Dfi vaartuigen voldoen uitstekend, zoowel wat betreft hunne zee waardigheid, als hunne geschiktheid voor de beugvisscherij. Vergeleken met de resultaten van vroegere jaren, bewijst de uitkomst ook van 1S77, dat de Helder als plaats voor den visch- handel steeds vooruitgaat. Het bedrag van den alhier aangebragten en bij publieken afslag verkochten viscli was f 282,298.96. Door 7059 vaartuigen werden aangebragt37,096 kabeljaauwen, 4500 lengen. 431,190 schelvisschen, 331 heilbotten, 999 tarbotten, 201,952 tongen, 5S,926 roggen, 527 wigtjes groote schol en 3571 wigtjes kleine schol. Behalve deze gegevens werden er nog aangevoerd geep, haring, ansjovis en garnalen. Van deze visschen is het aantal en de waarde voor dit jaar ook nog niet goed aan te geven, doordien deze veelal buiten den afslag verkocht werden. f 35,000 aan waarde mag men evenwel gerust doorvoor aannemen. Het getal geep- en hariugvisschers breidde zich ook dit jaar uit en vooral is dit het geval met de garnelenvisschers. Deze visscherij, hier nooit te voren uitgeoefend, werd door de heeren den Duik von Oterendorp een 3tal jaren geleden met veel moeite opgerigt en in 1877 gaf zij reeds aan een paar honderd personen verdienste, daar reeds een 40tal schuitjes zich daarmede bezig hielden en in 1S78 zal het getal zeker nog wel vermeerderen. Het buijige weer belette sedert Zaturdag elke visscherij. Het weinige, dat nog ter afslag aangeboden werd, bestond uit eenige oude tongen en wat doode schol, door een paar bommen aangebragt. Een Urker had nog een partijtje goede viscli, bestaande uit 2 tarbotten. 35 groote en een lOOtal kleine schol, zoomede 8 groote roode ponen. Verkocht voor f 20. Een Stal Maassche sloepen liggen tot vertrek gereed, al hebben zij ook nog niet het vereischte quantum tonnen geep aan boord. De tijd is voor hen te kostbaar om langer op geep te kunnen wachten, daar de aanvoer daarvan toch al te gering blijft. Staten-Generaal. Tweede Hamer. Zitting van Maandag 20 Mei. Ingekomen is de volgende nominatie voor den Ho ogen RaadFeith, regter te Amsterdam Ranitz, president te Zwolle; Boeles, vice-president te Leeuwarden; Triebeis, president te ArnhemThieine, officier van justitie te Gro ningen; van Andel, advocaat te 's Hngc. Het debat over de successiebelasting in de regtc lijn is voortgezet. l)e heeren de Bruijn Kops en Godefroi verdedigden het ontwerp, de heer Rutgcrs ook, mits wijzigingen werden aangebragtde heeren Reekers en Saaymnns Vader bestreden het. Morgen voortzetting. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. D. G. Brand, 1ste off. aan boord van de instructiebrik Zeehond, wordt met den 25 dezer op non-activiteit gesteld en met den 26sten vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. H. J. de Wal. Met ingang van 1 Junij a. s. wordt geplaatst aan boord van het wachtschip alhier de luit. ter zee 1ste kl. P. M. W. T. Kraijen- hoff van de Leur. Met ingang van den 26 dezer wordt benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt de heer H. A. Beekhuis, arts. België. Een zonderlinge manier om zicli van iemand af te maken, die een wissel komt aanbieden, is door een winkelier in de Rue de la Murette bleue te Brussel in toepassing ge- bragt. Toen een kassier van de Nationale Bank hem een wissel qanbood, stelde hij zich aan, alsof hij geld uit een kast wilde halen, nam er echter een zak peper uit en wierp den inhoud den kassier in het gezigt. De ongeluk kige, die totaal verblind was, rende schreeuwende van pijn de straat in; terstond werd hem geneeskundige hulp ver schaft, waarna hij naar zijne woning werd gebragt. Tegen den boosaardigen winkelier was inmiddels proces-verbaal opgemaakt. Of de man, door dergelijke handelwijze, zal worden vrijgesteld van betaling, is twijfelachtig. Pranürljli. Bij de wereldtentoonstelling van 1855 was het de naaimachine toen een nieuw wonder van en voor de nijverheid die het meest algemeen de aandacht trok en waarover de menigte zich aanhoudend verdrong, niet moede het werken er mede aan te staren. In 1867 trok het Krupp-kanon aller oogen tot zich; thans is het de groote verzameling van even zeldzame als buitengewoon kostbare geschenken, die de Kroonprins van Engeland uit Indië heeft medegebragt cn die hij voor de tentoonstelling heeft afgestaan. Zij bevindt zich in de groote vestibulen van den ingang, en er is schier geen bijkomen aan, zoo groot, zoo aanhoudend is de toeloop en zoo lang blijven de bezoekers er bij vertoeven. Men kan zich dan ook bijna geen denkbeeld maken van dien oogvei'blindenden overvloed van allerkostbaarste stoffen; kunstig gedamas- seerde wapenen, zooals de Europesche nijverheid niet weet voort te brengen; zadels en hoofdstellen, met goud en met edelgesteenten overladen; antieke Oostersche schilden, met diamanten, smaragden en robijnen overdekt; prachtige lakwerken van Kamool, wier wedergade Europa niet op levert; voorwerpen van sandelhout, ragfijn, als ware het kant, bewerkt; geciseleerde gouden serviezen; ivoren draagstoelen; zilveren meubelen, het zeldzaamste en kostbaarste in een woord wat de Indische Vorsten in hun paleizen bezaten, en dat soms van geslacht op geslacht eeuwenlang was overgegaan. De waarde der geschenken alleen door den Maliarajali van Cashmire aan Engeland's Kroonprins, den toekomstigen Keizer van Britsch-Indië, aangeboden, wordt geschat op 8 millioen francs! Bij deze tentoonstelling valt voorts nog eene bijzonderheid op te merken. In Europa wordt ieder reizend Vorst vermoeid cn afgemat met het verpligt aanhooren van ellenlange, bijna alles in hoofdzaak gelijkluidende toespraken,/koekoek- éénzang/' waar hij slechts een overheidspersoon, of een bestuurder van een ot ander ontmoet. In Indië heeft men een fijner gevoel van welvoegelijkheid en gaat men kie- scher te werk. De Vorsten en grooten dililr laten op schrift brengen (en dit is dikwijls een kunsttak op zicli- zelven) wat zij den hoogen gast willen zeggen, en bieden hem dan die geschreven toespraak in kostbare doos, koker of portefeuille aan. En zoo vindt men op de tentoonstel ling, hij de genoemde verzameling, twaalf geschreven toe spraken, die op bedoelde wijze werden aangeboden, maar die niet behoefden te worden aangehoord. Zoo is het adres der stamhoofden van Jaffiia besloten in een doos, die veeleer een kist heeten mag, van louter goud; dat van een gezantschap uit Lahoro is een koffertje van ebbenhout, allerkunstïgst met zilver ingelegd, en dat der Sirdars van Umi'ttoor in een dito yan goud, met diamanten versierd, waarvan enkele ter grootte van een hazelnoot. Men leest in de berigten omtrent de tentoonstelling nog, dat in een der afdeelingen de passage bijna gestremd is door het gedrang in den omtrek van een kast met kinder speelgoed, omdat in die kast tentoongesteld zijn de voor werpen, ingezonden door den heer Blanchon uit de Rue Behanger, in wiens huis de vreeselijke ontploffing heeft plaats gehad. Natuurlijk is er aan het tentoongestelde niets hiervan te'bespeuren; toch wordt het met de meeste aandacht bekeken, bovenal de doosjes amorces voor kinder pistooltjes, die iedereen kent. Misschien worden zij wel voor hooge prijzen verkocht, omdat het adres van Blanchon er op staat. Niet minder merkwaardig in dit opzigt. is het verhaal, dat de dagbladen geven van het bezoek van Mac-Mahon aan de plaats des onheils; zelfs de kleur van zijn pantalon wordt medegedeeld. Een der verslaggevers meldt daarbij nog: ,/Dc maarschalk ging naar de tweede verdieping van een huis aan de overzijde, stak zijn hoofd door het raam en keek op straat.'7 Een der meest melancholieke punten van de tentoon stelling is dat, welke de Franschen aanduiden als de „inzending der afwezigen." Het is de bescheiden uitstalling van hetgeen uit de strafkolonie vanNieuw-Caledonieis ontvangen. Daarnaast is uitgestald het vervaardigde door de vrije kolonisten. Ten behoeve van de slagtoffers der ramp in de Rue Béranger is een openbare inschrijving geopend, aan het hoofd waarvan zich de ex-Ivoningin van Spanje, Isabella, geplaatst heeft. Het is waarschijnlijk, dat de ontploffing ontstaan is door een petroleumlamp. Vijf minuten toch vóór de ontploffing plaats had, begaf zich cene kindermeid met een lamp naar den kelder. Voortdurend bevatten de Franschc bladen nadere berigten omtrent de slagtoffers van die ramp. Telkens worden er lijken uit de puinhoopen te voorschijn gehaald, uit wier houding blijkt, dat de dood plotseling geweest moet zijn. Het aantal slagtoffers is nog niet te begrooten, daar men niet weet wie zich, behalve de bewoners, in de huizen bevonden. Zaturdag morgen is het aantal met vier ver meerderd: twee pompiers, een luitenant der pompiers en een ingenieur, welke zich met het doorzoeken der puin hoopen bezig hielden, zijn door eene nieuwe ontploffing bedolven. Engeland.. Jl. Zaturdag ochtend zeer vroeg is er een hevig onweer over Londen losgebarsten. Op verscheidene plaatsen in Engeland hebben in den nacht van Vrijdag op Zaturdag zware onweörsbuijen en stormen gewoed. In Lancastershire blijft de toestand nog altijd zeer gepannen. Te Pereston hebben jl. Vrijdag ook ongeregeld heden van beteekenis plaats gehad en te Blackburn zijn van Vrijdag op Zaturdag nacht in eene groote fabriek alle ruiten verbrijzeld en is veel andere schade aangerigt. OostenrUK. De politie te Weenen nam dezer dagen in den Ester- liazy Garten een heer in hechtenis, die een knaap een pak slaag gaf. Of de man al riep, dat het zijn eigen zoon was, die, in plaats van naar school te gaan, hier wandelde, het baatte niet, want de jongen riep, dat de man zijn vader niet was. Aan het bureau van politie werd een onderzoek naar bet vaderschap ingesteld, in dit geval alleszins veroorloofd, en dit bragt aan den dag, dat de jongen had gelogen. Hoe de volgende ontmoeting tusschen vader en zoon wezen zal, laat zich wel denkeu. Zwitserland. In de kalkbranderij van Vionnet, Monthey (kanton Waadtland) is jl. Zaturdag een werkman, tengevolge eener sterke uitstrooming van steenkoolgas, te midden van zijn arbeid doodgevallen; zijn patroon, hem te hulp willende snellen, onderging hetzelfde lot; de dochter van den patroon, op haren vader toeloopende, insgelijks; waarna ook een tweede werkman, die ter redding toeschoot, levenloos nederstortte. Gemeenteraad Texel. Zitting van Vrijdag 17 Mei 1878. Afwezig cle heeren D. Bruijn, A. Dros Az. en C. Duinker. Na opening der zitting worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige provinciale bladen en circulaires, welke, na mededeeling, voor kennisgeving worden aan genomen. 2. Er worden ter tafel gebragt de stukken voor de nieuw te bouwen school aan den Hoorn, aan welke men eenige kleine wijzigingen wenscht te brengen. Nadat door den Voorzitter die wijzigingen zijn toegelicht, wordt aan B. en W. opgedragen, met HH. Gedep. Staten daarover te corresponderen. 3. Er wordt gelezen eene missive van den heer J. M. Keen, hoofdonderwijzer bij het meer uitgebreid lager onderwijs te Wierin- gerwaard, houdende verzoek, dat bij eventuëele opvolging van den heer Glijnis, aan hem de toegekende subsidie ad f 500 mag worden toegekend. Dienovereenkomstig wordt besloten. 4. Er wordt gelezen een rekwest van Maarten Bruin, houdende verzoek om te mogen worden aangesteld tot nachtwacht te De Cocks- dorp. Dit rekwest wordt aangehouden tot eene volgende zitting. 5. Er wordt gelezen een rekwest van W. Moojen, betreffende zijn eigendomsregt op eenige gronden, gelegen bij zijne woningen, staande nabij de Groencplaats aun den Burg. Na eenige dis- cussiën wordt dit rekwest in handen gesteld van B. en W. om deze zaak te onderzoeken cn nader praeadvies daarover uil te brengen. 6. Er wordt gelezen eene missive van J. P. Quant, gewezen hoofdonderwijzer te Oost, houdende verzoek om de schoolbanken voor zich te mogen gebruiken. Dit verzoek wordt gewezen van de hand. 7. De Voorzitter herigt, dat bij hem is ontvangen eene circu laire van de hoofdcommissie tot inzameling van gelden voor een nationaal huldeblijk aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden bij ziju aanstaand huwelijk met Prinses Maria van Pruisscn, met verzoek eene sub-commissie te benoemen tot medewerking voor dit doel. Hij verklaart zich bereid om aan het verzoek gehoor te. geven en noodigt, de leden van den Raad uit hem daartoe behulp zaam te willen zijn, cloor met hem eene sub-commissie te vormeu. Na eenige discussie verklaren alle aanwezigen het lidmaatschap der sub-commissie te aanvaarden. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de zitting gesloten. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Niemand zal mij zeker de stelling betwisten, dat het Molenplein is het best gelegen plein in deze gemeente, getuige daarvan het gebruik dat van dit plein voor verschillende zaken wordt gemaakt. Gaarne zag ik echter die ruime plek ineen beteren toestand gebragt. Konden de gcmeentc-financiën het eenigszins gedoogén, dan zou de stichting van een nieuw politie-bureau daar ter plaatse zeer gewenscht zijn. Het tegenwoordig gebouwtje heeft door 't veeljarig gebruik zeker wel de kosten van oprigting vergoed, 't Beveelt zich zelve ten zeerste aan om tot afbraak te dienen. Vervolgens zou ik gaarne zien, dat de directie der posterijen kon goedvinden, aan 't reeds meermalen geuit verlangen gevolg te geven om op die plek een brievenbus te plaatsen. Aan 't Havenplein is die zeker minder noodig. 't Is daar meer een uithoek dan een centrum. Eindelijk, acht ik het wenschelijk, dat het Molenplein in aanmerking kome voor beplanting. Met genoegen zag ik de Vischmarkt bevoor- regt met den aanleg van plantsoen. Jt Molenplein zou niet minder dan eerstgenoemd plein verdienen met zulk eene versiering te worden begiftigd. De bedoeling van den aankoop van deze ruimte in 't midden der gemeente is zeker niet geweest om er een naakten modderpoel van te maken. Zeer zeker heeft men daarbij gedacht aan verfraaijing van dit zoo druk bezocht deel der gemeente, en jammer zou 't zijn als het terrein, voor welks verbetering door ons een lans gebroken wordt, bij de Vischmarkt zou moeten achterstaan. Men werpe tegen dezen wensch niet op, dat het Molenplein bestemd is in de eerste helft van .Tulij de kermistenten te dragen. Een plantsoen, op die plek aangelegd, zou een zeer groot deel des jaars tot genoegen strekken van ingezeten en vreem deling; de kermistenten enz. konden gemakkelijk in de ver schillende deelen der gemeente een plaats vinden, in zooverre het aangebragt plantsoen een beletsel zou ziju om ze, zooals nu gebeurt, te zaamgedrongen bijna, uitsluitend op ecu plek te stichten. Reeds bij voorbaat, mijnheer de Redacteur, dank ik u voor de opname der bovenstaande regelen, mij voor 't vervolg bij u aan bevelende, als eens weer iets valt te zeggen ten aanzien van publieke aangelegenheden. Uw bestendige lezer, Nieuwcdiep, 19 Mei .1878. G. WeêitiMflige Waarnemingen te Helder, tLandstal) I Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer min. Thermometer C. Vochiigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 zzw. 17k. 75S.04.[- 3.0 13.9 f 0.6 0.82 Golvend 20 12 zw. 10„ 750.72 - 4.3 13.4 - 0.0 0.84 21 8 invtw. 6„ 750.45 - 4.7 8.2 - 3.3 0.76 weingolv 21 12 wzw. 1.7// 757.10 - 4.0 9.2 - 4.3 0.70 Weersgesteldheid: 19 Mei 12 u. Helder, beneveld, wind, onstuimig. 20 Mei 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, winderig. 21 Mei S u. Bewolkt, winderig, buijig. 21 Mei 12 u. Bewolkt, koel. Op 19 Mei 's avonds 8 n. 40 m. 48 KG. winddruk, rigting ZZW. Marinehaven Nieuwediep. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading inde buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. I.ading. Cargadoor. Benovaiion. M. A. IlilL. Newenstle. Stceuk. van Gijn Co. Thetis, st. R, Mileson. Duinker&Goedk. City of Durham, st. R. Gyles. Odessa. Rogge. Hoogl.Stv.Herw. Haven. van. IJmuiden. Binnengekomen: 18 Mei. Charles Howard, st., Taganrog; Echo, st.. Newcastle; Ceres, st., Riga. 19 Mei. CosmopolitaD, st., Londen; Eddyslone, st., Huil. 20 Mei. Batavia, Haesloop, Soerabaija; Elsie, st., Taganrog. Vertrokken 18 Mei. European, st., Huil; Drammen, st., Drammen; Retn- brandt, st., Hamburg; Twee Gezusters, Hofstee, Newcastle; William, Schouwer, SundcrlandZaandam, Pik, avontuur; de Beurs, Nielscn, Suiulsvall; Stanton, st., Sunderland; R. M. Hunton, st., Engeland; Dragon, st., Londen: Lympha, Allum, Riga. Marlitnerigten. Amsterdam, 18 Mei. Tarwe op levering lager; Nov. f 303. Rogge op levering onveranderd; in deze maand f 182, 181, 180; Oct. f 185, 185. Koolzaad f 2 hooger; Oct. f 395. Raapolie prijshoudend; Mei 1879 f 38$. Lijnolie traag; Sepl./Dec. f 30$. 20 Mei. Tarwe op levering f 1 hooger, Nov. f 304. Rogge nagenoeg onveranderd, Galatz f 200, Taganrog f198, Petersb. f 184, op levering per deze maand onveranderd, Najaar iets vaster, in deze maand f ÏS0, 181, Oct. 1' 185. Koolzaad prijshoudend, Oct. f 395. Raapolie vast, Vliegend per 100 KG. f 40, Sept./Dec, f 384, Mei f 38]. Lijnolie; Vliegend per 100 KG. f 31$, Junij/Aug. f 31$, f 314, Sept./Dec. f 3030f, Jan./Mei f 30. Petroleum: loco f 13? E., Sept./Dec. f 14$ betaald. Vette Rundereu 1ste kw. f 1, 2de kw. 94 en 3de kw. 88 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijen f 130 a 310.. Nuchtere Kalveren f5 a f 9. Schapen f 34 a 14. Vette Varkens 42 a 52 c. per KG. Biggen f 4 u 8. Alkmaar, 20 Mei. Vee. Koeijen f 238 vette Kalveren f 26 a 115. 10 nuchtere Kalveren f 8 a 18. 8 Schapen f 32 a 38. 115 vette Varkens 42 a 57 c. per KG. 6 magere Varkens f 20 a Hoorn, 18 Mei. 2 hectol. Tarwe f 11,50, 2 hectol. Rogge f 7.10 hectol. Gerst f 6,75, 13 hectol. Haver f5,25, Mosterd zaad f 20,50, Kurweizaad f 22,25, Boonen 30 hectol. bruine f 16, gele f 15,25, Paarden- f 8,Erwten: hectol. vale f 16, heet. groene f 14,7 hectol. graauwe f 20,hectol. witte f 12,alles per hectol. 1453 KG. Kopboter f 1,40 a 1,60 per KG. 20000 Kip-Eijeren f 3,20 a 8300 Eend- Eijeren f 3,40 a beiden per 100 stuks. 25 Paarden f 50 a 225, 150 Koeijen 1' 180 a 350, 25 Kal veren f 8 a 26, 160 Schapen f 23 a 40, 950 Lammeren f9a20,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2