EXTRA TREINEN, Hollandschel Jzeren Spoorweg-Maatschappij op ZONDAG I SEPTEMBER 1878,. op OINGSDAG 5 SEPTEMBER 18 78, W. J. BLITZ VRIJE KAMER, Mretode de StoonrartiMatscbappij Nederland. van ALKMAAR naar HELDER, vertrek van ALKMAAR 11.45 's nachts, stoppende aan de TUSSCHENGELEGEN STATIONS, ook te ZIJDEWIND en OUDESLUIS; van SCHAGEN naar ALKMAAR, vertrek van SCHAGEN 11 uur 's avonds, van SCHAGEN naar HELDER, vertrek van SCHAGEN 12.30 's nachts. Deze treinen stoppen aan ALLE TUSSCHENSTAT10NS, ook tc ZIJDEtt INI) en OUDESLUIS. RBTOUREILLSTTEÏN GELDIGr. DE ADMINISTRATEUR. Do TandKeeUï-undige zal IEDEBim DO\»EIiU.lU te SCHAEGN en te NIEUWEDIEP in het Hotel BELLE VUE, bij het Station van 't Spoor, van 1 tot 4 ure, alsook VUBJDAG 89 DEZER tot 1 ure, te spreken zijn wegens tandheel kundige operatiën en het plaatsen van Amerikaansche kunsttanden. Tandheelkunde voor minvermogenden gratis. WIJNELIXER Versterkend, spijstcrlercnd, koortsverdrijvend. Dit wijnhoudend elikster bevat alle hoedani gheden der 3 verschillende kinasoorten veree- nigd, het is zeer aangenaam en wordt zeer door de geneesheeren aanbevolen tegen Bloedsgebrek, gebrek aan krachten■ziekelijke bleekheid aandoenin gen van de maag. bloedarmoede, gevolgen van hel kraambedaankon- dende koortsen, lang- N j zame herstelling enz. Cp^~ Fabrieksmerk gedeponeerd TE PARIJS, 22, RUE DR0U0T EN IN ALLE GOEDE ATPOHEKEN Te Nieuwediep bij W. V. BRUINVIS, Hoofdgracht. Er bestaat gelegenheid tot het HUREW van met KOST en VERZORGING. Adres: Bureau dezer Courant. Gemeenteraad. Texel. Zitting van Vrijdag 23 Augustus 1878. Voorzitter de heer I). C. Loman, Burgemeester; Secretaris de heer Stikkel. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig, met kennisgeving van verhindering, de heer Dros. Na opening der zitting worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter berigt, dat zijn ingekomen eenige provinciale bladen en circulaires, die na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Mede berigt de Voorzitter, dat de rekening der gemeente, die vau het Burgerlijk Armbestuur eu van het Algemeen Weeshuis gedurende meer dan 14 dagen op de Secretarie hebben ter visie gelegen cn verkrijgbaar zijn gesteld. Hij stelt alsnu voor die reke ningen vast te stellen. De heer Bruiju brengt, namens de Com missie van onderzoek, rapport uit en stelt voor, daar geene aan merkingen daarop zijn gemaakt en dezelve door behoorlijke bewijsstukken zijn gestaafd, tot,-vaststelling zooals door B. eu W. is voorgedragen. Dit voorstel, in omvraag gebrast, wordt met algemeeue stemmen aangenomen en het daarop betrekking hebbende besluit goedgekeurd. 3. De Voorzitter brengt ter tafel eene missive van HH. Gedep. Staten, gcrigt aanB. en W., betreffende het rekwest van eene Commissie voor de daarstelling eener haven nabij Oosterend, om daarop te dienen van cousideraticn en advies, en zegt, dat het Dag. Best., alvorens omtrent deze zaak tc adviseren, wenscht te vragen of de Raad geneigd zou zijn, ingeval de regering voor eene nieuwe haven nabij Oosterend de noodige fondsen voor de daar stelling en voor het onderhoud derzelve verleende, zich alsdan te belasten met de uitvoering van dit werk. Hij had gemeend die vraag bevestigend te moeteu beantwoorden, ofschoon het Dag. Best. hieromtrent niet eenstemmig dacht. De heer Keijser zegt, dat hij zich niet vereenigen kon met de zienswijze van den Voorzitter. Hij zou er tegen zijn, dat de gemeente zich met de uitvoering belastte, ook dan zelfs, als de regering de kosten voor hare reke ning nam. Hij achtte het verbeteren der haven beoosten Oude Schild eene veel nuttiger zaak dan de haven bij Oosterend, die alleen zou komen ten voordeele van weinige schippers en visschers, die zich zonder groot bezwaar zouden kunnen verplaatsen. Hij vreest, dat, als de gemeente zich eenmaal verbindt tot de uitvoe- riug, de kosten van onderhoud later voor hare rekening zullen komen en de verbetering van de haven bij Oude Schild op den achtergrond zal geraken. Daarom adviseerde hij, aan Gedep. Staten te berigten, dat de gemeente zich niet verbinden wil om zich met de uitvoering van het werk te belasten. De Voorzitter antwoordt, dat hij niet deelt de bezwaren van den spreker; dat hij voor de gemeente geen bezwaar ziet, zich met die uitvoering te belasten, wanneer de gelden door de regering worden verstrekt en dat, als het waar is dat de haven nabij Oosterend zou worden gemaakt voor een klein aantal schippers en visschers, die zich zouden kunnen verplaatsen aan den anderen kant kan gezegd worden, dat dc daarstelling van eene flinke haven aldaar, die tevens als vlugthaven dienst kon doen, de bevolking te Oost zou doen toenemen en tevens meer vertier en welvaart in het leven roepen. Zijns inziens kan de gemeente zich omtrent deze zaak niet geheel onverschillig beloouen, door zich aan alle medewerking te onttrekken en te weigeren zich met de uitvoering te belasten. De heer Brans zegt, dat hij het eene vreemde houding zou vinden, indien de Raad, na vroeger te hebben gezegd, dat zij het adres tot het bekomen eener haven bij Oost wilde ondersteuuen, nu ging verklaren, zich niet met de uit voering te willen belasten, zelfs als het kon geschieden zonder eenige geldelijke opoffering. Hij is het geheel met den Voorzitter eens en gelooft, dat de Raad geen bezwaar kan maken om diens meeuing te doelen. Nadat nog verschillende leden het woord hebben gevoerd, geeft de Raad eenparig als zijn gevoelen te kennen, dat voor de gemeente geen bezwaar bestaat zich inet de uitvoering der nieuwe haven te belasten, mits de regering de kosten van daar stelling eu onderhoud voor hare rekening neemt, terwijl tevens het Dag. Best. wordt uitgenoodigd, aan HH. Gedep. Staten tc berigten, dat de Raad van oordeel is, dat, hoe gewenscht eene nieuwe haven nabij Oosterend ook moge zijn, de vergrooting en verbetering dei- haven nabij Oude Schild voor de gemeente Texel van meerder belang is te achten. 4. De Voorzitter brengt ter tafel het in eene vorige zitting aan gehouden rekwest van W. Moojen. Na mededeeling van het ingekomen bewijsstuk wordt besloten, een advies van regtsgelecrden daaromtrent in te winnen. 5. De Voorzitter stelt voor, eene voordragt op te maken voor twee leden van het Collegie van Zetters, in de plaats van de af tredende leden, de heereu YV. Hillenius en IJ. Koppen. Hieraan voldoende, worden op de voordragt geplaatst de heeren W. Hille nius, YV. Koning, C. Duinker en J. Lz. Brans. 6. Er wordt gelezen een rekwest van Jan Vos, koopman te Oude Schild, houdende verzoek om eenigen grond aan de haven aldaar in erfpacht te mogen erlangen, tot het oprigten eener garnalen- kokerij. Dit rekwest wordt in handen gesteld van liet Dag. Best., ten einde een onderzoek daaromtrent, in te stellen. 7. Naar aanleiding van het in dc vorige zitting gedaan verzoek van den heer Mentz, om een bewijs van adhaesie te schenken aan het verzoek van den Raad der gemeente Hoorn aan Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken, betreffende eene wijziging van art. 2 der patentwet, brengt de Voorzitter een concept-adres ter tafel, dat na voorlezing wordt goedgekeurd. 8. Mede brengt de Voorzitter ter tafel de inschrijvings-billetten voor de straatverlichting in de verschillende dorpen der gemeente. Na opname der inschrijvings-somrnen wordt na eenige discussie besloten, eene herbesteding te doen plaats hebben. 9. De Voorzitter stelt voor, om de nieuw te benoemen gemeente veldwachter aan den Burg van eene daartoe passende kleeding te voorzien en daarvoor jaarlijks eene som van f 50 disponibel te stellen. Dienovereenkomstig wordt besloten. 10. De heer Mentz vraagt eenige inlichtingen omtrent het plaatsen vau hooischelven in de kom der gemeente, welke door den Voor zitter worden gegeven. 11. De lieer Duinker vraagt, of het niet wenschelijk zou zijn om het schuurtje van de Hervormde kerk te Oude Schild, thans ge bruikt wordende voor de brandspuit, voor langer dan cén jaar in huur te nemen, aangezien door het kerkbestuur daaraan nog al eenige kosten zijn besteed. Er wordt besloten om dit schuurtje te huren voor 20 a 25 jaren. 12. Mede vraagt dc heer Duinker, of het niet goed zou zijn, nogmaals eene oproeping te doen voor onderwijzers of onderwijze ressen aan de openbare scholen voor lager onderwijs. Dienover eenkomstig wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. Uittreksel uit het verslag; vau den toestand der provincie Noordholland, gedaan aan de Provin ciale Staten van dat gewest, door de Gedepu teerde Staten, in de zomervergadering van het jaar 1878. (Vervolg.) Het onderhoud der haven „het Nieuwediep" met de daaraan noodige vernieuwingen i3 over de jaren 1877, 1878 eu 1879 aan besteed voor f 24,722 per jaar. Behalve het gewone onderhoud zijn voor die som eenige buitengewone werken verrigt, o. a. de vernieuwing van het plankier over 75 M. Eene buitengewone uitgaaf van f 5200 werd nog gevorderd voor eene voorziening in eene ver zakking, die in den leidam aan de oostzijde der haven werd opgemerkt. Op de bewuste plek werd 800 scbeepston bazaltstcen gestort. De gemiddelde diepte der haven bedroeg 9.44 M. onder laagwater, dat 1.10 M. beneden het aangenomen peil van volzee of 0.84 M. onder A. P. ligt. Sedert het vorige jaar was de haven 0.03 M. verondiept. De gemiddelde hoogte der vloeden in deze haven bedroeg 0.376 M. boven A. P. en die der ebben 0.752 M. onder A. P.derhalve was het gemiddeld verval 1.128 M. Voor het onderhoud der zeeweringen in Anna Paülown-i werd in 1877 f 6693 besteed, dat is f 3693 meer dan in 1876. Uit deze som zijn voldaan de kosten van herstellen en verbeteren van een gedeelte van den Amsteldijk, ter lengte van 360 M., dat bij den stormvloed van 30 op 31 Januarij 1877 veel had geleden. De steenglooijing is over eene breedte van 6 M. geheel opgenomen. op een verzwaard puinbed gelegd en van 2.50 tot 3.25 M. boven volzee verhoogd, terwijl het buitendijksbeloop tot de buitenkruinslijn of S.75 M. boven volzee met eene gestrate brikglooijing is voor zien. Het overige gedeelte van den dijk, ter lengte van 440 M., dat mede door den stormvloed was beschadigd, is hersteld. Overigens werden aan den Balg- en Oostdijk eenige herstellings werken van geringen omvang uitgevoerd. Het onderhoud van den zeedijk van den Wieringenvaard vorderde eene uitgaaf van f 100. De voornaamste werken aan den zeedijk van den polder Waard en Groet bestonden in verzwaringen van dien dijk, waarvoor respec- tivelijk f 6033 eu f 10564 werd uitgegevenverder waren de kosten f 3000 voor hel verhoogen van een gedeelte en f 1120 voor het maken van een paar noodvloeddcuren in de schutsluis. De haven van Kolhorn, gemeente Barsingerhorn, vorderde in 1S77 geene uitgaven. Door de sluis aldaar werden naar biunen geschut 201 geladen tjalken, waarvan er 63 met turf, de 38 overige met steenkolen, steen, puin, enz. waren geladenvoorts 137 pramen en bakken en 220 visscliersbootjes. Al die vaartuigen werden weder naar buiten geschut, de turftjalken ledig, de 38 andere geladen met vlas, koren, enz. Het gewoon jaarlijkseh onderhoud van het Groot-Noordhollandsch Kanaal vorderde ook in 1877 eene uitgaaf vanf125,565, eene som bij aanbesteding bepaald. Tot verbetering en instandhouding van het kanaal werden nog onderscheidene buitengewone werken verrigt, tot een gezamenlijk bedrag van f 86,481. De vaart op dit kanaal werd in 1877 niet door ijs gestremd. Door de Willemsluizen vertrokken in 1877 van Amsterdam in lading 5 zeil- en 3 stoomschepen van respectivelijk 11,800 en 3060 M3. Door de sluizen werden geschut om te lossen in het kanaal of in ballast naar Amsterdamvan den Kogerpolder of van Alkmaar 9 zeilschepen van 13,440 M3 en van Purmerend of Buiksloot 5 zeilschepen van 3030 M3. Voorts werden geschut: naar Koger polder of Alkmaar 1 zeilschip van 250 M3 en naar Purmerend of Buiksloot 6 zeilschepen van 3690 Ms, alle in luding naar eene haven in het kanaal; terwijl 24076 binnenlaudsche vaartuigen, 280 houtvlotten en 60 koppelingen of balken door de sluizen gingen. Door de Koopvaarderssluis zijn in 1877 naar buiten geschut: naar Amsterdam in lading 7 zeilschepen van 14,000 M3 en 1 stoomschip van 860 M3, van Alkmaar, den Kogerpolder en Purmerend in ballast 77 zeil- en stoomschepen van 53,530 M1, van de koop vaarders-binnenhaven in lading 2 zeil- of stoomschepen van 1030 M3 en 445 zeil- en stoomschepen van 534,374 MJ. Het getal schepen door die sluis naar binnen geschut bedroeg: naar Amsterdam in lading 108 zeil- en 7 stoomschepen van respec tivelijk 126,343 en 7040 M3, in ballast 1 stoomschip van 690 M8, naar Alkmaar, den Kogerpolder en Purmerend in lading 87 zeil en stoomschepen van 64,421. M3 en naar de Koopvaarders-binnen haven in lading 439 en in ballast 2 zeil- en stoomschepen vau respectivelijk 551,502 en 5600 M3. Yroorts werden geschut 9223 binneulandschc vaartuigen, 9 72 tultbalkeu van 12 stuks aan vlotten en 61 koppelingen of balkeu. Door de Purmerender-schulsluis zijn in 1877 geschut of gevaren naar buiten 10 zeil- en 6 stoomschepen, naar biunen 121 zeil- en 11 stoomschepen, 9251 binnenlandsclie vaartuigen, 280 houtvlotten en 26 koppelingen of balken. Door de Zijper-schutsluis zijn in dat jaar geschut of gevaren 12,713 binnenlaudsche vaartuigen, 7968 tultbalkcn vau 12 stuks en 15 koppelingen of balken. In deze opgaven zijn niet begrepen 31 marine-vaartuigen, 646 sloomsleepbooten, 4 oorlogschepen, 4 kanonneerbooten, 3 torpedo booten. Door de hulpschutsluis in het Nieuwe Werk te Nieuwediep zijn geschut 4560 binnenlaudsche vaartuigen, waarvan 51 waren geladen met buskruid. (Slot volgt.) Prinses Amalia. Prins v. Oranje. Madura C'onrad Holland Celebes Kon.der Neder l. Voorwaarts Prins Hendrik. 1 Aug. te Batavia aangekomen. 21 Aug. te Batavia aangekomen. 23 Aug. van Suez naar Batavia vertrokken. 25 Augustus te Southampton aangekomen. 4 Aug. te Londen aangekomen. 23 Aug. van Napels naar hier vertrokken. 10 Aug. van Batavia naar hier vertrokken. 23 Mei nabij Penang gestrand, 9 Aug. afgebragt. 6 Aug. alhier aangekomen, vertrekt 14 September. Burgerlljlï.e Stand.. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUYYrDJ. G. Blad, werktuigmaker en H. v. d. YY'oude. GETROUWD Geene. BEVALLEN: J. Eerwerda, geb. Bruin, D. A. Bosch, geb. van der Graaft', Z. II. E. van den Dobbelsteen, geb. Franke, D. R. Koster, geb. Kramer, Z. T. van Meteren, geb. Buijs, D. A. Magger, geb. Kalkwarf, Z. G. Voorthuijsen, geb. Schrijver, Z. J. Grunwald, geb. de Jong, Z. E. van der Wiele, geb. Smit, D. E. de Ring, geb. Bakker, D. OVERLEDEN: II. C. Jongkees, 3 maanden. Levenloos aan gegeven 2. Gemeente SCHAGEN. Van 20 tot 26 Augustus. ONDERTROUYYD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN Johanna Vader, geb. Balvers, Z. Maartje Tamis, geb. Bakker, D. Grietje Stins, geb. Kooij, D. Aaltje Spaans, geb. van Y7oorst, D. OVERLEDENAagje Bakker, 2 weken, dochter van Sijvert Bakker en Ilelena Koordes. Dirk Timmerman, 76 jaren, echtgenoot van Antje Blaauboer. Saartje Bakker, 61 jaren, echtgenoot van Reindcrt Mantel, vroeger weduwe van Abraham van der Sluijs. WeêrtMidip Waarnemingen te Helder. (Landsteel) bo O Windrigting P en Kracht. 25 12 ztw. 6k. 26 12 zwtz. 0.3„ 27 8 zw. 0.5 27 12 zwtz. 6 Barometer mm. Thermometer C. bO"3 11 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. 1 Afw. 748.20 -12.70 749.27 -11.63 754.51 - 6.39 7 55.42]— 5.48 18.4 19.3 18.0 19.9 0.0 f 0.9 f 1.5 f 1.6 0.90 0.7S 0.90 0.81 weingolv Vlak. weingolv Weersgesteldheid: 25 Aug. 12 u. Ligtbewolkt, mooi weer. 26 Aug. 12 u. Ligtbewolkt, sehoonweer. 27 Aug. 8 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 27 Aug. 12 u. Idem. Marinehaven Nieuwediep. BINNENGEKOMEN SCHEPEN, BESTEMD IIÜNNE LADING IN DE BUITEN- OF BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Ered.Snowdon.st.T.E.Atchinson.Newcastle. Stecuk. ZurMühlen&Co. New Pelton, st. W. B. London. v. Gijn Co. Stoomsnelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 4