kelingde kiemen van krankzinnigheid worden in de kinderen gelegd; ?t gezond verstand wordt niet ontwikkeld, maar de kinderen worden volgepropt met allerlei extracten van wetenschappen! De krankzinnigengestichten worden er overbevolkt door. Tot lid van den Gemeenteraad te Sint-Maarten is gekozen de heer Gerrit Visser, met 28 van de 53 geldige uitgebragte stemmen. Te Nieuwe-Niedorp is jl. Maandag de eerste steen gelegd voor een kerk der Doopsgezinde gemeente. Men schrijft uit Hoorn: In jaren heeft men hier zoo vroeg in den zomer het vervoer van peren niet gezien als ditmaal. Wagens vol manden met vroegperen zag men reeds voor eenige dagen verschepen naar Amsterdam en Rotterdam, om die naar Engeland te vervoeren. Gewoon lijk heeft dat eerst plaats in Augustus. De prijs is nog al vrij hoog: f 7 a 9 per HL. Van alle soorten, zelfs van de fijnste, is een overvloedig gewas, zoodat. zij die die groote boomgaarden hebben, ditmaal groote winsten zullen maken. Evenzoo is het gegaan met de kersen en aalbessen; deze hebben grooten winsten opgeleverd. .Tl-, Maandag ochtend te ruim elf ure is te Enkhuizen een vrij belangrijke brand uitgebarsten in eene boerderij aan de Oude-Gracht, toebelioorende aan de wed. E. Smit. De spoedig aangerukte spuiten waren den brand weldra meester; het perceel is evenwel geheel afgebrand. De brand is vrij zeker ontstaan door het broeijen van het hooi, in het perceel aanwezig, dat bij het afzenden van dit berigt nog niet geheel gebluscht was. De Isr. Nieuwsbode achtte, om der gewetensvrijheid wille, sluiting der openbare school op Zaturdag noodig. De Arnh. Crt. vraagt, of de zaak niet eenvoudig te vinden ware door den Isr. Sabbath te stellen op denzelfden dag als den Christelijken rustdag? De oud-testamentische 7de dag is door het aannemen van den gregoriaanschen stijl van tijdrekening toch reeds op een anderen dag gevallen. Het is mogelijk, dat er onoverkomelijke bezwaren tegen bestaan. In onze rede echter wortelen die bezwaren niet; althans met ons gezond verstand kunnen wij ze niet vatten, zegt de Arnh. Crt. Te Haarlem is een infanterist gearresteerd, wegens het plegen van onzedelijke handelingen met meisjes van 10 en 12 jaar. In een jl. Maandag te 's Hage ontvangen particulier schrijven uit Noorwegen komt o. a. het volgende voor: „Ik vrees, dat de Nederlandsche Noordpool-expeditie het ook niet treffen zal; althans onze (Noorweegscbe) expe ditie is terug te Plammerfest; die heeft het niet verder kunnen brengen dan tot op 73° 10' uithoofde van het menigvuldige ijs. Zij heeft Boeren-eiland moeten omvaren zonder het te kunnen aandoen, daarin verhinderd door hevige stormen.'' (Dbld v. 's Gr.) Den 20 Sept. a. s. zal de 35ste algemeene vergadering van de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw te Delft worden gehouden. Op deze vergadering zullen o. a. de volgende onderwerpen behandeld worden Rapporten omtrent uitgeschreven )3rijsvragen. Voor stel van de afdeeling Assendelft: „Dat vanwege de Ilol landsche Maatschappij van Landbouw een bekwaam persoon belast worde met in Amerika en Engeland de inrigting en de resultaten van verschillende kaasfabrieken te onder zoeken en hiervan later een uitvoerig verslag in het licht te geven, terwijl een dergelijk persoon later bij de oprigting van een kaasfabriek als raadgever uitstekende diensten zoude kunnen bewijzen." De afdeeling doet dit voorstel naar aanleiding van het feit, dat onze van ouds zoo hoog geroemde Edammer kaas de concurrentie met de buiten- landsche producten moeijelijk kan volhouden. De afdeeling is van meening, dat de hoofdoorzaak hiervan is gelegen in de betere kwaliteit, die uit de op groote schaal aan gelegde kaasfabrieken in Amerika en Engeland worden gèhakt was, zoo niet het regiment-de Parthcnay, onder aanvoering van zijn jeugdigen kolonel, in den uitersten nood ter redding ware opgedaagd. Strenge orders worden nu gegevengeen vrouwen meer in het kamp! „Geen vrouwen geen vrouwen Is de order van den generaal; Geen vrouwen, geen vrouwen! Zij doen het kwaad hier altemaal!" De eerste die het onverbiddelijk bevel van den generaal en den kolonel overtreedt, is de kolonel zelf. Zijn vrouwtje is de kostschool ontvlucht en bezoekt hem iu zijn tent. Helaasalweder worden zij gestoord. Eon militaire ronde heeft het hertoginnetje ontdekt en komt den kolonel zijn degen afvragen. Fiimousse, die ook bij de militairen is, geeft vol ergernis zijn gewezen leerling „vijfhonderd regels!" strafwerk. Maar nu het recht zijn loop heeft gehad en aan de militaire tucht voldaan is nu volgt ook de belooning voor de bedreven heldendaden. De dappere kolonel ont vangt voor het front van het regiment een nieuwen eeredegen, in plaats van zijn ouden, die op het curas van een vijandelijk soldaat in tweeën gebroken is. Het vaandel van zijn regiment wordt dooi de Montlandry met een lauwerkrans begiftigd. De troepen bewijzen den jeugdigen held militaire eer; het vaandel salueert hem; hij is, hoe klein ook, oen groot man geworden. Maar wat de deur dicht doet: hij krijgt zijn snoepig vrouwtje terug; hij zal zich voortaan in haar ongestoord bezit mogen ver heugen en dus niet langer aan de bespotting van zijn vroegere makkers blootgesteld zijn. „Leve de kolonel de Parthcnay!" schreeuwen de krijgslieden in koor; de muziek blaast fanfa.es! het scherm valt langzaam en met gevoel. Het opgetogen publiek roept de hoofdvertooners luide terug en juicht ze uitbundig toe. Nu, ze hadden hun best gedaan. Mevrouw Spoor als het hertogje speelde alleraardigst en zong hare coupletten werkelijk goed. Ook de Montlandry had recht op een blijk van goedkeuring; hij was een flink militair, met flinke moustachcs en een flinke stem. De oude leelijke Primpusse was een kostelijke komiek; hij deed de geheele zaal slag op slag in een luid gelach uitbarsten. Ziedaar, mijn vriend, de korte beschrijving van een stuk dat „tout-Paris" iu een vroolijke stemming heeft gebracht, en thans in „heel Amsterdam" aan de ordo van den dag is. Het zal stellig nog menigmaal gegeven worden. Als ge dus bij gelegenheid hier komt en een aangenaam avondje slijten wilt, weet ge waar ge u hebt te vervoegen. t. t. AMSTELAAP. afgeleverd. Voorstel van liet hoofdbestuur om aan de jaarlijksche tentoonstelling in 1879 te verbinden een inter nationale tentoonstelling van paarden. Dit voorstel staat in verband met het voornemen van het hoofdbestuur, om zoo mogelijk jaarlijks aan der hij vakken van den landbouw op de tentoonstellingen eene eereplaats toe te kennen. Terzelfder tijd zal de jaarlijksche tentoonstelling van landbouwproducten te Delft gehouden worden. Verschil lende spoorweg- en stoomboot-maatschappijen hebben reeds vrijdom of vermindering van vracht naar en van de ten toonstelling toegestaan. Voorts zal de benoeming van een lid van 't hoofdbestuur uit Noordholland,. in de plaats van den heer J. Breebaart Kz., die met 31 December 1878 als zoodanig aftreedt, moeten plaats hebben. Naar aanleiding van art. 26 der wet zijn de volgende heeren voorgedragen: Afdeeling Anna Paulowna-Polder, C. E. Perk, Anna Paulowna; idem Beemster, Edam en Purmerend, W. Sluis, Beemster; idem Enkhuizen, J. L. T. Gronemnn, Wieringerwaard; idem Houtrijk en Polanen, J. II. Westeifberger, Haarlemmermeeridem Medemblik en omstreken, mr. baron van Dedem, Hoornidem Opmeer en omstreken, mr. baron van Dedem, Hoorn; idem Sloten, mr. J. P. Amersfoord, Haarlemmermeer; idem Waard en en Groet, N. Loder, Winkel; idem Waddinxveen c.. a., jhr. mr. J. II. van Foreest van der Palm, Anna Paulowna; idem Westland, jhr. mr. J. H. van Foreest van der Palm, Anna Paulowna; idem eiland Wieringen, N. Vas Visser, Haarlem; idem Wieringerwaard, W. Sluis, Beemster; idem Wognum c. a., N. Vas Visser, Haarlem; idem Zaanlandsche Gemeenten, jhr. mr. J. II. van Foreest van der Palm, Anna Paulowna. Te Rotterdam maakt het bestuur liet gaarne iedereen naar den zin. Zoo leest men bv. op de bordjes, die aan pas geverfde bruggen of lantarenpalen hangen, afwis- lend: „geverfd," „geverft" of „gevenvd." Bijna iedereen vindt op een of ander bordje de spelling, waaraan hij de voorkeur geeft; maar toch nog niet allen. Laatst ontving ik een briefje van een verwer, waarin nog eene andere spelling voorkwam, en wel „gevurfd." Om ook hem en anderen tevreden te stellen, zou ik het stedelijk bestuur in over weging willen geven op eenige bordjes te laten schilderen: „gevurfd," „geviirft" en „gevurwd." (N. R. C.) Jhr. mr. van Beyma thoe Kingma. burgemeester van Lemsterland en de heeren Pasma en Walma zijn, zooals wij reeds hebben gemeld, uit Zweden en Denemarken teruggekeerd, na aldaar drie weken vertoefd te hebben, om inlichtingen in te winnen ten aanzien der boterbereiding. De hoedanigheid en vooral de duurzaamheid van onze boter moet naar hunne mededeeling niet in de schaduw kunnen staan van die der Denen, die telken jare meer afzetten en reeds geduchte mededingers zijn op de wereld markt. 't Is te hopen, dat de belanghebbenden naar goeden raad zullen luisteren en de lessen in acht nemen, die reeds zoo dikwijls zijn verkondigd. De heer van der Feltz, burgemeester van Assen, heeft aan den Raad medegedeeld, dat hij tegen 1 October zijn ontslag heeft gevraagd. Jl. Maandag heeft te Assen eene vergadering van het hoofdbestuur van hot Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drenthe plaats gehad, die bijgewoond werd door den heer mr. J. W. J. baron de Yos van Steenwijk te Zwolle. Daarin is de acte verleden, waarbij die heer aan het Genootschap f 2500 schenkt ter vorming van een fonds, genaamd: „de Vos van Steenwijk's paardenfonds," en welk fonds, verkregen door steeds de rente bij het kapitaal te voegen, te zijner tijd en onder de gemaakte bepalingen zal worden aangewend tot oprigting en instand houding eener paardenstoeterij tot aankweeking van het inlandsche Drentsche paard, terwijl ieder tien jaar, te beginnen met 1880, een jaar rente van het kapitaal, doch nimmer meer dan f 500, ongesplitst wordt gevoegd als premie bij den hoogsten geldprijs, dien het Genootschap voor een dekhengst uitlooft. Uit Berlijn wordt het volgende gemeld: „Het berigt der Plausfrauen-Zeitung, dat de beruchte crinoline weder heerschappij zou voeren, wordt thans door de nieuwste mode-journalen ten volle bevestigd. Het sclioone geslacht is altoos spoedig met de luimen der mode verzoend, al mogt het in den beginne niet aan protest en afkeuring ontbreken. Of de mode door hare voorsehiften al afbreuk doet aan het gracieuse voorkomen der dames, zelfs haar tot eene karikatuur maakt, toch zal de vrouw en in de meeste gevallen ook de modezuchtige man zich aan die wetten onderwerpen en zich alles laten welgevallen, wanneer het slechts eenmaal „mode" is. Goede smaak, schoonheidszin, zelfs de individualiteit wordt ten offer gebragt, wanneer de despotische heerscheresse, die te Parijs haren troon heeft gevestigd, het gebiedt, en zoo zal de crinoline in den aan staanden herfst wel weder overal haren intogt houden. Door de herauten der mode, zegt de genoemde Zeitung zelve, wordt dit reeds op hoogen toon uitgebazuind, en al valt het nu moeijelijk, de vroeger verdrevene, van welke men tijdens hare langdurige ballingschap zooveel kwaads wist te zeggen, met een vriendelijk gelaat te begroeten, zoo weten zij toch wel de juiste woorden te vinden om haar waardig te ontvangen en „het volk" op haren zege vierenden intogt voor te bereiden." Ten slotte geeft de berigtgever echter de verwachting te kennen, dat de dames ditmaal niet lang vrede er mede zullen hebben." VisolilDerigten. Dingsdag bestond de aanbrengst van zeevisoh alleen uit enkele mandjes schelletjes en scharren, terwijl ook gisteren de aanvoer niet overgroot was. De wnlvisschers hadden van 2 tot 10 mandjes scholletjes, van f 0,85 tot f 1.G5 naar grootte, en gemiddeld voor f 5 aan seharren. De tongenvisóchers bragten slechts kleine zoodjesaan; zij konden door den noordenwind niet op het gcwenschte plekje komen. ltog werd van 16 tot 30 stuks per schuit aangehragt; zij gold van 4 tot 20 cents per stuk. Benoemingen, enz. Aan F. W. Arends, zcesjouwer alhier, is toegekend de bronzi medaille alsmede een loffelijk getuigschrift, voor het op 23 April 1 met eigen levensgevaar redden van een kind uil het water. Met den 10 Aug. a. s. worden geplaatst aan boord van c Evertsen, dc luits. ter zee 2de kl. D. A. KraijenholF van de Lei en P. T. M. van Leeuwen; van de van Galen, de luit. ter ze 2de kl. W. C. P. E. de Klopper; en van liet Zilveren Kruis, d luit. ter zee 2de kl. K. W. II. Goetz; voorts wordt de luit. te zee 2de kl. II. L. C. Woltcrbeek Muller, dienende aan boord va het Zilveren Kruis, met den 31 Aug. a. s. op non-act. gesteld e met den 1 Sept. daaraanvolgende vervangen door den luit. ter ze 2de kl. P. C. A. L. Jansen van Alferden, terwijl laatstgenoemd luit. ter zee met dien datum aan boord van het opleidingsschi Admiraal van Wassenaer vervangen wordt door den luit. ter ze 2de kl. II. van den Pauwevt. Oost—lxdiij. Benoemdtot 2den machinist hij de Gouvei nements-Marine de gewezen machinist 2de kl. bij de Kon. Ned Marine II. F. M. Mattern. Berigten uit Atsjin. Een bij het departement van Koloniën ontvangen telegran van den gouverneur-generaal vau Nederlandsch-Indië, dd 30 Julij, bevat dc navolgende tijdingen uit Atsjin: „De op den 23 Julij begonnen militaire operatiën in de XXII Moekim zijn gedurende de twee volgende dagen met succes voortgezet. De twee beoosten de Atsjin-riviei agerende kolonnes bereikten den 24sten Lamdjamboe en namen den 25sten stormenderhand de versterking Senelope. niet ver van Moentassi (de woonplaats van Habieb Abdul Rachman) gelegen. Eene derde kolonne rukte den 24sten en 25sten langs den linkeroever der Atsjin-rivier op tot Anak Batoe en nam die versterking. Gedurende de drie genoemde dagen werden aan onze zijde gedood 11 man en gewond 119 (waaronder 1 ligt- gewonde officier, de luitenant der genie Volil). Senelope wordt voor depót ingerigt. Den 26sten werden van onze zuiderlinie uit de tegen over onzen post te Atoa gelegen kampongs Tjot Lepong en Tjot Gloempang in de VII Moekim (gebied van Toe koe Moeda Bait) vermeesterd. Koerong Bijah werd den 22sten en 23sten door de marine getuchtigd, omdat de Hoofden en de bevolking zich aan zeeroof en aan een vijandelijken aanval op Poeloe Way hadden schuldig gemaakt. TPranliriJH.. De eerste prijs voor pianospel is bij den wedstrijd, verleden week aan het Conservatoire te Parijs gehouden, behaald door mlle Kleeberg, de jongste der leerlingen, en slechts 13 jaar oud. Zij speelt als eene geoefende kunste nares op het eerste gezigt, zonder zweem van aarzeling, en wordt in het verslag een merkwaardig muziekaal'talent genoemd, zoo als op het Conservatoire en daar buiten in jaren niet is aangetroffen. Ook te Parijs trekt het toenemend gebruik van geest rijke dranken de aandacht. In de rue du Faubourg du Temple, een der volkrijkste straten van Parijs, 1180 a 1200 meter lang, zijn 65 herbergen, waarvan 4 alleen koffij en bier schenken, maar de overigen niets dan wijn en sterken drank. Gemiddeld dus vindt men in de genoemde straat 1 tapperij op de 18 meter. De ballon Captif te Parijs kan een hoogte bereiken van zesmaal de Utrechtsehe dom, zonder de gevaren te loopen, aan eene reis per ongebreidelden ballon eigenaardig .verbonden. Vijftig personen kunnen in het schuitje tegelijk plaats nemen; de prijs is 20 francs' de persoon. De valsche speler, van hoogen stand, ook door den rang dien hij in de staatkundige wereld bekleedde, en die dezer dagen te Vichy in een der voornaamste kringen op heeter daad werd betrapt, wordt thans door de dagbladen genoemd. De bedoelde persoon is de heer Balthazar Jacotin, lid van den Senaat voor het departe ment Haute Loire, en regter in de burgerlijke regtbank te Puy. Engeland. De rede van lord Beaconsfield, op het door de Carlton- Club hem aangeboden feestmaal uitgesproken, was niet minder belangrijk dan die, welke hij in het Hoogerhuis had voorgedragen. Hij verklaarde, dat hij op het Berlijnsclie Congres de overtuiging had gekregen, dat Engeland in 1854 en L877 krachtiger had behooren te spreken, en beschuldigde zich zeiven zeer openhartig, niet genoeg acht te hebben geslagen op de strekking, welke een nadruk kelijke tusschenkomst der Engelsqhe diplomatie vóór de oorlogsverklaring zou gehad hebben. En juist om in de toekomst zulk een dwaling te voorkomen, werd de con ventie van 4 Junij gesloten, welke aan Engeland het eiland Cyprus en het protectoraat over Klein-Azië geeft. Lord Beaconsfield gelooft inderdaad niet en met hem gelooven zeer velen niet aan de bestendigheid der te Berlijn gemaakte schikkingen, en was 'het nu niet beter, dat Engeland reeds nu een degelijk onderpand en een stoffelijken waarborg nam, met het oog op hetgeen zou kunnen voor vallen, op de te vreezen gebeurtenissen, die zich zouden kunnen voordoen misschien eer twintig jaren verloopen zijn, en waardoor Engeland genoodzaakt zou kunnen worden handelend op te treden? Van dit standpunt uitgaande, betoogde de minister, dat de conventie van 4 Junij, wel verre van de verantwoordelijkheid der Britsche regering in het Oosten te vergrooten, integendeol de lasten en de gevaren voor die regering verminderd heeft. Ook over Griekenland sprak de premier. Hij kwam op tegen hen, die, met miskenning van de verzoeningsgezindheid der Porte, in het bijzonder van den Sultan, alleen luisteren naar de eischen van dc Grieken en de practisclie bezwaren, welke aan het vervullen van die eischen in den weg staan, - in het geheel niet tellen. Voorts gaf hij wel eenigen grond tot de verwachting, dat de door het Congres aan bevolen schikking tusschen Turkije en Griekenland weldra tot stand zal lcompn.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2