MEUBELEN ei HMD, VERKIEZING. FLORALIA. OPENBARE VERKOOPiNG, Het COLLEGIE van DAGELIJKSCH BESTUUR van den Polder WAAL EN BURG op TEXEL brengt bij deze ter kennïsse van de sterugeregtigde Ingelanden, dat op MAANDAG den 26 AUGUSTUS aanstaande, van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 1 uur, ten Raad- huize aan den Burg aldaar, zal worden overgegaan tot de STJEHOIÏtttt van TWE-:K Si«0Fl>I^TGE£.4^B>EV voor het Bestuur van den Polder, waartoe alsdan aan de Kiezers hunne stembriefjes zullen worden uitgereikt. Ingeval van herstemming zal dezelve geschieden op een later te bepalen dag, zullende de stembus onmiddellijk na het verstrijken van den tijd voor de inlevering bepaald, worden geopend. Deze stemming behoort te geschieden ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftieding volgens den rooster van den Hoofdingeland de Heer RELJER JANSZn. EELMAN. in Tienhoven, en eener tusschentijds opengevallen plaats tengevolge het genomen ontslag door den Heer ALBERT KONING. Texel, 13 Augustus 1878. Plet Collegie van Dagelijksch Bestuur voornoemd, A. KONING Jz., Voorzitter. Sd. KEIJSER Pz., Secretaris. Ingeschrevenen, die aan de Tentoonstelling en de beoor deeling ter bekrooning van planten, te houden op 7 en 8 September a. s., wensehen deel te nemen, worden uit- genoodigd, zich daartoe met opgave van Naam en Register- Nominer aan te melden op DONDERDAG den 22 DÉZER, 's avonds 69 ure in Tivoli. Helder, 17 Augustus 1878. DE COMMISSIE. op VRIJDAG 23 AUGUSTUS a. s., des voormiddags ten 10 ure, vóór het huis bewoond door den gefailleerde S. WANINK, in de Kuiperstraat te Helder, ten overstaan van den Deurwaarder J. W. VAN DER WAL Cz., van: KRUIDENIERS- cn GRUTTERSWAREN, DRANKEN, DRANKSTELLING, AVINKELGEREEDSCHAPPEN, enz. Daags te voren te bezigtigen. ondergeteekende berïgt aan de Inge- jj|lMHHS|^^zetenen van TEXEL, dat hij zich alhier heeft gevestigd tot het TT1 en röparGerCll van alle soorten grove en fijne MANDEN, WIEGEN enz., belovende eene nette en civiele bediening. 'JA. DÏJK.STRA, wonende bij PI. DE WIJN, Logementhouder te Burg op Texel. Te Eene verbeterde wijze van zuivelbereiding-. Onder bovenstaanden titel ontleenen wij aan de N. Itott. Crt. liet volgende belangrijke artikel, waarvan onze vele lezers stellig met belangstelling zullen kennis nemen Er is een tijd geweest waarin de Hollandsche kaas en boter wereldberoemd waren, op alle markten, zoo in Europa als in over- zeesclie gewesten, om haar deugdelijkheid boven andere geprezen werden en voor de hoogste prijzen den meesten aftrek vonden. Die tijd is heinas voorbij! liet is een bedroevend feit, dat onze kaas veel van haar ouden roem verloren heeft, en thans daar wordt afgekeurd, waar zij vroeger bij voorkeur gevraagd werd. Engeland is ons reeds op dit gebied ter zijde getreden, zelfs vooruitgestreefd; zijne fabrieksbazen winnen het van de onze in smaak en in kwaliteit. Maar vooral moet, Denemarken genoemd en geprezen worden. De zuivelbereiding heeft daar in de laatste jaren met zooveel zorg en met inachtneming van de lessen, door weten schap en ervaring aan de hand gedaan, plaats, dat de Deensche kaas en boter verreweg te verkiezen zijn boven die van andere landen, en zonder twijfel den eerepalm verdienen. Dit is o. a. gebleken op de laatste internationale tentoonstelling, te Hamburg gehouden. Hollandsche kaas kwam daar ter naauwer- nood in aanmerking; zij moest onderdoen voor Noordduitsclie en Deensche. De ervaringen, door afgevaardigden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw op die tentoonstelling en hij een reis door Sleeswijk-Holstein en Meckleuburg-Schwèrin opgedaan, hebben de oogen geopend en de overtuiging gevestigd, dat wij den belang rijksten tak van landbouw en nijverheid, waaraan wij onzen roem voor een goed deel te danken hebben, schromelijk verwaarloosd hebben en de vlag moeten strijken voor den vreemdeling. Op die tentoonstelling werd de Mecklcnburger graaf von Schliffen met, den keizersprijs bekroond en dr. Fleischmann, een geleerde, door dien graaf als 't ware met goud gekocht, om de wetenschappelijke leiding van zijne landbouw- en zuivelbereidings-ondernemingcn te aan vaarden, bekwam den tweeden prijs. Bij een bezoek van onze afgevaardigden op de uitgestrekte goederen van graaf von Schliffen hebben zij zich kunnen overtuigen van den vooruitgang der zuivel bereiding daar te lande en van de schitterende uitkomsten, die aldaar verkregen worden door de vereenigiug van theorie en praktijk en tengevolge van de vestiging der zuivelbereiding op den grondslag van streng wetenschappelijk onderzoek, met gebruikmaking van werktuigen en toestellen, die de vruchten der nijverheid zijn. Bij de herinnering aan het bedroevende feit, dat het Hollandsche zuivel veel van zijn ouden roem verloren heeft en voor buitenland- sche moet onderdoen, komt als vanzelve de vraag op de lippen Vanwaar dit verschijnsel? Is het gras onzer weiden niet meer zoo voedzaam als voorheen Laat,- indien gij geen deskundige zijt. de prijs alleen van vier a vijfduizend gulden den bunder u van het tegendeel overtuigen. Moeien de huidige koebeesten achtergesteld worden bij hunne voorouders? Een togt door Schic- of Delftsland, de Noordholland- sche polders en Eriesche weiden zal uw moeite beloonen, wanneer gij waardige nazaten van Potters tijdgenooten wilt aanschouwen. Ts de Hollandsche boerin niet meer de stevige, handige, kraak heldere vrouw van weleer? Sla een blik op de markt te Gouda, Leiden of Alkmaar, en die vraag gelijkt eene beleedigitig. Mist zij den gespierden arm, de sterke vingers, om den wrongel te duwen en te kneeden Wanneer gij haar een oogenblik aan 't werk ziet, staat gij verbaasd over zulk eene vaardigheid en krachts- betooning. Doet zij in oud-Hollandsche zindelijkheid onder voor haar moeder en grootmoeder? Kom in haar keuken en het gereedschap blinkt er u tegen. Schuilt het kwaad dan in haar melkhuis cf kelder? Als het u gegund wordt den drempel van deze heiligdommen te betreden, neemt gij onwillekeurig den hoed af. Op een snikheeten zomerdag weet zij daar eene koelte te bewaren, die u onwillekeurig huive ren doet. Alles is alzoo hij het oude gebleven. Alleen de voortreffelijkheid van kaas en boter niet. Zou het kwaad soms daarin schuilen? Het schijnt wel zoo te wezenHet wekt althans regtmatige bevreem ding, dat, terwijl op schier ieder gebied vooruitgang te bespeuren is eu de wetenschap aan de nijverheid nieuwe middelen heeft, ke ren kennen, om op voordeelige wijze beter werk te leveren, de zuivelbereiding nagenoeg is blijven stilstaan en nog bijkans geheel op den ouden voet plaats vindt. Ja, terwijl de Hollandsehe boer zich reeds toelegt op wetenschappelijke bearbeiding van zijn land, het gehalte van den bodem doet onderzoeken, de scheikunde te hulp roept om meststoffen te verkrijgen, die voor zijn grond of gewas het best voegen; terwijl hij dankbaar gebruik maakt van werktuigen, waarmede hij den geheelen hooibouw verrigt, zijn graan zaait, maait en dorscht, gaat zijne vrouw nog steeds voort op dezelfde wijze als voorheen kaas te bereiden. Koekoek éénzang en de oude gewoonten vieren hier volslagen triomf. Wanneer gij haar zegt, dat de melk van de eene koe een ander gehalte aan kaasstof en suiker bezit dan die van eene andere, en dat zij zelve dit gemakkelijk bepalen kan; dat de juiste warmte graad veel afdoet bij kaasbereiding en beter met een thermometer dan met den vinger kan gemeten wordendat zij, met inachtneming van zeer eenvoudige regelen, een vijfde meer kaas kan maken dan zij gewoon is, mits zij luistere naar den raad van kundige, en ervaren lieden, dan schudt zij medelijdend het hoofd, indieajuj. u niet met een schertsend „pas op!" of een twijfelend „wat zo^'t!" den rug toekeert. En toch is dit alles en nog veel meer door de wetenschap der schei- en natuurkunde aan het licht gebragt; en het is aan de eerbiediging van hare lessen en aan de hervorming der praktijk naar eene gezonde theorie, dat Engeland eu Denemarken den roem te danken hebben, die hun regtmatig toekomt, van vooraan te staan in zuivelbereiding en Nederland verre achter zich te laten. Naar het schijnt opent zich het vooruitzigt, dnt wij eerlang zullen beginnen te volgen en de schade in te halen. Hel zou zonde en jammer zijn indien het niet geschiedde! Want er is bijkans geen land dat èn door klimaat cn door deugdelijkheid van het weiland zoo geschikt is als het onze om, bij goede behande ling, beste kaas en boter te produceeren. Wij kutmen niet nalaten de aandacht tc vestigen op eene poging om de zuivelbereiding te verbeteren, in 't werk gesteld door een eenvoudig man, zelf landbouwer, maar begaafd met een goed ver stand, helder oordeel en onderzoekingsgeest, die z.ich niet alleen de moeite gegeven heefc oin de Deensche methode te bestudceren en eene meer wetenschappelijke zuivelbereiding op zijn eigen boerderij in te voeren, maar ook zijne kennis en ervaring voor allen die er belang in stellen ten beste geeft en met opoffering van veel tijd, moeite en geld zijne denkbeelden in ruimen kring tracht 'te ver spreiden. Een belangeloos man, die niets liever wenscht dan door zijne onvermoeide pogingen den vaderlandschen landbouw vooruit te brengen. Zijn naam moet met eere genoemd worden. Het is de heer W. Sluis, bouwman in den Deemster. Do afdeeling Waard en Groet der Hollandsche Maatschappij van Landbouw had eenigen tijd geleden het genoegen hem in haar midden te zien, en op een talrijk bezochte vergadering, die ook door vrouwen werd bijgewoond, een en ander te vernemen omtrent de bereiding van kaas, wat door proeven opgeluisterd werd. Het ligt niet op onzen weg een volledig overzigt te geven van al zijne mededeelingeuwij kunnen ons echter het genoegen niet ontzeggen, daaruit een en ander aan te stippen. Zijne kaasbereiding munt uit door eenvoud en degelijkheid. Kostbaar en moeijelijk te hanteeren machines worden er niet bij gebruikt. Zij vereischt slechts eene verbetering van koelvaten en melktobben, een nieuwen „doorhaler" en het gebruik van kleine werktuigen, die in geen geval bij de oprigting eener boerderij de kosten ver zwaren. Toch beveelt zij zich onwederlcgbaar aan cloor hare groote voordeelen. bestaande in de bereiding van meer kaas uit dezelfde hoeveelheid melk en van veel beter gehalte, waarvoor de hoogste prijzen gemaakt worden, en door besparing van handenarbeid en bezuiniging op de ingrediënten, die bij de kaasbereiding benoodigd zijn. (Slot volgt). De heer Sluis hield de vergadering vier uren aaneen bezig en bereidde te gelijkertijd zes kaasjes. Zijn plan om ook de boter- bereiding te behandelen, moest hij laten varen. Binnen korten tijd verschijnt eene brochure van zijne hand, waarin zijne methode zal uiteengezet worden; voor nadere bijzonderheden moeten wij naar dit geschrift verwijzen. Uittreksel uit het verslag van den toestand der provincie Noordholland, gedaan aan de Provin ciale Staten van dat gewest, door de Gedepu teerde Staten, in de zomervergadering van het jaar 1878. Door den minister van Bianenlandsche Zaken is voor dit verslag een andere vorm voorgeschreven, dan tot dusverre gebruikelijk was. Vele statistische opgaven van zeer twijfelachtige waarde blijven dus achterwege. Gedeputeerde Staten zien in de door den minister aangebragte wijziging eene belangrijke verbetering. Provinciaal Bestuur. In het jaar 1877 had in het hoofdkies- distriet Helder eene verkiezing plaats voor een lid van de Provinciale Staten, 't Aantal kiezers was 79S; daarvan kwamen 132 ter ver kiezing op, d. i. IC.5 pCt. Snids 1853 was de opkomst der kiezers in dat district ten honderd respectivelijk39, 38.1, IS 5, 37, 41, 33.3, IC.6, 20.8 cn IC.5. Te Schagen had in datzelfde jaar eene verkiezing plaats voor twee leden van de Prov. Statenvan de 1802 kiezers namen 671 aan de verkiezing deel, d. i. 37.2 pCt. Tn het district Alkmaar had mede eene verkiezing plaats voor twee leden van de Staten der Provincie. Het getal kiezers was 1077, dat der opgekomenen 450, dus 42.3 pCt. Algemeen wordt waargenomen toeneming van 't getal kiesgeregtigden in de ver schillende hoofdkiesdistricten. De toeneming bedraagt sedert 1853 in 't district Helder 29 pCt., Enkhuizen 45, Alkmaar 46, Purmerend 68, Schagen 90 pCt. Aan de opgaven omtrent plaatselijke belastingen ontleenen wij de mededeeling, dat in deze provincie aan de gemeenten Helder, Ter schelling, Urk en Vlieland is toegestaan het heffen van verbruiks belastingen. De belasting op brandhout te Urk is echter geschrapt, omdat die sedert jaren niet racer had opgebragt. Strand en duinen. Het onderhoud der buitenduinen op Terschel ling werd voor de jaren 1877, 1878 en 1879 van rijkswege aan besteed voor f 4875 per jaar. Door de gemeente Terschelling werd voor de helmbeplanting aan de binnenduinen eene som van f 300 besteed. Van rijkswege werden gesteld 325,000 M2 stroobeplanting, 200,000 M2 helmbeplanting, terwijl bovendien de afgekomen helm van 40,000 M2 gesneden helmgewas als stroo werd geplant. Het grootste gedeelte der stroo- en helmbeplanting geschiedt langs de noordzijde, waarmede geregeld in oostwaartsche rigting wordt voortgegaan. Het onderhoud der duinen op Vlieland is voor de jaren 1875, 1876 en 1877 aanbesteed voor f 5498 per jaar. In 1877 zijn gesteld: 250,000 M2 stroo- en 250,000 M2 helmbeplanting, terwijl bovendien de afgekomen helm van 50,000 M2 gesneden helmgewas als stroo werd geplant. Het nieuwe onderhoud is aangenomen voor f 5847 per jaar. Behalve bovengemelde beplantingen werden nog in de duinen gesteld 75,000 M2 stroo- en 20,000 M2 helmbe planting. welke bestemd waren voor den Stuifdijk op de Hors, doch daar niet konden worden verwerkt. In het geheel werd in 1877 aan de duinen van Vlieland verwerkt de som van f 7421.50. Het onderhoud van de duinen langs de Noordzee op Texel en den vasten wal van Noordholland tot aan de grens van Rijnland, geschiedt door het beplanten met stroo, gemaaid helm en gestoken knokkelhelm, eu door het stellen van rietschuttingen in de lage tusschenruimten der buitenduinen. In 1877 werden deze werken door het Rijk aanbesteed in 3 perceelen, het eerste perceel omvatte de werken op Texel, het tweede die van Kijkduin tot Petten, het derde die van het zuideinde der Hondsbossche zeewering tot aan Rijnland. In 1877 zijn weder eenige oppervlakten helm gemaaid. De gemaaide helm is in de plaats van stroo, dat kostbaarder is, tot beplanting gebruikt. In de Sehoorlsche duinen werden 470,000 M2 met gestoken helm en 40,000 M2 met stroo beplant; in de Pettemer duinen 240,000 M2 met gestoken helm en 20,000 M2 met stroo. Voor het grootste deel is geheel onbegroeid duin daar mede beplant, terwijl voor het overige de ten vorigen jare beplante oppervlakten, die van overstuiving hadden geledeu, hersteld zijn. Aanvankelijk voldeden deze beplantingen, die eene uitgaaf vorderden van f 4349, zeer goed aan het doel. Het onderhoud der havenwerken te Terschelling, met inbegrip van de zeeweringen, doch met u' ondering van de duinen, een en ander voor rekening van het Rijkjp >ver de jaren 1876, 1877 en 1878 aanbesteed, voor f 8537 per jaar. Onderscheidene werkzaamheden werden in 1877 verrigt tot onderhoud en verbetering van deze haven. De gemiddelde hoogte van den vloed in deze havan, was 0.088 M. boven volzee, die van de eb 1.496 onder volzee; gemiddeld verval aldus 1.584 M. Van de haven werd. behalve door 32 rijksvaartuigen, gebruik gemaakt door 4 buitenschepen, 78 binnenschepen en 569 visschers- vaartuigen. Aan havengeld is ontvangen f 458.84. De werken tot onderhoud en herstel van den Terschellinger polder vereischten volgens raming eene uitgaaf van f 4038. Het onderhoud der Rijkshavenwerken en zeeweringen op Vlieland, met uitzondering der duinen, is over de jaren 1876, 1877 en 1878 aanbesteed voor f 31.300 per jaar. Belangrijke herstellingen werden aan onderscheidene hoofden op het Noorderstrand verrigt, terwijl de steenbezetting dier hoofden werd vermeerderd. De werken tot voortzetting der strand verdediging werden aan besteed voor de som van f 57,270. Bij de stormen van Januarij en Februarij ontstond aan de hoofden op het Noorderstrand belangrijke schade. De herstelling daarvan en de dientengevolge noodzakelijk geworden werkzaamheden hebben bij aanbesteding f 39,790 gevorderd. Tot diephouding van de haven en den havenmond is daaruit gebaggerd 3000 Ms. Tot omstreeks het najaar behield de haven eene gemiddelde diepte van 1.60 M. onder volzee, welke echter door de daarop gevolgde hevige noordelijke winden verminderde en in December niet meer bedroeg dan 1.45 M. onder volzee. De plaat, die zich voor den mond der haven bevindt, bleef ongeveer in denzelfden toestand. Aan de havenwerken is overigens niets anders dan gewoon onderhoud verrigt. De gemiddelde hoogte van den vloed was 0.126 M. boven volzee, die van de eb 1.472 M. onder volzee; gemiddeld verval aldus 1.598 M. Deze haven werd bezocht door 17 binnenschepen, metende te zamen 1234 ton en 23 visschersvaartuigen van te zamen 343 ton. Aan havengeld werd ontvangen de som van 1 72.10. Het onderhoud der Rijkszeeweringen op Texel is, met inbegrip van eenige daaraan uit te voeren verbeteringen, over de jaren 1877, 1878 en 1879 aanbesteed voor f 5548 per jaar. De zeeweringen verkeeren in goeden staat. Het onderhoud der haven beoosten het Oude Schild is gedurende de jaren 1877, 1878 en 1879 aanbesteed voor f 3678 per jaar. Door voortdurend baggeren werd de haven zooveel mogelijk op de diepte van 2.55 M. onder volzee gehouden, overeenkomende met 2.367 onder A. P. Verder werd het noodige tot instandhouding van deze haven verrigt. Zij verkeert in goeden staat. Bij lage waterstanden, onder den invloed van hevige winden en bij lang durige oostelijke winden, is het binnenvallen in die haven echter moeijelijk. Naar de middelen tot verbetering van den toestand wordt een onderzoek ingesteld. (Wordt vervolgd.) Stoomsnelperedruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep. Versterkend, spijsver lerend, koortsverdrijvend. Dit wijnhoudend elikster bevat alle hoedani gheden der 3 verschillende kinasoorten veree- nigd, het is zeer aangenaam en wordt zeer door de geneesheeren aanbevolen tegen Bloedsgebrek, gebrek aan krachten, ziekelijke bleekheid aandoenin gen van de maagbloedarmoede, gevolgen van hel kraambedaankon- J dende koortsen, lang zame herstelling enz. Fabrieksmerk gedeponeerd TE PARIJS, 22, RUE DROUOT EN IN ALLE GOEDE ATP0HEKEN Nieuwediep bij W. V. BRUINVIS, Hoofdgracht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 4