Gymnasium alhier eene bloeijende en druk bezochte jnrigting zal worden. In de volgende zitting van den Gemeenteraad zal dit voorstel in behandeling worden genomen. In diezelfde zitting is aangenomen een voorstel van B. en W. om op te heffen de commissie, belast met het toezigt over de stads-apotheek en voortaan het geldelijk beheer van die inrigting op te dragen aan regenten van het mannen- en vrouwen-gasthuis alhier." Jl. Maandag avond per prein van Haarlem had te Alkmaar een aardig voorval plaats. Een korporaal en een soldaat, belast met een transport van een gedeserteerd matroos naar hier, waren in beschonken toestand geraakt en wel zoodanig dat de matroos gelegenheid heeft gehad te Uitgeest te ontvlugten. Bij aankomst te Alkmaar werden de geleiders wakker, misten den arrestant en kregen met elkander een hevigen twist, die op een vechtpartij uitliep. De dienst doende politieagent kwam tusschenbeide en de geleiders werden aangehouden en in bewaring gebragt om uit te slapen. Aan de jl. Maandag door de te Amsterdam geves tigde afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw op de Stadhouderskade aldaar gehouden harddraverij met paard en sjees is door 23 paarden deelgenomen. De prijs (f 400 en f 50 voor den rijder) is gewonnen door Suzanne, van den heer C. Paarlberg, te Zijpe, gereden door C. Koster; de eerste premie (f 200) door Graaf Kloris, van den heer C. Broers, te Benningbroek, gereden door den eigenaar; de tweede premie (f100) door Sophia, van den heer jhr. Quarles van Ufford, te Loosduinen, gereden door J. de Boer. De deputatie uit de Transvaal, bestaande uit de heeren ICruger, Joxxbex't en Bok, die eenigen tijd in de residentie vertoefde en in het hotel de 1'Europe logeerde, is gisteren naar Engeland vertrokken. Men meldt uit Utrecht, dd. 25 dezer: „Het is nu gebleken, dat de ambtenaar bij den Neder- landschen Centraal-spoorweg, die eenige maanden geleden verdwenen is, zonder dat men zijn spoor heeft kunnen vinden, een kleine f 35.000 uit de kas heeft ontvreemd. Daardoor wordt zijne verdwijning, die eerst raadselachtig scheen, verklaard." Ten aanzien van den aardappelen-verbouw in dit jaar meldt men nog uit het noorden des lands, waar die cultuur zulk een grooten omvang heeft, dat over het geheel het verschil in grondsoort dit jaar daarbij zeer in het oog loopt. Op den ligten bodem beteekent de ziekte veel minder dan op de zware gronden. Op eerstgenoemde gronden bedraagt hier en daar de opbi'engst zelfs 300 hecto liter en meer. Ook bleek weder, dat hoe vroeger rijp, hoe minder gevaar voor en door de ziekte bestaat. Op den 20 Aug. jl. heeft de raad van justitie te Batavia uitspraak gedaan in de zaak van den hoofdredacteur van de Java-Bode, die, beschuldigd van hoon en smaad, den resident van Batavia aangedaan, volgens het Openbaar Ministerie diende gestraft te worden met één jaar gevangenis, f 500 boete, 5 jaar verbod om redacteur te zijn en de kosten van het geding. De raad heeft den hoofdredacteur veroordeeld tot 6 maanden gevangenis en f 250 boete. De veroordeelde zal van dit vonnis bij het Hoog-geregtshof in revisie gaan. Onlangs zijn de goede resultaten medegedeeld, die men in Noord-Duitschland had verkregen van liet aanwenden van carbolzuxxr tegen de varkensziekte, en wel bij wijze van inspuiting onder de huid der zieke dieren. Uit nadere berigten blijkt, dat die inspuitingen ter regter tijd, d. i. vroegtijdig, moeten geschieden, dat de kosten gering zijn en het wenschelijk schijnt, dat, om deze nuttige methode ingang te doen vinden, door bevoegde deskundige personeix in bijeenkomsten van landbouwers de zaak practisch worde bewerkstelligd en toegelicht. Eene tentoonstelling vanjonge dochters in Woolwich-Gardens te Londen. De tentoonstelling van Barmaids (buffetjuffers), zoo lezen wij o. a. in een eoiTespondentie uit Londen aan het R. Nbld., de heldinnen onzer Dining-i'ooms en schitterende tapperijen, jenever paleizen en Coffee-shops is geopend! Daar is wat te zien, wat ge nooit hebt gezien. Daar vindt ge eene rij van jonge vrouwen, die naar den prijs der voortreffelijkheid dingen, en het publiek is de jury, de „Paris" die den appel der kampioene zal toereiken. Wij hebben geen catalogus in de hand gekregen, maar daarentegen werd ons een rosé-kleurig blaadje overhandigd met het i'eglement der tentoonstelling. Luister: 1. Alle jonge dochters die aan het Contest deelnemen, moeten den leeftijd van zestien jaar bex-eikt hebben. 2. Elke jonge dame zal een eigen buffet bekomen, voor zien van alle ingredientexi tot lesschixxg der onteugelbare dorst van de juiyleden. 3. De jury zal bij de beoordeeling vooral in aanmerking nemende eenvoudigheid en degelijkheid. Te veel toilet- opzigtigheid, stelt de mededingster buiten het concours. 4. De jonge dames zijn uitgenoodigd zich op voorkomende wijze tegenover de bezoekers te gedragen, met al die bevalligheid en bescheidenheid, waarover zij te vervoegen hebben, zonder forwardness and frivolitymaar toch attent... voor de zaken. 5. Het publiek zal als jury optreden. Aan den ingang der tentoonstelling zijn stembriefjes voorsixpence each te bekomen en elk bezoeker is uitgenoodigd zijn stembrief aan diegene te overhandigen, welke naar zijxxe meening voor een prijs in aanmei'king komt. Prijzen zijn: 1. Een gouden horologe met ketting, waarde 20 p. st.2. een gouden medaillon en ketting; 3. een gouden medaillon; 4. een paar gouden oorringen.... IJdel heid der ijdelhedenCome along. Heeren, verkijkt een six-pence aan een stembriefje.... geen lid voor de Tweede Kamer of Provinciale Staten.... maar de kampioen voor vrouwelijke schoonheid en vrouwelijke deugden wacht op uw stem.... Thans de zaal in.... daar ziet ge al de nymphen en priesteressen, die aan Bacchus-altaar de dienst verrigten. Langs den muur staan onafzienbare buffetten en daar achter prijken de mededingsters, blozende van de glaasjes port-wijn, die in dat lieftalige mondje verdwenen zijnen verbleekende onder den invloed van het onver mijdelijke blanketsel. Vestigt uwe keuzeDaarginds dat zwarte deerntje met fonkelende oogen ziet u aan, alsof zij vermoedt dat ge een dozijn stembriefjes in den zak draagt.... Zullen wij eens kennis maken.... What are You going to have?. Best, dat ge uwe jonge vrouw hebt thuis gelaten.... Ik mis No. 24 (het nummertje prijkt boven het buffet) geen eersteix prijs waardig?.... Welnu.... wat denkt gij dan van dat eenvoxxdige blondinetje.... die.... dief de oogen neerslaat wanneer ge haar aanziet.... U spreekt weinig Engelsch?.... Ik zal het woox-d doen.... Wel mijn juffertje hebt gij kans.om het eex-e-diploma te vei'wexwen? No. 21 bloost.... en dan zegt zij half overluid: No Sir.... en dan fluisterend: Ik ben de oudste van twaalf.... zij hebben het thuis niet breed.... en ik krijg 2 p. st. voor de 12 dagen der tentoonstelling, prijs of geen prijs.... Wat geef ik er om.... die 2 p. st. helpen in 't huishouden.... Ik heb niets gezien, en toch weet ik reeds wie ge uw stembriefje stillekens hebt toegestoken. Betreffende den veehandel in Duitscliland wordt ge meld De algemeene verwachting is niet vervuld geworden. De buitengewoon rijke voederoogst veroorlooft den vee houders, een grooter aantal op de stallen te zetten, zoodat „Jongman," sprak hij op plechtigen toon, „het is een zware last voor uwe schouders. Bedenk u tweemaal vóór gij toestemt, want het geldt uw en ons leven!" "Weldra hoorde men op korten afstand een geluid als het romme len van den donder: het waren de golven die tegen de rotsen braken. Salvó was bleek, maar volkomen bedaard toen hij het bevel overnam. Kapitein Beek gaf hem zijn scheepsroeper en bleef met den stuurman naast hem staan. Eensklaps parelde het klamme angstzweet op het voorhoofd van den geïmprovisoerden loods. Er moest iets bijzonders zijn voor gevallen met de lichten zij namen een roodaclitigen tint aan, en daarna.... zag Salvé niets meer. Zou hij zich vergist hebben? Voerde hij het schip, welks lot men aan zijne handen had toever trouwd, ten verdervc? De onzekerheid duurde een kwartier een eeuwSalvó had nooit in zijn leven op een menschelijk gelaat een uitdrukking gezien, zooals in de oogen van kapitein Beek lag, toen hij ze op hem vestigde met de blijkbare, maar onuitgesproken bedoeling om het opperbevel weer terug te nemen. Maar in lietzelfde oogenblik daagden de beide lichten weder op en straalden ze schitterender dan ooit. Eer de nacht ten einde was, bracht Salvó Kristiansen de Juno goed en wel de haven van Arendal binnen. Terzelfder tijd vielen er op Klein Torungen gebeurtenissen voor, waarover in den omtrek veel gesproken werd. De oude Jakob had plotseling een beroerte gekregen en overleed denzelfden nacht waarin de Juno het zoo hard te verantwoorden had. Gedurende de beide mistige en stormachtige dagen had men op de rots herhaalde malen noodschoten hooren lossen, en de kleindochter van den stervende had nu alleen het licht aangehouden. Maar in de laatste oogenblikken van den doodstrijd had Elisabeth, terwijl zij over den grijsaard gebogen lag om zijn laatsten snik op te vangen, alles om haar heen totaal vergeten. En het was dit zeer verklaarbare verzuim dat den koenen Salvé zulk een pijnlijk kwartiertje aan boord van de Juno veroorzaakt had. Toen ze daar nu op die woeste rots met het lijk van haar groot vader alleen was, werd het meisje een oogenblik door wanhoop overvallen. Maar zij was sterk en moedig; nadat zij eenigen tijd aan haar smart had lucht gegeven en zich nog eens overtuigd had dat de grijsaard niet meer ademde, steeg zij in de boot die altijd aan den voet van liet huisje lag vastgemeerd, en ging ze hier of daar hulp zoeken, op gevaar af van het vaartuigje lek te slooten tegen de ijsschotsen die overal ronddreveu. Gelukkig werd ze dicht bij de haven opgemerkt en aan boord genomen door medelijdende visschers, juist toen hare krachten haar dreigden te begeven, en deze lieden brachten haar naar Arendal. liet arme kind was veel te veel door haar smart overmeesterd, om er aan te denken hoe ze zich wel het gunstigst zou voordoen. Doch Carl Beek was er in zijn opgewondenheid terstond op bedacht, aan het gebeurde een romantische tint te geven, waardoor Elisabeth weldra de heldin van den dag werd. De heele stad wist dat, terwijl zij met haar stervenden grootvader alleen op Klein Torungen was, zij het middel van behoud was geweest voor de Juno en dat zij later haar leven tusschen de ijsschollen gewaagd had. Iederceu die haar zag, moest wel een hoogen dunk van haar karakter krijgen. Met liet oog op hare niet alledaagsche schoonheid gaf zij in de vrouwelijke wereld nog al stof tot verschillende oordeelvellingen maar er was toch niemand die in gebreke bleef de arme wees te beklagen en als zijn gevoelen uit te spreken, dat de familie Beek redelijk verplicht was zorg voor haar te dragen. Voor het oogenblik had zij een onderkomen gevonden bij hare tante, die in bekrompen omstandigheden leefde in een nauw straatje aan het einde der stad. Maar weldra begon er, met of zonder den naam der weldoeners, een stroom van welgemeende voorstellen en van geschenken te vloeien; de jongelieden uit de stad en de bedienden uit de groote magazijnen boden het meisje rouwkleederen en zelfs sieraden aan, en twee diep geschokte dames legden per soonlijk een bezoek bij moeder Christine af, om over de vooruit zichten van haar nichtje te spreken. Doch al die aanbiedingen bleven eensklaps achterwege, zoodra Carl Beek had tc kennen gegeven, dat hij ze beschouwde als een inbreuk op zijne rechten. Hij bezocht Elisabeth in gezelschap van zijn oudste zuster, en spreidde bij die gelegenheid al de bevalligheden ten toon waarover hij beschikken kon. llij betuigde met de welsprekendste bewoor dingen zijn deelneming in de droefheid van de arme wees; en toen hij haar verliet verklaarde hij met aandoening in zijn stem, dat zijue familie aan haar alleen het behoud van zijn vader te danken hadiets wat hij nooit zou vergeten. Toen hij vertrokken was, bracht zijne zuster het eigenlijke deel van hun bezoek ter sprake. Zij wilde het meisje voorstellen, bij hen in huis te komen om voor huishoudster opgeleid te worden, want men wilde niet dat zij genoodzaakt zou zijn hier of daar een betrekking als gewone dienstbode te zoeken. Zij voegde er bij, dat haar broeder dit plan ontworpen had om de toekomst van Elisabeth te verzekeren. Voor de personen, wien dit aanbod gedaan werd, mocht Carls plan inderdaad een ware uitkomst heetende tante haastte zich dan ook, het met ongeveinsde erkentelijkheid aan te nemen. Maar het gelaat van het meisje scheen een oogenblik te betrekken: zij gevoelde, zonder recht te weten waarom, een zekeren weerzin bij de gedachte dat zij nu voortdurend in aanraking zou komen met dien knappen luitenant ter zee. En toch wilde zij het aanbod niet afslaan. {Wordt vervolgd.) ex* natuurlijk minder aan de markt wordt gebragt. Van daar hooge prijzen voor kalf- en fokvee, Italië en Frankrijk benevens een deel van Zuid-Duitschland en Oostenrijk, trekken veel vee uit Zwitserland Midden- en Noord- Duitsch- land, uit Holstein, Oost-Friesland en de andere veerijke streken in bet xxoordwesten. Daar de gx'ens voor invoer uit Nederland, wegens de sporadisch heerschende longziekte nog steeds gesloten blijft, is de uitvoer uit die streken zeer levendig. Kalveren en stieren zijn in vele oorden niet meer te krijgen. In Holstein en Oost-Friesland zijn de beste kalveren weg en de vraag naar vee van eiken ouderdom is daar zóó sterk, dat de prijzen, vooral voor de bqste waai-, zeer hoog zijn geloopen. Een rijk Amerikaan, sir Edward Trunph, heeft bij testament een fonds nagelaten voor de stichting van een paarden-bospitaal, waarin een vijftigtal paarden tot zij vaix ouderdom sterven moeten worden ouderhouden. Er is ook eene som afgezonderd om de diei'en desnoods te koopen voor gelijken prijs als de vilder zou betalen. Een buitenlandsclx blad, dat zich op het gebied der vx-ouwelijke aaixgelegenheden beweegt en alleszins vertrouw baar is in zijne mededeeling, verzekert thans dat alle ge- rixchten, als zou de beruchte crinoline weder in aaixtogt zijn, op een misverstand berusten. Men denkt er te Parijs in het geheel niet aan, de crinoline weder in de mode te brengen. De zaak is eenvoudig deze: Het nieuwe toilette bouffant eischt eene andere soort van onderrokken dan de gebruikelijke. Eene in dit vak gex*enommeex-de firma maakt ztxlke rokken uit eene opzettelijk voor dit doel geweven goed geappreteerde stof. Deze rokken geven aan het toilette bouffant voldoende stevigheid, maar komen in de verste verte niet overeen met de klokvormige en wanstaltige crinoline; zij zijn slechts een geschikte plaatsvervanger voor de rokken en tournures, die het Prinsessekleed en de sleep eischen. (Huisvrouw.) Benoemingen, enz. De olT. vnu gez. late kl. W. Schutte, dienende aan boord van het opleidingsschip Admiraal van Wassenner, wordt met 1 Oct. a. s. overgeplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam. Het ramschip Stier en de monitor Krokodil worden met 20 Oct. e. k. buiten dienst gesteld en de kommanderende officieren dier bodems, respectivelijk de kapt.—luit. ter zee N. Mac Leod en de luit. ter zee lste kl. J. II. Commijs, eervol van het door hen gevoerde bevel ontheven. Staten-CieneraaX. Tweede Hamer. Zitting van Dingsdag 24 September. De beraadslaging over het adres van antwoord op de Troonrede is voortgezet en ten einde gebragt. l)e zinsnede naar aanleiding van de onderwijs-paragraaf werd door den heer Teding van Berkhout overbodig geacht, omdat waar van den Koning getrouwheid aan de Grondwet wordt verondersteld, eene herinnering aan een harer voorschriften het acte nemen van de verzekering dat het openbaar onderwijs een voorwerp blijft van Zr. Ms. aan houdende zorg niet te pas komt. De heer van Nispen ver klaarde zich tegen de paragraaf, omdat daarin uitgedrukt wordt de belangstelling in de uitvoering der onderwijswet. Bij de zinsnede handelende over den loop van zaken te Atsjin bekwam de heer de Casembroot genoegzame zekerheid dat de regering, evenals hij, eene meer agressieve politiek tegenover Atsjin wenscht te volgen. Het adres is met 47 tegen 13 stemmen vastgesteld. Aan de Staatsbegrooting voor 1879 is het volgende ontleend: Hoofdstuk V (departement van Binnenlandsche Zaken). Hijks- landboowsciiool. Behalve eenige verhooging voor het personeel, wordt het hooger bedrag, voor het materieel aangevraagd, verklaard uit de aanzienlijk toegenomen behoeften van het aan de inrigting verbonden proefstation. Het aantal aanvragen om onderzoek, op den duur bij het station inkomende, overtreft zeer verre de ver wachtingen, welke dienaangaande mogteu worden gekoesterd. Wijd en zijd verspreidt de inrigting daardoor nut. Ook zijn voor ver schillende praetische doeleinden terreinen noodig, op niet te grooten afstand van de school gelegen. In eene plaats die, als Wageningen, steeds voortgaat zich uit te breiden, worden zulke terreinen schaarsch gevonden en slechts verkregen tegen met ieder jaar klimmenden prijs. En, althans gedeeltelijk, huren van terrein, is hoogst moeijelijk, op den duur zelfs onmogelijk en in elk geval om ligt te bevroeden redenen, te ontraden. Het wordt om een en ander dringend noodig geacht, zich bij de eerste gelegenheid het vaste bezit van goede en doelmatig gelegen gronden te verzekeren. Aan gebouwen bestaat in meer dan één opzigt alsnog de grootste behoefte. Eene hoofdzaak wordt het mede geacht, met name de, in den laatsten tijd ook ten onzent op den voorgrond getreden, zuivelbereiding in al haren omvang en met hare goede en minder goede uitvoering aan de leerlingen der school te kunnen doen zien. Met het oog daarop, wordt tot het bouwen van eenen stal en schuur, met kelder en bergplaats en woning voor het noodige personeel, een bedrag van p. m. f 15,000 gevraagd. De uitgaven welke het voorzien in deze en meerdere behoeften (proefveld, bergplaatsen voor werktuigen, enz.) zoude vorderen, zijn in haar geheel op f 113,000 geraamd. Deze som kan evenwel over twee jaren worden verdeeldongeveer twee derden zouden ten laste van 1879 behooren te komen. Hoofdstuk VI (departement van Marine) f 13,139,802.82, of f 699,021.64| minder dan voor 1878. Wat den vorm betreft, is de begrooting meer dan vroeger gesplitst. Een onderzoek heeft aangetoond, dat als globale en de waarheid vrij nabijkomende ge tallen tot grondslag strekken voor de vaststelling eener bijdrage van 4 millioen ten behoeve der schatkist, op de begrooting voor Nederl—Indic uit te trekken. Eene ontworpen nieuwe regeling van de bezoldigingen der zeeofficieren en der officieren van administratie is ontworpen, welke hierop nederkomt, dat daardoor de vaste trac- tementen met het bedrag der thans reeds bestaande verhoogingen worden vermeerderd en de zeetractementeu met gelijk bedrag wor den verminderd, in dier voege, dat de bezoldigingen zelve geene verandering ondergaan dan alleen in aard. De wijziging in de regeling der bezoldiging van de officieren van administratie zal zicli eveneens hoofdzakelijk bepalen tot het brengen eener vereenvoudi ging in de laatste regeling, namelijkdoor de zeetracteraeuten vast te stellen in verhouding tot de rangen en tot de plaats die de officieren in de ranglijst innemen, in stede van, zooals nu, afhan kelijk te zijn van het charter van den bodem waarop zij dienen, eene wijziging die geene verhooging van bezoldiging in zich sluit, doch vele alsdan onnoodige mutatiën zal voorkomen. In het onvoltallige van het korps officieren van gezondheid it

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2