door hunne denkbeelden inbegrijpelijken vorm te ontwikkelen door andersdenkenden te overtuigen; maar als zij tot ver spreiding van hunne beginselen een cursus houden wat op zich zelf zeer loffelijk is dan dragen zij zorg, willen zij ook de verstandige meerderheid aan hunne zijde hebben, om duidelijk aan te geven wat zij willen, in termen, die hen ook begrijpelijk maken voor diegenen, welke hetzelfde doel voorstaan. Het mysticisme, ook het politiek mysticisme, kan wel omwentelingen te weeg brengen, maar geene blij vende hervormingen, en de D. Crt. ziet daarom in de Nederlaudsche sociaal-democraten, die nu te Amsterdam zijn opgetreden, wel eene vereeniging, die de rust der maatschappij voor korter of langer tijd in gevaar kan brengen, maaz niet eene vereeniging, welke hervormingen invoeren kan, die de zamenleving ten goede komen. Misschien zal eene volgende les van den cursus meer licht verspreiden over doel en middelen, maar dragen zij hetzelfde karakter als de eerste, dan is het te verwachten, dat de sociaal-democratie in Nederland zijne apostelen heeft, maar geen discipelen zal bekomen. In den ouderdom van bijna 67 jaar is gisteren morgen te Dordrecht overleden de heer J. P. Bredius, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Te Pernis is volgens N. Rott. Crt. jl. Woensdag de oudste visscher en tevens de oudste bewoner, Jacob Versteeg, overleden. Hij bereikte den ouderdom van 91 jaar en 9 maanden, waarvan hij er 65 op zee doorbragt. Uit een ingezonden stuk in de Middelb. Courant blijkt, dat, sedert de wet van 1872 op de afkoopbaarheid der tienden, in Nederland voor f 4,700,524.81 aan tienden is afgekocht, waarvan alleen voor de provincie Zeeland komt f 2,053,372.90*. In Drenthe, Friesland, Groningen en Limburg geschiedde geen tiendafkoop. Ook in Overijssel en Noordholland zijn de sommen gering. Na Zeeland staat bovenaan Gelderland, waar voor f 994,535.70 werd afgekocht, waaronder f 30,383.60 aan krijtende tienden, d. i. tienden van veulens, kalveren, biggen, bijen, enz. De verslaggever der Middelb. Crt. ter Parijsche tentoonstelling meldt, dat een gastje, bevattende een vol ledig stel van onze munten en die onzer Oost-Indische bezittingen, jl. Zaturdag omstreeks 11 ure 's morgens ge stolen is. Men vond het in de Russische afdeeling terug, met slechts een stuivertje, een cent en een halven cent er in. Het gestolene had eene waarde van ongeveer f 70. In de gemeente Staphorst, waar de varkensfokkerij op zeer groote schaal gedreven wordt en waaraan door menig vreemde bezoeker (om de eigenaardige kleederdragt, levenswijze, zeden en gewoonten) de alles behalve zinde lijke boerenbedrijven worden toegeschreven, is de varkens ziekte niet het allerminst heerschende geweest. Sommige boerinnen hebben dat begrepen en hebben hare biggen, die anders maar gerust door de woonkamers heen en weder trippelden en aasden op de groote en kleine kruimels, die van de tafel vielen, geïsoleerd in gezuiverde hokken, goed bekalkt, en zijn begonnen om al het voedsel sterk met zout te vermengen- Na dien tijd is geen enkel varken meer gestorven. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat door den bekenden landontginner, den heer A. Kuipers, te Steggerda. in den afgeloopen zomer, een stukje weiland, dat voor weinige jaren nog heide was, niet minder dan achtmaal is gemaaid geworden, en wel voor 't eerst op 26 Febr. en vervolgens 15 April, 7 Mei, 29 Mei, 18 Junij, 20 Julij, 17 Augustus en 6 September. Uit Drenthe wordt gemeld, dat het met de vroeg gezaaide boekweit niet heel rooskleurig uitziet, daar ze door den langdurigen regen reeds is begonnen uit te groeijen. Het schoone weêr van thans kan echter nog veel goed maken. De laat gezaaide, die verreweg het grootste deel uitmaakt, staat nog in vollen bloei en kan goed worden. Met de bijen stond het aanvankelijk goed; maar tengevolge van het ongunstig weder in Augustus kon er weinig honig worden vergaard. Ook op het nagras, dat anders een flinke snede opleverde, heeft de regen zeer ongunstig gewerkt alsmede op de aardappelen, waarbij dientengevolge vrij wat zieken worden gevonden en waarvan de opbrengst over 't geheel niet meevalt. Aan de internationale granen- en zadenmarkt, te Weenen op 27 en 28 Aug. jl. gehouden, zijn de volgende cijfers openbaar gemaakt betreffende den oogst van dit jaar in verschillende landen. Het cijfer 100 vertegen woordigt een gemiddelden oogst. Tarwe. Rogge. Garst. Haver. Pruissen99 92 Mecklenburg900 Baden95 80 Wurtemberg116 100 Beijeren106 100 Saksen105 110 Frankrijk80 90 95 105 Oostenrijk-IIongarije 109 103 105 104 Rusland. Zuid-94 90 92 75 Midden- 105 100 95 95 Noord- 90 100 70 70 Polen90 97 97 108 Podolië115 95 105 120 Bessarabië120 130 100 100 Walachije110 110 110 Moldavië116 120 60 60 Zwitserland80 90 90 100 Zweden en Noorwegen 100 100 100 100 Denemarken110 105 100 100 Italië98 98 Egypte70 Nederland100 90 90 100 België100 95 90 100 Jacques Offenbach heeft eene nieuwe operette Madame Fovart voltooid. Visolitoeristen. Vergeleken met de vorige weken van Augustus en September ?eeft de afgeloopen week hetzelfde resultaat. Altijd hapert er wat aan en niet een week was de visschcrij gunstig; slechts enkele dagen kon de korvisscherij met succes uitgeoefend worden. Enkele visschers waren wel eens gelukkig, maar het grootste gedeelte bragt niet veel aan, wanneer de prijs hun ook gunstig was. De tongenvisscherij wordt vooral 's nachts uitgeoefend; S uur zeilen van onze kust. Veelal had men 's nachts windstilte. De Enkhuizer vloot vischt thans bij Wijk aan Duin op een mooi soort scholletjes en daar dit vischje ook in brak water leeft, brengen de visschers hunne vangst via IJmuiden naar Amsterdam. Deze visscherij bestaat echter alleen in de maand September; in de overiee maanden van het jaar is op genoemde hoogte geene visscherij. IJmuiden kan dus als visschersplaats nimmer eenige beteekenis krijgen. Benoemingen, Benoemd zijn met ingang van 16 Septtot burgemeester van Sijbekarspel de heer K. Winkel, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van ïsibbixwoud de heer A. W. van der Deure. De benoeming van den heer K. Prins, burgemeester van Groote broek, tot secretaris dier gemeente, is met 's Koniugs goedkeuring bekrachtigd. Met ingang van 1 Oct. a. s. wordt bevorderd tot adj .-commies, de klerk bij de directie der Marine te Hellevoetsluis, de heer A. M. Duhne. Oost-Indië. Benoemd tot kommandeur voor scheepsbouw bij het etablissement te Soerabaija de heer C. Bruijne. België. De Inclépendance wijst er op, dat de opening van den Duitschen Rijksdag nog nooit op zoo eenvoudige wijze geschied is als ditmaal. Noch de Keizer, noch zijn plaats vervanger was er bij en de Rijkskanselier, die op het punt staat om naar Berlijn terug te keeren, deed zich door zijn plaatsvervanger, graaf von Stol berg-Werningerode, vertegenwoordigen. Deze volstrekte onthouding van alle uiterlijk vertoon, zegt het blad, heeft te meer de aandacht getrokken, omdat nog zelden een bijeenkomst van den Rijksdag voorafgegaan is door zulke belangrijke gebeur tenissen binnen- en buitenslands. De koelheid van de regering en het ontbreken der gewone vormen zijn niet geschikt om het wantrouwen weg te nemen, dat door de ontbinding van den vorigen Rijksdag ontstaan is. In elk geval, erkent het Brusselsche orgaan, heeft Europa er weinig meê te maken, want de troonrede bepaalde zich uitsluitend tot de binnenlandsche aangelegenheden of liever tot de wet tegen de socialisten, en op den algemeenen politieken toestand van ons werelddeel werd zelfs met geen woord gezinspeeld. DPranürij K. De Temps, de lijst der bekrooningen bij de paardenten- toonstelling te Parijs nagaande, doet opmerken dat Frankrijk 201 prijzen, Engeland 35, Rusland 3, België 28 en Dene marken 1 behaald heeft. Frankrijks meerderheid is in het oog loopend ten aanzien van de rijpaarden, vooral uit het departement Calvados. Daarentegen munt België door zijne trekpaarden uit. Jl. Maandag zijn de bekroonde dieren in optogt voorbij den president der republiek gevoerd, die bij deze gelegenheid door den minister van Landbouw, den grootvorst Constantijn van Rusland, den hertog van Coïmbra en andere aanzienlijke personen vergezeld was. De Voltaire verhaalt, dat een harer vrienden dezer dagen een fraai horologie ontfutseld werd. In de plaats daarvan vond hij in zijn vestzakje een visitekaart met de woorden: „Eugène Lepine, zakkenroller en houder van openbare lezingen. Londen, Parijs." Engeland.. Er heeft jl. Woensdag een verschrikkelijk ongeluk in eene kolenmijn te Abercorne, twaalf mijlen van Newport, in Monmouthshire, plaats gehad. Meer dan 370 werklieden waren Woensdag ochtend te zes ure in de mijn neêVgedaald en kort na twaalf ure, terwijl allen nog in de mijn waren, deed zich eene ontploffing van mijngas hooren, die van zeer omvangrijken en geweldigen aard schijnt geweest te zijn. De toestel, dienende tot opstijging uit de mijn, was zwaar beschadigd en men meende aanvankelijk, dat geen der ongelukkigen behouden worden kon. Men stelde des niettemin met heldenmoed en levensgevaar pogingen in het werk om te redden wat te redden was en 82 mijnwerkers kwamen levend uit de mijn te voorschijn. Daar er brand in de mijn was en eene vreeselijke stiklucht zich verspreidde, is er geene hoop, dat iemand van de overigen nog in leven is. Naar aanleiding van het ongeluk op de Theems schrijft iemand aan de Engelsche dagbladen: „Het blijkt niet algemeen bekend te zijn, dat een gewone manshoed een drenkeling het leven redden kan. Men houde den hoed slechts met beide handen stevig vast aan den rand en drukke hem omlaag tot de kin op de bol rusten kan. De drenkeling blijft dan gemakkelijk met het hoofd boven water en kan, zelfs als hij maar zeer weinig van het zwemmen verstaat, door beweging der beenen zich begeven in de rigting van waar hulp nadert. Van zelf spreekt, dat de hoed met lucht gevuld moet zijn." Jl. Donderdag heeft te Londen, op den oever van do Theems, de oprigting van de naald van Cleopatra plaats gehad. Het werk werd in een uur met goed succès, zonder eenig ongeval, volbragt. De Punch bevat de volgende teekening: Voor het plaats-bureau van een stoomboot-onderneming, waarvan de muren met annonces van pleiziertogten zijn gevuld, verdringt zich het publiek, manneu, vrouwen en kinderen, om plaats kaartjes. In het bureau zitde dood! „H een en (niet) terug!" (Men zie dag- en nieuwsbladen.) is het eenvoudig onderschrift. Onder de dienstboden te Southmolton is, naarJ Exeter Gazetta meldt, eene werkstaking in aantogt, ou'*' zij niet langer witte mutsjes willen dragen, zooals telu toe daar algemeen gebruikelijk is geweest. Duitsclilana. Dr. Carl Eduard Nobiling, de moordenaar die den jongsten aanslag op het leven van den Keizer pleegde, en jl. Dingsdag namiddag, ongeveer ten 3 ure, overleed, is niet zoo onverwacht gestorven als velen zich verheelden. Wel was zijn toestand schijnbaar eenigszins verbeterd, maar daar het etteren van de wonden, welke hij zich bij zijne poging tot zelfmoord toebragt, niet ophield, hadden de geneesheeren, telkens wanneer zij hem bezochten, verklaard, dat hij alleen dan in leven gehouden kon worden als niet de verettering tot bloedvergiftiging aanleiding gaf; overigens werd, 'wegens het aanmerkelijk verlies van hersenmassa, aan het volkomen herstel der krachten van den geest getwijfeld. Sedert Zondag verergerde de toestand merkbaar, en Dingsdag middag ten 12 ure verklaarden de gevangenis-doctoren, dat Nobiling nog maar eenige uren te leven had. Zijne moeder wei'd ontboden en bragt zijne laatste levensuren bij hem door. Of de zoon bij zijn verstand gestorven is, of hij berouw heeft getoond over zijne daad, of hij iets gezegd of gevraagd heeft, wilde de moeder niet mededeelen. Naar men verneemt, is hij gestorven zonder een woord gesproken te hebben. Daar Nobiling in voorarrest en niet veroordeeld was, kan zijne familie, als zij wil, zijn lijk opeischen. Dit wordt geopend. Ameriüa. De gele koorts. In Amerika is men overal bezig om geld, levensmiddelen, artsenijen, ontsmettingsmiddelen, kleedingstukken, ijs, enz. bijeen te brengen om naar de peststreek te zenden. De groote kooplieden der zeesteden zenden meel en kruidenierswaren naar de steden van het Zuiden, waar duizenden aan alles gebrek hebben. New- York bragt in een dag 70,000 dollars bijeen. Doch de heerlijkste, meest moedgevende hulp van allen is die, welke honderden jonge mannen en vrouwen bieden. De lijst der helden en heldinnen, die het leven lieten, wordt met den dag grooter, doch nog grooter wordt de lijst van hen, die zich aanbieden, om hunne plaats in de bres in te nemen. Alle onderdeelen der Christelijke kerk wedijveren in zelfverzaking en liefde. De Roomsche en Protestantsche kerk kunnen tal van nieuwe martelaren in hare jaarboeken vermelden, en de wetenschap kan dat voorbeeld volgen, want de geneesheeren staan pal oj» hun post; geen is geweken voor het gevaar; allen helpen totdat ze sterven. Niet minder edel en nog moeijelijker is de pligt welke de geestelijken en ziekenverpleegsters vervullen. De gees telijke gaat nacht en dag van bed tot bedtroostende, opbeurende, hoopgevende, en woorden vol Hefde, die zieken aan hun jeugd doen denken, sprekende. De ziekenoppaster hetzij ze in geertelijk gewaad in eenvoudig calico gekleed is heeft echter den lijksten pligt van allen. Ze heeft g*en ^wisi-^^T komt niet in de lucht; ze heeft het meest afschuif 111|I werk te doen; ze heeft den zieke ald»or te behanJJ...UjL. en toch bieden brave zielen zich bj honderdtallen aan, om te Memphis, New-Orleans, MobiHenz. ter dood te gaan. Door ernstig pligtgevoel gedreve, of door godsdienst ijver bezield, trekken ze op naar bt oord der verschrik king, en het gevoel, dat hun noo> het te doen men noemc het zoo men wil eiscl ernstig de hulde van alle menschen, want die moed en oodsverachting, en on zelfzuchtige liefde, zijn de fundarenten zelve, waarop de beschaving en vooruitgang der mnschheid zetelt. De gele koorts is eene der verfhrikkelijkste bezoekingen aan welke de menschheid onderlig is. Zij tast haar offers plotseling aan, gewoonlijk 's iachts of in den vroegen ochtend. Het kenteeken van'aar naderen is een gevoel van koude en huiveren. Hare^ymtomen, hoewel niet altijd gelijkvormig, bestaan gewoe'ijk in zware hoofdpijn en storingen in de maag. We)ra neemt het gelaat, en later het geheele ligchaam van in lijder eene gele kleur aan. Dan volgen zwarte brakin*n, uitputting en de dood. Jonge en volbloedige peonen staan 't meest aan de ziekte bloot. Overgroote hitte,rengt haar evenzeer tot staan als een zekere graad van kJ(^e- Een temperatuur boven 90° of onder 60° maakt een epidemisch heerschen van gele koorts spoedig ee eiud. In het Zuiden vaniuroPa met name te Gibraltar heeft de gele koor meermalen gewoed, en zeer hevig. Hier in 't Noordenjeboeft men haar niet te vreezen. Het schijnt va; te staan, dat personen, die aan een aanval van deze^mk*6 hebben weerstand geboden, door haar niet ten tw'den maal worden aangetast. Pottsville 1 Pennsylvanië is dezer dagen het tooneel geweest van ,fle verschrikkelijke ramp. De bliksem is geslagen in ep fabriek van buskruid, waar 30,000 pond kruid en dyrn'e*: aanwezig was. De geheele stad schudde als van eenrip^beving. Alle gebouwen tot. op 400 meter afstand war1 in een oogenblik ingestort en vernield. De grootste braen braken als zwavelstokken, en steenen van groot ger^ vl°gen naar alle zijden met de snelheid van kanonskc3!®- ëp een kwartier gaans afstand werden de menschf van hunne paarden en uit rijtuigen geworpen. Te Tr^m, vier uren van Pottsville gelegen, dreunde de gi*^ en werden huizen door den schok beschadigd. Er y1 ongeveer 100 huizen vernield, en met ieder huis ging een meer menschenlevens verloren. Jerizten fietreffenfle ie StoomraartmaatscliaDBiJ Nederland insv. Oranje. 21 Aug. te Batavia aangekomen. Vadura 23 Aug. van Suez naar Batavia vertrokken. Oonrad13 Sept. van Snez naar Batavia vertrokken. Holland4 Aug. te Londen aangekomen. Ron.derNederl. 10 Sept. van Napels naar hier vertrokken. PrinsesAmalia. 31 Aug. van Batavia naar hier vertrokken. Voorwaarts 1 Sept. te Peuang vastgeraakt, 7 Sept. vlot gekomen. Prins Hendrik. 14 September van hier vertrokken. Celebes3 Sept. alhier aangekomen, vertrekt 5 October.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2