keer te gaan. Men heeft er nette wagens en inelkstellen, bestuurd door knappe en doelmatig gekleede mensehen, en voorzien van zindelijk en met oordeel ingerigt materieel; o. a. zijn de melkemmers vervangen door druipbakjcs. Dit verpligt den rondbrenger, om de melk uit liet vat in zijn maat te laten loopen, en voorkomt dat hij met niet altijd zindelijke handen in de melk komt bij het scheppen uit den emmer. Voor do behandeling van vaten en bussen en liet bewaren en afkoelen der melk, is aan de inrigting alles goed en doeltreffend in orde gemaakt': er is b. v. een melkdrager voor het bezorgen der melk, dadelijk van het mooderdier; om die melk de natuurlijke wai-mte te doen behouden, heeft die drager een voor het ingieten van warm water geschikten dubbelen wand, en is hij met vilt omgeven. De fraaije tuin aan het gebouw lokt tot zitten uit. Men kan daar een lekker en goed glas melk bekomen. Op den 9 en 10 Jüriij a. s. zal te Utrecht het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond een congres houden. J1Vrijdag avond werd te Utrecht de heer van den Berg, R. C. geestelijke, van een ziekenbezoek huiswaarts keerende, aangevallen door 4 personen, waarvan een mili tair, die uit een koffijhuis -kwamen. Zij schijnen den eer waardige!) man te hebben mishandeld. Men zegt, dat de schuldigen reeds zijn ontdekt en twijfelt niet of zij zullen voor dit hoogst afkeurenswaardig feit hun geregte straf ontvangen. Uit Tielerwaard meldt men „De Meimaand heeft de natuur het bruidskleed aange trokken. De vruchtboomen bloeijen, de velden groenen, alles heeft een nieuw aanzien en belooft .een gropten oogst. Laat men de oogen over de menigte vruchtboomen weiden dan is het alsof zij door een wit kleed zijn overdekt, zoo vol bloesem staan zij. Kersen appel- en perenboomen zullen veel vrucht voortbrengen als de lieve Mei ons niet door een paar nacht-vorsten die hoop van velen zou vernietigen en van de liefhebbers der Geldersche kersen en ander fruit, en van hen die goede zaken met den vermoedelijk grooten voorraad van fruit zullen maken. Vroege kersen en peren kunnen, wijl de vrucht reeds begint te zetten, door een klein vorstje niet veel gedeerd worden. Gaat slechts een derde der bloesem tot vrucht over, dan nog zal dit jaar ons buitengewoon veel fruit geven. Behalve van de vruchtboomen, heeft de landman ook eene groote verwachting van zijn bouw- en weiland. Hier en daar komen de vroege aardappelen reeds uit den grond en het koren staat uitmuntend te veld. Het weiland is met eene hoeveelheid gras heiaden, die men in vele jaren in den hooitijd te vergeefs zou zoeken. Nemen we alles te zamen, dan is het vooruitzigt schoon." Bij het meer en meer gebruiken van guano en andere meststoffen door onze landbouwers, als aanvulling bij stal mest., is het misschien niet ondienstig den landbouwers het bestaan van het proefstation te herinneren. Het is niet alleen genoeg dat men gewaarborgde mestspeciën koopt, met moet het gekochte ook zeiven doen onderzoeken, om dat er onder het woord waarborg" nog wel eens bedrog schuilt. De volgende mededeeling strekke tot waarschuwing: z/Goed dan laat dat dus aan mij over. Het verdere te bepalen ligt thans niet in onze macht." //Om Godswil, wat gaat ge doen?", riep Jenny met roodbekreten oogen. z/Niets, mijn kind, waarover gij ongerust behoeft te zijn," sprak de vreemdeling vriendelijk; „wees niet bedroefd, noch over mij, noch over hem, wij zullen weldra geen vijandschap meer tegen elkander voeden. Maar daar is de dame z,Wat verlangen de lieercn?" „Ach, mevrouw, u alleen te verzoeken, dat ge dezen morgen de jonge dame hier een weinig onder uwe hoede wilt nemen," ant woordde de onbekende op beleefden toon. „Wij hebben een zaak af te doen en komen misschien niet voor den middag terug. Dit arme kind hier is echter niet alleen vreemd in de stad, maar ook lijdende. Gij zoudt er ons zeer mede verplichten."" „Met het grootste genoegen," antwoordde de bejaarde dame vriendelijk; „kom maar mede naar mijne eigene kamer, mijn kind daar kunt ge eens op uw gemak uitrusten en zal niemand u storen." „Ge zijt wel vriendelijk, mevrouw," zeide Jenny bedeesd. „Niets meer dan mijn plicht," antwoordde de dame met een glimlachje, „och lieve Heer, het is al erg genoeg als een lady op reis moet gaan; wie zou dus niet gaarne alles doen om het haar gemakkelijk te makenKom maar mede en laat die heeren gerust hunne zaken afdoen; daar kunnen ze toch geen vrouwen bij hebben!" en vriendelijk Jenny's arm in de hare leg gend, ging ze terstond met haar naar hare eigene kamer. „En nu tusschen ons!" riep Ralfson, zoodra de beide vrouwen hem niet meer hooren konden, want hij was zijn ongeduld bijna niet langer meester. „Nu tusschen ons!" herhaalde de vreemdeling koel; „gij zult echter nog een poos geduld moeten hebben, vriend, want daar wij een belangrijke zaak op het oog hebben, moet ik eerst nog enkele dingen regelen. Misschien zou het beter zijn als gij zelf ook eerst aan dezen of genen een brief schroeft, het is maar dat men nooit weet wat er gebeuren kan." „Waar zou dat voor dienen?" vroeg Ralfson norsch. „Nu, ge kunt doen wat ge wilt het is mij om het even; maar ik moet nog een vol uur iu de stad zijn." „En dan?" „Het is nu juist elf uur," sprak de onbekende, op de groote klok in den gang wijzend, „gij zijt hier in de stad geheel vreemd, niet waar?" „Zoo is het ik ben hier voor het eerst van mijn leven." „Goed dat hindert niet; kom maar precies om twaalf uur buiten bij ouden Bentley's cabin. Een kind wijst u den weg als ge vraagt waar de oude Bentley woont. Wij ziju daar even buiten de stad en regelen dan op ons gemak het verdere. Vindt ge dat gced?" „En ge zult niet mankeeren?" „Waarachtig niet," antwoordde de vreemdeling met een verbeten glimlach; „wees daar niet bang voor! Er zijn woorden tusschen ons gewisseld, die eerst weer vereffend moeten worden, eer wij van elkadr scheiden kunnen. Dus ge vergeet den naam niet Bentley." „Ik zal hem niet vergeten." „Tot ziens dan!" besloot de geheimzinnige man, waarna hij zijn buks over de"n schouder wierp en met langzame schreden het huis verliet. Wordt vervolgd.) Het vorige jaar vervoegde zic h een reiziger uit Antwerpen bij een winkelier te Wageningen om Pliosplio-guano azoté te verkoopen. Door welsprekendheid werd de winkelier overbluft en meende 100 balen guano in depot te zullen krijgen- Met de guano kwam echter tegelijk eene rekening van f 7,50, die door den winkelier, dwaas genoeg, betaald werd. Dezen gelukte het eenige balen te verkoopen, doch bij onderzoek aan het proefstation bleek, dat de innerlijke waarde van iedere baal, waarvan de inkoop f 7,50 was, hoogstens f 4 bedroeg. Bij publieke verknoping, dezer dagen gehouden, konden eenigc balen slechts f 3 per stuk opbrengen. Door den tuinman W. Bloemink, uit Twello, werden jl. Vrijdag te Deventer de eerste nieuwe aardappelen, op den kouden grond geteeld, ter markt gebragt. Volgens de Landbonwkroniek worden er ernstige pogingen in 't werk gesteld door de firma B. Dalenoord Zn. tot oprigting van een boterfabriek te Enschedé. "Waar schijnlijk komt er dan bij een fabriek van magere of half vette kaas, die op een voordeelige manier voor de fabriek en voor de verbruikers afgezet zou kunnen worden aan de talrijke fabriekarbeiders-gezinnen van Twenthe. Velen hebben welligt nimmer gedacht, zegt het blad, dat het denkbeeld om zuivel op groote schaal te bereiden 't allereerst in dien hoek van Overijssel verwezenlijkt zal worden; de groote neiging der veehouders in die streek, om hun melk zelfs op grooten afstand aan de Oldenzaalsche kunstboter- fabriek af te leveren en cle bloei der kunstboterfabrieken in 't algemeen zullen er welligt toe bijgedragen hebben het plan te doen rijpen. Van harte wenschen wij dat de zaak spoedig haar beslag krijgt, en 't haar voorspoediger moge gaan, dan ooit eenige kunstboterfabriek. De methodisten in Amerika hebben in hunne laatste algemeene vergadering besloten in het vervolg niemand meer tot de bediening des goddelijken woords toe te laten die.... rookt. De heeren voorgangers die nu in functie zijn, mogen hunne pijpen nog uitrooken; hun die na hen komen, is het gebruik van tabak verboden. V isclilDerigteii. De geepvangst blijft aanhoudend gunstig; de prijzen varieer en van f 2 tot f C per tal. De geep van Wieringcn nangebragt geldt altijd het minste, zijnde steeds wat ouder dan die hier gevangen wordt. Men vischt hier langs de steenglooijing, bij Huisduinen, aan Onrust en aan de Hors. De haringvangst en de garnalenvisscherij zijn geëindigd. De schuitjes houden zich thans bezig met liet visschcu van rog aan den Zuidwal, terwijl de Noordzeevisschers hier vlijtig scholletjes, tong, tarbot, roode ponen, enz. aanbrengen. Rog gold 18 a 29 cents per stuk; tong f 11 af35 per honderd, naar grootte; kabeljaauw en schelvisch werd niet aangebragt. Men meldt uit Bergen op Zoom: „De ansjovisvangst belooft aan de visschers dit jaar bijzonder goede resultaten te zullen ople veren. In één nacht werden omstreeks 100 tonnen gevangen, iets wat in geen jaren gebeurd is iu zoo kort tijdsbestek." Benoemingen, enz. Tot ridder van den Gouden Leeuw van Nassau is benoemd de heer J. IT. Meijer, directeur van hot Blinden-Instituut te Amsterdam. Benoemd zijntot heemraad in het dijksbestuur van Wieringen de heer M. Tijsen Jbz.; tot dijkgraaf van den polder Waard Nieuwland aldaar de heer J. Breebaart Kz.; tot heemraad in het waterschap de -Scliermeer de heer D. Olij. Herbenoemd tot burgemeester van L'rk de heer H. Kagei, secre taris dier gemeente. Tot Rijksontvanger te Bath is benoemd de heer P. Altena, thans te Terschelling. Staten-Gteneraal. Eerste Mamer. Zitting van Zaturdag 5 Mei. Unaniem ziju aangenomen dc wetsontwerpen houdende toestemming in het huwelijk van Prius Hendrik, tot wijziging der wetten op het hooger onderwijs en de coöperatieve vereenigingen en tot onteigening voor-den spoorweg DordrechtKesteren. Zitting van Maandag 6 Mei. Met 30 tegen 2 stemmen is aangenomen de onteigeningswet, voor den spoorweg Amersfoort Nijmegen. Na uitvoerige discussie is de wet op de bedelarij verworpen met 25 tegen 9 stemmen. De lvamer is op reces gescheiden. Tweede Kamer. Donderdag a. s. zijn de ontwerpen betreffende de verhooging der Indische begrooting, de geldlecning en de successiebelasting aan de orde. FranKrijü. Aandoenlijk is cle hulde, gebragt aan de nagedachtenis van een eenvoudig burger, op den dag der opening van de tentoonstelling. Op de graftombe van den lieer Thiers, op Père Lacliaise, was door een onbekende een immortellen krans gelegd, met het opschrift: Ouveiture de Vexposition. A. M. Thiérs. Libérateur du territoire et fondateur de la répiiblique." Een welsprekende les, dat men niet vergeet de mannen, aan wien men herstel van vrede en rust, vernieuwing van bloei en welvaart verschuldigd is, maar hen in eere houdt. Op de tentoonstelling te Parijs zijn dag aan dag alle machines in werking, wat aan deze zalen een levendig, misschien wel wat al te levendig karakter geeft, maar toch in elk geval de voorkeur verdient boven het exposeren van die gevaarten van ijzer en koper die, stilstaande, geenerlei indruk maken dan van logheid. Eene soort van werktuigen slechts worden in rust gehoudende kanonnen. Een opeenvolging van kanonschoten zou dan ook voor het groote publiek zijne minder aangename zijde hebben. Engelana. Te C'hatham stierf dezer dagen de stuftrompetter Francis Iienry Moren, na 32jarigen diensttijd. Hij stond tijdens den Krim-oorlog bij de ligte brigade en blies op bevel van lord Oardigan het gewigtige signaal tot den aanval bij Balaklawa, een der //schitterendste en roem rijkste" episodes uit dien strijd, doch waarbij, zooals thans iedereen erkent, door een verschrikkelijk bloedbad een twijfelachtig voordeel veel te duur werd betaald. Men herinnert zich de uitdrukking: C est magnifique, mats ce n est pas la guerre." ItcXlië. Paus Leo XIII, wien de geneesheeren voorgeschreven hadden eenige maanden te C'astel-Gondolfo te gaan door brengen, heeft hiervan afgezien, en zal althans voorloopig de „gevangene op het Vatieaan" blijven. Volgens de Germania, een der Duitsche ultramontaansche hoofdorganen, heeft hij dit besluit aan zijne omgeving medegedeeld in deze bewoordingen: „Ik zal het Vatieaan niet verlaten. God heeft mij hier geroepen; hier is mijne plaats en ik zal er blijven. Wel bragt ik vroeger den zomer buiten door, maar mijn toestand is niet meer dezelfde. Als het Gode behaagt, zal ik aan den invloed van het klimaat weerstand bieden. Ik ben door hein geroepen, ik gehoor zaam en zal het Vatieaan niet verlaten." De Italië voegt er echter bij, dat de II. Vader althans dagelijks eenige uren in den tuin van liet Vatieaan zal doorbrengen; men is reeds begonnen daar een fraai paviljoen op te rigten, waarin o. a. ook een altaar zal geplaatst worden, opdat hij er gelegenheid liebbe de gewone godsdienstplegtigheden waar te nemen. ENGELSCH-RUSSISCHE KWESTIE. Volgens cle laatste berigten heeft men hoop op eene vredelievende schikking. Weêrknufliee Waariiemw te HelJer. -Laaiskeet.) c Windrigting Barometer Thermometer ."ED"3 Toestand p en min. C. ■I c van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. k- de zee. 5 12 zvvtw. 0.3k. 764.87;+ 4.G7 13.0 f 1.0 0.77 Vlak. 6 12 ono. 5„ 758.68 - 1.G2 16.7 f 4.6 0.62 weingolv 7 S otn. 0.5„ 754.24 - G.06 14.0 t 3.7 0.78 Vlak. 7 12 otz. 0.3„ 754.13;- 6.17 17.7 f 5.5 0.63 H Weersgesteldheid 5 Mei 12 u. Ligtbewolkt, schoon. 6 Mei 12 u. Helder, mooi. 7 Mei 8 u. Ligtbencveld, mooi. 7 Mei 12 u. Idem. Marinehaven Nieuwecliep. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Union T. R. Mather. Warkworth. Steenk. van Gijn Co. NcwPelton,s(. W. R. London. Newcastle. Trevethick.st. P. Swau. Duiuker&Goodk. Ilaven van IJmuiden. Binnengekomen 3 Mei. Orco, Guneo, Moulmain. 4 Mei. Mnzeppa, st., Taganrog; Warkworth Castle, Tuck, Ma- cassar; Friedcburg, Hopfner, Samarang; Normand, Sorenseu, Wil- mington; Emma Muller, Kading, Pascagoula. 5 Mei. John Johansson, st., Reval; Cosmopolitan, st., Londen. 6 Mei. Eddystonc, st., llullStad Kampen, Woudstra, Morison Bay; Etna, st., Koningsbergen; Nio, st., Taganrog; The Darnett, Scrivener, Rochester. vertuokken: 4 Mei. Texas, W'illner, Noord-AmerikaDrammen, st., Drammen; Ilansens Minde, Hansen, Noorwegen; European, st., Iiull; Triest, Schenk, Padang; Waalstroom, Manje, Wyborg; Dragon, St., Londen; Vale, st., Newcastle; Catharina, Dijkstra, Avontuur. 6 Mei. Cornelia, Voogd, Nanles; Richard Emilie, Mann, Middlesbro; Runo, Burnett, Newcastle; Willem Barends, deBruijne, Poolzee; Crela, sloomjagt, Engeland. V er volg 1ST ieuwstij dingen. Het besluit tot reorganisatie der vesting-artillerie steunt op de noodzakelijkheid om, in afwachting eener meer algemeene reor ganisatie van het wapen der artillerie, de zameustelling der vesting artillerie meer in verband 1c breugen met liet vestingstelsel en tot meerdere concentratie dan tot hiertoe het geval was met dit deel van het wapen. Volgens de bepalingen van het besluit is de vesting-artillerie ingedeeld in 8 afdeelingen, te zamen sterk 40 compagniën, en in twee zelfstandige compagniën, welke laatste onder het onmiddellijk bevel staan van den kommaudant der vesting-artillerie en waarvan eene bestemd is voor instructie-compagnie en béne voor de dienst bij het torpedo-wezen. De standplaatsen van de afdeelingen vesting-artillerie zijn gevestigd van 8 compagniën te Utrecht; van 6 compagniën te Naarden; van G te Gorinchem; van 2 te Zwolle; van G te Dordrecht, waarvan een te Willemstad en een te Hellevoetsluis wordt gedetacheerd en jaarlijks afgelost; 4 te Helder; 4 te Amsterdam, waarvan een te 's Hage wordt gedetacheerd en jaarlijks afgelost, gevende de com pagnie te 's Hage zoo noodig een detachement voor Delft, en 4 compagniën te 's Bosch. Iu elke verdedigingsstelling is elke afdeeliug blijvend gelegerd. De compagniën vesting-artillerie behouden hare tegenwoordige formatie. Voor zooveel de verplaatsing van twee compagniën artillerie van Delft naar Zwolle betreft, is dit besluit in werking getreden met 1 Mei jl., en voor zooveel de overige afdeelingen aangaat, treedt het in werking met 1 Augustus a. s. of zooveel later als noodig zal blijken. IJmuiden genoot jl. Zondag een buitengewoon druk bezoek. Omstreeks 4 uur in den namiddag werd daar het voor de Noord poolexpeditie bestemde vaartuig Willem Barendsz uit Amsterdam verwacht. Tegen dat uur van den dag had zicli eene ontelbare meuigte menscheu langs den Kanaaldijk geschaard, om getuige te ziju van de aankomst van het scheepje, waarmede de in vele opzigten zoo belangrijke togt zal worden ondernomen. Ter bestemder tijd verscheen de Willem Barendsz, getrokken door eene sleepboot en vergezeld van een groot aantal belangstellenden, die op stoombooten onder liet spelen van de muziek van het 3de regiment huzaren de reis naar IJmuiden hadden medegemaakt. Een der laatstgenoemde vaartuigen was versierd met een groote ver scheid enlieid van vlaggen. De geestdrift, waarmede de kloeke bemanning van de Willem Barendsz werd ontvangen, was groot. Gisteren aanvaardden de Noordpool-reizigers hunnen togt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2