Sommige heeren handelaars, waaronder die in Duitschland gunstig staan aangeschreven, zijn, in verhouding tot de buitenlandsche in zendingen, slechts weinige bekrooningen op de jongste Hamburger tentoonstelling ten deel gevallen, hetgeen waarschijnlijk daaraan is toe te schrijven, dat zij tevens kaassoorten hebben ingezonden, die niet geschikt waren voor Duitschland, en waarvan de beoordeeling minder onder het bereik der jury gelegen was, tenzij deze zich had laten voorlichten door personen, genoegzaam vertrouwd met de eigenaardige stelling, die de Nederlandsche kaashandel tegenover het buitenland inneemt. Wij wenschen in het midden te laten of de Nederlandsche afgevaardigden in de gelegenheid zijn geweest zich van die taak te kwijten, althans niemand der inzenders heeft tegen het oordeel der jury geappelleerd. Naar onze meening moesten alleen de kaasmakers zeiven, onder voorlichting van oordeelknndigen, tentoonstellen, alsdan zou eene collectieve inzending tot maatstaf kunnen dienen, in hoeverre de Hollandsche kaas de concurrentie met liet buitenland kan doorstaan. Het door de Nederlandsche afgevaardigden, ingevolge hunne verkregen indrukken, uitgebragt rapport heeft echter der Hollandsche Maatschappij van Landbouw aanleiding gegeven om tc trachten verbetering in de kaasbereiding te brengen. Zij heeft daartoe eene commissie uitgenoodigd, om met haar de middelen te beramen, waardoor dit doel kan worden bereikt, en het resultaat hiervan was het vaststellen van cenige voorschriften, door die commissie voor doeltreffend verklaard, welke door den lieer W. Sluis te Beemster op verschillende plaatsen 111 de kaasvoortbrengende dis tricten aanschouwelijk werden voorgesteld. Algemeen beweert men, dat genoemde proefnemingen niet gunstig zijn uitgevallen, de meerderheid der kaasmakers althans, die het nieuwe stelsel toepassen, hebben liet weder laten varen, ofschoon zij beweren, de voorschriften met de meeste naauwkeurigheid te hebben opgevolgd. Zonder nu juist de Maatschappij van Landbouw voor dc.te on gunstige resultaten aansprakelijk te stellen, en de lofwaardigheid harer pogingen geenszins miskennende, komt het ons toch onbe grijpelijk voor, hoe zij er toe kwam, op een tijdstip voor kaasmaken zoo weinig geschikt, proefnemingen van harentwege te doen plaats vinden. Zij heeft daardoor een stelsel, dat theoretisch nagenoeg volledig scheen, in discrediet gebragt, hetgeen zij had kunnen ver mijden, door zich niet uitsluitend van ééne zijde te doen voorlichten. Het schijnt echter, dat de achteruitgang der kaasbereiding ook gezocht wordt in den minderen graad van verstandelijke ontwikke ling, dien de meerderheid onzer kaasmakers zou bereikt hebben althans de afdeeling Assendelft stelt zich voor op de aanstaande algemeene vergadering, op Vrijdag a. s. te Delft te houden, de volgende stellingen toe te lichten //Vele veehouders ondervinden tegenwoordig tot hunne groote schade, dat onze van ouds zoo hooggeroemde Edammer kaas de cmcurrentic met de buitenlandsche producten mocijelijk kan volhouden. Het komt ons voor, dat de oorzaak hiervan gezocht moet worden in de gebrekkige wijze van kaasbereiding, zoouls die hier uitgeoe fend wordt, in tegenoverstelling van de in Amerika en Engeland in gebruik zijnde wijze van behandeling. Door het voortdurend splitsen der boerderijen wordt de zuivel bereiding op steeds kleiner schaal uitgeoefend en is iedereen niet in staat zijne boerderij zoo in te rigten als voor eene bereiding van goede kaas noodzakelijk is, terwijl o. i. voor eene rationeele kaasbereiding bovendien een graad van iutellectueele ontwikkeling vereischt wordt, die lang niet voor iederen veehouder bereikbaar is. Naar onze meening; kunnen al deze bezwaren voldoende uit den weg geruimd worden door de oprigting van kaasfabrieken, en heb ben Amerika en Engeland alleen aan deze inrigtingen hunne betere kwaliteit van kaas te danken. De proeven, met dergelijke inrigtingen in ons land genomen, voldoen niet aan dc verwachting, en daarom stelt de afdeeling Assendelft voor Dat vanwege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een bekwaam persoon belast worde met in Amerika en Engeland de inrigting en de resultaten van verschillende kaasfabrieken te onder zoeken en hiervan later een uitvoerig verslag in het licht te geven, terwijl een dergelijk persoon later bij de oprigting van ceii kaas- briek, als raadgever, uitstekende diensten zou kunnen bewijzen." wEn weet ge waar ze het voornamelijk op 'gemunt hebben? Op kleine meisjes. Dat is het fijnste vleesch, en het wordt in vaten verzonden voor den grooten Mongool." Na dien klap op den vuurpijl keerde hij zich om, om in huis te gaan, toen het meisje hem staande hield: //Hebben zij verrekijkers aan boord Op Jukobs toestemmend antwoord ging ze dadelijk op den loop, verschool zich ergens en liet zich niet zien zoolang er nog een stipje van het schip aan den horizont zichtbaar was. De rollen waren voor deze gelegenheid omgekeerdde oude man was de vroolijkheid zelf onder zijn werk, terwijl het kind als ver slagen bleef en zich bijna niet durfde bewegen. Na een kwartiertje te hebben zitten nadenken, riep zij op eens /,Hoe kan de koning zulke akelige dingen toelaten? Als ik kapitein van een oorlogsschip was «Nu, Elisabeth, als gij kapitein van een oorlogsschip waart.... Nu, wat dan?" Het begripsvermogen van onze kleine Elisabeth reikte niet verder dan de dingen van het dagelijksch loven. Zij had nog maar een klein getal menschelijke wezens aanschouwd, en sedert den dood harer grootmoeder waren de oude Jakob en zij de eenige bewoners van het eiland. Zoo nu en dan landde er eens een boot voor de een of andeie commissie, en, eens op zijn hoogst, had ze een bezoek gebracht aan haar tante van moeders zij, die te Arendal woonde. Haar grootvader had haar leeren lezen en schrijven. Wat hare verdere ontwikkeling betreft, deze was zooveel mogelijk bevorderd door het lezen in den Bijbel en in de h Geschiedenis der zeehelden van Denemarken en Noorwegen," een zeer belangwekkend boek, dat de oude zeeman aanvulde met verhalen over zijn helden daden uit vroeger tijd, wanneer hij een spraakzame hui had, wat niet alle dagen gebeurde. Bovendien vond men in de eenige kamer waaruit de woning bestond, een gravure zonder lijst, met een voorstelling van een hardnekkig gevecht, waarbij de oude Jakob betrokken was geweest. Men zag er het fregat Najade, met de brikken SimsonKiel en Lolland, strijdende met de Dictator, een linieschip van de Engelsche marine, dat met de brik Calypso den ingang eener kleine haven in de baai van Lomlö geblokkeerd hield. De namen der schepen waren er met een pen op geschreven. Op deze plaat zag men niet heel veel meer dan de toppen der masten en de monden der kanonnen; al het andere was gehuld iD zware rookwolken. Maar het meisje had toch dag aan dag onder den indruk dier voorstelling verkeerd; meer dan eens was ze, in haar verbeelding, met den Engelschman slaags geweest. De oorlogs schepen en hun equipage waren schering en inslag van hare droomerijen geworden, en haar vurigste wensch was, dat er eens een linieschip zoo dicht langs Torungen mocht komen, dat zij alles zou kunnen zien wat daar aan boord voorviel. Wordt vervolgd.) Welke zijn, moeten wij vragen, de resultaten der Amerikaansche kaasfabrieken, waarmede de afdeeling Assendelft zoo hoog is inge nomen? De prijzen, welke zij voor hunne beste kwaliteit op de Engelsche markt bedingen, zijn aanzienlijk minder, dan men er voor onze beste kaassoorten, welke aan de eisehen dier markt beant woorden, besteedt. Dut men bij de in Amerika in gebruik zijnde bereidingswijze evenzeer afwijkende kaas fabriceert, kan men uit het eerste bet beste marktbcrigt ontwaren. Ingeval wij hier dezelfde kwaliteit fabriceeren als in Amerika, hoe kunnen wij dan nog met de prijzen tegen dat land concurreren De prijzen toch der landerijen staan hier volstrekt in geene ver houding en zou men, 0111 gunstige resultaten dier pogingen te verwachten, moeten beginnen met over even goedkoop land te beschikken. Wij gelooven, dat het meer in het belang der landbouwers zou zijn, indien zij minder afhankelijk waren van de Engelsche markt. Legt men zich nu uitsluitend toe op de voor Engeland alleen geschikte kaassoorten, welke elders niet gewild zijn, dan zullen de nadeelige gevolgen niet achterblijven. Ook meenden wij, dat niet alle proeven van fabriekmatige kaas bereiding hier te lande ongunstig zijn uitgevallen en gelooven wij niet, dat de heer v. d. Breggen, van Waddingsveen, zich bij het beweren der afdeeling Assendelft zal kunnen nederleggen. Wordt de roem der Hollandsche Kaas bevorderd door het namaken van buitenlandsche kaassoorten, en behoort het tot de roeping eener Hollandsche Maatschappij van Landbouw dit te be vorderen? Wij meenen deze vragen ontkennend te moeten beant woorden. Men wil buitenslands zoeken, wat men binnenslands kan vinden, immers er zijn nog onder onze boeren en buerinnen die een uitstekend product leveren, zonder daarom de gronden, waarnaar zij te werk gaan, behoorlijk aan auderen duidelijk te kunnen maken. Ten einde den roem der Hollandsche kaas staande te houden, behoeft men slechts iemand op tc sporen, die, met de uoodige gave van opmerking en handigheid toegerust, onderzoekt hoe men maakt: 1. beste kaas, geschikt voor Engeland; 2. beste kaas, geschikt voor Duitschland 3. beste kaas, geschikt voor Frankrijk. (De overige markten, waarop onze kaas wordt aangevoerd, laten wij, als van ondergeschikt belang, buiten beschouwing.) Gelukte het aan don zoodanige deze drie onderling zeer ver schillende soorten naar eisch te vervaardigen en wist hij de bereidingswijze bevattelijk en, evenals de heer Sluis, theoretisch practisch toe te lichten, dan zou de Maatschappij vau Landbouw een stap in de goede rigting hebben gedaan, daar men juist hier te lande de onderscheidene smaken weet ie bevredigen en door invoering eener gelijkvormige bereidingswijze hieraan niet kan te gernoet gekomen worden. Wij waardeeren elke poging om de belangstelling in verbeterde kaasbereiding levendig te houden, doch twijfelen of men dit doel bereikt door onze boeren, waarvan de meerderheid zich in eene groote mate van gezond verstand verheugt, met eene beschuldiging van onbekwaamheid naar huis te zenden cu door kaasfabrieken te vervangen, terwijl men toeh afhankelijk blijft van hunne oplettend heid en kennis, daar men zonder goede melk geene deugdelijke kaas kan fabriceeren. Wil men evenwel buitenslands uitsluitend zijn heil zoeken, dan verzuimc men in geen geval bij Zwitserland in de leer te gaan, waarvan de kaasprodneten een hoogeren prijs bedingen, dan die der Amerikaansche en vele Engelsche soorten. Door het volgen van buitenlandsche bereidingswijzen maakt men evenwel geene betere Hollandsche kaas, wat toch het streven is, en waartoe onze boeren toch getoond hebben gaarne te willen mede werken. Kan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw echter besluiten nogmaals eene poging te wagen om onze boeren in liet bereiden der door ons aangehaalde drie hoofdschakeeringen voor te lichten, na zich vooraf op de hoogte te hebben gesteld van de daartoe vereischte bereidingswijze, dan zal zij zich ongetwijfeld niet alleen in de medewerking en de geldelijke ondersteuning der boeren, maar ook van handelaars kunnen verheugen. Amsterdam, Sept. 1878. G. Klaverweide Se Zoon. Benoemingen, enz. Tot kolonel-kommaudaut der dd. Schutterij te Amsterdam is benoemd de heer J. H. W. Kehrer, thans majoor bij die Schutterij. Tot bewaarder der hypotheken, het kadaster en de schceps- bewijzen te Alkmaar is benoemd de heer II. L. de Grave, thans ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Met ingang van 1 Oct. a. s. is de opzigter hij 's Rijks kust- verliehting te Kijkduin, de heer L. E. de Weerd, in gelijke betrek king overgeplaatst naar 's Rijks kustverlichting aan het Noordzee kanaal bij Velzen, te IJmuidenin zijne plaats is te Kijkduin benoemd de heer P. Kwant, thans wachter bij die verlichting. Met ingang van 1 Oct. a. s. wordt de klerk bij de directie der Marine te Hellevoetsluis, de lieer F. J. Kloprogge, overgeplaatst naar de directie der Marine alhier. De off.-mach. 2de kl. C. R. van Kooten, behoord hebbende tot het eseader in Oost-Indië en den 9 dezer vandaar teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. FTanKrijK. Ten e^nde allen twijfel weg te nemen omtrent de wijze, waarop zeelieden aanzienlijke personen behooren te verwel komen, heeft de minister van Marine verordend, dat de President der Republiek met zeven kreten: //Leve de President!", hoofdofficieren met kreten van: //Leve de Republiek!" zullen begroet worden. Verschillende bladen hebben een pennestrijd over dit gewigtig punt aangebonden. De France verlangt, dat geen andere kreet dan die van: ,/Leve de Republiek!" zal worden aangeheven; de Moniteur vindt zekere analogie tussclien het: „Leve de President!" en het: „Leve de Koning!" of: „Leve de Keizer!", daar men niet de regering, maar haar hoofd toejuicht, enz. Onlangs is gemeld, dat voortaan op de markt te Marseille ook visch uit Zuid-Amerika enz. zal te krijgen zijn, in kunstmatig bevrozen staat derwaarts overgebragt. In de République Frai^aise wordt doof den hoogleeraar E. Hoeckel, op naauwlettend toezigt bij deze onderneming aangedrongen, met het oog op de vele vergiftige visch- soorten, in de zeeën der heete luchtstreek voorkomende. Engeland. Sedert jl. Vrijdag zijn geen lijken nit de Theems meer opgevischt, ofschoon men nog 30 a 40 personen vermist. Op 10 na zijn alle lijken herkend. Tot heden zijn in 't geheel 615 lijken gevonden, terwijl men 130 geredden telt. Jl. Dingsdag begon te Woolwich het onderzoek in zake de botsing tusschen de stoomschepen Bywell Castle en Princess Alice. Het eerst werd gehoord George Thomas Long, do stuurman lste kl. van de Princess Alice. Zijn verklaring luidde in hoofdzaak aldus: „Er waren ongeveer 750 personen aan boord. Het schip liep elf knoopen in het uur. De avond was zeer schoon. Even na het invallen van de schemering werden de lantaarns geheschen. Ik stond op de salon op den uitkijk, toen ik plotseling de Bywell Castle op ongeveer 300 yards afstand midden in de rivier zag aankomen. De Bywell Castle legde het roer aan^bakboord. De Princess Alice stoomde eerst met het roer aan stuurboord, doch. stopte, toen de kapitein het gevaar begreep. De kapitein riep de boot aan, welke met groene en witte lichten bleef doorstoomen. Daarna riep hij de boot toe, dat zij stoppen moest, doch even daarna kreeg de Princess Alice een lievigen stoot aan stuurboordzijde. Twee minuten later zonk onze boot. De kapitein van de Princess Alice had, daar de vaste stuurman afwezig was, een vreemdeling, genaamd Eyres, gehuurd en deze stond tijdens het ongeluk aan het roer. Kort vóór de botsing was de Princess Alice uitgeweken voor een andere stoomboot. Hadden de beide booten gestopt, op het oogenblik, dat zij elkander zagen, dan zou er geen botsing hebben plaats gehad." Nadat nog genoemde Eyres gehoord was, werden de debatten verdaagd. DultsdHancl. Keizer Wilhelm is in den ochtend van den 15 dezer uit Gastein te AVilhelmshOhe (bij Kassei) aangekomen, waar Z. M. door de Keizerin werd opgewacht. Te Kassei was niet alleen de spoorwegstation, maar de geheele stad feestelijk versierd en eene onafzienbare volksmenigte bewoog zich door de straten, die de Keizer moest doorrijden. Een berigtgever der Kölnische Zeitung schrijft: „De ontvangst van den Keizer in het stationsgebouw duurde 10 minuten. Daarna verliet Z. M. het gebouw, door het onophoudelijk „Hurrali" der digt opeengedrongen menigte begroet. Lang zaam schreed de Keizer langs het front der eerewacht en steeg toen in het rijtuig, dat hem naar Wilholmshohe zou- voeren. Wel droeg Z. M. den arm nog altijd in een zwarten zijden doek, maar zijne houding was zoo flink, zijn voorkomen zoo gezond en krachtig, dat men door niets dan door dien doek aan de gevolgen van Nobilings aanslag herinnerd werd. Het was twee jaren geleden, dat ik den Keizer zag. Toen bij de groote manoeuvres van het 4de en 12de legerkorps zag de Keizer er niet gezonder en krachtiger uit dan nu en overal hoorde men kreten van verwondering en blijdschap, dat de Keizer in betrekkelijk zoo korten tijd de gevolgen van den verfoeijelijken aanslag was te boven gekomen. De Keizer reed in een open rijtuig, voorafgegaan door een officier te paard, zonder eenig escorte, en de volks menigte werd aan beide kanten tot vlak bij het rijtuig toegelaten; alleen dat gedeelte van den weg werd door de politie opengehouden, dat voor den doortogt van het kei zerlijk rijtuig onvoorwaardelijk noodig was. De kreten vol geestdrift van alle aanwezigen dankten den Keizer voor dat bewijs van vertrouwen. Op Wilhelmshöhe bewoont de Keizer drie eenvoudig gemeubelde vertrekken. Op de tafel zijner zitkamer vond de Keizer een geschenk van den heer Krupp uit Essen: een model van eene gepantserde kanonneerboot, 75 centi meters lang; op het dek ziet men een kanon, dat naar alle kanten gedraaid kan worden en het geheele model is allerkeurigst uitgevoerd. De Rijksdag heeft jl. Dingsdag de discussiën over het wetsontwerp betreffende de sociaal-democraten voort gezet. Prins Bismarck hield een zeer belangrijke en uit voerige rede, waarin hij de beweringen wederlegde, welke Maandag door den lieer Bebel geuit waren over een vroegere verstandhouding tusschen de regering en de socialisten. De rijkskanselier verzekerde, dat hij met Lasalle nooit onderhandeld, en hem slechts drie of viermaal gezien had; bij die gelegenheid had hij hem als een man van geenszins republikeinsche, maar van volstrekt nationale, ja zelfs schier monarchale gezindheid leeren kennen. Dat de socialist Fritzsche hem, Bismarck, ooit berigten zou hebben gezonden, was eene logen, en hij tartte Fritzsche het bewijs daarvan te leveren. Nadrukkelijk verdedigde spreker het wetsontwerp in het breede schetste hij de gevaren, welke de sociaal democratie oplevert voor het algemeen welzijn; zij zelve erkent dat haar streven eene gewelddadige omverwerping van de bestaande staats- en maatschappelijke orde ten doei heeft. De volgende volzinnen zijn aan Bismarcks rede ontleend: „Het is nooit bij mij opgekomen het algemeen stemregt aan de natie op te dringen; ik heb het met tegen zin aangenomen als eene Frankforter traditieik kan echter niet toegeven, dat het algemeen stemregt door de tegen woordige uitkomsten veroordeeld is. Dat ik productie-ver- eenigingen ondersteund heb, is waar. Zulke instellingen had ik tijdens mijn verblijf in Engeland leeren waardeeren, maar wat door den heer Bebel dienaangaande is medegedeeld, is onjuist. De aansporing tot gewelddadigen ommekeer der bestaande maatschappelijke orde door de sociaal-demo craten komt dagelijks voor. Men heeft den moord van den Russische» generaal Mesenzoff als eene daad van geregtigheid geprezen en een artikel daarover geëindigd met de woorden Disciti moniti! Gij zijt dus gewaarschuwd. Waartegen? Tegen niets anders dan den dolk van Mesenzoffs moordenaar, de pistool van Nobiling. Als wij onder het dwangjuk van zulk een troep bandieten moeten leven, dan houden alle bedenkingen op. Ik hoop, dat de Rijksdag de regering ondersteunen, den Keizer bescherming voor zijnen persoon, voor zijne Pruissische onderdanen en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2