voorzien, dat de meekrapteelt zoo onverwacht zou ophouden en dat den oprigters zoo onverwacht een nadeelig saldo zou zijn bezorgd. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 11 dezer: „Gisteren was het voor een dertigtal kinderen, leerlingen uit de hoogste klassen der beide scholen alhier, een regt genoegelijke dag. Onder geleide van mejufvrouw A. G. de Leeuw en den heer W. Bronkhorst werd door hen een uitstapje gemaakt naar Haarlem en zijn schoone omstreken. Achtereenvolgens werd een bezoek gebragt aan de R.-C. Kerk in de Janstraat, aan de Groote Kerk aan het Pavil joen enz., terwijl eene wandeling over Overveen en Bloemen- daal naar Zandpoort den togt besloot, waar men hoogst voldaan weder in den trein stapte en vrolijk huiswaarts keerde." Aan de jl. Maandag te Medemblik gehouden hard draverij namen 18 paarden deel. De prijs werd behaald door het paard Eva, van den heer C. de Wit, te Zijpe, pikeur A. de Wit; de premie door het paard Marianna, van den heer J. Zeehandelaar, te Amsterdam, pikeur A. de Graaff. Yan het Hollandsche schrijfpapier heeft dat met het merk C. en J. Honig tot op den liuidigen dag den roem van het fabrikaat gehandhaafd. Voor de rijksarchieven, voor stukken van waarde, werd aan dat van de firma C. en J. Honig Breet te Zaandijk altijd de voorkeur gegeven. Het was de eenige firma die zonder aanbesteding aan het Rijk leverde. Naar wij vernemen zal deze fabriek eerlang worden gesloten. (Pr. O. en Zw. Crt.) Jl. Maandag nacht is in het beruchte café-chantant „Scandinavië," op den Zeedijk te Amsterdam, brand ontstaan. Een vrouw van 74 jaren is daarbij omgekomen. Dingsdag nacht is het belendende perceel mede afgebrand. Met het stoomschip Overijssel worden uit Indië te Vlissingen aangebragt en vervolgens naar Middelburg over gevoerd drie veroordeelde militairen, bestemd voor de gevangenis te Leiden, zijnde een Nederlander, een Belg en een Franscliman; deze laatste met nog een landgenoot zijn te Suez overboord gesprongen; de laatste is niet meer achterhaald. Hij was genaamd Mathon en tot 10 jaren kruiwagenstraf veroordeeld wegens feitelijke insubordinatie. Uit eene plattelands gemeente in Zuid-Beveland zijn een predikant, een ouderling en een diaken naar Goes vertrokken, om eene machine tot het kunstmatig vervaar digen van tegels af te leveren, eene machine, die een kunst stuk te noemen is, door bedoelden predikant met behulp van dien ouderling vervaardigd. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. C. J. Marinkelle wordt met 31 Oct, a. 8. eervol ontheven van de waarneming der betrekking van offcier van politie bij 's Rijks werf alhier en op non-activiteit gesteld en met 1 Nov. vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. D. G. Brand. De luit. ter zee 1ste kl. H. R. J. J. Thorbecke wordt met den 21 dezer geplaatst aan boord van het schroefstoomschip van Galen, ter waarneming der betrekking van adjudant bij den divisie- kom mandant. De luit. ter zee lste kl. P. G. Bruch, behoorende tot de rol van het opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, wordt met den laalsten dezer op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden, dienende aan boord van het opleidingsschip Admiraal v. Wassenaer, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gesteld en den 21 sten vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. A. Beucker Andreae. De luit. ter zee 2de kl. D. A. Mensert wordt den 16 dezer geplaatst aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis. De off. van gez. lste kl. W. T. Clous, laatst behoord hebbende uitziet, als boter smaakt, wiens bestanddeelen die van de boter zijn, en dat aldus boter is, wanneer ook billijkerwijze er aan vast gehouden worden mag, dat het niet als koeboler, maar als kunst boter aan de markt moet gebragt worden. Ook het welslagen der kunstboter, zelfs onder haar waren naam, schijnt reeds nu tegen eiken tegenstand der oude gewoonte en der koeboter-fabrikanten beveiligd. In New-York werd op' 15 Dec. 1877 de eerste winkel voor den kleinverkoop van „Oleomargarine" geopend, welke in Dec. een omzet van 1459, in Jan. een van 8493 pond had. Intusschen waren echter tot ultimo Febr. reeds 17 dergelijke winkels in New-York en Brooklyn geopend geworden en tegenwoordig is hun aantal nog aanmerkelijk grooter. Al deze winkels hebben spoedig na hunne opening een steeds stijgenden omzet van hunne waar gehad. Een nog grooter bewijs, dat de kunstboter in staat is te con- curreeren, wordt door de gevoerde debatten op de bijeenkomsten van de koeboterfabrikanten en handelaars geleverd. Terwijl eenigen het nieuwe handels-artikel woedend aanvielen en het als wagen smeer kwalificeerden (waartoe men overigens ook koeboter gebruiken kan), gaf het meerendeel der deelnemers aan de debatten toe, dat ze in elk opzigt, tot bedriegens toe, de echte boter evenaart, en dat beide in 't algemeen slechts door het opschrift onderscheiden kunnen worden. Yoor 't overige echter bleek, dat de koeboter fabrikanten zeiven zich ten deele spoedig van de nieuwe uitvinding hebben meester gemaakt, en in de omstreken van New-York reeds in aanzienlijke hoeveelheden een boter vervaardigen, die, goed be keken, een basterdsoort tusschen de pas geschilderde, echte kunst boter en de echte melkboter is. Zij koopen nl. de door de fabriek vervaardigde boter-olie en voegen die bij het botermaken, in hoeveelheden van 40 tot 50 pCt. (van de verlangde boter), bij de melk. Het uit deze menging vervaardigde product van de zuivere melkboter te onderscheiden, werd van alle zijden als onmogelijk erkend. Daaruit blijkt ook, waarom de fabriek een veel grooteren afzet van boter-olie heeft, dan van afgewerkte kunstboter. Zij leverde in 't vorige jaar zeer aanzienlijke hoeveelheden boter-olie, zelfs naar Europa. Eene enkele firma in Groot-Brittannië ontving in 190 dagen niet minder dan 6,375,000 pond boter-olie. Yan eene Fransche firma liep een leverings-contract van 4,377,000 pond binnen 6 maanden af. Deze olie wordt in nieuwe; vooraf boven met kokend water uitgespoelde, van buiten blaauw geschilderde vateu, verscheept en heeft het groote voordeel boven kunstboter, dat zij zich in elk klimaat goed houdt. Daar, behalve de hier beschrevene, nog twee andere groote kunstboterfabrieken in Amerika bestaan (eene in Philadelphia, de andere in Baltimore), zoo volgt uit deze verkoopen, dat ook in Europa de vervaardiging vau kunst boter reeds op groote schaal plaats vindt, en daar men niet hoort, dat hier door de boterhandelaars kunstboter wordt verkocht, moet men tot de gevolgtrekking komen, dat zeer veel koeboter slechts gedeeltelijk uit melk vervaardigd is. (Nieuwe Rott. Crt.) tot het escader in Oost-Indië en den 3 dezer vandaar teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De benoemde scheepsklerken N. J. J. van Rijn van Alkcmade en C. J. Blok worden met den 16 Oct. a. s. geplaatst aan boord vau het wachtschip alhier. De scheepsklerk W. S. van der Noordaa, behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en den 3 dezer vandaar teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Met den laatsten dezer is aan den opzigter bij 's Rijks kust- yerlichting te Westkapelle M. M. van Hoif, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, behoudens zijne aanspraak op pensioenen met 1 Oct. a. s. wordt als zoodanig benoemd W. de Rapper, gepens. opperschipper der Marine. FrarLkrijls.. Bij de te Parijs plaats gehad hebbende harddraverij (paarden voor het rijtuig gespannen en paarden onder den man) is de eerste prijs van 7000 francs gewonnen door het Fransche paard Gurko (voor het rijtuig), de tweede prijs van 3000 francs insgelijks door een Fransch paard, en de derde prijs van 1000 francs door een Russisch. Hierna had het draven van de paarden onder den man plaats. De groote prijs der regering van 15,000 francs werd behaald door het Russische paard Juberny; den daaropvolgenden prijs van 10,000 francs werd gewonnen door het Fransche paard Toujours. Ten slotte werd ge kampt om den zoogenaamden „grooten prijs der tentoon stelling," ten bedrage van 15,000 francs. De af te leggen afstand was 6000 meter. Een Amerikaansch paard, Lady Annie, was op een afstand van 4000 meter alle andere paarden ver vooruit; doch toen verflaauwde het plotseling en werd ingehaald door 6 h 7 paarden. Een Engelsch paard, Star Gazer, won den prijs. Op de paardententoonstelling, zoo meldt o. a. een Hollander, zijn wij niet gelukkig gewoest. We hebben er geen enkelen prijs behaald. Trouwens de verwachting, dat we er op degelijke wijze aan zouden deelnemen, is ook geheel beschaamd geworden. Er waren slechts 3 Neder- landsche inzenders: de heeren den Ouden met 2 paarden en van Buck en van Ginneken elk met één paard. Daar de inzending van minstens 10 paarden een Rijk eerst het regt gaf op een jurylid, waren wij zelfs in de jury niet eens vertegenwoordigd. In den beginne, toen er nog vermoed werd, dat Nederland door het vereischt getal vertegen woordigd zou worden, was de heer den Ouden als lid voor gesteld, maar zijne benoeming kon nu niet geschieden. In het geheel waren ingezonden 1036 paarden en 14 ezels, waaronder één uit Spanje en de overigen allen uit Frankrijk. Bovendien had de Jardin d'acclimatation een Stal muildieren buiten mededinging gezonden. Voor een paarden-liefhebber was het een zeldzaam schouwspel zooveel pracht-exemplaren van de meest ver schillende, van de edelste rassen bij elkander te zien. Hier waren het de vlugge, ranke, volbloed Arabische pxxarden, ginds de stevige Belgische; verderop de fraaije Engelsche, daar weder de korte inééngedrongen Ardenner paardjes, die de kenners in verrukking bragten. Vooral ook waren het de Hongaarsche en Normandische rassen, die de aandacht trokken. De schaarschte van Nederlandsche paarden op de tentoonstelling zal ten minste eenigermate vergoed worden door de Hollandsche harddraverij, in de eerste dagen der volgende maand, welke, dank zij den ijver der commissie, reeds thans als geslaagd kan worden aangemerkt. Vijftien h twintg onzer beste harddravers zullen er aan deelnemen en er worden evenveel oud-Hollandsche sjeezen verwacht. De echt nationale wedstrijd zal plaats hebben in de avenue Longchamps, in het Bosch van Boulogne. Het Journal des Débats deelt mede, dat een dolle hond, verleden week te Hfivre in drie dagen tijd 78 honden gebeten heeft, eer het gelukte hem te dooden. Engeland. In alle kerken, zoo meldt men uit Londen, dd. 9 dezer, werd naar aanleiding van de vreeselijke gebeurtenis, ge predikt. Met veel moeite gelukte het mij, bij ds. Spurgeon in zijn „Tabernacle" binnen te dringen. De menschen stonden buiten het gebouw opeengepakt en men hoopte door de open vensters enkele woorden op te vangen. Ds. Spurgeon miste acht leden van zijn talrijken kerkeraad, die bij het ongeval waren omgekomendaar waren dan ook oogenblikken, dat de beminde en geëerde geestelijke, door aandoening overstelpt, niet kon voortgaan. Hij ontleende zijn tekst aan het woord van den psalmist: He sentfrom above, He too/c me, He drew me out of many waters. On middellijk na den tekst sprak Spurgeon met zijn krachtige stem: „Hebt gij niemand der uwen verloren?" daarop liet hij een oogenblik van doodelijke stilte volgen, om daarna een schitterende en tocli aandoenlijke redevoering uit te spreken. In bijna alle kerken liet het orgel, na de dienst, den begx-afenismarsch van Handel of Beethoven lxooren, terwijl ook het garnizoen van Woolwich, onder het spelen van een marche funèbrekerkwaarts marcheerde. Jl. Dingsdag voormiddag bedroeg het aantal gevonden en aangespoelde lijken van het drama op de Theems 601. De bootslieden van de Theems, die gewoonlijk den spijker nog al op den kop slaan, zijn overtuigd, dat er zeker meer dan 100(3 personen aan boord van de Princess Alice waren. Onder de gevonden lijken is ook dat van den kapitein. De lijken, die nu nog uit de rivier aan land worden gebragt, worden onmiddellijk gekist, en de kleedingstukken, versierselen, hox-ologiën, enz. op het deksel gelegd, om der betx-ekkingen nog een laatste kans te geven van identificatie des ovei-ledenen. Op kleine doodkistjes ziet men gebroken speelgoed, een pop, een mandje, enz. liggen, dat de arme kleinen nog in de handen hadden, toen ze uit de diepte werden opgehaald. Een onbekende speelman heeft op zijn kist de gebroken harp liggen, die naast hem op het dek van het schip gevonden werd. Hij was juist bezig te spelen toen het onlxeil plaats had en niets toont op zoo symbolische wijze den snellen overgang aan van vreugde en lagchen en muziek tot plotselingen doodsangst en sterven, als die half vernielde harp, wier losgerukte snaren aan de ver schansing van het wrak waren blijven haken. Uit de verklaringen verdient deze afzonderlijke vermelding: Een dame van goeden huize, die godsdienst-onderwijs geeft in de armenwijken, had dertig moeders van kinderen, die een bijbelklasse bijwonen, uitgenoodigd het togtje in de rivier mede te maken. Geen dezer dertig moeders is gered, en meer dan honderd twintig jonge kindereh hebben dus hunne moeders vexdoren! De heer Plimsoll, de matrozenvriend, heeft in eene toespx*aak tot zijne kiezers betoogd, dat het tractaat van Berlijn aan Engeland geene eer en geene waarborgen voor blijvenden vrede heeft gebragt. Hij beschouwde Cyprus nutteloos uit een militair oogpunt, indien Engeland ooit met Rusland in ooxdog kwam, en hij geloofde, dat de regering Cyprus alleen bedongen had, omdat zij toch, terwijl hare politiek eigenlijk de nedexdaag geleden had, iets te huis wilde brengen, waarmede zij de oogen der natie verblinden kon. Toen het gejuich eindelijk ophield, waarmede de gevol- magtigden bij hunnen terugkeer werden begroet, was het doel, waarmede Cyprus vex'kregen was, bereikt. Hij hield het er voor, dat, als de regering maar een goed voor wendsel vinden kon, zij blijde zou zijn, als zij weer van Cyprus afkomen kon. De heer Plimsoll verklaarde ten slotte, dat hij niet voornemens was, zich voor Derby bij eene volgende verkiezing herkiesbaar te stellen. Het gebeurt somtijds in Engeland, dat personen, die tot geldboete zijn vex-oordeeld, verzoeken, dat de boete hooger gesteld worde, opdat zij regt hebben om in hooger beroep te komen. Drie jongelieden, die wegens lief afdx'aaijen van bellen werden veroordeeld, zagen zich in de onmogelijkheid om zulk een verzoek te doen, daar zij niet, zooals zij gewenscht hadden, tot boete, maar tot drie weken gevangenisstraf werden veroordeeld. Zij verzochten nu echter vermeerdering van straf met nog ééne week, omdat zij in dit geval toch in hooger beroep konden komen. Hun verzoek werd toegestaan. Zij hebben thans bij den minister Cross een rekwest ingediend, waarin vernietiging of wijziging van het vonnis wordt gevraagd. Daar hunne schuld echter volkomen bewezen is en het hun niet gelukken zal die bewijzen te ontzenuwen, zullen zij waarschijnlijk vier weken in plaats van drie in hechtenis moeten doorbrengen en bovendien betrekkelijk nogal aan zienlijke kosten te betalen hebben. De suikei-bakker Dennison, wiens huisgenooten onlangs bij den brand te Birmingham in de vlammen omkwamen, heeft zichzelf in handen gesteld van de politie. Hij bekent den brand gesticht te hebben, om een moord te verbergen, dien hij op zijne dienstbode begaan had. Galignani's Messenger vermeerdert met de volgende mededeeling, de reeksopmerkelijkebewijzen van de schrander heid der honden. Te Bradfort, verhaalt het blad, woont een dame met eene dienstbode, die beide doofstom zijn. Eenige jaren geleden gaf een vriend haar een hond ten geschenke. Zag het dier iemand den weg die naar de woning leidt opkomen, of hoorde het schellen, dan blafte het naar den gewonen waakzamen hondenaard. Maar weldra bemerkte de viervoetige huisvriend, dat de dames niet de minste notitie namen van zijn geblaf. Hij bespaarde vervolgens die vergeefsche moeite, en ging nu meer practisch te werk. Telkens als hij de beide vx-ouwen wilde waarschuwen, dat er deze of gene in aantogt was, trok hij ze aan haar kleed. Van lieverlede is de hond daardoor het natuurlijke blaffen geheel ontwend gei'aakt, exx ook hij even stom als zijne huisgenooten. De berigtgever verzekert dat het dier in geen zeven jaar meer geluid gegeven heeft. Uit Calcutta wordt aan de Court Journal geschreven, dat het dorpje Angurpara, op den weg naar Barrackpore, door een hoogst zeldzamen inval in gx-oote ongelegenheid is gebragt. Op zekeren nacht namelijk is het dorpje door een geheele apen-kolonie, wel twee- driehonderd sterk, overvallen en woi'dt er bijna onbewoonbaar door gemaakt. Het zijn groote apen, ongeveer vier voet hoog en van een boosaardige soox-t. De bevolking is er hoogst bevreesd voor. Zij loopen de huizen in en xxit, vernielen wat hun voor komt, en verslinden de vruchten en tuingi-oenten. De bewoners durven niet op deze stoutmoedige indringers en roovex-s te schieten, wetende dat dan de geheele bende hun dadelijk te lijf gaat. Er is derhalve een deputatie met verzoek om hulp naar de regering te Calcutta gezonden, dat op 8 mijlen afstands ligt, en er zal dientengevolge eexx compagnie vrijwilligers worden gevormd, om de plaag te keer te gaan. (Wij maakten van dit geval reeds kort melding). Duitsclilanci. Nobiling is jl. Dingsdag namiddag ten 2| ure aan eene verlamming der longen overleden. De Internationale Vereeniging tegen verontreiniging van rivieren, bodem en lucht hield dezer dagen hai-e tweede zitting te Kassei. Daarin heeft prof. Reclam, uit Leipzig, ge sproken over aanleg van sti*aten; hij verklaarde dat asphalt de voorkeur verdiende. Eenstraatmoet waterdigtenluchtdigt zijn. De heer Liernur beweerde dat eene straat niet waterdigt moest zijn, daar lichtgas en rottingsproducten moesten kunnen ontwijken. Reclam bleef er bij, dat de straat en zelfs de bodem van het huis luchtdigt moest zijn. Dr. Bernhilli wilde het plaveisel luchtdigt maken, met openingen, waax*door lxxcht kon circuleren in den bodem. Prof. Vogt, uit Bern, sprak over het nadeel van woningen, waarin geen zonlicht doordringt, en waarscluxwde tegen zoogenaamde torenbouw. Na een discussie over irrigatie, die niet rentabel is ver- klaax-d, hield de heer Liernur eene voordx*agt ter toelichting van zijn stelsel, en op zijn verzoek zal eene commissie worden benoemd, om uit te maken welk stelsel de voox*keur verdient, opdat er een einde kome aan de gelijkstelling van zijn systeem met het tonnenstelsel, dat hij veel slechter noemt. Ten slotte werd met algemeene stemmen aangenomen eene conclusie, krachtens welke het bestuur der vereenigingen voor landbouw, visscherij en dergelijke zal aanspox'en tot aansluiting, 1 opdat het loozen van fecale stoffen of onvol doend gereinigd irrigatiewater in openbare wateren ten strengste in alle beschaafde landen verboden worde.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2