muziektent naar benedeu, en verstomden op eens de wel luidende toonen van liet orchest. Onder de bevloering der tent schijnt een paal te zijn omgevallen, hetgeen, behalve een niet gering tumult, tengevolge had, dat enkele per sonen aan voet, hand of aangezigt schrampen of kwetsuren bekwamen en dat vele instrumenten werden beschadigd. Jl. Zaturdag avond had onder Soeterwoude, bij Leiden, het volgende ongeval plaats. Een achttal heeren en dames hadden zich een geruimen tijd met roeijen ver maakt, toen sommigen op het denkbeeld kwamen om op eenige in het water liggende boomen te gaan loopen, met het treurig gevolg, dat eene jonge dame onder het vlot geraakte en levenloos opgehaald is. Eenige dagen geleden kwam te Breda van Rotterdam zekere S. V. W., vergezeld van zijn moederloos kind, dat hij moede bleek te zijn. Maandag 11. liep hij daarmede rond op den Haagdijk, uitroepende: „Ik ga mijn kind verdrinken, of wie wil het hebben?" Een arme vrouw, de wed. B., woonachtig aan de voormalige Ginnekenpoort, erbarmde zich over de mishandelde kleine, een lief meisje van ongeveer drie jaren, en nam het met zich naar hare woning. Eene vrouw te Westkapelle is bevallen van drie gezonde jongens. Moeder en kroost zijn welvarend. Door het prachtige hooiweder is men te Mastenbroek, allerwege druk aan het hooijenzoowel kwaliteit als kwantiteit valt goed mede; men besteedde voor nieuw hooi f 13 h 16 en voor stroo f 13 a 17 per 500 kilogr. De hooioogst is in Friesland in vollen gang. Yan 's ochtends 3 totdat het donker wordt zijn de boeren en hunne knechten op het land, om het gemaaide gras te bewerken en daarna naar de schuur te brengen. Dagelijks worden er honderden wagens hooi gewonnen. Ook de kwaliteit is uitmuntend. Met het binnenhalen van het hooi is men intusschen nogal omzigtig, en niet zonder reden. De vlasoogst is veel beter geworden dan men zie h aan vankelijk voorstelde, dank zij de ingetreden warmte. Toen 't regiment infanterie, dat in garnizoen ligt te Brugge, dezer dagen een militairen marsch maakte, ont moette het een boer met een koe. Het dier kon de muziek niet verdragen, rukte zich los, vloog tegen de troep in en wierp een reeks van soldaten op en over elkander. Een viertal werd niet onbelangrijk gekwetst. Daar 't dier alleen geschrikt was kon men het met gemak weder meester worden. Uit New-York werd te Londen het volgende telegram aan het bureau van den New-York Herald ontvangen: „Eene opeenvolging van lage barometerstanden, verge zeld van regenbuijen en onweder met stormachtig weer, opkomende in het Z. W., kan vermoedelijk tusschen den 30 Junij en den 4 Julij op de Noord-Britsche kusten verwacht worden." Nieüwe uitvindingen van Edison. De aller nieuwste uitvinding van den genialen Edison is een soort oortrompet, teleoscopophonook megaphon, genaamd. Wat de toorieelkijker is voor het oog, is dit instrument voor het oor, en waardoor zooal niet geheel doove, althans zeer hardhoorende menschen in staat worden gesteld den zwaksten toon duidelijk te hooren en eene voorstelling in het theater met genot bij te wonen. Iemand die een normaal gehoor heeft, kan een, in den gewonen spreektoon uitgesproken woord, op een mijl afstand duidelijk verstaan. Dit instrument concentreert en versterkt het geluid meer of minder krachtig, naar gelang men het bevrediging van hun verlangen, dat 's mans hoofd duizelt. Voor dc moeders is de toestand gedurende het feest niet minder pijnlijk. Gewoon voor een groot deel van den dag van het bijzijn der lieve jeugd ontslagen te zijn, komt, met de kermis, de vacantie, als schrikbeeld der moeders, voor wie het al niet zelden een oorzaak van verdriet is een uur, laat staan een heele week of langer, door al hare lievelingen omringd te zijn, te meer daar hare dienstboden het werk half of in 't geheel niet doen en de huisvrouwen het, zonder de kinderen te huis», toch al zeer volhandig zouden hebben. Voor de dienstboden is het volksfeest een oorzaak van verschil van meening met hare patronessen, ofschoon dat in gewone tijden ook wel een weinig bestaat, en voor het gros geeft het bovendien den stoot tot de groote volksverhuizing, die gedurende het feest of kort daarna aanvangt. Voor de bank van leening, voor de inrichtingen van koop met recht van wederinkoop, waar men, 't zij met respect gezegd, zeer humaan is en slechts een heel klein beetje winst berekent, is de kermis een goudmijn, want de bergplaatsen worden opgevuld, ja opgepropt met allerlei ongelijksoortige artikelen, die, met item zooveel procent voor den houder, later weder worden ingekocht of als de overeenkomst is verdaagd aan den humauen koopman vervallen. Voor de politie zijn de kermisdagen overdruk, zoo druk dat er hulpbenden moeten aanrukken en ofschoon de mannen die wet en recht moeten handhaven in dien tijd de zon wel een weinig in het water kunnen zien schijnen, hebben zij toch meestal handen vol werks om de orde te bewaren en om moedwillige verstoorders der kermisvreugd vrij logies te verschaffen in hunne privé-kwartiereu. Voor gulzigaards geeft het feest bedorven magen, voor onvoor- zichtigen en lichtzinnigen verkoudheid en ziekte, zoodat de genees- heeren en apothekers na 't feest handen vol werks hebben en de kermis ook aan hen op deze wijze voordeel aanbrengt. Voor neringdoenden, herbergiers, en niet het minst voor koek en banketbankers schenkt de kermis niet weinig winst, want het is ongelooflijk wat er in zulk een tijd niet aan lekkernij maar meer nog aan sterken drank besteed wordt. Voor 't vreemde volk dat de kermis samenstelt is het jolig feest zeker een bron van rijke winst, getuige hunne geregelde terugkeer om de burgers en buitenlui op allerlei wijzen te vermaken. Voor beurzen is ze ten slotte eene uitmuntende gelegenheid om plat, voor garderobes om leeg, voor hoofden om berooid, voor zeden om bedorven te worden. Gelukkig voor velen als zich de naweeën slechts uitstrekken tot enkele dagen of weinige weken na 't feest en niet duren tot drie kwart jaar na dato, of langer, of voor 't geheele leven. Nogthans, aan allen die de pret in betamelijkheid en niet over dadig genieten: Pleizierige kermis! verlangt, zelfs zóó sterk, dat men een gefluister op een afstand van 300 voet er duidelijk door kan hooren. De heer Edison heeft er de uitstekendste proeven mede geno men en geeft zelf de volgende eenvoudige gebruiksaanwijzing: „Men kan de megaphon op dezelfde wijze aanwenden als de kortzigtige de tooneelkijkereven als deze aan de oogen, wordt de megaphon aan het oor gehouden, iedere toon kan, zoo noodig, vijftig malen worden versterkt. De kracht van het geluid kan voor het oor geregeld worden even als het gezigtsvermogen door den toorieelkijker meer of minder kan worden versterkt. Hoe roodvonk, enz. zich soms verspreidt. Eene Engelsche dame schreef aan eene vriendin in eene andere stad, die haar verwachtte, dat zij niet kon komen, omdat hare dochter het roodvonk had en zij haar moest oppassen. De vriendin verbrandde den brief, maar liet het couvert liggen, waarmede haar kind ging spelen. Na eenige dagen kreeg het kind het roodvonk. Ook van een postkantoor daar te lande werden nagenoeg alle be ambten door het ï-oodvonk aangetast, nadat ze met brieven uit besmette plaatsen hadden te doen gehad. Deze waarnemingen zijn volstrekt niet nieuw. Ook hier te lande heeft de ervaring de waarheid van bovenstaande manier van ziekteverbreiding, met name wat roodvonk betreft, geleerd. Ook de boeken van leesgezelschappen en dergelijken brengen niet zelden de smetstof over. De „gelukkige familie" te Beblijn. Wie onzer heeft op de kermissen niet meermalen gehoord van„het grootste wonder der natuur!" „De grootste vijanden in een hok!" Het „Vredelievend gezin!" Bij nadere beschouwing waart ge bedot! Het waren eenige in de vrije natuur elkander vijandige dieren, die naar het scheen, thans eene intieme vriendschap hadden gesloten. Zoo iets wordt thans te Berlijn vertoond. Niet door in een klein hok, eene oude turfkist of dergelijke kermi9gelegenhcden, een uil en een muis, een hond en een konijn bij elkaar te plaatsen, maar geheel in het groot en door eene vcreeniging van groote dieren. Punch geeft er de teekening van. In een groot hok zijn op den voorgrond een leeuw en een beer, beide op de achterpootende beer stapt met een goedig gelaat den leeuw tegemoet, die met toe geknepen oogen de voorpooten, even als de beer, vooruit gestoken houdt. Op den achtergrond bevinden zich een gewone haan en een kalkoensche of Turksche haan. Op de stokken zitten een arend in den eenen hoek en twee adelaren aan de andere zijde. De als kermisman gekleede uitlegger houdt voor de aanwijzing een opgerold papier in handen, waarop het woord „overeenkomst" staat en op de twee groote dieren, den leeuw en den beer, wijzende, zegt hij tot het publiek: „De groote ontmoeting tusschen den Britschen leeuw en den Russischen beer!" En opdat het publiek geen al te bloedig tooneel zal duchten, flnisteit hij ter zijde: „Weest niet bevreesd, Dames en Heeren, de geheele zaak is een van buiten geleerde les." Is de plaat geestig, niet minder aardig is dc tekst. Beaconsfield, de kermisschreeuwer zegt: Let nu wel op Dames en HeerenGekroondehoofden en andere magthebbenden, komt binnen, komt in! Hier is de schoonste ver tooning van de geheele kermisBezie mij eens goed. Ik alleen ben het kijkgeld al waard Hier vertegenwoordig ik een der grootste handelsondernemingen van de geheele wereld. Ik, die voor eenige jaren nog maar romans schreef, omdat ik een plaats op een advo catenkantoor had verlatenIn mijn jeugd was ik een republikein tot in mijn ruggemerg, thans ben ik een conservatief (een Tory) zoo heftig als er ooit een geweest is. Geen bluauw, hun lievelings kleur, is mij blaauw genoeg. Komt op, komt in! Ja, ik ben de beste kermisklant, die er ooit is geweest. Gij kent mijne ongeloofelijke toeren als acrobaat. Hebt gij mij niet met een vlugheid, grooter dan die van een panier, in het parlement van de eene naar 'de andere zijde zien vliegen Gij weet wat een handig dierentemmer ik ben. Hebt ge niet bemerkt, hoe ik een wetsvoorstel heb bestreden (Reform-bill) om dat het te liberaal was en het daarna heb doen goedkeuren, nadat het driemaal liberaler gemaakt was door mijn veranderingen? En hebt gij en het geheele publiek u toen niet verbeeld, dat ik geen ander toovermiddel had dan juist de behoudende politiek. „Nogmaals komt binnen goede liên. Hier is wat schoons te zien!" Geen wonderdoener mij gelijk! Niets gaat boven mijn magt. Gelooft gij het niet, welnu let eens op mijn medehelper (Salisbury). Twee jaar geleden was hij mijn bestrijder en nu is hij mijn slaaf. Hij is alleen hier medegekomen om mijn zegepraal te verhoogen. Hij slaat de trom bij mijne vertooningen. Maar dat is slechts een kleinigheidIk kan grooter toeren doen. Wat wilt ge dat ik u voortoover? Een ongeloofelijke overeenkomst? Een Keizerin? Wilt ge liever baronnen, hertogen, markiezen? mij is alles mogelijk en het grootste wonder is, dat ik mij zeiven heb omgetooverd. En toch ik ben er nog niet. Ge ziet wat ik nu ben, welnu ik zal verder gaan. Misschien, wie weet? groeit er uit mij nog een ware Engelschman! Komt in Nu gij den uitlegger kent, beziet nu aandachtig het beestenspel. Het schoonste dat ooit is vertoond Hier hebt ge vooreerst den beroemden Gallischen haan. Gisteren nog een arend, morgen misschien een sijsje Net een vogel naar mijn smaak. Altijd verandering en altijd bezig en druk. Nooit is het zoo tierig als wanneer het zich, als thans (door de tentoonstelling) kan laten bewonderen. En hier hebt ge verder den algemeen vermaarden kalkoenschen of Turkschen haan. Men kan mij niet verwijten, dat ik het beest aan zijn lot heb overgelaten. Ik verwachtte voor en van het dier veel goeds, maar het is mij een weidigje tegengevallen. Het arme oude dier ziet wat bedrukt en stumperig, maar de voorstelling kan toch wel doorgaan. En nu attentie, Heeren en Dames! Hier hebt ge de gewone ver tooning van de beide adelaren. De Oostenrijksche, als naar gewoonte, blijft beneden hetgeen men van zulk een dier verwachten zou! Let op! Let op! Nu krijgt ge het schoonste te zien: De ont moeting van den beroemden Britschen Leeuw en den Russischen Beer! Maakt u niet zenuwachtig, lieve dames! schrikt; niet. Alles is geleerde les. Terwijl gij en het geëerde publiek dacht, dat wij bezig waren alles in gereedheid te brengen voor het gevecht en om de bloeddorstige dieren tegen elkander aan te hitsen,hebben wij hun leeren opzitten en elkander pootjes geven. Dat is een van mijn prachtigste toeren. Is het geen mooije toer? En weet ge wat het mooiste van alles is: De u vertoonde dieren zijn maar opgezetDe zoogenaamde echte en oorspronke lijke Russische beer is.... gevuld met zemelen en de moedige Britsclie leeuw met stroo: Ik heb uw geld en bedrogen zijt gij! In het Engelsch staat „lily," dat tevens lelie beteekent, en dit is dus eene toespeling op de legitimisten. V isoHtoerlgten. Ook de schoenersloep Rhea van de Maatschappij Neptunus arri veerde jl. Zaturdag te Pernis met 132 tonnen zoutevisch en 12 tonnen leng. Heden morgen kwam een gedeelte der gisteren naar zee gezeilde vloot terug. De vangst van tongen is erg verminderd. Scholleljes en sclinrren worden er evenwel meer gevangen; de laatsten vooral worden zeer gezocht. Rog niet veel aangevoerd; zij gold 16 tot 20 cents per stuk. Scholletjes bragten f 2 en scharren f 3 a 5 per mandje op; tongen 6 tot 30 cents per stuk; enkele tarbotten naar grootte f 2 a f 6. Zooeven meldt een telegrafisch berigt de aankomst te Pernis van de schoencrsloepen Castor met 140 en Salurnus met 116 tonnen zoutevisch. Benoemingen, enz. Zr. Ms. minister van Marine, de kapt. ter zee jhr. II. O. Wiehers, is tijdelijk belast met de waarneming van het beheer van het departement van Oorlog, ter vervanging van HDs. minister van Oorlog, die door ziekte in de waarneming zijner betrekking wordt verhinderd. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar: ter standplaats Grootebroek, de heer J. T. Pool, candidaat-notaris, thans burgemeester aldaar; ter standplaats Wieringerwaard de heer jhr. J. Rammelman Elsevier, candidaat-notaris te Alkmaar; ter standplaats Andijk de heer P. G. Duker, cand.-notaris te Enkhuizen. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 1 Julij. Het onderwijsdebat werd voort gezet. Bij de herstemming over het amendement van den heer van den Berch van Heemstede op art. 4, om de bijzondere scholen vrij te stellen van de voorschriften omtrent bouw cn inrigting dier scholen, is het amendement verworpen met 39 tegen 37 stemmen. Art. 5 werd met eene kleine wijziging goedgekeurd. Bij art. 6 wees de heer Bredius Jr. op het toenemend aantal geestelijke scholen ten nadeele van het onderwijs. Hij wilde daartegen ver bodsbepalingen hebben. Art. 6 en 7 werden daarop goedgekeurd. Morgen is art. 8 aan de orde, waarbij tevens het schooltoezigt zal ter sprake komen. Berigten uit Atsjln. Bij het departement van Koloniën is van den gouverneur- generaal van Nederl.-Indië het volgende berigt ontvangen, per telegram van 29 Junij jl.: Terwijl de gouverneur van Atsjin met troepen naar Gedoeng was, zijn talrijke vijandelijke benden in Lepong en de IY Moekim gevallen. Zij hebben de passen van Glitaroen, Beradoen en Blangkallan bezet, de bevolking beroofd, woningen verbrand en onze versterkingen be schoten. Den 23 Junij is de gouverneur met twee batail- lons infanterie en met artillerie van Gedoeng teruggekeerd. Zware kolonnes zijn van Kotta Radja uitgezonden om onze posten in de IV Moekim te approvisionneren. Zij forceerden de kloof van Beradoen en daarbij werden aan onze zijde 4 man gedood en 4 officieren cn 45 minderen gewond. De vijand versterkte zich in het gebergte; de bevolking der IX Moekim is gevlugt. Van Java zijn twee bataillons ter versterking naar Atsjin gezonden, terwijl een derde zou volgen. Fran K rij Isl. Te Parijs wordt de Maharajah van Joliore verwacht, een Indisch Vorst, die fabelachtig rijk is. Hij bezit o. a. een diamant, genaamd „Zonnesteen," waarvan wordt ver haald dat hij een der tranen is, die Brahma vergoot over de ongeregtigheden der menschen. Deze diamant is meer dan een millióen waard. Spanje. De dood der Koningin. Deze heeft een diepen indruk gemaakt in Spanje en ook daarbuiten. De Times wijdt een hoofdartikel aan hare nagedachtenis en zegt o. a.: De gunst, welke zij te winnen wist van een volk, hetwelk geenszins genegen was om haar met geestdrift te verwel komen, nam toe naarmate zij gekend werd. Haar verstand, de adel haars karakters, haar verheven en rein ideaal van huiselijk leven, werden bewonderd en gewaardeerd door eene natie, weinig gewoon om in het openbaar of bijzonder leven harer regeerders eerbiedwaardigs te zien. Men ver moedde, dat de invloed der Koningin ten bate van een constitutioneel en vrijzinnig bestuur strekken zou, en dit scheen eenigen grond te vinden in den ongeduldigen toorn der clericale partij en der Koningin Isabella bij haar huwelijk. Niettemin wordt de verslagenheid en smart over haren dood door alle Spanjaarden, van wat rang of partij ook, gevoeld en de tooneelen van rouw en droefheid voor de poorten van het paleis bewijzen genoeg, dat zij in geen opzigt als met eene partij of factie vereenzelvigd werd aangemerkt. De natie gevoelt, dat zij een niet gemakkelijk te herstellen verlies geleden heeft van de zekerheid name lijk, in de hoogste plaats het voorbeeld te aanschouwen van een eervol en deugdzaam leven. Ingezonden. De omroeper aan den Burg op Texel maakte den buigera gisteren morgen bekend, dat verloren was een dubbel zilveren knipje, digt en halfrond van vorm, met witte glazen koralen beursje; dat de vinder zich vervoege bij den omroeper en belooning kan verkrijgen. Die knip is kwijtgeraakt bij een kermiskraam, waar het meisje iets had gekocht, betaald en, toen ze een oogenblik later weder iets betalen wilde dat ze zou koopen, was het knipje ver dwenen. Iu het geheele huisgezin heerscht droefenis, daar het verlorene een familiestuk is. Toevallig is het, dat juist in een kraam daarnaast een oud beursje met koralen van verschillende kleur, met enkele knip, open werk en met hoeken, is achtergelaten. Zij, die het daar heeft laten liggen, kan het tegen betaling der omroeperskosten terugbekomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2