f| Jl 1 Een Stal Egmonder bommen, door harden zuidwestenwind ver hinderd huiswaarts te lceeren, bragten hunne vangst alhier ter markt. Van enkelen bestond zij uit 200 groote tongen en diverse honderden middelsoort en kleine, ook nog wat ponen, scholletjes en scharren. l)e besomming liep van f 50 tot f 100. Bij goed weer zou er aan de ku3t wel eene goede visscherij zijn. Jammer slechts, dat er weder eene groote Engelschc vloot gearri veerd is en de vrees bestaat, dat die met een paar digen alles wel weder weggeschrobd zullen hebben. Ansjovis wordt er bijna niet gevangen. Staten-Oeneraal. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 23 Mei. Bij de voortzetting van het debat over de successie-belasting in de regte lijn is door verschillende sprekers nog het woord gevoerd. De minister heeft wederom uitvoerig het ontwerp verdedigd. De algemeene discussiën zijn afgeloopen. Zitting van Vrijdag 24 Mei. Het ontwerp op de successie belasting in de regte lijn is aangenomen met 48 tegen 32 stemmen. Bij de discussiën werden verschillende wijzigingen aangebragt. Alt. 2, bepalende, dat als erfenis beschouwd wordt inbreng volgens het burgerlijk wetboek, is verworpen. Na discussie over den eed i3 art. 5, den 'bestaanden eed handhavende, aangenomen met 58 tegen 17 stemmen. Daarna is het ontwerp betreffende contracten met de Indische spoorwegmaatschappij over den aanleg van spoor wegen op Java unaniem verworpen. Maandag zijn verschillende ontwerpen aan de orde. Benoemingen, enz. Benoemd: tot heemraad van het waterschap Eijerland de heer A. Koning Jz.tot dijkgraaf van het waterschap de Wijde Wormer de heer A. Latensteiu Pz.; tot heemraad in het bestuur van St. Aagtendijk, van wege de gemeente Castricum, de heer jhr. mr. J. W. G. Borcel. Bij kon. besluit van 15 Mei is de termijn van schorsing van het beslnit van burgemeester en wethouders van Roermond, van 8 Febr. 1878, waarbij de hoofdonderwijzer der tweede openbare school aldaar, P. J. van de Kamp, voor drie maanden is geschorst in zijne .betrekking, dewijl wegens vertraagde inzending der gevraagde inlich tingen het onderzoek der zaak niet zoover gevorderd is, dat vóór 1 Junij e. k. eene beslissing genomen kan worden, verlengd tot 1 Sept. 1878. De luits. ter zee 2de kl. H. van den Pauvert en L. G. Krol, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en vandaar deu 18 dezer teruggekeerd, zijn met dien datum op non-act. gesteld. België. Langrand-Dumonceau woont thans te New-York; de instructie in zijn proces is thans geëindigd, na 9 jaren te hebben geduurd. Den 26 Julij komt de zaak van 't Kindt voor; te gelijkertijd zal de senator Fortamps voor het hof van Brabant verschijnen. Fran K rij Is.. Het Théatre du Chdtelet heeft deze week den volgenden maatregel genomen, om het publiek te lokken, bij de geduchte concurrentie die de schouwburgen elkander thans aandoen. Ieder, die regtstreeks aan het bureau van ge noemden schouwburg een plaats neemt, krijgt een bewijs van vrijen toegang tot de tentoonstelling, voor eene keer, op den koop toe. Het treurig toenemen der gevallen van kindermoord en van het verlaten of te vondeling leggen van kinderen, gezwegen nog van de misdadige pogingen om bevallingen te -voorkomen, die ook veelvuldig, geconstateerd worden, heeft sinds lang de aandacht getrokken en de vraag doen opperen, of het niet wenschelijk was, ter voorkoming van al die gruwelen, om de afgeschafte inrigting der zooge naamde Tours te herstellen? Vroeger bestond daardoor de gelegenheid, dat die moeders, welke buiten staat waren haar pasgeborenen te verzorgen, of uit welken hoofde dan ook haar kinderen bij zich te houden, zich daarvan konden ontdoen, zonder zich aan hun bestaan of leven te ver grijpen. Het kind werd geheel onbekend, of met zoodanige aanwijzingen, die het later konden doen opvragen, aan de bedoelde inrigtingen gebragt, aangenomen en voor reke ning van den Staat tot zekeren leeftijd verpleegd. Later heeft men gemeend, dat de Tour de onzedelijkheid, de ligtzinnigheid en zorgeloosheid in de hand werkte, en de inrigting daarom opgehevendoch sedert is daarentegen weder de overtuiging bij velen ontstaan, dat men er de misdaad, en wel onder allerlei vormen, door bevorderd liad. Zij heeft thans in die mate veld gewonnen, dat de heer Bérenger, lid van den Senaat en de heer Lacretelle, lid der Wetgevende Vergadering, ieder in hun collegie, de wederinvoering, het herstellen van de Tours hebben voorgedragen. De rapporteurs, de burggraaf de Meaux en de heer Lacascade, hebben gunstig op het voorgesteld ontwerp van wet, daartoe strekkende, gerapporteerd. Maar vier leden van den Senaat, de heeren de Belcastel, Foucher de Carcil, Schoelcher en Bérenger laatstge noemde de reeds hierboven bedoelde hebben, door dezelfde beweegredenen gedreven, een ontwerp van wet ingediend van veel wijdere strekking, en dat eene omwen teling, eene hervorming van den diepst ingrijpenden aard, op maatschappelijk, zedelijk en juridiek gebied, heeten mag. Zij stellen namelijk voor, de eerste zinsnede van art. 340 vin het Burgerlijk Wetboek, luidende: Het onderzoek naar liet vaderschap is verboden," te schrappen; zij willen paal en perk gesteld zien aan het onregt, dat écn immer het slagtoffer zal zijn der schuld, die op twee behoort te drukken; dat ellende, armoede en schande levenslang het deel zullen zijn van moeder en kind, en de vader, van alle verantwoordelijkheid ontheven, van alle lasten ontslagen, hen, wier aanzijn hij tot een ramp gemaakt heeft, gewetenloos aan hun lot zal kunnen overlaten en nieuwe verbindtenissen aangaan, zonder zich te kwijten of gekweten te hebben van oudere en onafwijsbare verpligtingen. In strijd met de theoriën van sommige staathuishoud kundigen, die in vermindering van de bevolking een middel zien tot verbetering der maatschappelijke toestanden, wil een lid der Fransche Kamer van Afgevaardigden, de heer Laroche Joubert, een geheel anderen weg inslaan. Reeds heeft hij zijn naam bekend gemaakt door een wetsvoorstel, ten doel hebbende, vermeerdering van het aantal geboorten te bevorderen. Thans heeft hij een nieuw wetsvoorstel aangeboden, om aan ieder Franschman. die op 31 Dec. den leeftijd van 26 jaren heeft bereikt, tot en met zijn 40ste jaar zijn burgerschapsregten te ontzeggen, totdat hij een huwelijk zal hebben gesloten. Geestelijken en gebrek- kigen zijn van deze bepaling uitgesloten. Bultscniand. De Rijksdag heeft gisteren bij de tweede lezing van het wetsontwerp tegen de sociaal-democratie een op art. 1 door de heeren Gneist en Beseier voorgesteld amendement met 243 tegen 60 stemmen verworpen en vervolgens art. 1 van het ontwerp met 251 tegen 57 stemmen. De minister Ilofmann verklaarde daarop, dat de regering verdere be raadslaging onnoodig achtte. Flusland. De Shali van Perzië, die jl. Dingsdag te St. Petersburg aankwam, is door den Keizer ontvangen. Den 10 Junij wordt de Shali te Parijs verwacht. TurKIJe. Het paleis der Verhevene Porte te Konstantinopel is jl. Woensdag nacht afgebrand. Het gebouw van het viziraat en een deel van het departement van Buitenl. Zaken, benevens de archieven, zijn alleen gered. ENGELSCH-RUSSISCHE KWESTIE. LONDEN, 24 Mei. Het Kabinet zal beden de door graaf Schouwaloff medegedeelde voorstellen in overweging nemen. De Standaard zegt, dat wel alles nog niet geregeld is, doch dat, indien niet zeer betreurenswaardige toevallige omstandigheden tusschenbeide komen, de zamenkomst van het congres zal plaats hebben. Er zijn thans elementen van overeenstemming tusschen Engeland en Rusland gevonden, en de Keizer deed belangrijke concessies. De Morning Post schrijft, dat graaf Schouwaloff in bepaalde termen de mededeeling der geneigdheid van Rusland overbragt, om 'aan Engelands opvatting tegemoet te komen; een algemeen plan tot ver zoening is gevondende Russische regering weigert het tractaat van San Stefano te annuleeren, maar is bereid het traetaat op het congres in discussie te nemen. BERLIJN 23 Mei. Prins Bismarck heeft, bij zijne laatste ontmoeting met graaf Schouwaloff, dezen geluk gcwenscht met de door hem te St. Petersburg verkregen resultaten en hem toegewenscht dat hij te Londen even gelukkig zou slagen Ingezonden. Wij zijn verzocht de volgende teregtwijzingen op te nemen, omtrent het berigt in ons vorig nommer, betrekkelijk het vergaan van het schip thans hekend als de Dieuwerke in den Razenden Bol. Zoodra, zoo meldt men ons, de lichtwachter aan het haven kantoor het berigt van de stranding bragt, werd, op last van den heer havenmeester, den gezagvoerder van de sleepboot „Hercules" aangezegd om zich dadelijk gereed te makenkapitein Bakker, niet gewoon om op zich te laten wachten, was zeer spoedig gereed; inmiddels was een der havenwachters ijlings den bootsman van de reddingboot gaan waarschuwen en deze spoedde zich om het noodige aantal roeijers hij elkander te krijgen. Ilij vond echter bij de meesten weifeling of onwil. Zij, die de bemanning ran de reddingboot hadden uitgemaakt bij de stranding van het stoomschip „Nordlyset" meenden dat ook hen een aandeel toekwam van de aanzienlijke som die voor bedoelde weduwen en de gewonden bij die redding was bijeenge- bragt; de uitkeering aan de beide weduwen wraakten zij niet, maar zij konden zich niet vcreenigen met de belangrijke onderstands- gelden, die aan de straks bedoelde verwonden was en nog wordt uitgereikt. Alzoo was naijver het motief voor hunne weigering om de schipbreukelingen ter hulpe te snellen, iets dat moeijelijk rijmt met de vaak zoo hoog opgevijzelde belanglooze raenschlievendheid en den edelen moed van die menschenredders. Met vrij wat moeite gelukte 't, het noodige aantal roeijers bijeen te krijgen. Eer de boot te water lag was er bijna een uur verloopen en acht kostbare menschenlevens werden iu dien tusschentijd het offer van blinden naijver. Alzoo waren het geen omslagtige formaliteiten, die het vertrek van de reddingboot tegenhielden. En wat de verdeeling van bovenbedoelde gelden betreft, de liefdadigheids-commissie, die zich voor de bijeenzameling dier gelden had geconstitueerd, had alléén op het oog hulp en onderstand te verleenen aan de beide weduwen en de twee gekwetste roeijers; op grond van dit programma heeft zij zich in eene ruime ondersteuning mogen verheugen en is haar doel boven verwachting bereikt. Maar zij was nu wel geenszins geregtigd om de overige bemanning van de reddingboot een aandeel in dat geld te geven; daaraan mogt zij zelfs niet denken. Immers dat was de taak van de Reddingmaatschappij. En wanneer men nu in aanmerking neemt het tantum der belooning, die zij, met inbegrip van het geldelijk geschenk van de Deensche regering, ontvingen, dan is die altijd als men rekening houdt met de schoonklinkende epithetons „edele moed, opofferende liefde," enz. nog niet zoo gering te achten. Conrad. Madura Prins Hendrik. Celebes Prins v. Oranje. Voorwaarts Kon.derNederl. Prinses Amalia. betrcfeaie ie Stoomyaartmaatscliajpij Neierlaai, 30 Maart van hier vertr., 9 Mei te Batavia aang. 6 April van hier vertr., 17 Mei te Batavia aang. 20 April van hier vertr., 20 Mei Point de Galle gep. 11 Mei van hier vertrokk.14 Mei Southampton vertr. 27 April v.Batavia vertr.,23 Mei Port-Saïd vertr. 18 Mei van Batavia vertrokken. 26 April alhier aangekomen, vertrekt 1 Junij. 11 Mei alhier aangekomen, vertrekt 22 Junij. BurgerlUlie Stand. Gemeente HELDER. Van Donderdag tot Zaturdag. ONDERTROUWD: P. D. de Lange, zeeman en M. E. Klik. A. van der Dusse, onderofficier van politie bij dè Marinebakkerij en J. G. van Duren. J. Smit, koopman en N. Hoogvorst. J. Bij!, visscherman en R. Rieken. P. R. Swart, timmerman en G. Quast. W. J. Cornelisse, kleermaker en C. H. Rijk. J. Koning, timmerman en M. Kooiman. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: J. Kater, geb. Ilarinkhuizen, D. A. M. Lobman, geb. liirseh, Z. G. Ran, geb. Blomberg, D. OVERLEDEN; A. M. Tesselaar, 6 maanden. M. Buik, 5 weken. II. W. Philipse, 8-weken. P Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12 zzw. 6k. 744.53|-16.67 14.0 f 0.2 0.82 weingolv 25 8 nwtw. 8„ 747.82-13.38 10.0 - 2.0 0.95 Golvend 25 12 nwtw. 7„ 750.70J-10.50 10.8 - 3.1 0.77 11 Per Telegraaf, LONDEN, 25 Mei. De Kabinetsraad heeft heden liet antwoord van Sclmwaloff overwogen. De beraadslaging duurde drie uren en wordt heden voortgezet. De Standard meldt, dat er kans bestaat om de mocije- lijkheden te overwinnen; de uitzigten op den vrede zijn beter dan vroeger. De Keizer van Rnsland blijft bij zijn eiscli omtrent Bessarabië volharden, maar heeft aanzienlijke concessiën gedaan wat de grenzen van het nieuwe vorstendom Bul garije betreft. Het zou niet onmogelijk zijn, dat Rusland de oorlogschatting met de helft of nog meer verminderde. Weersgesteldheid: 24 Mei 12 n. Ligtbewolkt, winderig. 25 Mei S u. Digtbewolkt, winderig, vochtig. 25 Mei 12 u. Ligtbewolkt, winderig. Marinehaven Ts! ieuwediep. binnengekomen schepen, bestemd 1iunne lading in de buiten- op binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Trevethick, st. P. Swan. NewPellon, st. W. B. London. Chip Chase, st. T. Reed. Herkomst. Newcastle. I.ading. Cargadoor. Stcenk. Duinker&Goedk. v. Gijn Co. ZurMühlen&Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen: 23 Mei. Bérénice, st., Middell. Zee; Dragon, st., Londen; Celsus, st., KroonstadEnropean, st., llull. 24 Mei. Urania, st.. Hamburg. vertbokken: 23 Mei. Kjellestad, Smit en Astrea, st,., beiden Kopenhagen; Young Edward, Blake, Noordzee; Warkworth Castle, Tuck, Cardiff; Vacni, Larsen, Newcastle; Lara, Fulton, Amerika; Glitner, Johan- son, Christiania. 24 Mei. Charles Howard, st., Grimsby. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. 16 per mud f 9,50al1,75 - 7,75a 8,50 - 5,80a 6,50 3,10a 4,50 7—a 28 per 50 KG. m. Kar weizaad f a per mud m.Grn.Erwten - 18,a m.Graauwe„ - 22,a m.Vale - a m.Witte -14,a 449 stap. Kaas, weg. 99817 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f 28,50,Gras f 28,50 Commissie„ -31,--31, Middelb. - 31,-32,50 Laagste prijs f 13, ALKMAARSCHE MARKT VAN 1IEDEN. 34 ra.Tnrwe 42 m.Rogge „n m.Gerst - (Chev.) - 77 m.Haver - m.Paardenb. - m.Br.Boonen -13,al4, 4 m.Kanariezaad - 7,50a m.Mosterdz.(r)- a m. (g)- m.Bl.Maanz. - a m. Koolzaad - a per stuk 12 Paarden b.'tj. f 95,-a500,- Vculen - a 23 Koeijen -185,a270,- 50 Nucht.Kalv. - 5,a20, 403 Schapen - 27,a40, per stuk 1293Lammeren f 6,a!9, 309 Mag. Varkens - 14,a22, 303 Bigg.ben.10w.- 4,a 8, 18 Bokk.&Geiten - 3,al2, Boter f 0,85 a 0,95 per 0.630KG. "V" er volg N ieuwstij dingen. Naar men stellig meent te weten zal de minister van Oorlog zich binnen weinige dagen tot herstel van gezondheid naar de badplaats Spa begeven. De kommandant van de „Willem Barendsz" meldt aan het hoofdcomitó te 's Hage o. a. uit Bergen „De gezondheid der bemanning is uitmuntend; de onderliuge overeenstemming laat niets te wenschen over, zoowel voor als achter heerscht de beste geest: in alle opzigten meen ik, dat eene zeer gelukkige keuze van personen is gedaan en ik twijfel ook niet, of de fortuin, die ons tot nu toe steeds gediend heeft, zal ons verder niet in der. steek laten. Morgen, Zaturdag 18 Mei, ten 10 ure, hoop ik Bergen te verlaten. Indien alles goed gaat, ontvangt u dus geen tijdingen meer van ons, dan bij de terugkomst. Wij nemeu dus bij dezen van u afscheid." De gewezen 2de stuurman bij de Marine C. C. de Jongh, thaus wonende te Rotterdam, heeft op het wachtschip te Amsterdam voldoende examen afgelegd voor 3den stuurman bij de Gouvernemeuts- Marine in Nederlandsch-Indië. De opperstuurman bij de Marine S. J. Groustra is benoemd tot leeraar aan de Zeevaartkundige School op Terschelling. De algemeene vergadering van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen zal Dingsdag 13 Augustus van dit jaar te Amsterdam gehouden worden in 't kerkgebouw der Remonstrantsche Gerefor meerde gemeente, onder presidium van den heer W. F. Loman. Uit de punten van beschrijving blijkt 1. dat op de voor de tweede maal uitgeschreven prijsvraag over „armverzorging" 17 ant woorden zijn ingekomen. Hoewel er sommigen onder zijn, die over 't onderwerp belangrijke bijzonderheden en beschouwingen bevatten, kan aan geen enkel de eer eener bekrooning worden waardig gekeurd. Het hoofdbestuur stelt voor: geen der antwoorden tebekroonen, en daar het resultaat thans ten tweede maal nul is, den uitgeloofden prijs van f 1000 weder ter beschikking te stellen van den onbe kenden gever. Nog stelt het hoofdbestuur voor om, ingevolge den last, in 1877 door de algemeene vergadering gegeven, over tegaan tot het uitschrijven van een prijsvraag voor „een volksleesboek," dat in boeijenden vorm de geschiedenis der nijverheid, der kunst en der beschaving hier te lande zoo in 't licht stelt, dat daardoor de grootfe voordeelen van den vrede uitkomen tegen de nadeelen van den oorlog. Uitgeloofd wordt de gouden medaille en f 500. Voorts wordt in overweging gegeven het hoofdbestuur te ontslaan van de opdragt in zake het doen zamenBtellen van een beknopte

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2