BEKENDMAKING. De postmeester van liet, dorpje Texas, in den Noord- Amerikaanscheu staat Pennsylvanië, is dezer dagen van zijne functien ontheven, en het Postkantoor zelf opgeheven. In het afgoloopen jaar namelijk had liet gezamenlijk bedrag der inkomsten slechts 54 cents beloopen. - - De Amerikaansche bladen geven een zonderling verhaal van eene te New-Albany, in den Staat Indiana, onlangs gehouden teregtstelling. Er zou een neger opge hangen worden, en eene menigte menschen waren zamen- gestroomd om zulks bij te wonen. Drie predikanten, waaronder twee kleurlingen, beklommen met den veroor deelde het schavot. Toen echter één hunner een gebed gedaan had, begon de veroordeelde het gezang: Ontferm u mijner, Heer aan te heffen, en dit ten einde gobragt hebbende, begon hij zonder een oogenblik te verliezen een tweede: „Ik sta aan de oevers der Jordaan," en daarop een derde: „Hoe donker de nacht." Dit'hield een half uur aan en nu volgde een hoogst eigenaardig tooneel. Een honderdtal toeschouwers drongen zich op het schavot, om den veroordeelde de hand te drukken en hem een bemoedigend Avoord toe te spreken. De sheriff, in wiens lof deze uitweidde, stond er diep aangedaan bij. Toen het défilé der belangstellenden algeloopen was, werd er op eene veer gedrukt, een valluik sloeg open en alles wasvoorbij. JNTiTi i llsme In R.usland.. De Berlijnschc Post bevat hieromtrent de volgende officieuse mededeeling: „Als men vreemde bladen, Fransehe, Engelsehe en vooral zekere Weener, wil gelooven, dan dreigt ons onmiddellijk eene revolutie, niet minder gevaarlijk dan de Fransehe van 1789. Gelukkig is het volstrekt niet zoo erg. De vrees voor de nihilisten is volkomen ongegrond en als de politie haar pligt doet en hen beter in het oog wilde houden, dan zouden tooneelen, zooals wij hier, te Kiew en Ie Moskou, beleefd hebben, niet meer voorkomen. De Russische nihilisten hebben ongeveer dezelfde beginselen als de Parijsche conunnnards, maar zij vinden bij het volk niet dien bijval, dien de laatsten bij het Parijsche gepeupel genoten. Hoe het volk over de nihilisten denkt, hebben de Moskouer slagtersknechts dui delijk, ofschoon ruw en op verkeerde wijze, doen blijken. Het nihilisme is geen Russische uitvinding. Het is in Rusland inge voerd door jongelieden van beide geslachten, die te Zurich gestudeerd hadden. Even als in liet buitenland, zijn er ook in Rusland eenige gegoede, zelfs rijke dweepers, die met hun geld de socialistische propoganda ondersteunen, o. a. de kleindochter van een senator, die een inkomen van 20,000 roebels heeft en in de smerige klee ding der fabrieks-arbeidsters, blootvoets in de fabrieken voor het socialisme propaganda maakt. Deze rijke socialisten of nihilisten, zooals men hen hier noemt, zijn eerzuchtige personen, die, daar zij om de een of andere reden in de staatsdienst geen carrière kunnen maken, als oprnijers een rol spelen. De groute massa der nihilisten bestaat uit arme en daardoor ontevreden lieden, die op scholen en universiteiten een zekeren graad van ontwikkeling hebben verkregen en niet de middelen bezitten, hunne studiën voort te zetten of een bestaan te vinden. Jonge aanhangers van het nihilisme, die plot seling in betere omstandigheden kwamen of toelagen kregen, om hunne studiën onbekommerd te kunnen voortzetten, hebben dikwijls en met succes beproefd, zich van het nihilisme en zijne belijders los te maken. Om zulke, desertiën voor te komen, dwingen de aanvoerders der partij alle hunne aanhangers een eed af, nooit hunfie zaak op te geven en dreigen zij den verrader met de dood. Zooals men weet, werd do student Iwanow te Moskou door Net- schajef vermoord, omdat hij beschuldigd was, de zaak der nihilisten te hebben willen opgeven. In den rijd, toen graaf Peter Schoewa- lolf aan het hoofd dei geheime politie stond, werden reeds ernstige maatregelen genomen om te verhinderen, dat de nihilisten, mannen en vrouwen, als het vee zameiileefden. De vrouwen, welke zich niet naar die verordening wilden schikken, werden als de geprostitueerde» onder toezigt der politie gesteld. Die verordeningen hebben zeer nuttig gewerkt. Yera Saszulitsch is door en door eene nihilistin en het schitterend pleidooi van haren advocaat Alexandrow is niets dan eene historische roman. ENGELSCH-RUSSISCHE KV/ESTIE, De. laatste berigten behelzen geen nieuws. Het is een raadsel wat de diplomaten eigenlijk uitvoeren. De Engelsehe afgevaardigden beginnen de Oostersche politiek weder te bespreken. De heer Chambcrlain heeft jl. Dingsdag eene resolutie aange kondigd, waarin de oorlogzuchtige politiek cn de demonstraties der regering scherp worden afgekeurd en, als het beste middel, om tot een vredelievende oplossing te geraken, wordt aangegeveneene overeenkomst tussclien de Ëuropesclie mogendheden en eene juiste omschrijving van de veranderingen, die in het tractaat van San Stefano worden verlangd. De heer Pimm ging nog verder; hij deolde namelijk mede, dat hij een ontwerp-adres aan de Kroon zal indienen, om deze uit te noodigen een Ëuropeesch congres te Londen bijeen te roepen, ten einde te onderzoeken, op welke wijze de algemeene belangen van Europa kunnen worden beschermd en de onschendbaarheid der tractaten kan worden verzekerd. In Memorial Hall (Londen) werd jl. Zaturdag eene conferentie gehouden van landbouwers, om te protesteren tegen de oorlogs politiek der regering. I)e heer Joseph Areli bekleedde het voor zitterschap en opende de meeting met de opmerking, dat, nu overal in 't land vredes- conferentie» plaats hadden, ook de landbouwers besloten hadden zich er tegen te verzetten, dat Engeland in een ennoodigen oorlog werd gewikkeld. Onder de aangenomen resolu- tiën was er een, welke verklaarde, dat, wanneer de regering vol hardt bij haar weigering om do geschilpunten met Rusland te vereffenen- door middel van een congres, of door een scheidsgeregt, zooals dat in het Parijzer 1 ictaat is voorgeschreven, de leden van deze meeting zich plcgt.ig verbinden, al den invloed dien zij bezitten te zullen aanwenden, om hunne broeders in de. landbouw-distrieten over te halen, zich tegen den oorlog te verzetten, door zich niet te laten aanwerveu en aldus degenen, die den oorlog veroorzaakt hebben, zelf voor de zaak te laten „opdraaijen." Te Leeds, Glasgovv en Iluddcrstield hebben dergelijke manifestatiën plaats gehad. LONDEN", S Mei. De minister sir Stafford Northcote heeft in zijn antwoord op het adres der arbeidersklasse te Oxford de hoop uitgedrukt, dat de steun, dien het gouvernement tot dusver zoo edeliuoediglijk bij de overgronte meerderheid der bevolking heeft gevonden, het in staat zal stellen de moeijelijkhcden te boven te komen, die alsnog bestaan, maar die, naar hij hoopte, een einde beginnen te nemen. BeriEicï MreMe ie StoomartaMappij Merlani. Voorwaarts Maart van hier vertr., 20 April te Batavia aang. Conrad30 Maart van hier vertr., 23 April Aden gepasseerd. Madura 6 April van hier vertr.,24 April van Suez vertr. Prins Hendrik. 20 April van hier vertr., 7 Mei van Port-Saïd vertr. Prinses Amalia. 6 April v.Batavia vertr.,7 Mei van Napels vertr. Prinsv. Oranje. 27 April v.Batavia vertr.,7 Mei Point de Gallegep. Celebes10 April alhier aangekomen, vertrekt 11 Mei. Kon.derNederl. 26 April alhier aangekomen, vertrekt 1 Junij. Is.o Stanü. Gemeente HELDEIi. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWD: Gcene. GETROUWD: L. J. v. Weezep en G. M. Kollleman. D. Leijen en N. Hoornsman. A. J. v. Baaren en A. Laagland Winder. J. Gras en P. T. v. d. Kuijl. J. Keijzer en D. P. llolstijn. P. Blomsteel en G. J. v. d. Boogaard. 0. v. d. Plas en A. Visser. J. Kuiper en D. de Waard. IJ. A. Kuiijper en W. Bonselaar. BEVALLEN: J. Brouwer, geb. Rijkers, Z. T. Govcrs, geb. Warnar, Z. OVERLEDEN: Gcene. Gemeente TEXEL. Van 1 tot 8 Mei. ONDERTROUWD: Jan Witte Dz., weduwnaar van Neeltje Schraag en Neeltje van Keeren. Klaas Daalder cn Jannetje Bakker. GETROUWD: Simon Zijm Jsz. en Jannetje Dijt. Cornelis "Vlaming Bz. en Maria Kikkert. Marinus van Oostenbrugge en Mar Ij e Trap. Pieter Cornelis de Waard en Maria Kleberg Verbeme. Rens Nieuwenhuizen en Maria Elisabeth Barhorst. GEBOREN: Johanna, dochter van Gerrit Boon cn Willemina Beumkes. Dieuwertje, dochter van Pieter Krul en Geertje Gielepijn. Gijsbert, zoon van Maarten Bruiju en Elisabeth Kiljan. Dirk, zoon van Dirk Kooiman en Cornelisje Vlaming. Pieter, zoon van Pieter van Doorn en Adiiaanlje Willemijne van der Kloot. Philippus, zoon van Wouter Bakelaar en Rigtje Visser. OVERLEDEN: Geene. Gemeente NOORDSCHARWOUDE. Van 1 tot 30 April. ONDERTROUWD: Ks. de Geus, 23 jaren en B. Vredenburg. 24 jaren. Jacob Tamis, 23 jaren en G. Brugemann, 21 jaren. GETROUWD: Ks. de Geus en B. Vredenburg. GEBORENMaria, doclilcr van Hs. Stam eu R. Lindeboom. Jacob, zoon J. Bruin en D. de Ruiter. Johannes Ilubertus, zoon van J. Verduijn en C. de la Roi. OVERLEDEN: Eva, dochter van Ks. Lindeboom en A. Bakker, 6 weken. Klaas, zoon van G. de Geus Gz. en A. Stam, 13 maanden. Jan, zoon van C. Pranger en G. Stam, 11maand. WeêrMtee Waamominieii te Heiier, laMsteet.) 1 Mei. Uren. Windrigting eu Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 8 12 noto. 15k. 753.79 - 6.G 12.0 - 0.3 0.71 Golvend 9 8 12 ono. G„ 760.12 - 0.3 7.2 - 3.2 0.77 weingolv 9 ono. 5 760.92 f 0.5 11.3 - 1.1 0.63 Weersgesteldheid8 Mei 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, winderig. 9 Mei 8 u. Helder, winderig, koel. 9 Mei 12 u. Idem. Ilaven van IJmuiden. Binnengekomen 7 Mei. Gezusters, de Boer, Memel; Ghristiania, st., Christiania; Urania, st., Bordeaux. 8 Mei. Kinghorn, st., Leitli; de Beurs, Nielsen, Drammen. Vertrokken 7 Mei. Saturn, Torjussen, Risoer; Catharina Elisabeth, Moster- man, Suncjsvall; Benjamin B. Curch, Kelley, Noord-Amerika; Ondine, st., Bordeaux; Mathilde, Sievcrs, Glasgow; Wyvern, st., Newcastle Nestor, st., en Cosmopolitan, st., beiden Londen. S Mei, Eddystoue, st., Huil. Vervolg Nieuwstijdingen. Eerstdaags begint de Texel de jaarlijksche afzet der lammeren. De fokkerij is voor dit jaar zeer voordeelig geweest; men schat het aantal lammeren dat afgezet zal worden op ruim 20,000. Voor het grootste gedeelte zijn ze reeds verkocht voor f 12.50 het stuk, maar er zijn fokkers die met dien prijs nog lang niet tevreden zijn. Uit deze cijfers laat zicli gemakkelijk opmaken, welke rijke vruchten de lammerteelt voor dit eiland afwerpt. Men berekent dat op dit eiland 40,000 schapen gehouden worden. Te Groningen is dezer dagen een moord gepleegd door een pas uit de bedelaai-s-kolonie ontslagen persoon, die vroeger in Oost-Indië (gedegradeerd) korporaal is geweest. Hij had het geld, dat hij nu uit de kolonie had medegekregen, grootendeels te Groningen verteerd met de door hem nu geworgde vrouw. Ilij was, zooals het schijnt, tot de misdaad gedreven door jaloezie, omdat bedoelde vrouw dien nacht met een anderen man was uitgegaan. De Klub der Landwirthe te Berlijn zal hare jaar lijksche tentoonstelling van mestvee dit jaar hoofdzakelijk ook dienstbaar maken aan het doel, waarnaar zij sedert het begin van hare onderneming heeft gestreefd: namelijk een groot aantal van die dieren ten toon te stellen, waarin de Engelschen bij hunne exposities van mestvee de Duitschers vooruit waren, en wel: 1. jonge ossen onder de 3 jaren 2. vaarzen (kalveren)3. jonge lammeren, die met de flesch zijn opgefokt; en 4. speen varkentjes. De Berlijnsche tentoonstelling heeft gisteren en heden plaats. Als eereprijs heeft de Keizer de gouden rijksmedaille toegezegd. De Staat geeft 6000 mark aan prijzen. In 't geheel zijn uitgeloofd 45 zilveren en 90 bronzen medailles en 156 geldprijzen, ten bedrage van 16,795 mark. 8 Paarden Veulens Ossen Stieren 149 Gelcle-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingcn 50 Nucht.Kalveren 984. Schapen SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF, f 100&250 - 90a200 - 180a330 - 210a2S0 - 160a220 - 90al30 - 5a 10 - 28a 42 756 Lammeren r 14a 21 20 Bokken&Geiten - la 10 30 inagereVarkens - 15a 25 69 Biggen - 6a 10 20 Kippen c. 75al75 Eenden a Boter per kop - 70a 80 Kaas per KG. - 35a 45 Kip-Eijeren per 100 - 250a270 Eend-Eijeren 330a Marltttoerigten. Amsterdam, 7 Mei. Tarwe op levering f 1 lager, Nov. f 314. Rogge op levering weinig veranderd, Oct. f 191, 192, 191. Petro leum vast, loco f 123, Sept./Dec. f 14 a 14} bij partij betaald. 8 Mei. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f 314. Rogge onveranderd stil, Petersb. f 188, op levering iets liooger, in deze maand vóór 1 ure f 185, 186, Oct. f 192, 193. Koolzaad: f 1 hooger, Oct. f 396. Raapolie per 100 KG. Vliegend f 40-}, Sept. Dec. f 37}, 38, Mei f 38-}. Lijnolie per 100 KG. Vliegend f33, Junij/Aug. f 31}, f, Sept./Dec. f 31, Petroleum zeer stil, loco f 12}, Sept. f 13} E., Sept./Dec. f 14} E. Vette Kalveren lste kw. f 1.20 en 2de kw. f 1 per KG. Nuchtere Kalveren f 4 a 7. Vette Varkens 42 a 52 c. per KG. Rotterdam, 7 Mei. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1340 Runderen, 183 vette en Gras-Kalveren, 69 nuchtere Kalveren, 255 Schapen en Lammeren, 367 Varkens en 256 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen lste kw. 94 a c., 2de kw. 86 a en 3de kw. 80 a c.Kalveren lste kw. 120 a c., 2de kw. 100 a c., 3de kw. 90 a c.Schapen lste kw. 85 a c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 70 a 75 c. Varkens lste kw. 70 a 72 c., 2de kw. 64 a c., 3de kw. 58 a 60 c.; alles per KG. schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 56, 2de kw. f 48, 3de kw. f 44. Schiedam, 8 Mei. Jenever f 15,50, Amst. proef f 16,75, Moutwijn f 10,per N. vat. Kampen, 6 Mei. Hooi. Buiten- f 15,a 16,en Binnen- f 14,a 15,per 1000 KG. Leeuwarden, 7 Mei. Op de gehouden Paardenmarkt waren aaugevoerd 121 Paarden. Tuigpaarden golden f 450 a 800, werk paarden van f 150 tot 300 De handel was niet levendig. Meppel, 6 Mei. Vee. Stalprijzenguste Koeijen f 130 a f 240, dragtige f 125 a 280, melk- f 120 a 240, guste Vaarzen f 100 a 160, Schapen f 12 a 32, Lammeren f 3 a 9, dragtige Varkens f 20 a 40, vette 46 a 50 c. per KG. Hooi. f 20 a 30. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter alge meene kennis, dat volgens ontvangen mededeeling van den heer kommanderenden Officier van Zr. Ms. Artillerie-Instructieschip „Het Loo" eerstdaags de schietoefeningen met geschut van gemeld schip zullen aanvangen aan den Hors. Dat iederen dag van oefeniug, één uur voor den aanvang, een los schot zal worden gedaan en de roode vlag aan den voortop van gemelden bodem gehesehen zal worden. Dat de Hors alsdan over de geheele lengte in de rigting der rooilijn, en ook in eene zijdelingsche rigting van ongeveer 600 meiers voor vaartuigen, personen, enz. onveilig zal zijn. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 7 Mei 1878. STAKMAN BOSSE. ADVERTENTIÊfü. Getrouwd JAN KEIJZER D1ENA PETRONELLA HOLSTIJN. Nieuwediep, 9 Mei 1878. Getrouwd A. LANGEVELD Pz. en E. P. STIKKEL. Texel, 9 Mei 1878. Algemeene kennisgeving. Getrouwd JACOB PLAATSMAN Pz. en DIEUWERTJE BRANS. Oost op Texel, 9 Mei 1878. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Dochter N. MUTSKOOPMAN. Moerbeek, 8 Mei 1878. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter M. K. K. J. WALKER, geb. FLORIJN. Helder, 8 Mei 1878. Den 6 Mei overleed te Kampen, tot onzer aller droef- héid, mijne geliefde Dochter LODEWIENA KRUL, in den nog jeugdigen leeftijd van 38 jaren, diep betreurd door mij, mijne Kinderen en Behuwdkinderen. Wed. K. J. KRUL en Familie. Helder, 8 Mei 1878. Voor de vele bewijzen van deelneming bij ons 25jarig Huwelijk, zoowel van hier als van elders ondervonden, betuigen wij onzen liartelijken dank. J. LIGTHERT. E. LIGTHERT—KRUIJER. Schagen, 7 Mei 1878. Bij de verkiezing van een Lid voor den ^Gemeenteraad op Dingsdag 14 Mei wordt dringend aanbevolen: De Heer J. SPANJAARD, Inspecteur over 's Rijks Loodswezen. EENIGE KIEZERS. VKRG,%H»KKIli"« op VRIJDAG 10 MEI, des avonds 9| ure, in het gewone lokaal. Trouwe opkomst wordt ^ewenscht door HET BESTUUR.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3