teflii van Duitscho landslieden verleenen zal. Het is mogelijk, dat van onze zijde eerst nog eenige offers moeten vallen, maar ieder, dien dat lot treft, moge bedenken, dat hij ten nutte van het vaderland op het veld van eer sneuvelt/' De socialist Bebel, welke vertegenwoordiger, gelijk men weet, reeds eenige malen tot gevangenisstraf veroordeeld was en zijne vonnissen ondergaan heeft, hield, niettegenstaande Bismarks tegenspraak, de juistheid van hetgeen hij Maandag had medegedeeld vol, en verlangde dat de voorzitter twee sprekers tot de orde zou roepen, en wel den heer von Kleist-Retzow (die o. a. had gezegd: Wat is de leer van het socialisme anders dan eene school voor hoogverraad voor alle arbeiders?) en den Rijkskanselier. Bebel achtte die disciplinaire straf noodig, omdat eerstgenoemd lid, een conservatief, de socialisten van hoogverraad beschuldigd had, en Bismarck zich de vrijheid had veroorloofd de socialisten //bandieten" en den afgevaardigde Fritzsclie //een leugeneur" te noemen. De voorzitter weigerde aan Bebels verlangen te voldoen, daar de woorden door von Kleist-Retzow en Bismarck ge sproken, en zoo als zij stenografisch waren opgeteekend, geen aanleiding gaven om hen tot de orde te roepen. De discussie had tot uitslag, dat met groote meerderheid besloten werd, het ontwerp van wet vóór de tweede lezing door eene commissie van 21 leden te doen onderzoeken, zooals Reichensperger (centrum) en Bamberger (nationaal- liberale partij) Maandag hadden gevraagd. Omtrent Bismarck lezen wij het volgende: „Terwijl Hanel nog sprak, kwam iemand van het dienst personeel naar graaf Stolberg, fluisterde hem iets in het oor, ging naar Bismarck's lessenaar, nam er een potlood uit, lag het op het bovenvlak, trok een fauteuil naar vox-en, en op 't zelfde oogenblik kwam Prins Bismarck, in zijn gewone uniform, donker blaauw laken met gele kraag, de zaal binnen, stapte naar den voorzittei', die bleef zitten, wisselde met hem een paar woorden en ging naar zijn fauteuil. Alle ministers stonden op, maakten eene buiging en.... Bismarck ging zitten. Ik stond, schrijft een der Beidijnsche corx*espondenten, geen drie meters van liem af en kon dus duidelijk zien dat het hem onder de rede van Hanel moeite kostte, zich stil te houden. Nu eens stak hij de hand in den zak, dan weder keek hij op zijn dik horologie, speelde met het zware potlood, haalde zijn zakdoek uit, wreef zich bij afwisseling het voorhoofd en de wenkbraauwen, kuchte een paar keeren en draaide op zijn stoel heen en weer, tot hij eindelijk, terwijl Hanel nog altijd voortsprak, het vóór hem liggende blad opnam, waarop Bebel's rede van Dingsdag stond afgedrukt en waarbij met potlood eenige kantteekeningen waren gemaakt. Spoedig eehter legde hij het weder neer, zette zijn lorgnet op, keek de vergadering eens rond, opende een portefeuille, las vlugtig een paar papieren...." Eindelijk trad Hanel af en nam Bismarck het woord. Ziehier wat Bismarck antwoordde op Richter's herhaalde klagt, dat hij (Bismarck) zoo dikwijls tengevolge van onge steldheid zijne werkzaamheden niet had kunnen verrigten „Het feit", zei Bismarck hierop, „kan ik niet ontkennen; maar voor mij is het toch verrassend, dat iemand mij die gedurige ziekte tot een verwijt wil maken. Ik heb ze eerlijk verdiend, ik heb ze mij in de dienst voor land en Koning vermoedelijk-door overspanning van krachten op den hals gehaald, en nu meen ik toch wel aanspraak te mogen maken op hetzelfde benefice, hetwelk in acht wordt genomen jegens een gewoon soldaat, die, ofschoon gewond en invalide, te vergeefs zijn ontslag vraagt en in dienst blijft om redenen die men slechts kan eerbiedigen. Mij mijn ziekelijken toestand tot een verwijt te maken, dit is, op zijn zachtst uitgedrukt, gebrek aan welwillend heid; maar dat gevoel behoort nu ook juist tot hetgeen ik van den heer Richter niet kan verwachten." Prof. Bruhn, te Leipzig, lxeeft het plan opgevat om ^voor de landbouwei's in Saksen meteorologische waar schuwingen te organisex-en. Van het observatorium te Leipzig uit zullen signalen door een trommenstelsel gegeven worden, waarvan er twee in gebruik zullen zijn en waarmede vier signalen zullen worden gegeven, te weten: 1. schoon weder, 2. verander lijk, 3. regen, 4. voorspelling onmogelijk. Bij de eerste proefnemingen voldeed het stelsel zeer goed. TurKJJe. Suleiman-Pacha voor den krijgsraad. Suleiman- Pacha, de gewezen oppex-bevelhebber over het zuidelijke Turksche legerkorps tijdens den oorlog van 187778, is, gelijk men zich herinneren zal, nog vóór de onderteekening der vredespreliminairen voor den krijgsraad gedaagd, als beschuldigd van hoogverraad. Zijn proces is nog altijd niet afgeloopen, maar met het getuigenverhoor vordert j men thans toch een weinig. „Een weinig," hierop mag men wel de aandacht vestigen, wanneer er voorvallen plaats grijpen bij dit verhoor, dat tot de kleinste bijzonder- j lieden uitgestrekt wordt, zooals dezer dagen gebeurde. 1 Terwijl de voorzitter, Samih-Pacha, bezig was met het 1 ondervragen van een getuige, vroeg Suleiman-Pacha het woord. De voorzitter deed hem opmerken, dat hij thans slechts had aan te hooren en op de hem te stellen vragen te antwoorden. Suleiman, door drift vervoerd, zeidc op lxeftigen toon, dat het hem onmogelijk was in zijn geheu- gen te hoxxden al de beschuldigingen, tegen hem geslingerd door verzwarende getuigen, die zich als zijne doodvijanden deden kennen, en dat hij vergunning verzocht al die beschuldigingen te wederlegen telkens wanneer zij gedaan werden. Mogt deze vergunning hem geweigerd worden, j dan zou hij zwijgen wanneer hem vragen werden gesteld. Nedjib-Pacha, commissaris der Porte (of ambtenaar van het Openbaar Ministerie), vergat toen den aan de leden der vierschaar versclxuldigden eerbied, en alle welvoege- lijkheid met voeten tredende, stond hij op en zeide op gebiedenden tooxi tot de twee deurwaarders, die eex'biedig achter maarschalk Suleiman zich hadden geplaatst: „Als hij niet antwoordt, sla er maar op." I Onbeschrijfelijk was do verwarring, de ontsteltenis en de verontwaardiging, die deze taal onder de aanwezigen veroorzaakte. De meeste leden van den krijgsraad gaven aan Nedjib-Pacha luide hunne afkeuring te kennen en deden hem opmerken, dat hij zijn bevoegdheid was te buiten gegaan, dat zijn eigene waardigheid hem had moeten beletten zoo te spreken en, in ieder geval, hij het regt niet had bevelen te geven terwijl de krijgsraad zitting hield. Een onstuimige discussie volgde hierop, en terwijl het Openbaar Ministerie met de regters aan het kijven was, viel Suleiman-Pacha in een bezwijming, zoodat men hem naar eene andere kamer moest brengen. Dat deze zoogenaamd echt Turksche zitting niet kon voortgezet worden, spreekt van zelf. liet gebeurde werd aan den Sultan medegedeeld, en deze zond onmiddellijk maarschalk Osman-Pacha naar den krijgsraad. Osman hei-opende de zitting met het toedienen van een scherpe berisping aan Nedjib-Pacha en met een verwijt aan Samih- Pacha, omdat deze niet krachtig genoeg was geweest dit schandaal te voorkomen. Den volgenden dag presideerde Misret-Pacha, daar Samih-Pacha ontslag had genomen. Beüten betreffende ie Stoomvaartmaatschappij Merlaiil Prins v. Oranje. 21 Aug. te Batavia aangekomen. Madura 14 Sept. te Batavia aangrkomen. Conrad18 Sept. van Aden naar Batavia vertrokken. Holland 4 Aug. te Londen aangekomen. Kon.derNederl. 14 Sept. Gibraltar gepasseerd. PrinsesAmalia. 31 Aug. van Batavia naar hier vertrokken. Voorwaarts 1 Sept. te Penang vastgeraakt, 7 Sept. vlot gekomen. Prins Hendrik. 18 Sept. van Southampton naar Batavia vertrokken. Celeles3 Sept. alhier aangekomen, vertrekt 5 October. WeêrMip WaanraiiEen te Helier. (Landsteel.) Windrigting en Kracht. zw. 20k. zvvtvv. 22„ zw. 18„ Barometer mtn. Stand. Afw. 750.96 - 9.74 755.07 - 5.53 756.97 - 3.63 Thermometer C. Stand. Afw. 17.3 12.8 13.7 f 0.9 - 1.5 - 2.6 Toestand van de zee. Hol. hol in zee Weersgesteldheid: 18 Sept. 12 u. Digtbetrokken, wind, regen. 19 Sept. 8 u. Zwaarbewolkt, wind, buijig. 19 Sept. 12 u. Idem. Marinehaven Nieuwediep. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading inde buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Trevethick, st.W.Wilson. Newcastle. Steenk. Duink.&Goedk. Gatherer. J. A. Thomson. Yokohama. Hijst. v. Yliet St Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 17 Sept. Echo, st., Newcastle. 18 Sept. Jason, st., Cephalonia; Osborne, st., LeitliResolut, Helgesen, Philadelphia. Vertrokken: 17 Sept. llollandia, st., Londen. 18 Sept. Eddystone, st., Huil; Kestrel, st., Rotterdam. Vervolg Nieuwstijdingen. In de jl. Dingsdag gehouden vergadering der Amsterdamsche Kamer van Koophandel verklaard^* de voorzitter, de heer Quicn, te meenen de Kamer gerust te kunnen stellen wat de onbruikbaar heid betreft, door verzanding, van de haven van IJmuiden; de ondiepte is niet zoo gevaarlijk als men het heeft willen doen voor komen. Ingenieurs en zeevarenden zien het gevaar niet in, dat men aan de verzanding heeft toegeschreven; het geschrijf was een storm in een glas water. De lengte der bank is niet 800, maar 400 meter, en de breedte 100 meter. Het is nu reeds zeer waarschijnlijk, dat de stormen der laatste dagen veel zand van de bank hebben weggeschoven. Het N. v. d. D. heeft veel te veel alarm van de zaak gemaakt en dit alarm is door de buitenlandsehc bladen nog vergroot. Spreker geloofde te mogen onderstellen, dat het antwoord van den minister van Waterstaat geruststellend zal zijn en kon de verzekering geven, dat vanwege de Kanaalmaatschappij alle maatregelen zullen genomen worden om het zand weg te ruimen. Op de Tentoonstelling van Landbouw te Delft zijn o. a. bekroond Roode Engelsche wintertarwe, 1ste prijs J. Breebaart Kz. tc Winkel. Witte wintertarwe, late pr. dezelfde.Chevalier-gerst, 2de pr. dezelfde. Korte haver, 1ste pr. dezelfde. Deensche haver, 1ste pr. dezelfde. Probsteycr-luiver, 1ste pr. dezelfde. Kleine groene of blaauwe erwten, 2de pr. dezebde. Wijker vale erwten, 1ste pr. dezelfde. Vale erwten of capucijnders, 1ste pr. IJ. van der Sluis te Schageu. Karweizaad, 1ste pr. J. Breebaart Kz., 2de pr. K. Knecht te Winkel. Kanariezaad, 1ste pr. J. Breebaart Kz. Wit mosterdzaad, lsle pr. IJ. van der Sluis. Uijen, 1ste pr. IJ. Butter te Koedijk. Rapen (voedergewas), lste pr. dezelfde. Bloemkool, 1ste pr. dezelfde. Verzameling koolsoorten, lste pr. dezelfde. Uijen, lste prijs C. Opperdoes te Noordscharwoude. Werktuigen en gereedschappen voor den land bouw: ploeg, lste pr. W. Wissekerke, Anna Paulowna. Kaas- pers, zilveren medaille J. Beek te Hoorn. Span koetstuigen, bestuursprijs D. J. J. Poll te Alkmaar. De vette koeijen vallen dit jaar te Deventer in het slagten zeer mede. Zij zijn over het algemeen goed doorwassen en bij gevolg zeer zwaar op het gewigt. Daarbij hebben zij veel binnenvet. De prijzen zijn lager dan in de vorige week. Thans besteedt men 72 a 76 c. per kilo. Het ruudvlcescli wordt daar thans verkocht lste soort voor 70 a 110 c. per kilo. In de laatste dagen was te Wijhe de handel in fokkalveren, neurende koeijen en melkvee zeer levendig. Dagelijks liepen de kooplieden de boeren af om inkoopen te doen vooral voor Belgische rekening werden aanzienlijke inkoopen gedaan. Op de botermarkten in dat gewest stegen de prijzen tot f 28.50 per vat. Te Brussel heeft jl. Dingsdag ten stadhuize een trouw- plegtigheid plaats gehad onder zeer buitengewone omstandigheden. De bruidegom was een wisselagent, die, wegens valschheid in ge schrifte vervolgd, preventief gcvar.gcn is. Ilij kwam in een vigelante aan het stadhuis, vergezeld van een onderofficier der gendarmerie in burgerkleeding. In de trouwzaal wachtten de bruid en twee haar vergezellende dames, allen in 't zwart, het oogenblik der plegtigheid af, die zooals men kan begrijpeu, zeer treurig was. Vier gemeente- beambten fungeerden als getuigen. Welda zal de instructie afgeloopen zijn van liet proces betreffende de juwcelen van het Gnlden Vlies, die aan don Carlos ontstolen zijn. De zaak wordt ifi Italië behandeld. Don Carlos beschuldigt zijn adjudant, generaal Boet, van den diefstal, en deze beschuldigt hem op zijn beurt van laster. De generaal verklaart van Don Carlos oen aantal edelgesteenten ontvangen te hebben, waarbij het bedoelde collier, om te gelde te maken; toen dit niet gelukte heeft hij hem het kleinood teruggegeven. De Italië meldt, dat don Carlos eerst niet alleen zijn adjudant, maar ook diens vrouw en zuster beschuldigd had en deze te Bayonne in hechtenis waren genomen, doch dat zij spoedig weder op vrije voeten werden gesteld. De zaak komt over een paar maanden voor en don Carlos duet moeite om te verkrijgen, dat hij er persoonlijk niet bij tegenwoordig zal behoeven te zijn. Generaal Boet dringt er daarentegen sterk op aan, dat de Prins de debatten zal bijwonen. MarKtDerigten. Amsterdam, 17 Sept. Tarwe op levering f 2 lager, Nov. f 275. Rogge op levering iets lager afgegeven, Oct. f 148, 147, Maart f 158, 159. Petroleum: loco f 12$. 18 Sept. Tarwe op levering f 1 lager, Nov. f 274. Rogge stil, puike nieuwe Galatz f 170, jarige Petersb. f 151, nieuwe Petcrsb. f 147, 150, Western f 170; op levering lager vei-koeht, Oct. f 147, Maart f 158, 157. Koolzaad fiaauw, Oct. f371, April f 386. Raapolie: Vliegend f 36?, Oct. f 36$, Oct./Dec. f 36?, Mei f 37?. Lijnolie: Vliegend f 32$, Oct. 31$, Nov./Dec. f30$, f 80$, Jan./Mei f 30?. Petroleum loco f 12$ E. betaald. Vette Kalveren lste kwaliteit f 1 en 2de kw. 85 c. per KG., nuchtere Kalveren f 6 a 14, vette Varkens 42 a 52 c. per KG. Texel, 16 Sept. Schapen f 24 a 33, Lammeren f 18.50 a 21, Kalveren f 36 a 53, Koeijen f 180 a 270, Biggen f 4 a 7. Rotterdam, 17 Sept. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd1464 Runderen, 324 vette en Gras-Kalveren, 6 nuchtere Kalveren, 1577 Schapen en Lammeren, 354 Varkens en 164 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen lste kw. 86 a 90 c., 2de kw. 82 a en 3de kw. 76 a 78 c.; Kalveren lste kw. 100 a 102 c., 2de kw. 90 a c., 3de kw. 85 a c.Schapen lste kw. 85 a c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 75 ar c.; Varkens lste kw. 62 a c., 2de kw. 58 a c., 3de kw. 50 a 56 c.; alles per KG. schoon aan de kaak. Boter, lste kw. f 64, 2de kw. f 59, 3de kw. f 56. Schiedam, 18 Sept. Jenever f 16,75, Amst. proef f 18, Moutwijn f 11,25 per N. vat. Kampen, 16 Sept. Hooi. Buiten- f 11,50 a 12,50 en Binnen- f 9,a 9,50 per 1000 KG. Meppel, 16 Sept. Vee. Stalprijzen: guste Koeijen f 110 a f 150, dragtigc f 140 a 280, melk- f 100 a 160, guste Vaarzen f 100 a 160, Schapen f 12 a 30, Lammeren f 6 a 14, dragtige Varkens f 20 a 35, vette 40 a 48 c. per KG. Hooi. f 10 a 18. Meppel, 17 Sept. Op de heden gehouden najnarsmarkt was de aanvoer van Paarden en Veulens zeer aanzienlijk, die van Rundvee veel geringer dan op vorige najaarsmark ten. Over het geheel ge nomen, maar vooral in Paarden, was de handel lusteloos; vet Vee kon goed geplaatst worden, jong daarentegen ging traag van de hand. Paarden en Veulens waren er ruim 1200, Runderen 480. Men betaalde voor eerste soort Paarden f 450 a 5.75, tweede soort f 70 a 225, Enters f 175 a 300, Veulens f 60 a 210, vette Koeijen f 170 a 275, vette Koeijen per half KG. lste kw. 36 a 38 c., 2de kw. 30 a 32 c., guste Koeijen f 125 a 170, Melkkoeijen f 100 a f 195, Vaarzen f 100 a 175, Pinken f 60 a 115. Geeraardsbergen, 17 Sept. Vlas 1.45 fr. per KG. SCIIAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 20 Paarden f Ossen - Stieren 120 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen - Vaarzen Hokkelingen - 10 Nucht.Kalveren - 8 Rammen 1000 Schapen - 50a275 90al50 80a300 210a285 13a 23 60a 70 22a35i 170 Lammeren f 18 a 24 3 Bokkeu&Geiten - 1 a 5 30 magereVarkens - 11 a 20 70 Biggen - 4 a 6 40 Kippen c. 30 al75 30 Eenden - 50 a 60 Boter per kop - 95 al05 Kaas per KG. - 35 a 40 Kip-Eijereu per 100 -350 a360 Eend-Eijeren - a ADVERTENTIE N. Bevallen van een Zoon A. BOON, geb. DRIJVER. Helder, 19 September 1878. Heden overleed ons innig geliefd kind DIETJE, in den ouderdom van bijna 17 maanden. II. SMIT. N. SMIT—ASJES. Schagen, 17 September 1878. Overleden JOIIANNA WILIIELMINA VAN HORSSEN, in den jeugdigen leeftijd van ruim 18 jaren en 9 maanden. J. YAN HORSSEN en Echtgenootk. 's Gravenhage, 18 September 1878. Op ZATURDAG den 21sten SEPTEMBER 1878, zal, des voormiddags ten 11 uur, in het Raadhuis, in het openbaar worden aanbesteed: Het KROOZEN van al (le Berm-, Molen- en Wegslooten, aan den Anna Paulowna-Polder behoorende. Nadere informatiën zijn te bekomen bij den Opzigter A. R. DEKKER.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3