>CL Men schrijft ons van Schagen, dd. 4 dezer: „Ge zult het, vertrouw ik, goedkeuren dat het verslag van onzen jaarlijkschen feestdag zoo kort mogelijk is. Immers de vele feestverslagen hebben, naar ik vrees, den lust tot het lezen daarvan ten volle, of liever meer dan bevredigd, daarom alleen eene eenvoudige vermelding. Het weder was prachtig; ik zou haast zeggen: moeder Natuur was partijdig jegens Schagen tegenover Alkmaar. Doch dit is hare zaak. De ringrijderij liep in de beste orde af; de prijzen werden gewonnen door C. Meurs, Jb Broersma en W. Go vers. De harddraverij, waaraan 13 paarden deelnamen, was er eene met vele hindernissen, vanwege de geschillen. De prijs werd ten slotte toegekend aan den heer A. Mijts, de eerste premie aan den heer C. de Wit en de tweede aan den heer C. de Graaf. Het. vuurwerk, waarvan het slotnummer was gewijd aan Prins en Prinses Hendrik, voldeed uitstekend. Het getal feestvierenden was legio." De heer P. A. van der Drift is te Alkmaar als wethouder herkozen. Uit Nieuwe-Niedorp wordt van den 2 dezer gemeld „Tijdens de kei-mis in Julij jl., vond een veehouder alhier, 's morgens bij zijn vee komende, eene zijner beste koeijen dood in de weide liggen, terwijl bij onderzoek bleek dat haar, waarschijnlijk uit baldadigheid, een diepe wond was toegebragt; en heden, nu wij hier andermaal de kermis vreugde smaken kunnen, heeft in den afgeloopen nacht eene koe van een anderen veehouder eene wonde bekomen in omtrek grooter dan een rijksdaalder; daar ook nu aan mishandeling te denken valt, zal men trachten den misdrijver van die gruweldaad op te sporen." Tot wethouder te de Rijp is herbenoemd de heer P. A. Harbomee; tot idem te Hoogwoud de heer C. Pijper; tot idem te Opmeer de heer W. H. Dozy. De stichters der Arnsterdamsche Omnibusmaatschappij, de hh. Westerman, Schmitz en Schadd, willen te Amsterdam op het voetspoor van Parijs een Panorama oprigten, waarvoor reeds een terrein is aangekocht, en waarvoor een monumentaal gebouw in de Plantage zal worden opgerigt. Men verwacht, dat dit een zeer winstgevende onderneming zal zijn. Met zeer grooten lof wordt melding gemaakt van mejufvrouw de Groot, pensionnaire des Konings, die dezer dagen voor een kleinen kring in den Amsterdamschen schouwburg proeven heeft gegeven van hare begaafdheid als tooneelspeelster. Zij trad op in de rol van Sophonisbe en trof door hare zeggingskracht, hare klankrijke, welbe- heerschte stem, hare ongezochte houding en gebaren. Het Handelsblad, dat deze getuigenis aflegt, noemt haar eene merkwaardige verschijning en ziet in jufvrouw de Groot eene toekomstige tooneelspeelster van den eersten rang. Te Amsterdam is jl. Maandag een twintigjarig Duitschei- met geweld in een waggon derde klasse van den spoor trein geduwd omdat hij dikker was dan de wijdte van het portier. De jonge man weegt 250 pond. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, met het oog op de wet tot beteu geling der longziekte in het spoelingdistrict, de tentoon stelling van rundvee te Delft niet te doen doorgaan, zoo dat de nommers 19 tot en met 31, alsmede 42 tot en met 45 van het programma voor die tentoonstelling komen te vervallen. De tentoonstelling van paarden, schapen, varkens, pluimgedierte, voortbrengselen en werktuigen blijft bepaald als bij 't programma is vermeld. Men meldt uit Harlingen, dd. 3 dezer „Betrekkelijk de garnalenziekte, waal-aan in de vorige week, gelijk men voor en na verneemt, wel twintig gezinnen in meerdere of mindere mate geleden hebben, kunnen de volgende twee nuttige wenken worden gegeven. In een gezin, waar men gewoon is de garnalen, welke een regte gedaante hebben, uit te schiften en alleen de gekromde te nuttigen, heeft men geen last van kramp of andere onge steldheid gehad; in andere gezinnen waar men na garnalen aalbessen heeft gegeten, werd evenmin eenige schadelijke wex-king bespeurd. Merkwaardig!" De heer G. Reinders te Warfum, heeft thans in extenso bekend gemaakt de resultaten van de proeven met kunstmest, vanwege de Noorder-afdeeling van het Genootschap voor Nijverheid, opgerigt te Onderdendam, in 1878 genomen. Het proefveld, in 1873 aangelegd, werd in 28 aparte veldjes van 1 are ingedeeld. Er werd gemest met 8 soorten van mest, en ook niet gemest. Men had dus 9 verschil lende wijzen van behandeling. Alle mogelijke voorzorg is bij deze zeer belangwekkende proeven aangewend, om tot zuivere uitkomsten te gei-aken. Het stuk behoort door allen, die belangstellen in juiste landbouwkennis, onderzocht te worden. De Landb. Crt. heeft het in zijn geheel medegedeeld. Prins Tokenomya, de Japansche troonopvolger, is overleden. De Chineezen moeten afzien van de eer, Arneri- kaansche burgers te worden, want de wetten der Vereenigde Staten verbieden hunne naturalisatie. Het geregtshof te New-York heeft namelijk dezer dagen afwijzend beschikt op het verzoek van een Chinees, die met een Amerikaansche vrouw gehuwd is, reeds acht-en-twintig jaren te New-York woont, en nu verlang4e als Amerikaansch burger te worden erkend. Door het hof werd uitgemaakt, dat de constitutie der Unie het voorregt van naturalisatie alleen aan het blanke ras en het negerras toekent, en dus het Mongool- sche ras uitsluit. Gelijke beslissing viel onlangs te San- Francisco. Tijdens het Internationaal Congres van Landbouw, gehouden te Parijs, heeft men eene nieuwe studie mede gedeeld over de veevoeding, namelijk eene toelichtende brochure met eene beknopte tabel der voedingswaarden verschillende landbouwproducten in kleurendruk. Nadat de commissie van onderzoek deze tabel bestudeerd had, heeft zij den heer van de Voorde bedankt voor zijne belangwekkende mededeeling en hem tevens verzocht deze te Parijs uit te geven, alwaar zij ze zoude aanbevelen, om reden dat deze tafel den eenvoudigsten landbouwer eene der gewigtigste punten van den spaarzamen landbouw duidelijk maakt. Inderdaad, met deze tabel kan een ieder zich met een oogopslag overtuigen van de voederwaarde der verschillende landbouwproducten en de hoeveelheid voeder, die hij aan zijne dieren moet geven, regelen. De heer van de Voorde heeft de hoeveelheden eiwitstof, vet stof en koolhydraten herleid in een voedingsbestanddeel, daarbij heeft hij een standaard aangegeven om er de markt waarde van te kunnen bepalen, zoodat de landbouwer of elk ander persoon met behulp dezer tabel het voeder zijner dieren zal kunnen veranderen, zonder het voedingsgehalte te verminderen of te vermeerderen, en de waarde er van berekenen. De Londensche Sporting Gazette heeft in een meeting een zonderlinge interruptie opgevangen. „Ik sta op den bodem der vrijheid!" riep een redenaar vol geestdrift uit. „Neen!" viel hem zijn schoenmaker in de rede, „gij staat op de zolen van de laarzen, die gij mij nog niet betaald hebt." VisclilDeristen. Maandag en Dingsdag was er niets geen aanvoer. Gisteren morgen kwamen enkele schuiten binnen met kleine tongen en 2 mandjes scliolletjes. Met het avoudtij kwamen 21. schuiten van de tong-visschcrij terug, eenigen met eigene vangst, anderen met de vangst van 4 schuiten. De visch was zeer duur en de vangst niet groot. Tong gold 40 cents per stuk, tarbot f 3 a f 6 naar grootte, doode schol letjes f 2 per mand, scharren f 5 per mand, rog 48 a 54 c. per stuk. Reden worden meerdere schuiten verwacht. Benoemingen, enz. Tot landmeter 1ste kl. bij het kadaster is o. a. benoemd de heer J. van Os, te Alkmaar, thans adspirant-landmeter. De luit. ter zee. 2de kl. W. C. P. E. de Klopper, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier, wordt met den 10 dezer op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. jhr. J. C. E. Westpalm van Hoorn, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier en gedetacheerd bij de torpedodienst, wordt, met intrekking zijner plaatsing aan boord van het scliroefstoomschip van Galen, met den 16 dezer overgeplaatst aan boord van het scliroefstoomschip Zilveren Kruis, ter vervanging van den luit ter zee 2de kl. II. L. C. "Wolterbeek Muller, die met den 15 dezer op non-activiteit wordt gesteld. De luit. ter zee 2de kl. II. P. Netseher wordt met den 11 dezer geplaatst aan boord van het scliroefstoomschip van Galen. De luit. ter zee 2de kl. L. Adrïani wordt, op zijn verzoek, met den 15 dezer eervol uit dc zeedienst ontslagen en met den 16dcu benoemd tot lsten luit. bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl.-Indië. FranKrijK.. Weclerom zijn dezer dagen, in tegenwoordigheid van den minister Teisserenc de Bort, belangrijke proeven met de telephone van Edison genomen tusschen Versailles en het Champ de Mars. Een aantal Romeinsche mandoline spelers voerden in het paviljoen der drukpersvertegen woordigers de ouverture der Muette uit en liet geheele stuk werd te Yersailles in het telegraafbureau in de Avenue de Paris even duidelijk gehoord alsof men zich te Parijs bevonden had. Jl. Donderdag zijn te Parijs eenige vijflrancs-stukken, bijgenaamd „met den haarlok," in publieke veiling gebragt. De geschiedenis is deze: Bij een der eerste decreten, na 2 December 1852 uitgevaardigd, werd bevolen, dat de nieuwe Fransclie munt de beeldtenis van den Prins-President moest dragen. Een nieuwe stempel werd dienovereenkomstig vervaardigd, en naar liet Elysée gezonden, om door Prins Napoleon beoordeeld te worden. Overstelpt van zorgen en bezigheden, liet hij den stempel op den schoorsteen mantel in zijn kabinet liggen, en dacht er gedurende eenige dagen niet aan, totdat het voorwerp hem toevallig weder in handen kwam. Plij bezag het alsnu naauwkeurig, vond dat een haarlokje aan den slaap van het hoofd niet goed stond en beval dat dit veranderd moest worden. Met die correctie ging de stempel terug naar de munt. Inmiddels had men daar het zwijgen van den Prins voor goedkeuring gehouden, en was aan het werk gegaan. Toen nu de contra-order kwam, waren reeds 23 stukken geslagen. Men hield onmiddellijk op, en de stempel ging ter verbete ring naar de graveurs terug. Zoodra een en ander bekend werd, was de begeerigheid der verzamelaars van curiositeiten en van penningen en munten opgewekt, en een „vijffrancs- stuk met den haarlok" werd een kostbaarheid. De bedoelde stukken, die thans in veiling kwamen, hebben dan ook 252 francs per stuk opgebragt. E3ngeland. Een vreeselijk ongeluk had jl. Dingsdag op de Theems plaats. De stoomboot Prineess Alice, terugkeerende van een pleizicrtogt naar Gravesend, kwam in botsing met een ander stoomschip, naam onbekend. De Prineess Alice zonk terstond, en allen aan boord, omstreeks 600 menschen, verdronken. Nadere berigten luiden: Het vaartuig, dat de Prineess Alice eergisteren avond te acht ure op de Theems bij Woolwich in den grond boorde, is de Bywell Castle, eene ijzeren stoomboot, koers zettende naar Newcastle. De Prineess Alice had tusschen de zes- en zevenhonderd menschen aan boord, die van een pleizier- togtje naar Gravesend terugkeerden. Honderd personen zijn tot dusver gered. Men vreest, dat er 600 verdronken zijn. Hartverscheurende tooneelen hebben te midden der menigte op de beide oevers plaats, waar velen onder de lijken, welke voortdurend worden aangebragt, vrienden en bloedverwanten zoeken te herkennen. Te Londen zal men weder het drama, getrokken uit de Negerhut, ten tooneele voeren. In een der bedrijven komt eene plantage voor; tachtig echte negers treden daarin als slaven op en zingen negerliederen en dansen negerdansen. BmtsclilanöL. In de nabijheid van het in den omtrek van Berlijn gelegen dorp Glinicke had de vorige week een zonderlinge jagt plaats. Een hoer merkte op, dat een groote zwerm kraaijen een alleenstaanden boom omsingelde en een roodbruin dier, van de grootte van een vos, dat op den boom rondsprong, duchtig toetakelde, ja het zelfs vervolgde toen het de wijk nam naar een nabijgelegen aardappelveld. De boer kwam naderbij en liet gelukte hem het dier te vangen, dat tot zijne verbazing een aap bleek te zijn. Bij onderzoek bleek het, dat vriend Sim een veertien dagen geleden uit de menagerie van Hempel, bij Berlijn, ontvlugt was, en zich al dien tijd te goed had gedaan aan het rijpe ooft in de om de hoofdstad aangelegde tuinen. De vlugteling werd, toen hij weder bij zijn meester werd teruggebragt, met groote hartelijkheid door zijn vierhandige kameraden begroet; zij streelden en betastten hem, en verdedigden hem dapper tegen den oppasser, toen deze hem nog weder uit de kooi nemen moest, om hem te bevrijden van den halsband, dien de landman hem had omgedaan. Ruslancl. In een brief uit Odessa uit het Neue Wiener Tageblatt worden eenige merkwaardige bijzonderheden opgegeven over de organisatie der nihilisten. „De nihilisten," zegt de correspondent, „kunnen beschouwd worden als het eerste gelid der ontevredenen in Rusland; de onmetelijke kracht der oppositie, die achter hen is, ondersteunt hen niet feitelijk, maar duldt hen als voorvechters eener zaak, die tot zekere hoogte ook de hare is. Op een vergadering der zoogenaamde constitutioneele partij te Kiew werd uitdrukkelijk gezegd, dat, ofschoon de idealen, waarnaar de idealisten streven, niet aangenomen konden worden, hun pogingen, om de bestaande instellingen omver te werpen, met sympathie moesten worden begroet. Dit is het algemeen gevoelen van allen in Rusland, die denken. De citadel van het Russische despotisme is de beruchte derde afdeeling der Staatskanselarij, de geheime politie, en tegen haar is de aanval der nihilisten gerigt. Tegen de hemelsblaauwe uniform werd de oorlog verklaard en de eerste slagtoffers zijn reeds gevallen. De organisatie der nihilisten is zeer sterk. Ieder gouvernement heeft een hoofd-commitée met sub-commitée's; zulke sub-commitée's bestaan zelfs in den Ivaukasus. De leiders der commitée's zijn zelfs aan de leden niet bekend en het hoofd-commitée te Petersburg, dat zich „het nationale gouvernement" noemt, is in ondoor dringbaar duister gehuld. De centrale commitées ontvangen gedrukte bevelen en wapenen direct uit Petersburg. Te Odessa zijn vele duizenden leden. De angst van bet gouvernement is onbeschrijfelijk; men zegt, dat het nihilisme leden telt op de scholen, de universiteit en zelfs de militaire academiënde politie durft de nihilisten niet aan, omdat zij de vonnissen der geheime regtbanken vreest." De correspondent zegt, dat de partij magtige begunstigers heeft in de hoogste rangen der maatschappij en dat een dame uit de hoogste kringen verleden week gearresteerd is, nadat in haar huis brieven van het nihilistisch commitée te Petersburg waren gevonden." Beriiten betreffende ie Stoomartinaatscliappij Neierlaafl Prins v. Oranje. 21 Aug. tc Batavia aangekomen. Madura 23 Aug. van Sucz naar Batavia vertrokken. Conrad2 Sept. Gibraltar gepasseerd. Holland 4 Aug. te Londen aangekomen. Kon.derNederl. 3 Sept. van Suez naar hier vertrokken. PrinsesAmalia. 31 Aug. van Batavia naar hier vertrokken. Voorwaarts 23 Mei nabij Penang gestrand, 9 Aug. afgebragt. Prins Hendrik. 6 Aug. alhier aangekomen, vertrekt 14 September. Celebes3 Sept. alhier aangekomen, vertrekt 5 October. Is 1 Sept. bij het veranderen van ankerplaats op de binnen- reede te Penang, terwijl een loods aan boord was, in het zand vastgeraakt, doch zal vermoedelijk bij het eerstvolgende hoogtij weder vlot komen. fórMiie ffaaraeiniroü te Heli er. (Lai ctskee t) e n Windrigting Barometer Thermometer Jo e Toestand en mm. C. van co Kracht. Stand. Al'vv. Stand. Afw. de zee. 4 12 o. 0.3k. 767.45^ 6.65 18.4 t 0.7 0.78 Vlak. 5 8 otz. 1.4„ 763.60|f 2.80 18.0 f 2.3 0.84 Slecktw. 5 12 otz. 1.5„ 762.52jf 1.72 1 20.2 f 2.5 0.78 Weersgesteldheid: 4 Sept. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiwecr. 5 Sept. 8 u. Idem. 5 Sept. 12 u. Idem. Marinehaven Nieuwediep. binnengekomen schepen, bestemd iiunne lading inde buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Hermauos. P. Araldsen. Kopmansholm.Hout. Zur Miihlen StCo, Rapid. H. Anderseu. Itiga. v. Vliet Co. HermanBecker.C. Tinsdal. Lympha. J. Allum. NewPelton,st. W. B. London. Newcastle. Steenk. v. Gijn Co. Trevethick, st. W. Wilson. Duink. Gocdk. Haven van IJmuiden. Binnengekomen: 3 Sept. Ondine, st., Bordeaux; Baidar, st., Pillau; Christiania, st., Frederikstad; Gustava, Larsen, Wyborg; Robertus Hendrikus, van Deursen, Ncrva; Victor, Tedde, Wyborg. Vektuokken 3 Sept. Professor Johnson, Petersen, FrederikstadAtlas, st., Reval; Ilollandia, st., Londen; Keslrel, sl., Rotterdam. 4 Sept. Drammen, st., Drammen; Echo, st.. Newcastle; Jan en Anton, Scherpbier, Gothenburg; Chipchase, st., Newcastle; Eddystone, st., Huil; Sjofna, Pedersen, ArendalCarl, Pettersen, Frederikstad; "Waltikka, Soderholm, Amerika; Whitburn, st., Engeland. V er volg N ieu wstij dingen. De schets van de schilderij, Z. K. H. Prins Hendrik, admiraal der vloot, door het personeel der Marine aan te bieden, is gereed. Het doek, lang 1.20 M., breed 0.75 M., stelt voor het eskader waarover Z. K. II. het bevel heeft gevoerd. De schepen, vier in getal, liggen met volle zeilen achter elkaar bij den wind. Het admiraalschip de Prins van Oranje zeilt voorop. Zij vertoonen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2