m van er iets in te geyen, moet dit feit bekend hebben. Hij zou twee dubbeltjes uit de schaal genomen hebben. Het fraaije slot te Arolsen, dat de vorst van Waldeck met zijn gezin bewoont, zal, naar men ons mededeelt, door den heer L. H. Eberson, architect van Z. M. den Koning, inwendig worden gerestaureerd. De opdragt daartoe is hem gedaan, tijdens hij zich in "Waldeck bevond, waarheen de Koning hem ontboden had om een ontwerp te maken voor de gedenkzuil, in de kapel van het vorstelijk slot te plaatsen, ter herinnering aan de aanstaande echtvereeniging van Prinses Emma met Zijne Majesteit. Alzoo niet in de kerk zelve zal die zuil worden geplaatst. (Arnh. Crt.) De vraag naar Zeeuwsche oesters is in.het buitenland, met name Engeland en Duitschland, zoo onbegrensd, dat ook in meer gunstige jaren de prijzen nog steeds hoog zullen blijven voor het gebruik. De markt. 187677 opende met f 50 per 1000 stuks en steeg later tot f 60, terwijl de markt van 187778 al aanstonds werd geopend met f 80 per 1000 stuks. Als een probaat middel tegen het ongedierte dat soms in groote menigte door onze hoenders gehuisvest wordt, beveelt //The Country7 aan het leggen van groene elzen takken in de hokken van het pluimvee. De reuk der bladen schijnt de luizen en andere parasieten bijzonder aan te trekken, zoodat zij daarvoor hun oorspronkelijke voeders verlaten. De takken moeten dan natuurlijk iederen morgen verwijderd en verbrand worden. Volgens de Gaz. de Lausanne is het huwelijk door den bekenden Henri de Rochefort voor een paar jaar aange gaan met mejufvrouw Anna Straubinger, ontbonden. Eerstgenoemde heeft zich naar Graz begeven, alwaar hij zich metterwoon heeft nedergezet. In den staat Nevada (Noord-Amerika) is een //karnende harmonika/, uitgevonden; terwijl de speler een wijsje aan de toetsen ontlokt, wordt tegelijk uit de melk, die onder in 't werktuig gegoten is, boter te voorschijn gebragt. VisoliTDeristen. Donderdag hadden de korders weinig of geen viseh5 beugers hadden van 40 tot 70 schelvisschen en 6 a 8 kabeljaauwen, alsmede 4 a 8 stuks rog. De schelvisch gold van f 75 tot 98 per honderd; rog 55 cents; kabeljaauw f 2.25 a.2.50; enkele tongen f 1 per stuk. Gisteren en heden is er wegens stormweer niet gevischt. De korvisscherij zal nu wel als geëindigd te beschouwen zijn en in de volgende week wel algemeen van de beug gebruik maken. Haring ook niet van belang aangebragt1 a 2 tallen a f 6. Benoemingen, enz. De off. van gez. 2de kl. P. A. Itisch, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt met den 16 dezer overgeplaatst aan boord van de instructiebrik Zeehond. De off. van gez. 2de kl. J. J. Hendriks/., behoorende tot de rol van het wachtschip te Hellevoelsluis, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gesteld. Bevorderd tot luit.-kol. bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs de majoor J. H. Bolken. De 1ste luitenant J. J. Fabius, adjudant bij de Vide afdeeling vesting-artillerie, is bevorderd tot kapitein 2de kl. bij de lilde afdeeling vesting-artillerie. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Blijkens het voorloopig verslag nopens het hoofdstuk Marine der Staatsbegrooting werd teleurstelling geopenbaard dat het eindcijfer wel 7 ton lager is dan voor 1878, maar alleen door minder aan bouw of aanvulling van het materiëel, terwijl eigenlijk f 47000 verhoogingen voor personeel zijn voorgesteld. Naar aanleiding van de daartegen gerezen bedenkingen heeft de commissie van rapporteurs met den minister geconfereerd. Het resultaat daarvan was dat de minister zich, hoewel noode, zou kunnen nederleggen bij een uitstel van de verhoogiug der bezoldiging van de directeuren en komman- danten te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoelsluis. Hij handhaafde echter de verhooging der vaste tractementen van de zeeofficieren, omdat deze verhooging naar zijn innige overtuiging een dringende noodzakelijkheid in het belang van 's lands dienst is. België. Adeline Patti, die op dit oogenblik met den tenor Nicolini voorstellingen geeft in liet Thé&tre Royal de la Monnaie, te Brussel, geniet een succes, dat steeds klimmende is. Hoe weinig Patti-gezind het publiek ook aanvankelijk was, zoo om het private leven van de beroemde ex-markie?in als om de enorm opgevoerde prijzen 25 fr. één stalle zoo moet het zich ten slotte toch nolens volens gewonnen geven en toejuichen, eerst zachtjes, toen warmer en eindelijk onstuimig. De diva, wier stem nog in omvang en klank rijkheid gewonnen heeft en wier dramatische kunst nog meer uitdrukking en karakter heeft gekregen, veroverde in een of twee voorstellingen de sympathie van 't Brusselsche publiek. Zij is dan ook in de hoogste mate bewonderens waardig. In Lucie de Lammermoor heeft zij haar publiek letterlijk in vervoering gebragt. De 3de acte zong zij zoo onbeschrijfelijk schoon, dat zij als het ware de ideale hoogte bereikte van de kunst van zingen en van drama tisch spelen. Franltrljls.. Een der inzenders ter Parijsche tentoonstelling, door de jury aangezocht om een geschenk voor de loterij, moet geantwoord hebben met een briefje, hetwelk aldus aanving: ,/Ik haast mij, aan uw verlangen te voldoen. Ik bied u een kunstgewrocht aan, een bronzen medaile, met welke gij u veroorloofd hebt mij te treffen, zonder mijn voort brengselen te hebben onderzocht". Men meldt uit Parijs, dat de tijd der sleepjaponnen ras ten einde spoedt en de korte rokken weder in de mode zullen komen. Op de laatste officiëele feesten werden door de toongevende dames de japonnen op die wijze gedragen. Dezer dagen vond een koetsier te Parijs bij het schoonmaken van zijn rijtuig niet alleen eene portemonaie, inhoudende 60 frcs, maar bovendien eenige stukken, die in handen van den regtmatigen eigenaar zijne aanspraken eene ten van niet minder dan anderhalf millioen frcs. moesten bewijzen. Engeland. Aan de Times wordt uit Philadelphia van den 4 dezer gemeldDe gele koorts neemt sterk af door den invloed van het koude weder. Te Nieuw Orleans is de epidemie voor geëindigd verklaard. De gevlugten uit de zuidelijke steden keeren allengs weder terug. In de vorige week kwamen alleen te Meraphis 15000 personen terug. De spoorwegen hebben het verkeer hervat en het geheele zuiden begint te herleven. Voor zoover bekend is, zijn in 't geheel 18,743 personen aangetast, van wie 7778 zijn overleden. De berigtgever van de //Times" steekt den draak met de te Parijs van regeringswege op touw gezette tentoonstellings-loterij. Men kan nagaan, welk een honger voor loten het land plaagt, zegt hij, wanneer men bedenkt dat de 36 millioen inwoners aan 12 millioen loten nog altijd niet genoeg hebben en steeds om meer roepen. Te karakteristieker voor den Franschen volksaard, omdat het geene geldsommen, maar de ongelijksoortigste voorwerpen zijn, welke verloot zullen worden. Onder de voorwerpen welke de gelukkige winner trekken kan, vindt men een ijzeren hek, eene locomotief, een toren, een smidsblaasbalg, een aanbeeld, een vat zoutevisch, 1 millioen spelden, een venstér met gekleurde glazen, een levenden aap, een kanon, 12 dozijn valsche neuzen, een kerkklok, een ploeg, 50 pakken mosterd, een levensgroot standbeeld, eene boot, een slijp steen en twee Hindoes, die zich als bedienden willen verhuren. Nu de loterijwoede zulk eene hoogte heeft bereikt, is het geen wonder, zoo een inzender zijne bekom mering er over te kennen heeft gegeven, dat de minister van Openbare Werken eindigen zal met zich zei ven aan te bieden; want, zeide bedoelde persoon, ik ben zeker, dat ik hem trekken zou. DuitsoMana. De voltrekking van het huwelijk van gravin Marie von Bismarck met graaf Zu Rantzau was zeer schitterend. De Keizer schonk aan de bruid en aan hare moeder, de Prinses Bismarck, ieder een prachtig gouden armband met 's Keizers initialen in diamanten. Ter eere van den Rijkskanselier heeft de Keizer een speciale unicuworde gesticht in den vorm van kroon, scepter en zwaard op de Roode Adelaarsorde, met het opschrift: Seinem treuen Rathgeber. Volgens vertrouwbare berigten, is in Beijeren besloten tot de oprigting van een meteorologisch centraal-station, met 34 stations voor waarnemingen in verschillende oorden van het koningrijk. Het doel hiermede is: de beoefening en de ontwikkeling van de wetenschap der meteorologie en tegelijkertijd de bevordering van verschillende practische belangen van Beijeren, bepaaldelijk op het gebied van den landbouw, de boschcultuur en de hygiëne. Het centraal station te Munchen'is reeds gereed en in werking, terwijl de keus der plaatsen en der waarnemers voor de 34 onder geschikte plaatsen van waarneming zoo ver gevorderd is, dat met 1 Jan. 1879 de definitieve waarnemingen, die later openbaar gemaakt zullen worden, beginnen kunnen. In de beide laatste maanden van dit jaar worden, bij wijze van proefneming, reeds op alle stations waarnemingen gedaan. Dit berigt is des te opmerkelijker, omdat in Beijeren de beoefening der meteorologie ten behoeve van de zeevaart geen regtstreeksche voordeelen aanbrengt. In Noord-Duitschland wordt zeer geklaagd over de voortdurende sluiting der Nederlandsche grens voor den veehandel. De prijzen voor het vee op de Duitsche markten staan in zeer ongunstige verhouding tot die voor mager vee, waarnaar een toenemende vraag blijft bestaan. Het fokvee wordt bij kleine keuze met hooge prijzen betaald. Alhoewel er meer jong vee is omgezet dan het vorige jaar, is met het oog op de toenemende behoefte de veetoestand treurig te noemen. De melkkoeijen worden minder in getal daar melkkoeijen spoedig voor de hal gemest worden en dan vaak nog met verlies van de hand gaan. De handel staat thans geheel stil, alleen stieren en dragtige koeijen en vaarzen vindt men, hoewel in onbeduidend getal, nog ter markt, Rusland. Grootvorst Sergius heeft met het keizerlijke jagt Livadia op de Zwarte Zee schipbreuk geleden. De Grootvorst en de bemanning zijn gered, maar het schip zal vermoedelijk verloren zijn. In het gouvernement SaratofF zijn de landbouwers dit jaar door, eene kleine groene rups geplaagd, die het jonge graan niet alleen verslindt, maar ook in den grond kruipt en de wortels aantast. Van regeringswege zijn maatregelen genomen om dien tot dusver onbekenden vijand te verdelgen. BurgerlijlL© Stand. Gemeente HELDER. Yan Donderdag tot Zaturdag. ONDERTROUWDJ. Groeneveld, timmerman en A. v. d. Giesseu. C. Griek, zeeman en G. Beukenkamp. G. W. Peters, werktuig maker en J. M. Kruithof. F. Mooij, werkman en A. C. de Wijn. GETROUWD: Geene. BEVALLENJ. M. v. Halen, geb. Kamermans, D. A. Bruin, geb. Lengers, Z. N. Kraijenhorst, geb. Roggeveen, D. OVERLEDENH. A. J. Groen, 13 maanden. P. Hin, 59 jaren. 298ste staats-LoterSJ VIERDE KLASSE. Vierde lijst: No. 761 f 25,000; No. 14409 f 5000; No. 1366 f 1000; No. 2694 f 200. Haven van IJmuiden. Binnengekomen-. 7 Nov. Echo, st., Newcastle; Cygnet, st., Liverpool; Cosmopo- litan, st., Londen: Europcan, st., Huil; Rembraudt, st., Hamburg; Heinrich der Pilger, Heirrlich, terug uit zee. VERTHOKKEN: 7 Nov. Septima, st., Reval; Astrea, st., Bordeaux. 8 Nov. Charles Howard, st., Newcastle; Cygnet, st., Rotterdam. Weêrtaiip Waarnemingen te HelJer. (LantoM) ,2 g Windrigting Barometer Thermometer ja" Toestand en mm. C. o o van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 8 12 zzo. 3.6k. 749.77 - 8.73 5.2 - 3.1 0.90 Golvend 9 8 n. 40.0# 754.45 - 4.15 6.0 - 0.6 0.85 Hol. 9 12 ntw. 25.0# 759.25 f 0.65 S.4 f 0.2 0.67 9 Nov. 8 u. Regen en wind, onstuimig. 9 Nov. 12 u. Bewolkt, onstuimig. V"er-volg Nieuwstij dingen. De opperschipper der Marine A. T. Raid is, bij vonnis van het Hoog Militair Geregtshof te Utrecht, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde en in zijn eer en functie hersteld. De mailboot Koning der Nederlanden vertrok jl. Donderdag van Napels. Voor het Fransch hebben acte bekomen de dames J. M. C. Walcson en C. H. M. de Groot, beiden van hiervoor het Engelsch mej. C. A. D. Duker, van Enkhuizen. Aan het departement van Marine werd gisteren herbesteed de levering, bij de directie der Marine alhier, van 6,000,000 KG. steenkolen. Thans was minste inschrijver de heer W. Mijnlief te Krimpen aan de Lek, a f 9.95 de duizend KG. Beroepen te Oude Schild op Texel, ds. J. Boon, predikaut te Stavoren. Door het bestuur der Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier, is tegen Woensdag 13 Nov. e. k. een vergadering belegd in het Park te Hoorn, waar o. a. in behandeling zullen komenrapporten over den wedstrijd met hooi- bouwerktuigen, de proefneming met meststoffen, de bekrooning te Delft, de tentoonstelling te Apeldoorn en de kaasbereiding volgens het stelsel Sluis; verder een voorstel om in 1878, met uitsluiting van wedstrijden en prijsuitlovingen, uitgebreide proeven te nemen op het gebied der zuivelbereiding. Tc Nieuwveen bij Alphen werd jl. Woensdag avond omstreeks 8 ure brand ontdekt, die bleek ontstaan te zijn in eene slaapkamer, waarin vier kinderen ter ruste lagen. Toen de moeder, om de kinderen te redden, de kamer binnenkwam bleek, dat de kleinen, van welke het oudste ruim 4 jaren en het jongste 13 maanden oud was, reeds allen gestikt waren. Verschrikkelijk oogenblik voor de arme moeder, wier man afwezig was. Door spoedige hulp van de brandweer werd de brand tot bedoelde kamer beperkt. De bewering, dat Groen van Prinsterer, ondanks zijne uit nemende gaven, nooit eene school zou stichten, is door de onder vinding niet gelogenstraft, maar toch zal men nu eene Groen-van- Prinsterer-school bekomen. Zij is te Doetinchein dezer dagen ingewijd, en telt 14 kweekelingen, welke tot onderwijzer opgeleid zullen worden. De berigten uit Afghanistan luiden niet zeer gunstig maar daarbij vergete men niet, dat ze van Engelsche zijde komen. Er heerscht groote sterfte onder het leger van den Emir een verschijnsel, dat zich in alle legers schijnt voor te doen, zoodra er sprake is van een oorlog. Ook veel desertiën moeten onder het leger der Afghanen plaats vinden evenzeer een gewoon geval. Toch wordt aan een en ander door de Engelschen groot gewigt gehecht al ware het slechts dat dergelijke berigten dienen kunnen om den moed der eigen troepen aan te wakkeren. ALKMAAKSCHE MARKT VAN GISTEREN. 455 per mud 7,50a 9,25 6,75a 7,50 5,-a 5,50 6,50a 7,25 3,25a 5, 1139m.Tarwe 327 m.Rogge cm.Gerst 4b 1 (Chev.) 1320m.Haver m.Paardenb. - 6,75a 7,25 m.Br.Booneu - 10,50all,50 m.Kanarieznad - a o. m.Mosterdz.(r)-16,50al7, m. (g)- 13,al6, 48 m.Bl.Maanz. - 10,a m.Koolzaad - a per 50 KG. 49 m.Karweizaad f 16,50a per mud m.Grn.Erwten- 12,al 7, m.Graauwe/, -15,50al8, 313 m.Vale -12,—al 7,— m.Witte - 9,al3, 560 stap. Kaas, weg. 134904 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f ,Gras f33, Commissie// - - 36, Middelb. - -37,50 Laagste prijs f 13, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Paarden b.'tj. f Veulens - Koeijen - 8 Nucht.Kalv. - 16,- 14 Schapen - 17,- per stuk «32,— -a28, per stuk Lammeren f a 57 Mag. Varkens - 10,al6, 312 Bigg.ben.10w.- 3,a 6, 5 Bokk.&Geiten - 4,a!2, Boter f 0,95 a 1,per 0.630KG. MarKtberlgten. Amsterdam, 7 Nov. Tarwe op levering onveranderd, Maart f 276. Rogge op levering weinig veranderd, Maart f 162, 163. Raapolie prijshoudend, Najaar 1879 f 37. Petroleum zeer vast, loco f 11| verhandeld. 8 Nov. Tarwe op levering onveranderd, Maart f 276. Rogge ouveranderd, nieuwe Taganrog f 140, oude Petersb. f 157, 160, op levering flaauwer, Maart f 161. Koolzaad onveranderd, April f 380. Lijnzaad prijshoudend, Taganrog f 305. Raapolie: Vlieg, f 351, Dec. f 34|, Mei f 86f, Najaar f 37 nominaal. Lijnolie: Vlieg, f 29*, Dcc. f 29», Jan./Mei f 281, Maart/Mei f 2 8». Hoorn, 7 Nov. Kaas. Aangevoerd 243 stapels, wegende 70323 KG. Hoogste prijs f 34. Enkhuizen, 6 Nov. Kaas. Aangevoerd 25 stapels, wegende 6930 KG. Hoogste prijs f 31,laagste prijs fper 50 KG. Medemblik, 6 Nov. Kaas. Aangevoerd 44 stapels: prijs f 31,a per 50 KG. Boter f 1,56 per KG. Kip-Eijeren f 5,50, Eend-Eijeren f -,per 100 stuks. Leiden, 8 Nov. Vee. Aanvoerpn en besteede prijzen: 36 Stieren f 68 al70, 40 Ossen f198 a 235, 280 Melkkoeijen f 200 a f 250, 52 Kaltkoeijen f 210 a 265, 217 vare Koeijen f 140 a f 250, 270 Vette Koeijen f 170 a 340, 160 Graskalvereu f 20 a f 65, 42 vette Kalveren f 42 a 70, 12 nuchtere Kalveren f 10 a 24, 650 vette Schapen f 30 a f 36, 202 Weide Schapen f 22 a 26, Lammeren f af 80 magere Varkens f 10 a f 22, 282 Biggen f 3,a 8, Delft, 7 Nov. Boter, f' 70 a 86,naar kwaliteit. Dordrecht, 7 Nov. Tarwe: Nieuwe Zw., VI. en Overm. f 9,60 a 10,ordinaire f 7,30 a 9,30, geringe en blaauwe f 7,30 a 8,Zomer- f 7,40 a 7,80. Rogge: Nieuwe Zw. en VI. f 6,10 a 6,60, Overm. f 6,a 6,40. GerstZw. en VI. Winter zakm. f 6,60 a 7,30, gest. f 7,20 a 7,60, Overm. en Flakk. f 6,60 a f 7,Zw. en VI. Zomer zakm. f 5,50 a 6,30, gest. f -,a f Overm. en Flakk. f 5,a 6,Spelt: f 4,a 4,80. Haver: Nieuwe lui. Voer f 2,60 a 3,50, dito Dikke f4,a 4,50. Zwolle, 8 Nov. Op de markt waren 1456 en op de stallen p. m. 900 stuks Vee. Vette Koeijen en Ossen f 190 a 360, vette Stieren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2