IIEUERSUHE EN NIEEWERIEPER COURANT. 1878. N°. 58. Woensdag 15 Mei. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Uitgever A. A. BAKKER Cz. NATIONALE MILITIE. EEN ZONDERLING DUEL, BEKENDMAKING. „W ij huldigen li e t goed e," Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. gt franco per post 1.65. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail [naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. INSPECTIE VOOR DE VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis Dat het ONDERZOEK OVER DE VERLOFGANGERS van de Militie te land, bedoeld bij art, 1.38 der wet op de Nationale M ilitie, voor deze gemeente is bepnnld op Vrijdair den 7 Junij 1878, des voormiddag» ten half tien me, in de Bonwzaai achter het Bureau voor Gemeentewerken naast het Weeshuis alhier. Aon dat onderzoek moeten decli.eincn de VERLOFGANGERS der Militie te land, bchooieudc tot de ligtingen van 1874, 1875, 1876 en 1877, voor zooverre zij vóór den 1 April 1878 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld. l)e belanghebbenden worden herinnerd aan de volgende wetsbepalingen: Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek iu uniform gekleed, en voorzien van de klceding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en vnu zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes digen, te oudergean in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bcwuring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: 1. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt; 2. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de in bet voorgaand artikel vermelde voorwrrpen; 3. wiens kleeding- of uitrusting stukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4. die klicding- of uitiustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, wien krachtens bet voorgannd artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dun kan hij dadelijk onder verze kerd geleide iu arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aau de hem opgelegde straf, dan wordt bij op schriftelijke aauvrnge van den militie-commissaris, te rigten aan den Uurgemecstcr der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of bet naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt. Art. 143. Onverminderd de stiaf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in arl. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te wordcu onderzocht. Art. 14». Dc verlofganger, die zich hij herhaling schuldig mankt aan het feit sub. 4. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. '43 voor den militie-commissaris verschijnt, of aldaar verschenen zijnde, in het geval ver keert, sub. 2 en 3 van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van 3 tot 6 maanden gehouden. Art. 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aan ccdc oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Art. 130. liet Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te land, die zich onder de wapenen bevinden, van toepassing en met opzigt tot de verschillende gevallen van desertie op al dc bij du militie te land ingelijfdcD. Dit manschappen worden geacht onder de wapenen te zijn-, 1. zoolaug zij zich bij hun corps bevinden; 2. gedurende den tijd, dien het in art. 143 bedoeld onderzoek duurt; 3. in bet algemeen, wanneer zij in nuiform zijn gekleed. Burgemeester en Wethouders der gemecute Helder, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, deu 11 Mei 1878. C. BOON, Secretaris. door Friedrich Gerstacker. (Vervolg.) VI. Het vaarwel. «Het is onzin! klinkklare onzin," sprak Ralfson nogmaals met een weemoedig lachje, toen hij de toebereidselen aanschouwde, die hij zelf voor zijn eigen dood in gereedheid gebracht had; «maar de Amerikaan heeft gelijk, het blijft toch altijd slechts een twee gevecht, al is het ook op een minder gebruikelijke wijze, met een humor die naar de galg riekt. En hoe koelbloedig vat die snaak dc zaak op! Bij den hemel, ik zal hem bewijzen dat ik niet minder bedaard den dood onder de oogen durf zien." Daarop ging hij, evenals zijn overbuur, zoo gemakkelijk mogelijk op zijn vat zitten, waartoe het zich tamelijk wel leende; haalde toen zijn cigarenkoker voor den dag, sloeg, zonder bij de lont te bukken, nog eens vuur in de daarvoor wel wat gevaarlijke omge ving, en blies vervolgens eveneens den blauwen rook welbehagelijk voor zich heen. Hij had echter moeten liegen als hij had willen beweren, dat hij zich werkelijk op zijn gemak voelde. Schier onwillekeurig dwaalde zijn blik toch zoo nu en dan naar het smeulende lontje beneden hem, dat, al ging het ook nog zoo lang zaam, toch meer en meer verteerde en allengs het oogenblik deed naderen, dat het kruit ontploffen en hij zelf in stukken en brokken uiteenspatten zou. De eer! Zij is een strenge, maar noodzakelijke rechter in de menschelijke samenleving; en al ontaardt haar rechtspraak dan ook menigmaal in onnatuurlijke woestheid, wij zouden dien rechter toch niet kunnen missen en ontberen. Ralfsons blikken rustten op zijn tegenstander, die echter niet evenveel notitie van hem scheen te nemen, maar met het hoofd achterover gebogen tusschen de lage takken van den boom leunde, met de grootste aandacht de boven hem hangende bladeren be studeerde en inmiddels bedaard voortdarapte. l)e lont was minstens drie duim weggebrand, meu kon dat duidelijk aan de op den grond gevallen asch zien en daarnaar ook tevens berekenen, hoe lang zij nog duren kon alvorens het kruit nau het zundgat zou bereikenop zijn hoogst nog twintig of twee en twintig minuten. «Het is een geluk," mompelde Ralfson zacht bij zich zeiven, «dat de mijnen thuis nooit te weten zullen komen, op welke onzinnige wijze ik hier in Amerika, niet om het leven gekomen ben, maar mij in den letterlyken zin des woords zelf van kant gemaakt heb, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen 1er kennis dat, indien buitengewone omstandigheden zulks niet verhinderen, de KERMIS of JAARMARKT in deze gemeente dit jaar aanvangt op Maandag den eersten Julij aanstaande en eindigt op Maandag den achtsten Julij. De aanwijzing der plaatsen voor teuten van groote afmetingen geschiedt op deu 17 Junij aanstaande, des namiddags ten drie ure. De loting voor kramen, stalletjes enz. heeft plaats op Donderdag den 27 Junij a. s. des voormiddags ten 10 ure, terwijl dienzelfilen dag des namiddags ten 3 ure de plaatsen voor carousels aan de hoogste inschrijvers zullen worden aangewezen. De insehiijvings- billetten, zonder eenige voorwaarden, m reten veertien dagen te voren bij den marktmeester zijn ingeleverd. Het marklgeld moet vóór de aanwijzing der plaatsen en loting worden betaald. Ieder die een plaats verlangt moet zich in persoon of bij gemag- tigde op den hiervoor bepaalden tijd vervoegen aan het policic- bureau No. 2 aau liet Molenplein. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 9 Mei 1878. C. BOON, Secretaris. VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL, op VRIJDAG 17 MEI 1878, des morgens 10 ure. Punten van behandeling Ingekomen stukken. Benoeming Hulponderwijzer. IIELDER en NIEUWED1EP, 14 Mei. Zr. Ms. rammonitor 2de kl. Adder wordt aan 's Rijks werf te Amsterdam gereed gemaakt om naar hier te worden overgevoerd en later in dienst te worden gesteld voor de oefening der zeemiliciens. Spaarbank voor den Helder, 1ste kwartaal 1878: Saldo op 1 Januarij 1878 f 63501.31 Ingebragt en renten, gedurende het Istekw. 1»78 7414.05 f 70915.36 Uitbetaald gedurende het 1ste kwartaal 1878 5318.54 Saldo op 1 April 1878 f 65596.82 Reeds meer dan eenmaal werd door ons melding gemaakt van het plan tot stichting eener Kweekschool mijn arme moeder zou er het hart van breken.En thans? Zij zal mijn brief ontvangen, waarin ik haar schreef, dat ik naar Indie vertrokken ben en zij in langen tijd niet op verdere brieven moet rekenen. Dat bespaart haar ten minste de. smart voor eenigen tijd; later zal zij ongerust over mij worden, jaren lang, jaren lang, en mij eindelijk als verdwenen als verloren beweenen; arme moeder!" De lont was weder een groot stuk verder afgebrand. Welk een dwaasheid om haar ook zoo lang te maken waartoe diende dat? liet kon alleen gedaan zijn om de martelingen der beide strijders te verlengen. Beter, tienduizendmaal beter een snelle dood dan dat eeuwige talmen en wachten 1 Zijn sigaar had hij reeds lang laten uilgaan en weggeworpen, ver weg; hij had een onbestemd gevoel bij zich voelen opkomen, dat alth. ns iets van hetgeen hij bij zich gedragen had aan de noodlottige verwoesting ontrukt moest worden. De lont smeulde voort; en wanneer nu "eens de twee mijnen tegelijk ontploften, of de brandende stukken van den eene naar den ander over vlogen, wat moest er dan van Jenny worden? Jenny zijne arme Jenny alleen en hulpeloos in die vreemde stad. Wie zou zich over haar ontfermen en voor haar zorgen, terwijl de eenige mauneu, die haar kenden, hier in waanzinnige verblinding bunnen ondergang tegemoet sneldenEn was dat moed? Met de buks in de hand, ja zelfs met het mes zou hij zijn vijand gewillig en op staauden voet onder de oogcu hebben durven zienen dan luid ieders kracht en vaardigheid kunnen beslissen aan wien de zege toekwam. Maar bier, werkeloos, als vastgesmeed, op den dood zitten wachten Zijn borst was zóó beklemd dat hij ter nauwernood meer adem kon halen en zich op moest richten. Die Amerikaan daar aan dc overzij verroerde geen lid van zijn lichaam! Sliep die kerel in zijn dolle doodsverachting? het was niet denkbaar, maar hij leunde onbewegelijk in zijn vroegere positie; en weer was het vuur aan de lont hooger en hooger geklommen, zij lag nog slechts weinige duimen over een kleinen tak, en als zij tot daar afbrandde en loodrecht langs het vat hing, dan zou de gloed haar zooveel te schielijker verteren. Hij viel op zijn zitplaats terug het klamme zweet begin op zijn voorhoofd te parelen en zijn hart klopte snel en hoorbaar in zijn borst. Maar die toestand duurde niet lang; hij streed er met alle krachten tegen en sloeg nu zelfs een poos bedaard en aan dachtig het verbranden der lont gade, waarvan het verkoolde uiteinde meer en meer den tak naderde. Wat bcteekende het leven ook; of er nu of eenige jaren later een einde aan gemaakt werd; maar Jenny? lloe gelukkig had hij zich juist nu het voor Machinisten. Naar aanleiding van de circulaire der Commissie, die in deze liet initiatief heeft genomen, mee- nen we, ook ter voldoening aan een verzoek om onder steuning van dit plan, door de hier bestaande Kamer van Koophandel en Fabrieken tot ons gerigt, wel te doen, door met een enkel woord daarop nogmaals te wijzen. Teregt wordt in die circulaire gezegd: «Op de vraag, door zoo menig vader gedaan, welken weg hij moet inslaan, om zijn jongen machinist te laten worden, moet men zeker het antwoord schuldig blijven, daar een gere gelde opleidingsschool ontbreekt behalve die te Helle- voetsluis, uitsluitend bestemd voor de Kon. Ned. Marine en men op de ambachtsscholen in die speciale rigting niet zoover kan gaan als noodig is om later een bekwaam machinist te kunnen worden." Verder wordt de vrees geuit, dat de Regering, die nog zoo heel veel op 't gebied van 't onderwijs te regelen heeft, zich vooreerst nog niet aan dat speciaal vak kan laten gelegen liggen, weshalve eene poging, om dit uit particuliere middelen te doen, voor de hand ligt. De inrjgting zal dan worden eene school voor hen, die machinist willen worden, zoowel te land hij spoorwegen en fabrieken, als voor de handels marine en de gouverneinents-marine in Ned.-Indië. Op een goeden voet ingerigt, kan zij der nijverheid bekwame machinisten leveren en de toekomst van menigen flinken knaap verzekeren. Bekwame machinisten worden vaak ruim betaald. De Commissie doet bij de mededeeling van haar plan een beroep op dc krachtige medewerking van allen, die, 't zij bij wijze van jaarlijksche bijdrage of als gift in eens, deze poging kunnen schragen. Het comité voor den Noord pool togt heeft jl. Zondag uit Bergen in Noorwegen het volgende telegram van kom- mandan't de Bruine ontvangen: «De Barendsz kwam heden alhier aanalles wel, het schip voldeed goed." De Vereeniging het Nederlandsche Rundvee-Stamboek zal eene algemeene vergadering houden op Maandag den 20 dezer, des voormiddags te elf uren, in het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te Amsterdam. Onder de onderwerpen van behandeling op deze verga dering komen voor: vaststelling der bepalingen nopens het Nederlandsche Rundvee-Stamboek; verkiezing van commis sarissen, en bepaling van tijd en plaats voor de volgende algemeene vergadering. leven aan hare zijde voorgesteld hoe onuitsprekelijk gelukkig, en ora harentwil stierf hij nu; maar wat baatte dat haar? Ja, als bet haar geluk verzekerd had, vol blijdschap zou hij met eigen handen den brand der lont, die thans al nader en nader bij het kruit kwain, bespoedigd hebben; met zijn dood echter was zij juist j aan den man, voor wien zij zoo zeer bevreesd rvas, reddeloos prijs- gegeven; en zou ze wel ooit vernemen dat hij voor haar en hoe hij hier gestorven was? De lont had den kleinen tak reeds met het afgebrande einde bereikt; nog lag het vuur er op, zoodat zelfs de vochtige bast begon te rookeneindelijk was de asch niet sterk genoeg meer om j er zich aan vast te houden; het eind viel neder en sloeg, terwijl I enkele vonkjes er afsp.it ten, tegen het vat. Maar de verbranding ging nu verder iu loodrechte richting naar boven, en binnen wei- nige minuten misschien zou het noodlottige oogenblik reeds daar I kunnen zijn. De Amerikaan aan den overkant was nog geen haarbreed van zijn eenmaal aangenomen houding afgeweken. Die man moest volstrekt geen zenuwen hebben! Dat was echter geen tweegevecht zooals bij met rede begaafde wezens plaats vinden kon; dat was pure, onbewimpelde zelfmoord, en dan nog ouder dc onzinnigste omstandigheden uitgevoerd. Hij sprong op en staarde naar de lont er bleef nauwelijks een duim meer over en liet was inderdaad onbegrijpelijk, dat zelfs de opstijgende hitte niet reeds enkele uitgevallen korrels ontbranden en daardoor het geheele vat springen deed. Hij klemde de tanden niet geweld op elkander en wilde zich nog eenmaal afwenden, om met kalmte de beslissing van het noodlot af te wachten; maar het was tc veel voor dc menschelijke krachten. Nog óón blik wierp hij op de lont beneden hem, de volgende minuut moest ver derfelijk zijn. Plotseling haalde hij zijn zakdoek te voorschijn vochtig van 't zweet, dat hij aanhoudend van zijn voorhoofd had weggewischt, en terwijl hij daarmede de gloeiende lont aangreep en vastkneep, drukte hij ze uit, totdat ook het laatste vonkje ver dwenen was. En daarop, in een onbeschrijfelijke overspanning, vloog hij bliksemsnel naar den Amerikaan, die, hetzij hij zijn j bedrijf al dan niet bemerkt had, nog altijd in dezelfde positie zat cn thans ook slechts lachend zijn bewegingen gadesloeg. Ook zijn lont was reeds bijna verbrand; Ralfson echter maakte ook haar onschadelijk, en toen eerst richtte hij zich op en staarde den backwoodsman met een verwilderden, onheilspeilenden blik aan. „Mensch of duivel!" schreeuwde hij luidkeels, «wie. ge ook zijt maar dat verdraag ik niet langer! Met elk wapen wil ik u ten antwoord staan, met elk, maar niet op deze met duivelsche sluwheid verzinnen manier."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1