s.. ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaatnsgebreken, op pensioen gesteld ad f 900 's jaars en eene verhooging van dat pensioen ad f 75 's jaars voor werke lijk verblijf in militaire dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Met ingang van dien datum worden bij dat korps bevorderd tot kapt. 2de kl. de 1ste luit. jhr. W. E. Clilford Kocq van Breugel. en tot lsten luit. de 2de luit. J. A. H. Jockin. De 2de luit. J. M. Rappard, van liet 1ste reg. vest.-arf., is op zijn verzoek, zonder bezwaar der schatkist, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting van Vrijdag 3 Mei. Heden zijn unaniem aangenomen al de aan de orde gestelde ontwerpen, alleen dat betreffende de beëedigde vertalers met 24 tegen 10 stemmen. Dit en de wijziging der wet op het notarisambt gaven enkel aanleiding tot discussie. Morgen ten elf ure zijn de overige ontwerpen aan de orde, met uitzondering der bcdelarijwet en de onteigeningswet Amersfoort Nijmegen. Tweede Eiaincr. Zitting van Donderdag 2- Mei. Unaniem zijn 'aangenomen de ontwerpen tot liet verleenen van toestemming tot het huwelijk vau Prins Hendrik en tot wijziging van art. 1G der coöperatiewet. Maandag is de motie van den heer van Kerkwijk aan de orde. Franürij^. In zijne bij cle opening der tentoonstelling gehouden redevoering heeft de minister van Koophandel herinnerd, dat het denkbeeld van haar te houden ontstaan was op den dag, waarop de republiek definitief werd gevestigd. Het republikeinsclie gouvernement stelde vertrouwen in de duurzaamheid en de vruchtbaarheid der republikeinsclie instellingen, in de sympathie der buitenlandsche gouverne menten. De minister betuigde zijn dank aan de Staten, die op zoo schitterende wijze aan de uitnoodiging van Frankrijk gevolg hadden gegeven en de opening opluis terden door de tegenwoordigheid hunner uitstekendste burgers, hunner meest geliefde Vorsten. De maarschalk Mac Malion betuigde zijne instemming met de gevoelens van den minister. Hij achtte zich gelukkig, de geheele wereld getuige te kunnen doen zijn van het verkregen resultaat. Hij dankte de vreemde natiën in naam der republiek en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Het aantal personen, die Woensdag op het Champ de Mars en het Trocadero vereenigd waren, wordt op 500,000 geschat. Van 11 ure voor- tot 1 ure namiddag zijn er, volgens officiële opgave, 19,088 rijtuigen aan de tentoon- stellings-gebouwen gekomen, zonder de omnibussen te rekenen. De conducteur en dc koetsier van een der Parijsche omnibussen vonden dezer dagen in het rijtuig eene porte feuille, welke voor een half millioen francs aan bankpapier bevatte. De vinders waren zoo eerlijk den schat hij de politie te -bezorgen, waar zich weldra de eigenaar, een Amerikaan, vervoegde. Hij gaf hun 5000 francs tot belooning. Engeland.. De Daily News betoogt uitvoerig, dat er meer gedaan moet worden voor de opleiding van de Engelsche officieren. Dc tijd is wel voorbij, wanneer men zeggen kon dat de Engelsche soldaten leeuwen waren, die aangevoerd werden door ezels, maar dc militaire cursus te Sandhurst duurt te kort en er moest, om den officieren een prikkel tc geven, bevordering bij keuze zijn. De heer Glaclstone woonde jl. Woensdag te Hawarden eene les in de kookkunst bij, gegeven door eene der onderwijzeressen bij de nationale kookschool te South Kensington. Dc ex-minister hield bij die gelegenheid cene toespraak over het voordeelige en gezonde van eene zuinige en goede bereiding der spijzen. Bijzonder warm was hij in zijn lof van ossestaart-soep, een artikel, dat eertijds in Engeland onbekend was, aangezien men er de ossestaarten wegwierp. Ilij toonde aan, hoeveel de Britschc huisvrouw in de keuken nog te leeren heeft van haar zuiniger en bedrevener Fransche zuster. Men ziet, voor geen enkel onderwerp deinst deze merk waardige man terug. De Oostersche kwestie, de Home rische poëzie, de pottenbakkerskunst, liet beroep van den boomveller en het bedrijf van den kok, alles levert hem stof tot welsprekende redevoeringen. Zijne veelzijdig heid is niet minder zeldzaam dan zijne arbeidskracht. De enquête te Yolo betreffende den moord op den Times-correspondent Ogle heeft tot geen resultaten geleid. Een der getuigen verklaarde, dat hij zelf zag hoe Turksche soldaten het hoofd van Ogle op een bajonet ronddroegen. Een Engelsche doctor, die het bij Makrinitza gevonden hoofd onderzocht, is tot dc conclusie gekomen, dat liet niet behoort tot liet lijk van Ogle. ENGELSCH-RUSSISCHE KWESTIE. Jl. Dingsdag werd te Manchester eene meeting gehouden, waar aan ongeveer 1500 vertegenwoordigers van liberale vereenigingen uit het noorden van Engeland deelnamen, om tc protesteren tegen de oorlogzuchtige politiek der regering. Men veroordeelde bijna al de tot nog toe genomen maatregelen, vooral het transporteren van Indische troepen, hetgeen cene bedreiging tegenover Rusland was. De meeting verklaarde, dat het tegenwoordige Kabinet het ecnige ligchaam in Engeland was, dat de vrede bedreigde. John lïright, die de vergadering bijwoonde, voer vooral hevig tegen de regering uit en beweerde, dat men de hoogste belangen des lands in gevaar brngt, alleen omdat Beacoiislield hel Turksche Rijk in Europa wilde herstellen. De Times beweert, dat deze meeting peen verandering zal brengen in de houding van liet ministerie. De meerderheid van de bevol king cn alle verstandige politici zullen niet toegeven, zegt het City-blad, dat Engeland hel rustig moet aanzien, als de door alle mogendheden gewaarborgde traetaten door een enkele moedwillig verscheurd worden. Door een Duitsch professor is een ingenieus plan geopperd tot voldoende schikking in de tegenwoordige moeijelijkhcid tusschen Rusland en Engeland. Het voorstel tot gelijktijdig terugtrekken van troepen aan den eenen en van de vloot aan den anderen kant, acht hij eigenlijk om te lagchen, en geschikt om beide natiën be spottelijk tc maken. Bovendien meent hij, dat het dan nog voor beide beter was te blijven waar zij zijn, om wederkeerig elkanders stellingen te kunnen in het oog houden. Op verderen afstand zouden beide partijen in voortdurende spanning leven, daar de een den ander nooit vertrouwt. Het minste geruchtje zou tot opschud ding leiden, misschien wel tot een overijld aanrukken op de hoofd stad, waarbij de partijen weer tegenover elkander zouden staan in een toestand van de hoogste opgewondenheid, die ligt een vonkje in het kruid zou doen vallen en eene noodlottige uitbarsting teweeg brengen. De professor wil de Russen door de Britschc vloot laten tehuisbrengen, om dan zelve rustig te huis in hare dokken te gaan opleggen. Wat het Congres betreft, wil de ingenieusc professor, wijl men het over het cóne niet schijnt eens Ie kunucn worden, en dit, als niemand bukt, ook wel zoo blijven zal, er vooreerst twee aanleggen, een naar Ruslands zin en een naar Engelands zin, en dan de resolutiën, waartoe die eougressen gekomen zijn, bewaren voor een derde congres, te houden na onbepaalden termijn, name lijk eerst dan, wanneer beiderzijds de hartstogten totaal zijn afgekoeld. Om het aauschouwelijk te maken, dat, ingeval van oorlog, de botsing voor Rusland en Engeland de verschrikkelijkste gevolgen kan hebben, geeft de Punch een duidelijke plaat: Op een spoorweg met dubbele lijnen komen in volle vaart twee treinen aansnellen, de een getrokken door dc locomotief Britannia, de ander door de Rusland; de machinisten van de njiast elkander loopende treinen zoeken twist, en toch zijn zij het punt genaderd, waar zij op elkanders sporen moeten overgaan. Als wisselwochter bij de seinpaal, die op gevaar wijst, staat Bismarck, en in de weinige regels bijschrift wordt de toestand weergegeven in onge veer dezen zin: Signalen onzekertwee treinen nabij Machinisten beschonken Hoe houdt gij dat vrij? Slechts een wachter van ijzer, Een wachter van staal, Die juist weet te spreken Met manlijke taal. Beide partijen de Rus, die bezig is zijn geweer schoon te maken, cn de Engelsche matroos, die, omgeven van projectielen en bommen, zich oefent in het bajonetschermen moge een oog slaan op die andere plaat, waar het liefelijk beeld van het vredige Frankrijk met zachtmoedigheid en kalmte hem toespreekt„Bergt weg dat leelijke wapentuig, komt en bezigtigt mijne tentoonstelling!" Omtrent de stoomboot Cimbria, die dezer dagen in cene Ame- rikaansche haven is aangekomen met de volledige equipage van een Russisch oorlogschip als passagiers aan boord, geeft een Londensche brief van de N. F. Presse eenige opheldering. Daarin wordt ver haald, dat de Cimbria, het snelvarendste stoomschip van de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2