IIE1,1> I! IIS IIE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1878. N°. 78. Zondag 30 Junij. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij li u 1 d i g e u het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. bh franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. II u r e a nMOLENPLEIN i\°. 103. Prijs der Ad verte ntiëu: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWED1EP, 29 Junij. Zr. Ms. monitor Bloedhond is van Amsterdam alhier aangekomen. Jl. Donderdag avond werd in Musis Sacrum eene vergadering gehouden door de Ileldersclie afdeeling van het Anti-Dienstvervangings-Bond Tot afgevaardigde naai de dit jaar te 's Gravenhage te houden algemeene ver gadering van het Bond werd gekozen de heer L. F. over de Linden. De rekening en verantwoording over 't afge- loopen vereenigingsjaar, aanwijzende dat de ontvangsten hebben bedragen f 85.315, de uitgaven f 80.21 en 'tgoed slot alzoo f 5.105 beloopt, werd eenparig goedgekeurd. De leden des bestuurs, de heeren J. Beijers de Jongh, J. P. Kraak, B. II. Polak, J. Bakker en L. F. over de Linden, werden allen als zoodanig herkozen. Gisteren namiddag heeft in de Bouwzaal alhier de jaarlijksclie loting voor de dd. Schutterij plaats gehad. Door de afdeeling Helder van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap is benoemd tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Leeuwarden de heer R. C. Dijksterhuis, onderwijzer alhier. In een koffijhuis aan den Kanaalweg ontstond gisteren avond een begin van brand, tengevolge van 't omvallen van een petroleum toestel. Spoedig aangebragte hulp voor kwam verder gevaar. Een wandeling van 't Westplein naar 't Molenplein, overtuigde ons gisteren avond, dat de noodige inrigtingen voor de te wachten kermis voor een groot deel reeds zijn opgesteld. Die opbouw, in den tijd van eenige uren, herinnerde ons aan den bouwtrant der eerste bewoners van deze landen, die hunne woningen even spoedig als de ondernemers der kcrmis-vermakelijklieden wisten gereed te krijgen. Meerendeels zijn het bekenden, die hier hunne tenten hebben opgeslagen. Verscheidene ingezetenen, die neringdoenden of ondernemers van vermakelijkheden zijn, hebben zich voor 't naderende feest ingerigt tot ontvangst van bezoekers. Mogen ook zij over de recette tevreden zijn! Voor liet Nationaal huldeblijk aan Z. K. II. Prins Hendrik is ingekomen te Schagen f 300. Aangenomen het beroep naar Eenigenburg door ds. B. I). van Starckenborg van Straten, te Welsum bij Olst. Benoemd tot hulponderwijzer te Kolhorn de lieer C. Schouten, van Haarlem. Gisteren zijn aan het Zand gemeente Zijpe een drietal woningen door brand vernield. Jl. Donderdag namiddag, omstreeks 6 ure, is in de schuur van een timmerwerf, op de Zuidijk tegenover bet Kattengat te Zaandam brand uitgebarsten, waardoor 12 buizen, meestal van hout opgetrokken, zijn afgebrand. Het gerucht, dat een kind bij dit onheil zou ongekomen zijn, heeft zich gelukkig niet bevestigd. Wel waren ver scheidene perceelen en inboedels te laag of niet geassureerd, waardoor vele van de twintig gezinnen, die zonder onder komen zijn, van het hunne zijn beroofd. Door den raad van Amsterdam is tot kommandant van de brandweer, in de plaats van den heer P. W. Steenkamp gekozen de beer V. C. Dijckmeester, thans onder-kommandant. Te Amsterdam is jl. Donderdag de buisvrouw van G. v. d. K., mr. smid, wonende in de Oude Looijerstraat., No. 84, van een vierling bevallen. De kraamvrouw en één kind, zijn zeer welvarende; drie kinderen kwamen levenloos ter wereld. Ten gevolge van de drukkende hitte zijn jl. Woensdag twee koeijen, onder het vervoer naar de beestenmarkt te Rotterdam, onder weg doodgebleven. Het volgende schandelijke feit wordt uit Oud-Beijer- land aan de N. Rott. Crt. gemeld: z/Een 12jarige knaap, die in een kriekenboomgaard wacht hield om de vogels te verjagen, werd door twee aldaar werkzaam zijnde arbeiders geprest om een borrel jenever te drinken. Tot driemalen toe dwongen zij het kind telkens een borrel te nemen en, alsof dit nog niet genoeg was, gingen zij daarna den vlugtenden knaap achterna, haalden hem in en, terwijl de een hem vasthield, duwde de ander hem een flesch, halverwege met jenever gevuld, in den mond en noodzaakte den knaap die leeg te drinken. De bedwelmde knaap viel in den boomgaard in slaap, waar de ouders hem later in hevige stuipen vonden. Boven alle verwachting is de jongen.hersteld." „Weldra," zoo schrijft men aan de Zutph. Crt., „zal voor het Hof te 's Hage een sensatie-proces worden be handeld. De eigenaar van een der grootste, zoo niet den allergrootsten winkel te 's Hage, is plotseling gearresteerd en wordt beschuldigd een valschen wissel van f 30,000 gefabriceerd te hebben. Den dag na de arrestatie is de firma failliet verklaard. Het passief moet, naar men zegt, zeer aanzienlijk zijn." Dat bet gevaarlijk is, zich met een hond in eene weide te begeven, waar koeijen grazen, bleek weder te Brummen in de gepasseerde week. Een vrouw begaf zich, vergezeld van een hond, in een weide, om daardoor een korteren weg te nemen; naauwelijks was zij in die weide, of de koeijen kwamen op den hond af en kwetsten tevens met hunne horens de vrouw in de borst. Zoo niet de bewoners in de nabijheid het ongeval dadelijk opgemerkt en de vrouw ontzet hadden, waartoe men een wagen moest gebruiken, daar de koeijen telkens als razend op de vrouw aanvielen, zou zij zeker onder de aanvallen bezweken zijn; zelfs vreest men nu nog, haar niet in het leven te kunnen behouden. Als een bijzonderheid omtrent den hooibouw berigt men uit Dalfsen, dat op een stuk land van den landbouwer van der Kolk aldaar van nog geen li hectare meer dan 30,000 pond liooi gewonnen is. Te Zuidland is, bij eene hitte van 90 graden Fahren- heit, een man, bezig met grasmaaijen, plotseling gestorven. Ook te Geervliet zijn, waarschijnlijk tengevolge der groote hitte, menschen onder het werken in het veld dood gebleven. Te Assen zijn jl. Woensdag de afdeelingen van het 31ste Nederl. Landbouw-Congres vergaderd geweest om de punten van liet programma te behandelen. Vervolgens heeft de heer Boeke uit Groningen in de eerste afdeeling een overzigt gegeven van hetgeen te Apeldoorn gebeurd is met betrekking tot de zuivelberei ding en heeft bij in de Westerschool eene verklaring gegeven van de voorwerpen, die bij de zuivelbereiding volgens de methode van Swartz gebruikt worden. Ten 2 ure is in de kerk der Herv. gemeente eene algemeene vergadering van het Congres gehouden, waarin o. a. is ingekomen eene memorie van dr. W. D. Gratama uit Zierikzee, over het afvalwater van aardappelen. Het vervolgens door den voorzitter der 1ste afdeeling uitge- bragte rapport van hetgeen in zijne afdeeling was verhan deld, heeft tot uitvoerige discussie aanleiding gegeven. Tot bestuursleden van het volgende Congres zijn geko zen tot voorzitter jhr. J. M. C. de la Court, te 's Bosch; tot onder-voorzitter J. R. van der Burgli, te Breda; tot secretaris L. C. P. Man, te 's Bosch, en 12 anderen tot lid. Op verzoek van het bestuur heeft de heer Jongkindt Coninck een kort overzigt gegeven van de Landbouwschool te Wageningen, waarvan het gevolg was, dat besloten werd, aan de regering in een adres te verzoeken, die school te blijven steunen en haar niet die hulpmiddelen te onthouden, welke voor een goed landbouw-onderwijs noodig zijn. De tentoonstelling van vee kon, zoowel wat aantal als hoedanigheid aangaat, wedijveren met die, in andere pro vinciën gehouden. De lijst van ingezonden vee, honden en pluimgedierte bevat 362 nummers. Jl. Woensdag middag werd de 14jarige zoon van den landbouwer Bakker te Tweelo, nabij Meppel, dood in bet hooiland gevonden. Hij bad in den loop van den dag, bovenmate verhit, veel koud water gedronken. Uit Drenthe meldt men „De rogge staat voordeelig, boekweit is achterlijk, aard appels beloven veel, erwten schieten welig op, boonen staan kwijnend, haver goed, behalve op de lage akkers. De hooge weiden hebben overvloedig gras, de hooge binnen landen leveren een zware snede hooi; de lager gelegene middelmatig. De buitenlanden staan niet voordeelig, ten gevolge van langdurige koude en hoogen waterstand. De^ oeverlanden bij Meppel, die tot de vorige week nog onder water stonden, zijn nog niet tot maaijen geschikt en komen geweldig achter. Een aflandige wind en voortdurende droogte kan nog alleen verandering in dien toestand brengen, welke den pachters reeds aanvankelijk groote schade be rokkent, daar de kwaliteit van 't gras-hooi belangrijk is verminderd en het zoodoende niet de halve waarde heeft." Visolitoerigten. De Noordzeevisschers hadden sedert Donderdag goede gelegenheid tot visschen. Een flinke noordoosten bries stond hun ten dienste, maar het baatte niet veel, daar de vangsten in het generaal niet groot waren. Bij de aauhoudende oostenwind gaat de visch steeds van den wal, zoodat de schuitjes slechts van 10 tot 30 groote tongen en een paar honderd kleinen aanbragten, verder bestond de aanbrengst uit wat scharren, rog en scholletjes. Rog liep gisteren tot op 1 cent per stuk, heden gold zij weder 8 a 9 cents. Scholletjes veel kleinze gold f 0.90 a f 1.20 per mandje. Scharren zijn om te droogen zeer gezocht. De enkele tarbotten die aangebragt werden waren hoog in prijs. Donderdag arriveerde te Periiis de alhier te huis behoorènde schocnersloep Pollux, schipper A. Verschoor, met eene vangst van 120 tonnen kabeljaauw en 10 tonnen leng. Vlaardingen, 26 Junij. Een schip van de kabeljaauw-visscherij bragt 100 tonnen gezouten visch en 3 tonnen gezouten leng aan, dat dadelijk in publieken afslag verkocht werd als volgt: gezouten visch f 29.25, idem leng f 20.25, idem kibbelen f 10, idem kool- visch f 9.50, idem kcelen en lippen f 39, idem schelviseh f 5, alles per ton. Er zijn nog slechts 5 schepen van hier op de beug- yisscherij uit, die spoedig worden binnenverwacht. De gehcele vloot is thans op de haringvisscherij uitgezeild. 27 Junij. De eerste Hollandsche haring, heden morgen per lste jager alhier aangebragt, werd ten 2 ure verkocht cn bragt op de maatjesharing f 150 a 270 en de volle haring f 170 a 263, alles per ton, terwijl de vrakken in verhouding minder opbragten. De kwaliteit was zeer voldoende; het eenige was, dat ze nog al zout is, hetgeen aan de langere thuisreis der jager moet toegeschreven worden. De tweede jager wordt binnen een paar dagen binnen verwacht. Benoemingen, enz. Do kapt.-luit ter zee II. W. Walter wordt met den 15 Julij a. s., eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, en met den 16 daaraanvolgende vervangen door den kapt.-luit. ter zee C. F. T. van Woelderen. De off. van adm. 2de kl. D. A. van der Laan, laatst behoord hebbende tot het escader ib Oost-Indië en vandaar den 21 dezer teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Stateu-Greneraal. Tweede liamer. Zitting van Donderdag 27 Junij. Het debat over de artikelen der onderwijswet is aangevangen. Het amendement van dei» beer van Wassenaer van Catwijck, om vóór art. 1 een nieuw artikel >il - te voegen, bevattende acht punten waarover de regeling van het lager onderwijs zich uitstrekt, is, na bestrijding van den minister en den heer van der Loeff, verworpen met 56 tegen 13 stemmen. Art. 1 van het regerings-ontwerp werd aangenomen, na verwer ping van het amendement van den heer van der Kaay. Art. 2 is onveranderd aangenomen, na verwerping van alle amendementen van de heeren van Delden, van den Berch van Heemstede en Moens om sommige vakken al dan niet verpligtend te stellen. Zitting van Vrijdag 28 Junij. Het onderwijsdebat werd voort gezet. Aan art. 3, bepalende dat bijzondere scholen zijn alle die niet geheel of gedeeltelijk door gemeenten of het rijk worden be kostigd, voegde de regering een nieuwe alinea toe, bepalende dat ook als bijzondere scholen worden beschouwd die waarin talen of wiskunde worden geleerd, gemeentelijk subsidie hebben en onder de zelfde waarborgen als de neutrale scholen staan. Dientengevolge vervielen de amendementen van de heeren Lenting en van Naam en. Het amendement van den heer Bergman om van bedoelde scholeu niet te vergen gelijke waarborgen van neutraliteit als van de neu trale scholen, werd verworpen met 4S tegen 25 stemmen. Het amendement van den heer van der Kaay om subsidicering vau bijzondere scholen ook door de provinciën toe te laten, werd ver worpen met 40 tegen 33 stemmen. Het regeringsartikel werd ten slotte goedgekeurd. Art. 4 (vaststelling bij bestuursmaatregel van de regelen omtrent bouw, inrigting en ruimte der schoollokalen, zoowel bijzondere als openbare) werd aangehouden wegens liet staken der stemmen over het amendement van den heer van den Berch van Heemstede om de bijzondere scholen van die regelen vrij te stellen. Maandag herstemming. België. Zooals men weet, zal Zondag a. s., ter viering van de zegepraal der Belgische liberalen bij de verkiezingen, in bet Beursgebouw te Brussel een banket van 4000 couverts gehouden worden. De vier daarbij voor te stellen officiële dronken zullen door krachtige electrieke schellen worden aangekondigd en de sprekers zullen daarbij het woord voeren op eene tribune ter hoogte van 4 meter. Voor de op te dissehen geregten beeft men, volgens de Chronique, noodig: 600 kilo zalm, 2000 kreeften, 1500 boenders en kuikens, 800 eenden en 600 groote terrines ganzenlever pastei. Verder zullen er op tafel komen 16,000 wijnglazen en meer dan 1500 zoutvaatjes, peperbussen en mosterd potjes. De tafellakens, aan elkander genaaid, zouden 3800 vierkante meter beslaan. De zaal, 48 meter breed, 58 lang en 22 hoog, zal versierd worden met decoratie- schilderijen, de eene voorstellende de Vrijheid, welke den Syllabus verslaat, en de andere den Belgischen Leeuw, welke de tafelen der Constitutie beschermt. Het orebest telt 120 leden. Fran K rlJK. Volgens de Bonapartistische Gaulois,- is de beer Rouher voor eenige dagen naar Chislehurst vertrokken, om daar afscheid te nemen van den keizerlijken Prinr die eene reis zal doen in Denemarken, Zweden en Noor wegen. Het blad voegt er bij, dat bet niet gemagtigd ia

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1