IIELDCliStJIIE EN NIEUWEIMËPËR COURANT. 1878. N°. 62. Vrijdag 24 Mei. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij li u 1 d i g e u het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.3 H hm franco per post - 1.6 Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: IHOLENPLGI N N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Tndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 Mei. Gisteren morgen werd, bij het aanbreken van den dag, van den vuurtoren een schip gezien, dat in den Razenden Bol was verzeild en dat van alle zijden door een woedende branding werd bestookt. Men zag duidelijk eenigen van de equipage in het want en over liet dek loopen. Ijlings werd er om de reddingboot gezonden, want met vletten was liet in nood verkeerende schip niet te bereiken. Eer de noodige toestemming, in liet vroege morgenuur, was verkregen om de reddingboot uit te halen en te water te laten, en eer men een voldoend en geschikt aantal instap pers bij elkander had gekregen, was er sedert de kennis geving ruim een uur verloopentoen werd de reddingboot door de Hercules naar den Razenden Bol gesleept. Inmiddels was liet schip uit elkander geslagen en had de equipage, welligt 8 man sterk, haar graf in de woedende branding gevonden. De reddingboot kwam dus „te laat" en kon onverrigterzake terugkeeren. Wij willen liet beweren niet onderschrijven van zeer vele ooggetuigen, die volhouden, dat bij eene tijdige aan komst van de reddingboot de schipbreukelingen gered hadden kunnen zijn; zeker is het intusschen, dat er aan liet te water laten daarvan te veel formaliteiten verbonden zijn, en dat ieder onnoodig verwijl het kostbare leven der schipbreukelingen op liet spel kan zetten. Hierbij komt, nog, dat men gisteren morgen in den beginne vrij wat moeite had om het noodige aantal instappers voor de reddingboot bijeen te krijgende vletterlieden toch, meestal mannen met talrijke huisgezinnen, toonen niet meer die vurige ambitie om hunne natuurgenooten te gaan redden, omdat de belooning, die men hen voor hunne edelmoedige en zelfopofferende pogingen uitreikt, tot liet peil van een //daggeld" afdaalt. Zou men elders willen gelooven, dat de bemanning van de reddingboot, die 27 schipbreukelingen van liet stoomschip Nordlyset van een zekeren dood redde, die door het omslaan van de reddingboot bun wakkeren bootsman en een hunner makkers zagen verdrinken en die zeiven als door een wonder aan den dood ontkwamen; zou men elders zeggen wij willen gelooven, dat die mannen slechts f 35 per man als belooning ontvingen? Wij vreezen er voor. Hoezeer er nog niet met zekerheid kan gezegd worden, welke de naam is van liet verbrijzelde schip, zoo zijn er toch enkele gegevens, die doen vreezen, dat liet de Neder- landsche brik Dieuwerke kan zijn, die eergisteren met pijpaarde IJmuiden is uitgezeild en bestemd was naar Riga. Men heeft kenteekenen, o. a. witte lijsten aan een aange spoeld wrak gezien, die aan dat vaartuig doen denken. Gisteren avond is er ook een stuk van een zeemanskist opgevisclit, waarin de naam was gesneden van K. L. Hil- brandt, die men meent dat matroos aan boord van de Dieuwerke was. Men vreest, dat ook de loods bij deze ramp het leven zal hebben verloren. Zr. Ms. scliroefstoomschip Suriname is lieden morgen van bier naar Iiellevoetsluis vertrokken. Aangenomen liet beroep naar de Doopsgezinde gem. te Berlicum door ds. H. Koekebakker Jr., pred. te Ouddorp. Te Alkmaar is aangekomen de nieuwe stoombarge „Zijpe," die eerstdaags dienst zal doen voor de concessie AlkmaarOudesluis. De boot is vervaardigd aan de werf van de heeren J. en K. Smit, te Krimpen aan de Lelc. Tweemalen per dag zal de dienst aanvangen, in verbin ding met de „Alkmaar-Packet" en het spoor. De navol gende plaatsen zullen worden aangedaan: Koedijk, Schoorldam, Zijpersluis, Burgerbrug, St. Maartensbrug, Scliagerbrug en Oudesluis. Voor marktbezoekers is deze dienst van het grootste belang. Op Woensdag den 19 Junij aanstaande zal van wege de "Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier" een wedstrijd met hooibouw- werlctuigen te Hoorn, worden gehoudende uit te loven prijzen zijn. 1. Grasmaaiwerktuigen voor 2 paarden, 1ste prijs f100, 2de prijs f 50, 3de prijs f 25. 2- Hooischudders, 1ste prijs f 50, 2de prijs f 25, 3de prijs f 10. 3. IJzeren paardenliooiliarken, 1ste prijs f50, 2de prijs f25. 4. Houten paardenhooiharken, 1ste prijs f25, 2de prijs f 10. 5. Hooiladers, 1ste prijs f 100, 2de prijs f 50. Bij alle prijzen worden getuigschriften gegeven. Den 11 Junij zal van Amsterdam naar Parijs ver trekken liet muziekkorps van het Volkspaleis, 30 artisten sterk, onder aanvoering van den heer Coenen. Het doel is zich te doen hooren in een der daartoe bestemde zaleii van het Trocadero. Men verwacht veel van het succes; er is echter een maar bij namelijk een tekort dat ge raamd wordt op f 3000. Aan de bezoekers van het Paleis en andere belangstellenden is een circulaire uitgereikt, om ben aan te sporen, tot dekking van dit déficit, een pen ningske bij te dragen. Te IJmuiden telt men thans 80 afgebouwde en 40 in aanbouw zijnde huizen, behalve een 20tal aan zee. Te 's Hage bestaat het asyl voor rampspoedige of zieke dieren. Blijkens een ingezonden stuk in lietVadei'- land hebben de bewoners van den omtrek, waarin het toevlugtsoord is gelegen, zooveel last van het janken, huilen en blaffen van de honden, dat zij ziek bij herhaling tot den gemeenteraad hebben gewend. B. en W. schijnen echter van oordeel dat dit asyl niet te brengen is onder de termen van de wet van 2 Junij 1875, betreffende schadende inrigtingen. De inzender van het stuk meent dat de Ilooge Regering tussclien beiden moet komen, eveneens krachtens dezelfde wet (art. 3). Oscar Carré liet jl. Maandag namiddag te 's Hage, bij eene laatste kindervoorstelling, onder al de aanwezigen, grooten en kleinen, een ponney verloten. Het zoontje van een broodbakker was de gelukkige winner. De knaap was buiten zicbzelven van vreugde met 't prachtig beestje. Jl. Dingsdag nacht kregen te Rotterdam twee muziekanten twist op de Coolvest. Een der partijen verloor in dit gevecht een der handen. - Te Utrecht is jl. Zondag in de Jacobikerk, onder leiding van ds. Verhoeff, de doop bediend aan een Noe- foorsch meisje van den stam der Papoea's, dat door den heer J. L. van Hasselt, zendeling, van Nieuw-Guinea was medegebragt. Dit kind was vroeger uit de handen van roovers vrijgekocht door den Duitschen zendeling Frans Mosclie, eerste echtgenoot van de tegenwoordige echtge- noote van den heer van Hasselt, en werd naderhand als lid van zijn gezin door den beer van Hasselt opgenomen. Jl. Zaturdag avond was dit meisje, nu omstreeks 17 of 18 jaren oud, ten huize van ds. Verhoeff, in tegenwoor digheid van den zendingsdirector ds. Looijen en den heer van Weede van Dijkveld, ouderling, als lidmaat aange nomen en daarna bevestigd. Omdat zij zich in de Hol- landsche taal niet voldoende kon uitdrukken, werden de vragen en antwoorden gedaan in het Maleisch en door den heer van Hasselt vertolkt. Te Vlissingen is, met 82 tegen 72 stemmen besloten, een afzonderlijk Vlissingsch huldeblijk aan Prins Hendrik aan te bieden, en zich niet aan te sluiten aan de hoofd commissie voor het nationaal huldeblijk. - Men schrijft uit Zierikzee: ,/Het vet vee op dit eiland begint nagenoeg geheel op te ruimen. Men schat liet nog voorhanden aantal op slechts eenige honderden stuks. In dit voorjaar werden ongeveer 5 a 6000 vette ossen en koeijen voor de Hollandsclie markten, voornamelijk voor die van Rotterdam, afgeleverd. De prijzen, die daarbij besteed werden, waren gemiddeld van 35 tot 40 cents per half KG. Bij den opmerkelijk verslappenden handel in meekrap en den daardoor bijna geheel verlaten bouw van dit gewas, wordt in deze streek, meer dan vroeger, zorg besteed aan de veeteelt. De kwaliteit, zoowel als de kwantiteit, van het uitgevoerde vee toonen dan ook aan, dat dit niet zonder succes geschiedt, daar toch zeer veel van het ver kochte vee f 300 a f 400 por stuk opbragt. Jl. Zaturdag zijn op de markt te Zutphen twee manden peulen van den kouden grond verkocht. De oudste menschen kunnen zich niet herinneren, dat zulks in vroe gere jaren op den 18 Mei gebeurd is. Men kan zich dan ook moeijelijk in de groote steden een denkbeeld vormen van de verbazende groeikracht, welke de natuur deze lente in Gelderland's schoone dreven allerwege ontwikkelt. Onder de punten van beschrijving voor de 34ste algemeene vergadering der Geldersclie Maatschappij van Landbouw, die in Junij e. k. te Apeldoorn gehouden wordt, komen zeer belangrijke vragen voor betreffende wetgeving, akkerbouw, veeteelt, warmoezerijen, houtteelt, landbouw, onderwijs en staathuishoudkunde. Op voorstel van Z. K. H. Prins AlexUnder zal de vraag behandeld worden: Welke is de doelmatige inrigting van stallen, ook met het oog op de gezondheid van het vee; terwijl men onder de vragen omtrent wetgeving vermeld vindt; wélk gebruik is van de tiendewet gemaakt, wat leert de ondervinding van hare werking? en onder die omtrent lioutteelt: Wat verzet zich tegen bet bepoten van 's Rijks straat-, spoor-, en andere wegen. Te Staphorst heeft men, volgens de Asser Courant, jl. Zondag morgen de deur van de kerk als advertentie gelegenheid gebruikt. Plet gold de verkiezing van een lid van den Raad. Op de deur was met flinke letters in krijt geschreven: //Gijlieden, kiezers der gemeente Stap horst, moet hij de aanstaande stemming kiezen, niet maar want die weet wat een cent waard is." De Leeuw. Cour. maakt van de volgende ongelukken gewag, bij 't onweêr van jl. Zaturdag voorgevallen. De schipper G. v. D., liggende met zijn schip in de Parrega'ster- vaart, is doodelijk door den bliksem getroffen. De man stond door het luik even in 't weer te zien. Bij den land bouwer T. v. d. Meer, in het Heidenschap, is de bliksem in de schuur geslagen, zonder brand te veroorzaken. De zoon evenwel, die den hond in huis zou halen, viel in zwijm, bekwam een wonde aan de hand en aan den arm, en de hond bleef dood op de plaats. Tusschen Bolsward en Parrega werd nog een paard, dat voor een rijtuig liep, blind geslagen. Van Jutland deelt men mede, dat de vroege voorjaars- warmte daar in de boschrijke streken een gevaarlijk insekt (eene soort van wesp) heeft doen uitkomen, dat de uijers en acjiterdeelen van het vee aantast, waar het zijne eijeren legt en daardoor het dier ondragelijke pijnen veroorzaakt. Daarbij tracht het dier de toegebragte wonden te likken, doch dat is doodelijk. Zoodra zijne tong de wond aanraakt, stort liet dier spoedig neder en sterft. Reeds een 40 stuks vee is daaraan binnen weinige dagen bezweken. Hopen uit stroo gedraaid zijn in Frankrijk gebleken de werkzaamste en onkostbaarste bliksemafleiders te zijn. Daardoor is de eigenaar van de armste boerenstulp in staat zich tegen het gevaar van den bliksem te beveiligen. De eerste proef werd genomen nabij Tarbes, in de Opper- Pyreneën. De proef viel zoo goed uit, dat zeer spoedig in 18 gemeenten in den omtrek de landbouwers al hunne woningen van zulke stroo-afleiders voorzagen. Sedert dien tijd heeft de bliksem geen der op die wijze beschutte gebouwen meer getroffen, wat al zeer toevallig zou zijn, als de stroo-afleiders niet mede eenig deel hadden aan dat resultaat. In elk geval kan men ook bij ons de proef nemen. De telegraaf meldde verleden week, dat de tweede minister van Japan, de heer Okubo, den 14 Mei vermoord werd. De staatsman werd, volgens de Times, door vijf personen in de straten der hoofdstad om het leven gebragt, toen hij op weg naar den ministerraad was. Hij was de voorstander en verdediger van alle hervormingen, die den voorspoed van Japan in de laatste jaren hebben gekenmerkt. Ook was bij een der overwinnaars van den laatsten opstand en om al die redenen gehaat door alle verdedigers der afgeschafte misbruiken. De feudale partij wist, dat zij in hem een harer voornaamste tegenstanders uit den weg ruimen zou. Toen bij in 1873 in Europa was, maakte hij den indruk, een vastberaden, openhartig en verlicht man te zijn. Men acht zijn dood een nationale ramp A'oor Japan. De weduwe van den uitvinder der glaswol, de Brunfant, is er in geslaagd een weefsel uit glas te vervaardigen, dat in alle opzigten met andere geweven goederen kan wed ijveren en de voorkeur verdient, omdat bet onbrandbaar is en daardoor aanbevelingswaardig voor allen, die gevaar loopen door de nabijheid van vuur en licht. Zij maakt liet in alle kleuren en in verschillenden graad van sterkte. Op het oog heeft het weefsel de meeste overeenkomst met zware zijde en het is zacht en veerkrachtig als deze. Eene werkstaking van geheel nieuwe soort wordt uit Cincinnati (Vereenigde Staten) gemeld. De leden van den gemeenteraad aldaar zijn verkozen onder het bestaan eener wet, die hun 2 dollars 50 centen per dag voor presentiegeld toekende. In April 11. maakte de Wetgevende Vergadering daarin verandering. De 50 cents werden geschrapt en bet presentiegeld bijgevolg op 2 dollars ver minderd. Zoodra die wet was aangenomen, hielden de leden van den raad eene meeting, en besloten allen arbeid niet alleen, maar ook afgifte van de boeken en bescheiden, die onder hunne berusting waren, te weigeren, indien het presentiegeld niet weder op de oude som, volgens de oude wet, die bij hunne verkiezing in werking was, gesteld werd. Men vreest, dat alle gemeenteraadsleden in den Staat Ohio het voorbeeld van hunne collega's in Cincinnati zullen volgen. Een der grootste moeijelijkheden, die deze werkstaking teweegbrengt, is deze, dat de belastingen niet kunnen worden geheven, daar de werkstakers de aanslag- billetten onder hunne berusting hebben. AntooM-MAcniNES. Men heeft eene voordeelige uitvinding gedaan op liet gebied der mclkerij. Eerst onlangs kwam een boter en kaasfabrikant op de gedachte, of het niet mogelijk zou wezen, met behulp eener machine den room van de melk te scheiden, ten einde een gelijkmatiger hoeveelheid van misschien betere hoedanig heid te verkrijgen. Bij de eerste proefneming reeds is hem dit zoo volkomen gelukt, en wel op zeer eenvoudige wijze, dat de machine bij de eerste tentoonstelling van het „laudwirthschaftlicher Verein" te Döbeln

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1