AmeriKa. Eene depêche uit Havana behelst nadere bijzonderheden omtrent de aardbeving te Cua, een bloeijende stad in de Tuy-Vallci, in den Staat Bolivar, Venezuela. De aard beving had den 12den April des ochtends omstreeks 9 ure plaats en kostte aan ongeveer 600 personen het leven. De geredden waren bijna allen gewond. Cua had in 1877 oen bevolking van 8800 inwoners en thans is de bloeijende, schilderachtig gelegen stad niet veel meer dan een puinhoop. Bijna alle huizen zijn verwoest en van de kerk is niet meer dan eene zuil staande gebleven. Men vreesde voor epidemiën ten gevolge van den stank der lijken, welke trots alle inspanning niet spoedig genoeg te voorschijn gehaald en begraven konden worden. De schade werd op 10 millioen fr. geraamd. Meer dan twintig landhoeven, met eene groote uitgestrektheid gronds, zijn ten ecnenmale vernield. ENGELSCH-RUSSISCHE KWESTIE. De Petersburgsche berigtgever ran de Londensclie Times blijft het er voor houden, dat de grondslag gelegd is voor eene schikking tusschen de kabinetten van Londen en Petersburg, maar hij erkent tevens, dat de groote geheimhouding, in acht genomen door de weinige personen, die den loop der zaken kennen, het moeijelijk maakt, zich een juist oordeel te vormen. tetreMc ie StooiTaartiaatscliappij Nederland, Conrad30 Maart van hier vertr., 9 Mei te Batavia aang. Madura 6 April van hier vertr.,17 Mei te Batavia aang. Prins Hendrik. 20 April van hier vertr., 20 Mei Point de Gallegep. Celebes11 Mei van hier vertrokk.14 Mei Southampton vertr. Prins v. Oranje. 27 April v.Batavia vertr.,21 Mei Suez vertrokken. Voorwaarts 18 Mei van Batavia vertrokken. Kon.derNederl. 26 April alhier aangekomen, vertrekt 1 Junij. PrinsesAmalia. 11 Mei alhier aangekomen, vertrekt 22 Junij. Eurgerlljls.e Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdae. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDJ. de Bruijn en M. J. Snitselaar. L. Vermeulen en M. G. Smits. BEVALLEN: A. Grooff, geb. Duijts, D. D. P. Schlamilch, geb. Dinkhuijsen, Z. OVERLEDEN: M. v. Dam, geb. Manheim, 60 jaren. C. de Jong, 9 weken. Gemeente TEXEL. Van 15 tot 22 Mei. ONDERTROUWD: Simon Zijm enDieuwertjeVeger. Adrianus Bakelaar en Leentje Koenraad. GETROUWD: Jan Witte Dz. en Neeltjc van Keeren. Jan Kikkert Jsz. en Antje van der Wijk. Klaas Daalder en Jannetje Bakker. GEBORENDirk, zoon van Klaas Mantje en Cornelia Jacoba Bakker. Cornelia, dochter van Krijn Tanis en Ariauntje Reuvers, Hendrica Catharina Reinetta, dochter van Willem Brans cu Pietertje Bakker. Trijntje, dochter van Hendrik Maas en Antje Witte. Sijtje, dochter ran Auke- Boon en Marina Bloin. OVERLEDENAntje Witte, 31 jaren, gehuwd met Lammert Zijin. Cornelisje van der Vis, 8 maanden, dochter van Simon van der Vis en Trijntje Visser. Cornelia Wiegel, 31 jaren, gehuwd met Aart Bakelaar. Johaunes van St. Annaland, 84 jaren, weduwnaar van Maartje Steenbok. Levenloos aangegeven 1. Gemeente ZIJPE. Van 1 tot 15 Mei. ONDERTROUWD: Jacob Koopman, stalknecht, 24 jaren en Anna Maria Meijer, 23 jaren. GETROUWD: Gerrit Pijs en Aaltje Delver. Lourens van Buuren en Vrouwtje Zeeman. Pieter Tamis en Wiebregt de Groen. Cornelis Swarthof en Geertje Spierdijk. Gerrit Jonker en Geertje Rezelman. Pieter Voorthuijzen en Maartje Keijzer. Pieter de Vries en Grietje Mosk. Simon Groot en Grietje de Wit. Gerrit Jimmink en Neeltje Ideinburg. Pieter Schoen en Engeltje Kok. Teunis van Til en Meinsje van Twuivcr. Maarten Groen en Weijntje Marees. Jan Kuiper en Grietje Spierdijk. Jacob Struijt en Maartje Doorn. GEBOREN: Evert, zoon van Cornelis Muntjewerf en Antje Mosk. Jan, zoon van Gerrit Klaver en Stijntje Kooijman. Cornelis, zoon van Teunis Broers en Maria Burger. Willem, zoon van Reindert Bijpost en Geertje Bakker. Catharina Ilelena, dochter van Cornelis Rosloot en Geertruida Engeliua v. d. Putt. Gerarda, dochter van Cornelis Ligthert en Maria v. d. Lans. Johaunes Cornelis, zoon van Cornelis Nicolaas de Goede en Johanna Jose- phina Slebe. Hendrik,, zoon van Klaas Schuijt en Trijntje Bregraan. Aaltje, dochter van Jan Poorter en Anna Pees. Pieter, zoon van Jacob Del ver en Jacoba Dekker. Anna Catharina, dochter van Tamis Kooij en Trijntje Kapitein. Lourens, zoon van Gerrit Kuit en Bregje Ambuul. OVERLEDEN: Cornelis Lodder, 81 jaren, weduwnaar van Maartje Wit. Arie, 10 maanden, zoon van Jan Blom en Trijntje Mul. Pieter Biersteker, 75 jaren, echtgenoot van Trijntje Leijen. Klaas, 38 jaren, zoon van Pieter Langedijk en Trijntje Breed. Reijer Delver, 74 jaren, weduwnaar van Geertje Stoffel. WsêrMip Waarneiimen te Helder. Landskeet.) Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand.Afw. Stand. Afw. 22 12 w. 17k. 758.18 - 2.92 9.8 - 3.8 0.S1 Golvend 23 8 zzw. 5 754.9S - 6.12 11.2 - 0.6 0.66 weingolv 23 12 zto. 4„ 752.67 - 8.43 11.7 - 2.0 0.84 Weersgesteldheid: 22 Mei 12 u. Bewolkt, wind- en regenbuijen. 23 Mei 8 u. Digtbewolkt, winderig, regen. 23 Mei 12 u. Digtbewolkt, koel. Haven van I .J mui den. Binnengekomen 21 Mei. Medea, st., Hamburg. 22 Mei. Times, st., Leith; Marie, Schubert, Galveslon; Ondine, st., Bordeaux. Vertrokken: 21 Mei. Arij Scheffer, Vliedorp, Soerabaija; Melita, st., West- Hartlepool; Echo, st., Newcastle; William Cocy, st., Cardiff; Erimus, st., Middlesbro; Redesdale, st., Cardiff; Cosmopolitan, stLonden; Dieuwcrke, van Veeu, Rigu. 22 Mei. Eddystone, st., Huil. V er volg jN ieuwsti] dingen. Bij de directie der Marine alhier werd lieden aanbesteed 1. Het maken van afdeelingcn, kasten en stellingen in het gebouw No. 37, bestemd voor bergplaatsen van de inventaris-goederen dor in conservatie zijnde kanonneerbooten en torpedo-vaartuigen. Minste inschrijvers de hecren Gcbrs. Boon a, f 4540. 2. Het verrigten van eenige werkzaamheden aan de gebouwen van het Marine-etablissement. Minste inschrijver de heer J, F. Philips u f 7960. Door den heeren L. Finet ingenieur, en L. Mertens, industrieel te Brussel, is aan den minister van Waterstaat concessie gevraagd, voor een tijdvak van 49 jaren voor den aanleg en de exploitatie van een net van tramwegen in Friesland voor het vervoer met stoomwagens, van personen en goederen. De toestand van den veestapel is te Deventer en omstreken zeer gunstig. De veehouders hebben veel jongvee opgefokt, zöodat de veestapel thans zeer groot is. Besmettelijke ziekten onder het vee komen aldaar niel voor. De prijzen zijn dalende. Men verneemt, dat het vette vee (zware vette runderen) in Pruissen zeer goedkoop is en dat daar hoogstens 60 cent per KG. voor levende rnndcrcu te bedingen is. De lof van visch wordt volgenderwijs door de Prov. Dr. Grt. bezongen „Wat moet een schrijver of een dichter eten? Men antwoordt hierop: De kracht van den geest wordt het best opgewekt door visch. Wie b. v. een uitmuntend vers wil maken, cte stokviscli met oestersaus. Die een preek wil stellen en niet te veel onzin wil schrijven, houde zich aan bot. Die geestig wil blijven, vergaste zich aan sprot. Een boeijende roman eischt schol. Die vcrpligt is een goed dagblad-artikel te leveren, gebruike een stuk wentelaar. Voor een redenaar is zeer dienstig gekookte snoek. En hij, van wien men een wetenschappelijk stuk vraagt, ete bokkiugs. De zalm wordt niet genoemd, maar die visch is voor een geletterde of geleerde ook niet op de wereld gekomen. Dat is eene versnapering voor hem, die te veel geld heeft om te denken." Te Londen is, onder presidium van lord Salisbury, den Engclschen minister van Buitonlaiidsche Zaken, een feestmaal, ter cere van de Engelsche dagbladpers, gehouden, dat door ongeveer 300 gasten, waaronder von Beust, Prins Louis Napoleon en Midhad- Pacha, werd bijgewoond. Bij die gelegenheid werd door von Beust een toast uitgebragt, waarin hij o. a. zeide: „Ik heb dikwijls de scherpte van haar critiek moeteu ondervinden, maar God kastijdt dien hij lief heeft. De pers heeft mij genoeg gekastijd, ik mag dus aan haar genegenheid «lijwaarts niet twijfelen. Vaak worden de pers en de diplomatie als mededingsters beschouwd. De pers overtreft de diplomatie door de snelheid, waarmede zij werkt; de diplomatie maakt de pers wanhopig door haar geheimhouding en haar verrassingen. Wanneer een courant iets laat drukken, dat niet waar is, dan neemt dit niet weg, dat zij later tocli geloof vindt. Maar is een diplomaat van de waarheid afgeweken, dan geldt van hem het Duitsche gezegde „Wer eiumal lügt, dem glaubt man nicht, Auch daim wenn er die Wahrheit spricht." Ook Louis Napoleon hield eene lofrede op de Engelsche pers. „De pers in het algemeen," zeide hij, „was eene behoefte. Zij had onberekenbare diensten aan den vooruitgang en de beschaving bewezen; zij had de resultaten der wetenschap tot ieders eigendom gemankt. Er was een tijd, waarin drie of vier mannen over het lot der volkeren beslisten," zeide de Prins. „Thans is het de openbare meenirig, die vrede of oorlog maakt." Boter- en Kaase abrieken. Dezer dagen kwam van de pers een werkje, dat de aandacht verdient van elk weldenkend land bouwer. Doortastende maatregelen moeten worden genomen om het gevaar af te wenden, dat de Nederlandsche zuivelproducten tot voortbrengselen van den tweeden rang afdalen. Elke poging in die rigting maakt aanspraak op waardeering. Het boekske voert tot titel: „Boter- en kaasfabrieken. Eenige practischc denkbeelden over hedendaagsche laudbouwloestandeii, door J. llinkes Borger." Op bladz. 14 van dat werkje lezen wij o. a.„Op de laatste wereld tentoonstelling te Philadelphia bleek, dat niet Nederland de beste boter had geëxposeerd, integendeel: de prijs werd glansrijk behaald door de inzendingen uit Denemarken èu wegeus de voortreffelijke hoedanigheid èn wegens de duurzaamheid, daar alleen deze boter de groote reis zonder eenig nadeel had kunnen doorstaan." En verder: „Op de tentoonstelling van zuivelbereiding, in het voorjaar van 1877 te Hamburg gehouden, kon slechts één Nederlandsche inzending van boter liet oordeel van „fein" behalen. Over het algemeen maakte ze daar tegenover de Deensche en Noordduitsche boter een slechte liguur." Die feiten, op tentoonstellingen geconstateerd, voert de schrijver aan, omdat hij het tijd acht den zoeten waan, den nationalen trots op dat punt te breken. Ouze landbouw, zoo betoogt hij vooraf, verkeert in een hoogst kritieken toestand, en de steeds toenemende vermeerdering der waarde van den grond, gevoegd bij de vermeer dering van uitgaven door de liooge eischeu van het leven ook voor deu landbouwer, doet in dubbele mate de -wensch ontstaan naar zekerheid, dat de landbouwproducten iu evenredigheid blijven stijgen ia waarde. En toch wij zagen liet boven onze zuivelbereiding wordt bedreigd met het groote gevaar, overvleugeld en achteruitgezet te worden. Wat te doen om dat dreigende gevaar te ontgaan Het antwoord ligt voor de hand. Laat ons het voorbeeld volgen van die landen, welke op weg zijn beter zuivelproducten te leveren dan wij. Daar heeft men geleerd en iu toepassing gebragt de stelling, dat de zuivelbereiding moet worden uitgeoefend stelselmatig, d. i. volgens vaste wetten eu regels, die door wetenschap en ervaring worden aangewezen, en men heeft de toepassing van die stelling mogelijk gemaakt door ten minste daar, waar evenals in Nederland de boerderijen geen landgoederen zijn, de zuivelbereiding van de enkele boerderijen naar daarvoor ingerigte fabrieken te verplaatsen. Bij ons te lande is de fout hierin gelegen, dat de kleiue boer te weinig melk van zijn vee verkrijgt om geregeld deugdelijk be werkte kaas aan de markt te brengende grootere pachter van zijn kant vindt bij de onzekerheid, of hij na afloop der pachtjaren wel gebruiker van dezelfde hoeve zal blijven, er groot bezwaar in, al die verbeteringen aan te brengen, welke voor een deugdelijke zuivelbereiding onmisbaar zijn. Eindelijk ontbreekt het velen aan de noodige wetenschappelijke kennis, om geregeld de eisehen van temperatuur en zoo talloos vele andere in het oog te houden. Eu zelfs voor die hoe langer hoe zeldzamer wordende landbouwers, die op hun eigen grond zitten, is de inrigting van hetgeen de weten schap op het voorbeeld van Denemarken vordert, zooals ijskelders, stoommachines, enz. toch nog veel te kostbaar, dan dat zij daartoe ligt zouden overgaan. Dat alles kan worden bereikt, wanneer iu verschillende streken een genoegzaam aantal boeren zich vereenigen om een dergelijke fabriek onder een kundig hoofd op te rigten, en daar geregeld de door hun vee verschafte melk af te leveren, waarvoor zij' dan naar eveuredigheid goed bewerkte zuivelproducten terug omtvangen, die aan (lc markt door regelmatig deugdelijk gehalte zullen kunnen uitmunten. Een der groote voordeelen, aan die wijze van handelen verbonden, zal o. a. ook dit zijn, dat dan niet langer de boerin door de zorgen voor de zuivelbereiding, waaraan zij zich toch nooit geheel kan wijden, aan haar taak als vrouw, moeder en huishoudster zal worden onttrokken. Der talrijke landbouwers in ons Noorderkwartier bevelen wij ten zeerste het werkje aan van den heer Rinkes Borger. Nieuwe reis van Paul Soleillet. De Fransche reiziger in de Sahara, Paul Soleillet, die onlangs in ons land eenige voor dragten hield over zijne vroegere reis in Afrika, schrijft het volgende „ik vertrek als afgezondene door de Société des Etudes maritimes et coloniales. De tegenwoordige president dier Maatschappij, de admiraal Thomasset, schijut pogingen als de mijne ernstig te willen steuueu. Ik ga, om eene vaste basis aan mijne reis door Afrika te geven, eene eerste reis onderneineu gedurende de maanden April, Mei en Junij, en op deze reis zal ik achtereenvolgens gaan te land van -Saint-Louis naar Dakar, Bathurst, Pisania, Bamboek, Medina, waar ik tegen het einde van Junij denk aan te komen en van waar ik de rivier zal afvaren tot Saint-Louis. Daar zal ik eenigen tijd blijven, om mijne reizen iu het laatst van Nov. te hervatten, en mij naar Tim-Bocktoe en Algiers te begeven langs den weg, die mij het geschiktst zal voorkomen. Ik detik mijne eerste reis te doen met twee ezels en vergezeld door een enkelen inlandschen bediende; een der ezels zal ik gebruiken om er op te rijden, de andere zal mijne bagage dragen, welke laatste ik zooveel mogelijk beperk. Als voorraad neem ik slechts koffij, thee eu suiker mede, eu als kleederen: drie flanellen hemden, zakdoeken, sokkeu en twee paar schoenen. Ik zal een lederen broek en vest dragen, een katoenen kiel, zooals de inboorlingen, en voor hoofddeksel een chachia en een moeselinen tulband. Aan wapenen neem ik voor mij zeiven een revolvpr en een jagtmes, en voor mijueu bediende een geweer mede; een tapijt en een mantel maken al de voorwerpen uit om te kamperen. Als wetenschappe lijke werktuigen heb ik kompassen, barometers, thermometers en liorologiënverder heb ik de noodige gereedschappen om koflij te zetten. Ik neem ook geneesmiddelen mede, zoowel voor mij als voor de inboorliugen. Mijn kostuum is voor mij de vrucht der ondervinding. De lederen broek en het vest zijn, volgens mijne meening, in tropische landen onontbeerlijk; aan het gebruik daarvan hebben de Mexicanen van zuiver blank ras het te danken, dat zij het klimaat in sommige streken van hun land kunnen trotseren en is ook Stanley het behoud zijner gezondheid verschuldigd geweest. Het nut vau het flanel behoeft niet aangetoond te worden en ik geloof, dat de tulband alleen geschikt is om te gelijkertijd een degelijk voorbehoedmiddel te zijn tegen vijandelijkheden en een gemakkelijk hoofddeksel voor den nacht. Als voorbehoedmiddel kan ik eene kleine dosis quinine innemen en ook mij, evenals de inboor lingen doen, de huid insmeren met eene vetachtige stof, bijv. met kamferpomade, omdat de kamfer zoowel den uitslag tegengaat, als de insecten verwijderd houdt. Ik koop te Parijs eenige kleinigheden voor geschenken, maar de koopwaren, welke mij tot geld moeten dienen, zal ik aan den Senegal opdoen. Daar alleen kan ik den smaak der inboorlingen loeren kennen. De noodige geldmiddelen zijn mij verschaft, gedeeltelijk door de Société des Etudes maritimes et coloniales, gedeeltelijk door den heer Paul Dalloz, die mij met eene correspondentie voor zijn dagblad belast, en gedeeltelijk door de Société de Géographie te Lyon." SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 6 Paarden Veulens Ossen Stieren 70 Gelde-Koeijeu Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 30 Nucht.Kalveren - 540 Schapen - 180a220 - 180a360 - 235a290 - 110al70 - a 6a 20 26a 37 3000 Lammeren r 1 Bokken&Geiten - 30 magereVarkens - 100 Biggen Kippen c. Eenden - Boter per kop - Kaas per KG. - Kip-Eijeren per 100 - Eend-Eijeren - 11a 19 10a 14a 23 6a 8 50al50 a 90al00 35a 40 260a300 330a340 MartitMerigten. Amsterdam, 21 Mei. Tarwe op levering hooger; Nov. f 306. Rogge op levering voornamelijk Oct. hooger verkochtin deze maand f 181; Oct. f 1S7, 188. Koolzaad Oct. f 398. Raapolie Mei f 38$. Petroleum kalmloco f 13$ E. betaald en te koop; levering onver anderd, zonder zaken van eenig belang. 22 Mei. Tarwe op leveriug onveranderd, Nov. f 306. Rogge onveranderd, Petersb. f 1S4, 185; op levering lager, Oct. f 185, f 186. Boekweit: Libau f 163. Koolzaad f 1 lagerj Oct. f 397. Raapolie per 100 KG. Vliegend f 40, Sept./Dec. f 38f, Mei f 39. Lijnolie per 100 KG. Vliegend f 31f, Junij/Aug. f 31$, Sept./Dec. f 31, Jan./Mei f 30$. Petroleum kalm; loco f 13$ E. betaald, Najaar f 14 E. geboden, f 14$ E. gehouden. Vette Kalveren lste.. kw. f 1.15 eu 2de kw. 95 c. per KG., nuchtere Kalveren f 5 a 8, vette Varkens 46 a 52 c. per KG. Eotterdam, 21 Mei. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1348 Runderen, 209 vette en Gras-Kalveren, 75 nuchtere Kalveren, 479 Schapen en Lammeren, 403 Varkens en 224 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 96 a 100 c., 2de kw. 90 a eu 3de kw. 80 a 85 c.; Kalveren 1ste kw. 115 a 120 c., 2de kw. 100 a c., 3de kw. 90 ac.Schapen lste kw. S5 a c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 75 a c.; Varkens lste kw. 6S a c., 2de kw. 60 a c., 3de kw. 54 a 58 c.alles per KG. schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 56, 2de kw. f 52, 3de kw. f 48. Seliiedam, 22 Mei. Jenever f 15,Amst. proef f 16,25, Moutwijn f' 9,50 per N. vat. Veenendaal, 21 Mei. Aan de Wolmarkt werden heden aan gevoerd 3086 vachten; de prijs liep zelfs f 1.50 a 1.55 per KG. Niettegenstaande men mindere prijzen verwacht, was de handel bijzonder levendig. Ook uit de Betuwe waren vele wagenvrachten aangevoerd. Capelle (Langstraat), 20 Mei. Hooi. De tijd des jaars in aanmerking genomen, is de handel zeer belangrijk. Het nieuwe gewas belooft zeer overvloedig te zullen zijn, waarom de verschil lende verkoopers gaarne hun voorraad willen opruimen. De oprui ming heeft thans, hoewel tot verlaagde prijzen, op breede schaal plaats en zoowel ruw, dat scheep gereden, of dat naar de persen vervoerd wordt, ziet men bij groote partijen uit de schuren halen. Het verhandelde bragt gemiddeld f 14 a 14.50 per 1000 halve KG. op. Een vroege hooitijd wordt hier tegemoet gezien, daar het gras zeer spoedig' rijp zal zijn. Kampen, 20 Mei. Hooi. Buiten- f 14,a 15,en Binnen- f 15,a 16,per 1000 KG. Meppel, 20 Mei. Vee. Stalprijzen: guste Koeijen f 120 a f 230, dragtige f 130 a 200, melk- f 120 a 220, guste Vaarzen f 90 a 170, Schapen f 16 a 35, Lammeren f 4 a 12, dragtige Varkens f 20 a 35, vette 44 a 50 c. per KGï Hooi. f 18 a 26.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3