IIELKËRSCIIE KV iMIKlIWEDIEPEIl COURANT. 1878. N". 126. Jaargang 36. Zondag 20 October. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij huldigen het j? o e d e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zuturdng namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.80. frnnco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advcrtentiën: Van 14 regela 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of rignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-ïudie. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 October. Op Maandag den 21 dezer zal de klok in de toren van de Westerlcerk, des namiddags tusschen 1 en 3 me tot proefneming geluid worden. Gisteren avond voerde het tooneelgezelschap van den Schouwburg Frascati te Amsterdam, onder directie van den heer G. Prot, in het lokaal Tivoli alhier ten tooneele de zoo populair geworden opera comique van Planquette, getiteld: De Klokken van het Kasteel Corneville, welk stuk te Amsterdam meer dan 60 malen is opgevoerd. Een zeer talrijk publiek vulde de zaal en vond blijkbaar genoegen in liet niet onverdienstelijk tooneelspel en den zang van dit gezel schap. De muziek voldeed uitmuntend. De inhoud van het stuk verplaatste ons in Frankrijk in 't laatst der 17de eeuw; staatkundige redenen hebben den bezitter van 't kasteel Corneville genoodzaakt als balling het land te verlaten. Inmiddels worden zijne goederen door Gaspard, een rijken pachter, in diens eigen voordeel beheerd. Nadat de bezitter na jaren nog niet is wedergekeerd, beschouwt de beheerder zich ongeveer als den eigenaar van 't adellijk goed. Plotseling keert echter de kleinzoon des edelinans terug. En ofschoon het volks bijgeloof 't kasteel door spoken meent bewoond te zijn, waagt zich de jonge markies met zijne getrouwen in het verdachte gebouw. Ilier wordt 's nachts de rijke pachter te midden zijner schatten, maar ook te midden zijner pogingen om 't, volk door spookgestalten te misleiden, overvallen, terwijl de schitterende aanblik der ridderzaal hem als krankzinnig maakt, 't Slot is, dat de pleegdochter des pachters, waarvan 't blijkt, dat zij van" adellijken bloede is, de burgtvrouw wordt van Corneville, gehuldigd door allen, die haar adel en den heldenmoed van den markies erkennen. Bij de officieren van het leger bestaat het voornemen om aan Z. M.. den Koning bij gelegenheid van Hoogst- deszelfs huwelijk een huldeblijk aan te bieden. In het afgeloopen jaar is bij de f 100,000 door de ingezetenen van Terschelling verdiend aan werk- en berg loon van strandgoederen. Jl. Dingsdag vielen op Urk twee jonge kinderen in de haven; de moeder van een der kleinen sprong zonder beraad in het water en redde beide kinderen. Bij de behandeling der geineentebegrooting van Alkmaar, over 1879, heeft de gemeenteraad o. a. besloten tot stichting eener overdekte graanmarkt op het terrein der voormalige infirmerie, en om de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris voor ieder met f 500 te verhoogen. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Midwoud, is besloten zicli tot de Hooge Regering te wenden met het verzoek, dat door haar maatregelen worden beraamd ter beteugeling van het misbruik van bedwelmende dranken. In een herberg op den Zeedijk te Amsterdam, heeft jl. Woensdag avond, bij een twist tusschen twee vrouwen, de eene hare tegenpartij schier het geheele oor afgebeten en voor de oogen der omstanders verslonden. Zij is kort daarna door de politie in hechtenis genomén. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op twee hóteldieven, met zeer fasliionable uiterlijk, waarvan een reeds een gevangenisstraf van vijf jaren achter den rug heeft. Die lieden namen gewoonlijk intrek in een goed hotel en stalen van hunne mede-logés al wat ze magtig konden worden. In den laatsten tijd was Amsterdam het terrein hunner operatiën. Een belangrijke polemiek wordt in de Fransche bladen gevoerd over de vraag, of Gambetta al dan niet met den pastoor van Trois Torrents in Zwitserland heeft gekegeld. De geestelijke heeft het noodig geacht, om tegen deze bewering van een Parijsch blad op te komen, er bijvoegende, dat hij Gambetta niet gezien heeft en zelfs niet zien wil. Nu zegt de Soir, dat het de pastoor van Champéry is die met Gambetta heeft gekegeld. Waarlijk, zegt de Arnli. Crt., wij beleven treurige tijden. Het is of het voor Gambetta een eer en voor een pastoor een schande zou wezen, indien zij met elkander kegelden. De godsdienstige meening of politieke overtuiging heeft toch niets te maken ■net behendigheid of ligchaamski-acht. De Rijks- en gemeenteveldwachter van Vollenhove, sedert Woensdag avond op surveillance, zijn den volgenden avond vermoord gevonden. Omtrent deze moorden verneemt men nader het volgende: Sedert Woensdag vermiste men den brigadier Rijksveld wachter Bastink en den gemeenteveldwachter de Liefde. Toen zij 's nachts niet te huis gekomen waren, ging men Donderdag zoeken en vond men tegen den avond op de Voorst, aan den zeekant, bloedplassen en sporen als van iets, dat over den grond was gesleept naar een grooten kuil. Bij dien kuil gekomen vond men dien overdekt met riet en sparren, die digtgetx*apt waren en daaronder de lijken van de twee vermisten. De brigadier was in het voorhoofd geschoten en de gemeente-veldwachter de hals afgesneden. Eerstgenoemde was man en vader van acht kinderen; laatstgenoemde zou Donderdag avond ten huwe lijk worden ingeschreven. Drie beruchte wildstroopers zijn gearresteerd, als verdacht van deze moorden gepleegd te hebben; het zijn G. Nieuwenhuis, K. Nieuwenhuis en A. Jonkman. De Zutf. Crt. acht het feit dat te Leiden geen enkel en te Utrecht 44 aanstaande theologen zijn ingeschreven, niet zonder beteekenis. Gaat het nog een jaar of wat zoo voort, zegt het blad, dan zullen de theologische professoren te Leiden wegens gebrek aan studenten hun colleges moeten sluiten. Of de kerk er mee gebaat zal zijn? Langzaam maar zeker neemt de orthodoxie in haar midden toe. Aan wie de schuld? Voor ontwikkeld door te gaan, reeds door onkerkelijk te zijn, is te gemakkelijk verkregen en te ver leidelijk lokaas voor menig jongmenscli om er weerstand aan te bieden. Zal hij nog studeeren in een vak dat, behalve in regtzinnige kringen, in discrediet is, weinig opbrengt en hem aan de kansen blootstelt om minstens eenige jaren op een dorp onder boeren te wonen? De weerslag in het staatsleven zal straks worden gevoeld. In hare kerkelijke onverschilligheid graaft zich de liberale bourgeoisie een eigen graf." De Afgiianische kwestie. Voor Engeland is het misrekening gesteld dat alle geruchten bewaarheid worden dat Turkije zich met Rusland, buiten de mogendheden om, verbonden heeft. Wat overigens Engeland werkelijk voornemens is tegen Afghanistan te ondernemen, is een.... geheim. In Engeland zelf weet men er niets zekers van, nu het Parlement mg niet bijeengeroepen is. Wèl daarentegen wordt er van verschillende zijden, nu er meer bijzonderheden bekend zijn geworden van het zoogenaamde gezantschap, op gewezen, dat het zoo bevreemdend niet is, dat de Emir schroomde zulk een „gezantschap" te ontvangen. Het gezantschap reisde met 1000 soldaten en bedienden, 315 kameelen, 250 muildieren en 50 paarden. De geheele stoet was veel meer dan een Engelsche mijl lang, en toen, zonder dat vergunning gevraagd was, dit legerlje den bergpas naderde, vertoonden zich gewapenden op de wallen van Ali-Musjid en reed de Engelsche majoor Cavagnari vooruit, om te vragen of de doortogt hem belet werd. De commandant der vesting, Fair Maliomed, kwam hem te gemoet, zij schudden elkander de hand, en de com mandant verklaarde, niet het bevel te hebben ontvangen om het gezantschap toe te laten. Nooit was zulk een gezantschap toegelaten, doch de af gezant van den onderkoning Sirdar Gholam Ilussein, was doorgelaten, en bevond zich op het oogenblik te Kabul. De majoor vroeg hem of hij hem dus gewapenderhand den doortogt beletten zou, en de commandant antwoordde, dat hij goen keuze had, zoo de Engelschen geen vergunning van den Emir hadden ontvangen. Toen de majoor er hem op wees, dat de Engelschen met de vriendschappelijkste bedoelingen kwamen, werd hij voor een oogenblik warm, en zeide zeer wel te weten, dat zij enkel kwamen om on rust te stoken en om de onderdanen van den Emir om te koopen te weigeren zijn bevelen te gehoorzamen, gelijk zij reeds met de Khyberieten gedaan hadden. Majoor Cavagnari nam daarop afscheid; hij en Fair Mohamed schudden elkander wederom de hand, en het Engelsche gezantschap werd ontbonden. Voor militairen geen beter land om avancement",te maken dan Zuid-Amerika, en wel in het bijzonder de Staten Bolivar en Aragua. In 1872 althans was dit het geval, blijkens een Memorandum, voorkomende in een pas verschenen verzameling van historische documenten. Wij nemen letterlijk over. Het eerst vinden wij van Bolivar vermeld het Garde-Bataillon530 soldaten, gekommandeerd door 1 generaal, 3 kolonels, 78 officieren; Divisie Urdancta: 5 generaals, 9 kolonels, 78 officieren, voor.... 298 soldaten; Brigade Zulia: 2 generaals, 3 kolonels, 19 officieren, voor.... 104 soldaten; Divisie Los Altos: 16 generaals, 19 kolonels, 112 officieren, voor.... 480 soldaten; Pare: 1 generaal, 7 kolonels, 28 officieren, voor 53 soldaten. (Dat zijn dus, op 53 soldaten, 36 bevelhebbers, of: 1| chef op 2 man!) Kolonne Alcantara: 1 generaal, geen kolonels, 11 officieren, voor.... 90 soldaten 1 En nu de Staat Aragua. Daar schijnen de epauletten maar voor het oprapen, en moeten de soldaten wel over de officieren struikelen. 41 generaals, 28 kolonels, 198 officieren, voor.... 1072 soldaten. Totalen: 67 generaals, 69 kolonels, 525 officieren, voor.... 2627 man, in de gezegende Staten van Bolirar en Aragua, dat is ongeveer 1 bevelhebber op elke 4 man. I)e heer Jb. Boeke, te Groningen, deelt in de N. It. Crt. het volgende mede betreffende de opbrengst van boter en kaas bij Swartz' methode, te Delft verkregen. „Ik acht het wenschelijk om, naar aanleiding vnn vele bij mijne firma ingekomen brieven, eene verkeerde opvatting W.Terbeteren van heigeen onlangs te Delft geschied is. Zooals de verslaggever juist opteekende, is daar den 21 Sept. van 204 KG. melk 5.7 KG. boter bereid. In het geheel is er daar van 2029 KG. melk slechts 58.6 KG. i boter verkregen, hetgeen overeenkomt met 2.88 KG. boter uit j 100 KG. melk. Men kan het ook aldus uitdrukken: dat te Delft 34.6 KG. melk noodig was, om 1 KG. boier tc verkrijgen. Deze hoeveelheid is aanzienlijk minder dan in de Kijnstrcek verkregen wordt, n.1. 3.40 KG. boter uit 100 liter melk. De oorzaak van de mindere boteropbrengst te Delft is eenvoudig, dat wij daar slechts 2 koelbakken ter onzer beschikking hadden en de melk slechts eens konden afroomen, terwijl dit anders 2 of 3 keer geschiedt bij de Swartz-ineshode. De kaas, die wij te Delft maakten, werd daardoor veel beter en vetter dan gewone Lcidsche kaas. van geheel outroomde melk gemaakt. De ontbrekende 0.62 KG. boter per 100 liter melk is in die kaas gebleven. In Maart IS78 bezocht ik met de hecren J. van der Breggen A'.i. en V. Ph. van der Breggcu vau Waddingsveen, W. Sluis van j Beemster en Th. Waller van Anna Paulowua de naar Swartz' I systeem uitstekend ingerigte boerderij van den heer W. graaf von j Schlieffen, in Mecklenburg. Onder bestuur van den algemeen als j een autoriteit erkenden dr. W. Fleischmann werd daar sedert eenige jaren de melk tot boter en magere kaas verwerkt. Er werd naauw- j keurig boek gehouden en als het resultaat van die boekhouding gaf de heer Fleischmann ons toen de volgende cijfers. Voor hen die de waarde van Swartz' systeem willen beoonieelen, hebben ze veel meer waarde dan de uitkomsten, te Delft verkregen. Men vergete daarbij niet-, dat heigeen te Delft geschiedde, moest dienen om onze landbouwers aan Ie toonen, wat Swartz' methode i is, om hen te overtuigen, dat men boter kan maken zonder melk, j of boier met (dikwijls slecht) water in aanraking te brengen en zonder aanraking met menschenhandenmaar dat het volstrekt niet moet beschouwd worden als e-ene proefneming. Volgens dr. W. Fleischmann geven 100 KG. melk gemiddeld bij 24 uur uitroomen bij bewerking tot boier en kaas en bjj afkoeling met ijs: 3.56 KG. boter. 16.30 zoete karnemelk. 7.93 kaas. 71.45 wei. 0.76 verlies, 100.— Dit is ongezouten boter, gewogen nadat de karnemelk er onder den kneder uitgewerkt is en de kaas versch gewogen na een keer persen. Berigten uit Atsjln. Ten vervolge op het berigt uit Atsjin in de Staatscourant van 27 September jl., kan worden medegedeeld, dat blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal vanNederlandsch-Indië,Habieb Abdul Rachman zich den 13 dezer te Kotta-Radja aan ons gezag heeft onderworpen, daar in het openbaar vergiffenis gevraagd en den eed afgelegd heeft. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting van Vrijdag 18 October. Met algemeene stemmen zijn aangenomen de verschillende aanhangige wetsontwerpen, in de eerste plaats dat tot goedkeuring van het voorgenomen huwelijk des Koniugs. De Kamer is tot nadere bijeenrocping gescheiden, zoodat zij het onlwerp betreffende de artsen tot hare wederbijeen- komst heeft laten liggen. Visclitoerigten. Gisteren kwam eene groote vloot schuitjes binnen met zeer uit- eenloopende vangst. De een had, alhier visschende, 200 schel visschen, 1 de ander slechts 2 tot 20. Prijs f 32 per 100. De tongenvangst hier voor de kust was niet groot, j Ilog 10 tot 20 stuks per schuit aaugebragt; prijs gemiddeld 38 cents; 2 mandjes scholletjes per schuit, nog al kloek van stuk, brugten f 2.50 op; scharren mede f 2.50; 2 kleine steuren f 5. De schuiten bij Terschelling visschende bragten van 20 tot 100 groote-, 2 a 500 kleine tongen en diverse tarbotten. De prijs was: groote tong 35 a 45 en kleine 3 a 8 cents. VlaardingeD, 16 Oct. Sedert Zondag kwamen verscheidene loggerschepen zoowel hier als te Maassluis binnen, allen met ruime vangst, enkelen zelfs geheel vol, dooreen met 18 last pekelharing, terwijl verschillenden bovendien nog groote partijen steurhariug aan-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1