De Standaard, haar leedwezen uitdrukkende, dat juist de Zondag uitgekozen werd voor liet vertrek van de Willem Barendsz, voegt daaraan toe: „Der vaderen moed en kloekheid hulde brengend, had men ook in dót opzijt hun nagedachtenis behöoren te vereeren." De feestelijke herdenking der droogmaking van het Haarlemmermeer gaat niet door. Het schijnt dat het feest niet genoeg belangstelling wekte. Prof. E. A. van der Burg te Leiden beeft in Haaxmans Tijdschrift voor Pharmacie, April en Mei 1878, een opstel medegedeeld: „over liet onderzoek van vertind vaatwerk en zijne verhouding tot de verschillende stoffen, waarmede het in de huishouding in aanraking komt, doch voornamelijk tot azijn." De conclusies van het onderzoek doen zien, dat er alleszins gevaar bestaat bij het gebruik van veel tinnen vaatwerk, omdat daarin lood voorkomt. Ook zelfs het gebruik van zuiver tin is niet zonder gevaar. Bij liet onderzoek der melk te Leiden is o. a. gebleken, dat een melkboer 26 en een ander 23 pCt. boven het peil water bij zijn melk voegde. Stond er voor eenige dagen in de Arnli. Crt., dat, eene godsdienstige secte in Noord-Amerika besloten had voortaan geene jrijproofcende predikanten meer aan te stellen, van Dassen kan als waardig pendant daarvan als stellig worden berigt, dat de eerwaarde kerkeraad aldaar het besluit genomen heeft geene bacirddragendc predikanten te beroepen, ter vervulling' der vacature, die reeds jaren lang duurt. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Geheraal in het hoofdkiesdisixiet Zevenbergen zijn in herstemming uitgebragt 1733 stemmen; van on waarde 18. Gekozen de heer van de Werk (lib.) met 901 stemmen, de heer Diepen (katli.) had 814 stemmen. Te Zevenbergen zijn vier spoorwegdieven aange houden. Twee beerenleiders, die, ondanks het verbod van den burgemeester te Meerssen, hun bruintje kunsten lieten maken, werden door den veldwachter gelast met hem naar het gemeentehuis te gaan. Op de hierop gevolgde weige ring ontstond tusschen den man der wet en de beide beerenleiders een strijd, waarbij Martijn als verschrikker zou dienst doen en tot dat einde van zijn muilband werd ontdaan. Bruintje scheen echter weinig lust te gevoelen, om zich voor zijn meester partij te stellen, niettegen staande ook hij, als schuldeloos toeschouwer, menigen slag ontving. De overwinning bleef dan ook, dank zij de hulp van eenige toegesnelde dorpelingen, aan den veldwachter, terwijl de beide geleiders kort hierop door de maréchaussee iri hechtenis genomen en het land uitgezet werden. Het ware wel te wenschen, zegt de Arnh. Crt., dat ons volk even mild met zijn geld was als met zijn verzen. Natuurlijk vorderen wij niet, dat zij die nu den uittogt van de Willem Barendsz bezingen, zooveel guldens hadden bijgedragen als zij er nu letters aan wijden, maar met die hooggestemde zangen waarmede de expeditie naar de Pool streken vergezeld gaat, maakte het een droevig figuur, dat zulk een pover scheepje de taak wordt opgedragen „Neêrlands glorievol verleden" te doen herleven en zijn „alouden roem als zeevarende mogendheid" te handhaven. Mag men een ingezonden stuk in de Zutph. Crt. gelooven, dan worden te Zeddain de brieven enz. bezorgd door een persoon, die lezen noch schrijven kan. Dit heeft in zooverre iets voor, dat de postbode van den inhoud op de achterzijde der briefkaarten geen kennis kan nemen, maar ook de voorzijde blijft een geheim en evenzoo de adressen op de brieven. Gelukkig verstaat althans de brievengaarder zelf de kunst. Uit Ede is een adres met 250 liandteekeningen aan Z. M. den Koning opgezonden, om „het behoud van den bijbel in de school" te vragen. Voor de betrekking van hulponderwijzer aan de school te Heeuwijk heeft zich slechts één sollicitant aan gemeld, die echter, tengevolge van verhooging zijner jaar- straks bier niet weer voorbij mocht komen „Al wel zoo, Bill geen praatjes verder ik weet er alles van," sprak de oude haastig „er is toch niets meer aan te doen; maar denk er aan dat onder in de zak de rekening ligt. „En wilt ge niet meegaan?" „Dank je hartelijk," antwoordde de ander „ik ben hier net dicht genoeg bij het avontuurtje en wil liever bij mijn kruik blijven, anders gebeurt daar ook nog eeu ongeluk mede." .Daarop wierp hij beiden mannen een vluchtigen groet tue en ging, zonder zich verder, om hen te bekommeren, in zijn huisje terug; de Amerikaan van zijn kant scheen eveneens verdere be sprekingen niet meer noodig te achten, en met de uitnoodiging: „kom, vreemdeling!" wierp hij zijn buks weder over den schouder en stapte ernstig en zwijgend dieper het boseh in. Italtson volgde heinhet was een akelige tocht, maar met de tanden vast op elkaar geklemd, en de wenkbrauwen somber saam- getrokken, liep bij in ecu eigenaardige stemming achter zijn vijand aan, totdat zij tusschen de struiken door een kleine open plek iti het boseh ontdekten, waar in vroeger tijd een farm of althans een hut en waarschijnlijk ook ontgonnen grond moest te vinden ge weest zijn. De halfvergane balken van het huisje waren nog te zien, maar het voormalige akkerveld begon reeds weder tot den vroegercn wilden toestand terug te keerèn. Jonge spruiten schoten aan alle kanten uit den grond op, en als 's inensohen hand niet spoedig tusschenbeiden kwam, dan stond hier in weinige jaren in plaats van, de open vlakte een boscbje, veel dichter ineengegroeid dan het groote. woud zelf ooit geweest was, want lucht en regen konden ongehinderd invloed uitoefenen op den wasdom der jonge planten. De open ruimte zal ongeveer zestig schreden lang en veertig breed geweest zijn; en daar de zon thans hoog aan den hemel stond en de hoornen aan de beide kanten schaduw gaven, was dit plekje, gelijk Ralfson iu stilte opmerkte, al bijzonder geschikt voor een zeker en ongehinderd schot, en hij had zich reeds voorgenomen, den smallen kant te kiezen. Over de wijze waarop liet bij zulke buks-duels toeging, had hij ook reeds veel hooren spreken. Beide partijen vuren op hetzelfde oogenblik, en hoewel de Ameri- uen inderdaad zeer goed schieten en op een afstand soms het g van een rnensch treffen kunnen, zijn ze toch gewoonlijk niet spoedig gereed, en van zij n wapera was hij zeker. Wordt vervolgd.) wedde op zijne tegenwoordige standplaats, weder heeft bedankt. De verpachtingen van grasland om Zwolle hebben dit jaar minder opgebragt dan 't vorige jaar. Het guste vee heeft te Deventer een nooit gekend hoogen prijs bereikt. Door de vetweiders wordt zelfs tut 60 ets. per kilo besteed. Wanneer men nu rekent dat voor een guste koe van 300 kilogram f 180 ii f 200 be taald wordt en dat daarbij nog minstens f 50 weidegelcl komt en de vetweiders iets moeten vexxlienen, dan bestaat er weinig vooruitzigt dat het vette vee in den herfst goedkoop zal zijn. De prijzen van het vette vee zijn thans buitengewoon hoog en de kleine slagers kunnen geen runderen meer slagten, daar zij niet die prijzen welke de grootere slagers bedingen kunnen maken. Deze laatsten verdienen ook niets. Het vette vee kost hun ruw 90 a 92 ets. per kilo, maar zij bedienen thans hunne clientèle, in de hoop van in den herfst eenig voordeel aan haar te hebben. - In Friesland zijn thans reeds zeer vele. landen met vee bezet. De weilanden staan prachtig. Door het af- stroomen van het boezemwater zijn de lage landen thans ook geschikt geworden, om te worden bewerkt. Dat het vee nu reeds sedert meer dan eene week in de weide is, is geen gering buitenkansje voor den boer. De schuren, die anders gewoonlijk met de maand Mei ledig geraakten, hebben nu nog vooraad, en daarbij komt thans het vooruitzigt op een overvloedigen hooioogst. Het vooruitzigt voor de landbouwers in het Wester kwartier (prov.Groningen) is in deze lente veel gunstiger dan de vorige. Over 't algemeen staan de veldvruchten goed, of schoon de slak hier en daar veel van het jeugdige koren vernield heeft. De bijenhouders komen uit Drenthe over en geven hun nijver volkje gelegenheid, zich aan den bloei van het koolzaad te vergasten. Vooralde weiden zien er uitmuntend uit, en door dien overvloed van gras is de prijs van het vee tot eene enorme hoogte gestegen. De opvoering te Maastricht van de opéra-bouffe „La Petite Mariée" is door den burgemeester verboden. (D.) - Het dividend der Nederlandsche Bank, over het boekjaar 1877/78, is bepaald op f 167 pe heel aandeel, en f 83.50 per half aandeel. Aan het verslag, omtrent de werkra Leden aan den bouw der havenwerken voor Batavia over de r.v; nd Januarij wordt het volgende ontleend: De arbeid was meer gevorderd dan men oorspronkelijk dacht, terwijl de uitgaven beneden de raming waren gebleven. Een groote baggermolen en een hopperbarge waren uit Glasgow naar Batavia vertrokken. Het ijzeren drijvend droogdok, voor de schepen der havenwerken bestemd, werd hier aangevoerd. De lossing is zonder ongelukken en zonder beschadiging van liet materieel afgeloopen, doch bij het rangeeren der deelen verloren twee inlanders, door onvoor- zigtigheid, het leven. De gezondheidstoestand van het havenpersoneel was in die maand over het algemeen niet ongunstig en die der koelie's te Priok zeer bevredigend. De Schab van Perzie begon den 4 dezer zijn tweede reis naar Europa. Den vorigen dag had er in zijn Rijk nog een aanslag op zijn leven plaats. Hij begaf zich toen namelijk naar Shahzade Abdulazim, een pelgrimsoord bij Teheran, en had slechts een klein gevolg bij zich. Naauwe- lijks had hij zijn paleis verlaten of zijn koets werd omringd door een aantal soldaten, die blijkbaar geen goede bedoe lingen hadden en beweerden hem een verzoekschrift te willen overhandigen. Ofschoon de Schab hun deed weten dat hij, zoodra hij weder te Teheran kwam, hun verzoek in overweging zou nemen (men begeerde verlof voor een geheel regiment), volgden zij zijn koets en begonnen zij zijn gevolg met steenen te werpen. Spoedig waren er verscheidene gewonden. De koetsier reed zoo snel hij slechts kon, doch de aanvallers gaven geen kamp. Plot seling echter gaf de Schab bevel stil te houden; men was namelijk in de nabijheid van een kazerne, en spoedig waren de belhamels dan ook gearresteerd, terwijl de Scliah verder ongestoord zijn togt naar Schahzade Abdulazim voortzette. Toen hij des middags terugkeerde was de zaak reeds onderzocht en waren 10 belhamels ter dood veroordeeld. Een dezer werd begenadigd, doch de negen anderen boetten dienzelfden avond hun misdrijf nog met hun leven. Benoemingen, enz. De luits. Ier zee 2de kl. J. J-T. Wouters, PI. O. Feïth, J. van Sclieers, K. J. Bal, F. Böhllingk, D. A. Krayenhoff van de Leur, P. T. M. van Leeuwen en F. C. Granpré Molière, laatst behoord hebbende tot liet, eskader in Oost-In die en vandaar teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Bevorderd tot luit.-kol. der infanterie: bij het 7de regiment de majoor II. F. IC. van O ver veld t, van het korps; bij hel 8ste reg. infanterie de majoor M. J. Nolthenius de Man. vau het 7de reg. en bij het reg. grenadiers en jagers dc majoor PI. E. J. Heymans, van het korps. Op zijne aanvrage is op pensioen gesteld, ad f 1600 's jaars, dc majoor plaatselijk-kommandant alhier F. J. Beltrand. Benoemd tot luit.-kol. en plaatselijk-kommandant ode kl. alhier de majoor H. F. Scharp, van het 5de reg. infanterie. De off. van gez. 2de kl. van de landmagt G. G. Rovers, is op pensioen gesteld ad f 1325 's jaars. Fran KrijK, Onder de beschuldigingen en verwijten, waarmede de tentoonstellings-commissie en de regering overladen worden, is een tot het onderwerp van een uitvoerig artikel in de de Assemblee Nationale gekozen. Adrien de la Valette, de schrijver, acht het onvergefelijk, dat de tentoonstelling geopend werd zonder eenige godsdiensf.plegtigheid, zonder dat de bijstand Gods is ingeroepen, de zegen des Hemels over de onderneming is afgesmeekt. „De republikeinen van 13 December hebben gemeend," zoo leest men o. a., „dat het met de waardigheid van een vrij en herboren volk overeenkwam, niet de knie te buigen voor het Opper wezen. niet, de vrije gedachte te vernederen door de erkenning van een Wezen boven den rnensch verheven." Hij stelt daartegenover de handelwijze van Robespiërre, die, ook in de maand Mei, geheel Parijs op het Chninp de Mars riep, om zich neder te. buigen voor liet Opper wezen, om Zijn bestaan te verkondigen. Zijne bescherming in te roepen, „maar de erfgenamen van dc Montagnards en van de Girondijnen hebben in 1878 bewezen, dat zij sterkere vrijgeesten zijn dan' hunne voorgangers," zegt la Valette, die zich om zijn land schaamt voor de vreemde Prinsen, zoowel wegens het loochenen van kerk en gods dienst, als wegens het aanheffen van den kreet „leve de republiek!" in tegenwoordigheid van leden van vorstelijke familiën, zelfs van toekomstige, souvereinen. Vooral op den Prins van Wales moet die onverschilligheid, die vijandigheid van de Fransche republikeinen tegen de godsdienst een smartelijker) indruk gemaakt hebben op hem, zoo gewend aan de gebruiken van strenge godsvrucht in zijn land. „De haat tegen de geestelijkheid, de ver achting van de godsdienst, het vergif van de godloochening zullen de republiek dooden," voorspelt Adriende la Valette. Te Parijs zijn reeds eenige Engelsche zakkenrollers in hechtenis genomen, die daar verschenen warfen om tijdens de tentoonstelling goede zaken te doen. Een hunner heet Bach, bekende alles, en betuigde zijn leedwezen over liet mislukken van zijne reis. Zijn naam gaf aanleiding tot deze woordspeling: „Geen mooi preludium van Bach!" De commissie voor de Tuileriën heeft besloten tot den wederopbouw van liet paleis voor eene som van vier millioen francs en tot de inrigting er van als een museum voor moderne kunst te adviseren. Kleine oorzaken hebben dikwijls ernstigegevolgen. Bij een landbouwer te Fréthun, in het Fransche depar tement Nord, had een muis een gaatje gebeten in den vloer van een korenzolder, boven een veulenstal. Het koren viel regelmatig in cle krib van dc veulens, die er zoo van smulden, dat den volgenden dag drie dood lagen; een vierde was ernstig ongesteld. Daar de veulens van zeer goeden aanleg waren is de schade voor den eigenaar vrij aanzienlijk. Fn geland.. Volgens Engelsche bladen bedraagt het inkomen van de ex-Keizerin Eugenie van Frankrijk jaarlijks 625,000 fr., terwijl het prachtige Camalia-house te Chiselhurst haar in eigendom toebehoort. Zij is in den laatsten tijd zeer gezet geworden en kleedt zich tegenwoordig bijna even een voudig als Koningin Victoria zelf. Gilfort, de Danser op liet strakke koord, is te Dublin van een hoogte van 30 voet gevallen. Hij leeft nog, maar in hoogstbedenkelijken toestand. rsuitsclilaiia. Dat in Duitschland spijt wordt opgemerkt over het niet deelnemen aan de Tentoonstelling is opgemerkt. De Berlijnsche Post. windt er geen doekjes om. Het is natuurlijk, zoo zegt het blad, dat het denkbeeld, om aan de wereld het bewijs te leveren van de onver zwakte herstelde mogt het wel zeggen levenskracht der Fransche natie, bij die natie-zelve dadelijk bijval heeft gevonden; het beste middel daartoe was de Algomeene Tentoonstelling. Duitschland heeft na eenige aarzeling de uitnoodiging afgeslagende voornaamste reden van die weigering was, dat Frankrijk op dat oogenblik onder den invloed stond van de partij, die den oorlog van 1870 had bewerkt en dat men te Berlijn overtuigd was, dat die partij een nieuwen oorlog met ons wilde uitlokken. Op bet oogenblik gevoelt men in Duitschland levendige spijt, dat de Duitsche nijverheid op de tentoonstelling ontbreekt, ofschoon de Duitsche kunst nog ter elfder ure aan de uitnoodiging heeft kunnen voldoen. Die spijt wordt echter getemperd door het feit zelf, waardoor zij is opgewekt. Wij achten ons gelukkig, Frankrijk gel uk te kunnen wenschen met de nieuwe triumfen die zijn goede smaak en artistieke bedrevenheid zullen behalen, maar nog gelukkiger maakt ons de veelbelovende ontwikkeling zijner instellingen, in weerwil van de moeijelijklieden, die haar in den weg gelegd zijn door eene partij, die aan alle vrije gouver nementen vijandig is. Te Rottweil is een merkwaardig regtsgeding aanhangig. In den jongste» winter gaf den violoncellist Diem aldaar een concert; na afloop wenschte een der docenten aan het gymnasium den virtuoos met diens prachtig spel geluk, en drukte hem zóó hartelijk de hand, dat de cellist gedu rende geruimen tijd den strijkstok niet kon besturen. Diem eischt nu van den docent 500 mark schadevergoeding. Li Mecklenburg-Schwerin hebben verscheidene land bouwers erwten uit Noord-Amerika ontvangen, op vroeger gedane" bestellingen, dewijl de kwaliteit daarvan zoo bij zonder goed is. Een hunner heeft daarin twee kevers gevonden, die door hem aan het ministerie van Binnenl. Zaken zijn overgemaakt, ten einde ze te onderzoeken. Het is gebleken, dat het werkelijk colorado-kevers waren. Van regeringswege worden nu pogingen aangewend om te ontdekken wie de overige landbouwers zijn, die dergelijke peulvruchten uit Noord-Amerika ontvangen hebben. Gelukt dit, dan zal men de akkers, welke daarmede zijn bezaaid, naauwkeurig doen onderzoeken en, zoo noodig, doen be handelen op de voorgeschreven wijze, tot vernieling van de larven, enz. der overgezonden kevers. Italië. Dc Kamer van Afgevaardigden heeft een voorstel aan genomen tot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor Yictor Emmanuel. AmeriKa. Uit New-York wordt gemeld, dat de bekende geweer- fabrikant Remmington zijne betalingen gestaakt heeft. De schuld bedraagt een millioen dollars, het te goed vier millioen, waarover echter niet kan worden beschikt, daar eenige schuldenaren, en wel de regeringen van Egypte en van Mexico, niet in staat zijn om aan hunne verpiigtingen te voldoen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2