HELDERSOHE EV NIEUWEDIEPER COURANT. 1878. N°. 63. Zondag 26 Mei. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij huldigen het goed c." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. au franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Ilonderdng; vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Mei. Op stroom is drijvende gevonden de spiegel van een schip, waarop met witte letters „Diewerke," zoomede een sloep, waarop binnenboords dezelfde naam. Het Nuts-departement alhier gaf gisteren avond in bet lokaal Tivoli eene buitengewone vergadering, gewijd aan bet brengen van buide aan de mannen, die op 18 December des vorigen jaars de equipage redde van het Deensche stoomschip Nörd Lyset. Ter opluistering van dit huldebetoon hadden zich het zangkoor der Ver- eeniging H. W. N. onder de leiding van den heer Götz en het Stafmuziekkorps der Marine onder directie van den heer Weckesser gaarne beschikbaar gesteld. Door den heer van Voornveld werd voorgedragen het dichtstuk van de Genestet: „Arme visschers," welks inhoud voorzeker eene gepaste stemming teweeg bragt voor de plegtige uitreiking der eerehlijken aan de helden in stormgevaar. Geschaard voor de tafel, waaraan bestuurderen van het departement hadden plaats genomen, werden die kloeke mannen door den Voorzitter, den heer Bron, op ge voelvolle wijze toegesproken, met herinnering aan den onvergetelijken dag, toen zij het genoegen mogten smaken een aantal natuurgenooten aan doodsgevaar te ontrukken. Weemoedig stemde het de talrijke aanwezigen toen de Voorzitter wees op het aandoenlijk, feit, dat men de geheele equipage, uit 25 man bestaande, in ééns in de reddingboot opnam, omdat het gevaar zóó groot was, dat een tweede togt vruchteloos zou geweest zijn. Treffend was de herinnering aan 't omslaan van het vaartuig, een ramp, waardoor 7 man der equipage het leven verloren en ook de bootsman der reddingboot en een der roeijers hun graf in de golven vonden. De omstandigheid, dat, volgens de bestaande bepalingen, het hoofdbestuur der Maatschappij slechts ééne zilveren medaille voor zulk een bedrijf uitreikt, was oorzaak, dat, ook ondanks aangewende pogingen tot het verkrijgen eener uitzondering, nu slechts ééne bekrooning in zilver kon worden toegewezen. Aan de roeijers der reddingboot C. de Roover, B. H. Grimijser, G. L. Spil, C. Bot, F. van Brederode, H. van der Zee, H. Wessel, J, van Wolferen en H. P. Kuijper werden nu getuigschriften, bevattende de vermelding van hun zoo roemrijk bedrijf, uitgereikt. Getuigschriften zullen ook worden gegeven aan de weduwen Stein en Bethlehem, wier cchtgenooten bij de bedoelde gebeurtenis om t leven kwamen, terwijl aan eerstgenoemde weduwe, wier man bootsman was, de medaille zal worden vereerd. Herhaaldelijk deed het zangkoor zich hooren; de uit voering van der Augenblick, van Haydn en van het 1ste gedeelte uit die Jahreszeiten schonk den aanwezigen veel genoegen. Niet minder verdienstelijk maakte zich het Stafmuziekkorps, dat de schoonste stukken van zijn repertoire ten gehoore bragt. De dankbetuiging des Voorzitters voor de zoo belanglooze medewerking van dit korps ontlokte dan ook aan de aanwozigen de leven digste betuigingen van bijval. Gisteren werden aan de weduwen Stein en Bethlehem, alsmede aan de beide geblesseerde roeijers der reddingboot bij de zeeramp op 18 Dec. 11. de hun toekomende gelden uitgekeerd door de commissie, die zich daartoe indertijd heeft geconstitueerd. Onder voorzitterschap van den heer burgemeester heeft zich alhier eene commissie geconstitueerd in zake het nationaal huldeblijk aan Prins Hendrik. Geplaatst bij liet 3de bat. van het 7de reg. infanterie alhier, de majoor A. H. Otterbein. Aangenomen het beroep naar Hem (class. Hoorn) door ds. J. F. L. Boonacker, pred. te Waal c. a. op Texel. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 24 dezer: „Alhier heeft zich eene sub-commissie gevormd voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. Ii. Prins Hendrik, bij ge legenheid van zijn aanstaand huwelijk. Zij bestaat uit de heeren: C. E. Perk, J. C. de Leeuw, Th. J. Waller, jhr. mr. D. van Foreest cn A. J. de Jongh." In de Raadsvergadering te Alkmaar van jl. Woensdag is tot apotheker in de gemeente-apotheek aldaar benoemd de heer J. J. Boursse, te Amsterdam. Benoemd: tot hoofdonderwijzer te Noord-Schermer, de heer J. Brands, hulponderwijzer aldaar. Onder talrijke en de meest vereerende blijken van opregte waardeering en hoogachting heeft dr. A. H. J. de Bordes te Hoorn het feest zijner 40jarige uitoefening der geneeskunde gevierd. Langdurige beraadslagingen werden jl. Woensdag in den Amsterdamschen Gemeenteraad gevoerd over het voorstel van B. en W. tot weder-invoering van een keuring van voedingsmiddelen aldaar, tot welker afschaffing in 1866 besloten werd. Het voorstel is in beginsel aangenomen, en de ontworpen verordening gesteld in handen der raads commissie voor de strafverordeningen, ten fine van praeadvies. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. is besloten, eene som van f 12,000 beschikbaar te stellen voor een geschenk van gemeentewege aan Prins Hendrik, bij gele genheid van zijn aanstaand huwelijk. In Artis te Amsterdam had jl. Woensdag ochtend voor eenige belangstellenden eene proeve plaats met eene vinding van den heer M. B. J. Noordhoek Hegt, waardoor den paarden het trekken gemakkelijker wordt gemaakt. De vinding steunt op verlenging der hefboömen. Naar men zegt, moet de heer Dijckmeester, thans onder-commandant bij de brandweer te Amsterdam, zeer in aanmerking komen, om, in plaats van den heer Steenkamp, als kommandant op te treden. De Amsterdamsche Crt. wil, dat, even als de heer Pierson voor de gevallen meisjes, de bestuurders van matigheids-genootschappen, van die tot zedelijke verbete ring der gevangenen enz., statistieken zullen opmaken, waaruit zou kunnen blijken in hoeverre de neutrale school in de bestrijding van de zonden des volks mede- of tegenwerkt. Maar waartoe zou dit nog noodig zijn? vraagt de Arnh. Crt. Het is toch van algemeene bekendheid, dat op de openbare school de kinderen reeds van hunne vroegste jeugd aangespoord worden tot dronkenschap, ontucht, diefstal, moord enz., dat in huichelarij en bedrog lessen met proeven worden gegeven, en prijzen voor lui heid en slordigheid worden uitgereikt. Het vleescli van 30 afgemaakte verdachte melk- en kalfkoeijen, te Aarlanderveen onteigend voor f7372, heeft jl. Donderdag bij publieken verkoop, met inbegrip van 15 rantsoenpenningen voor de accijns-, zegel- en registratie- regten, opgebragt f 2600.15, zijnde circa 1/3 meer dan waarop het was geschat. De huiden zijn, na desinfectie, uit de hand verkocht aan eenen huidenzouter, voor f 182.59, zoodat, dooreen gerekend, elk rund heeft opgebragt f92.75. Onder voorzitterschap van dr. L. Mulder, werd jl. Woensdag de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van aandeelhouders in de 's Gravenliaagsche Vleesch- houwerij. Het voordeelig saldo der exploitatie wijst een cijfer aan van f 3361.58. De oorzaak, dat bij dit gunstig resultaat geen grooter dividend dan f 2.50 per aandeel wordt voorgesteld, is hierin gelegen, dat het gebouw der Vennootschap in het afgeloopen jaar aanzienlijke kosten heeft vereischt. De omzet bedroeg in 1877 694 runderen, 411 kalveren en 159 schapen, tegen 678, 453 en 173 in 1876. Het aantal begunstigers steeg in 1877 van 402 tot 428. De exploitatiekosten, die in 1875 f 25,251.14, in 1876 f 23,701.47i beliepen, waren in 1877 f 24,120.82|. De prijzen waren gemiddeld voor het rundvleesch zon der been in 1877 f 1.25, idem met been f 1.05; kalfs- vleesch f 1.30. Tot commissarissen zijn herkozen de heeren D. Bauduin en mr. A. Haakma van lloijen en gekozen jhr. J. H. F. van Tek. Te 's Hage is eene commissie aangekomen, herwaarts gezonden door de regering van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, aan welke door haar gouvernement is opgedragen, de kanaal- en dijkwerken hier te lande in oogenscliouw te nemen en daarover rapport uit te brengen. Deze zending staat in verband met de plannen tot verbetering van het vaarwater van de Missisippi. Een te Brielle in garnizoen liggend torpedist is jl. Zondag avond met een roeibootje door de zware eb in de rigting naar zee afgedreven. Eerst ging de 1ste luit. Rovers met een sloep uit, om den man op te sporen, maar kwam onverrigter zake terug. Later gelukte het echter den kapitein-kommandant van "Houtum den zwerveling te vinden aan den Rozenburgschen oever, tegenover Steene baken, waar deze in een rietbroek was gedreven. Jl. Zaturdag verkocht te Utrecht aan de veemarkt een buitenman twee koeijen voor de som van f 460, om over een paar uur af te rekenen; eenige oogenblikken, na den gesloten koop, verkocht de kooper de beiden weder, voor f 420; toen echter de eerste verkooper dacht zijn geld te ontvangen, was de kooper verdwenen; alle naspo ringen, om hem te ontdekken, zijn tot dusver vruchteloos geweest. De door den bliksem getroffen en verbrande kerk te Raamsdonk en die van Baardwijk waren nog de eenige overblijfsels van den Elizabethsvloed. Thans is nog alleen de kerk van Baardwijk overgebleven. Te Vlissingen is tot lid van den Raad gekozen de heer A. C. Ruighart, oud-officier van administr. der Marine. Door den overvloed vair gras en den nog aanwezigen voorraad hooi is de prijs der hooilanden dit jaar aanmer kelijk gedaald. Als een staaltje diene, dat bij de openlijke verhuring der landerijen van de Bovenkerk niet meer dan f 2300 kon bedongen worden voor de perceelen, die ten vorigen jare f 1000 meer opbrngten. Er zijn er, die meenen, dat het fabriceeren van kunstboter, waardoor de boterprijzen gedrukt worden, ook op dezen verlaagden prijs van het hooiland Yan invloed is. Tot vader en moeder in het Diaconie-Armhuis der Herv. gemeente te Meppel zijn benoemd de heer van Dorsten en echtgenoot, uit Hoorn. Door de uitdamping van jonge koffij werd de geheele bemanning van de Olustee, daarmede beladen, zoo ziek, dat de stuurman stierf en men voor meer sterfgevallen vreesde. Toen de kapitein de bemanning boven op het dek liet slapen, herstelden allen. Aan het Fremdenblatt wordt geschreven, dat ter elfder ure ook nog de regering van Abessynië besloten heeft, om deel te nemen aan den grooten internationalen wedstrijd. De hulpbronnen van dit land, dat tot dusver alleen door zijne oorlogen met Engeland en Egypte naam heeft gemaakt, zijn weinig bekend en de inzendingen der Abessyniörs zullen dus groote belangstelling wekken. Zij zullen worden geëxposeerd in eene groote tent, van bam boes opgetrokken, waarvoor op het Trocadero tusschen het Egyptisch en liet Noorweegscli paviljoen, een standplaats werd aangewezen. De directie der tentoonstelling heeft een afgevaardigde uit. Parijs naar Abessynië gezonden, óm de verzending van de voorwerpen, die tentoongesteld zullen worden, zooveel mogelijk te bespoedigen. Uit New-York wordt weer gewaarschuwd tegen zwaar weder omstreeks den 27 dezer, op de Noord-Britsche en Noorweegsche kust. Turfbrood voor paarden. Door een Ruitsch landbouw kundige werd dezer dagen 'eene ontdekking gedaan, die wel der moeite waard is vermeld te worden, 't Betreft niet minder dan liet gedeeltelijk vervangen van rogge- of maïsmeel door „turfmeel." De zamenstelling der turf-aarde, die tamelijk veel stikstof bevat, met de omstandigheid, dat paarden gaarne aan turf knabbelen om het gehemelte te schuren, bragt hem op de gedachte met turf te voederen. Hij mengde 200 pond maïs en roggemeel met 300 pond- „turfmeel" en 5 pond zout; het brood, hiérvan gebakken, werd door de paarden met graagte gegeten. Neemt men minder „turf meel," b. v. de helft of een kwart, dan is de besparing nog aan1 zienlijker cn verkrijgt men een uitstekend voeder, waarvan de paarden uitsluitend kunnen leven, zooals hij met een paar zijner eigene paardeu door proefneming heeft aangetoond. Op eene ver gadering werd zoo'n turfbrood ter tafel gebragt en door verschei- denen geproefd. Of hel de menschelijke smaakorganen streelde, wordt niet gemeld. EtARlP MAILBOOT „VOORWAARTS.'' Volgens telegram van den 24 dezer, uit Penang ontvangen bij de Maatschappij Nederland, is het stoomschip Voor waarts, kapt. Aukes, nabij die. plaats in aanvaring geweest met het stoomschip Khedive, waardoor de Voorwaarts tot de waterlijn werd ingeloopen en op strand moest worden gezet. Passagiers en mail zijn gered, doch het schip zal waar schijnlijk verloren zijn. Bij het departement van Buitenlandsche Zaken is van den waarnemenden consul der Nederlanden te Penang ontvangen een telegram, dd. 24 dezer, van den volgenden inhoud: „Voorwaarts en Engelsche mailboot tegen elkander aangestoomd ten noorden van het eiland. Voorwaarts gestrand onder den wal. Alle passagiers gered en geland op het eiland." Volgens gisteren uit Penang ontvangen berigten, is de Voorwaarts, op reis naar Nederland, nabij Kaap Muka, in botsing gekomen met de stoomboot Khedive, tengevolge waarvan het eerstgenoemde vaartuig is vergaan. De passagiers en de mail zijn gered. Onmiddellijk na het berigt van het ongeluk, dat de Voorwaarts had getroffen, is order gegeven aan het stoom schip Madura, om van Batavia naar Penang te vertrekken. Volgens gisteren ontvangen telegram was de Madura gereed van Batavia te vertrekken. De passagiers van de Voorwaarts, die allen te Penang zijn ontscheept, zullen aldaar slechts weinige dagen behoeven te vertoeven en kunnen met de Madura de Nederland voortzetten. reis naar ViscniDeristen. Door den invallenden wind keerde het grootste gedeelte der Urker vloot uit zee terug; slechts een 12tal schuiten bleven in zee. Hunne aanbrengst bestond uit tongen en wat schelvisch. Groote tongen golden f 40 per honderd. ltog, van den Zuidwal en Terschelling aangebragt, bedong 38 tot 42' cents per stuk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1